RENTEN en FORTUIN Buitenlandsch Overzicht. INKOMEN VAN 40 °/o timmerlieden en metselaar», en stelde zich over deze zaak in nadere betrekking met de leden der deputatie en andere persoren in Transvaal. Het gevplg is geweest, dat de drie jongelingen, die bij bun voor nemen bleven, deze week de reis aanvaardden. Hunne namen zijn Steven Evert Klavers uit Zutfen timmerman; Lambertus Schollen uit Gendringen, metselaar; Rink Pijpstra uit Hantum (Fr.) tim merman. De beide eerstgenoemden, die reeds voor eenige jaren de Weesinrichtiug verlaten en zich te Hees gevestigd hadden, zijn verloofd met twee weesmeisjes, die in de inrichting als helpsters dienstbaar zijn. Gaat alle» naar wtusch, dan sullen deze meisjes spoedig hen volgen ora met hen in den echt ver bonden te worden. Het bestuur der Weesinrichting hoopt in hunne gezinnen plaatsen te vinden, waar weezen, die later volgen mochten, een voorloopig tehuis kannen vinden. Voor alle drie heeft het bestuur de overtochtskosten betaald tot Durban, doch onder voorwaarde dat cl'4 door hen zal terug gegeven worden zoodra zij in staat daartoe zullen zijn. De echt Amerikaansche wijze, waarop Diusdagavond de schipper van een in het Oosterdok te Amsterdam liggende aak eene quaestie wilde oplossen, verwekte groot opzien. Toen hij met den gezagvoerder van de Noordsche brik To Söstre geschil gekregen had over eene lading hout, door hem overgenomen, trok hij eene revolver en loste op de bemanning der brik drie schoten, welke echter aan geen van allen letsel veroorzaakten. De schipper werd door de politie in hechtenis geuomen. Eene vereeniging te Berlijn, die zich „Fr§ie Organisation junger Kaufleute" noemt, heeft de volgende waarschuwing tot ouders en voogden ge richt: „Wat moeten onze kinderen worden Naarmate de jongens ouder worden, wordt het voor de ouders noodzakelijker om eene beslissing over dit gewichtige vrangstuk te nemeD, die voor de ge- heele toekomst der jonge raenschen van overwe genden invloed zal zijn. „Over het algemeen heersoht in onze dagen nog een groote voorliefde voor het kautoorleven hoewel de toevloed van nieuwe mededingers steeds onver minderd blijft aanhouden, is de behoefte aan ge salarieerde bedienden zoo klein, dat vele geëm ployeerden maanden, ja jaren achtereen zonder betrekking en dus broodeloos zijn, waardoor zij vaak zedelijk en lichamelijk te gronde gaan. „De hooge eischen, die tegenwoordig, wat weten schappelijke ontwikkeling betreft, aan jongelieJeu gesteld worden, nog terzijde gelaten, dient opge merkt te worden, dat de salarissen over het alge meen laag zijn, dat er bijna niet mede rond te komen is, terwijl de vooruitzichten, om zich later zelfstandig te vestigen, slechts voor hen bestuan, die over een betrekkelijk groot vermogen kunnen beschikken. „Ziedaar de verleidelijke vooruitzichten die tzich voor den jongen man opdoen, die zich aan het kantoorleven gaat wijden zelfs de omstandigheid dat men geruiraen tijd eenig groot handelsinstituut bezocht, biedt geen waarborg hoegenaamd, dat men later vooruit zal komeu. „Ouders en voogden kunnen er dus niet clrin- geud geuoeg op gewezen worden, om eerst na rypelijk oveileg huuue kinderen of pupillen voor den handel op te leiden. In bet algemeen zoude het verreweg verkieselijker zijn, om hen een of ander ambacht te doen leeren, aangezien daarmede nog altijd het dagelijksch brood te verdienen is." Als een proeve van Nederlandsch deelt men ons de volgende kennisgeving mede, dezer dagen gedrukt op de pers van een Luikenaar: P A S D O U P lI LAETSTE tOORBIJKOMST GROOTE AENSLAG AAN DE DOUANE DUIZEND STUKKEN LAKEN Verkocht in Koopons. Het Groot huis R. De Jong, in de Mean Straet, 15, te Luik, komt te koopen aan de Douane een groote cautiteid van stoffe voortkomende van de eerste huizen van Vreemde Fabrikansie. Die Stoffen zullen verkogt worden aan eenen ongeloovelijk prijs. Het Huis R. De Jong wilt zijne klienten laeteo profitere van de groote afslag van prijs. Zijn voa- geurs zulleu die eer hebben van ue te presenteren die schooue en rijke kalitijten van stoffen, en en- gajeere ue van die ocasie te profiteren die zfg geen twee keereu preseuteert op hor.dert jaeren. IFeeten te koopen goeden koop is geld spaeren II! Profiteerd Moeders en gij spaerzaeme meenshen van die ocasie die dat Huis ue geeft en het secret heft van ue' de verkoopen schoon, goed en goeden koop zonder uit uwe huis tegaen. «Prijs van die princepaelste artikels eken die 10 fr. kosten verkogt voor 6 fr. J. die van 12 fr. verkogt voor 8 fr.die van 15 fr. verkogt voor 10 fr.; die van 18 fr. verkocht voor 12 fr.: het gansche Costume voor 25 tot 35 fr. Groote kantiteit van Vrouwe kleederen van 11 tot 18 fr. N.-B. Alle waeren die niet zullen conveneereu aan de kooper kunnen verwisselt worden tegen andere waeren in dat buis Mean straet, 15. Men is verzocht dat papier terug te geeven aan de voageurs, voor te weeten of zie bij ue geweest zijn. (Ve Tijd) De begrootingspost, waaruit de reis- en verblijf kosten der arrondissemeuts-achoolopzieners zijn te kwijten, is, na langdurig en rijp overleg, gewijzigd, zoo dat het mogelijk zal zijn dien ambtenareu hun bureelkosten, met ingang van 1 Jan. 1885, op wettige wijze te vergoeden. Aan de arr.-schoolop- zieners zal daarna een kleine vaste som 'sjaars worden toegekend voor de vergoeding van laatst genoemde kosten, maar hen dan ook voor hun reis en verblijfkosten te doen deClareeren volgens het bij Kon. besluit van 5 Jan. 1884 vastgesteld tarief. Voor de verbetering van de tractementen van bet onderwijzend personeel bij de Rijksleerscholen is weder 1000 uitgetrokken. Ook op de mogelijke behoefte aan uitbreiding van het onderwijzend per soneel, hetzij aan de kweekscholen, hetzij aan de leerecholeu, is gerekend. Ook aau de opleiding van gymnastiekouderwijzers zal nog eenige uitbreiding worden gegeven. Voor de vergoeding van de gemeenten krachtens art. 45 wordt 4 millioen uilgetrokken, zijnde ll/a millioen minder dan voor 1884 is toegestaan. De Min. berekent, dat de gewone uitgaven, waar van 30 pCt. door het Rijk verschuldigd is 8,100,000 zullen bedragen. Daarbij gerekend 430,000 wegens vermeerdering van het aantal onderwijzers enz. verkrijgt men 8,530,000; voorts voor hst slechten en verbouwen van lokalen etit. 4,800,000, totaal der uitgaven 13,330,000, door de gemeenten, waar van 30 pCt. in ronde som van 4 millioen. Door de verwikkelingen tusschen Frankrijk en China is de aaudacht in den laatsten tijd zeer op het Hemelsche Rijk gevestigd ei» worden er van/ alle zijden beschouwingen aan gewijd en mededee- liugeu omtrent zeden en gebruiken, enz. van dat land zijn aan de orde van den dag. Aan een dier vele beschouwingen en mededee- liugen ontleenen wij de bijzondere, dat in den Chiueeschen hof-almanak alle lauden van Europa (met uiuonderiug vau Frankrijk, Pruiseu en Rus land) als vazal-staten geboekt staan, waardoor voorval, dat onlangs door verscheidene bladen werd medegedeeld, begrijpelijk wordt. De gezant van een der Europeesche rijken te Pekin wilde der Keizerin het portret van zijnen souverein overhandigen, maar het aannemen er van werd geweigerd, op grond, dat het niet zoude passen, dot de beeltenis van een vazal in het kei zerlijke paleis geplaatst werd. Het is moeielijk aan te nemen, dat 'éen te Pekin wonend diplomaat dergelijk aanbod zoude hebbeu gedaan, maar het antwoord dat de Kèizerin, naar men beweert, ge geven zoude he'obeit, is volmaakt iu overeenstem ming met den bekrompen hoogmoed die iu Chi- ueesche regeeringskringen heerscht. Eene andere bijzonderheid vermeldt de Revue maritime et coloniale ven de maand September van dit jaarhet blad bevat eene plaat, waarop de vlaggen zijn afgebeeld, die de verschillende man darijnen der Chineesche oorlogsvloot gerechtigd zijn te voeren het blijkt uit de plaat, dat de man darijnen der vijfde klasse de Nederlandsche vlag vau de toppeu der maften vau huuue schepen doen wapperen. Een nieuweu uitweg voor den aardappel heeft men iu Thuringen en Saksen gevonden, door er kans van te maken. Eene hoeveelheid aardappelen liefst witte van goede qualiteit wordt gekookt, daarna van de schil ontdaan en gestampt. Op 5 pond daar van doel men 1 pond zure of dikke melk, benevens zout, welk mengsel goed doorkneed wordt en alsdan vier dagen op eene koele plaats geborgen. Daarna kneedt men ze opnieuw, waarop de kazen in manden ge plaatst worden, opdat het nat er kau uitloopen. Hoe ouder Ue kaas, hoe bever de hoedanigheid. Twee verschillende soorten worden gemaakt. De eerste op genoemde wijze; de tweede met vier deeleu aardappelen en vier deelen koe- of schapenmelk. Deze kaas heeft dit voordeel boven andere kaas, dat er geen wormen in komen; ook blijft zij vele jaren versch indien men ze in goed gesloten vaten op eene droge plaats zet. Onder de slachtoffers van dc cholera te Napels, is ook de oude/ supérieure der „zusters van liefda digheid", die sedert 1836 bij alle epidemieëu een trouwe ziekenverzorgster is geweest. Men wilde een gouden eerepenning slaan voor koning Humbert, ter herinnering aan zyn bezoek te Napels. Maar de koning heeft verzocht, dat men het geld liever ten bate van de choleralijders beste den zou. Volgeus een berichtgever dtr Köln. Ztgligt de oorzaak van de snelle en geduchte uitbreiding van de ziekte te Napels alweder in het onzalige lottospel. Het bijgeloovige volk speelde op nummers die het met behulp van ziju orakelboeken in verband bracht met de cholera. Bij de trekking, op 30 Aug., wonnen die nummers de staat bad aan de duizenden gelukkigeu, meerendeels uit de volksklasse, 1 millioen lire te betalen. Ter viering daarvan had den vol genden dag een groot feest in de open lucht plaat». Het anders zoo matige volk vierde een bacchanaal; men at, dronk en zong lot laat in den nacht en den volgenden dag waren 37 raenschen aan de cholera gestorvensedert klom het aantal ziektegevallen voortdurend, en aan het einde dier week bedroeg het 300. Volgens officieele opgaven, kwamen in Frankrijk van het uitbreken der epidemie tot 15 September ongeveer 5000 sterfgevallen aan cholera voor, ver deeld over 280 gemeenten. In het geheel werden er 10 a 12000 meuschen door de ziekte aangetast. De cholera heersebte in 17 departemeuten, nl.r Beneden Alpen, Boven Alpen, Ardéche, Aude, Mon den van de Rhone, Corsica, Dröme, Gard, Boven Garonne, Hérault, Boven Pyreneeën, Oost Pyreneeën, Rhone, Seine, Var, Voucluse en Youne. In Spanje begint men meer eu meer, vooral iu de liberale bladen, op te komen tegen fcde quaran- taiiieroaatregeleu, die den handel en de nijverheid onrustbarend belemmereu eu waarin men telkens raiuder vertrouwen krijgt. Het reeds voor geruimen tyd in den Duitsohen Rijksdag behandelde Nederlandsch-Duitsch verdrag tot bescherming van bet auteursrecht is tbao» in druk verschenen. De strekking er van werd inmiddels reeds bekend. De Regeering herinnert dat er sedett 1874 over onderhandeld werd eu stelt daarna voorop, dat de regeling nog luim zooveel in het belang van Ne* derland is, wegens het toeuemend aantal vertalingen van Nederlandsche werken in het Duitsch zij voegt daarbij, dat nadruk eu plagiaat geen takkea van geoorloofde industrie meer zyn, maar als oneerlijke bedrijven worden geschuwd. De bescherming van het artistiek auteursrecht zal eerst iu werking treden na wettelyke regeling van dat onderwerp hier te lande. Ook bescherming van het uitvoeringsrecht van muziekwerken is overeengekomen, doch met vrijheid om losse uommers of afzonderlijke gedeelten daarvan uit te voeren zonder toestemming des auteurs. Zoodra deze conventie zal zijn aangenomen, zal de Regeeriug zich voorts onmiddelijk beijveren, een aanvulling der wet vau 28 Juni 1881 in dien zin voor te dragen. Het vertaalrecht wordt niet uitsluitend aan den eersten vertaler toegekeud. Vertalingen worden ■gedurende 10 juren beschermd. De bescherming van pbotographieën is voor eeo afzonderlijke regeling voorbehouden. Artikelen in couranten of tijdschriften vallen onder dit traktaat als de schrijver het de moeite waard achtte, die te onderteekenen roet zijn naam. Verboden is de uitgaaf van zg. muzikale arran gementen zouder toestemming des auteurs. De overeenkomst is gesloten voor 6 jaren. Uit Groesbeek meldt men van 22 Sept.Een zeer gemeene diefstal bracht alhier de vorige week heelwat opschudding teweeg. Een 19-jarige dieust- rneid uit Wijler (Pruisen) stal ten nadeele van haren patroon, den landbouwer Giesberts alhier, eenig geld. Om de verdeuking van haar af te leiden, nam zij eeu hanr toebehoorend gouden kruis en stopte dat op de kamer van den knecht in den zak van een broek, die daar hing. De dief stal werd daarop het eerst door haar bemerkt en met groot misbaar maakte zy de huisgenooten bekend, dat uit haar kas(, benevens geld, een gouden kruis gestolen was. De knecht, die eeu oogenblik alleen in huis was geweest, werd door hëar toedoen verdacht en in zyn kamer werd nauwkeurig onderzoek naar de vermiste voorwerpen gedaan, waarby de meid het bewuste kruis in een broekzak terugvond. De knecht werd gearresteerd en voor den bur gemeester gebracht, wien bet mocht gelukken de ware toedracht der zaak aan 't licht te brengen, doch niet dan na eene instructie van twee dagen, waarbij de jeugdige diefegge bewees zeer geslepen eu doortrapt gemeen te zijn. Verleden Zaterdag had hier eene gerechtelijke schouwing plaats van het daartoe opgegraven lijk van Hendrik Kertseu, die den 12en dezer ten gevolge van overmatig gebruik van sterken drank was overleden. De kastelein, die hem zooveel getapt beeft en, hoewel in Pruisen woneude, de nationaliteit vau een Nederlander heeft, wordt op aanklacht van den burgemeester door de justitie vervolgd wegens het toedienen yan bedwelmenden drank aan een be- sohonkeue, welk feit den dood tengevolge heeft gehad mochten voldoende bewijzeu gevonden wor den, den staat hem een tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren te wachten. Voorzeker zal hierbij be zwarend voor den beschuldigde zijn, dat hetzelfde ongeveer 4 jaren geleden bij hem plaats had, toen «en 23-jarig jongeling in beschonken toestand zijn herberg verliet, op eenige schreden afstand van het buis in een greppeltje viel en den volgenden morgen daarin dood werd teruggevonden. In bet politiek verslag van den Gouverneur vau Atjeh loopende tot 7 dezer, komt o.a. het vol gende voor: Iu den morgen van den 28en Juli versoheen Tenkoe Di Tiroe aan het hoofd van p.m. 300 gewapende plotselihg in de XXVI Moekims, waar hij zich, aanvankelyk bij Tjot Rang, later te mis- sigit Boeng Tjalo vestigde. Zijne komst kenmerkte zich aanstonds door een .-noord en wel op den bandelaar Wan Seman die het bestuur vele diensten bewezen en laatstelijk nog de samenkomst van den controleur der XXVI Moekims mei Toekoe Lamraba en Wakil Tjot Raja bewerkt had. Bij de on» goedgezindeu hoofden in de XXVI Moekims verwekte de inval van Di Tiroe groote ont steltenis. De voornaarasten hunner brachten hunne kostbaarheden en draagbare have in onze verster kingen iu veiligheid. Aauvankelijk werd het denkbeeld iu overweging geuoemen om Di Tiroe met geweld van wapenen uit de XXVI Moekims te verdrijven, doch wegens de aruasigheid van het terrein moest van zoo- danigen tocht worden afgezien. Volgen» deu controleur der XXVI Moekims en vele hoofden was het trouweus het beste, Di Tiroe eenvoudig ongemoeid te laten, daar hy, by gebreke van vol doenden leeftocht voor de zijnen, zich toch niet lang te Boeug Tjala zou kuuneo staande houden. Wel rapporteerde een onzer spiounen dat van alle kanten voortdurend levensmiddelen naar Boeug Tjala werden opgevoerd, maar ook deze was van oordeel dat Di Tiroe zieb spoedig genoopt zou zien om terug te trekken, omdat de aauvoer vau levens middelen op den duur te bezwarend zou blijken, Bij herhaling zond Di Tiroe brieven naar de bovenstreken om volk naar XXVI Moekims op te roepen. Zyn aauhaog nam dan ook voortdurend toe en moet thans reeds tot ruim 800 gewapenden geklommeu zijn. Op verschillende punten rondom missigit Boeng Tjala deed bij versterkingen aan leggen. Volgens spionnen-berichten zou hij, wan neer hij zyn terugtocbtslijn verzekerd bad, de trans porten Kota-Radja-Toengkoep geregeld doen aan vallen, iu verband waarmede de dekkingstroepen van dat transport werden versterkt. Nog werd aan het Bestuur medegedeeld dat Di Tiroe voor nemens was zich vrij langeu tijd in de XXVI Moekims op te houden en ahdnu niet alleen de kwandgezinden krachtig tegen ons wilde steunen, raaar ook de goedgeziuden van ons afvallig wilds maken. Naar luid van sommige berichten zou dit laatste hem reeds gelukt ziju met de hoofden Toekoe Lamrnbu en Wakil Tjot Raja, die door hem gedwongen zouden zijn een eed af te leggen, dat zij voor immer zouden afzien van alle on derwerping aan het Gouvernement. Andere be richtgevers meldden, dat alleen Wakil Tjot Raja dien eed zon hebben afgelegd. Zeker was het dat deze Inatste zich weder bij den vijand had aange sloten, terwyl Toekoe Lamraba zich nog vat» anderen afgezonderd, in het gebergte ophield. In de XXII Moekims had Tjoet Macbraoed zich gevestigd om daar het verzet gaande te houden. Evermls bij Di Toeroe bevonden zich bij hem eeaige Europeesche deserteurs. Een dezer schreef een brutajen brief aau den controleur te Anagaloeng, die hoezeer in het HolUndsch opgesteld, ook door Jjort Machmoed mede onderteekend was. Een tweede brtef wns er bijgevoegd, iu het Maleisch met Latijnsch karakter, gericht aau den luitenant Lhtnees te Lambaroe en onderteekend alleen door Machmoed. Daarin eisohte daze van den luitenant eenige diamanten knoopjes terug, onder bedreiging dat, zoo hij die niet goedschiks terug gaf, Tjoet W Uit des luitenants huis zou komen baleu. De lieden van Tjoed Machmoed hielden zich voor namelijk bezig met het aanmaken van patronen, I naar bewzerd werd ook ten behoeve van de benden van Hoessin Laugbalta, die «poedig van de Westkuit werd terugverwacht. Onder de vijandelijke henden in de XXII Moekims moeten opnieuw twisten uit gebroken zyn. (Hier volgt in het verslag eene korte medédeeling van het gebeurde bij Tjot Goe). Om dergelijke overvallen verder onmogelijk te maken werd van beslunrswege verordend, dat Atjehers troepen ontmoetende op de wegenltuscchen onze ver- sterkingen, voortaan den weg zonden moeten ver laten en slechts op 30 vademen afstands ter linker of ter rechter zijde de troepen zouden mogen pas- seeren. Waar de terreiosgesteldheid de naleving van dit voorschrift onmogelijk mocht maken, zonden de Atjehers op aanroeping van den commandant der marcheereude troepen, halt moeten houden en slechts bij troepjes van twee of drie personen de troepen voorbijtrekken. Slechts hoofden zouden op den weg mogen blijven, mits zij zonder gevolg waren. Op Atjehers, die zich niet aan dezen last onderwierpen, zou worden gevuurd. Den 27en Juli werd de Kampong Moesang in de IV Moekims door eene bende van 12 man ouder Panglima Nja Oepit overvallen en geheel leeggeplunderd. De kampong telde slechts 6 be woonde bnizeu. De majoor belast met het civiel gezag te Gel Kamping, berichtte dat bij gelegenheid van bet einde der vasten verscheidene hoofden met veel gevolg, waaronder ook een tiental vrouwen hem waren komen complimenteeren. De Times deelt nadere bijzonderheden mede van den staat der Egyptische financiën, medegedeeld in het schrijven van den Minister ran Financiën aan de bestuurders der schuldkas. Er is, zoo wordt gezegd, op dit oogenblik 352.000 p. st. in kas, terwijl de dadelijk opeischbare rorderiugen ten laste ran deu Stnat 550.000 p. st. bedragen, zoodat er een deficit ran 198.000 p. st. i». De ouvangsten ran October worden geraamd op 220.000 en de uitgaren op 253.000 p. st., zoodat die maand een deficit ran 23.000 p. St., oplereren en bet geheele deficit 231.000 p. st. bedragen zal. De Minister raad is onmachtig nienwe inkomsten te rerkrygen. Hij zon genoodzaakt zijn geweest ora de betaling ran de jaarwedden der ambtenaren en ran de kosten ran administratie te staken. Hij meent dit niet te mogen doen en is ran oordeel, dat ereomiu de betaling ran de schatting aan d« Porte geschorst worden raag. Onder deze omstandigheden acht hy bet wenschelijk, den door de controleurs der finan ciën, A. Colrio en M. Brédif, in 1882 aanbevolen maatregel ten uitroer te brengen, betreffende een schorsing ran de amortisatie der 9chuld. Deze is het meest overeenkomstig de belangen der schuld- eischers en op de Londensche couferentie niet be streden. De correspondent ran het groote Engelsche blad te Kairo, meldt teren», dat men daar algemeen overtuigd is, dat de door den Minister ran Finan ciën genomen maatregelen dringend noodzakelyk waren, maar dat zij waarschijnlijk onvoldoende zullen zijneeo rermindering ran de rente der Egyptische sohuld zou het eenige middel zijn om deu finan- ciëelen toestand des lands blijrend te rerbeteren, ntaar deze is op dit oogenblik ni?t te rerkrygen. De gunstige berichten ran Gordon worden heden berestigd, o. a. door een telegram ran den Franschen consul teKhartoum. De Engelsohen overwegen thans of de Nijl-expeditie niet op kleiner schaal kan plaats hebben. Te Lyon hebben tienduizend werklieden, die zon der arbeid zijn, een vergadering gehouden, welke een deputatie tol den maire afvaardigde, en na outvaugst tan zijn antwoord, dat haar Diet bevre digd had, eeu telegram aan den minister-president zond, bevattende het verzoek, dat hij het gemeen tebestuur zou gelasten de werkplaatsen vau de le- digloopentje werklieden open te stellen, zooals de maire heeft beloofd. De heer Ferry antwoordde per tele graaf, dat hij zich met de zaak niet kon inlaten, daar het gemeentebestuur hier te beslissen heeft, eu bij dus het verzoek zal overbrengen bij den minis ter van binnenlandsohe zaken. Gisteren werd een twètdc vergadering gehouden om over dit antwoord te bernndslagen. De heer Bertrand, vaste secretaris der Fransche Academie van Wetenschappen, heeft in hare Maan dag gehouden zitting eeu belangryk nieuw9 mede gedeeld Engeland is toegetreden bij de internationale Commissie, welke ééns in het jaar te Parijs bijeen komt, tot het onderzoeken van de standaarden van den meter, het kilogram en van alles wat verder de maten en gewichten volgens het metrieke stelsel betreft. Engeland vereenigt zich dus op dit gebied met Europa, eu nu is het te verwachten dat wel dra ook daar het Frausche stelsel za! ingevoerd wor den. I)at Engeland daartoe besloot ter elfder ure, d. i. vóór de opening rau bet diplomatieke congres te Washington, dat een geroeenscbappelijken eersten meridiaan moet kiezen, is misschien een gevolg van zijn verlangen naar de bekrachtiging van het besluit van het geleerdencongres te Romp, ten vorigen jare, waai bij de meridiaan van Greenwich is aangenomen. Onbeschrijfelijk is de gunstige indruk, door het bezoek van deu koning van Italië te Napels onder de bevolking dezer fel geteisterde stad achterge laten. Als een der vele goede gevolgen, welke er, uit voortvloeien, verdient het hoogst belangrijk feit vermeld te worden, dat tie vurige katholieken, de vroegere Sanfedisten, de aanbidders ran heili gen en madonna's, gezien hebben hoe de koning en de aartsbisschop van Napels elkander bezoch ten, elkander aan de lijdenssponde der zieken ont moetten en hieruit hebben zij afgeleid dat de Kerk en het Italiaansche koningschap eindelijk verzoend zijn. Het Journal de Qenève vestigt hierop de aan dacht en zegt vervolgens „Gesteld dat, in plaats ran in de stad NapeU, het schouwspel zich ver toond hadde in de hoofdstad van het koninkrijk die tevens de hoofdstad der christenheid is, en de koning te Rome gedaan hadde wat bij-te Napels deed. Wat zou de paus dan doen Zou hij dan nog volharden bij zijn verbeelding dat hij vrij willig eeu gevangene is? Velen gelooven nog dat hij, gehoor gerende aan zijne gevoelens ran priester en van christen, het voorbeeld van deu aartsbis schop van Napels zal volgen, en overal verschijnen waar hulp en' troost noodig is. En zou bet dan verwondering baren, dat dt gemeenschappelijkheid vau plicht ben te zamen bracht, die, naar het schijnt, voor immer gescheiden zijn, en politieke rraagstukken deed vervallen of vereenvoudigde, welke als onoplosbaar beschouwd werden De nieuwe schoolwet, in den Belgischen Aloni- teur afgekondigd, wordt door een rapport van den minister van biuneulandsche zaken aan den KoniDg voorafgegaan en door verschillende organieke be sluiten gevolgd. Onder deze laatste komen voor: lo. de sluiting der koninklijke athenea te Yperen, Bouillon, Virion eu Dinant 2o. de beperking van bet aantal kweekscholen en normaalscholen van den Staat tot achttien. Dinsdag was het de verjaardag der Belgische omwenteling en het hinderde tie liberalen geweldig, dat zij dit aandenken moesten, vieren onder hetgeen zij het clericale juk noemen. Vandaar in de hoofd stad een indrukwekkende manifestatie de oudstrij< ders brachten, als naar gewoonte, een krans aan het monument, zy werden daverend toegejuichtde oud strijders voerden het woord en een hunner kwam op tegen bet juk van Rome. Dat was olie in 't vuur een dichte volksmenigte verzelde de oud-strij ders op den terugtocht, zingende de Brabarxjonne en de Marseillaise. Het was een gejoel en geschreeuw van belangvoor het bureel der „Patriote" beproefde men een flinke demonstratie, «elke echter door de politie werd verhinderd. En het bleef aan 't joelen eu schreeuwen den ganschen avond en de politie had bet druk de Place de la Monoaie moest tegen mid- deruAcht door de burgerwacht met geweld worden ontruimd, waarbij verscheiden personen werden gear resteerd. Neemt men daarbij iu aanmerking, dat er onder het volk republikeinsche strooibiljetten werden verspreid, dan kan men begrijpen, dat de Regeering zich niet op haar gemak gevoelt en Malou wenscht, dat de handhaving der openbare rust aan militairen en niet langer aan de burgerwacht wordt toever trouwd. Wannetr de hartstochten opgewonden zijn, is het volk onberekenbaar ia de maat van zijn uitingen en men wordt werkelijk beangst vooi onbe raden stappen, die de liberale zaak niet anders dan kwaad kunnen doen. RECLAME Ieder kapitalist die in het bezit it van goed en ter beurie genoteerds effecten (actiën of obligatien)kan zich op mathematische en zekere wijaeee» Herschaftendoor eenvoudige operatien beslaande in den verkoop van premiea. Dit goed bekende en sedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2.000 met een kapitaal (in Ï$ld of In effectenj, van f. 5,000; f. 1.000 met f. 2,500, f. 500 me» 1,200, enz. De fondsen zijn altijd beschikbaar. Da winst wordt maan delijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende brochurm worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en koetelooe toegexon- ien door den Heer Directeur der Algemeena Belgischm Baak (BANQUE GÉNÉRALE DE BELGIQUE), 5, RM da Congrèa, Brussel. MARKTBERICHTEN. Gouda, 25 September 1884. Tarwe al» voren met trage koopers. Beste Zeeutvsehe 8.25 a 8.75 gewone en polder 7,50 a 8.Afwijkende komt weinig voor. Bogge 6.— a 6.50; Gerst 5.50 a 6.50; «Haver vast 4.10 k 4 60. Maïs 5.70 a 6.—; Hen- nepzaak ƒ9.a ƒ9.50. Overige granen zonder handel. Ter Kaasmarkt van gisteren werden aangevoerd 127 partijen, kaas eerste kwaliteit ƒ26.— a 28.—, 2de kwaliteit ƒ22.a ƒ25.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2