OD. .1: 1884. N° 3133. Ionen TH izen riek. Woensdag 17 September. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Thee SEL.” OM. ff 7.; n UW. fT, ersluis. - 3.50 - 4.80 a i '1 ■9 goudsche courant nderpand 2. de 2e burgerschool a geslicht Dagblad met 1 I ƒ3.50 >open van ten)van ’/o rdamsche van pro- tö” ooi: ’b jaars 'atiekoers rden ROOD- 1 0.20 ïl - 0.01 - 0.01 (z.g. han- am. Sept. 1 42 Cts. 40 32 28 26 16 Gouda. jaars voor is 2 dagen 8 Volgens de brieven uit de Hofstad in de Arnh. 'Cl. bevindt de oud Minister Modderman zich in 'een slechten gezondheidstoestandde wonde, verleden jaar met zooveel moeite tot genezing gebracht, moet weder opengegaan zijn. Ofschoon men er weinig van hoon spreken, moét deze toestand reeds geruimen tijd duren en zouden de beiden geneeskundigen, onder wier behandeling de heer Modderman zich bevindt, de zaak niet zonder gevaar achten' o 17 ets. 15 12 40 20 2 rage ver- Het notarieel examen, tweede gedeelte, is o. a. met gunstig gevolg afgelegd door den heer C. R. Beutfort. Donderdagavond jl. kreeg de bazar op de Oost* haven van I. B. de la Haije bezoek van een kolo- niaal met zijn tijdelijke beminde, die eenige in- koopen deden. Toen genoemd» winkelier zich even omkeerde om gelu te de vrouw, zekere Maria Spieringshoek hier woonachtig, gescheiden huisvrouw vac S. K.zich eenige voorwerpen toe te eigenen. Na bet vjrrtrek vau bet tweetal bemerkte de bazar-houder dat hij bestolen was eo gaf daarvan kennis aan de politie. Deze nam bij genoemde vrouw de gestolen voorwerpen in beslag en bracht haar in bewaring, zoodat zij de verdiende straf niet zal ontloopen. Zaterdagmorgen zyn twee gezinnen uit Zevenhui zen vertrokken naar Amerika, ten einde zich daar als landbouwers te vestigen. <iat daargelaten, als er buitengewone uitgaven moeten gedaan worden, gaat het niet aan, volgens spr., daarvoor dadelijk by de Gemeente aan te kloppen. Het geldt bier een kerkelijke inrichting, dus moet in dat geval allereerst bij de kerk worden moeite gedaan en is dat te vergeefs dan moet de openbare ber jl. tot afstand van bouwterrein aao S. en P. A. 1 de verhoogde subsidie. Lefeber. De volgende stukken kwamen bij den Raad in 1 1. Eene missive van het Israëlitisch Armbestuur naar aanleiding van bet rapport der Raadscommissie in wier handen was gesteld de suppletoire begrooting van dat bestuur. De commislie had geadviseerd [tot de gevraagde verhoogde subsidie niet toetestaan goedgekeurd, aangezien het haar voorkwam dat de raad geen gel- den kan toestaau tot verbetering van gebouwen, die niet het eigendom der stad zijn en nu verklaarde het Armbestuur dat z. i. aanleg der waterleiding (waar voor de verhoogde subsidie moest strekken) niet zoo zeer was verbetering van het gebouw, dan wel een maatregel van dit in bewoonbaren toestand te houden, waarom het hoopte dat de raad bet verzoek toe zou staan. Wordt aangenomen voor kennisgeving. Eene aanbeveling van B. en W. voor leeraar aan de Burgeravondschool (vrfcature-Cremer). Daar op komen voor de hh..- 1. J. Slop,' onderwyzer aan voor jongens alhier en 2. L. C. J. de Groot, onderwijzer aan de le kos- telooze school alhier. Ter visie en benoeming in de volgende vergadering. 3. Een voordracht voor Hoofd der le Burgerschool voor meisjes, bestaande uit de heeren B. P. van Citterl te Amsterdam. I. G. W. Zegen te Amsterdam. H. H. Zijlstra te Honseleredijk. Ter visie en benoeming in de volgende vergadering. De Voorzitter deelt mede dat bij deze voordracht eenige inlichtingen gevoegd zijn van den district— scboolopziener, die niet voor publiciteit bestemd, doch alleen tot inzage worden gelegd voor de raadsleden. Daarop wordt het woord gegeven aan het raadslid Fortuyn Droogleever, die namens de Commissie, door den Raad benoemd om den Commissaris des Konings bij gelegenheid van zyn bezoek aan deze gemeente te oomplimenteeren rapport uitbrengt, mededeelt dat zij zich van baar taak heeft gekweten en kennis geeft dat de Commissaris heeft verklaard de belan gen dezer Gemeente te zullen blijven behartigen. De Raad keurt daarop goed de begrooting der dd. schuttery voor 1886. Deze is ongeveer 900 hoo- ger dan die voor dit jaar, voornamelijk tengevolge van een post tot bet aauschaffen van jassen voor die schutters, die by gelegenheid van brand met de wacht belaat zijn. voorts was aao de orde het voorstel tot wyziging der begrooting van het Israel. Armbestuur dienst 1884, met verhooging der subsidie van de gemeente tot aanleg der waterleiding in het Israel, oude man nen- en vrouwenhuis. De Raadscommissie stelt voor, gelijk hier boven is medegedeeld, de verhoogde subsidie niet toe te staan. Over deze zaak werd een korte discussie gevoerd waarbij de heer Fortuyn Droogleever verklaarde, vooral met het oog op den gezondsheidstoestand in bedoeld gesticht, vóór de subsidie te zullen stemmen, terwijl de heer vau Straateu een tegenovergesteld gevoelen was toegedaan. Dezq spreker betreurde de tweedracht, die er scheen te heerseben in de Israel, gemeente. Daar sommigen zeiden dat de wa terleiding noodig was en anderen bet tegendeel be weerden zou spr. er tegen stemmen, te meer daar in de nabijheid van bedoeld gesticht een water- en vuur- winkel was, waar het Water gehaald kon worden, de kosten waarvan z. i. de gemeente in rekening konden worden gebracht. De Voorzitter vereenigde zich met de conclu sie der Commissie, doch op andere gronden, dan door haar waren ontwikkeld. Spreker gelooft dat bedoeld bestuur de gevraagde subsidie niet noo- Blijkens een Zondag bij jiet Departement van Ko loniën ontvangen telegram van den Gouverneur van Atjeb, is deze den llden van de Westkust te Koita Radja ternggekomen, alle gevangen schipbreukelingen der Nitero medebrengende, en heeft de Radja van Tenant zich aan hel Nederlandsch gezag onderworpen. PT1\T1\TT?1\TT A 1\TT^ 1 beeft» daar ToIKena de rekening van vorige jaren jDJLX v XH 1JL# blijkt dat verscheidens posten aanzienlijk hooger zyn GOUDA, 16 September^ d?" de T‘rke'Sk? ui"',"n Ooch In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door 14 leden werd tyjgewqond (afwezig waren de heeren Kist, Hoefhamer eh Ruij- gers, waarvan de laatste met kennisgeving) werd door dtn Voorzitter medegedeeld dat Gedeputeerde Staten hadden goedgekeurd het raadsbesluit van 2 Sep tem- liefdndigbeid worden ingeroepee. Spr. is dus tegen Het voorstel om eene verhoogde subsidie toe te staan wordt daarop in stemming gebracht en verworpen met 10 tegen 4 stemmen, die der hb. van Mierop, van Iterson, Jager en Fortuijn Droogleever. Daarop worden' de vroeger ingekomeo voorstellen t wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1884, De raad ^benoemde daarop tot Ambtenaar van den burgelijken stand Mr. J. H. van Mierop, met 13 st. tegen 1 st. op den beer H. Jager. De heer van Mierop verklaart zich bereid de benoeming aan te nemen Bij Kou. besluit is, op verzoek, eervol ontslag verleend als 2e luitenant by jde dd. Schutterij te Gouda, wegens verandering van woonplaats, aan mr. A. G. Wolff. Het feest ter eere van Nicolaas Beets is Zaterdag te Utrecht schitterend gevierd. Toen de jubilaris te half 11 uur in de taal van Tivoli werd verwacht was deze groote ruimte over vol en geen onzer mannen van beteekenis ontbrak er. Beets werd onder, muziek binnengeleid, terwijl intusschen zijn familie reeds had plaats genomen en aan zijn echtgenoote een bouquet was aange boden. De eerevoorzitter vau het comité, mr. C. Th. graaf Van Lijnden van Sandenburg, heette hem welkom, waarna prof. M. de Vries, als feestredenaar, een keurige rede uitsprak, waarin hij Beets’ aan spraken op de liefde zijns volks uiteenzette, hem ten slotte de schoone buste, door Stracké vervaar digd, aanbiedende. De Secretaris-Generaal van Bin- nenlaudsche Zaken feliciteerde hem daarop namens de Regeering, daar de Minister Heemskerk door droe vige familie-omstandigheden verhind®fd was, en bracht den 70-jarige zyn benoeming tot en de insignes van Commandeur der orde vüu den Ned. Leeuw over, alsmede twee iu het Nederlandsch ge stelde documenten, houdende -zyn benoeming tot offijjier der Leopoldsorde. Date ouderscheidingen werden luide toegejuicht. Graaf Van Lijnden bood daarna het album en een stoffelijk geschenk aan. De heer Romer bracht een feestgroet namens curatoren der Universiteit, professor Hamaker sprak namens den academischen Senaat eu de ambtgeuooten. Maatschappij van Ned. Letterkunde bood als feestgroet haar eerelidmaatschap aan, evenals de Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam. Verder werd prof. B°ets begroet door: Kerkvoogden der Ned. Hervormde Gemeente te Utrecht, den beer Welter uit Heemstede, den heer Rosseels, de Snellaertskhug en professor Paul Fré- déricq namens de Vlaamsche broeders, dr. Beynen, .die een feestgroet overbracht namens mevrouw Bos boom Toussaint, prof. Brill met een hulde in woord eu eeu in geschrift uil Zuid-Afrika, de rector vau Utrechts Studenteukorps Van de Pull, die namens alle studenteukorpsen in Nederland een fraaw.^kil- derij aanbood, het studentengezelschap Panla Noeta en de firma Bohn mei een prachtexemplaar van den 15° druk der Camera Obscura. Nadat de feestredenaars hadden uitgesproken, was ten slotte het woord aan „Hollands frisch ontloken jeugd*; omringd door een twaalftal Hollandsche jon gens, trad de jongeheer Van Leunep op Hildebrand toe en begroette hem met het volgend versje van H. De Veer, een weerklank op de bekende regels uit de Camera ’k Ken Bröder niet, ’k ken Weytingh niet, Wij zijn aan hen ontwassen, Maar Hildebrand, uw vroolijk lied Klinkt nog door alle klassen, Wy dragen allemaal geen kiel, Wij spelen andere spelen, Wat aan uw jongens ’t best beviel. Zou moog’lijk ons vervelen. Maar zoete jongens zijn wij niet, Dat durf ik wel verklaren, De school is nog ons grootst verdriet, Net als in vroeger jaren. Of er meer lust voor ’t leeren is? Daarvoor geef ’k geen garantie, Het beste van den leertijd is Nog altijd de vacantie. Doch ’t beetre bleef ook, wat verdween; Wij hebben u begrepen; De echte jongen was voorheen En is nog zonder knepen. De nagelaar is nog, als toen, Een gruwel in zyn oogen Voorts haat hij ’t zoogenaamd fatsoen, Noemt standsverschil een logen. Dat was de diepe zin van *t lied, Door u ons toegezongen De kiel toch is de hoofdzaak niet, De hoofdzaak is: de jongen. Eu daarom mag op dit uw feest, Nu duizenden u eereu, De jeugd, wier vriend gij zijt geweest, Wel ’t allerminst mankeeren. Dies komen wij, eu kronen u Met frissche lauwerblaren. God zegen uGod zegen u I Bij ’t klimmen uwer jaren. Uw naara leeft voort, wat vall’ of zwicht, Zoolang er wordt gezongen, Een eerzuil hebt gij u gesticht In ’t hart van eiken joegen. Daarna kwamen Arnbemsche jongens met een bouquet, de heer Van Duijl namens den Ned. Journalistenkring, de Redactie van het Utrechtach Dagblad met een feestuommer, mejuffrouw Groote, ds. Weddik met een gedicht, ds. Felix, die de ge legenheid gunstig vond om de eersteling zijner ge dichten aan te bieden, Ten Kate, die Beets in dicht maat huldigde als ziju meester en de dichters opriep

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1