rzs. Zonen :n. BINNENLAND. Woensdag 1 October. 1884. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 3138. .EN 01*. ood. d r i I <3 i a. s. i, Fran- A.LONS ;eu. TEIEd. Tailleur. )ON. De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave I F. goudsche courant is, Contant s berichten De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de 'uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. /I- - 0.65 0.65 angenomen de Bestel- «zoeken en al zjjn by fé <Vrede- N. IAG” voor: lQ ’p jaars ngatiekoers aarden ’sjaarsvoor ene 2 dagen 8 onderpand ker Lange traat Q 237. izorging de >p te geven. lt“. October r. Overeen- s. winter afgesloten. :weg D 63. beleefd aan BINE- en i 15 APRIL KLHUIS van stand ischen zon- HÜISwaar el mag ge wen onder ireau dezer 17 Cents. 14 12 25 17 na 8 7 De opening van het Rijkamuseum te Amsterdam, is volgens het Hbl uitgesteld tot de eerste maan den van het volgende jaar. Vermoedelyk zal de plechtigheid samenvallen met het verblijf van Z. M. in de hoofdstad. In verband met dit uitstel is ook het overbrengen der schilderijen uit bet Trippen huis verdaagd. Er wordt ijverig aan het gebouw gewerkt, en nu de opening is uitgesteld, zal het denkelijk in zijn geheel gereed wezen, wanneer de plechtigheid plaats vindt. koopen van loten) van 50 °/0 >o iterdamsche van pro- 0.20 sbel - 0.01 ar - 0.01 Is (z.g. han- rdam. AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD* ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDA, 30 September 1884. Hel notarieel examen, 3e gedeelte, is met gunstig gevolg afgelegd door deu beer H. A. Lu ij ten, alhier. De Gymnaatiek-Vereeniging „Excelsior" alhier heeft bij het Zaterdag jl. te Aruhem gehouden Concours (waaraan 10 corporation deelnamen) den 4n prijs behaald, zynde een lauwerkrans. Zondag jl. had zekere Jacobus Vos alhier een woordentwist gehad met een schipper, die nogal hoog liep, doch eindelijk min of meer werd byge- legd. Eerstgenoemde persoon kon echter de hem toegevoegde woorden nog niet vergeten en wachtte den ander later op om hem afteranselen. De schip per, hoewel niet groot nogal pootig zynde, wist zich niet alleen flink te verdedigen maar takelde zyn tegenstander zoo geducht toe dat deze, vrij erg auu het hoofd verwond, naar zijne woning moest worden vervoerd. Het gerucht liep zelfs dat Vos tengevolge van de ontvangen wonden overleden was, maar dit is onwaar. Plantsoen was zittende gezien. Zondagavond hebben eenige jongelieden de aardig heid gehad een brandende windlucifer waarmede de Goudsche jeugd zich onophoudelijk vermaakt te werpen op het rolscherm van den heer Steevens in de Hoogstraat hetwelk in brand geraakte. De vlam kon gelukkig met behulp van eenige emmers water worden gebluscht, doch het scherm was erg beschadigd. Naar wij uit goede bron vernemen moet de toestand van Z. M. den Koning verre van gunstig zijn. De aanvallen waaraan Z. M. onderhevig is hebben zich in de laatste dagen bij kortere tusschenpoozen herhaald, zoodat men in welonderrichte kringen de toekomst niet zonder vrees te gemoet ziet. (D. Cl.) Vrijdag te 10 uren hadden te Schoonhoven de plechtige laatste geestelyke eerbewyzen aan het stoffelyk overschot van den diep betreurden herder, pastoor F. Blom, plaats. Het altaar met zyn gewelf was geheel in rouw gedrapeerd, op welk donker kleed de zinteekenen des doods prykten. Brandende waskaarsen, in talrijke groepen ontstoken, wierpen een somber licht over de ruimte, waarin de talryk opgekomen veestdijken uit het dekenaat Gouda, alsmede de geestelijken uit de naburige parochie Rabauw, zich rondom de op «ene katafalk gestelde lijkkist, overdekt met vyf prachtige lijkkransen, geschaard hadden. De dienst werd verricht door den ZeerEerw. heer P. C. Th. Malingré, deken te Gouda, geadsis- teerd door den pastoor van Kabauw en de WelEerw. heeren Fernantjen en Moes. Het kerkgebouw was geheel ingenomen door eene belangstellende schare, waaronder zeer velen van andere geloofsbelijdenissen. Indrukwekkend klonken de tonen van het schoone Requiem van Franciscus Amerio door de kerkgewelven, Zaterdagmiddag is het 9-jarig dochtertje var. zekeren van Vlaardingen ia de Korte Akkeren ver dronken en des avonds in het water van den Flu- weelen Singel K. Straver, sigarenmaker, die even te voren in beschonken toestand op een bank in bet Voor deu regen, zegt een Fransch blad van de Vereeniging ter Bescherming van dieren, strijken de zwaluwen zeer dicht langs den grond poetsen de duiven en andere vogels hun vederen steken de vliegen hevigkrabben de hoenders zich en maken z:ch kuiltjes in het zand, om zich daarin rond te wentelen sptingen de visschec boven het water uit slaan ganzen en eenden met de vleu gels, snateren druk en duiken veelsteken run deren den neus in den wind om lucht te ademen, verzamelen zich langs de weidekanten of in de schaduw en gaan met hun achterste naar den wind staan verlaten de schapen met tegenzin de weidezoeken de geiten een schuilplaats laten de ezels lang én dikwijls hun „muzikaal* geluid hoo- ren gaan de herdershonden voor de te bewaken kudde liggen en schynen dommeligkeereu de katten aan het vuur den rug toekruipen de varkens dieper in hel strooslaan de hanen mtt de vleugels en kraaien op ongewone tijden, schreeu wen de pauwen van huu zitplaatsen in de hoo rnen laat het parelhoen zyn roep hooren verza melen de musschen zich in talrijke troepen op den grond of in heggen en sjilpen voortdurend; laten de raven aanhoudend en mei langzaam tempo hun „krok* „krok" hoorenwerpen de mollen nog meer molshoopen dan gewoonlijk op verlaten de padden in menigte hun schuilplaatskwaken de kikkers; vliegen de vleermuizen de woningen bin nen en komen de roodborstjes in de nabijheid der huizenvliegen de zwanen tegen den wind in verlaten de bijen slechts wantrouwend hun korven en vliegen niet ver weg, dragen de mieren hun eieren (larven) bedrijvig heen en wederkruipen de aardwormen over den bodem, en komen de naakte en huisjesslakken te voorschijn. Zal het schoon weder worden, dan vliegen de muggen en vliegjes des avonds in groote vluchten op en neder en de boomkikvorschen huppelen hun ladder op en af. Sterke wind wordt door de volgende teekens aan- gekondigd: het rundvee maakt sprongen en schudt met den kop; de schapen draven heen en weder en schudden ook met de koppen; de varkens dragen bet stroo in hun hok heen en weder, knorren en draaien de koppen heen en weder; de katten schuren zich aan boomen en palen; de ganzen beproeven te vliegen en bewegen de vleugels; de duiven maken bij het vliegen met hun vleugels meer geruisch dan gewooulijk; de zwaluwen houden zich slechts aan de eene zijde der boomen op, om daar de insecten, die zich voor den wind verschuilen, op te zoeken; de eksters verzamelen zich tot kleine groepen en maken veel leven. Vóór onweder zingen de lijsters luid en aan houdend, de zeezwaluwen verlaten de kust en vliegen landwaarts, de dolfijnen trachten in groote scharen de rivieren binnen te dringen of naderen de kusten; de zwaluwen eindelijk verlaten de steden, vliegen buiten druk been en weder en laten voortdurend bun gesjilp hooren. Bluf boven bluf. Is dat nu waar ze zooveel van vertellen?" i“ brabantsche landverhuizer, korten tijd komst in Amerika, aan tiging van een armzalig stuk wei’ hem te koop aanbiedt, „dan moet je bij ons in Holland komen, als je daar ’s avonds een beest het land indrijft, kan je het ’s morgens baast niet terugvinden, zoo hoog staat het gras." „Wat dat betreft", zegt de agent, kun je gerust wezen, als jc dat hier probeert, vindt je het ’s mor geus in ’t geheel niet terug." Het verslag betreffende den dienst der posteryen over 1883 toont, evenals zyn voorgangers, aan, dat onze posterijen, vooral in de laatste jaren, waarin groote verbeteringen en hervormingen zijn tot stand gebracht, met reuzenschreden vooruit gaan. Elk jaar worden de getallen, die het verkeer met brieven» briefkaarten, postwissels en quitantiën aan wijzen, groo- ter. Ook de ontvangsten en het voordeelige saldo zijn, niettegenstaande de enorme uitgaven voor den pakketpostdieust, bijna P/a ton hooger dan in 1882. Hieronder volgen eenige bijzonderheden, die op genoemden dienst betrekking hebben. Het Binnenlandsch brievenverkeer bedroeg bijna 47 millioeu, dus ruim 1 millioen meer dan in 1882 ongefrankeerde brieven bijna 60,000 minder dan in het voorafgaand jaar. Naar het buitenland werden verzonden ruim 7 millioen, tegen by’na 7 millioen in 1882 dat verkeer vermeerderde met 2.70 pet. Het aantal briefkaarten was ruim het 1/3 deel van dat der brieven en steeg in vergelyking met 1882 met ruim V/4 ïöülioen. De verhouding van het aantal briefkaarten naar het buitenland tegenover de builenlandsche brieven was als 1 tot 6. Opmerkenswaard is, dat de gewone aangeteekende dat mooie land, vraagt een Noord- -tijd na zijn aan- den .gft.: bij de bezich- iiland, dat de andere aan de zielerusl van den overledene welwillend op gedragen door het zangcollege uit Kabauw, dat, onder zijn yverigen directeur, den weleerw. heer J. W. Pruijn, bewijzen gaf hoe prachtig en juist de Gre- goriaansche zang in die gemeente wordt uitgevoerd. Aan het einde dezer plechtigheid hield de Deken van Gouda eene lykrede die tot tekst had: AIk zal uwen feestdag in rouw en uwe vreugdezangen in weegeklaag veranderen." In krachtige taal gaf de redenaar een beeld van den diepbetreurden doode en hoe de feestvreugde in droefheid en rouw was veranderd; wat de overledene in de 20 jaren zijner bediening voor de kerk, zijne parochianen en de armen was geweest; hoe door zijn energie, maar vooral door zijne offervaardigheid een prachtig kerk gebouw en pastorie in deze gemeente was gesticht. Het lijk werd door kerk- en armbestuur en de leden van het zangkoor grafwaarts gedragen, ter- wyl de commissie van de voorgenomen feestviering als slippendragers fungeerde. De groote toevloed van mensChen, zoowel in de kerk als bij de teraardebestelling, de oprechte deel neming, die algemeen te bespeuren was, waren zeker de meest treffende bewyzen van de achting en toegenegenheid, welke pastoor Blom zich door zijn beminnelijk en verdraagzaam karakter niet alleen onder zijne gemeentenareu, maar ook onder tal van andersdenkenden had verzekerd.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1