1884. Nieu TER Bü deze Cou G De ii i r De uitgave ae; WOENSDJ geschiedt <J DINSDAG DAG. De franco per Nog een lai hart over de de kiezers a. s. zonderheid gel vrienden zijn v van kerkelijke onze beste krac dat het overwii die niet in d( heil van den schdppij, maai en.41e zegeprai meester in ei$ de kerkdit over tegen woe allerlei voorwe tracht men var ren en der k halen hunne ma der maatschap; der geldmiddel onderwys, deze moeten alleen menigte te veti kerkeliike over) waar liberaal z of christendon partij wenscht meester zij op en godsdienst kerk. Indien tegenwoordig z de schuld van gevolg van ond inrichting van van het voorts veroordeeld 1^ van de ongans De waarheid eene party, dit van geweten voor de overm die dus een ec wil op de pu volksschool en lijken haat toed in den weg ti vinisten en bestaande, zeh voeren, omdat wezen van ver lijken van -vê] in af keer van toch op toelej posities te ven In de overt groote rampe, zöu, indien de slaagden, roep» den aandrang als mannen Snelpersdruk van A. Brinkman te Gouda. A geven tot goasa ten si naat. jsr 1» alleen quaestie over den eigendom van een gebouw, waarvan de Gemeente beweert eigenaar te zyn en eveneens het Kerkbestuur. Spr. heeft evenmin als eenig ander lid van den Ge meenteraad dan ook de goede trouw van het kerkbestuur in twijfel getrokken. Spr. zal, als er redelyke voor stellen tot schikking worden gedaan en spr. ge looft dut ook van de andere leden te kunnen zeggen daarvoor een open oor hebben en is ten allen tijd bereid in billijke aanbiedingen tot schikking te treden. De heer Ruijgers zegt dat er reeds vroeger billijke voorstellen tot schikking zyn gedaan, maar die zijn door het gemeentebestuur verworpen I Spr. was niet geheel en al op* de hoogte van de zaak en vroeg daarom den deken, den heer Malingré, hem te willen inlichten en deze heeft hem ach riftelijk een en ander daaromtrent gegeven dat spr. daarop den voorzitter overhandigt met verzoek het door den secretaris te willen doen voorlezen. De voorzitter betwijfelt of het hier de juiste tyd en plaats is om dergelyk stuk voor te lezen, maar wil de heer Ruijgers het ter kennis brengen van de vergadering dan geeft spr. hem in <<verweging het zelf voor te lezen. De heer Ruijgers voldoet daaraan en leest den brief voor, waarvan de inhoud op het volgende neerkomt De heer Malingré heeft aan den raad van Gouda (hij meent in November 1880) geschreven dat het R. K. kerkbestuur voornemens was de oude kerk op de Oosthaveu in publieke veiling te breugen, dat de raad echter de voorkeur had en verzocht werd binnen 3 weken te antwoorden. Daarop werd door den raad geantwoord dat deze zich verwonderde over het schrij ven van den heer Malingré aangezien het kerkgebouw stadseigendom was, dat door Z. M. den «.Koning slechts in gebruik was afgestaan en daar het nu bleek dat dit gebouw niet meer noodig was voor de uitoefening van de eeredienst werd het kerkbe stuur verzocht het gebouw weder ter beschikking van de gemeente te stellen. Op dit schrijven antwoordde de heer Malingré na mens het Kerkbestuur, dat dit genegen was het ge bouw in eigendom aan de stad onverwijld overtedragen mits door deugdelijke bewijzen het eigendom der stad bewezen werd. Hierop had de heer Malingré nooit een antwoord ontvangen. Geruimen tyd later - misschien wel een jaar - had de heer Malingré zich in persoon tot den Burgemeester ten raad huize begeven en Z. E. A. voorgesteld om de zaak in der minne te schikken. Indertijd was door de stad subsidie gegeven voor den bouw der R. K. Kerk op de Gouwe van f 5000 en de heer Malingré vroeg die som ook als bijdrage voor de schuld der kerk en zou de oude kerk aan de stad gelaten worden. De Burgemeester zeide dit in over weging te zullen nemen en aan den raad voor te stellen. Na lang wachten kwam de Burgemeester by den heer Malingré en stelde hem voor 2000 te geven zoo dit door den deken werd aangdtfomen, zou de Burgemeester dit den Raad voordragen. De heer Malingré bad daarop ^évraagd of de Burgemeester wel wist .welke waarde het kerkgebouw had, waarop deze antwoordde dat dit geschal was op 6 7*000. Welnu, had de heer Malingré gezegd „Geef my de helftdu» 3500 en dan is de zaa)t geschikt.» De Burgemeester zou dit zyne Collega’s voorstellen doch het antwoord, dat vervolgens kwam, verzekerde den heer Malingré dat het gemeentebestuur in het voorstel niet kon treden, waarop de deken den Burgemeester meldde dat aangezien er aan geen schikking te denken viel, hij als wettige eigenaar zou handelen, zooals hem goed dacht. Daarop werd de kerk verkocht voor 6000 aan Mevrouw Koek. Eenigen tyd daarna werd de deken gesommeerd door den Deurwaarder, den heer van der Werve, over dien verkoop en toen is het proces legen de kerk begonnen Na voorlezing van dezen brief vraagt de heer van Mierop het woord en zegt dat, naar zyn inzien, nu het een geding is, hier ni»t kan gedebatteerd worden over een .eventueele schikking. Dat moet een punt van overweging uitmaken tusschen de advocaten der beide partijen. De Voorzitter deelt dat gevoelen en vraagt ten slotte of de heer Ruijgers een bepaald v op ratel doet om een som uit te trekken voor het voeten van een geding, waarop genoemde heer antwoordt dat hij geen voorstel zal doen daar hij niet weet boe in deze de wil is van den Deken. Sadat voorts besloten is dal by Z. M. den Koning vergunning zal worden gevraagd tot het heffen van veergeld aan het Pontje over den Turfsingelgracht en sluisgeld aan het Reeuwyksche Verlaat, wordt de begrooting met algemeene stemmen vastgesteld. De inkomsten en uitgaven worden vastgesteld op 333.525.78s en de post voor „onvqgrziene uit gaven* op$/ 3387.74. Tot onderwijzeres, aan de 2e Burgerschool voor meisjes jyordt daarop benoemd Mej. A. Knijpers, met algemeene stemmen. Niets mper aan de orde zijnde, wordt daarop de vergadering door den Voorzitter gesloten. geheele brug doen vervallen maar meent dat men volstaan kan roet een „vaste loopbrug.* De heer Samsom is het met de vorige sprekers niet ecus. Spr. woonde vroeger op de Raam en hij verklaart dat de passage over bedoelde brug zeer groot is. De post wordt ten slotte goedgekeurd met 13 tegen 2 stemmen» die den hh. Kist en Oud ijk. By den post: „Kosten der rioleering van zijlen bestrijdt de heer Kiel hel voorstel vau B. eu W. om de zyl langs het plantsoen tegenover den Kattensingel ie rioleeren. De heer Oudijk vereenigt zich met dien spreker, doch de post wordt goedgekeurd mei 10 tegen 5 stemmen, die der hh. Samsom, Ruygers, Straver, Oudijk eu Kist. By den postBelooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politieu komt in behande* ling het adres der politie-agenten, verzoekende ver- hoogiug van bezoldiging. B. en W. adviseeren op dit verzoek afwijzend te beschikken. De agenten le klasse genieten met hunne gratificatie, die alleen bij grof plichtverzuim wordt ingehouden, 525, die der 2e klasse 500. Bovendien hebben zij vrije boveukleeding en bun wordt schoeisel verstrekt tot een gezamenlijk bedrag van 100. B. en W. meent dat hun bezoldiging niet zou kunnen worden ver hoogd zonder onbillijk te worden tegenover andere ambtenaren der gemeente. Hunne werkzaamheden zijn ten gevolg van de wet van 28 Juni 1881 trou- weusKuiet bijzonder vermeerderd (zooals zij bewe ren ir hun adres) daar zy ook vóór dien tijd reeds verplicht waren te zorgen dat beschonken lieden niet de openbare orde verstoorden. De heer van Mierop stelt voor de agenten van politie wel eenige meerdere bezoldiging te geven nl. ieder 25 meer. Wanneer hij hun bezol diging vergelijkt mèt die van de rijks veld wacht (die der le klasse hebben 750, der 2e 650, der 3e 550 eu jaqf topzieners 525) dan mogen zy wel iets meer hebben. Een politie-agent moet voorts iemaud zijn vau meerdere ontwikkeling dan b.v. een brugwachter, hij moet goed kunnen lezen en schrijven enz. zoodat bij wel iets hooger be zoldiging mag hebben dan eerstgenoemde beambte. De Voorzitter zegt dat het hem spyt als hoofd der Geroeente-politie het verzot k niet te kunnen ondersteunen, maar in vergelijking met andere ambtenaren z()n zij niet slecht bezoldigd, een agent le klasse beeft ongeveer 10 in de week, een agent 2e klasse 9.50 en een nachtwacht slechts 5.25, een timmerman bij de stad (die zijn vak goed moet verstaan) 9.een loodgieter f 8.een sluisknecht 7.50 enz. enz. Boven dien zyn de agenten leeds dikwijls verhoogd in bezoldiging. Niettegenstaande dat vragen zij telkens meer. Het komt spr. voor, dat zij, die telkens om verhooging van bezoldiging vragen niet moeten bevoorrecht boven anderen, die zoo bescheiden zijn om tevreden te zijn met 'het hun toege kende en daarom verklaart spr. zich bepaald tegen verhooging. De heer Ruygers ondersteunt het voor- stel-Mierop. Elders is veel meer uitgetrokken voor de politie dau hier, b. v. in Delft is dat ’t geval, waarop de Voorzitter opmerkt dat Gouda en Delft niet gelijk staan, terwijl laatstgenoemde gemeénte nog wel een academie-stad is. De heer Hoogenboom ver klaart zich voor het voorstel en wil in allen geval de politie-agenten iets meer geven voor schoeisel, daar bij de discussie gebleken was dat de som, die hun daarvoor wordt verstrekt, niet voldoende is. Het voorstel van den heer van Mierop wordt .verworpen MMt 8 tegen 7 stemmen, die der hh. Sam som, Jager/Hoefhamer, Ruijgers, van Mierop, Hoo genboom en Straver. By den post„Kleeding en wapening der politie- dienaars» wordt door den heer Hoogenboom voorge- sleld dien te verhoogen met 30.ten einde de politie-agenten iets meer te verstrekken vpor schoeisel. Dit voorstel wordt aangenomen met 13 tegen 2 stemmen die der hh. Post Drost en Fortuijn Droog- leever. Bij den post „Onderhoud van lantaarns11 vraagt de heer Jager of nu de prijs van het gas voor particulieren verlaagd is, ook die voor de gemeente niet verlaagd moet worden, welke vraag de voor zitter ontkennend beantwoordt met het oog op hét Contract. De heer Jager gelooft dat de inhoud van dat'Contract niet algemeen bekend is. Hij wenscht dat dit gedrukt jwordt. De toezegging daafloc wordt gegeven. Bij den post: „Kosten voor hei verstrekken van drinkwater» betoogt de heer Jager de wenschelijk- heid om het water uit de waterleiding aan onver- mog«nden meer algemeen kosteloos verkrijgbaar te stellen. Zooals het nu is moet iéder, die dat water kosteloos begeert, daartoe eeu kaart vragen aan het Burgerlijk Armbestuur, "die dan telkens moet worden vertoond. Dit acht spr. minder wenschelijk. Er zijn toch armen, die tegen die bepaling opzien. Het is waar arm te zijn is geen schande maar telkens die *kaart te moeten vertoonen is toch verre van aangenaam. Spr. wil daarom vrijzinniger bepalingen invoeren voor die kostelooze verkrygbaarstelling van het tfater. De Voorzitter merkt op dat de tegen woord igé re geling een uitvloeisel is van een vroeger genomen raadsbesluit en dat de kaart noodig is voor de con- toch als tijdelyke maatregel, toen het water bij de Raam verstopt was, het water uil de leiding werd verkrijgbaar gesteld zonder vertoon van kaart. Die maatregel is nu opgehouden tot groot ongerief van de bewoners in die buurt. De Voorzitter merkt op dat de Directie der Waterleiding in het bedoelde geval de welwillendheid had geen vergoeding te vragen voor dat water, doch werd dat meer algemeen verkrijgbaar gesteld door ons, dan zou het moeten betaald worden en watermeters worden gebruikt. De heer Hemsing vraagt of al» de Waterleiding een» geen water kan geven, daarvan moet worden kennis gegeven. Het is spr. toch eens een paar maal nachts gebeurd dat hij geen water kon krygey. Voor particulieren is dit nu een enkele maal zoo erg niet, maar in geval van brand is dit gevaarlijk. De Voorzitter zegt dat ook eens gemerkt te hebben en de Directeur zeide toen dat het een gevolg was van een tijdelijk gebrek aau de leiding. De heer Ruijgers ondervond wel eens op Zaterdagmiddag dat er geen water was, en vraagt daarom of niet hier zou kunnen geschieden wat b. v. in Rotterdam gebeurt dat vooruit wordt gewaar schuwd dat op zekere uren geen water verkrijgbaar zal zijn. De Voorzitter zegt dit dijn Directeur in bedenking te zullen geven. De heer Fortuijn Droogleever verlaat de vergadering. De heer Prince vindt het denkbeeld van dei^ heer Jager wel goed, maar hij ziet niet in hoe er dan controle mogelijk zal zijn. De heer Hoogenboom wil het water vooreerst kosteloos verkrijgbaar stellen voor hen, die een kaart hebben en tegen betaling, b. v. 1 cent voor twee emmers, vóór hen, die geen kaart hebben. De heer Oudyk is er ook voor het water meer algemeen verkrijgbaar te stellen, daar dit uit een gezondheids-oogpunt alle aanbeveling verdient, en hij zou daartoe op verschillende plaatsen in de Gemeente stations willen aanwijzen, waar het water gekocht kou worden tegen billijken prijs. De Voor zitter merkt op dat dit reed» bij de water- en vuur- vrouwen het geval is. Het voorstel-Jager wordt daarop verworpen met 13 tegen 2 stemmen, die der hh. Jager en van Mierop. Bij den post: „Garantie der bruto-ontvangst van de Waterleiding" merkt de heer Straver op dat deze post (op 5000 uitgetrokken) wel 3000 lager kan gesteld, daar de ontvangsten thans 13000 bedragen, doch*de vergadering vindt beter dezen poét niet te verlagen. Bij den post Kosten vallende op het voeren van gedin gen» {pro memorie uitgetrokken) vraagt de heer Ruijgers het woord en geeft in bedenking nu er een proces wordt gevoerd met het R. K. Kerkbestuur een zekere som op dezen post uit te trekken. Spr. ziet die zaak zeer donker iu en betreurt het dat de Katholieken in een zoo netelige positie zyn gebracht. Toen de Katho lieken het kerkgebouw op de Haven verlieten is de deken, de heer Malingré, bij de eerste rechts geleerden van het land niet bij een, maar bij meer geweest om advies in te winnen en door hen werd stellig beweerd dat het recht hier aan de zijde van het kerkbestuur was. De deken was dus niet vry meer in zyn handelingen, hij moest voortgaan! Alle aanbiedingen tot schikking aan het gemeente-, bestuur gedaan zijn daarop van de hand gewezen en toen moest de deken vau zijn recht gebruik maken. Spr. betreurt het, dat hier in de gemeente op de^e wijze godsdiensthaat wordt opgewekt en de Katho lieken zijn niet in staat de kosten te betalen en zullen op deze wijze genoodzaakt worden als *t ware tot hun laatste druppel bloed" op te offeren! De raad mag het wel eens bedenken wat het gevolg kan zyn van een ver schil van gevoelen als het hier geldt, een volksop roer kan er door ontstaan, waartoe spr. wijst op de verleden jaar hier opgevoerde Bassie-spelen, waar het ook slechts gold een verschil van gevoelen en wan neer B. en W. toen niet krachtig waren opgetreden, dan zou er op den Singel geen ruit heel gebleven zyu. De Katholieken mochten wel verre vau tegengewerkt te worden, veeleer iet» voor hebben, want zij doen voor eigen rekening een 800 tal kinderen onderwijs geven vau 6 tot 12 jaar, die anders de kosten van onderwys der gemeente aanmerkelijk zouden verhoo gen. Spr# wijst er op hoe de Katholieken voor eenigen tijd een uitstekend terrein aan vroegen voor een kerk, dat om het plantsoen dat daar staat werd geweigerd en nu is er vergunning gegeven dat de tram daar door rijdt 1 De Katholieken moeten zich thans be helpen met een kerk die by geen mogelijkheid an ders dan scheef en schuin kon gebouwd worden 1 In Schoonhoven handelde meu anders, zegt spr. Daar werd door den pastoor dezelfde die uu onlangs overleden ia grond aan de Gemeente gevraagd en het antwoord was gij kunt den grond krijgen maar tegen betaling, niet kosteloos en toen werd de grond afgestaan légen een prys zoo laag* dat de boomen die daarop stonden bij verkoop bijna evenveel opbrachten als de grond bad gekost. Het gevolg van die tegenwerking hier ter, stede ishaat en nijd, en spreker drukt de hoop uit dat het alsnog tot een schikking zal komen. De Voorzitter beantwoordt den heer Ruijgers en zegt niet te begrypen boe deze zaak aanleiding kan tröle.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 4