Buiteniandsch Overzicht. Malleötolensche weide te doen vernieuwen) 3350 voor bet onderhond van wandelplaatsen en plantsoe nen (het plan bestaat om het plantsoen langs de Stations- of Toegangsweg met dot van de Cra- betjhstraat te verbinden); 11300 voor rioleering van xijlcu, en wel om de zijl loopende achter langs het plantsoen tegenover den Kattensingel met de dwarvzijl tusschen deze zijl en de Nieuwe Haven te kunnen doen rioleeren 5325 voor be- looniug van inspecteurs, dienaars en verdere beamb ten van politie, waaronder 600 tot de aanstelling van een Adjunct-Iuspecteur van Politie, daar het weuschelijk wordt geacht den tegenwoordigen Inspec teur wegens zijne gevorderde jaren te ontheffen van een gedeelte van den nachtdienst 5000 voor garantie der bruto-ontvangst van de IJselwaterleiding 2500 roiuder dan het vorig jaar daar kan worden aan genomen dat aan de Goudsche Waterleiding-Maat schappij overeenkomstig art. 19 van het contract niet meer zal moeten worden uitgekeerd)1100 voor eene kleine verbouwing van de oud er w ijzers wo- niug bij de le kostelooze school, ten einde daar aan een paar kamers bij te voegen 50 voor de inrichting eener schoolbibliotheek aan de 2e koste looze school. De tentoonstelling van Gastoestellen in de zaal „Nut en Vermaak" alhier is voorzeker een bezoek alleszins waard. Men heeft hier eene verzameling bijeen van allerlei, ook de nieuwste, artikelen op het gatgebied, die uiet zulleu nalaten veler belang stelling te wekken. Gisterenavond hield de heer A. van Eist Bzn. uit Amsterdam eeu korte voordracht tot toelichting der verschillende voorwerpen, waarbij veel werd uitgelegd wat bij een eersten blik voor leeken duister was. Hij gaf daarbij alleriei prac- tische wenken, toonde aan hoe het feit dat het gebruik van gas door velen zoo kostbaar wordt gevonden veelal te wijteu i9 aan de verbruikers zeiven, die met een weinig overleg veel konden bezuinigen en verklaarde zich ten slotte bereid ieder te woord te staau, die nog verdere inlichtingen begeerde, van welke gelegenheid gaarne gebruik werd gemaakt. Wij brengen in berinnering dat de tentoonstelling dagelijks te zien is tot 13 September eu wel van 10 tot 1 uur en van 3 tot 7 uur. Het is heden feest in het Weeshuis. Het is toch 40 jaren geleden dat de heer C. Knaap als Regent over dut geslicht benoemd wtrd eu deze herinneringsdag mocht niet onopgemerkt voorbijgaan, want wat de heer Knaap voor het Weeshuis ge weest is en ondanks zyn hoogen leeftijd nog is, daar wel» n wij allen van mee te spreken dat alles is boven onzen lof verheven. Heden teu 12 ure werd de jubilaris rn de, door den heer Hooft- mau alhier versierde, eetzaal van het gesticht ontvangen «foor Regenten, Regentessen, Binneubestuur en Weeskinderen, welke laatsten bij zijn komst een ernstig lied aanhieven. Daarna werd de jubilaris bij monde van den Secretaris-Regent den heer G. C. Fortuijn Droogleever en een der oudste weesjongeus gecomplimenteerd en hem namens Re genten een afbeelding van het Weeshuis en namens ue kiuderen hun aller portret aangeboden. Beide pnotographische afbeeldingen zijri vervaardigd door de hteren Harting alhier, wien een woord van lof voor hun werk niet mag wordeu onthouden. Het Binneubestuur overhandigde hem daarna eeu sierlijk cadeau ouder een hartelijke toespraak van den binnenvader van het Gesticht. 0udertu3scheu was bet langzamerhand voor de Weezeu tijd geworden zich aan een heerlijk middagmaal te goed te doen, tefwijl Regenten zich naar de Regentenkamer be gaven, waar inmiddels verscheidene Collegieu eu particulieren den jubilaris kwamen gelukweuschen waaronder ook Burg. en Weth. dezer Gemeente met genoegeu werden 'opgemerkt. Het is dus in alle opzichten een ware feestdag, die heden in het Weeshuis wordt gevierd. Van tijd tot tijd kliukt een vroolijk' lied en er heerscht een pret van belang, die zeker tegen den avond haar toppunt zal bereiken, daar den weezeu dan nog allerlei verrassingen zijn bereid, waarover w|j in een volgend nr. uog eeu en ander hopeu mede te deelen. Op de internationale tentoonstelling te Amsterdam zijn in de afd. „Pluimvee" aan de hh. Jan de Bruin en J. J. van Huuweninge te Gouderak verschil lende bekroningen toegekend. De geheele inzending pluimgedierte enz. op de Amsteriiamsche Tentooustelliug telt ongeveer 700 fxemplareu. Daaronder zijn ook drie ganzen van den heer William Jas. Howart, te Rochdale, welke voor dui zend p. st. te koop zijn. Voor houderd p. st. kan men een van de drie konijnen meester worden, welke de heer Radford, te Barton, zal tentoonstellen. Z. M. de Koning zal, volgens kennisgeving aan den Opperceremouiemeester van Zr. Ms. Hais gedaan, wegens het nog zoo kort geleden plaats gehad heb bend overlijden van Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, de zitting der Staten-Generaal ditmaal niet in persoon openen. De opening zal uu door het Kabinet, als Commissie daartoe door Z. M. ge delegeerd, geschieden, terwijl het openingswoord door den Minister van Binnenlairdsche Zaken zal worden uitgesproken. De uit den aard der zaak zeer uitvoerige instructie in zake de Leidsche gifmengster, is, nAar men verneemt, geëindigd. Het lgvige dossier van stukken in deze gerucht makende strafzaak berust thans in handen van het Openbaar Ministerie bij het Gerechtshof te 's Gra- venhage. De schrijver van deu brief uit de hofstad aan de „Aruh. Ct." meent te weten dat generaal De Casern- broot, vroeger gouverneur van Prins Willem vau Orauje,. al zijn papiëren en stukken betreffende het gouverneurschap en ziju later met den Prins aauge- qouden goede betrekkingen aan het Nederlandsch Rijksarchief heeft vermaakt, doch met de bepaling, dat sij een zeer langen tijd, veertig of vijftig jaren, naar men meende, ontoegankelijk, geheim en verze geld zouden worden bewaard, om eerst na dien termijn voor de profane oogen van het archiefbezoeker.de publiek opengesteld te worden." In verschillende steden van ons land, is Zondag de meeting voor algemeen stemrecht gehouden* Eenparig is dezelfde motie aangenomen, luidende „De Vergadering, overwegende: dat bij 't tegenwoordig kiesstelsel, eene behoorlijke behartiging vaujhet ware volksbelang u niet mogelijk is, dat deze alleen verkregen kan worden door 't geheele Nederland'che volk invloed te geven op 't staatsbestuur; is van oordeel dat ten spoedigste het algemeen stemrecht, „bij de Grondwet gewaarborgd", moet verleend worden." Tot dekking van het tekort in de gemeentekas te Putten (Gelderland), ontdekt na de ontvluchting van deu ontvanger in het begin des voovgaauden jaars, heeft de heer Diemont, een der wethouders, een derde gedeelte aangezuiverd. De burgemeester en de andere wethouder zijn daarin onwillig eu brachteu dat tekort op de gemeenterekening van 1883. De leden vau den raad weigerden hieraan hunne goedkeuring te verleeneu en hebben eene commissie benoemd om te onderzoeken, of z|j den burgemet ster en den eenen wethouder niet ge rechtelijk kunnen dwingen tot aanzuivering van het tekort. Aau een particulier schrijver uit Oleh-leh, van 4 Augustus, is het volgende ontleend „Toen we van Singapore hier in Atjeh terugkwa men, vonden we alles in rep en roer. Den vorigen dag toch had er een verraderlijke aanval op eene pa trouille plaats gehad, die 17 man 't leven kostte. Een staaltje van die verradelijke maniereu der Atje- hers zal ik u eens uitvoerig rnededeelen. „Niet ver vau een onzer voorposten was eene brug, die hersteld moest worden. Eeu luitenant met 25 man was hierbij tegenwoordig om 't werk te be sturen. Nadat 't afgeloopen was, trokken ze unar de benting terug. Eeu bevriend hoofd, dat bijna dage lijks in de benting kwam, sloot zich bij den troep aau. Daar de weg niet breed was, liepen zijne vol- geliugeu vlak naast de soldaten. Toen zg bij een begroeid gedeelte waren gekomen, ging het hoofd naar deu luitenant toe eu maakte, beide handen voor uitstekende, eene beweging om hem te groeten. Vlak bijgèkomeu, trekt hij opeens ziju rontjcng en stoot naar den luitenant. Deze ontwijkt den stoot en valt in eene droge sloot. Tegelijkertijd vallen de volge lingen op de soldaten aan, (lie van hunne geweren Keen gebruik kunueu maken eeu veertigtal anders kerels springen uit de remboe, eu er heerscht eene groote paniek onder de soldaten, die in allerijl vluch ten. Slechts een sergeant en een paar man houden stand tot er hulp is en voorkomen daardoor eene ul- gemcene slachting. De Atjehers wordeu nu op de vlucht gejaagd, doch niet dan uadat ze 8 man ge dood, 8 man zwaar gewond $n 1 man en 17 gewe ren medegenomen hadden." Iu het laatst van het vorige jaar vervoegde zich bij eene ingezetene te Paunerden, wier zoou destijds te Arnhem gevangen zat, een persoon C. J. genaémd, als heer gekleed, voorgevende gevangenbewaarder te Arnhem te zgu eu belast de gerechtskosten, waartoe haar zoon destijds veroordeeld was, iu te vorderen. De moeder sloeg geloof aau zijn beweren en be taalde de door hem gevraagde 4.63. Later bleek haai, dat zij met een bedrieger te doen had gehad, die reeds meermalen was veroordeeld geweest, en die gezamenlijk met haar zoon had gezeten en van dezen het juiste bedrag der juetitie-kosten, waartoe hij veroordeeld was geworden, en het juiste adres zijner moeder was te weten gekomen. C. J., eeu oude be kende der justitie, zal heden voor de rechtbank te Arnhem wegens oplichterij terechtstaan. De Stand, heeft in een drietal artikelen haar standpunt ten opzichte der erfopvolgiug uiteengezet. ^Haar betoog resumeert zij iu deze stellingen1. dat de gemeenebestelijke regeeringtvorm hier niet is afgeschaft eu de koninklijke regeeriugsvorm hier te lande niet is iugevoerd, omdat men in vol strekten zin principieel een gemeenebest afkeurde en een koningsschap als beter koos, maar dat in 1813/14 hoofddoel was: aan Orauje de hoogste eere te geven, eu dat men voor dat doel het konings schap ais middel koos. Ten 2. dat de erfelijke kpningskroon in 1813/14 aau Oranje niet is opge dragen, omdat men, een prinsenhuis noodig hebbende, uit de vele vorstelijke huizen naar vrije keus de dynastie vau Oranje Nassau koos, maar dat aan Oranje een troon te bieden, strekking was van heel het staatsrechtelijk bedrijf. En 3. dut in 1813/14 de bepaling, dat ons land eu volk eventueel ook aan een vreemden prins zou kunnen worden overgeleverd, in strijd met onze historie tot staud kwam, buiten de bedoeling van het nationaal ver dict omging, ongemerkt is ingevoerd, en slechts gelukte door onvergeeflijke misleiding. Als er geen Oranje meer is, kan Oranje geen kroon meer dragen; het eenig in 1813 beoogde doel, om Oranje te kronen en door erfelijkheid van die kroon den band tusschen Nederland en Oranje duurzaam te maken, vervalt geheel wanneer de Koning geen mauuelijk oir nalaat. Hieruit trekt de Stand, de volgende couclusien1. dat bij het afsterven vnn den laatsten manlgken telg uit het huis van Oranje-Nassau de jeugdige prinses, alleen omdat ze eene Oranje is, en dus alleen voor zich zelve, naar een historisch verdict, de kroon erven kon 2. dat dit recht, historisch, niet behoort over te gaan op andere prinsessen van Oranje3. en dat de jeugdige prinses, moeder wordende van kinderen, die den naam van een ander buis drageu, voor deze geen koningskroon in de wieg legt, en dat derhalve 4. bij het afster ven, de Staten-gencraal vrij zouden moeten zijn, om over troon er. kroon ten meeste nutte des lands te beschikken. En dat wel te verstaan zóó, dat we bij dit laatste ons ook de mogelijkheid denken, dat men, als er geen Oranje meer te kronen viel, deu ko ninklijken regeeriugsvorm voor ous land minder geschikt oordeelde. Die conclusiën leiden de Stand, tot den wensch, dat onze Koning, als de laatste Oranjevorst, het nog vóór zijn heengaan tot zulk eene wijziging van de grondwet doe komen, waardoor, na zijn overlijden, de jeugdige prinses koningin warüe, maar het jure en ex lege overbrengen van de kroon in het huis van haar eventueelen gemaal worde afgesneden, en daarvoor de bepaling in de plaats trede, dat de Staten-generaal, in dubbelen getale saarageroepen, bij haar eventueel overlijden zullen geroepen worden, om 1. definitief te be slissen over onzen regeeringsvorm 2. kiest men het koningsschap, den prins aAii te wijzen, die den kroon zal dragenea 3. de bepalingeu vast te stellen, die de opvolging in koninklijke rechten zullen regelen. De sedert eeuige maanden voltooide electrische spoorweg tusschen Sachsenhauseu eu Offenbach a/M. schijnt tot nog toe in alle opziohten te voldoen. Voor het drijven der dynoma-macbines zijn op het centraal-station Oberrrad drie s oomketeU op gesteld, van welke er echter aanvankelijk slechts een gebruikt wordt. Van de voorhanden vier Sie- mensche machines werken er gewoonlyk maar twee, met eene rotatiesnelheid van 750 in de minuut, zoodat eene volledige reserve ter beschikking staat. Aan vervoermiddelen heeft de Maatschappij voor het tegenwoordige zes gesloten, zeer elegant inge richte wagens met dynamo's, spoedig zullen er nog twee open wagens bijkomen. Buitendien bestaat het plan, om een zeker aantal gewoue tramwagens aan te schaffen, daar de ondervinding geleerd heeft, dat aan den met 30 personen bezetten electiischen wagen zeer goed nog een even zwaar beladen tram wagen aangehaakt kan worden. De afstand van de oude brug te Sachsenhauseu tot aan het Ma- thildeplein te Offenbach is 6.55 Km. dit is Jus de langste electrische spoorweg, die tegenwoordig bestaat. Met het oog op het iu vergelijking met andere electrische baneu zeer moeilijk terrein (de baan heeft stijgingen van 1.32 en bochten vun 35 M. straal) zijn de resultaten van den aanleg bijzonder guustig te noemen. De zekerheid van het verkeer is daardoor gewaarborgd, dat de elec trische wagens van krachtige eu goedwerkende rem- 3 toestellen voorzien zijn, die nog bij eene snelheid yan 15 Km. per uur den wageu binnen 2 M. afstand tot stand brengen. De politie van Weenen heeft dezer dagen de ge heime drukkerij der daar bestaande anarchistische werkliedenpartij ontdekt, op de pers, tal van brand- brieven eo de letters beslag gelegd, eu den directeur gearresteerd. In den nacht van deu 2u werden drie der hoofdschuldigen, een schilder van uithangborden, diens vrouw en een daglooner opgelicht, doch meu hield dit geheim, ten einde ook een vierden in de zaak ernstig betrokken persoon, een letterzetter, in jjechtenis te nemen; wat, hoewel gelukt, niet gemak kelijk in ziju werk ging. Er zgn verscheiden ken- teekenen aanwezig, dat het 't zoogenaamde „Uit voerend Comité" der revolutionnaire werkliedenpartij van Oostenrijk is, waarmede de politie te. doeu heeft. Den 9u Augustus verscheen plotseling een nummer van de Zukunft, een in Oostenrgk verboden orgaau. Een paar dagen later, den 13n Aug. onmiddellijk na StellmacherV terechtstelling, zag een tweede proclamatie het licht, en gedurende de laatste dagen van Aug. en in bet begin van deze maand werden proclamatiën met zwarte randen in de strateu vnn Weenen en de voorsteden gestrooid, met de woorden „Broeders werklieden" bovenaan en geteekend: „Het Uitvoereud Comité der sociaalrevolutionnaire werkliedenpartij van Oostenrijk, Aug. 1884". Naar men aan het Bat. Uandehbl. mededeelt, zou bij de aanrakingen tusschen de Eugelsche ambtenaren en de ouze in Atjeh, zoomede bij de met de autoriteiten in de Straits gevoerde corres pondentie, naar aanleiding van de Awero-zaak, de gebrekkige keunis van de Eugelsche taal bij ouze ambtenaren weder op hinderlijke wijze ziju gebleken. Die correspondentie knu wel is waar gevoerd wor den door tusschenkomst van onzen consul-generaal, msar aangezien de heer Read Sr. de Hollaudsche taal niet machtig is, wordt voor onderwerpen van geheimen of vertrouwelijken aard de correspondentie in het Frausch gevoerd, dus van weerskanteu in eene vreemde taal, en het is zeer waarschijnlijk dat hoeveel grooter de bekendheid met die taal by onze ambtenaren ook zij, slechts weinige huune gedachten' daarin volkomen juist kunnen weergeven. In elk geval is bg deze gelegenheid weder bewezen, hoe verkeerd het is, dat men uit de levende talen het Fransch heeft gekozen als opvoedingsmiddel voor de jeagd, en blijvend aan die taal grooter studie doet wijden, terwijl alles er op heen wijst, dat de voorrang, die iu Nederland het Fransch geniet, ook wijkeu moet voor de zooveel koogere reebteu van het Engelsch. Uit de Bommelwaard schrijft men aan het U. D.: In ous district is sedert vele jaren geschil tusschen htt hooger en lager gélegen gedeelte. De bovendor- peu hebben weinig of geen last van water. Het vloeit naar de benedenwaarts gelegen polders, die er veel last van hebben. Langzamerhand ziju er eenige stoom gemalen opgericht, waarvan het benedengedeelte het grootste genot heeft. Men kan begrgpeu, dat telkens, wanneer in het districtsbestuur eene vacature vervuld moet worden, allen te wapen loopeu. Er hangt toch te veel van af, wie in dot bestuur de meer derheid hebben, de hooger of de lager gelegen pol ders. De bovenpolders betalen niet gaarne mede voor werken, waarvan zg weiuig of geen nut hebbende beuedenpolders staan niet gaarne onder water en vin den het niet meer dan billijk, dat allen in het dis trict bekostigen, wat voornamelijk huu ten goede komt. Uit New-York wordt bericht dat bij aankomst van het stoomschip City of Rom, in de vorige week door den heer Thomas Hughes en vele medepassa giers geprotesteerd is tegen het feit, dat gedurende de geheele reize voortdurend aan boord hazard-spelen plaats vonden. Volgens den heer Hughes werd op den derden dag na het vertrek het rooksalon in een speelvertrek verauderd, terwijl een speler van professie uit Australië iu het leessalon een bank oprichtte, die zoo druk bezocht werd dat het voor dames onmogelijk was in dit vertrek te komen. Toen de spelers van dit protest hoorden, werd er veel kwaad bloed gezet en tr vielen niet enkel booze woorden, maar ook oorvegen. De kapitein had het spelen niet willen verbieden eu zeide dat er niet ster ker dan gewoonlgk was gespeeld hij beweerdt dat het schandaaltje enkel dgarom op touw was gezet, omdat een twintigjarig jongraensch meer geld had verspeeld dan zijn moeder, die weduwe is, misaeu kan. Stamgasten in de gevangenissen. Het goede leven dat raeestenstijds in gevangenissen geleid wordt, is vaak oorzaak dat landloopers en booswichten allerlei middelen aangrijpen om maar weder binnen de gastvrge muren te komen. Naar aanleiding daarvan heeft de Luxemburgsche Regeering thans maatregelen genomen om den spits boeven het verblijf in de gevangenis minder aangenaam te maken en de gewone stamgasten der opslüitingsloka- len van het Groothertogdom zullen waarschijnlijk niet zeer gesticht zijn wanneer zij de spijskaarten te aan schouwen krijgen gelijk die thans zijn ingericht. De onverbeterlijke gevangenen zullen voortaan van de gewone wijze van voeding uitgesloten zijr. en op water en brood worden onthaald, terwijl zij geen gebruik van de cantine mogen makendeze maat regel wordt toegepast op landloopers ec bedelaars, personen die in beschonken toestand tumult hebben veroorzaakt, enz. enz. De water en broodkuur wordt gedurende den preven- ieven gevangenistijd iu practijk gebracht en begint o*»k op den dag dat de straftijd voor veroordeelde indi- viduën begint. De kuur duurt vier achtereenvolgende dagen daarop volgen twee dagen dat de vaatenden gewoon voedsel krijgen, dan volgen weer de vier dogen van ramp en tegenspoed en zoo gaat bet telkens voort, totdat de zes maanden verstreken zijn die er voor zijn vastgesteld. Kinderen, ouden van dagen en ziekelijke personen kunnen er door den presideut van de commissie van bestuur der gevangenissen van worden vrijgesteld. Er bestaat wel eenige waarschijnlijkheid dat de gastronomen, die tot nog toe met zoovee! voorliefde van de gevangeniskost gebruik maakten, voortaan minder vaak op bezoek zullen komen nu schraalhans tot keukenmeester is aangesteld. Wat er door den regen verkregen is, meldt men aan de Leidsche Courant als volgtAan het kale tveiland is kleur en groei hergeven en op de hoog gelegen stukken, waar het rnndvee te vergeefs naar eene bete voedsel zocht, is weer gras te viudeu. De tuinder is in staat gesteld te poteu eu te zaaien, het geen hem bij de groote droogte ten eenemale onmo gelijk was of zonder gevolg bleef, van daar dat veen onder de groenten zeer schaarsch is. De bloemen kwijnden of bloeideu spoedig uit onder den heeten zonneschijn en de roos bad daarbij veel te verduren de verkleurde bloemen ontbladerden in weinig fijds. Thans herleeft het groen en met jeugdige kracht openen de bloemen weer hare kelken, waaronder de roos eene eerste plaats inneem!. De boeren waren bij de droogte zeer beducht voor te lage slooten en lieten dus veel buitenwater in. Voor acht dagen begon het te regenen, hier en daar met flinke buien en voor de poldermolens vrerdeu de zeilen gelegd om overtollig water uit te malen. Een goede boer leeft altijd in voorzorg, zoo ook hier. Eerst baalt hij in zijne bezorgdheid het doode water binnen om onver wijld b|j overmaat het levende water te verwerpen, alsof er uu een kleine zondvloed voor de deur stond. De kalme avonden gevolgd op zoovele fraaie zo- merdageo waren dit jaar ontelbaar. Daarom trof het menigeen dat gisteren nacht plotseling een zoo he vige storm met zwaren regen uit het westen gevolgd van donderbuieu, was losgebroken. De barometer, die tot 750 Mm. was gedaald, deed dan ook wel los weer vermoeden, doch het is nog niet vau dien aard om van koude en herfst te wagen, zooals reeds vernomen wordt - daartoe is het weer uog niet zoo kwalijk geluimd en geven de wolken nog plaats ge noeg aan de volle zon. Gisteren middag werd, bij het binnenrijden van het Centraalstation te A&sterdam, van trein 232, te 5,36 uur, de treinkoualcieur M. vermist. Na een terstond ingesteld onderzoek vond men hem tusschen Bussum eu Hilversum dood op den weg liggen. Vermoedelijk is de ongelukkige uit de bagagewa gen gevallen ten minste alleen het voorhoofd waar mede hij op de rails lag, vertooude verwonding. Per laaisteu trein werd het lijk vau den verongelukte naar Arasterdam vervoerd. Naar de Zaanl. Ct. verneemt, heeft zich dezer dagen in eeu der weeshuizen te Zaandam het volgende voorgedragen: De wcesmoeder had des avonds eeue zekere hoe veelheid arsenicum ingenomen. Des nachts schijnt zij evenwel van haar voornemen tot zelfmoord te zijn teruggekomentenminste zij gaf te kennen dat zij vergift had ingenomen. Hierop werd iu allerijl een geneesheer ontboden, die door middel van een maagpomp het ingenomen vergift verwijderde. De weesmoeder zegt tot haar wanhopige daAd te zijn gekomen, omdat z|j haar man, deu wees vader, verdacht van ongeoorloofde verstandhouding met een der weesmeisjes. De weesvader trachtte daarop in wanhoop een einde aau z|jn leven te maken en wendde eene poging aau, om zich me: een mes den hals af te snijden, waarin hij echter bijtijds verhinderd werd. Volgens inforraatiën moet er evenwel voor de verden king vau de weesmueder ten aanziet) van haar man geeu redelijke grond bestaan. Tengevolge van het gebeurde is iniusschen de po sitie van vader en moeder in het weeshuis onhoud baar geworden, en hebben de regenten moeten beslui ten beiden te outslaan. Het antwoord, dat de president der Fransoh Re publiek op het adres der uiterste linkerzijde gege- ven heeft, is, zooals verwacht werd, geen antwoord. De heer Grévy kon, wij deden het reeds opmerken, niets anders dan bet stuk aan den eersten minister zenden, met de verklaring, dat zijne oonstitntionneele rol hem verbiedt er op te antwoorden. Overigen» is de Regeering althans op dezen oogenblik, volstrekt niet voornemens de Kamers tot een buitengewone zitting bijeen te roepen, en bij het departement van buiteulandsche zaken is niets le bespeuren waaruit men zou kunnen opmaken dat daar drukker dan ge woonlijk gearbeid wordt. Integendeel, zoowel bij dit departement als bij de departementen van oorlog en van marine is het zeer kalm, eu de heer Jules Ferry, minister van builenlandsche zaken, is nog steeds op zijue villa te Souchaupt, nabij Saint-Diéook het hoofd van het uitvoereud bewind is nog afwe zig, en dus moeten (le geruchten valsch zijn geweest, volgens welke hoogst belangryke dépêches van admi raal Courbet ontvangen zijn. De officieele berichten betreffende (ie operatiëu in China blijven sehaarsob, en alleen de Engelsche bronnen voorzien In de be hoefte van het publiek om te weten wat daar om gaat. De Eugelsche bladen voegen aan de hun ge zonden berichten desbetreffende op— en aanmerkingen toe, alles behalve gunstig voor Frankrijk, en hier door wordt de eeuwenoude wrok, die tusschen de twee volken bestaat, opgewekt. Uit de doortastende maatregelen die de Engelsche regeering neemt om de expeditie naar Khartoum te bespoedigeu, blijkt dat na een langen tijd van talmen en aarzelen de heer Gladstone eindelijk heeft ingezien wat hem in Egypte op dit oogenblik te doen staat. Deze omstandigheid heeft dan ook eene wijziging in de openbare meening van Engeland ten zijnen opzichte veroorzaakt, eene wyziging die te duidelijker zichtbaar was, naarmate de houding van het hoogerhuis in zake de kieswet meer verontwaar diging wekte. Te voren stond Gladstone zelf tegenover een groot gedeelte der natie, welke naar eene politiek van daden en handeling in Egypte en Sondan sterk begon te verlangen doch de halstarrige houding der lords heeft deu eersten minister en de natie bij elkaar gebracht en positie doen nemen tegenover de oude, wellicht verouderde instelling van het hooger huis. Thans, nn ook de expeditie naar Khartoum wordt voorbereid, zijn de gemoederen bedaard, en is Gladstone's positie weer sterker geworden dan zij weinige maanden geleden was. Gladstone de «mystieke grijsaard», de „mabdi van het liberalisme", en wat niet al meer, want de bijnamen, die hem door voor- en tegenstanders ge geven worden, vermeerderen eiken dag is thans de gast van ziju vriend, kolonel Fargubarson, te Invercauld in Aberdeenshire. Op den geheelen weg daarheen was hij het voorwerp van ovatiéu. De Liberale Vereeniging te Mannel bood hem een adres aan, en in het antwoord dat de premier gaf werd op den ernst der tegenwoordige «constitutioneele cri sis" gewezeu. ,,'s Lands meening kan niet te dui delijk en te dikwijls uitgedrukt worden, onder de omstandighedeu waarin wij verkeereu", zeide Glad stone „waut het bewijs moet geleverd worden, dat de bewering van de Lords, volgens welke het land voor en met hen zou ziju, ten eeneamale valsch is". Ook te Stirling ontving hij eeu adres) en te Perth en te Aberdeen werd hij als een vorst onthaald. Iu laatstgenoemde stad waren duizenden saarnge- siroorad om bem le verwelkomen. In zijne tot hen gerichte toespraak zeide liy „Indien ieder zijn plicht deed, zouden vele lieden van verstand en kennis in Aberdeenshire eu elders, die thans bij de kenze van hunne vertegenwoordigers niets te zeggen hebben, binnenkort kiezers zijn". 't Is jammer dat de Brasselsche liberalen de olerioale betooging gisteren niet hebben laten doorgaan dezen hadden er zioh zooveel moeite voor gegeven en kwamen werkelijk niet kivaad voor den dag. Maar het ging niet, en dat bleek reeds, toen de clericale stoet zich in beweging zou stellen fluiten en schreeuwen zonder eind de vorme broeders van buiten moesten eeu dubbele rij joelende en schreeuwende en door het regeoachlige weer slecht gemutste liberalen passeeren. Zooals 't gewoonlyk gaat bij zulke gelegenheden, waar een goed humeur alles kan doen, het eene woord lokte het andere uit, van woorden kwam het tot be dreigingen, van bedreigingen tot stompen, vau stom pen tot vechten de gansohe bevolking van Brussel was op de been het gedrang was groot en daardoor werd het plan ir. de hand gewerkt van hen, die de clericale betooging wilden doen mislukkeneerst werd de stoet in tweeën gesoheideu de politie deed alle mogelijke moeite om de orde te herstellen, maar

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2