I H 1 I I 1 u hl I Ige. teerd in len PE- t brand- gebracht. het ver- ne Lamp. IS M| 'ffl te N° 3144. 1884. :rs BINNENLAND. vh va gjH Woensdag 15 October. he. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. A’S èur. WEN, ilhier. NI ah in I ld 5S- H t u O De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave goudsche courant volgend nr. 'ieuwMid ten enz ipelden, w door- ngeeren •ld iedere RE. fabriek per Heet. it eenige ing wordt 'Courant. BRINK- men.enz i bezitten, enz., heb JERDAG i, die mjj H De uitgave aezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden ia 1.25 franco per post 1.50. GOUDA, U October 1884. De pleidooien in zake het bekende rechtageding toiachen de gemeente Gouda en bet kerkbestuur der R. C. gemeente betr. het kerkgebouw op de Ooathaven zijn bepaald op Vrijdag 5 December e. k. ADVERTENTIE N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in bet ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Door een twintigtal burgers van Amsterdam was gisteren eene bijeenkomst belegd, tot de bij woning waarvan de vertegenwoordigers van het kiesdistrict Amsterdam in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de hh. Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, A. Gildemeester, Jhr. H. O. Wichers, Mr. H. J. Kist, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van J. Dirks en Mr. J. G. Gleichmau, uitgenoodigd. de meening De trein van den Èijnspoor, die te 9.50 uit Rot terdam vertrekt, is Zondagavond op de hoogte van Moordrecht door eene nog onbekende oorzaak ont spoord. Niet een enkele wagen maar de geheele trein geraakte uit de rails, werd over den weg gesleurd en over een houten brugje dat, gelukkig eerst nadat de laatste wagen gepasseerd was, bezweek en in splinters naar beneden viel. Hoe de trein is gestopt valt eveneens nog moeilijk te «eggenhet schijnt dat een tai), die opgespreugen is, de laatste wagen, een goederenwagen, heeft gepakt, door deze is heenge drongen en tot vertraging van ds vaart heeft bijge dragen. De passagiers werden tegen elkander geworpen, doch ernstige verwondingen kwamen niet voor, (alleen ern paar passagiers ontvingen lifbte kwetsuren) hoewel de schok hevig moet geweest tijn een reiziger die zijn hoed in het net had gelegd boven zijn hoofd, vond zijn hoofddeksel in bet net tegenover hem terug. Het was bijna half elf toen de trein tot staan kwam de conducteurs waren niet te zien, de por tiers warden niet geopend en de reizigers moesten das zichzelf helpen gelukkig dater geen gewonden waren, want tot kwart over twaalven liet men de reizigers roudloopeu zonder dat er hulp opdaagde. Eindelijk kwam een trein aanrijden die op weg was naar Rotterdam, maar door het materieel dat dwars over den weg lag de reit niet kon voorteelten. Deze trein werd nu gerequireerd om de reizigers, die aan den dijk stonden, naar Gouda te breugen, van waar zij hoopten spoedig naar Amsterdam te zullen komen. In die verwachting werden zij teleur gesteld, want hoewel èn van Amsterdam, èn van Utrecht telegraphisch een trein had ontboden kunnen worden, kwam deze eerst bij half-twee aanzetten. De reizigers die te 9.50 Rotterdam verlaten hadden, stoomden te half-drie het station te Amsterdam binnen. Naar wij vernamen had de machinist van den trein, die te 7.30 uit Rotterdam vertrekt, reeds bemerkt dat de weg niet geheel veilig was, waarom hij den stationschef alhier daarvan kennis gaf, die dit naar Rotterdam seinde, om welke reden de bqide volgende treinen op bet bedoelde punt last kregewteer voor zichtig te rijden. Men verwondert zich dat niet dadelijk afdoende maatregelen werden genomen. Te Ouderkerk a/d IJsel is door den storm, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag woedde, de schroef stoomboot Koerier (dienst Ouderk a/d. IJselGouda) van haar anker tegen den wal geslagen en gedeeltelijk gezonken. Naar men verneemt, zal Z. M. de Koning de nieuwe zitting der Staten-Generaal op 17 November in persoon openen. genoemde afgevaardigden gericht, ten einde zekerheid te erlangen omtrent dit punt, wat op de stem van genoemde heereu en stellig ook op die hunner medekiezers, van overwegenden invloed moet zijn. Was het toch waar, dan zouden bovengenoemde h.h., voor zooveel hun betrof, tot de bestendiging van dien toestand niet mogen medewerken, daar hel toch een volstrekt vereisebte is, zal Amsterdam in baarheid zijn vertegenwoordigd en in ’s lands vergaderzaal het gewicht in de schaal leggen at der hoofdstad toekomt dat niet de stem van het eene deel der afgevaardigden, door die van het andere deel wordt te niet gedaan. De vergadering werd geleid door den heer Ra- buten, die aan de hh. Tak, Wichers en Rutgers, welke aan de uitnoodiging tot bijwoning hadden voldaan, daarvoor den dank der verg, betuigde. Van de hh. Gleichman, Gildemeester, Kist en Dirks was een gemeenschappelijk schrijven ingeko men, waarin zij mededeeling deden dat zij de verg, niet konden bij wonen. In eene uitvoerige uiteen zetting schetsten zij de klove, die den heer Tak van de liberale partij scheidde, wat vooral duidelijk gebleken was bij dc jongste stemming voor de keuze van een president der Tweede Kamer. Zij geloofden dan ook, dat samenwerking niet wel mogelijk was, en meenden daarom zich van de bijwoning dezer bijeenkomst te kunnen onthouden, omdat de quaestien van te ingrijpenden aard wa ren, dan dat die op eene gemeenschappelijke bij eenkomst van enkele uren zouden kunnen worden opgelost. Ten slotte gaven zij te kennen dat, wanneer het bij de verkiezingen mocht blijken dat zij het vertrouwen der kiesgerechtigden bezaten, zij In de hedenmiddag gehouden vergadering van deu gemeenteraad werd besloten tot: 1. Goedkeuring der begroetingen der gesubsidi eerde instellingen van weldadigheid, voor het dienst jaar 1885. 2. Goedkeuring der rekening en verantwoording van de baten en de lasten van het voormalig Armbestuur van Stein, dienst 1883. 3. Het bouwen van een brugwachtershuisje bij de brug op Gouwe tegenover de Turfmarkt. 4. Den verkoop van eenig oud materieel en andere oude goederen, die door de gemeente niet meer gebruikt worden. Bij den raad kwam in het rapport der Raads commissie, in wier handen wat gesteld de gemeen- tebegrooting voor 1885 en het antwoord daarop van Burg, en Weth. Op deze stukken komen wij in ons terug. Nog kwam in een voordracht vuor onderwijzeres aan de 2e burgerschool voor meisjes. Daarop staat mej. A. Kuipers te Assen. Tot Ouderwijzer aan de 2e Burgerschool voor jongens werd benoemd de heer J. P. van der Kleijn te Gouda. Tot leden in het stembureau voor de a. st. verkiezing van twee Leden voor de Tweede Kamer der 8t,-Generaal werden benoemd de hh G. Straver en C. C. H. Prince. Tot plaatsvervangende Leden de hh. Mr. J. H. van Mierop en G. A. Oudijk. De kiesvereeniging „Burgerplicht" alhier zal mor genavond vergaderen lot het verkiezen van twee Candidaten voor bet Lidmaatschap der 2e Kamer der Slaten-Generaal. Rozenburg, waren r:‘; Daar de meening was verbreid, en, bij gemis van duidelijke tegenspraak, algemeener dreigde te zullen worden, dat tusschen de tegenwoordige afgevaardigden van Amsterdam eene scheuring be- staab die samenwerking op vele hoofdpunten on mogelijk zou maken, was dit verzoek tot de op den eenmaal ingeslagen weg zouden voortgaan ter wijl zij zich het recht voorbehielden om eventueel van de ontvangen uitnoodiging en het daarop gegeven antwoord dat gebruik te maken wat zij meenden te motten doen. Vervolgens heeft de heer Tak, ook namens zijne beide aanwezige mede-afge vaardigden het woord genomen en gezegd dat bet hem leed deed, dat de vier voormalige mede-afgevaardigden hier niet te genwoordig waren, voornamelijk na de voorlezing van hun briefdat er thans meer dan ooit gele genheid zou zijn geweest om de daarin medege deelde grieven te bespreken en elkander onder de oogen te zien, Spr. behandelde voorts uitvoerig een drietal punten, waaruit zijns inziens bet verschil tusschen hen en de overige leden der liberale partij duide lijk bleek, en wel in de eerste plaats bij de stemming over de wet op het Lager Onderwijs, ten andere bij zijne oandidaluur voor de jongste keuze van een president van de Tweede Kamer, en ein delijk de afstemming, vooral door spr., van de onlangs voorgedragen klassenbelasting. Dit laatste zoo gaf hij te kennen zou tot ontbinding van de liberale vereeniging hebben geleid. Na uiteengezet te hebben wat spr. had gedreven om tegen de wet op het Lager Onderwijs te stemmen, en de geschiedenis zijner candidituur voor het praesidium der Tweede Kamer, waaruit hij aantoonde dat die om heel andere redenen was geschied dan verbreid waren, daar bij zelf te kennen had gegeven die candidatuur niet ta begeeren en er dan ook onder zijne beste vrienden waren ge wéést die hem niet hadden gestemd, gaf hij een uitvoerig overzicht van hetgeen in de liberale vereeniging op verschillende tijdstippen met name In de gisterenavond gehouden huishoudelyke ver gadering van de Afd. „Gouda en omstreken" van den Nedcrlandschen Protestantenbond zijn tol be stuursleden benoemd, in de plaats der hh. C. Thim en Mr. W. Fortuyn Droogleever, die daarvoor be dankt hadden, de hh. D. Hoogendijk en Dr. W. Julius. Tot Afgevaardigden ter Algemeene vergadering werden benoemd de hh. D. Ruijter en C. Thim. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nr. dat de zangvereeniging Apollo" hare mede werking zou verkenen tot de feestviering op 18 November e. k. van het Depart. Gouda der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen, wordt ons mede gedeeld dat dit niet geheel juist is. De genoemde zangvereeniging zal als zoodanig niet optreden, maar de hh. H. J. W. Huber en J. Gonda (be stuursleden van Apollo) verklaarden zich'welwillend bereid eenige zangers uit te noodigen om bij die gelegenheid eenige zangstukken ten gehoore te brengen.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1