De Effectenbeurs. Bultenlandsch Overzicht. Op de IJsel-stoomtrara is gisteren de dienst twee maal gestoord door ontsporingdes middags te Haastrecht eu des avonds voorbij Hekendorp. Het déraillement te Haastrecht was een gevolg san niet behoorlijke bediening ran den wissel, waardoor de tram gedeeltelijk op rerkeerd spoor liep. Op Zaterdag 7 Juni 1884, des roormiddags te 1(1 uren, tal in de saai Kunstmin" van de Sooieteit Ons Genoegen gehouden worden de vgftigste gewes telijke vergaderiug rau het Nederlandsch Onderwij- iersgenootschap in Zuid-Holland. Behalve huishoudelijke zaken sullen o. a. de vol gende punten behandeld worden Wordt bij ons lager onderwijs voldoende gelet op de kennis van de naaste omgeving? In te leiden door den heer F. Gediking. Het herhalingsonderwijs. In te leiden door den heer S. Posthumus. Over de inrichting en grootte der schoollokalen. 1. Het groote voordeel, dat de lagere school der maatschappij door hare opvoedende strekking ver schaften kan, wordt geschaad door vermeerdering van het aantal leerlingen per onderwijzer. 2. Het aantal leerlingen moet niet grooter dan 40 lijn. 3. Plaatsing der verschillende klassen in geheel van elkander afgezonderde lokalen is het meest wenscheljjk. 4. Moeten alle lokalen even groot zijn, of is 't Wenschelijk die voor de lagere klassen grooter te maken? Hoe moet in 't laatste geval de verhouding lijn? In te leiden door den heer W. de Vletter. Het «niet velerlei, maar veel" moet op de lagere school met omziohtigheid worden toegepast. In te leiden door den heer O. G. Veenstra. Na de vergadering is er gelegenheid tot deelneming aan een gemeenschappelijken maaltijd. Z. K. H. Alexander, prins van Orjtnje, die zich reeds sedert het begin der vorige week ongesteld gevoelde, was in de laatste dagen bedlegerig en volgens opgaaf der geneesheeren lijdende aan gastrische koorts. Een ziekte-bulletin, Zondag namiddag door de doctoren dr. Vinkhugzen Jr. en Van Wieringhen Borski afgegeven en ten paleize van Z. K. H. neer gelegd, vermeldde deze betreurenswaardige wendiug in 's Prinsen gezondheidstoestand, welke zelfs Zondag avond, te oordeelen naar de berichten alstoen bekend geworden, in de omgeving van Z. K. H. bezorgheid begou in te boezemen wegens verschijnselen van bedenkelijken aard, die zich, naar ongetwijfeld met diep leedwezen zal worden vernomen, bij den doorluch- tigen zieke openbaarden. Tegen den nacht had de lichaamstemperatuur reeds 41 graden bereikt. De toestand van den Prins was gisteren na een rustigen nacht dezelfde de koorts houdt aan. Van gisterenavond 11 uur aan het Handelsblad nog geseind In den toestand van den prins van Oranje was he denavond lant geen merkbare verandering gekomen. Alle middelen om de koortshitte te doen wgkeu, worden door de geneesheeren aangewend. Ten pa leize was heden gelegenheid om van belangstelling te doen blijken door inschrijving in ecu register. Vele hooggeplaatste staats- en hoofdbeambten en leden van het corps diploraotique maakten van die gelegenheid gebruik. Een heden middag te 2 uur bij ons ontvangen telegram luidt aldus: Officieele bulletin omtrent Kroonprins meldt dat de toestand dezelfde is. Eerst tegen den morgen geuoot de zieke eeuige rust. Aanhoudend koorts. Een langdurig consult tusschen doctoren had plaats. Heden crisis verwacht. In verband met het slot van ons hoofdartikel van heden, geven wij nog eene plaats aan het onderstaande uit de Middelb. Cour. van gisteren Het is te hopen dat onze Haagsche briefschrijver zich vergist, waar hg heden meldt dat de klassen- belasting door een motie der kamer in den doofpot zal worden gedaan. Wie zal die motie indienen, en welke gronden zonden daarin kunnen worden aangevoerd om zulk een ondoordacht besluit te wettigen. Zeker zal zij niet komen van liberalen kant. Ell waarbij de behandeling der schoolwetswijzi ging bet gelukt is den storm te bezweren, die van de tijde der tegenpartij opstak, zal het bg een drachtige samenwerking niet moeielijk vallen elke poging te vergdelen, van diezelfde zijde aangewend om de voorziening in den geldnood van ons land tegen te gaan. Tijd en Standaard waren het reeds lang eens, maar «erklaren ^et thans, nu hun streven om de schoolwet van 1878 af te breken niet is gelukt, opnieuw: de rechterzijde zal niet meehelpen om eene belasting hervorming tot stand te breugen en allerminst om tene inkomstenbelasting in het leven te roepen. De schoolwet van 1878 moge, vooral ten opzichte van art. 45, eene wijziging hebben ondergaan, die wijziging was eene verbeteringongeschonden bleef haar beginsel en onze openbare school, hoezeer ook bestookt, bleef behouden. En dat verdriet de rech terzijde. Maar de liukerzijde is nu dubbel verplicht om ook bij het financieel vraagstuk overleg te plegen en te waken dot, uit zucht om het betere te verkrijgen, het tot stand komen van het goede niet worden ver hinderd. Bij testament van 1 Mei 1873, had mejuffrouw S. C. Kroef, de kinderen vau haren neef A. A. Kroef te Lekkerkerk, die toen meerderjarig waren, tot erfgenamen aangesteld. Zij stierf te Botterdam op 16 October 1877. De bij het testament ingestelde executeur stierf, bij- het begin van zijne werkzaamheden, daarom werd door de erfgenamen bepaald dat een hunner, de heer J. A. Kroef te Arnhem als zoodanig zou optreden. Verder bepaalden de 3 erfgenamen dat zij, elk voor zich, aan ieder hunner 2 minderjarige broeders '/ig der netto opbrengst van de nalatenschap zouden geven, zoodat feitelijk de erfenis in 5 gelijke deelen zou gescheiden worden. De heer J. A. Kroef verkocht de effecten eu onroerende goederen; inde de pachten, betaalde de schulden eu legaten. In de meeniug van zijne zuster mej. S. C. Kroef, te Lekkerkerk, bleef hij in gebreke tot de scheiding over te gaan. Vandaar dat zij voor de Rotterdamsche Rechtbauk een actie tot boedelscheiding instelde tegen haren broeder en hare zuster, H. C. Kroef, echtgenoote vau H. R. Grootenhuis, te Gouda. In de zitting van 30 Mei werd deze zaak voor haar door Mr. H. A. Nleuwkamp bepleit. Het beweren van gedaagden, dat de nalatenschap reeds gescheiden is, omdat ieders aandeel door den eersten gedaagde is vastgesteld, terwijl de eischeres op verschillende wijzen daarover beschikt heeft, gaat niet op. Volgens pleiter moet er altijd een schriftelijk stuk zyn voor de boedelscheiding, ook al zijn al de erfgenamen meerderjarig. Zij kunnen wel scheiden zooals zij willen, maar altijd schriftelijk. Anders toch zou geen crediteur of legataris tegeu de boe delscheiding in verzet kunnen komen en evenmin zou de termijG vau verjaring van de vernietiging van boedelscheiding kunnen vastgesteld worden. Pleiter voor gedaagden, Mr. H. H. van Capelle uit Arnhem, ontkende dat eene schriftelijke akte hier noodig was, dat is nooit de bedoeling des wetgevers geweest. Verzet van crediteuren is toch wel mogelijk, ook al is het moeielijk. Had de wetgever daarvoor eeue schriftelijke boedelscheiding noodig gehad, dan had bij tevens openbaarmaking daarvan moeten bevelen; anders toch hadden de crediteuren aan die akte, die alleen aan partije bekend was, niets. En om den termijn voor verjaring te laten loopen, zou eene date certaine noodig zijn, die de onder- haudsche akte, zonder registratie niet heeft. Partijen zyn bier overeengekomen, dat zij de nalatenschap zouden besteden aan het oprichten van een sigarenfabriek voor de beide miuderjarige broeders, terwijl de eischeres zou komen aan het hoofd van een sigarenwinkel. De eerste gedaagde was gemachtigd alles tot geld te brengen Toen dit gedaan was, heeft hij het deel van elk berekend, in verband met de aange gane overeenkomst. Er bestaat dus hier fn werkelijkheid geen ge meenschap meerer valt niets meer te verrekenen. De staat der deelbare massa is klaarieder deel- gereohtigde kan dus uitrekenen wat hem toekomt. Eischeres heeft het haar competeerende, deels zelve genoten, deels is het voor haar gestoken in de sigarenfabriek. Ea tot dat laatste had zij zich verbonden. Voor zooveel noodig, bieden gedaagden getuigen- bewijs daarvoor aan. Uitspraak 23 Juni. De overstroomingen in de Spaansche provinciën Murcia, Alicaute, Almeria en Albacate wareu van veel grooteren omvang dan men eerst dacht. Daar de telegraaf- en spoorweglijnen op een groote uitgestrektheid vernield werden, zyn de bijzonder heden slechts vau lieverlede bekend gewordeu. In de provinsie Murcia werden al de streken door de overstrooming van 1879 verwoest, opnieuw getroffen. De overstrooming iu de valleien der Sigura, van de Jucar en Guadalèotin kwamen langzaam genoeg op om het nemen van maatregelen toe te laten. De inwoners, gendarmen en het loodswezen van Carthagena, door bet zenden van sloepen en 600 mariniers, deden ongehoorde pogingen ter reddiDg. Er verdronken toch, naar tot dusver bekend is, meer dan 100 personehde oogst te velde werd vernield, alsook de wijngaarden, de plantages, de hoeven, en dat terwyl men mocht hopen, na een regelachtigen winter, een uitmuntenden oogst te hebben. Op vele plaatsen stond het water zoo hoog als in 1870. Orihuela, Lorca, Murcia en het schilder achtige Huerta waren overstroomd en men slaagde er slechts met groote inspanning het leven te redden. De overheden te Valencia, Malaga, Alicante, Almeria, telegrafeeren dat hagel, regen eu storm ook in die streken veel schade veroorzaakt hebben. Het Gouvernement heeft 30000 fr. naar Murcia en 3000 fr. naar verscheiden andere plaatsen gezonden. Er zijn inschrijvingen geopend om de slachtoffers te hulp te komen. De heer F. Bender te Dusseldorf is de uitvinder van een nieuw soort schoollessenaars, die vervaar digd worden van zoogenaamd ruw glas. De boven zijde is gepolijst en wordt, nadat het glas verwarmd is, ingewreven met een mengsel vau Syrisch lak, zwartsel eu zoogenaamde slappe was, waarbij men van een puimsteen gebruikt maakt. Nadat dit eenige malen herhaald is, krijgt het glas het uiterlyk van eene lei, en kan er ook werkelijk op geschreven worden. Wekker) De volgende merkwaardige bijzonderheden vinden wij vermeld omtrent het leven van de mijnwerker» in Colorado. Honderde mijnwerkers worden jaarlijks in de ge- bergteu van Colorado in den vollen zin van het woord „ingesneeuwd'' en blijven zoodoende gedurende eeuige maanden in gevangenschap eu van alle ver keer met de buitenwereld afgesloten. Ten einde zich het leven gedurende dat tijdperk zoo dragelijk mogelyk te maken, en zich tegen de gevaren, die hen vau alle kanten bedreigen, ie vrij waren, nemen zij allerhande maatregelen, die wel waard zyn dat daar een oogenblik de aandacht op gevestigd wordt. De hutten, die aan deze mijnwerkers tot woning dienen, zijn gezellig, warm eu practisch iugericbt en gewoonlijk dicht by de werkplnatsen en de mijn- openingen gelegen, zoodat deze lieden steeks veilig tusschen beide punten verkeeren kunnen. Die werk plaatsen dienen tegelijkertijd als magazijnen, waar allerlei soorten van provisiên opgestapeld en bewaard worden, en boe wel sommige vau deze magazijnen natuurlijke ijsgrotten zyn, bestaan er een aantal andere waariu een temperatuur heerscbt, hoog genoeg om daarin voorwerpen te bewaren, die aan geen koude mogen worden blootgesteld. De voorzichtige en ondervindingryke mijnwerker richt zijn hut op in de bosschen, waar men minder van de geweldige orkanen te lijden heeft en tegely- kertijd voor het groote gevaar, dat de sueeuwstortio- gen veroorzaken, gevrijwaard is. Wanneer het be schikbare terrein boven de houtstreek gelegen i% kiest by een gedeelte uit, waarboven de bergen niet hoog genoeg zijn om een sneeuwbank te kunnen doen •ontstaan, welke bij invallende dooi los zou raken en de woning van den mijnwerker verpletterensoms ook bouwt hij ziju stevige hut aan den voet van een zware rots waar de wind en de omtrek van het terrein een opeenhooping vau de sneeuw tegen gaan. Na aldus zijn woning zoo veilig mogelijk te heb ben gebouwd, houdt de mijnwerker '4zich met de verschillende inrichtingen bezig, die hem dienstig kunnen zijn om de lange maanden, gedurende welke zijn gevangenschap aanhoudt, te doorworstelen. Het spreekt vau zelf, dat de natuurlijke smaak en de bijzondere iugenomenheden ivau het individu van grooten invloed zyn, eu het gevolg daarvan is dat de gewoonten, de genoegens en de leefwijze in bet algemeen daar evenzeer verschillend zyn, als by dezelfde soort van meuschen, die de winters in de steden of de dorpen doorbrengen. Intusschen mag als olgemeene regel gelden, dat het eten er uitstekend is, eu wel omdat behoorlyk zorg wordt gedragen voor ingemaakte spijzen van allerlei soort, zooals vruchten, groenten, vteesoh en zelfs allerlei lekkernijen. Het geestelijk voedsel ken ook al even verschillend zijn als bij de lager wonendeo, behalve dat de mijnwerkers natuurlijk geen couranten ontvangen. Zy, die aanleg voor muziek hebben en het een of ander instrument bespelen, kwyten zich edelmoedig- lijk van hun taak om de vrije uren van hunne lot- genooten op te vroolyken, en krassen lustig op de violen of trommelen op een oude piano, althaor» wanneer de kolonie zoo gelukkig is geweest zich zulk een kostbaar en moeilijk te vervoeren instrument aan te schaffen. Water is er natuurlijk voldoende te verkrygefl door namelijk sneeuw of ijs te smelten, en wat de brandstoffen aangaat er wordt steeds zorg gedragen, dat iu den zomer een voldoende hoeveelheid hout bijeenverzameld eu droog in het een of andere ma gazijn opgeborgen wordt. Een aardappelstrnik als klimplant heeft volgens Duitscbe bladen, een kweeker, Burisch genaamd, we ten te krijgen. De plant groeit met een twaalftal ranken, sommige een meter lang, tegen een houten lijstwerk op. Hy werd in Augustus 11. geplant en begon in September op le komen. De struik heeft kleine bladen en hij krijgt voortdurend nieuwe bla den en bloesems. Maar deze worden hem steeds voor het ineerendeel afgesneden, om hem te dwingen in de lengte te groeien. Naar aanleiding van het bezoek van ons vorstenpaar aan België, geeft de boogleeraar Ernest Discaiiles te Geut een levensschets van Willem den Zwijger en zyn vriend Marnix van Si. Aldegonde, „opgedragen aan de Belgen en de Hollanders". Het zwaarste zegt de hoogleeraar aan het slot zijner schets werd België door den dood van den Zwijger getroffen. Het is waarschijnlijk dat de zeventien provinciën, zoo hij nog twintig jaren had geleefd, ten slotte tot een geheel waren vereenigd en de Spaansche overheerschiug evenzeer van den Belgiseben als van den Hollandschen grond ware verdwenen. Burgerlijke en godsdienstige vrijheid eu onafhankelijkheid, dit was de drievoudige weldaad, die de Hollanders aan Willem van Oranje te danken hebben. Misschien had zyn volharding eu bewonderingswaardige be kwaamheid deze ook ons reeds in het einde der 16de eeuw kunnen verschaffen! Bevrijd van het juk des vreemdelings, met de Hollanders door een billijken en eerlijken boud vereenigd zouden wij dan reeds twee eeuwen vroeger het voorrecht hebben genoten, dat ons nu eerst in de 19de eeuw ten deel viel. Willem van Oranje werkte ook voor onze godsdiens tige en staatkundige bevrijding. Dit zal België nooit vergeten en daarom de gedachtenis aan den grooten Zwijger steeds met eerbied in eere houden." Naast Prins Willem wordt ons in korte trekken ook het levensbeeld geschetst van Marnix van St. Aldegonde, den wakkeren Brusselaar, voor wien iu zyn geboortestad eerlang een standbeeld zal worden opgericht. De schrijver huldigt Marnix als den onvermoeideii kampioen voor Necrlands vrijheid tegen het despotisme van Philips II en de inquisitie, als machtig redenaar en bekwaam diplomaat, als dapper legerhoofd eu scherpzinnig regent, dien Antwerpen niet licht zal vergeten en eindelijk als de enthousiaste schrijver, die om den moed onzer voorvaderen aan te wakkeren, hun toeriep: Indien ons nog een drop pel vau het bloed onzer voorvaderen in de aderen vloeit, of nog een vonkje eergevoel in onze harten gloeit, zullen wij, zoo noodig, aan een eervollen dood de voorkeur geven boven de schandelijke en outeereude slavernij,;. Gevaarlijke cognac. Een koopman in spiritualia nabij Weenen had naar Lemberg cognac verzonden, die by vele gebruikers eene hevige ziekte bad teweeg gebracht. De politie nam een vat met 120 liter cognac in beslag. Het onderzoek luidde, dat de cognac zoowel nitrobeuzol als toeselolie iu aauzieulijke hoeveelheid bevatte. De verkooper werd dezer dagen vervolgd wegens vervalsching van een levensmiddel. Hy ver dedigde zich met de bewering, dat niet hij de maker was van den geincrimiueerden cognac, maar dat by die uit het buitenland had bekomen. Prof. Novak verklaarde dat, als men eiken dag een glaasje vau den met uitrobeuzol vervalschten cognac dronk, na 10 dagen verschijnselen van eene vergiftiging zich zullen openbnreu, eu dat, als men het gebruik 40 dagen lang voortzet, de werking doodelyk zou zijn. Het openbaar ministerie betoogde, dat het er niets toe deed, of de beklaagde al dan niet de vervalsching zelf had verricht; hy had de vervalschte waar in zijn bezit en had die verkocht. En dat was genoeg. De rechttr wns echter van een andere meening en verklaarde, dat er voor den verkooper geen aanleiding bestond, een onderzoek te laten doen van de uit het buitenland betrokken waar. Er is appèl aangettekend van dit vonnis. Voordat het Engelsche Lagerhuis uiteenging, heeft de minister Trevelyan het lang beloofde ontwerp in gediend tot aanvulling van de Iersche Land-act van 1881. Zonder nog aan te nemen dat de agrarische quaestie door dezen maatregel hare oplossing zal krygen, kan men wel zeggeu, dat dit ontwerp een groote stap is op den goeden weg, die leidt tot een beteren toestand der Iersobe pachters; want door deze wet zal de overgang van eigendommen uit de handen der bezitters in die van de pachters veel gemakkelijker worden. Men weet dat volgens de Land-act van '81 de staat, ten einde de opkomst van de klasse der Iersche pachters te bevorderen, zich bereid verklaarde om aan de behoeftige pach ters een Bom te leenen tegen 3l/a°/o» terug te be talen in 35 jarenmaar de ondervinding heeft ge leerd dat deze voorwaarden nog niet ruim genoeg en de meeste boeren te arm om de gelden, die de staat huu tot aankoop der door hun gepachte gronden voorschoot, terug te gevenzoodat slechts een 1400 personen, dus ter nauwernood één op de 400, van deze door de Land-act verleende vergunning konden gebruik maken. Volgens de supplementwet van den minister Trevelyan nu reserveert de schatkist in het geheel 20 millioen p. s. voor deze leening, en leent de staat het geld tegen 3l/4 terwyl het niet in 85, maar in 40 jaren moet afbetaald worden; pachters, die een vierde van de koopsom kunnen geven, hebben een laugeren termyn om het geleende terug te geven. En op zekere voorwaarden eu onder zekere waarborgen schiet de staat de gebeele koop som voor tegen eene rente van 874 Men ziet, het is eene gewichtige veranderiugof zij goedge keurd zal worden De heer Trevelyan beweerde, dat de toestand der Iersche pachters rondweg ondraaglijk is, eu dat die voor een groot deel aan de wetge ving moet worden toegeschreveu. Onder deze om standigheden ligt zeker op den Engelsclieu staat de groote verplichting hulp te breugen. Vier dynamiet-ontploffingen tegelijk en op ver schillende plaatsen brachten Vrijdagavond de Engelsche hoofdstad in rep en roer; de schrik zal nu wel na werken, want het blijkt dat er geen politiewaak- zaamheid bestand is tegen de listen der dyuamiet- helden. Arrestatiën hebben nog niet plaats gevonden, maar het ontbreekt niet aan geruchten die het tegendeel volhouden. Dit is verreweg de geduchtste en vreeselykste aanslag, tot dusverre door de Fenians gepleegd, en men moet nu er op voorbereid mezen, dat audere vergrijpen vsn gelyken aard de Londenaars wachten. Met betrekking tot de conferentie meldt de Berlijnsche correspondent van den Standard dat het bijeenkomen van die diplomaten-vergadering naar het schijnt zeker is, en dat de houding van Duitsch- laud ten eenenmale zal afhangen van den loop der Eugelsoh - Duitsche onderhandelingen betreffende Aogra - Pequeuua. Wjl Engeland zich niet toegeeflijk toonen ten opzichte van West - Afrika, dau zal Duitschland party voor Frankryk kiezen in Egypte, en dit besluit van het Berlijnsche kabinet zal zeker van grooten invloed zyn op de houding der andere mogendheden. De Weener correspondent van hetzelfde blad meldt dat de tijding, volgens welke de internationale coutróle over de Egyptische financiëu zal opgedragen worden aan Engeland, Frankrijk, Italië eu Oosten- rijk, geen geloof vindtmen weet niet welke reden er bestaat om Oostenrijk er wel bij te nemen eu Duitschland eu Rusland uit te sluiten. Het is evenwel niet onwaarschijnlijk, dat de bestaande commissie voor de staatsschuld roet een algemeen toezicht over het beheer der schatkist* tevens met het ontwerpen van de begrooting, belast zal worden en uit vertegenwoordigers van Engelaud, Frankryk, Italië en Oosteuryk bestaan zal. De Fran8che Senaat heeft met 160 tegen 119 stemmen het voorstel-Naquet aangenomen, houdende opheffing der wet vau 1816, waarby de echtscheiding uit bet wetboek w.ordt geschrapt Uit de plannen, die in den Duitschen Rijksdag over de nieuwe postboot-verbinding zullen worden voorgelegd, blijkt dat de regeering voor het verkeer met Oost-Azie twee lyoen wil voorstellen en wel a. eene hoofdlyn van de Elbe of Wezer naar Hong kong over Rotterdam of Antwerpen, Napels, Port- Said, Suez, Aden, Colombo eu Singapore, eu b. eene zijlijn tusschen Hongkong en Yokahama over Shangaï, Nagasaki en een nader aan te wijzen haven op Korea. Voor het verkeer met Australië worden voorge steld a. eene hoofdlyn van de Elbe of Wezer naar Sydney over Napels, Port-Saïd, Suez, Aden, King Georges Sound, Adelaide eu Melbourne, eu b. eene zijlyn van Sydney over Auckland, de Tonga- en Samoa-eilaudeu en Brisbane terug naarj Sydney. De booten zullen zóó worden ingericht, dat zy zoowel met de Engelsche als met de Fransche booten iu alle opzichten kunnen wedijveren, terwyl door strafbepalingen zal worden gezorgd, dat de overtocht met behoorlijke snelheid plaats vindt. Voigeus de in bijzonderheden uitgewerkte begroo ting der onkosten zullen deze niet meer bedragen dan 4,000,000 mark, doch voor deze bydrage moeten dau ook de ondernemers zoowel de post als krijgsbehoeften kosteloos meêaemen en ziob in zake de tarieven voor passagiers en andere byzon derheden aan het toezicht van het Rijk onderwerpeu. Parlementen, die leeren willen zaken met een verbazende vlugheid af te doen, nemen het Servische tot voorbeeld. Niet meer dan ééu dag, voormid dag- eu avondzittiDg, bad de Skuptsohina noodig om te onderzoeken, te behandelen en aan te nemen vyf wetsontwerpen, allen van groot gewichtnl. 1. tot wijziging van de drukperswet2. houdende bepalingen betreffende politieke vergaderingen en vereenigiDgen 3tot goedkeuring van het tractaat betreffende de bescherming van de ouderzeetche kabelstot goedkeuring van de overeenkomst ter handhaving van het auteursrecht5. tot reorganisa tie van de gendarmerie. Hetzelfde parlement heeft Vrijdag 11. aan twee zijner leden eert harde kastijding toegediend. De afgevaardigden Rosa Rinics en Sima Milosevics had den zich uitdrukkingen veroorloofd, zoo schandelijk en beleedigend voor de eer en het aauzien der Skupt sohina, dat deze besloot hen uit te sluiten voor den gebeelen duur der zitting en den minister van justitie uit te noodigeu een gerechtelijke vervolging tegeu hen te doen instellen. Aan de Nordd. Allgem. Zeit. wordt uit Rome ge meld, dat de Nederlandsche regeering aan het Ita- liaansche ministerie heeft voorgesteld om de land verhuizing door eeue internationale overeenkomst te regelen. Dit berust op een reeds vroeger door Noord- Amerika ingediend voorstel tot regeling vau het vervoer der landverhuizers, dat nu door Nederland óvergeuomen en nader uitgewerkt is. XX. Amsterdam 2 Juni 1884. Weifelend bleef de beurs iu de afgeloopen weet ten opzichte van Ameritaanscbe sporen. Zij volgde getrouw Londen na, en dit was minder optimistisch dan New-York zelf. De omzet was zeer gering, vooral in Siaatsfoudsen die vrij flauw waren. Binnenlandsche waarden. Staats-, provinciale en gemeentefondsen. De noteering ran onze Staats fondsen onderging weinig verandering, 67'/., 791/ 103'/,, 1031/,, 101»/w. Ook de andere soorten veranderden niet. Premieleeningen. Amst. loten uoteeren 103, 109, Rott. 101, Kanaal-100'/,, gem. cr. 95s/„ Paleis- llo'. Spoortcegleeningen. Aand. Holl. sp. zijn do. Rijnsp. Is/, flauwer, do. centraal do. Bokstel beter. Obl. Holl. sp. gestemp. obl. centr. 4 pCt. obl. Rijnsp. gest. Bokstels 3s/„ do. Hyp. do. eu obl. Z. O. sp. 6/s aangenamer. Tramwegleeningen. Gooiscbe steeg 7'/s. Rott. 4'/„ Nederl. 2N. en Z. Holl. verloor 2'/„ Zuider- 4, N. Brab. 5. Industrieele en fmantieele waarden. Amst. Bk. noteert ex dir. 128'/,. Eene nieuwe teleurstelling op dit gebied gaf de Wester Suikerraffinaderij, zij verloor 96.000, en hoewel het verslag alle hoop geeft dat dit verlies in '84 zal hervonden worden, vielen de aand. 48 pCt. De Ned. Bouwmaat schappij die sedert l1/, jaar niet genoteerd was, noteerde nu 37!/j lager (150). De overige veran deringen zijn onbeduidend. Geanimeerd was de aid. niet. Europeesche waarden. Staats/ondsen. Van de Hongaren zijn '67 en 5 pCt. goud s/, a beter, papierr. minder. Orig. Italianen Noith. I1/, aangenamer, doch Lamaison flanwer, Met- tallieken s/8 flauwer. Poolsche schalk, bill. s/, hooger De meeste Russen waren bevredigend, een paar soorten zelfs, ferm'64 s/„ '50 1'/, hooger, Oosterleeningen, '72, '73, '84 waren flauwer. Spaansche perpetueelen a hooger, Turken Va a laSer- Egypte 4 pCt. 2s/4 lager (öl1/*). Premieleeningen. Brussel 8/4, Oostenr. '54 hooger. Hong. l'/g. Oostenr. '60 ll/v '64 2*/8, Russ. '64 2, Zwits. 1 pCt. flauwer. Spoortcegleeningen. West-Sic. 1, Z. Ital. Vg beter. Elis. sp. I1/» lager. Gr. Russ. Vi» Poti Tifl. en Rias. Wiasm. */8 flauwervele audere soorten l/é a Va aangenamer. Industrieele en finaniiede waarden. Aand. oost. Hong. Bk. stegen l'/4» 5*/» pCt. Hong. Pandbr. en do. Russ. Hyp. bk. s/4. Amebikaansche waarden. Staatsfondsen. Mexi canen warjen '/g a 8/4 williger. Brazilianen meeren- deels Va 8/a aangenamer, ook Venezuela's waren flink. Columb. 7/8, Ecuador Peruauen s/8 a J/a minder. Spoortcegleeningen. Hooger sluiten Centr. Pac. 2, Canada South. 1V4» Chesap. Ohio 4Vg, Chic. N. W. le hyp. cert. 2Vg» do. gecons. obl. 2, Burl. Quinc. O/a» Denv. Rio obl. lf/4, gecons. 2, alg. hyp. 3/4, Florida's 1, Nashv. eert. 2, Mich, centr. l8/4, Miss. aand. 1, go. alg. gee. hyp. 1, do. Un. Pao. 1, Miss. Pao. eert. 3, St. Paul-Miun. 41/8, Un Pac. eert. 2, Wab. 1. Lager noteerden Atoh. Top. eert. «ityj, Atl. Pac. 1, pref. Buffalo's O/g, pref. Chic N. W. 1, St. Louis S. Fr. aand. 3l/t a S'/g» obl. do. 1, pref. Erie I en Pensylv. 1. 8e Serie Am. spw.fondsen en Vereen. Am. Hyp. spwf. daalden Vg- Industrieele waarden. Col. obl. verbeterden 1/a» Maxw. aand. 7/ie> do. iQC- bnds. Va- Pro long ati B-rente. Het geld blijft steeds ruim

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1