De Effectenbeurs. Buitenlaiulsch Overzicht. HEflMSGEVlNU. Burgerlijke Stand. Moordrecht heeft. Zoo beteekent het postzegel bovenaa n links Ik bemin u" bovenaan links, dwars: «Mijn hart behoort een ander" bovenaan links, verkeerd «Vaarwel, liefje,* bovenaan rechts, verkeerd «Schrijf mij niet meer bovenaan rechts, dwars "Bemint gij mij onderaan links „Ik haat u boveuaau rechts, overeind"Ik weusch uwe vriendschap te bezitten op ééne lijn met den familienaam «Neem mijne liefde aau daar omgekeerd «Ik heb. verge ven daar dwars«Ik verlang u te tien midden in aan den rechter kant«Schryf dadelyk." Als men toch schrijft, zou men zeggen, is het wel zoo practisch binnenin duidelijk te zeggen, wat men te zeggen heeft, dan buitenop onduidelijk. Den onderofficieren der marine, den matrozen en mariniers van de oorlogsschepen te Hellevoetsluis, werd Vrijdag ochtend vestingarrest aangezegd. Dat is niemand begeve zich buiten de poort tot nader orde. Want in den vorigen nacht hadden de mariniers vreeselijk huisgehouden in het naburige Nieuwenhoorn, waar Barnes gevierd werd. Barnes is het I October- feest, Waarop alle boerenknechts zich voor den aan staanden winter zoeken te verhuren. Bamis is waarschijnlijk de verkorting van Bavo- mis. I October is gewijd aau den heiligen Bavo. Aan den In October nu kuoopeiv devroolijke boeren dan den 2n en houden lustig kermis. In den vooravond schijnen eenige medefeeatvie- rende mariniers door de boeren „beleedigd" te zijn althans later kwam een sterke bende van dat volkje eerst de herbergen instuiven, waar alles bij hun komst ijlings naar huis ging. Later trokken ze een kordon om de getaeente, en ranselden ieder, die er uit kwam, onbarmhartig of met knuppels, die ze uit houthoopen staleu. Hekken werden afgebroken een pomp uit den grond gerukt en daarmede storm geloopen tegen de gevangenis, waar reeds een drietal mariniers op gesloten zaten om gepleegde wanordelijkheden. De burgemeester was met de politie, die een moei. lijken nacht had, reeds zeer vroeg in den ochten(j bij den commandant van het wachtschip om een ett ander te rapporteeren. Het gevolg vestingarrest t0t de helden van dit bachanaai bekend zuWen zijn. (D. v. Ned.) De beweerde oplossing van het vraagstuk der be stuurbaarheid van luchtballous door de frausche in genieurs Renard en KrebS heeft in de wereld der aëronauten heel wat opschudding en drukte veroor zaakt. Niet alleen, dat er tal van brifcVen bij de «Academie van Weteuschappeu" inkwamen van lieden die de prioriteit der uitvinding eischtenmaar er werden sedert ook proeven genomen met een bestuurba ren ballon langwerpig eveuals die van boven genoemde ingenieurs van de heereu Tissandier, en irt de Academie is daarover mede rapport uitge- bracht. Hun luchtschip is, zeggen zij, het eerste, dat zijn beweegkracht aan de eleclriciteit ontleent. Reeds een jaar vroeger was een eerstfe proeve geno men, maar deze mislukte. Sedert werd de ballon gewijzigd eu van een roer voorzien, voor welks be wegingen hij zeer gevoelig is. De hepren Tissaudier schijnen de nu genomen proeve als geslaagd te beschou wen, doch het succes kan zeker slechts relatief heeteu, als men weet dat de ballon, te Auteuil opgegaan, te Marolles, op 25 kilometer afstand van het punt van uitgang, is neergekomen. Niet alleen evenwel wat de bestuurbare ballons betreft, 'ook in de luchtreizen per gewonen ballon heeft de nieuwe uitvinding weder meer belaugstel- ling gewekt. Schier geen dag gaat te Parijs voorbij of er stijgt er een op. Maandag zag men er een boven de hoofdstad zweven, waarin twee aëronauten proeven namen met luchttorpedo's, die, in spijt van den Vredebond, tot de oorlogswerktuigen der toekomst zullen gaan behooren en 's avonds zou weder een ballon opgaan, electrisch verlicht kortom, men dreigt te Parijs allengs aan ballonsraatiie te gaan lijden. Voor de correctioneele kamer der rechtbank te Ara- sterdam heeft terecht gestaan J. E L., gewezen dieust- bode van B. H. M. K., wed. A. C. De beklaagde had hare meesteres op eigenaardige w.ijze weten te misleiden. Zij had ni. deze wijsgemaakt, dat een niet bestaand manspersoon, André van Woerden, op de weduwe was verliefd geraakt en met haar wilde trouwen. Om dit denkbeeld bij hare meesteres in gang te doen vinden, had zij een groot aantal ver liefde brieven, als van den gefingeerden minnaar afkomstig, gefabriceerd. De beklaagde beweerde ech ter, dat die heer van Woerden werkelijk bestond en een aantal van de overgelegde brieven had vervaar digd. Verder had de slimme dienstbode, die spoedig bemerkte dat hare meesteres niet ongevoelig voor liefde scheen te zijn, den minnaar een brief doen schrijven, waarin hij aau de weduwe mededeelde dat hij ziek was en slecht voedsel kreeg. De liefde voorzag hierin bereidwillig, doch zooals te begrijpen is, het eten kwnm terecht in de maag van de dienst bode, niet in die van den gefingeerden minnaar. :Ten slotte liet zij den minnaar een brief schrijven, waarin hij mededeelde aan zijne Dulcinea, dat hij naar Amerika vertrokken was. In den loop van het onderzoek bekende beklaagde alle brieven zelf geschreven te hebben en tevens dat de persoon vau Woerden uit de lucht gegrepen was. De president vermoedde, dat de meid een vrijer had eu deze niet onkundig was van de wijze waarop-het voedsel verdween. Toch bleef de beklaagde dit ont kennen. Ten slotte gelukte het den president echter baar ook dit puot te doen bekennen en het bleek dus dat die vrijer haar in het vergrijp had aange moedigd. Vooral bij die laatste bekentenis weende beklaagde hevig. De president merkte verder op, dat zij reeds eens voor misbruik -van vertrouwen ver oordeeld was. De subst-off. van justitie rar. Ort requireerde, dat de rechtbank de beklaagde zou schuldig verklaren aau bedriegelyke oplichting en misbruik van vtrtrou- wen en mitsdien veroordeelen tot 18 maanden cel lulaire gevangenisstraf en eenige boeten. Uit de frausche hoofdstad wordt bericht, dat het Parijsche dievengilde ziob er op beroemen kan, zeer listige en vindingrijke medeleden te tellen, wier streken soms zelfs den klassieken Robert Macaire in bewondering zouden ontvonkeu. Schier iedere week vindt men te Purijs gelegenheid nieuwe staaltjes te leerea kenneu van de kunst om de zakken van zijn naaste te ledigen. Het allernieuwste in uit opzicht wordt bestempeld met den naam van: diefstal met de vlieg, en de met een schitterende uitslag bekroonde proeve werd dezer dagen in de Rue de Sèvres genomen. Een jonge, sierlijk ge- kleede dame wandelde In de straat met een rooskleuri- gen bebé op den arm. Eensklaps treedt er een als een aanzienlijk heer uitziende persoon op haar toe en zegt eerbiedig den hoed afnemende«Mevrouw, veroorloof mij u te verwittigen dat er klaarblijkelijk eeu giftige vlieg op het hoedje van uw Aanvallig kindje zit." De verschrikte jouge moeder, die op dat oogenblik inderdaad het gonzen van een vlieg meende te hooren, greep haar batisten-zakdoek om het akelige dier te verdrijven en de beminnelijke heer sloeg met een glacé-handschoen naar het iusekt, dat hij nu eens op deu schouder, dan weder op de tournure der jonge vrouw scheen te ontdekken. Eindelijk bood hij met eeu zegtvie- rend «Ah voila" de beangstigde dame tusschen zijn vingers een dikke vlieg aau en ging, auder- raaal zijn hoed afnemend eu door de moeder met dankbetuigingen overladen, weg. Nauwelijks was echter die net geklevde vreemdeling den bock ora, of de dame bemerkte tot haar leedwezen, dat met de vergiftigde vlieg ook haar kostbaar, met dia manten bezette horloge en de daarbij behoorende gouden ketting waren^ verdweuen. De op zulk een bijzondere wijze bestolene stortte haar hart bij den eersten den besten commissaris van politie uit, die haar evenwel slechts den raad kon geven, voortaan voor dergerlijk vliegenvangers op haar hoede te zijn De héér G. Emants bespreekt in de Vragen des Tijds de vraag: «op welke wijze behooren in Ne derland de werklieden tegen ongelukken te worden beschermd? Zijn antwoord luidt dat die bescherming op verschillende wijzen kan plaats hebben. In de eerste plaats kan ineu de zaak aan het particulier iuitiatief f>verlateu. Door vergaderingen, geschriften eu andere middelen van propaganda zal men misschien de werkgevers pogen op te wekken, zooveel mogelijk maatregelen te nemen ter voorko- miug van ongelukken, doch voor eene radicale verandering zouden, naar des schrijvers raeening, deze pogingen onvoldoende zijn. Immers, maat- regeleu ter voorkoming van ongelukken door werk gevers ziju misschien langzamerhand wel te verkrijgen, maar de werklieden of werkgevers tot verzekering tegen die ongelukken over te halen, zal onoverko melijke moeielijkheden opleveren. Een tweede wijze, waarop de bescherming tegen ongelukkeu kan plaats hebben, is het aangaan vau de verzekering aan de werklieden, over te laten, maar de werkgevers aan bepalingen ter voorkoming van onge lukken te binden. Ofschoon deze preventieve maat regel veel goeds zou kuunen uitwerken, kau hij toch geen grondige verbetering tengevolge hebbeu, dewijl ongelukken toch nooit geheel kunnen voorkomen wor den eu. de wettelijke voorschriften zelden behoorlijk worden opgevolgd. In de eerste plaats kan een oplossing gezocht wor den langs den weg vftn verplichte staats- of onder linge verzekering, waartoe men in Oostenrijk en Duitschland is overgegaan, in dier voege dat de wet, den plicht tot verzekering opleggende, den werkman of werkgever met de premie-betaling belast eu de oprichting van eeu staats-verzekeringsiusteUiDg of van onderlinge verzekerings-genootscbappen beveelt. Ook dit stelsel vindt bij den schrijver geen 'nstemming, in de eerste plaats, omdat ons volk hoofdzakelijk den landbouw uitoefent en daarom ongelukken hier in mindere mate dan elders voorkomen; in de tweede plaats, omdat op deze wijze den werkman een groot motief benomen wordt ora. preventieve maatregelen tegen ongelukken te nemen. Het positieve resultaat waartoe de sohry ver, na al deze negatieve uitkomsten, zoude willen geraken, is dat de wetgever de verantwoordelijkheid van deiyve'rk. gever tegenover den werkman uitbreidt. BÉlfent. woordelijkheid, die het B. W. hem oplegt, is wHiig. De schiijver zoude 'den werkgever ook aansprSSlijk willen stellen voor de ongelukken door routine ont- staau, in dier voege dat in alle gevallen schadevergoe ding worde verleend, uitgezonderd bij boos opzet, over macht en niet aan routine te wijten nalatigheid aan de zyde des werkmans. Slechts in twee gevallen zon de schryver de verantwoordelijkheid niet buiten toe passing willen lateu. In de eerste plaats bij beroepen die hoegenaamd geen gevaarkansen opleveren, in de tweede plaats bij industrieën met eeu minimum van bv. vyf werklieden, dewijl deze deu last vermoedelijk niet zouden kunnen dragen. Een sterrenwichelaar meldt aan de Leidsche CL De maan werd den 4deu geheel verduisterd, gelijk beschreven is, hetwelk totale maan-eclipa wordt ge noemd en ir deze eeuw niet zoo volkomen meer voor dit gedeelte van den aardbol zal plaats hebben. Er waren te veel wolken aan de lucht om het midden, het ware midden der verduistering te kun nen waarnemen, zoodat men zich met het einde moest vergenoegen, toen de lucht veel opklaarde. Met eenige verbeelding echter kwam de niet-onin- gewijde spoedig tot den totaal-indruk. Voor twee houderd jaar zouden.de «eerwaardige doctoren in de medicynen", een ieder bekend gemaakt en gewaarschuwd hebbêu, dat wegeus de groote vurig- heid der lucht vergiftigheid kon ontstaan, zoowel scha delijk aan menschen als beesten. Men moest zich zeer matig eu deuren en vensters gesloten houden, de beesten op bet veld inhalen, liefst niet eter. of drinken, geen ooft plukken of groenten binnenhalen, opdat men zich niet aan eene vurige ziekte zou blootstellen. Zaterdagavond is de beroemde schilder Makart te Weeneu aau hersenontsteking gestorven. Rhedi sedert eenigeu i'yd was zijn geest verzwakt en de geueesheeren hadden Hem rust aangeraden; zijn on vermoeide ijver heeft ongetwijfeld de kwaal, die zich door perioden van dofheid eu verbijstering aankondigde, spoediger doen toenemen. Makart was eerst 44 jaar. Weinige kunstenaars hebben zoo de volheid van roem en bewondering, de verwezenlijking van de stoutste wenscben van ijdelheid, zucht naar weelde en genot gekend als hij. De keizer vau Oostenrijk liet hem eeu reusachtig atelier bouwen, bij zelf vulde het met de kostbaarste wonderwerken van kunst eu weelde, de schoonste eu de aanzienlijkste vrouwen van Oostenrgk-Hongarije achtten zich gelukkig voor fijne schilderijen te poseeren, het publiek bewonderde ze en de kunstcritici streden over hunne waarde. Terwyl de eene zich verontrustten over de zin nelijkheid, het warm koloriet en de weelderigheid zijner beelden, andereu de teekening en bet gemis van gevoel of innigheid gispten, gaven anderen zich gewillig over aan de bewondering welke zijn be- tooverende lichteffecten en de verblindende kleuren pracht zijner scheppingen bij hen opwekte. De rij zijner kunstwerken is lang, en de meeste zyn reusachtige doeken. Het eerste wat de aandacht op hem deed vestigen was een Slapend ridder door nymfen gekust; toen volgde Moderne Amouretten. Eene Europeesóhe beroemdheid verschafte hem de Pest van Florence, ook wel bekend als De zeven doodzonden; het deed het eerst den strijd over de rechten der zedelijkheid tegenover de kunst in Ma karts werk ontstaan. In 1867stelde hij te Parijs ten toon zijne Romeinsche ruïnen; in 1869 schil derde hy in Italië een Oordeel van Paris. Amsterdam kreeg nu van hem te zien den Intocht van Karei V in Antwerpende Vijf zinnenden Jachtstoet van Diana en den Zomer. Niet minder overweldigend dan deze eu niet minder aanstootge vend waren Venus en Tannhauser, Kleopatru, Mes- salinaCatharina Cornaro eu vele anderen. Zijn laatste werk waren de plafonds voor het nieuwe jachtslot van de keizerin vuu Oosteuryk hy had thans de schetsen onderhanden vour de nieuwe musea. Makart heeft een zeer grooten invloed gehad op de kunst van zijn tijd. Kleurenharraonieëu, ameuble menten, bouquetten, draperieën zijn naar hem ge noemd toen bij aan het hoofd der door hem geor- deude cavalcade voorbijtrok, was het of men ziju triomf in plaats van het feest des keizers vierde. Hetgeen volgens Albert Wolff de aanleiding tot zijne geestesverwnrring zou geweest zyn, was de opkomende glorie van Munkaozij, die met byua evenveel kunstvaardigheid eene hoogere zedelijke kracht vereenigde. Makart laat eene moeder, een zoon vau 14 en een dochter van 12 jaar uit zyn eerste huwelijk na, benevens zijne tweede vrouw, eene beeldschoone dan seres van de Weener Opera, met welke hij sedert een paar jaar getrouwd was. Zyn vermogen wordt op een half millioen francs geschat. De verkoop van zijn atelier en kostbaarhedeu zou zeker nog tveuzooveel opbrengeu. Uit Londen wordt gemeld, dat de Brilsche ka binetsraad, eerst op lieden bepaald, reeds gisteren zou gehouden worden. Daily News zegt, dat de Raad zicb zal bezig houden met het voorstel betreffende de verdeeling lier kiesdistricten, gedurende de parlementsvacantie door den betrokken minister in gereedheid gebracht. Vanzelf spreekt, dat ook zal gehandeld worden over de pogingen, om eene verstandhouding tusschen het kabinet en het Hoogerhuis voor te bereiden en dat over de Egyptische quaestie van gedachten zal gewisseld worden. Zelfs zou de oaverwaclit gunstige wending in Soedan tot de plotselinge bij- eenroeping van den kabinetsraad hebben geleid. Men acht den opstand in die provincie overwonnen; volgens Daily New» is de invloed tan den Mahdi thans zwakker dan voor twee jaren, want die in vloed is tot Kordofan beperkt. Geueraal Wolseley zal in Dougola over het verder voorwaarts rukken der Engelsche troepen beslissenen ofschoon het zeker is dat zijne terugroeping niet vóór het vol einden zijner taak geschiedenzal, mag men toch zyn terugkeer spoediger verwachten dan aanvankelijk bepaald was. De Times blijft intusscheu zijn bericht betreffende de onverwijlde terugroeping vun generaal Wolseley volhouden, ondanks de officieele tegenpraak. De Standard, vau zyn kant, zegt dat in de re- geeringskringen te Cairo geen onvoorwaardelijk ge loof wordt gehecht aan de berichten uit Dongola, als zou Berber door geueraal Gordou hernomen zijn. Volgens den Londenschen correspondent der K. Z. sou de heer Gladstoue in den kabinetsraad po gingen oanweuden, om zich van de Egyptische quaestie eu van Egypte zelf, los te makeu. De vertegenwoordigers van Frankrijk, Oostenrijk en Italië hebben de eerste stappen gedaan om de Egyptische Regeeriug bij de internationale rechtbank te vervolgen wegens de schending der liquidatiewet. De Brilsche vertegenwoordiger weigerde, zicb daarbij aan te sluiten tn zou bij de eerste gepaste gelegen heid over zijn houding aau de Engelsche fondsec- houders inlichtingen geven. Eindelijk is ook bet antwoord van de Egyptische Regeeriug gekomen op de protesrnotahet zegt, dat de schorsing der amortisatie een noodzakelijkheid was. De Engelsche bladen leggeu ten opzichte van deu afloop van bet proces bij de internationale rechtbauk een kalmte of een geringschatting aan den dag, welke de Duitsche bladen verschrikkelijk ergertmen kan zich zulk eeu minachting van deu stap van de groote Mogendheden niet voorstellen. De «St. James Gazette" zegt heel bedaard, dat de Mogendheden innar pautserschepen naar Alexandrië moeten zenden, wanneer de Khedive weigert straks het vonnis van de internationale recht bank uit te voeren. Admiraal Courbet heeft zijue operatiëo hervat en Kelung is door de Fransche troepen bezet. Dit feit zal het laatste zijn dat in de geschiedenis van den Frausoh-Chineeschen oorlog vermeld staat want de minister-president Jules Ferry heeft aan zijne ambt- geuooten verklaard dat, naar zijne meening, het slui ten van den vrede niet lang meer achterwege zal blyveo. Intuiscben krijgt het Parleraeut dadelijk na het openen van de zitting eeu wetsontwerp te be handelen, waarbij een nieuw crediet ten drage van tien millioen fr. wordt gevraagd ter voorzieuing in de kosten der expeditie in Tonkin en China. Zondag had te Brussel in het paleis der Acade mie de uitreiking plaats der prijzen aan de bekrooudeu bij het algemeen concours tusschen de inrichtingen van middelbaar ouderwijs van de eerste en van de tweede klasse. Deze plechtigheid, waarbij de Minister vön biunenlandache znken presideerde, werd vereerd met de tegenwoordigheid van den Koning en de Konin- in. Zy gaf tot betreurenswaardige manifestatiën. Bij de komst van Hunne Majesteiten werden er toejuchingen geboord, waaronder zich gejouw en een scherp gefluit mengden. Toen HH. MM. de zaal binneukwamen, werden zy met gelyke manifestatiën ontvangen. Toen de mi nister Jacobs het woord opnam ora eene gelegenheids rede uit te spreken, werd er geroepenA has la calotte Daarop volgden protesten, en er had een Inngdurig tumuli plaats. Vau dit oogenblik af was de plechtigheid zeer ge agiteerd. Er hebben verscheiden inhechtenisnemingen plaats gehad. De toegangen tot het paleis waren afgezet door politie en door geheime agenten en gendarmen in burgerkleeding. Toen de Koning en de Kouingin met bun gevolg het paleis der Academie verlieten, werden zij weder begroet met gefluit. De kreet Leve de Koning had luidruchtige manifestatiëu in tegenovergestelden «P ten gevolge. De manifestanten volgden de hof- rijtuigen tot aan het paleis. De minister van binnenlandsche zaken was mede het voorwerp van vijandelijke bejegening. Langen tijd bleveu er luidruchtige troepen volks voor het paleis staan. Andermaal hadden er nu arres- tatiën plaats. Te Stockholm zyn de liberale candidaten voor de Tweede Kamer gekozen. Men meldt daaromtrent nader het volgende Het was een vaste regel dat verreweg de meeste der 19 Kamerleden, die in de Zweedsche hoofdstad werden gekozen, couservatieven of gelijk zij aldaar worden genoemd «gematigden" waren. Thans is daarin verandering gekomen. In weerwil van alle pogingen der conservatieven ora hunne oude positie te behouden, ziju er slechts drie hunner candidaten ge kozen, terwijl elf liberalen de meerderheid verkregen. Omtrent de vijf overigen waren beide partijen eenstem mig. Van groote beteekenis was de strijd over deu be- keuden schrijver Hedin en den verdienstelijken pro fessor Nordenskjöld. De eerstgenoemde, een vau de voornaamste leden der Kamer, werd door de conserva tieven fel bestreden, omdat hij openlijk zijn; ingenomen heid met de zegepraal der volkspartij in Noorwegen aan den dag had gelegd. Huns inziens moest het Zweedschs volk, door hem thans een mandaat te onthouden, een bewijs leveren dat het niets wilde hooren van zulke veranderingen als sinds eeuigen tijd in Noorwe gen hebben plaats gehad. Niettegenstaande al hunne woelingen heeft de heer Hedin de meeste stemmen verkregen. Wat prof."Nordenskjöld betrof, deze werd door de conservatieven bestreden, omdat hij hun te vrijzinnig was, en verkreeg nu de meeste stemmen op Hedin na. XXXIV. Amsterdam 6 October LS84. De algcmeene iudruk kan over de afgeloopen week een weinig gunstiger zijn. Vooral Ara. sporen waren willigermen weet dat te Londen een beschermings-comité voor alle soorten is opgetreden, eu dat de willige houdiug daarin bare verklaring vindt. Dit althans is zeker dat de gunstige koersen hier eu te Londen, niet te New- ïork zich vertoouden. Staatsfondsen waren iets meer geanimeerd. Binnenlandsche waarden. Staats-, provinciale- en gemeentefondsen. Staatsfondseu zijn iets gunstiger gestemd integralen ziju */g, drieën '/2> amort. syu. S'/i hooger (96). Eene verbetering vau J/4 voor Amst. obl. '79, een verlies van J/a voor do. 3»/2 pCt. i® 't eenige wat de lijst nog aanbiedt. Premitleeningen. Ook hier valt weinig te vermel den Rott. loten daalden 8/4, paleisl. stegen 1 pCt. Spoortcegleeningen. De aanneming vau het voorstel der Rijnsp. door de aandeelhouders van de Centraal werkt tot nog toe niet gunstig op de koersen dezer maatschappijen. Aand. centraal en do. uitg. sch. waren »/4 flauwer en do. Rynspoor 1 pCt. (106). Aand. Holl. sp. sluiten hooger, niettegenstaande met 1° October het gewone voorloopige dividend is uitgekeerd. Bokstelwaarden zijn voor obl. en gestemp. do. iets aangenamer. Obl. Ind. sp. 79 profiteerden 8/4 en 5 pCt. obl. Rijnsp. l'/2 pCt- Tramtcegleeningen. Aand. Goaische tr. I, do. N. en Z. Holl. 2]/a lager, Rott. l'/8 hooger. De N. Z. Holl. verkeert blijkens de onlangs gehouden vergadering in ongunstigen toestand er moet bij gestort worden op de daudeeleu, als men de on derneming wil voortzetten. Dit geldt ook voor de tram Oldambt, die niet officieel genoteerd wordt, maar welker reclames nog in 't geheugen van een ieder liggen, die geen vreemdeling is aan de beurs. Industrieele tn finantietle waarden. Dit gedeelte bevat al zeer weinig veranderingen. Afr. Hv. sluit ls/4, Feienoord aaud. Ind. Handelsbk. l»/8 hooger, Amst. Bk. */4» Kol. Bk. E Ned. Bk. 1, pref. Zeeland '/g lager. Eüropeesche waarden. Staatsfondsen. Honga ren zijn voor '67 iets williger. Obl. Pausel. leen. stegen 4,/V Metallieken waren voor papieren ge middeld aangenamer. Poolsche schntk. bill, zijn 8/4 hooger, doch 3 pC:. Portugal verloor '/2- Bus sen ziju, na een korten achteruitgang, weer gerezen. Oude noteerden 1028/4, 5e Serie öO'/jg, 6e 841/8, '62 94, '64 99»Via. <l°- 97'/2. 99Vj, do. 963/4, '77 96»/,6, Oosterleen. 578/8, 678/4, 577/i«» '72 94, '73 94, '84 937/]fi, '7 5 87Ve. '80 74*/iS. '47 598/4, '67/'69 S27/8, '83 103. Spanjaardeu ziju voor perpetueelen V8 beter, voor 2 pCt. »/g flauwer. Turken flauw de verheffing van '69 met 3 pCt. is het gevolg van de bijvoe ging der October-coupon. Premieleeninyen. Wanneer men de soorten uit zondert, die op 1 Oct. trokken, (Stuhlw die l»/8, Weenen, dat 2 pCt. verloor) dan ziet de lijst er gunstig uit. Antw. herstelden 1, Brussel. 2 pCt. Spoorwegleeningen. Terwijl Victor Em. 8/4 daalde steeg Z. Ital. nagenoeg hetzelfde bedrag. Obl. Fr. Oost. »/8 hooger, ook aaud Warschau Bromb. en obl. Warschau Weenen 8/4, doch aand. do. 1 pCt. flauwer. Russische willig, behalve voor Morsch. Sysr. en Rias. Wiasm., die 53 a 52»/8 noteeren. Gr. Russ. my. 12^'/8, Baltische sp. 57'/gi Brest. Graj. 99J/8, Ch. Azow 96, Iwang Dorob. 84, Jel. Griazi 908/4, Jel. Orel 957/8, K. Chark. 95»/8, do, Azow. 888/4, Los. Sew. 89, Mosk Jar. 10118/16, Mosk. Kursk. 1021/8, Mosk. Smol. 97»/4, Orel. Vit. aand. 90*/,., obl. 94»/* Poti Tifl. 958/4, Transcaue. 602/f, 2. W. 588/,4. Industrieele en finantietle waarden. Oost. Hong. Bk. »/8, paudbr. Russ. Hyp.bk. 8/4, do. do. cen trale bk. 2 pCt. hooger. Amerikaansche waarden. Staatsfondsen. Mexi canen eu Peruanen waren flauw gestemd. Brazilia nen '75 steeg »/4, do. '79 verloor */8, Columb. stegen incl. coupon 11/4 en Venezuela l/4. Spoorwegleeningen. De meer willige houding openbaarde zich in eene verheffing van gemiddeld 1 pCt. voor Calif. Oreg., Can. Pac., Jowa Midi., Florida C. W., St. L. Cairo ine. bnds, Missouri-sb. en obl., pref. Oreg. Cal., St. P. Minn. aaud. en 2e hyp. en Tol. Peor.2 pCt. voor Centr. Pac. sh., Canada South, eert., Miss. Pac. obl. 3 pC't. voor Chic. Atl., Graud Trunk cert., Rio-Hyp., Miss. Hyp. 4 pCt. voor Un. Pac. eert. Onder de verliezen treffen we aan Milwaukee pref., die, in lang niet verhandeld, nu 13»/8 lager gingen (100), voorts Chesap. Ohio obl. 2»/8, Florida B 2, 2e pref. S. Louis S. Fr. l»/8. Vau de Ver. Am. Spwgf. steeg 2e S^rie 3/4 eu sluit Hyp. 1 pCt. lager. Industrieele waarden. Colorado-cert. zijn 1, Max well-waarden l»/8 flauwer. Deze laatste daling was het gevolg der jongste vergadering, waarin wederom het verval der Maatschappij werd in het licht gesteld. Wel werd ook thans als eenige oorzaak gebrek aan kapitaal genoemd, maar nu de kans om het te vinden steeds kleiner blijkt, ie de achter gang alleszins verklaarbaar. Prolongatib-rente daalde langzaam van 4 pCt. (Maandag) tot 3 pQt. (Zaterdag). T. PS. De hoogere koersen in Amerik. sp. lokten meer en meer het aanbod uit, waardoor de markt wel geauimeerd was, doch de koersen weinig stegen. Nashville verbeterden circa l»/8 pCt. ('29»/^, Un. Pac. cert. I pCt. (547/]6). Staatsfondsen 'raeerendeels zwak. Ook onze Staatsfondsen iets flauwer. Aand, Holl. sp. 1, do. Ind. sp. l8/4, do. Ned, Bk. I hooger, Aand. Afr. Hv. 1, do. Havenstoomb. 10 pCi. lager. Prolongatie 3 pCt. INRICHTINGEN, WELKE GEVAAR, SCHADE OF NADEEL KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, maken bekend, dat bij koninklijk besluit van 20 September jl. no. 15. A. Lagerenberg aldaar niet ontvankelijk is verklaard in. het door hem ingestelde beroep tegen de beschikking van hun Collegie dd. 8 April 11. houdende weigering der vergunuiug tot op richting eener slachterij in een gedeelte vau zijn woon huis aau de Westhaven, hoek Korte Noodgodsteeg Wijk B. no. 174 Kadastraal bekend in sectie D. no. 1 277. Geschiedende deze kennisgeving ter voldoening aan Art. 8 in verband met Art. 16 der Wet »au 2 Juni '1875 (Staatsblad uo. 95.) Gouda, den 7 October 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN BERGEN IJZEXDOORN. De Secretaris, BROUWER. GEBOREN; 4 Oct. Maria Wilbelraina, ouders A. Kwin- kelenberg en J. Buijtelaar. Henri Jacob, ouders D. L. Cats en F. »an Straten. 5 Pieter, ouders M. Burger en K. Snaterse. Margo, ouders A. Muis en C. Lapaer. Anna Maria, ouders P. J. Bertels en T. A. G. C. van Vliet. Pieter Wilhelmus, ouders L. W. tan Asten en J. Laurier. Adriana, ouders J. Huisman en A. G. van Kleeff. Cor- nelis, ouders C. Heerkens en M. de Jong. Johannes, ouders H. L. Kliagen en P., J. H. Kuies. Johauoes Jacobus, ouders S. Posthumus eu M. E. Bakkes 6. Adrianus J. Huisman en A. G. van Kleeff. OVERLEDEN: 4 Oct. N. M. M. Beaumont, 1 j. 3 m. 5. J. Reparon, 1 j. 4 m. C J. van Vliet, 3 m, A. van Triet, 35 j. huisvrouw van J. Hoogendoom. GEBOREN". Jan, ouders K. van Vlieten G. de Wit. Maria, ouders G. de Knikker en C. de Winter. ONDERTROUWD P. Dullaart, 42 j. te Nieuwerkerd a/d IJssel en D. Kuselbos, 44 j. GEHUWD J. Werwey, en A. van Dijkland.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2