RENTEN en FORTUIN Uultenlandsch Overzicht. MUZIEK Vrouwen en nlfeisjes. INKOMEN VAN 40 te bereiden. Hij bood de bruiden ieder een bouquet en een flacon odeur aan, terwijl hij allen op wijn en een gebakje onthaalde. Verder liet hij de echtparen loten om een feestgeschenk, een fraaie hanglamp. De eerste groote centraal inrichting voor electrische verlichting te Berlyn is sinds korten tijd voltooid, aldus meldt het jongste nummer van de lllustrirte Zeitung. De inrichting beviudt zich in de kelderver dieping van een gebouw in de Friedrichstrasse dicht bij de Linden, eu is berekend op 2000 gloei- en 20 booglampen. Vier stoomwerktuigen, onafhankelijk vau elkaar werkende, dry ven ieder eene dynamo naar het stelsel van Edison, voor 500 gloeilampen en eene naar bet stelsel van Siemens voor 5 booglampen. De dynamo s zijn alle geleverd door de beroemde fabriek van Siemens en Halske te Berliju. Vier stoom regulatoren, die aan elkander geschakeld kunnen wordeu, maken het mogelyk met een enkelen greep de stoomsterkte van de vier toestellen die eene gemeenschappelijke leiding hebben, te regelen. Men heeft in dit centraalstation de nieuwste toe stellen tot het meten van de sterkte van den stroom, de spanning en van de isolatie tegen de aardstroomen. Wat vooral opmerking verdient is dat men door eene battery* die 400 gloeilampen kan doen branden, in staat is den electrischen stroom op de vereischte spanning te brengen eer eene nieuwe dynamo is ingeschakeld. Door deze inrichting wordt voorkomen wat op het centraalstation* te New-York geschiedt, dat de stoom in omgekeerde richting werkt. Het vraagstuk om vooral jonge meisjes aan doel matiger en gezonder kleeren te' gewennen, dan de meesten nu dragen, wordt door eeue Eugelsche maatschappij in dien zin opgelost, dat men voorstelt alle schoolmeisjes, van 8 tot 14 jaar, niet anders te doen diagen dan zoogenaamde zeemanspakjts, bestaande uit een blouse van donkerblauw flanel met opstaande zeemanskraag, een dito flanellen hemd en een rok van donkerblauw serge. Onder zoo'n pak zou natuurlijk iets anders dan een netsluitend onderlijfje of. vest, eveneens van geweven wol, ge- heel overbodig zijndoor de kraag en het ve9t van afstekende kleuren te nemen, of wat te garneeren, zou de schoonheidszin bevrediging kunnen vinden, en de moeders zouden juichen over het gemak en de goedkoopte, terwijl veel redenen tot ijdelheid vervielen door zulk een algeraeene schooluniform, en de meisjes zouden winnen aan flinkheid en een goed figuur, wat zij aan pronkliefde verliezen. Uit Osch wordt aan de N. R. C. gemeld Dezer dagen is hier een moord gepleegd. Eenige jongelieden, die een bezoek hadden gebracht aan het naburige Heesch, werden even buiten de gemeente zooder eenige aanleiding door enkele per sonen, met knuppels gewapend, aangevallen. Twee der aaugevalleuen wisten, ofschoon gekwetst, te ontkomen1; maar de derde, die bij den eersten slag ineenzakte, is gistereu ochteud niet ver van zijne woning bewusteloos gevonden eu heeft eenige uren daarna den geest gegeven. De verslagene, P. C., was een jongeling van 23 jaren, werkzaam bij "de registratie te Osch, zeer gezien bij zijne superieuren, en de zoon eener achtenswaardige familie. De verslagenheid in het dorp is algemeendit is dan ook niet te verwonderen, want dit is reeds de derde moord binnen twee jaren, en bijna dage- lyks hebben er aanrandingen en vechtpartijen plaat9. Eergisterenavond vooralging het er erg toe, en terwijl op de eene zijde vau het dorp een moord werd gepleegd, had op den anderen kunt eene bloedige suijpartij plaats. Gisteren oohtend werden enkele vechtersbazen gearresteerd, doch de ijverige politie is klaarblijkelijk niet talrijk genoeg om dit alles te voorkomen. Er heerscht eeue zekere ongerustheid onder de gegoede burgerij en velen wager. zich 's avonds niet meer op straat. Het is onbegrijpelijk, dat er in den tegenwoordigeu tijd in ons land nog eene plaats wordt gevonden, waar het zoo onveilig is, en het is te hopen <iat de justitie spoedige eu degelijke maatregelen daartegen zal nemen. Den 9en October is te Utrecht de vergaderiug gehouden tot het stichten eener Veteeniging tot Christelijke verzorging van KrankzinnigenDoofstom men en Blinden. De vergadering was druk bezocht. Er werd bepaald, dat, aangezien het zenuwlijden dikwijls de grenzen der krankzinnigheid rankt, de Vereeniging zich ook de belangen dezer lijders zal aantrekken; voorts werd medegedeeld dat de Ver- eeuigiug met de verpleging van doofstommen en bliuden de opvoeding van doofstomme eu blinde kiuderen bedoelt. De hr. Hovy van Amsterdam wil ook de belangen der idioten aan de zorg der Vereeniging opdragen. Prof. Van der Lith uit Utrecht deelde mede, dat de idioten onder de krank zinnigen begrepen wordeu volgens de nieuwe wet op de krankzinnigen. De vroeger rondgezonden con cept-statuten worden daarna aangenomen. Het bestuur zal uit 9 leden bestaan, waarvan minstens 6 voor zich zeiven getuigen art. 2 te aanvaarden. Dit artikel luidt iu hoofdzaak alduB: De Grondslag der Vereeniging en der vau haar uitgaande 'stichtingen, is de Heilige sohrift, naar de verklaring der Geref. kerken bevat in hare be lijdenisschriften: den catechismus, de belijdenis, en de vyf artikelen tegen de Remonstranten. De grondslag zal dus zijn: Gods woordde Hei lige Schrift. Niets meer en niets miuder. Om echter onzekerheid en twisten te voorkomen, om zeker te zijn wat men hierdoor verstaat, is er bijgevoegd: volgens de verklaringen der Geref. kerken vervat in hare belijdenisschriften. Wij deelden reeds in vorige nrs. eeu en ander mede omtrent de „gedaohtenlezers" die tegenwoordig in Parijs, Londen enz. de algemeene aandacht trek ken. Onze landgenoot, de heer G. Keiler uit Arn hem, woonde in Parijs eene seance van zulk een ge- dachtenlezer bij en verhaalt daaromtrent in de Arnh. Ct. het volgende: Kwart over negenen werd de opening der deuren van de séancezaal aangekondigd. Ook deze ruime, hooge zaal was kostbaar en smaakvol gedecoreerd en schitterend verlicht. Een honderdtal stoelen met fluweeleu zittingen waren in rijen gesteld en een zestal bedienden iu officieel gewaad wezen de plaatsen aan, ernstig, plechtig, eerbiedig, gelijk in een hotel als het Continental en voor eene bijeenkomst als die van mr. Capper betaamt. Langzamerhand werden alle stoelen bezet, en al is bet niet gemakkelyk den maatschappelijken stand van een Paryztnaar te bepalen, waren hier toch kenteekeneu genoeg voorhanden, waaruit men kon afleiden, dat de toeschouwers tot de aanzienlijkste kringen behoorden. Dit bleek trouwens spoedig. Op de estrade aan het uiteinde der zaal traden twee heeren, die ik zoo straks op een divan in de leeszaal had zien zitten en die door hun echt Yankee voorkomen mijne aandacht hadden getrokken. De een was kort, vrij gezet, blozend vau kleur en had een kalen schedel. De ander was een slank, lang, jongman met blonde haren, die sluik over zyn slapen hingen. Zijne lichtblauwe oogeu waren in overeenstemming met zijne fletBche gelaatskleur. Beiden waren in onberispelyk toilette de ville. De korte heer richtte zich in 't Fransch met sterk Engelsch accent tot het publiek. Hij begon met de raededeeling, dat de heer Capper, wegeus de morgen-séance eenigszins vermoeid was, waarom hij de welwillendheid der dames en heeren inriep. Op die morgen-séance waren slechts hooggeplaatste en beroemde personen genoodigd onder anderen Sarah Bernhardt en voor ieder, die zich nu iu de zaal bevond, was dus betgeen komen zou eeue verborgenheid. De geleider, wien9 naam niet op het programma vermeld was, en dien ik dus niet anders kan aanduiden, zeide, dat het voor de werkzaamhedeu en ook voor het houden vau toezicht daarop, uoodig was, dat zich een comité vormde. Hij verzocht dat een zevental heeren zich daartoe zouden vereeuigen en voegde er den wensch bij, dat zij slechts personen zouden zijn aan de Parij- zenaars bekend. Gelijk altijd in zulke gevallen, duurde het lang eer het zevental bijeen was. Niemand heeft lust zoodanige actieve rol in het publiek te vervullen. Het eerst verklaarde zich bereid een der redacteurs aan het dagblad VEvc- nementdaarna kwam een advocaat Bergé, ver volgens een markies de Coudéna dszen een attaché d'ambassade op aandrang aan eenige heeren in mijne nabijheid gezeten, liet zich eeu mr. de Simonin overhalen, die zeer bekend scheen eu, volgens hetgeen mijne buren zeiden, een man was, dien men onbepaald vertrouwen kou eu die zich niet licht bedriegen. Een paar andere heeren voegde zich eindelijk ook met eenigen tegenzin bij het comité, alleen opdat de séance zou kunnen aanvangen. Bij het optreden van elk aef heeren, werd diens naam en positie luid aan de vergadering mede gedeeld, waarop hij in optima forma aan den heer Capper werd voorgesteld, met wien hij een handdruk wisselde, gelijk in beschaafde kringen gewoor.te is. De eerste verrichting bestond daarin, dot een van het zevental zich een persoon in de zaal denkeu zou en deze door mr. Capper zou wor deu aangewezen. De Devin werd uit de zaal ge bracht, evenzoo zijn geleider, beiden ouder toezicht van twee heeren van het comité. Drie bleven er iD de zaal. Een van hen dacht zich een persoon, wieus naam hij aan de twee anderen fluisterend mededeelde. De heer Capper eu zyn geleider werden geroepen. De eerste blinddoekte zich, nam den arm van hem, die den persoon had gedacht, legde op zijn hoofd diens hand, waarboven hij zyn eigeu hand hield maar zonder die van den ander aau te raken en met snelle schreden, in gebogen houding, door kruiste hy de zaal iu alle richtingen. Eensklaps stond hij stil, knipte met de vingers zijner vrye hand en greep e«n heer bij den arm 't Was mis. Deze heer was niet de persoon, die gedacht was. De heer Capper schoof zijn blinddoek naar boven terwijl het publiek fluisterde, grinnikte en glimlachte onder den indruk der mislukte toer. Maar opeeus riep de Devin uitthe ladg, the lady en werkelijk was het de dame, naast den aangevatten heer gezeteö, die door het lid der commissie gedacht was. Met eenig wantrouwen zag men nu de tweede toer tegemoet de stemming was niet gunstig voor mr. Capper. Die toer bestond in het aanraken met een metalen voorwerp van twee andere harde voor werpen in de zaal, zoodat er geen indruk achter blijft. Weder gingen Capper en zijn geleider de zaal uit en werdeu bewaakt. Bij zijue terugkomst bond de eerste zich weder den blinddoek voor, doorschreed op dezelfde wijze de zaal, maar thans wees hy zonder aarzelen een dturknop en een ornament der draperien aan. Ieder wist, dat hij jcist had geraden. De heer Capper won iu de achting van hen, die hun 10 of 5 francs betaald hadden om hem te zien werken. Maar nog hooger steeg de ver bazing bij de derde toer. Onder de gewone voorbereidselen en waarborgen stak een der com missieleden drie spelden, één in een kolom, een tweede onder de rokskraag van een der toeschou wers en een derde in de zitting van den stoel van een heer vlak voor mij gezeten. Capper stormde op de kolom af eu vatte de speld daarop sueed hy, steeds in gebogen houding en bij herhaling van richting veranderende, verscheiden malen de zaal door, tusscheu de stoelen zioh een weg banende, zonder er een aan te raken, terwijl het commissielid, dat met hem mededraafde, ge durig zijn knieën en armen stootte, niettegenstaande hij goed zien kon en Capper gebliuddoekt was. Opeens hield hij stand naast een heer midden in de zaal, knipte met de vingers en stak zyn hand onder diens rokskraag, waaruit hij triomfantelijk de tweede speld te voorschijn haalde. Naar de derde speld zocht by minder lang. Toen hy by dén heer stond, in wiens stoel zij verborgen was, had ik gelegeuheid hem meer van nabij te zien. Ik hoorde het korte, zeuuwucbtig gejaagde adem halen, ik zag de vuurroode kleur, die zijn straks zoo bleeke wungen overtogen had en kon het trillen van zyn armen en handen waarnemen. Hoe lang kan die man nog leven vroeg ik mij af, of is ook dit slechts vertoooing om het bedrog te verbergen 1* Van de volgende toeren noem ik er nog slechts drie, de merkwaardigsten naar het mij voorkomt. Een der heeren vau het comité moest iu ge dachten een moord begaan met een mes in de zaal aanwezig dat mes, de persoon, die als slacht offer gedacht werd, de plek waar hij is getroffen en de plaats waar hij geveld werd, moest door den Dtvia geraden wordeu. Op verzoek van den geleider werden een zestal messen hem overhaudigd en in een houten bord ge stoken, Natuurlijk duurde het een poos eer zei heeren besloten hadden huu mes te leenen. Capper werd weggebracht en weder in de zaal geleid. Na eenige aarzeling greep hij het mes. Het commissielid knikte toestemmend zijn collega's toe. Na een paar woeste wandeliugen door de zaal, schoot hy af op een der kolommen nabij de estrade en vatte een oud eerwaardig heer met grijs baar by den schouder. Deze was het gedachte slachtoffer. De oude heer was volstrekt uiet gesticht over dieo moord hij schudde ontkennend het hoofd, en inder daad golden hier de regels Les gens que vous tuez, se portent assez bien. Maar dit baatte hem niet: hy was vermoord,of hij het goedvond of niet. Hoe wist bij evenwel zelf niet, maar de Devin raakte met de vinger zijn schedel ter zijde aan en inderdaad had de moorde naar in gedachte zyn slachtoffer daar getroffen. Het lag anders voor de hand, dat men iemand met een dolk in het hart, of, op Italiaansohe manier, tusschen hals en schouder den doodsteek zou toebrengen. Het lid van het comité had blijkbaar opzettelijk eeue plaats gedacht, die voor een messteek het minst geschikt was. Toen moest nog worden aangegeven, waar de oude heer gevallen was en ook deze plek werd na een korte omzwerving aan de andere zijde van de estrade gevoudeu. Het publiek was, naar sommige verschijnselen te oordeeleu, onder den indruk van de akelige gebeur tenis, al bestond zij dan ook slechts in de gedachte van een der aanwezigen: men moet den duivel niet op den wand teekenen. Het zou me niet verwon deren, als de oude heer dien nacht onrustig door bracht er» bij herhaliug de opmerking had gemaakt, dat het niet te pas komt iemand tegen zijn zin en buiten zyu weten te vermoorden, ten pleziere van van *an eeu cetèbre Devin Op een tafel lagen drie bouquetten met de kleuren der Fran8che vlag. Drie heeren werden uitgenoo- digd elk een bouquet te kiezen en dit namens den heer Capper aan te bieden'jaan drie verschillende dames, die zij in hunne gedachten aanwezen. Elk van de drie heeren maakte met de hoofdpersoon van den avond een tocht door de zaal. Yan den eersten kwam bet bouquet uiet terecht, maar ik merkte op, dat, terwijl als eisch was gesteld, dat hy onaf gebroken zou denken aan de dame, voor wie de bloemen bestemd waren, hij bij bet doorkruisen van de zaal met verscheiden andere een groet wisselde of een wenk gaf aau een vriend of bekende. Het bouquet werd niet geplaaist. Daareniegen wel de twee audere. Toen werd nogmaals beproefd no. 1 aan zijn adres te brengen, maar dat mislukte we derom. Het commissielid gedroeg zich weer als de eerste maal. Of dit werkelijk van invloed geweest ia, za! ik niet beslissen, ik constateer alleen bet..feit. De laatste toer bestond in het raden van het nom- mer eener banknoot. Capper eo zijn geleider verlieten de zaal. Aan de heeren werd overgelaten den persoon aau te wijzen, die het banknoot zou leveren. Van ^afspraak kou dus geen quaestie zijn. De eenige voorwaarde was, dat hij, die hel bezat het Dommer moest raededeelen aan een van het zevental, ter zijner keuze. Eeu oud militair met verschillende decoratien haalde uit zijn portefeuille een bankbiljet te voorschijn en liet op eene plaats, waar anderen het papier niet konden zien, het nommer controleereu. Alfred Capper kwam daarna met zijn geleider binnen, blinddoekte zich eu nam plaats voor eeu bord, waarop naar volgorde de cijfers drie of vifr van elk op kleine houten bordjes waren ge schreven. Het lid van het comité, dat kermis ge nomen had van de banknoot, moest zijn hand boven die van Capper houden, zonder ze aan te raken, zooals ook bij de vorige toeren geschied was. De toer zou beginnen, toen eeu der nauwezigen, die zich redacteur van La Paisc noemde opmerkin gen maakte. Hij werd verzocht op de estrade te komen. Hier echter maakte hy het zoo lastig door daden en woorden, dat de commissie hem verzocht weer heen te gaau. Hij onderzocht alles, wat hem zeker volkomen vrij stond, maar wat niet betaamde tegenover personen van wien niemand onderstellen kon of mocht, dat zij comperes van deu Devin waren. Capper bleef ongeveer een kwartier voor het bord met de cijfers staau. Hij, tastte en greep eu eio- delyk had hij vijf cijfers naast elkander gesteld, maar bleef nog tasten. Eensklaps nam hij het voorlaatste cyfer weg en zette er een ander voor in de plaats. Het getal was dat vau de banknoot. Het biljet werd te voorschijn gehaald eu het comité overtuigde er zich van. De geleider van Mr. Capper hield nu eeu korte slotrede, waarin bij Zeide, dat, zoo men aan bedrog geloofde, men zich te wenden had tot de leden van het comité. Deze zouden dan medeplichtig inoeteu zijn. Ik zal my niet vermeten te beweren, dat er geen bedrog, is gepleegd. Dit alleen durf ik zeker zeggen, dat de heeren, die het comité vormden van geen medeplichtigheid kunnen worden verdacht. Hoe evenwel de uitkomsten werden verkregen, door slim beleid tusschen Alfred Capper en zijn ge leider of wel door eene geestelyke gave van eerstge noemde, kan ik niet beslissen. Ik verhaalde alleen, wat ik gezien heb, en dat mij en ieder toeschouwer met verbazing vervulde. Bezit Capper inderdaad de gave, waaraan zijne verrichtingen doen gelooven, dan ryst de vraag of hij ze niet tot beter en hooger doeleiuden kan aan wenden, dan tot vertooningen, die slechts als publieke vermakelijkheden worden beschouwd. Misschien is daarmede miuder te verdienen, dan met séances a 5 en 2.50 per toeschouwer, en behoort ook de célèbre Devin tot hen, die liever rijk worden dan nuttig zijn, Is hier bedrog en misleiding in het spel, wat wy bijna weigeren te gelooven, dau is dit zoo fijn eu ondoorgrondelijk, dat het ruim het entrégeld waard is, om daarvan getuige endupe te zyu. Aanstaanden Woensdag zal de Heer S. van Gro ningen, piaui9t te Zwolle, hier eene Soiree geven, waarop wij de aandacht vestigen van de vele mu- ziekvrienden hier ter stede. De heer van G., die ook voor eenige jaren hier optrad, gaf gedureude den lautsten winter met groot succes concerten in verschillende plaatsen van ons land onder anderen werden zijne Beethoven-soirees, waar achtereenvol gens alle sonates van dien meester werden gespeeld, met groote belangstelling bezocht. Wij vleien °ns, dat de vele degelijke beoefenaars def piano te Gouda de gelegenheid uiet zullen laten voorbij gaan, om iets goeds te hooren. Nog vermelden wij, dat de Heer v. G., die reeds in zijne jeugd als uitstekend dilettant bekend was, zioh eerst op lateren leeftijd geheel aan de muziek heeft gewijd beroemde Duitsche virtuozen waren zijn leermeesters. Voor Uerlingeu der hoogere pianoklassen onzer stedelijke muziekschool verdient dit concert eene bijzondere aanbevelingzij kunnen er het bewijs vinden, tot welke ontwikkeling een muziekaal taleut ouder degelijke leiding door ernstige studie gerakeu kan. Het programma vermeldt compositiën van van Beethoven, Chopin, Tschaikowsky, Liszt en den concertgever. De concertvleugel van Robert Seitz te Leipzig is uit het magazijn van de Heeren Qebr Rijken en de Lange te Rotterdam. Van de beropeuing der zitting van het Fransche Parlement maakt de Times gebruik om aan Frank rijk den raad te geven eeue bemiddeling aan te nemen, teu einde aan het conflict met China een einde kome. Ingeval Frankrijk eene bemiddeling weigert", zegt het Cityblad, „dau zal het tegeu zich hebben de in boorlingen, welke de Chineesche regeeriug zetve niet bij machte is te bewaken eu te besturen. Onophou delijk zal het iu Kelung genoodzaakt zijn te vechten met de inheemsche stammen, die door de Regeering van Pekin aangemoedigd zullen worden. Het bezet ten van Keluug zou voorzeker eeu zware slag zijn aan China toegebracht, maar desniettemin zal het eenige resultaat er van wezengroote opofferingen van menscheu eu geld, zonder eenig nut of voor deel. En indien de Franschen de hoofdstad van het Hemelsche Rijk aanvallen en deze operatie gelukt, dan veroorzaken «zij den val der Mandschoedyna9tie en als gevolg daarvan een langduriger) burgeroorlog, zonder dat Frankrijk daardoor meer tal zijn vooruit gekomen want terwijl de Chineesche prinsen elkan der om het bezit vau den ledigstaanden troon zou den besnijden, zoudeu de schadeloosstellingen, welke het Parijsche kabinet eiicht, onbetaald blijven. Aan de Times wordeu teeuige bijzonderheden mede gedeeld omtrent den tegenspoed der Fransche wape nen te Tani8ui. Toen de Franschen aldaar landdeu, lagen de Chineezen in eene hinderlaaag, lieten hen tot op korten afstand uaderen en openden toen een moord dadig vuur, waarop de Franschen iu verwarring terugtrokken en de Chineezen beu in den rug aanvielen. Het schijnt evenwel, dat de Franseben zich dapper geweerd hebben, war.t de Chineezen verloren 200 mao, de Frauseheu maar 70 aan doodeu eu gekwetsten. Vele Franschen werden door de Chineezen onthoofd de Britsche consul heeft daartegen bij de Chineesche overheid eeu krachtig protest ingediend, en ontving ten antwoord, dat het onthoofden voortaan zou ge staakt wordeu. Woensdag gingen de Franschen opnieuw te Tamsui aan land, en er ontstond een hevig gerecht, dat vijf ureu duurde eu met bet terug trekken der Frauschen naar hunne 9cbepen eindigde. De heer Hérisson, Frankrijks minister van koop handel, beeft dan toch eindelijk besloten de porte feuille neder te leggec. Nadat de vele geruchten hierover verspreid op de stelligste wijze waren tegengesproken, blijkt het nu dat zij alles behalve ongegrond waren. De aftreding van den heer Hérisson zuivert, zooals zijne politieke tegenstanders zeggen, het kabinet-Ferry vau het element der uiterste liukerzijde, dat door twee leden vertegen woordigd was generaal Thibaudin, reeds vervangen door generaal Campenon, en de heer Hérisson, die door den heer Rouvier wordt opgevolgd. Ver moedelijk neemt de nieuwe Minister reeds heden bij zijne collega's plaats in de Kamer, wier vacantie is afgeloopen, en waar voor de eerste zitting slechts eenige huishoudelijke aangelegenheden aan de orde zijn. De afgetreden Minister laat onvoltooid een taak welke hij zoo gaarne bad volbrachthet benoemen van de groote commissie, belast met het uitbreugen vau advies oVer alle vraagstukken betreffende de wereldtentoonstelling, in 1889 te Parijs te houden by het vieren van het eeuwfeest der eerste Fransche Republiek. Op eeu interpellatie over China is het Kabinet voorbereid de heer Lockroy zou de interpellant zyu, doch naar het schijnt zal hij het initiatief niet nemen, maar met het stellen van zijne vragen tot dat bij de eerste de beste gelegenheid de Fransoh-Chineescbe oorlog een punt van bespreking is. Engeland is de eenige Mogendheid, welke de uituoodiging voor de Congo-confereutie nog niet heeft aangenomen, maar meu zal wel niet anders dan ja kunnen zeggen, hoe groot ook inwendig de ontstemming is over de streek van Bismarck, op dit punt bijgestaan door Frankryk. Omtrent het programma der „Coiigo"-conferentie verneemt men nog eeuige bijzonde.rbedeu, die ter aanvulling kunnen 9trekken van hetgeen de Pa rijsche Temps er vnu heeft medegedeeld. Het eerste punt betreft de vrijheid van handel en scheepvaart „op bet bassin en de monden van de Congo." Deze bijvoeging komt in de Temps niet voor en is toch niet van beteekenis ontbloot want daardoor wordt het verdrag tusschen Engeland en Portugal krachteloos. Met betrekking tot het tweede punt beeft de Temps alleen vermeld, dat de vrijheid vau scheep vaart ook zou gelden voor de Niger. Hierbij kan nu nog worden gevoegd, dat het in de be doeling ligt, op de Congo en de Niger de be ginselen toe te passen, die het Weener Congres ten opzichte der internationale rivieren had aan genomen en met betrekking tot de Donau worden toegepast. Het derde punt handelt over de omschrijving der formaliteiten, ouder welke het bezetten van nieuwe terreinen zal worden beschouwd als zijnde van kracht. Met dit een en ander wordt het doel der conferentie nogeenigszins duidelijker. Tevens wordt het be vestigd, dat uiet slechts de drie later uitgenoodigde mogendheden, Oostenrijk, Rusland en Italië, maar ook de Scandinavische rijken Denemarken en Zweden later aan de conferentie zullen deelnemen ter bekrachtiging der daarin genomen besluiten. Zoo doende wordt het eene voorbereidende bijeenkomst over de grondslagen, na wier vaststelling de confe rentie overgaat in een congres en derhalve zooveel te meer beteekenis verkrijgt. Wat betreft de internationale Commissie, die, naar de bedoeling der uitnoodiging, in de conferentie zou moeten worden benoemd, daaromtrent blijkt, dat hare bevoegdheid zich hoofdzakelijk zal uitstrek ken over de monden van de Congo en dat zij dus ook hierin zal gelijkstaan met de Donau-coramissie. Voorts ligt het nog in de bedoeling, aan de As sociation Internationale Africaine de uitvoering der besluiten op te dragen voor zoover haar eigen ge bied aan de Congo betreft. De Duitsche bladen zijp. voor een goed deel ge vuld met verkiezingsartikelen zonder echter nieuwe gezichtspunten aau te bieden. De regeeringsbladen bemoeien zich niet veel met den strijd en men kan al te goed bemerken, dat de „Prov. Corr." overleden is. In Brandenburg zijn ter afwisseling op een kiesvergadering de sociaal-democraten aan het vechten geweest met de nationaal-liberalea en wel zoo hevig, dat de militaire macht te hulp moest worden geroepen en var. haar wapenen een flink gebruik maken. Ook de Eugelsche liberalen hebben te Birmingham de handen niet thuis kunnen houdenzij wilden met geweld een conservatieve demonstratie beletten Northcote en Chnrcliill kregen byna een pak slaag. Op deze wijze neemt het „politieke leven" een nog ongunstiger richting. De berichten over den Hertog van Brunswijk luiden weder gunstiger. RECLAME die laxerende middelen gebruiken, morsten niet verzuimen een proef te nemen met de Zwitsirsche Pillen van den Apotheker R. BRANDT, door de beste autoriteiten allergunstigst aanbevolen. Die proef zal haar overtuigen hoe aangenaam, vrij van pijn en stellig werkend dit geneesmiddel is. Ver krijgbaar a 70 Cts. de doos, te te Gouda bij J. C. ZELPENRIJK, Droogist. Ieder kapitalist die in het bezit Is van goed en ter beurze genoteerd® affecten (actiën of obligatien) kan zich op mathematische en zekere wijze eeo verschaffen,door eenvoudige operatien beslaande in den verkoop van premies. Dit goed bekende en sedert lang in verschillende laaden beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2,000 met een kapitaal (in ftld of in effecten J. van f. 5,000; f. 1.000 met f. 2,500, f. 500 met t .200, enz. De fondsen zijn altijd beschikbaar. De winst wordt maan delijks per postwissel opgezondeu. Duidelijk uitleggenie brochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kotteloot toegezon den door den Heer Directeur der Algemeene Belgische Bank (BANQUE GÉNÉRALE DE BELGIQUE), 5. Rue ém Congrès, Brussel. MARKTBERICHTEN. Gouda, 16 October 1884. Markt voor granen in een doen. Beste Zeeuwsche Tarwe niet onder 8.75 a 9.25 te koop. Goede en polder 8.a 8.50. Mindere 7.50 a 7.90. Rogge 6.25 a 6.50. Gerst 5.25 a f 6.25, Chevalier tot 7.60. Haver 4.20 a 4.60. MaÏ9 6.Duiveboonen 7.40 a 7.80. Paardeboonen 6.50 a 7.Hennep zaad 10. De veemarkt met goeden aanvoer, de handel in alle soorten traag, vette varkens 23 a 26 ct., varkens voor Londen 19 a 21 ot., per half kilo, magere var kens en biggen traag, biggen 0.80 a 1.20 per week, schapen en lammeren traag te verkoopen. Aangevoerd 72 partijen kaas, eerste kwaliteit ƒ25 a 28 tweede kwaliteit 21 a 24. Noordhollandsche ƒ25.a $3,

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2