RENTEN en FORTUIN Buitenlandse^ Overzicht. ADVERTENTIEN. Goede raad. INKOMEN VAN 4O°/0 begrepen hel risioo op kleereu, boeken enz., wanneer de geassureerde in een kamp, fort of waar ook zioh bevindt, binnen de grenzeu van Nederland. Maaudagavond hield de Metselaars-Vereeniging «Onderling Hulpbetoonalhier hare jaarlykscbe algemeene vergadering in het Vereenigings-Gebouw «Provideotia". 'Daarin werd rekening en verant woording afgelegdwaaruit bleek dat er in het afgeloopen jaar een som van 391.49 is ontvangen en 372.7 iVg uitgegeven, zoodat er een batig saldo was van 18.771/g- In kas is er thans 300.79. (Jil het verslag van den secretaris-boekhouder bleek dat de Vereeniging thans 85 leden telt. Gisteren is aan den sergeant P. de Nes, van de 4e Gomp. 5e Bat. 4e Reg. Infanterie in garnizoen alhier, de le chevron uitgereikt voor 6 jurigeu trou wen dienst. „Palamedes" te Gouda heeft met de schaakclub «Vereeniging" den Haag, weder eene correspondentie partij geopend. Maandag is op de Gouwe een kind in het water gevallen en zou zeker verdronken zijn zoo niet de heer B. daarby ware gesprongen en het redde. In den namiddag van den 6n dezer is uit het land van I. de Bruin, liggende aan den Schie- landschen dijk binnen deze gemeente, terwijl hij was gaau eten, ontvreemd een hooivork, een riek en een schop, door een mauspersoon vreemd in deze gemeente, die deze voorwerpen ouraiddelijk had verkocht aan een koopman, alwaar zij in be slag zijn genomen door de politie. Diezelfde persoon had ook in den avond van dieuzelfden dag eeu stoel gestolen in de Kleine Sociëteit, dien hij ook dadelijk had verkocht bij een uitdrager, alwaar deze door de politie even eens in beslag is genomen. Doordat de bestolene personen te lang gedraald hadden om de politie van den diefstal in keunis te stellen, had de dief gelegenheid om te ontsnappen. De bouwmau D. de Br. uit Waarder, die heden middag met zijn boerenwagen vry woest de stad doorreed en 0. a. ook langs den Tiendeweg kwam, heeft bij deu goud- er. zilverkashoudcr Hessing aldaar het scherm stuk gereden, waardoor dien persoon een schade werd berokkend van ruim 18. In de gemeente Reeuwijk komen gevallen van roodvonk voor. Gedeputeerde Staten der provinciën zijri door deu Miuister van binnenlandsche zakeu uitgenoodigd, voorstellen te doen ter voorbereiding tetter eventueele herziening der regeling van de bestemming eu van de sterkte der schutterijen. Het doet mij hartelijk genoegen, zpgt de Haagsche Kroniekschrijver in de N. O. Ct., de onrustende mededeelingen te kunnen tegeusprekeu, die dezer da gen in een der bladen over Zr. Ms. toestaud zijn gedaan. Wel verre van ernstig ziek of opnieuw in gestort, is de Koning in de laatste weken vrij ge zond en in kracht toegenomen. De reis naar Lu xemburg is niet ondernomen zouder voorafgaande raadpleging met 's Kon inga lijfarts, Dr. Viukhuyzeu Sr., die, voor enkele maanden in de grootste be zorgdheid over Zr. Ms. toestand, er thans geen bezwaar hoegenaamd ingezien heeft, dat hij zich op reis begaf. Meu leide daaruit uiet af dat 's Konings kwaal ge heel is geweken dat is helaas 't geval nietde kiem vau de nieraaudoening is niet overwonnen en al ver keert Z. M. dus nu ook een bevredigenden toestaud, er blijft op den duur gevaar bestaan voor een herhaling der ziekteverschijnselen. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield Dinsdag onder presidium des heeren van der Ouder- menlen te 's-Hage haar jaarvergadering. De voor zitter wees in zyn openiugswoord op de prachtige resultaten der iuteruationale tentoonstelling te Am sterdam. Door de vergadering werd hulde gebracht aan den voorzitter, den secretaris en den peuniitg- meester Waldeck, voor de behartiging der belangeu van de maatschappij op de tentoonstelling te Am sterdam, terwijl een motie werd aangenomen^ voor gesteld door baron Verschuer, om hulde te brengen aan het geheele comité voor de internationale ten toonstelling. De rekening en de begrooting werden goedgekeurd; met 370 tegen 138 steramen werd be sloten het volgeude jaar een tentoonstelling vanwege de .maatschappij te houden en met 289 tegen 210 stemmen werd Purmereud aangewezen als plaats voor die tentoonstelling. Het hoofdbestuur werd gemachtigd bet volgend jaar in Zuid-Holland een school voor zuivelbereiding op te richten. De commissie ter bevordering van het uitroeien der longziekte is diligent verklaard. Besloten is de weuschelijkheid uit te spreken tot oprichting eener vereeniging ter bestrijding der knoeierijen in den bo* ter handel. De Werkmansbode, het orgaan van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond, wijst op het ge wicht van het jongste besluit der Tweede Kamer, omdat daarin de erkenning ligt van de noodzakelijkheid eener breedere grondwetsherziening. Wien het blad in het belang, dat voor het volk in grondwetsherziening is geleaen, de overwinning moet toewenschen, is moeilyk te zeggen. "Misschien wel, zegt het blad, ligt het belang voor ons, het groote deel des volks, meer bij de Katholieken, wier groote meerderheid in de Kamer geheel tegeu grondwetsherziening is, dan bij eeu der andere partijen die er of half voor zijn of een zoo ampele herziening willen, dat wij er toch niets aan zullen hebben eu met nog minder dan een kluitje in 't riet zyu gestuurd. Dat schijneu we vooral van de liberalen te moeten verwachten. Beter niets dan iets wat eigenlijk niet beter genoemd kan worden en liever nog eenige jaren gewacht dun opnieuw voor geruimeren tijd geheel willekeurig en onrechtvaardig van het Staatsburgerrecht te worden verstoken. Met den tegeawoordigen toestaud zij0 wij wel ontevreden maar daaraan toch eenigszins gewoon; nieuwe bekrachti ging van het huidige onrecht zou alleen dienen om ons meer te verbitteren, ons leven nog meer te ver- onaangeuAinen, en dat willeu wij liever niet. Het blad wijst er op dat' de zaak van het volk thans in handen is van de kiezers en herinnert hen daarom aan het scliandelyk onrecht dat aan het 6/7 deel des volks de medewerking aan de tot stand koming der wetten waaronder het leeft, ontzegd is. Hen dient thans gewezen te worden op de beweging vau 7 eu 14 September, toeu een zoo groot deel van het volk den wensch uitsprak het stemrecht te ontvan gen. De Werkmansbode hoopt dat dit keer zal wordeu afgeweken van deu heerschendcu sleur, die meebrengt dat de candidaten in «ouder onsjes" worden gekozen. Men behandele de publieke zaak in openbare ver gaderingen, waarin het ook aan met-kiezers zal Ver oorloofd zijn een woordje tueê te spreken. Het volk vraagt den kiezers geen genade maar recht. Iu het Bataviaasch Handelsblad leest men Meermalen is de aandacht gevestigd op de goede toekomst, welke het Indische leger aanbiedt aan jon gelieden, die een ambacht kennen, als metselaars, schoenmakers, smeden enz. Zij vormen eeu afzonder lijke categorie iu het jeger, ziju veel minder soldaten, genieten veel meer soltly eu worden onder goede lei ding allengs bekwamer in het vak, zoodat rij na afloop van hun verbintenis etne burger-betrekkiug zoekende, deze gemakkelijk vinden kunnen. Hebben zy eenigs zins gelukkig gediend door behalve bun officieëlen arbeid ook particulier werk te hebben kunnen ver richten, dan hebben zij bij overleg en zuinigheid ook zooveel kunnen overhouden ora een eiger. zaak op te zetten. Zoo lazeu wij in de Xdv. Ct. van gisteren een op roeping van den chef van het wapen der artillerie van candidaten voor een betrekking bij den artillerie constructiewiukel te Soerabaija, die het smjds-, plaat- en bankwerkers ambacht volkomen meester moeten ziju, aan welke betrekking verbonden is een maandelijksch tractament van 209 met verhoogiageu tot een ma ximum van 250, vrye geneeskundige behandeling en verdere wettige voordeelen. Is dit voor een flink jongmeusch, die met moeite zijn brood verdient, niet om vau te watertanden Eenigeu tijd oeledef liet bét gemeentebestuur van Vlissingen in net stedelijk gasthuis een ijskelder inrichten ten behoeve vau zieken, waarran ook Vlissingen's ingezetenen voor eene kleine vergoeding konden gebruik maken. Na oplevering en goedkeuring door den gemeen te-architect werd eene boeveelheid van 3 a 400 kilo's ruw blokys hierin geborgen. Nadut eeuige kleine aanvragen, plus minus 20 kilo's bedragende afgeleverd waren, bleef de kelder geruimeu tijd ge sloten. By opeuing dezer dagen vond men niets dan lauw water! Het Volksblad uo. 89 brengt ons een zeer be droevend bericht aangaande het getal gesloten huwe- lijken, waarbij de vrouwen bun naam niet kunnen schrijven. Een onzer vrienden burgemeester eener groote plattelands-gemeente schrijft ons dienaan gaande, dat bet daar opgegeven cijfer gerust lager kan gesteld worden, gelijk hem bij ervaring bleek. Herhaaldelijk waren personen gekomen om huwe lijksaangifte te doen, die op zijne vraag verklaarden niet te kunnen schrijven. Als bij dan, schynbaar ernstig zei, dat ze eerst schrijven moesten leeren, omdat hij ze anders niet trouwde, bleek bet, dat zij wel degelyk konden schryven, maar zicb schaardden het zoo slecht te doen. Dit versohyusel wordt door hem aldus verklaard „De leerlingen, die hier tot elf of twaalf jaar schoolgaan, leeren slecht schryven. Was vroeger op de volksschool schryven een der hoofdvakken, tegen woordig 'is het een vak waarop zeer weinig gelet wordt. Ieder vak vau onderwij» is beter dan Bclirijfles, schryven wordt bijna niet onderwezen. Immers, terwijl de eene klasse leest, moet de andere schryven, nu moet de onderwijzer op beide letten en dat gaat niet." Hy meent, dat het aantal schrijflessen desnoods kan verminderd worden, maar dal hel steeds onder nauwlettend toezicht moet ge schieden. Daartoe heeft hij voor de scholeu zijner gemeente de noedige maatregelen genomen. Deze opmerkingen zullen allicht gunstiger over ons onder wijs doen deuken, dan de statistiek ons veroor loofde te doen. Amst Op een dorp iu de Meierij zoo schrijft men uit Eindhoven kwam voor eeuigen dagen bij een alleenwonend kleermaker, een haas door de openstaande deur binnenloopen. De raao uiet wetende wat het was, sprong ijlings van - zijn werktafel, sloot de deur Achter zich dicht, en riep zijn buurman ter bulpe, zeggeude, niet te weten wat voor eeu vreemd beest by hem was binnen- geloopen. Met dikke knuppels ging men ter jacht, doch helaas meu vond niets eindelijk kreeg men gedachte op den turfbak en jawel, daar zat langoor ziju spoedigen dood af te wachten, die dan ook door de kracht van de «wapens" der aan vallers tegen wil en dank spoedig volgde. Het houden van boksparüjen in het openbaar is sedert verscheidene jaren in Engeland verboden en de politie ziet zoo nuuwlettend mogelijk toe, dat het verbod niet overschreden wordt, maar toch weten de boksers en de liefhebbers van dit eigenaardig soort sport nu en dau de waakzuambeid der poli tie te verschalken. Zoo vond den tweeden dezer maaud te Karchaltoo, eeu dorp in de nybijheid van Epsom, waar de jaarlijksche wedrennen plaatsvinden, iu deu vroegen morgen een vuistgevecht tusschen de bekende bok sers Jack Massie en Koddy Middings plaats. Er was voor deu winner een prijs van honderd pond sterling uitgeloofd eu een veertigtal toeschouwers (waaronder personen die tot de hooge aristocratie behoorden) was uit Londen overgekomen. De strijders werden, om de politie te misleiden, in eeu meubelwagen naar de plants van het gevecht gebracht, maar het bleek later dat de overheid aoo» nieme inlichtingen had outvuugeu. Toen de strijd reeds zeveutig mfnateu had ge duurd eu de beide kampioenen dauig toegetakeld waren, verscheen de politie ter plaatse, die dnde'.yk aan het gevecht eeu einde maakte. De beide bok sers eu tien personen die den prijskamp hadden georganiseerd werden in arrest genomen. De laatste twiutig jaren zijn van een groote om wenteling iu den baudel vhu kinderspeelgoed ge tuige geweest. lot 1865 kwam negen tiende van het speelgoed, waarmede de kiudereu zicb vermaken, uit Duit8cblaud, Zwitserland eu België Het oude schilderachtige Neurenberg was ééu groote speel goedwinkel, terwijl de valleien vau Zwitserland en Tyrol bewooud werden door de nijvere werklieden, die d# eindelooze verscheidenheid van houten speel tuigen vervaardigden. Veel vau dit alles is echter veranderd eu de Parysche fabrieken bezitten thans byna uitsluitend den handel in speelgoed. Fraukryk, waar vroeger zulk eeu groote hoeveelheid speelgoed werd in gevoerd, voorziet thans zelf in de behoeften, uiet alleen vau zyn eigen kinderwereld, maar ook in die van andere laudeu en de Frausche tinnen soldaten hebben de looden, die eertijds uit Duitschland kwa- tneu, geheel verslagen. Wel tiet Fraukryk uog altijd naar de Rijuprovinciëu uit voor speeldoozeo, pianootjes en andere waren van dien aard, doch de kunstbewerking van schapen, konijnen, pistolen, geweren en vooral ook die der poppen, gaat te genwoordig uit Frankrijk naar het Duitsohe vaderland. Duizenden mannen en vrouwen in Parys verdie nen hun brood met het maken van speelgoed, en de vernuftige wijze, waarop zij de grondstoffen voor hun werk vinden en uitdenken, verklaart de reden waarom het speelgoed, zelfs duizenden mijlen van de plaats, waar bet vervaardigd wordt, zoo goedkoop kan verkocht worden. Iu de laatste vier of vyf jaar heeft de bevallige Frausche bébé de plaats ingenomen van de ouder- wetsche vlasharige pop uit het laud van Gretoheu. In 1878 Zijn de lieve bakerpoppeu in de wereld gekomen, die thans door de kinderen als echte bébés vertroeteld worden. Vroeger werden de porseleinen koppen van deze en audere poppen in Duitschland gemaakt, doch thans komen de mooiste nit Montreuil en St. Maurice. Deze koppen worden naar levende mo dellen genomen en gelijken otn die reden zoo spre kend op echte kindergezichtjes. De Duitsche speel- goedmakers zijn niet in staat dergelijke aardige poppenkoppeu te vervaardigen, als die, welke te Montreuil gemaakt worden en zien zich daarom verplicht hunne mooie poppen uit Frankrijk te laten komen. De poppenmanufaetiiur is echter ge ring, vergeleken bij den handel in Frankrijk iu ander speelgoed. Honderden ambachtslieden worden aan het werk gehouden met bet maken van kanonnen, gewereu en ander krijgstuig, waarop de jongens zoo verliefd zyn. Io de werktuigkundige afdeelingeu wordt veel stoomkracht gebruikt en hel metaalwerk wordt geslagen, verwerkt eu op allerlei wijze gekleurd. Het materiaal, waarvan sommig speelgoed gemaakt wordt, komt uit zonderlinge kanalen, daar bet grootste gedeelte van het tin dat voor soldaten, spoorwegwaggoas, enz. gebruikt wordt, door den voddenraper wordt verschaft. Oude sardine-bu®jes woideu door de voddenrapers uit den Parijschen afval opgezameld eu met dat doel aan de speelgoed makers verkocht. De kanten dienen voor de kandelaardoppen van Chiueesche lan taarns, terwijl de bodem en het deksel voor het maken van krijgstuig gebruikt worden. Van den omvang van deu speelgoedhaudel kan men zich eeu denkbeeld vormen, wanneer men weet dat een speelgoedmaker uit Belleville alleen tweehonderd werklieden iu zijn dienst heeft. Een welbekend inwoner van het Quarlier du Temple, is de uitvinder vau bet mecbanieke speelgoed, dat thans zoozeer aan de orde is. Ook de vervaardiging der luchtballons, zouder welke bijna geen kind in de Parijsche parken en tuinen gezien wordt, is een belangrijke indrustrie. In Parijs zijn minstens veer tig fabrieken van deze ballons, waarvan in de groot ste, zeker 120,000 dozyu in een jaar vervaardigd wordt. In de ballonfabriekeu wordeu ook de elasticke ballen, poppen en andere voorwerpen van dien aard gemankt. De beroemde konijnen komen voor het meercndeel uit de handen der nijvere handwerkslieden,-die in hunne vrije uren speelgoed knutselen. Het vel vau die diertjes wordt gemaakt van de huid van het echte konyn, dat met oneindige zorg eu geduld ge. plakt en vastgenaaid wordt, terwijl het plankje waarop bet dier rijden kan, uit afgedankte olievuten wordt vervaardigd. De speelgoed maker weet van het hout dier vaten eveneens de kleine wieltjes te fabriceeren, terwijl de wagenas uit oude parapluiestokkeu gemaakt wordt. Twee keurig gepolijste spijker® wordeu in oogeu veranderd. Ttcliligduizeud dergelijke konijnen gaan jaarlyks uit de handen dier vaardige werklieden in~die der kiwkcaA~-4>v*r. Het wedrenspel, dat thans de jeugd zoozeer in verrukking brengt, werd uitgevonden door een Pa- rijsch werktuigkundige, die zyn 'ambacht op een fabriek geleerd had eu later een vau de eerste Pa rysche speelgoed makers is geworden. Iu onbeschaafde streken wordt eene zons- of maans verduistering uiet als een natuurverschijnsel beschouwd, maar aan de onmogelijkste oorzaken totgeschreveu. Zoo ziju er in Azië vele streken waar het vast in geworteld is, dat zon en maan bij elke verduistering door een grooten reus wordt ingealokt. Wie dit kinderlijk geloof tracht te schokken, heeft kans voor minder aangename ontmoetingen. Zelfs in Egypte baart thans nog by zeer vele stammen de maans verduistering groote vrees. Het gerucht, dat het Engelsche Ministerie zich bezighoudt met een transactie met het Hoogerhuis, wordt bevestigd door een redevoering, door den Mi- niiier Harrington dezer dagen gehouden. Deze sprak zeer verzoenend hij wees er met nadruk op, dat de conservatieven, naar zy verzekeren,, het met He liberalen omtrent bet beginsel der kieswet geheel eens zynhet moest dus wel ongerijmd schijnen, indien men iu deze omstandigheden niet tot een vergelijk kon komen. Harrington verklaarde verder het uiet onmogelijk te achteu, dal de tetelverdeelingswet in het Lagerhuis werd ingediend, als de kieswet voor de derde maal in bet Hoogerhuis gelezen werd, indien dit ten minste door de conservatieve partij als een vergelijk werd aangenomen. Het hoofd der Engelsche conservatieven, Salis bury, is nog altijd bezig toet het houden van redevoeringen. Hij beweerde 0, a., dat de geheele kieswet door de Regeeriug op den voorgrond was geschoven om de aandacht der natie vqq de bui- teolandsche politiek a( te leiden. Dit Kabinet had in vier jaren tyd al de Europeesche mo gendheden tegen tyu politiek in harnas gejaagd. Be moeilijkheden In Egypte waren te wyten aan de aarzelende handelwijze der Regeering, die voor de gevaren blind was, eer die werkelyk gekomen waren. Hy twijfelde zeer, of de Nylexpeditie ten slotte uiet ook weder blyken zou te laat onder nomen te zyn. In Z.-Afrika was het zoover ge komen, dat het gezag van Engeland er in min achting gekomen is en Engeland met geheel verlies zijner koloniën aldaar bedreigd wordt. In Ierland bad dit Kabinet het zoover gebracht, dat thans de Minister voor Ierland tegeu parleraents-ontbinding waarschuwt met het argument, dat in geval van outbindiug Parnells party in het Parlement te machtig worden zou. Dat alles zal, wanneer het Parlement straks bijeen is, nog eens in andereu vorm worden herhaald en de tegenpartij kan dus bij voorbaat de verdediging der liberale beginselen klaarmaken. De herovering vau Berber is uit een strategisch oogpunt van het hoogste belang, want weneraal Gor don voor wien thans de pers, zelfs hare organen die hem vroeger niet gezind wareu, geeu woorden vau lof genoeg beeft is nu meester van den groo ten weg, en iu staat de vleugels en de nehterhoede der belegeraars van Soeakim te bedreigen. Ook zal zij een groote zedelijke uitwerking hebben de woes- tijnbewouers eu de Soedaueesche volgelingeu van den Mahdi zullen er door ontmoedigd worden. Gordou is thans meester vau den toestaud. De geestdrift door Gordon opgewekt opeubaart zich 0. a. iu de Nordd. Allgem. Zeetung, het officieuse orgaan der Duitsche regeeriug eu in de Oostenrijksche bladen- Het Ween er Tagblatt uoemt ber verhaal der verdedi. ging van Khartoem een Afriknausch heldendicht ouzer dagen. De ntue Freie Presse doet den heldenmoed het plichtbesef eu de weergulooze energie uitkomen, waarvan Gordon zulke schitterende blyken gegeven beeft, nadat hy door zyue regeeriug verlaten was geworden. Het Fremdenblatt verklaart dat Gordon, die Soedan niet alleen, maar geheel Egypte uit de ellende beeft gered, den dank van Europa verdient. De Deutsche All. Zeit. noemt de herovering van Ber ber een der roemrijkste feiten waarvan het tegenwoor dig geslacht getuige is geweestdoch het blad voor spelt, dat, ten gevolge van het verdwijnen der Soe daueesche moeielijkheden, Engeiaud iu diplomatieke moeiehjkhedeu geraken zal, dewijl het thans geeu voor wendsel meer heeft om Egypte bezet te houden. De commissie van enquête naar den toestaud der arbeidende klassen te Parys eu elders iu Frankrijk was eergisteren vergaderd en heeft besloten gedele geerden naar de departemenleu te zenden. Zeveu van hare leden zullen zich naar Saint-Etienue eu Lyon begeven. Het rapport van den heer Spulier, voor zitter der oommissie, bevattende deu uitslag van het ouderzoek voorzoo veel Parijs betreft, is weldra gereed. De arbeidscrisis te Lyou houdt aan. De tnaire der stud berekent het aautal ledigloopeude werklieden op 15,000; doch de werkliedfjj aldaar verzekeren dat 40,000 zonder arbeid en brood zijn. Iu hunne eer- gitteteu gehouden vergadering, die zeer ontstuimig was eu waar de vertegenwoordigers der pers beleedt- gingen moesten ondergaan, werd verslag uitgebracht door de gedelegeerden, die te Parys een onderhoud met twee ministers hebben gehad. De discussie liep over de vraag hoe de beloofde openbare werken zullen uitgevoerd worden by aanbesteding of onder eigen beheer der gemeente. Eeu commissie van controle over het gebruik der ingekomen bijdragen ten behoeve der belanghebbenden werd benoemd. De stad Kelung, thaus iu het bezit der Franscheu ligt op ongeveer een mijl afstand van de zee, eu heeft eeu door de natuur gevormde haven, waarvan bel eene gedeelte voor de grootste schepen toegan kelijk, maar niet genoegzaam beschermd is, het an dere gedeelte slechts schepen van drie meter diep gang bevatten kau. Ook de haven van Tamsui, waardoor de Chineezen Keluug van leeftocht heb ben voorzien, kan alleen door kanonneerbooteu be reikt woiden. De Chiueesche troepen, die in het noordelijk gedeelte van het eiland Formosa in be- zettiug liggen, zyn dus niet meer in gemeenschap èn met Heinelsche Ryk èu met het zuiden van Formosa. De steenkoolmijnen bevinden zich op on geveer drie mijleu afstand ten zuidoosten vau Kelung en leveren jaarlyks zestigduizend ton. Vlak by de stad vindt men zwavellagen benevens petroleum. De demonstratie tegeu dec Koning van België bij gelegenheid van de prysuildeeling der inrich tingen vau het Middelbaar Ouderwijs te Brussel beeft niet veel te beteekeueo gehad. De eerste be richten waren, zooals meer en meer gebruikelijk wordt, schromelijk overdreven. Er is op straat gefloten, maar slechts door eeuigen, waarschyulyk republikeinen, eu dat gefluit werd onmiddellijk ge volgd door een krachtigeu kreetLeve de Kouing Ln de zaal is uiet gefloten, maar werden de Koning eu de Kuningiu integendeel warm ont vangen hel eenige incident, dat daar voorviel, was het geroep A bas la calotte t toeu de Minister Jacobs opstond om het woord te voeren. Eu dat werd geroepen door een of door twee jongelieden. Dat is al. Eu wanneer men de opgewondenheid naguat, welke in de Belgische hoofdstad nog altijd heerscht, dan zou men kunnen zeggen, dat het goed is afgeloopeu. Om echter' zelfs den schijn van zich te werpen, heeft de Brusselsche gemeen teraad gisteren een motie aangenomeD, waarin het gebeurde wordt afgekeurd en gezegd, dat de persoon des Konings niet in de politieke twisten moet worden betrokken. Deze motie is waarschijnlijk ook gesteld eu aangenomen ora de clericale bladen voor te zyn, die het gebeurde willen overdrijven en gaarne van alle liberalen republikeinen maken. CORRESPONDENTIE. De Burgemeester van Reeuwijk ontving het navol gende anoniem schryven, afgezonden vau Gouda: «er moogt Wel eens Naar De Sille tapperij geke- «ken worden aan de tol By A. Verklij want «troepe komen er Zondag saavous Diezen er pens «vol gaan Suipen en De Je Never heef die van «mak te Bodegraven doe onderzoek." Aangezien de schrijver waarschijnlijk ooggetuigen is geweest van deze overtreding, acht men het geweosebt dat hij zijn naam bekend maakt en ver dere bijzonderheden dienaangaande mededeelt. RECLAME Wie aan bloedierdikking en ten gevolge daarvan aan huiduitslag, aandrang van bloed naar het hoofd en de borst, hemorrhoïden enz. lijdt, verzuime niet in het najaar of iu het voorjaar een zuiverings-kuur te oudergaan. waardoor voor weinige centen daag9 het lichaan frisch en gezond gehouden zul worden. Men neme daartoe het beste middelde Zwitsersche Pilleu van Apotheker R. BRANDT, verkrijgbaar a 70 ets. de doos, te Gouda bij J. 6. Zeldenrijk. leder kapitalist die in het bezit fi ran goed en ter beurze genoteerd* effecten (actiën of obligatien) kan zicb op mathematische en zekere wijze eea #er schaffen,door eenvoudige operatien beslaande in den verkoop van premies. Dit goed bekende en sedert lang m verschillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2.000 met een kapitaal (in rid of in effectenvan f. 5,000; f. 1,000 met f. 2,500, f. 500 met 1,200, enz. De fondsen zijn altijd beschikbaar. De winst wordt maan delijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende brochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kottelooi toegezon den door den Heer Directeur der Algemeen* Belgisch* Baak (BANQUE GÉNÉRALE DE BELQIQUE), 6. Rum dm Congrèa. Brussel. M ARKTBERICHTEN. Gouda, 9 October 1884. De daling in de graanprijzen is eenigszins tot staan gekomen, zoodat zelfs op de voornaamste markten eenige rijzing genoteerd is. Puike Zeeuw- sche Tarwe is f 8.75 a f 9.25, mindere en polder 8.a 8.50 te noteeren, terwijl afwijkende niet voorkwam. Rogge f 6.20 a 6.50. Gerst 5 25 a 5.75 in geringe soort, goede winter en zomer f 5.75 a 6.50 en Chevalier tot f 7.50. Haver 4.10 a 4.63 Maïs 6.a f 6.20. Dnive- boouen 7.60 a 8.Paardeboonen 6.50 a 7.Hennepzaad 9.a 9.50. De veemarkt met goeden aanvoer, de handel in all©- soorten traag, vette varkens 24 a 26 ct., varkens voor Londen 19 a 21 ct., per half kilo, magere var kens en biggen traag, biggen 0.70 a 1.20 per week, schapen en lammeren traag te verkoopen. Aangevoerd 104 partijen kaas, eerste kwaliteit 25 a 27 tweede kwaliteit 21 a f 24. Noordhollandsche 24.a 35. Goeboter f 1.45 a f 1.60. W'eiboter 1.20 a 1.30. Burgerlijke Stand. GEBOREN; 5 Oct. I«endert Adnanos, ouders J. M. vau Buuren en K. van Vlie,t. 7. Antoinette Adrians Maria Elizabeth, ouders J. H. Bakker Niemeijer en A. A. Romeijn. 8. Abraham Hendrik, ouders C. H. den Edel en J. J. Pont. OVERLEDEN: 7 Oct J. Kleiweg, 71 j. 11 m. - 8. C. de Jong, 21 j. GEHUWD: 8 Oct. D. L. Brouwer en N. Dekker P. van Vliet en M. Snel. W. de Keizer en J. C. Hoogen- doorn. Ondertrouwd PAULUS HENDRICU3 BERLIJN Jr. JOHANNA MARIA KRAMER. Gouda, 10 October 1884. Bevallen van eene Dochter, J. E. H. van BEUSICHEM— Gouda8 October 1884. ten Cate.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2