De Effectenbeurs. Uuitenlanüsch Overzicht. de laatste kabioetsformeering, het voorstel Gleich- man c. s. over de klassenbelasting was voorgevallen en wat de liberale vereeniging had doen ontbinden. Spr. sprak daarop over het hera verweten „ob- structionisme." Hij zou, waren de vier heeren aan wezig, gaarne willen weten wat zij door obstruo- tionisme verstonden. Spr. meende, dat zij obstruc tionisme verwarden met gezonde oppositie. Hij verklaarde voorts met de briefschrijvers homogeeu te zyn opzichte van een eventueele wijziging der schoolwet. Wat de Inkomstenbelasting betrof, hij ging ook gaarne met die hh. mede, wanneer het was een effcoten-belastiug in den vorm zooals die indertijd door den heer Gleichman was ingediend. Eindelykgrondwetsherziening. Hiervan heeft spr. indertijd de optreding van een kabinet zijner vriendeu afhankelijk gemaakt. Het blykt dus dat hij er voor is, en dus ook met hen die er nu voor zijn zou meegaau. Samenwerking is dus niet onmogelijk. Spr. behandelde daarop de vraag wat onze staat kundige toestand is, eu wat er geschieden moet om (lien te verbeteren? Niemand kan ontkennen dat er een algemeene malaise heerscht. Er moest in onzen constitutioneelen Staat meer een va3te lei ding zijn die kennelijk veel te veel ontbrak. Dat kan zijn het Hoofd vau deu Staat zooals in Duitschland; bet kau ziju een volksvertegenwoordiger zooals in Engeland, nog beter ware het wanneer die leiding <dn gemeenschappelijke harmonie plaats had. Er was vooral behoefte aan een krachtige, ge- r.onde volksvertegenwoordiging, die het vertrouwen der uatie bezat. Verder besprak hij wat er vooral te doen ware, en noemde in de eerste plaats het de fensiewezen en belastingstelsel, dat de productie niet benadeelde maar in de hand werkt. Eene belasting op het roerend vermogen, in den geest bijv. van de onlangs ingediende effectenbelasting. Verder wees sp'h op de noodzakelijkheid van een zuinig financieel beheer, vooral met het oog op de openbare werken. Dit laatste kon alleen geschieden met het tegenwicht eener Kamer, die zich zelve voelde, wat nu niet het geval was. De Arn/t. Ct. schrijft Dr. Kuvper, die zich het voogdijschap over de kiezers aanmatigt, heeft ook aan een onzer stadge- nooten een schrijven gericht, waarin hij hem voor stelt eene candidaluur te aanvaarden. Hij behoefde het programma maar te onderteekenen. Te Amster dam zou dan de geheele zaak voor hem in orde worden gebracht. Waarschijnlijk zou hij dan hier aan de kiesvereenigingen worden opgegeven, die hera candidaat moeten stellen. Naar wij vernemen zijn de commissionnairs in effecten Dirk Tobias, oud 65 jaren, en Elisa Mario Coruelis Tobias, oud 33 jaren, dezer dageu door de rechtbank te Amsterdam ter crimineele verwezen. Zij worden beschuldigd van )o. bedriegtlijke bankbreuk door als gefailleerde kooplieden bevonden te zijn van een byzonderen last voorzien of tot bewaarnemers gesteld zijnde van gelden en handelspapieren, de gelden of de waarde der voorwerpen waartoe die last of bewaargeving betrekkelijk was, te hunnen bate te hebben aan gewend en door boeken gehouden te hebben, die den waren staat hunner baten en lasten niet opleveren. 2o. valschheid in geschriften van koophandel door veranderiug van feiten, die die geschriften moesten in houden en doen blijken door den eersten beklaagde twee malendoor den tweeden beklaagde drie malen ge pleegd. 3o. het des bewust gebruik maken van valsche stukken door beiden vijf malen gepleegd. en de tweede beklaagde bovendien van „eenvoudigen diefstal Hunne misdadige handelingen hebben reeds in het jaar 1881 een aanvang genomen. De verduisterde gelden bedragen eenige tonnen gouds. Zooals bekend is, bevindt zich de eerste in hechtenis, terwijl de tweede voortvluchtig is. Dagblv. N.) De zittiug der Staten-Generaal werd Zaterdag middag door den Minister van Binneulaudsche Zaken gesloten met de volgende rede: Mijne Heeren! „Ingevolge vereerende opdracht des Konings, kom ik U heden het einde uwer tegenwoordige werk zaamheden aaukondigen, hoewel het kortste tijdperk door artikel 98 der Grondwet voor uw samenzijn bepaald, uauwelijks is overschreden. „Het is U bekend dat deze sluiting en het Ko ninklijk besluit tot de ontbinding der beide,Kamers eenig eu alleen voortvloeien uit de gebiedende be- palirg der Grondwet, in verband met de wet, be- telende het in overweging nemen van eene veran- dering in artikel 198. „De Regeering betuigt U haren dank voor uwe medewerking in de behartigiug van 's lands oelan- gen in deze korte zitting. „In naam des Konings verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De Minister werd met het gebruikelijk ceremonieel van het Koninklijk paleis naar de vergaderzaal ge leid en begaf zich ua het uitspreken der rede op dezelfde wijze naar het paleis terug. In de Revue scientifique verhaalt Einille Rouart van een merkwaardige vriendschap tusschen een knt en een musch. Zijn kat kwam eens de kamer biunèn met een musch die zy gevangen had, in den bek. Zij liet het diertje los om er mee te speleu, zooals zij met hare muizen deed. Maar de vogel, die aan een vlerk verlamd wn9 en niet kon wegvliegen, bood in zijn wanhoop de kat moedig weerstand, door haar vinnig op den neus te pikkeu. De kat, die hierop niet verdacht was, trok zich terug en sedert dat oogenblik waren de beide dieren broederlijke vrieudeu. Zij aten en sliepen samen eu liepen doorgaans na»9t elkander. Dikwijls liep de kat door het huis met de musch op haar rug of in haar bek. En even als in vele dergelijke gevallen, speelde de kleinste de baas. De kat mocht niet aan haar eten komen voor de musch genoeg had. Het i/Life Stock Journal", een blad van gezag in Engeland, velt naar aanleiding der internationale land bouwtentoonstelling te Amsterdam het volgend oor deel over deu landbouw in Nederland. De landbouw iu Nederland draagt in de hoogste mate den stempel van conservatisme, doch tevens dwingt hij in sommige opzichten ongeveinsde bewon dering af. De bewondering geldt in de eerste plaats het Nederlaudsche vee. De Eugelsche inzenders wa ren verbaasd over de groote vorderingen, die in de laatste jaren op 't gebied van veeveredeling in or.s land zijn tot stand gekomen, maar bij de scha pen- en varkensfokkerij werd daartegenover een be vreemdende achterlijkheid opgemerkt. Wat de zui velbereiding betreft, waren zij daarentegen verbaasd over de minder goede hoedanigheid, die iu 't alge meen de Nederlandsche kaasinzeudingen kenmerkte. De Rijnsch-We9tfaalsche Gevangenis-Vereeniging heeft haar jaarlijksche vergadering te Dusseldorp geopend, wanriu ook gesproken is over den invloed der dagbladen op bet toenemen van misdrijven. Men was van oordeel, dat het mededeelen van misdrijven in allerlei bijzonderheden een verderfelijken iuvloed uitoefende op een zekere klasse van lezers, die daar door opgewekt schenen te worden om het voorbeeld in die beschrijvingen gegeven, te volgen, meer dan afgeschrikt door de gelijktijdige mededeelingeu van opsporing eu straf. De groote bladen konden het voorbeeld geven om daarin verbetering te brengen, I daar zij toch zulk een rubriek niet noodig hadden om lezers te vinden, Anders daarentegen was het gesteld bij kleinere bladen, die veelal juist door be richten van dergelijk gehalte lezers moesten trekken en hun berichten van misdrijven en verslagen van terechtzittingen dan ook met opzet blijkbaar zoo schel mogelijk kleurden. Tegen deze blaadjes, meende de vergadering, kau niet veel anders helpen dan scher per wetsbepalingen op het mededeelen van zulke zakeu. Hetzelfde trouwens geldt voor menig boek of al dan niet geïllustreerd tijdschrift, dat dikwijls nog wel den schijn aannam vau een wetenschappelijk doel te hebben, maar inderdaad alleen op het verwekken van sensatie berekend was. Een professor in Connecticut, heeft volgens het British Trade Journal, een der ernstigste handels- tijdschriften, een draagbaren lijfver warmer portable body steamheater) uitgevonden. Een klein toestel letje, bestaande uit een koperen stoomketeltje, waar onder een lampje, het geheel is besloten in een trommel van nickel en daarin op de wijze van een kompas opgehangen, zoodat het in eiken stand vau de doos vertikaal blijft. De geheele toestel kan in den zak geborgen worden. Wanneer de lamp is aangestoken en het water verwarmd is, stroomt het door een elastische slang, die om de beeuen, de enkels en langs den rug gelegd is, terug naar het keteltje. Het lichaam wordt hier door zelfs bij het koudste weder warm gehouden. Mocht de stoomspanning" te sterk worden, dan ontsnapt de stoom door een veiligheidsklepje achter den nek weg. Keurig en fijn bewerkte toestellen zyn meer bepaald voor de dames bestemJ, wier kleediug tegenwoordig uitstekende gelegenheden geeft om zulk een verwarmer te verbergen. De lampjes zijn ingericht voor 8 a 10 uur branden. De heer Nibbeliuk te Yarscveld wijst er in de Landb. Ct. op dat in zijne omgeving (oostelijk Gelderland) bij zijn weten nog nooit een geval van brand door hooibroeien i9 voorgekomen, terwijl daar elders telkens van wordt gehoord. 't Komt mij niet onwaarschijnlijk voor zegt de schrijver dat naast zorgeloosheid, onkunde hierin de hoofdrol speelt, met andere woorden dut men de gassen die zich door broeiing in het hooi ontwikkelen, niet in de gelegenheid stelt een vrijeu uitweg te vinden, 't I9 reeds zoo dikwijls gezegd eu 't mag daarom nog wel eens gezegd worden, dat- men het broeien van 't hooi gemak kelijk zou kunnen voorkomen, door buizen hori zontaal en verticaal door het hooi te leggen. Zulke buizen behoeven slechts eeuige palmen mid- dellijn te hebben. Vervaardigd van sttvige wilgen- of maudemakerstwijgen kunnen zij het eeu men- scheuleeftijd uithouden en moesten mijns inziens door iederen boerenknecht mei geringe moeite ver vaardigd kunnen wordeu* Van zulke buizen wordt hier nog weiuig gebruik gemaakt, omdat meu hier aan het hooi veel zorg besteedt en het niet binueuhaalt voordat het goed droog isbij regenachtig weer laat men het liever maar buiten aan hoopen stuaD dan zich aan het gevaar bloot te stellen. In de korenschuren wordt eene hooibergplaats afgezonderd, ik kie9 daartoe een voorbeeld zooals het hier bij mij is. Eene ruimte lang 14 en breed 6 meter is ter weerszijden geflankeerd door planken, die zich 1 a 2 vingerbreed van elkander bevinden. De vloer in deze ruimte wordt vooraf belegd met eene laag droge takkenbossen en daarop 4 a 6 meter hoog opgestapeld en goed dicht getreden. Het hooi zakt spoedig en om de stijlen en onder de dwarshouten die zich iu het hooi bevinden, vormt zich weldra eene ruimte die ter afvoering der gassen goede diensten bewijzen. Al het hooi voor 22 runderen en 3 paarden wordt op deze wijze be- wnard eu houdt zich voortreffelijk, schimmelt niet en blijft aangeuaum van geur. Bij uagenoeg alle groote landbouwers en veehouders in den omtrek wordt het hooi eveneens op dezelfde wijze be handeld eu geborgen. Indien onkunde de hoofdoorzaak is der t.dlooze hooibrandeu, dan is het meer dan tijd dat er in dit opzicht iets gedaan worde. Zouden b. v. de assurnutie-maaischappijeu, die Loeh gewoonlijk het gelag moeten betalen, niet e«u of ander middel aan de hand kunnen doen Men zou b. v. een geschriftje kunnen laten drukken eu dit aan de verzekerden kosteloos doen uitreiken. Ligt het niet op den weg der landbouwmaat- scbappijen, wandelleeraars enz., dat het onderwerp op vergaderingeu en bij lundbou w-voord rachlen eens ter sprake worde gebracht Uit Denver wordt bericht dat de kassier der eerste Nationale Bank te Las Vegas, in Nieuw-Mexico, den 22sten September de overtuiging erlangde, dat van het aan het bankgebouw grenzende huis uit, eene poging werd aangewend om een tunnel te graven, ten eiude in de keldergewelven der bank, waarin de gelden bewaard worden, te geraken. Onmiddellijk werden binnen en buiten het gebouw wachtposten uitgezet eu rneu bemerkte duidelijk dat er beweging in den steencn keldervloer kwam, door dien de inbrekers, die er volstrekt geen vermoedeo van hadden dat hunne plannen ontdekt waren, rustig voortwerkten. w-J Des middags bood een Mexikaan zich als vrijwilliger aan om in den kelder door te dringeu en hij was nog slechts eenige treden afgedaald toen iemand hem tegemoet kwam, op wien hij, zouder voorafgaande waarschuwing, vuurde en dien hij onmiddellijk doodde. Het lijk werd naar boven gebracht en meu herkende er een der metselaars in die het bankgebouw gebouwd hadden. De overige bewakers begonnen nu den kelder vloer op te breken maar daar zij vreesden om, wonneer de doorbraak tot stand kwam, uan het vuur der roovers blootgesteld te worden, werd de arbeid voorloopig weder gestaakt. Eerst laat iu den avond ging men er toe over om den tunuel te onderzoekeu, maar er werd toen niemand meer in gevonden; het graafwerk was zestig voet lang en van water en levensmiddelen voorzien; er moet langer dan drie mnanden gewerkt zijn om den arbeid zoover te doen vo rderen. Bij de opening der tentoonstelling'te Turin is een onbeschaamd bedrog gepleegd. Daar werd ook de I'aliaansch-Afrikaansche kolonie Assar vertegen woordigd door den emir Addallah eu zijn familie en een talrijk gevolg van krijgslieden en dienaren. De Italiaansche Regeering beschouwde de emir als baar gast en deed hem met zijn gevolg voor hare rekening iu een der voornaamste hotels logeereo. De emir bezocht op staatskosten ook eenige andere steden van Italië, waar hij met vorstelijke eer ont vangen werd. Eindelijk werd hg met z|jn gemalin C'hadidsoha ook door den Koning en de Koningin ontvnngen, die hun rijke geschenken gaven. Than9 wordt uit Assab aan Italiaansche bladen geschreven, dat deze gausche geschiedenis een be drog was, uitgedacht door deelnemers aan de ten toonstelling; welke terecht begrepen, dat daardoor bunue inzendingen meer in aanmerking gouden komen. De emir en zijue gemalin zijn eenvoudig slaven uit Assab, die men iu eeu vorstelijk gewaad had gesto ken en wien men een talrijk gevolg ten geleide gegeven had. Sedert de electriiche tentoonstellingen op het tapijt zijn gekomen, weet iedereen dat het gevaarlijk is orn horloges te dicht in de nabijheid van dynamische machines te brenge.i, want de uurwerken worden daardoor magnetisch en begaan dan allerlei grillen. Eeu dergelijk horloge zal tien uren achtereen be hoorlijk loopeu, eensklaps twee of drie uren stil blijven staan en dan weder gaan lbopeii, ja 't kan gebeuren dat het zelfs twaalf malen in eeu uur stilstaat; dergelijke toestand duurt juist zoolang voort totdat men door toepassing van eene of andere bewerking (bijv. door aanwending vau knoflooksap) den boozeu iuvloed heeft weten te vernietigen. Eeu Ameriknausch horlogemaker beweert thans dat hy uog belangrijker ontdekking heeft gedaan en wel, dat een horloge niet enkel door electrische invloeden betooverd wordt, maar dat ook het humeur van deu persoon, die het draagt, dezelfde ver schijnselen kan teweegbrengen. Is de drager moe deloos, dan loopt hel horloge nebter, maar wanneer hij opgeruimd is, dan loopt het voor zenuwachtige dames zouden de taak van haren geneesheer, wanneer hij eene diaguose heeft op te maken, zeer vergemak kelijken, door steeds bare horloges te dragen, al zou het ook slechts ziju om de uurwerken als humeur meters dienst te laten doen. Het schijnt wel, zegt het D. v. N. alsof de Ame rikanen op andere wijze bewerktuigd zijn daa de Ne derlanders, want in ons land worden Amerikaatiscbe horloges gedragen zonder dat zij zulke zouderlinge afwykingeu vertoonen. Iu Engeland worden thans hoogst belangwekkende proeven genomen met eene uieuwe soort vau oor logswapenen, eene uitvinding van deu bekenden Amerikaansche electricieo Hiram Maxim. Het zijn zelfwerkende kanouuen en geweren. Het grondbeginsel waarop de samenstelling en werking berust, is ket gebruik maken van 4e kracht van deu terugstootdaardoor wordt de patroon in de kamer gebracht, het sluitstuk gesloten, de trekker overge haald en de ledige früls uitgeworpen. De mitrailleuse, systeem Maxim, bestaat uit één geweerloop, met een kaliber vau 11.4 mMhet ge wicht van het gebce.1 bedraagt 57 kilogr. Het kanon bevindt zicb ongeveer U.9 Meter boven den grond en de iengte er vun, het sluitstuk inedegereketid, bedraagt 1,44 M. De patronen zijn bevestigd op reepeu sterk linnen, op overeeenkomstige wijze als bij de patroongordels, waaraan jagers veelal gebruik ma ken op elke reep bevinden zich 333 patronen. Wanneer ineu het vuur wil openen wordt het ui einde eener reep langs eene der zijden in het sluitstuk gebracht. Zoodra het eerste schot is afgegaan doet de terugstoot, die het kauon ongeveer 0.019 M. achteruit brengt, eeu toestel werken, die de ledige huls uitwerpt, de reep vooruit schuift, eene nieuwe patroon iu de kamer breugt eu het volgende schot doet af gaan op deze wyze kan het vuur ouafgebrokeu worden voortgezet. Ter zijde van het stuk bevindt zich een slinger met wijzers, die zich langs een boog met rand verdeeling beweegt. Door den wijzer op het daartoe uangewezen punt te plaatsen, kan men de snelheid vun het vuur naar welgevallen regelen, welke tot 600 schoten in de minuut kan worden opgevoerd. Doof middel van een hydraulischeu toestel wordt de sterke verhittiug der loop by dit suelvuur verhiu- derd. Het stuk kau door middel van een stel schroeven, zoowel vertioual als horizontaal, in alle richtingen worden bewogen eu vastgezetmen kan het ook met de baud richten zonder van de schroeven gebruik te inaken. De heer Maxim heeft nog eene gelijksoortige mi trailleuse, welke op dezelfde beginseleu berust, ver vaardigd hierbij is de linnen reep vervangen door eeue cilindervormige bus, die 96 patronen bevat. Ook hierbij doet de terugstoot die bus werken, en brengt'de patronen in de kamer. Wanneer eeue bus is leeggeschoten, wordt zij door eene andere vervangen en een klein reservemagazijn, onder het stuk aange bracht, verschaft de uoodige patronen, waardoor het vuur tijdens de verwisseling der bussen kan wordeu voortgezet. Eindelijk heeft de uitvinder zyn systeem ook toe gepast op gewone gewerenhij heeft eeu Winchester geweer zoodauig gewyzigd, dat de geheele werkiug plaats heeft door den terugstootde schutter zelf heeft niets te doen dan op den trekker te drukken. Eveneens heeft hij een Martini-Iieuri geweer zoodanig ingericht dat de terugstoot de ledige huls uitwerpt en de trekkerveer opnieuw spant. De be rging, waardoor de patroon in de kamer wordt gebracht, is tevens voldoende om den grendel te sluiten. Bij een derde wapeu wordt die toestel in werking gebracht door eeue kleine lengte—uitzetting der patroon-huls, die hiertoe op byzoudere wijze eenigs- zins gebogen is. De commissie, door de Fransche Kamer van Afgevaardigden benoemd tot onderzoek der Staats begroting, heeft een zitting gehouden die zeer belangrijk was, daar de minister van financiën ge hoord werd over het budget iu ziju geheel en orer de raiddeleD, om de inkomsten met de uitgaven te doen sluiten. Uit de mededeelingen van den beer lirard blijkt, dat hy reeds lang bedacht is geweest op het verbeteren van de ramingen der opbreugst van de belastingen, zooals zij voorkomen op zijn aanvankelijk ingediend ontwerp en tot het oude stelsel vau schatting wenschl terug te keerea. Hij verweet aan de cjmmissie, dat zij de geraamde cijfers te veel wil verlagen, nog wel wat betreft sommige belastingeu die steeds meer opbrengen dan waarop zij begroot worden en welker opbrengst dus voor 1885 hooger behoort uitgetrokken te worden. De voortbrengselen der oosschen en domeingoederen, de tabak, de posterijen en de telegrafen, de suiker eu de lucifers hadden 27 a 28 millioen meer ver schaft, zoodat het te dekken tekort niet meer dan 57 millioen zou beloopen. Hisriu wil hij voorzien door drie middelen lo. paal en perk stellen aan de bedriegerijen bij de azijnraakerij, 2o. een surtaxe heffeu van den alcohol, die bij vervaardigen van likeuren gebruikt wordt 3o. het door de Kamer bij eerste lezing reeds aaugeuomec ontwerp van wet betreffende de wijnbereiding in toepassing brengen. Het eerste middel zal twee millioeu opleveren, van het tweede verwacht hy tien millioen ën het derde belooft insgelijks tieu millioeu, te zamen 22 millioen zoodat uog iu 35 millioen moet voorzien worden. i)«ar nu de commissie reeds 50 millioen op de uitgaven bezuiuigJ heeft, zou bet budget kunneu sluiten, indien niet nog te dekken waren de 22 millioen, voortvloeiende uit de aanvrage van 28 millioen door de spoorwegmaatschappijen gedaan voor den staatswaarborg der rente. Het tekort be draagt alzoo 62 niiiiioen. Daartegenover staat de vermindering der uitgaven met 50 millioendus is bet verschil niet meer dan 12 ini 11 ioen, eu deze ziju te vinden door het wijzigen van de wet op de stokerijen en door het heffvn ook in Algerië van het succeésierecht eiT de grondbelasting. Op 30 September jl. bedroeg de vlottende schuld fr. 1,191,000,000, zijude 100 millioen meer dan op 31 December 1883. Blijkens later bericht heeft de budget-commissie aau het verzoek van deu miuister voldaan eu de opbreugst der belastingen geraamd op de door hera voorgestelde cijfers. Volgeus particuliere berichten, te Brunswijk ont vangen, is de ziekte van den Hertog van ernstiger aard dan uit de bewoordiugen van het officieel telegram te dier zake viel op te maken. Hij lijdt aan eene toenemende verzwakking, gepaard met voortdurende slaperigheid en gebrek aan eetlust. Natuurlijk komt ouder deze omstaudighedeu de erfopvolging weder algeraeeu ter sprake. Daarin i9, voor het geval van zijn overlijden, voorloopig voor zien. In de wet is namelijk, bepaald, dat „ingeval de rechtmatige troonopvolger verhinderd mocht zijn, terstond de re^eering te auuvaardtn," er een tijde lijke Raad van regentschap moet optreden, bestaande uit drie ministers tnet de voorzitters der Kamer van afgevaardigdeu eu van het landsgerechtshof. Maar diezelfde wet bepaalt, dat wanneer de troon opvolger niet binuen eeu jaar de regeeriug aan vaardt, of wanneer een rechthebbend regent binnen dieu tyd het bes uur niet overneemt, de Kamer van afgevaardigden op eene voordracht vau den liuad van regentschap eeu regent benoemt uit de meerderjarige niet regeerende prinsen der tot het Duitsche rijk behoorende souvereine vorstenhuizen. De benoemde moet alsdan oumiddelyk het bestuur overnemen, totdat de troonopvolger de regeeriug aanvaardt. Ingeval de regeut aftreedt of komt te overlijden zouder dat de troon is bezet, moet er in afwachting van dit laatste een anderen tydelijkeu regent worden gekozen. Met dat al is en blyft het nog steeds de vraag, wie naar recht het eerst als troouopvolger in aaujnerking komt. Over 't algemeen- wordt als zoodanig de hertog van Cum berland genoemd, en deze zou, daar hij Bronswijk niet als deel van liet Duitsohe ryk erkent, in de terineu vallen van verhinderd te zijn in het aan vaarden der regeering. Doch volgens voorname rechtsgeleerden is de erfgenaam der Brun9wyksche kroon niemand anders dan de Koning vau Pruisen. De Standard heeft den tekst vati een redistri bution M/-outwer() van wet tot eeue nieuwe indec- jing vau het land in kiesdistricten, openbaar gemankt. Deze mededeeling in genoemd blad veroorzaakte in de politieke kringen van Londen een groote bevreem ding, en door de regeering i9 een onderzoek gelast, om te ontdekken hoe het blad zich bedoeld docaraent heeft verschaft. De avondbladen bevattten een hun toegezonden bericht, waarin gezegd wordt dat htt ontwerp, hetwelk in den Standard voorkomt, behoort tot de ontwerpen welke de regeering nog onderzoekt. De Pall Mall Gazette voegt er bij, dat zij reden heeft te gcloovm dal het regeeringsont- werp niet veel verschilt van het nu openbaar gemaakte. De meeste Engelsche Dagbladen zijn ingenomen met het besluit der Transvaalsche regeeriug betreffende intrekking der proclamatie, welke het beschermheer- schap over het gebied van Moutsioa bepaalt. Die intrekking wordt aan het krachtig optreden der Briteche regeering toegeschreven. Volgens de Times heeft president Kruger aan lord Derhy de volgende mededeeling gezonden „Mijne dringende dépêches van 16 eu 19 September bleven onbeantwoord. Pen opzichte van de beweging der kolonisten aan de Kaap tegen mijne proclamatie, welke ten doel had het bloedvergieten te doen staken en de vernietiging van het volk van Moutsioa te voorkomen, verklaar ik alleen in het belang van deu vrede gehandeld te hebben. Ik had geeue kwade bedoelingen tegen de Koningin of anderszins. Ik wensch samenwerking met de Britsche regeering, en hoop dat de raddraaiers er niet in zullen slagen, onze vriendschapsbetrekkingen te verstoren.» Voorts meldt de beriebtgever van de Times, dat er eene volkomen breuk is tusschen Joubert en de leden der Tranvaalsche regeering, wuardoor vermoedelijk twee partijen zullen ontstaan, welke tegeu elkander wedijveren. Vijfhonderd boeren hebben de wapenen opgevat tegen Stellalaiid eu de Oesoetoes de rooftoch ten op het gereserveerd gebied \|6rdén voortgezet. Daily News meldt dat de regeeriug van Canada aan de regeeriug der Kaapkolonie belangrijke hulp iu geld, alsook in manschappen heeft aangeboden. De Indépendance beige zegt in staat te ziju de berichten omtrent het bijeenroepen eener conferentie ter regeling van de aangelegenheden betreffende het gebied vat het Congo te bevestigen. De in den Temps opgegeven puuten van behandeling (door ons reeds vermeld) zijn alleszins juist, du9 ook die betreffende bet vaststellen van de vrije vaart op den Niger en het regelen van het recht van bezettiug der streken, die uog niet onderworpen zijn aar. eene beschaafde natie. Maar de zaken zyn nog niet zoo ver gevorderd, dat de bijeenkomst der conferentie reeds in het begin der volgende maand kan wordeu tegemoet gezitn, gelijk de Temps gemeld beeft. (Dit blad heeft slechts van het einde der maand November gesproken.) Niet alleen dat alle uitnoodigingeu nog niet hare bestemming bereikt hebbeit, maar de belanghebbende Staten zullen ook nog niet dadelijk voor goed de uituoodiging aan- uemeu. Zij zullen eerst van gedachten wisselen over de quaesiien betreffende deu Congo, ten einde vooraf tot zekere overeeusteinming van inzichten te geraken, en aldus bet geval te voorkomen, dat zich op de conferentie ter zake van Egypte heeft voorgedaan, toen, gelijk mén weet, de gevolmachtigden onver- richterzake de conferentie verlaten hebben. Het is zeker, geeft de Independarice verder te kennen, dat de meeste Stateu in beginsel gnnstig denken over de officieele erkenning der Association internationale africaine. Duitschland vooral, dat in den laats te 11 tijd eene aaiizienlijke ontwikkeling aan sommige takken zijner nijverheid heeft gegeven, en dat daarvoor groote wegen van afzet in onbe schaafde en nieuw te exploiteeren streken kan vinden, heeft belang by die erkeuning. XXXVI. Amsterdam 13 October 1884. De oeurs bleef ook in de afgeloopen week na genoeg in denzelfden toestand van ouzekerheid. Het ontbrak veelal aan koopers, terwijl bet aanbod zeer groot was. De rijzing iu Am. sporen hield dan ook geen stand en de houding der Euro- peesche waarden was mede vrij zwak. Binnenlandsche waarden. Staats-, provinciale en gemeentefondsen. Onze Staatsfondsen verkeerden ill vaste stemmingdrieën stegen tot 79% en verbeterden alzoo ls/g pCt. Voorts valt een avans van te vermelden voor 4 pCt. Amst. obl. er. van voor 3'/, pCt. do, Premieleeningen. Arast. loten 102%, 104%, Kanaal- 99'/2, Rott. 100%, gem. or. 96 en Pnleisl. 110. Spoortcegleeningen. Behalve voor aand. Holl. sp. die 2 e" 'in- Ind- sp- die 1% verbeterden en enkele obligatiesoorten is slechts verlies te vermelden. Haarl. Zandv. 9%, aand. centraal 2%6, obl. do. 1%, uitg. seh. 3%, aand. Rijnsp, 2'/g, gestemp. Bokstel 1 pCt. lager.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2