wise 11 hl BINNENLAND. I I L' Zondag 7 September. N° 3128. 1884. jenden. den ienen. r a. thaven. Nieuws- en ^Advertentieblad ivoor Gouda en Omstreken, liven ?n dei- 3EUNDE OTST. R, skunde nden. Hr I ll Ml De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave den aftredenden beer Aart Streeflaud benoemd I ran den aftredenden beer Aart bt de beer Martinas ran der Graaf. ■nu. ijjier. Gouila. 9HS»' "avesande, LEEVER, an». leerlingen >er 1884 Is 7l/,uur >ek ELST side voor- tigen van ea namid- 84, noemd, Exc. den Ngverheid mmissie t te hov elling den twee- gbaar zijn; vóór 24 etzjj door ndergetee- Icommiasie in. 1, iL en FA- k Bij kon. besluit is beptald Art. 1. De I elangheb- ichten ering van vorden in tur, Korte 15 SEP- 2 ure, en it in zake ingelan- tot ver- tden-Ver- Maart 11., met de ligen Pol- nliggende De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post f 1.50. GOUDA, 6 September 1884. Gisteren kwam ten 10.36 ure de Commissaris des Konings, tnr. C Foek, hier ter stede aan. Des mid dags ten 12 ure was er audiëntie op het Raadhuis, waar de Commissie uit den gemeenteraad en ver scheidene andere commissies en autoriteiten hem com plimenteerden. Vervolgens bezocht hij de gebouwen der Waterleiding op den Roiterdamschen dijk, de Stearine Kaarsenfabriek, de 2 kostelooze scholen en de eerste Burgerschool voor meisjes. Ten 4.20 vertrok mr. Fock wederom naar de residentie. GOUDSCHE COURANT. f Tengevolge van bijzondere omstandigheden is vroe ger dan aanvankelijk bet plan daartoe was, maar nu zonder eenige plechtigheid, het standbeeld van Van der Werf op de Ruïne te Leiden onthuld geworden. Dezer dagen in den nanacht of vroegen morgen hebben name lijk een viertal personen den overmoed gehad, zich toe gang te verschaffen tot het afgeschoten terrein, vervolgens met de aanwezige ladders het beeld te bereiken en daar- laatste iom is in den loop van 1883 in ’s Rijks schatkist overgebraebt, waardoor het crediet der schatkist daalde tot 87,680.52. De bedrijfskos ten, in 1882 groot f 55,316.59, bedroegen naar een yoorloopige raming 62,206.43. Aan het eind des jaars was het gezamenlijk tegoed der inleggers 3,217,605.39 tegen 2,018,975.56 aan bet eind van 1882. Eenmaal is bet 250 is uitgekeerd soon. voorgekomen, dat een som van aan een niet-rechthebbend per- Het gereebtelijk onderzoek in die zaak heeft tot geen uitkomst geleid. Gelegenheid tot belegging was in 1093 kantoren, waarvan er in 73 geen inlagen of terugbetalingen geschiedden, tegen 1017 kantoren in 1882, waarvan er in 92 niets te doen was. De Haagsche kroniekschrijver der N. G. O. schrijft-, bet nog wel eenige maanden kan - i aan de orde zullen komen. De aanstaande ^openingsrede*, geen troonrede, zal aan de Staten-Generaal alleen de wyziging van art. 198 aankondigen als dadelijk aanstaande en voor bet overige het uitzicht op meerdere wijzigingen der Grondwet als in een niet ver verwijderd verschiet voorstellen. Nog in Sep tember tullen de wijziging van art. 198 en de Voog- dywet bij de Kamers inkomen en verder eenig finan- cieele wetten, waaronder naar ik hoor een tabaks belasting, bijna gelijkluidend aan de vroeger ontworpene. Met deze werkzaamheden en met hetgeen nog voor de invoering van het strafwetboek noodig is, tal de Kamer wel tot na Nieuwjaar bezig bljjven. Eerst dan zou de Grondwetsherziening aan de orde komen, indien niet inmiddels een partieele ministerieele crisis de Regeering noodzaakt zich met andere meer spoedeischende zaken bezig te houden, of wanneer niet door gebleken onwil om tot financieele hervor mingen mede te werken, de Tweede Kamer vóór Januari wordt ontbonden. Wat ik u hier schrijf, zyn de woorden, die een der ministers deter dagen bezigde, toeu hem naar den verraoedelijkeu loop van zaken in de aanstaande campagne werd gevraagd. Vóór de algemeene Grond wetsherziening moet de fiuancieele quaestie worden opgelost. Dat is ’t programma voor 188485. Uit het verslag der Rijkspostspaarbank over 1883 blijkt, dat het getal der inlagen sedert 1882 is gestegen van 176.959 tot f 216.691, het be drag van 2,157,7 10.39»/, tot 2,884,478.08. Het gemiddeld bedrag in 1881 groot 13.10), steeg van 12.19»/, lot 13.31. Aan het eind des jaars waren in omloop 67.922 boekjes; er waren er in 1883 bijgekomen 26.670 en afbetaald 5884. De inlagen in postzegels waren 28.464 in getal en bedroegen 13.1 pCt. van ’t geheel, tegen 17.9 pCt. in 1882, terwijl het getal inlagen van 10 en daarboven met 2 pCt. toenam. Er geschiedden 37.515 terugbetalingen, groot 1,751,809.35, tegen 27.292, groot 1,033,342.38 in 1882, zoodat het ge- Biddeld bedrag (in 1881 groot 37.351/,) steeg van 37.86 tot 46.69»/,. De uitgekeerde en bijgesebre- ven rente was f 65,711.10 tegen 35,984,69 in 1882, terwyl door belegging was verkregen 104,378,75»/,, zoodat er aan rente meer was ontvangen dan uit geven 38,667.65l/g tegen 20,954,95»/,. Deze AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De internationale uWatch Compagnie-" brengt thans horloges in den handel, uitgevonden door den inge nieur Pallweber. Meu viudt bij die horloges geeu wijzerplaat en dus ook geen wijzers, enkel tweeopenin- geu, waarin het uur en de minuten in cijfers wor den aangegeven, bijv. 4 en 35 dat wil zeggen, dat bet 4 uur 35 minuten is. Elke 60 seconden ver springt het cijfer der minuten en elke 60 minuten dat der uren. Twaalf uur wordt dus aangegeven door J20. In de Woensdag gehouden civiele zitting van het Hof te Leeuwarden, gepresideerd door den beer mr. W. B. S. Boele, zijn de pleidooien gevoerd in het volgend geding: Voor een jongmensch te Stadskanaal tocht diens voogd gelegenheid, hem op te leiden bij de gemeente administratie, en plaatste daartoe eene advertentie ia de bladen. Een burgemeester, die reeds meer jou gelui had opgeleid eu op dat oogenblik nog een uit de provincie Groningen bij zich bad, schreef er op en vroeg voor kost en inwoning met vrije ka mer f 700 en 200 leergeld. Den 1 Sept. 1879 komt het jongmeusch ten huize van den burgemees ter. De twee eerste jareu loopen geregeld af, maar in November 1881 gaat hy naar zijne zuster, die in Friesland gehuwd is. De voogd schreef vervol gens aan den burgemeester, dat het nu beter geacht werd, dat zyn pupil bij de familie bleef maar nu verlangde de burgemeester teruglevering van het jongmensch, dat hem tot diens meerderjarigheid was toevertrouwd en wilde men er een eind aan heb ben, dan moest toch het volle loopeude jaar betaald worden. De voogd bood aan, htt loopend kwartaal te betalen, meenende daarmee te kunnen volstaan, doch wat het ontijdig vertrek betreft, was hij bereid nog een kwartaal bovendien te betalen. De burge meester eischt de volle 900, vandaar dit geding waarbij de rechtsvraag is te beslissen, of zoodanig contract opzegbaar is of niet. Voor bel jongmensch trad de heer mr. T. v. Het- tiuga Tromp als advocaat op voor den burgemeester de heer mr. S. J. Cohen. Uitspraak 15 October a. s. tegenwoordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten Zaterdag 13 September 1884, des namiddag» te drie ure. Art. 2. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd, zich op hel in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten- Generaal, ten einde in vereenlgde zitting der beide Kamers de vergadering in Onzen naam te sluiten. Het Centraal bestuur vau het Algemeen Nederlandscb Werkliedenverbond beeft, nadat wederzijds inlichtingen waren gegeven, besloten aan de beweging voor algemeen stemrecht, uitgaande van het Ned. Bond voor Algemeen Stemrecht, deel te nemen. Wij vestigen de aandacht op achterstaande adver tentie over de Tentoonstelling van Garfoestclleu, waarbij een voordracht wordt geannonceerd van den heer van der Eist uit Amsterdam. Genoemde heer, specialiteit op bet gebied van verlichting en verwar- \£eu (fal het ~og «enige maanden ming, heeft reeds iu vele plaatsen van ons land door dm-en vóórdat de Grond weti^eijiening» voorstellen zijne mededeel) ngen vooral de dames bewogen wat meer attentie te verkenen aan het zoo gemaklijk gebruik van gas tot vele doeleinden en wij gelooven op grond van vroegere berichten in de dag bladen, dat vooral de dames zich een gang naar de Zaal r/Nut en Vermaak* op Maandag avond niet zullen beklagen. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad vau State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, werd door den Staatsraad van Vladeracken verslag uitgebracht ten aanzien van het beroep van A. Lagerenberg te Gouda, van een be sluit van burgemeester en weth. dezer gemeente, waarbij hem vergunning is geweigerd voor de op richting eener slachterij op de Westhaven aldaar. Het beroep werd door den appellant zelf nader toegelicht. Door tusschenkomst van L. Lafeber Jr., G. J. Heetman en P. van Hofwegen is voor de weduwe van den op 17 Aug. j. I. verdronken Steven Meyer eene som bijeengebracht van 270,53. Het geld zal in de Spaarbank worden belegd en aan de we duwe daarvan wekelijks 2.50 worden uitgekeerd. Wij worden verzocht medetedeelen dat bet Allsop’s stout, waarvan de heeren Slotemaker en Co. eenig depothouder zyn voor Gouda en Omstreken, chemisch onderzocht is door den heer dr. van Hamel Roos te Amsterdam, die daaromtrent het volgend rapport uitbrachtGeenerlei abnormale bitterstoffen, (hopsur- rogaten), conserveeringsmiddelen (salicylzuur), zijn ge constateerd. De samenstelling vau het bier is over eenkomstig de eischen, welke aan zuiver en voedend bier gesteld kunnen worden. Het bier staat onder voortdurende controle van het Scheikundig Bureau van Dr. van Hamel Roos, te Amsterdam, die gemachtigd is op willekeurige tijden monsters ten onde-zoek te nemen, en het resultaat ter kennis van bet publiek te brengen. Tot Wethouder der gemeente Moordrecht is her benoemd de heer A. Kluit. Tot Wethouders zijn herbenoemd, te Ammerstol de heer P P. Stuurman te Berg-Ambacht de heer P. van Wijngaarden Az te Berkenwoude de heer WT. Verdoold te Lekkerkerk is in plaats

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1