RENTEN»FORTUIN Buitenlandsch Overzicht. INKOMEN VAN 40 Een prachtig" resultaat. KENNISGEVING. raad steeds een doovemansdeur. Ten einde raad, zijn toen de ouders naar den minister gegaan om voor hun dochters toelating tot de h. Burgerschool voor jongens te verkrijgen, daar zij meer verlaugdeu dan de bestaande meisjesschool voor u. 1. o. geven kan. Dit is gelukt, eoodat, hoewel gebrekkig, midd. ondervr. voor meisjes ook hier verkrijgbaar w 89, zonder dat het één cent aan de stad kostte. Het gemeentebestuur was natuurlijk big van die lastige meisjesquaestie af te zijn op zoo voorbeeldeloos goedkoope wijze thans is het weder uit zijn rus tige rust opgeschrikt. Geen der zake kundige zal het dus met u eens ziju, „dat de gelegenheid niet gegeven was om de vraag» iu ernstige overwe ging te nemen, hoe op de doeltreffendste wijze te voldoen was aan het verlaugeu van enkele inge zetenen, om te Gouda ook voor meisjes middelbaar onderwijs verkrijgbaar te stellen." Sedert jaar en dag heeft die gelegenheid bestaan eu herhaaldelijk is gebleken, dat men er geen geld voor over heeft, ook nadat de behoefte er aan door het bezoek van meisjes op de h. burgerschool bewezen was. In de tweede plaats de door u beweerde des organisatie vau het ouderwys. De 7 vrouwelijke candidateu voor de le klasse worden, tengevolge van 's miuisters beslissing, dit jaar niet toegelaten er komt nu dus geen parellelklasse die vrouwelijke leerlingen, welke in de hoogere klassen zijn, mogen blijven, omdat het aantal leerlingen» daar niet te groot is. Ook de beide meisjes die in de le klasse zijn blijven zitten. L)e genomen maatregelen, die nota bene 5 jaar parellelklassen zouden noodzake lijk maken, bestaan alleen iu de verbeelding uwer redactiedoor 's ministers besluit is de splitsing ounoodig gewortleu. In het belang der waarheid verzoek ik u dit schrijveu op te nemen. Men vraagt zich bier on willekeurig af, welk vertrouwen gesteld kan worden in de beschouwingen van een blad, dat zoo slecht ingelicht is omtrent zaken, die geschieden bijna ouder den rook der Rotterdamsche schoorsteenen. Iu één opzicht zijn wij het allen met u eens; dat bat u.l. te bejammeren is, dat de meisjes de dupe zijn van deze geschiedenis. Maar aan wien de schuld? Zeker niet uitsluitend of bij voorkeur aan de zijde van den minister. Met hoogachting Uw Dw. Dr. Gouda, 2 Sept. *84. H. W. F. BONTE, leeraar r. h. burgerschool. Het bssluit des Ministers, waarbij de Hoogere Burgerschool alhier voortaaD voor meisjes wordt ge sloten, trekt ook buiten Gouda veler attentie en verscheidene bladen bevatten daarover artikelen. Het Vtrechtsch Dagblad brengt in berinnering in een artikel getiteld Eerst toegelaten en dan ver jaagd" dat Minister Heemskerk by de behandeling der wet op het hooger onderwijs, verklaarde dat de instelliugen van ouderwijs, in die wet genoemd, op gelijke voorwaardeu zouden toegankelijk zijn voor mannelijke en vrouwelijke leerlingen. Met het be ginsel dal aan die verklaring ten grondslag ligt is in strgd de beslissing van den Minister betreffende de toelating van vrouwelijke leerlingen aan de Hoogere Burgerschool alhier. Wel mag -de weisuit- leggiug voor het hooger onderwijs niet worden inge roepen voor het middelbaar onderwijs, maar iu de wetgeving mag niet tweeërlei beginsel worden aange- pomeu. Er is tweeërlei rechtstoestand geschapen. De bijkomende omstandigheden maken de zaak, volgens den schrijver, er niet beter op. Terecht weigerde de gemeenteraad de kosteu voor hare reke ning te nemeu en de schrijver meent dat de Minister de bewuste 2400 voor rekeniug van het Ryk bad moeten nemen. Het middelbaar onderwijs voor meisjes is niet meer eeu zaak der gemeente dan dat voor jongens. Bovendien zyn ook op vele andere burgerscholen meisjes toegelaten, waarom nu te Gouda niet? De handelwijze van den Minister is io geen geval te rechtvaardigen. Het artikel eindigt aldus Wy hopen, dat de uitsluiting der vrouwelijke leer lingen te Gonda geen onherroepelijk verdict is. Wg hopen dat, niet alleen in het belaug van de zeven meisjes, die voor het oogenblik het slachtoffer zgn geworden, naar ook iu het algemeeu belaug. Middel baar onderwijs te ontvangen is ook voor de vrouw- lyke kunne een niet genoeg te waardeeren voordeel. Wenschelyk is, dat voor haar dit onderwijs op een anderen voet worde iugericht, dan voor de jongeus, maar alleen de groote gemeenten knunen de kosten dragen eener afzonderlijke heogere burgerschool voor meisjes. Waar de finaucieeie krachten dit niet toe- lateu en eene dergelijke school voor jongeus bestaat, is het weuschelgk die ook open te stellen voor meisjes, die bewijzen geven, dat zy voor het onderwgs, het welk er gegeven wordt, gelyke vatbaarheid bezitten als de jougens. Haar te bemoeielijken in het streven uaar verstandelijke ontwikkeling en keunis en weten schap, kau uooii strekken iu het algemeen belang, waut wei degelijk is de toestand der algemeeue bescha- viDg voor een goed deel afhankelijk van den trap van ontwikkeling, waarop de vrouwen staan. Of sou men deu invloed der moeders en opvoedsters op het opgroeiend geslacht willen loochenen Ook de HuisvrouwWeekblad voor Dames bevat eeu hoofdartikel over deze zaak. Dit blad noemt de beslissing des Ministers een grievetiden maatregel De beslissing bewgst hoe weinig men zich bekom mert om de belangen van het vrouwelijk geslacht eu hoe de vrouwelijke helft van de bevolking op eene stuitende wijze wordt achtergesteld bij de andere helft. Het blad laat in het midden of tie kosten der bedoelde splitsing ten laste van het Rgk of de Gemeente moeten komen, maar keurt het af dat de jongeus hoe groot hun aantal ook nioge zijn, onbe perkt tot de school toegelaten worden en de meisjes niet. Voor den minister heeft dus de vrouwelijke be volking niet hetzelfde recht op onderwijs als de man nelijke. Bij hooge gunst wordt het haar toegestauu van het middelbaar ouderwijs gebruik te maken maar mits het aan het rijk geen cent kost. Zoodra er kosten mede gemoeid zijn, wordt aan de vrouwelijke bevolking dat onderwijs onthouden. Wat is dit auders dan ongelijk recht, achterstelling van de vrouw, zelfs waar zij niets auders vraagt dan gelgke gelegenheid om hare verstandelijke vermogens te ontwikkelen? De red. had den Minister Heemskerk niet in staat geacht de vrouwelijken jeugd zulk een grievend onrecht aan te doen en vraagt is wat er te Gouda geschiedt, te verdedigen uit het oogpunt van algemeen belang? Deze vraag wordt daarop ontkeuuend beantwoord, waarna aan de ouders te Gouda, die belang stellen in de opvoeding eu in de toekomst huuner dochters iu overweging wordt ge geven zich bij adres te wenden tot de Tweede Kamer om hunne bezwaren iu te brengen tegeu de beslissing des Ministers. Hadden wij, zooals andere lauden, vrouwen-vereenigingeu, die zich met openbare aan gelegenbeden, voor zooveel zij de vrouw betreffen, bemoeien, het zou bare taak zyn zich deze zaak met ernst aan te trekken en tegen den willekeurigen maat regel op te komen. Iu de zitting der Rotterd. Arr.-Rechtbank van Dinsdagmorgen stonden o. a. de volgende personen terecht A. M., werkman te Gonda, bekl. van mishande ling. Eisch 15 boete, subsid. 7 dagen gev. J. W., werkman te Gonda, bekl. van mishande ling. Eisch 1 maand, gev. cel!, en 2 boeten van 8. Over S dagen uitspraak. Tot wethouder te Haastrecht is herbeuoemd de Heer J. C. Muller en te Vlist de Heer J. Kasbergen. De reis van President Krüger, generaal Smit eu de superintendent van bet onderwijs iu de Zuidafrikaansche Republiek heeft in haar geheel gekost bijua 50.0(>0. Als men bedenkt wat er voor gedaan werd, dan is het niet veel. De kosten van het langdurig verblijf in Engeland, van de reis naar Portugal en naar Duitschland zijn daaronder natuurlijk begrepen. Io den Volksraad te Pretoria was men dan ook zeer voldaau eu er werd gereleveerd, dat de reis van Burgers indertijd de ronde som van 120.000 had gekost. Er worden weder onderhandelingen gevoerd tu»- schen de gemeente 's Gravenhage eu de erfgenamen van den Kroonprins tot aankoop van het paleis op den Kueuterdyk. De gevraagde prijs is die, welke de Prins iudettijd aan de gemeente voor het gebouw betaalde. Eene dame, die te Helmond bij haar broeder logeerde, verdronk Zaterdagmorgeu aldaar in een badkuip. Men kau zich de ontsteltenis der huis- genooteu voorstelleu, toen zij het ongeluk bemerkten. Eeu uit Nederland afkomstig en voor Java's Oosthoek bestemd ambtenaar heeft den directeur van B. B. het volgend bewijs vau epistolaire bekwaam heid toegezonden: „HoogEdele Heer, „Met referte aan uw besluit, heb ik de eer mede te deeleu, dat ik nog niet lekker ben, als de dokter mg zegt, dat ik nog in Batavia vertoeven wil. „De lengte van ragn verlof wordt geschat op 30 dagen. „De ambtenaar voor de burgerlijke dienst." De Haagsche correspondent van het U. D. schrijft: Onze stad verloor in deze week een ingezetene, die tot de meest bekende Hagenaars behoorde dr. de Joug vau de levertraan zooals men hem noemde' Die Lofoudinsche levertraan had hem een kolossaal fortuin bezorgd (dat hij goed besteedde, zij er bijge voegd), maar zij werd dau ook met talent geëxploi teerd, want, naar men zegt, betaalde dr. de Jong jaarlijks 50,000 aan Europeescbe dagbladen voor zijne advertenties. Het recht om 70 jaar te worden had df. de Joug niet gestolen; het kwam hem eerlijk toe, want een kleine vijftig jaar geleden was het bera bij koninklijk besluit toegekend. Dr. de Jong is nl. ter dood veroordeeld geweest. Ziehier hoe: Als officier van gezondheid, geloof ik, was hg in Nederlandschen krijgsdienst en algemeen geacht behalve bij een onderofficier, die geen ontmoetiug liet voorbijgaan, zonder onzen vriend in beleedigeo- den vorm te herinneren dat hij Israëliet was. Reeds meermalen had men de Jong aangespoord tot eeo duel, doch steeds bleef hij liever dulden. Op zeke ren dag echter ligt hij ziek te bed, toen zgn ver volger biunentreedt, hem in het gelaat spuwt en zegt„leelijke smous, zal je nu uog niet met mij vechten „Ja", antwoordt de Jong kortaf, staat op, kleedt zich, gaat met deu beleediger naar buiten en schiet hem, in tweegevecht, morsdood. De krijg», raad velde het doodvonnis, maar nbg denzelfdeu dag was volledige gratie iu handen van den ver oordeelde. Een spoorwegbeambte te Breda, D. J. H„ ver loor dezer dagen het leven bij het redden van zijn hond- De Vereeniging tot bescherming van dieren trekt zich nu, volgens bet D. v. Z.-H.. het lot der weduwe en der kinderen van den man aan. Met het oog op de reis van den Czaar werd eeu proclamatie uitgevaardigd, waarbij iedereen ver boden werd binnen 600 meter vau den spoorweg te komen, 6 uren voordat de keizerlijke trein pas seerde. De paleizen en kerken iu Warschau werdeo onderzocht eu een aantal gangen, kelders en gewel ven werden dichtgemetseld. Hotelhouders te Warschau mogen hun kamers aan straal alleen verburen aan keizerlijke ambtenaren en bij de revue wordeu alleen zij toegelaten, die eeu toegangkaart hebben, waarop het portret vaa deu houder is gephotographeerd. De Parijsche bladen geven eenige historische staal tjes vau het voerwezen iu de Fransche hoofdstad. Het was in 1640 dat de eerste fiacre iu dê stra ten van Parijs verscheten eu de uieuwsgierigen van alle kanten deed samenstroomen. In 1688 wees een politieverordening de stations aan iu 1696 bepaalde een andere het tarief25 sous voor de eerste uren, 20 sous voor de volgende. In 1703 werden de rijtuigen van politiewege genum merd. In 1743 reden er nog slechts 170 rijtuigen door Parijs, terwijl er thans meer dan 10,000 door de stad rollen. Men heriuaert zich zeker nog het mislukte be drog met het manuscript van Deuteronqmiumeen uieuw-gefubriceerd oud handschrift dat zekere Shapira, oulnngs hier te lande in armoede overleden, tot hoo- gen prijs trachtte aan den man te brengen. Dit was geenszins de eenige oplichterij van dien aard welke Shapira pleegde. Als een nieuwe bijdrage wordt nu gemeld, dal hij indertijd eeu oud handschrift vau bet boek Numeri voor een oapzieulijke som verkocht aan eeu liefhebber te Philadelphia. Toen het bedrog met het Deuteronomium handschrift uitkwam, werd de eigenaar van het Anmerie-manuscript ongerust, en terecht. Want bij onderzoek bleek het handschrift te bestaan uit papieren van versohillende tijden en betrekkelijk weinig waarde, terwijl een brief v&u Prof. TisChendorf, waarin deze verklaarde voor de echtheid ih te staan, niet op dit maar op een geheel ander handschrift betrekking bleek te hebben. De gouden tientjes, die de zoogenaamde valsche munters, welke zich nog altyd in voorarrest bevin den, in tegenwoordigheid van den heer Louis Jacobs uit hun macbiues te voorschijn haalden, en die zoo fijn waren nagemaakt, dat ze niet van echte waren te ouderscheiden, blyken, na een nauwkeurig onder zoek, ook inderdaad echt. geweest te zgn. Het dotl der schelmen, die toch gestraft zullen worden, omdat zij ouder valsche namen hebben gewerkt, schijnt ge weest te zijn, iemand te vinden, wien zij eerst eenige echte tientjes in de hand zoudeu stoppen, onder voorwendsel dat ze valsch waren. Bamerkte de per- soou dan hoe veilig die stukken uitgegeven konden worden, dan zou hij zoo hoopten zg wel i» nadere relatie met hen treden, ten dan waren, ns- tuurlyk, de valsche stukken voor den dag gekomen. Eeu dergelijke fijue list, als thans door de waak zaamheid van deu heer Jacobs verijdeld werd, i» hier voor een paar jaren nog eens beproefd, maar toen liep de persoon, die tot medeplichtigheid werd aangezocht, deerlijk in de val» Bij iemand te Amsterdam wiens reputatie niel vau de fijnste was vervoegde zich uarnelyk iemand die hem in het geheim meedeelde, dat hij bankpapier kon namaken. Hg liet hem een paar nieuwe bil jetten vau 25 gulden zien. „Kan jy, daaraan zien dat ze valsch zgn?" vroeg de mau. „Nten," antwoordde de andsr, „maar aan de Bank zouden zij het gauw ontdekken." „Ik wed van ueen,„ sprak de eerste, „want ik ken al de geheimen," en nu dischte hij een lang verhaal op van zijn werkzaamheden aan een bui- tenlandsche bank. Het slot was, dat beider» naar de Bank zouden gaan, om de biljetten te wisselen. De beambte, die niet dikwijls splinternieuwe bil jetten ter wisseling ontvangt, keek eerst de beide per sonen, toen de biljetten eens goed aan, verfrommelde de laatste, maar maakte zich toch gereed om er zilver voor te geven. De v«»lsche munter stootte zijn compagnon eens veel beteekenend aan en zeide toen tot deu beambte? „U schijnt die biljetten niet erg te vertrouwen, mynheer. Is er wat aan?" „Neen," zei de beambte, „ik dacht eerst dat ze wat vreemd voelden; maar ze zijn goed." „Ja," zei de eerste, „mg hebben ze ook eerst wijs willen maken dat ze valsch waren. Ik heb ze van buiten ontvangen; daarom beu ik juist hier gekomen om ze te wisselen." „Iu dat geval,hernam de beambte, wil ik ze toch eerst eens nauwkeurig laten onderzoeken. Wilt u eten wachten?" De beambte zond de biljetteu aan de directie; deze liet op de alleen aan Haur bekende chemische wijze de beide stukkeu onderzoeken, en kort daarop kwam het antwoord, dat er geen twijfel bestond: de biljetten tear en echt. „Wat zeg je er nu van?" vroeg de valsche munter aau ziju compagnon, toen zij op stiaat waren. „'k Moet zeggen, dat het sterk is," antwoordde de ander. „Ja," sprak de munter, „maar 't is zoo jammer, dal ik greu biljet van iOOO heb. Die 25-jes zet zoo weinig aau, eu ik kan er op mijn steeneu niet meer dan een stuk of wat drukkeD; dan moet ik opuieuw graveeren." De kameraad liet zich vinden om een biljet van ƒ1000 te bezorgen; hij zou een deel vau de wiust krtjgeu. Den volgenden dag bracht hij er inderdaad een, eu de munter begon onmiddellijk te graveeren. Toen de ander echter vertrokken was, vertrok hij ook met het biljet van 1000 Men heeft hem niet weergezien, 't Spreekt vanzelf, dat de ander moeielijk aangifte bij de politie kon doen; maar dat de biljetten vau 25 werkelijk echt geweest wareu, dat begreep hg nu ook. (Af. v. Ned.) Waarom worden de meeste vrouwen zoo vroeg oud? vraagt De Huisvrouw, en antwoordt op gezag van bet Phreneological Journal Hoofdoorzaaktobben. Vrouweu blijven io den regel te veel aan kleiuigheden hangen, overdrijven ondergeschikte bezwaren, loopeu vooruit en vermoeien zicb den geest met muizeniiseu. Moeders tobben over haar kleiue eu groote kinderen veel meer dau uoorfig is. Een tweede oorzaak isgemis aau beweging en frisscbe lucht. Niet uu eu dan eeu visitetje of een klein wandelingetje, of wat boodschappen doeu, maar een geregelde flinke uitstap. Een vrouw zegt altgd„ik heb vandaag geen tgd, vandaag moet ik absoluut dit of dat opredderen, of verstellen, of nazieo, de hemel weet wat". Zij bedenkt niet dat eeu geregeld dagtlijks wederkee- rend luchtbad haar eerste behoefte is. Als zij kiu- deren heeft, laat zij die kioderen dau meenemen, dat. zal baar en hun goed doen; maar laat zg minstens één uur daags, weer of geen weer, een wandeling doeu. Laat zij voor die gelegeubied een flinken döelraatigen regenmantel gereed hebben lig- geu, waar de ochtendjas onder verdwijut, en een flinken doelmaligeu hoed, zoodat het: „*|at zal ik aantrekken?" ook geen hoofdbreken kost. Wees zeker, dat, al blyven dau ook eens een kamer ongedaan of een paar kousen ongestopt, zg aau gezondheid en levenslust rijkelijk aan haar man en kinderen vergoedt wat zij buu in dit andere op zicht te kort doet. s Eu dan, frissche lucht in al de vertrekkennu en d%u ramen en deuren tegeu elkaar open, vooral in de slaapkamers, en de afgehaalde bedden aan dien luchtstroom blootgesteld. Ook daardoor worden allerlei ziekten voorkomen. En eindelijk, vindt het uiet „laf of lui of on- vergeeflijk" om wat te gaau rusten, ook al is het overdag, als de vermoeienis u lust eu kracht be neemt. Een half uurtje, desnoods een kwartiertje, op canapé of gemakkelyken stoel, knapt u voor den geheelen dag weer op. Om kort le gaan, vrouwen die niet vóór haar tijd leely'k eu oud willen worden, moeten bedenken dat beweging en vrye lucht hoofdvereischten zijn, en dat tobbeu geen verdienste, maar eeu plaag is voor ous zelf en ouderenveel vrouwen worden overwerkt, dat is een feit, maar nog veel meer vrouwen overwerken zich zelf. De uiterste linkerzijde der Fransche Kamer van Afgevaardigden, niet tevreden- met het antwoord van, der. president der republiek op haar adres, geeft bare zaak nog niet verloren en volhardt bij haren eisch dat de heer Grévy persoonlijk haodele. Meer dan ooit dringt de France libre, een der organen van de intransigeuten, daarop aan. „De heer Grévy bedriegt zich", zegt het blad, „als hij spreekt van de coustitutioueele terughoudendheid welke hem is opgelegd. -De grondwet gebiedt ze niet, maar gteeft integendeel aan den president der republiek een volstrekt recht van interventie. Wij tullen dit vraagstuk van politiek recht onderzoeken en toelich ten." Vreemd voorzeker is dit aanhouden van de uiterste linkerzijde, daar het onbetwistbaar is, dat hetgeen zij van den president der republiek verlangt, zou zijn eeu willekeurige handeling van gezag, welke zooals de Temps doet opmerken, het bewiud zou doen overgaau uit de handen der meerderheid in die eeuer minderheid, die door het besef barer eigene machteloosheid tot wanhoop gebracht is. Uit de Chineesehe wateren nog altijd geen nadere berichten. De Fransche bladen waarschuwen en met recht voor de leugenachtige berichten van de „Times". De République Framjaise" somt ul de voordeelen op, welke het bezit van Formosa voor Fraukrijk zou hebbeuvan daar kan Frankrijk de Chiueesche kust bebeerschen, al de Chineesehe havens en arsenalen voortdurend bedreigen en bet verkeer ter zee tusschen Zuid- en |Noord-China geheel afsnijden. Het blad verlangt^daarora dat Formosa terstond wordt bezet, nog voor de vredesonderhandelingen een aan vang nemen. De „National" deelt mede, dat de Fransche Re- geeriug io eeu moeilijke positie verkeert tegenover China; een aanval op Formosa zou tengevolge van de maatregelen van de tijdig gewaarschuwde C'hineezen niet wel mogelijk ziju zonder krachtiger uitrusting eu de Ministerraad zal overwegen, of het niet beter is aau China den oorlog te verklaren, teneinde het snel tot den vrede te noodzaken. Het niet verklaren van den oorlog maakt ook de positie tegenover de neutralen te lastig. Ferry wordt te Parijs verwacht. Een telegram uit Engelsche bron meldt dat in China de oorlogspartij de bovenhand herkregen heeft. Zooals onze lezers weten, zoüJeu, volgens dittele gram, de ambtenaren, die zich als voorstanders van deu vrede deden kenueo, ontslagen zijn en zou het, onder bedreiging van de strengste straffen, verboden zijn van het betalen eeuer schadeloosstelling te spre ken. Voorts bericht de TYwee-correspondent te Foochow als zeker, dat de Chiueesche minister aan de gezanten der inogendhedtu de oorlogsTferklaring hebbeu medegedeeld. Shanghai zou tot onzijdige haven verklaard wordeu, maar de Woosuug verkeert in staat van blokkade, boewei voor de schepen een onzijdig kauaai beschikbaar is gelaten. Aan de stoomschepen zou bet verbodeu zijn iu de monding der rivier van Canton te komen. Eeu andere dépêche, insgelijks uit Engelsche bron, houdt iu dat de onderkoningen vau Yunnau eu van Kouaug-Si last hebben outvaogen een inval in Ton kin te doen eu persoonlijk het bevel over de troepen te aanvaarden. De Duitscbe katholieken, wier tegen woord igers in den rijksdag de centrumgroep vormeu, hebben iu het laatst der -vorige week een bijeenkomst gehou den te Amberg in Beieren. Natuurlijk was tie heer Wiudihorst er de held van den dag, en even na tuurlijk sprak de bekende partijaanvoerder over de aanstaande verkiezingen voor den rijksdag. Hij trok heftig' te velde tegeu de uatiouaal-liberalen. Naar de spreekwijze van den godloochenaar Voltaire, die bet Heilige Roomsche rijk noch heilig, noch roomsch, noch een rijk noemde, betoogde de katholiek Windt- borst dat de nationaal liberale partij noch nationaal noch liberaal isdaarom moet het centrum zich tot geen prijs met haar verbinden. Het lot vau Duitsch land zal afhangen van de te kiezen afgevaardigden: zyn die niet katholiek, eu komt de regtering niet tot het inzicht dat zg zonder hun hulp niets ver mag, dau is, volgens den heer Winüthorst, alles verloren, en gaat Duitschland te gronde. Eeu ander redenaar, het lid van den rijksdag Vou Grubeu, be lastte zich met eeo philippica tegen het stuatssoeia- lime van deu rijkskanselier, dat hij voorstelde als onvereenigbaar met de leerstellingen der kerk aan gaande de persooülgke vrijheid. Iu de redevoering, die van het standpunt der Roomsche orthodoxie, som tijds een kettersch tintje had, werd de god Mam mon, die de wereld beheerscht,, aangewezen als de schepper der söciale quaestie en van den Kulturkampf. Hg is 't die het proletariaat beeft geschapen, aan welks verontrustende agitaties de kanselier paal en perk zocht te stellen door zijne sociaal-oeconomische wetten, die te voren met onmacht zgn geslagen, wyl ze niet rusten op de leerstellingen der kerk. Het militairiame was bet thema waarop een derde spre- "ker, de keer Hueue, uitvoer tegeu de maöbt, welke het eenige middel vau bestaan wordt der moderue naties, omdat zg niet meer de beginselen van het Christendom willen erkennen. Nog andere redevoe ringen werden geboord in denzelfden geest, en een 1400tal katholieken vormden het gehoor. In de intieme avondbijeenkomsten met de partijhoofden zul len wel meer praktische besluiten genomen zijn, met het oog op de houding die het centrum bij de na derende verkiezingen zal aannemen, teneinde zijne po litieke belangen te bevorderen. De Belgische Senaat heeft zgn afkeuring te keu ken gegeven over de ongeregeldheden te Brussel op Zondag II., zonder echter daaabij eer.ige party ge lijk of ougelijk te geven dit laatste geschiedde op aanmaning van den oud-Minister van Fioaneiën Graux, die betoogde, dat het rechterlijk onderzoek moest wordeu afgewacht. Dat dit laatste zeer moeilijk zal zijn, ligt in deu aard der zaakde ware schuldi gen bij zulke standjes- zijn altijd moeilijk te vinden. De cholera neemt in Italië nog steeds toe en het Bij de bespreking der zaak in deu Senaat gaf de Minister vau Binneulaudsctie Zaken te kennen, dat een wijziging in de gemeentewet en de provinciale wet zal wotden voorgesteld, ten einde de Regeering meer mac^t ;te geveu bij ongeregeldheden. Wensche- lijker ware 't te overwegen wat er kan worden gedaan om de hartstochten minder op te winden en, zoo zij opgewonden zijn, het zoo aan te leggen, dat bot singen zooveel mogelijk voorkomen worden, sterftecijfer te Napels is onrustbarend groot. De burgemeester van Civita Vecchia is door den prefect van Rome afgezet, naar aanleiding van de ongeregeld heden, aldaar voorgevallen, omdat hij zich niet naar de bekende ministeriëele circulaire gedragen had: Te Campobasso heeft een demonstratie van 4000 inenschen voor de prefectuur plaats gehad ten gunste vau een plaatselijke quarantaine eu een dergelijke demonstratie is door eenige honderden personen te Ancona gehouden. Iemand, die dezer dagen van Berga mo over Milaau naar Genua reisde, verklaart in de „Capitale", dat hij onderweg niet minder dan vier malen ontsmet is geworden. RECLAME Ieder kapitalist die ia liet bent li vaa goed en ter beurze genoteerd* effecten (actiën uf obligatien) kan zich op matbemalucbe en zekere wijze eea «recbaffen,door eenvoudige operatien beztaande in den verkoop van premies. Dit goed bekende en aedert lang iu verschillende landen beproefde lysteem, verzekert eeu jaailijkz inkomen van f. 2.000 met een kapitaal (in geld of in effecten), van f 5,000; f. 1,000 met f, 2.500. f. 500 met 1. 1,200, enz. De fondsen zijn altijd beschikbaar. De wiust wordt maan delijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende brochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kotielooe toegeton- den door den Heer Directeur der Algemeane Belgiachm Bank (BANQUE GÉNÉRALE DE BELGIQUE), 6. Rwa 4a Congrèa, Brussel. Toen, eenige jaren geleden, de Apotheker Brandt te Zürich, voor het eerst aan Heereu Geneeskun digen en aan bet publiek een nieuw geneesmiddel begon aan te bevelen, namelijk de RICH. BRANDT- scbe Zwitserscbe Pillen, die bij door jarenlange proef nemingen bevonden had een zeker werkend eu geen pijn- of nadeelveroorzakend middel tegen storingen van de spijs verter ings-organen te zgn, (zooals Maag pijn, Leveraandoeoiogen, Galachtigheid, Verstopping enz), ontmoette zijn uitvinding, zooals gewoonlijk al wat nieuw is, tal van vijaudige aonvalUn eu verdachtmakingen. Maar gelijk het waarlijk goede en nuttige steeds zegeviert over alle tegenwerking en eindelijk tot eer en tot aanerkenuing komt, zoo hebben ook tegeuwoordig de Rich. Braudt'sche Zwitserscbe Pillen zich overal heen een weg gebaaud. De voornaam- te medische Autoriteiteneen Virchow, een Earaarch, een Nussbaum, een Hertz, een Rokitansky em. heb ben zich over dat middel, den een na den ander, op allergunstigste wijze uitgelaten; en de waarheid van het gerucht der goede eigenschappen die er aan toegeschreven worden, als huis- eu geneesmiddel, is in alle oorden der wereld door de ondervinding gestaafd. De Zwitsersche Pillen van Apotheker R. Brandt zgn te bekomen: te Gouda bij den heer J. C. Zel- denrgk, drogist a 70 Cts. de doos. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis lau de Ingezeteneu, dat de BE GROOTING ran de INKOMSTEN en UITGAVEN der Gemeente, orer het dienstjaar 1885, voor den lijd ran veertien dogen, op de Secretarie ter lezing van een ieder is uedergelegd, waartoe gelegenheid wordt gegeven op alle werkdagen, van des morgeoi ten tien tot des uamiddags ten één ure, terwijl bo vendien, tegeu betaling van kosten, afschrift dier begrooting kan worden verkregen, Gouda, deu SO Augustus 1884. Burgemeester eu Wethouders vooruoemd VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2