:iez binnenland. *1 IBS R Blaren. Ij Vrijdag 17 October. 1884. N° 3145. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Cle. [A’S E, (mud) EN. iolen, 1 lïïfl kfl )UMAN. i 83. »ngt men te het Bureau o A. BRINK- in huur, laatstgenoemde vroeg teneinde de R. K. bewaarschool te brengen. t H 101. bUlijkste >che .VOEK- E, KOGGE, BOONEN, N. Om be- aan GOUDSCHE COURANT. bij lieden 1 k franco brie- Courant. i, vrg aan Heet, gelgk MBER eene P. G., van betrekking ïattensingel te bekomen Waterleiding, lan 't water alles nieuw. Bureau van eene lading >owel EDJ- leer anderen rerd. te Gouda. Heden werd uitspraak gedaan in de zoo ge ruchtmakende zaak ran Mevr. Burkleij te ’s Hage, die verleden week werd behandeld. Zij werd vrijgesproken. Het rapport der Raadscommissie, in wier handen was gesteld de gemeente-begrooting voor 1885, be vat o.a. de volgende opmerkingen De Commissie verklaart allereerst met voldoening te hebben opgemerkt dat de toestand der geldmid delen voor ’t oogenblik gunstig is. Vervolgens betoogt zij de wenschelijkheid de bureaux der Secretarie ook van 1 tot 3 ure voor bet publiek toegankelijk te stellen. De bestaande rege ling der uren, waarop bedoeldebureaux geopend zijn, schijnt meer in overeenstemming met den vroe- geren maatschappelijken toestand dan met den tegen- woord i gen. GOUDA, 16 October 1884. Gisterenavond vergaderde de Kiesvereniging „Burgerplicht" alhier tot het stellen van twee candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Met algemeene stemmen werden als zoodanig geproclameerd de hh. Mr. A. J. Roest, officier van Justitie te Rotterdam en J. tan deb Bbeggen Aen., hoogheemraad van Rijnland, te Waddiuxveen. De heer Roest werd aanbevolen als een specialiteit in het strafrecht en zou als zoodanig bij de a. s. behandeling van het strafwetboek uitnemend op zyn plaats zijn in de Kamer, terwyl hy ook op ander gebied uitstekend bekend was, bij is o. r. een zeer gewaardeerd lid van den Gemeenteraad te Rotterdam en werd onlangs ook tot Wethouder benoemd, waarvoor hij echter bedankte. De heer van der Breggen werd aanbevolen als een man, die uitstekende verdiensten had op het gebied van den landbouw en wiens verkiezing tot lid van het Hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van- Landbouw en tot Hoogheemraad van Rynland onder aller instemming had plaats gevonden, terwyl hij ook indertijd een zeer gewaardeerd Lid der Provinciale Staten was geweest, doch door de cle- ricalen daaruit was verwyderd. Hij is dan ook zoowel in als buiten bet district zeer gunstig bekend en zou een zetel in de Kamer waardiglyk innemen. Uit de mededeelingen van den voorzitter, Mr. J. Fortuijn Droogleever, bleek dat beide heeren zich bereid hadden verklaard tene eventueele candidatuur te aanvaarden en zich als beslist anti-clericaal had den doen kennen. De liberale kiesvereenigingen te Woerden en te Oudewater hebben eveneens genoemde beeren can- didaat gesteld, zoodat zij de candidaten zyn der centrale kiesvereniging. Daar ook de Kiesver- eeniging „Krimpe oerwaard" beu stelde beersebt er gewenschte eenstemmigheid onder de liberale party bij de a. st. verkiezing. heeft waaruit opnieuw stekend uitziep. Gisteren morgen beeft de heer Geerlings op den plas, onder Hillegersberg, een arend geschoten, die eene vlucht had van 1 el 25 duim. De burgemeester van Den Helder, mr. K. J. Stak- man Bosse, voltrok jl. Donderdag, als ambtenaar van den burgerlijken stfind, het 5000e huwelijk in die gemeente. Deze omstandigheid gaf den heer Stakman Bosse aanleiding om de jeugdige echtparen en hun familien, na afloop der huwelijksvoltrekking, een feestje het droegen, wat aanleiding gaf bet bedrag der garantie Naar aanleiding van de vraag der Commissie betrek- kelyk den stand van het rechtsgeding tier gemeente met de R. C. gemeente betrekkelijk bet kerkgebouw op de Oosthaven zeggen B. en W. dat de procedure wordt gevoerd voor de Arrondissements Rechtbank te Rot terdam, dat de rechtsgeleerde raadsman der gemeente is Mr. G. M. van der Linden te ’s Gravenhage, ter wijl als procureur occupeert Mr. W. 8. van Reesema te Rotterdam. De Rechtbank heeft bepaald dat de pleidooien zullen worden gebonden Vrijdag 5 De cember e. k. Ten slotte deelen B. en W. mede dat het bun voornemen is de vernieuwing der brug in den weg naar den Zuidplaspolder, het leggen eener voetbrug in bet plantsoen bij de Crabethstraat en de verbou wing der onderwijzerswoning bij de le. kostelooze school in het openbaar te doen aanbesteden. Ter aanvulling van het raadsverslag in ons vorig nr. deelen wij nog mede dat B. en W; in die zitting voorstelden de demping en rioleering van de zijl loopende langs het terrein van de Gasfabriek en een gedeelte van de Vest. De kosten worden globaal ge raamd op ongeveer 3000. Men schrijft ons uit Oudewater: In de Dinsdag gehouden raadsvergadering was heel wat voor ’t mes. Tal van verzoekschriften, betrekking hebbende op den hoofdelijken omslag, den verhuur van stadseigendommen als anderzins werden gelezen en in handen gesteld van B. en W. De heer J. C. van Aela: werd met 6 van de 7 stemmen tot lid der schoolcommissie benoemd, den heer Putman werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als lid van het Burg. Alg. Armbestuur en op voor stel var. B. en W. besloot de Raad de nog res tende leden van genoemd bestuur zoo goed als voor te stellen heen te gaan wijl de weinige werkzaam heden waartoe zij geroepen zijn, gevoeglijk door B. en VV. kunnen worden waargenomen. De voornaamste punten op de agenda dezer verga dering waren echter wel de quaestie met Z. E, den Min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid over bet al of niet bepalen van het tekort der kosten van het telegraafkantoor en de bestemming die ge geven zal worden aan het oude schoollokaal. De eerste quaestie werd in zooverre opgelost dat de Raad met algemeene stemmen zijne goedkeuring hechtte aan het voorstel van B en W. urn den Minister mede te deelen dat de Raad, zich grondende op art. 1 lett. c van het Kon. Besl. van 17 Aug. 1870, regelende het in dienst stellen van telegraaf kantoren, thans, na verloop van het daarbij genoemde tijdvak van tien jaren garantie, niet genegen'was de minimum-opbrengst van het kantoor nog verder te suppleeren. Wat de scboolzaak betrof deze bleef hangende wyl zoowel de Rederijkerskamer „Borger* alhier als me juffrouw Petronella de Wild, eerwaarde moeder der St, Lucia-sticbting alhieraanzoek deden om het gebruik dier localiteit. Eerstgenoemde corporatie wenschte ze in huur, laatstgenoemde vroeg naar den koopprijs, naar het pand over (Dagbl. v. N.) Als een merkwaardige bijzonderheid wordt medegedeeld dat C. van Vliet, watermolenaar Reeuwijk, te Gouda wonende, in het begii April J o_r den kouden grond, die erwten „droog gewonnen" heeft en die weer op den kouden grond gelegd, opnieuw erwten voortkwamen, die er nit ons van te Gouda wonende, in het begin van van dit jaar doperwten heeft gezaaid op Donderdag 23 October e. k. heeft de eerste abonnements-voorstelling plaats van. de koniuklyke vereenigiug „Het Nederlandsch Tooneel". De Am- sterdamsche Afdeeling zal dan opvoeren De Industri eel van Pont-dvesnee, tooneelspel in 4 bedr. van Georges Oh net. Daarin treden o. a. opMevr. Kleine, Sophie van Biene, Josephine de Groot, Anna Rössing- Sablairolles, Marie Lorjé en de hb. Louis Bouw meester, Morin, Touriwaire, Schulze, Spoor, Clous, hing enz. In de gisteren gehouden vergadering van de Afd. Gouda van het Nederlandsch Tooneelverbond werd tot bestuurslid herbenoemd de heer H. W. G. Ko- ning en tot Afgevaardigden ter Algemeene Vergade ring de hh. J. Post van der Burg en H. W. G. Koning. Het Bestuur der Werkinrichting tot wering der bedelarij alhier verzoekt ons te berichten dat door den Heer Paulus tan der Graaf, alhier overleden, aan gezegde Inrichting eene som van vyftig gulden is gelegateerd en dat dit legaat met dankbaarheid wordt aanvaard. De restauratie der zij- en achtergevel. van i - Raadhui. acht tij dringend ooodig, zij hoopt dat l op 5000 te stellen, de onderhandelingen daarover Spoedig mogen afloopen zoodat het werk in het volgend jaar onder banden kan worden genomen. Zij meent dat de vernieuwing der brug in den weg naar de Zuidplaspolder in het openbaar kan worden aanbesteed en evenzoo de voetbrug bij de Crabethstraat. Het vervangen der open goten in de Lange Groe- nendaal door buizen met straatkolkeu acht zij doel matig en de rioleering van de Zyl aan bet Plantsoen tegenover den Kattensingel nuttig. Zy zou ook gaarne zien dat de Zijl naast het terrein der gasfabriek, on- middelijk grenzende aan het woonhuis en den tuin van den directeur, werd geriolenfrd. Voorts komt bet baar voor dat bet schoolgeld, voor zoover het per kwartaal voldaan wordt, evenals andere gemeente-belastingen, ten kantore van den ge- meente-ontvanger zou kunnen Worden betaald waar door de post sub. 102 vdor Vermindering vatbaar zou zijn. De aanstelling van een adjunct-inspecteur van po litie acht zij onnoodig. Wel acht zij het wensebelijk den zoo verdienstejyken Inspecteur ten deele van de nachtdienst te ontheffen, maar zou de nachtdienst dan aan een vertrouwd agent van politie le klasse wil len opdragen, wien daarvoor een toelage zou kunnen worden verstrekt. Zoo noodig zou een agent van politie meer kunnen worden benoemd. Bij post No. 124 (garantie der bruto-ontvangst der Waterleiding) zegt de Commissie, dat de aanzienlyke vermindering daarvan bewyst dat door de ingezetenen veel gebruik van de waterleiding wordt gemaakt. Het zou baar nuttig voorkpiwen dat eenige opgaven wenbn verstrekt, waarnaar ht.voorgedrsgen bedrag kan worden beoordeeld. Zij acht de verbouwing van de onderwyzerswoning dringend noodig en de oprichting eener schoolbi bliotheek aan de 2e kostelooze school zeer gewenscht. Zij merkt ten slotte bij No. 169 bet volgende op: „Sedert besloten werd over den eigendom der voor malige Katholieke Kerk aan de Oosthaven een rechts geding te voeren, vernam men niets van de zaak, Het komt de Commissie wenschelyk voor dat de Gemeente raad bekend worde gemaakt met den stand der zaak." Burg, en Weth. antwoordden op bovengenoemd rapport in een memorie, waaraan v ij het volgende ontleenen De openstelling van de bureaux der Secretarie ook van 13 ure achten B. en W. niet noodig daar de verdeeling van den dag bij de groote meerderheid van het publiek geen verandering heeft ondergaan en hun slechts zeer zelden klachten zijn ter oore gekomen over de tegenwoordige regeling. Intusscben zullen zij den gegeven wenk griarne in overneming nemen. Wat betreft de rioleering der zijl by de Gasfa briek, bullen B. en W. reeds in dezelfde zitting, waarin het rapport bij den raad inkomt, voorstellen daartoe over te gaan. Onnoodig achten zij bet schoolgeld, voor zoover het per kwartaal wordt voldaan, ten kantore van den gemeente-ontvanger te doen betalen, daar bet bedrag van den post, waarop de Commissie wees, daardoor niet of niet noemenswaard zou worden verminderd. De bestaande regeling strekt trouwens ten gerieve der ingezetenen. Naar aanleiding van de gedane opmerking betr. de benoeming van een adjunct-inspecteur van politie meenen B. en W. in het midden te moeten brengen dat een agent van Politie le klasse geroepen om als chef te fungeeren gedurende den nachtdienst, in den regel niet bet gewenschte prestige over het personeel der nachtwacht zal kunnen uitoefenen. Ook is het niet de bedoeling de aanstelling van eöï) adjunct-inspecteur duurzaam te doen zyn. Het voorstel is slechts een uitvloeisel van de tegen woordige omstandigheden; bij eventueele vacature zou de adjunct-inspecteur totlnspecteur kunnen worden benoemd en de te creeëren betrekking weder vervallen. Naar aanleiding van de opmerking bij den post no. 124 wordt gezegd d&t toen de begrooting voor 1885 werd opgemaakt de ontvangsten der onderne ming uit contracten voor waterlevering voortvloeiende, naar B. en W. vernamen, circa ƒ10000 ’s jaars be-

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1