Nederlandsche Nijverheid Buitenlandsch Overzicht. Een kleine IJitg-aaf den trein, Toor footer die tan doorgaand rerawerk is voorzien, wordt gewijzigd. In de rijkspostspaarbank tiju gedurende de maand September 11. ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen bedrag der inlagen 307,624.16®, bedrag der terugbetalingen 205,758.71®. Alfoo meer ingelegd dan terugbetaald 101,865.45. Aan het eind der maand Juli 1884 was ten name der ver schillende inleggers ingeschreven een bedrag van 4. 181,992. 99®, zoodat de som der inlagen op 31 Aug. 1884 bedroeg 4,233,858.44® In den loop der maand zijn 2304 nieuwe spaar bankboekjes afgegeven, en 646 boekjes geheel afbe taald, zoodat aan het einde der maand 85,257 boekjes in omloop waren. Voor het Hof te Arasterdam stond Dinsdag te recht de persoon van Jan Fabritius, oud 33 jaar, wonende te Rotterdam. De besch. stond terecht wegens bigamie. On geveer 12 jaar geleden nl. was hij te Hoorn gehuwd met H. Dapper. Uit dat huwelijk werden drie kin deren geboren, res. van 118 en 4 jaar. Het scheen echter niet gelukkig te zijn: de vrouw verwaarloosde het huishouden, de mau kon nimmer geld genoeg verdieneu om het huishondeu te onderhouden, huise lijke twisten ontstouden, tot dat, nu ongeveer 4l/9 jaar geleden, de besch. zijne vrouw verliet; bij zijn vertrek liet hij eeu brief achter waariu hij te ken nen gaf, dat hij naar lodië zou gaan en bij ziju terugkomst eeuig geld voor zyn gezin zou afzonderen. Sedert heeft hij op verschillende schepen gevaren als hofmeester en wel 't laatst op de stnd „Amster dam", op welk schip hij in kennis is gekomen met de hofmeesteres Agatha Kersten, met wie hij in Juni jl. te New-York huwde. In Nederland met zijne tweede vrouw aangekomen, lekte de zaak uit, zijne eerste vrouw kreeg kennis van het tweede huwe lijk eu diende een klacht in. Vandaar zijne ter rechtstelling Wegens bigamie." Besch. gaf op dat het hem onmogelijk wa9 geweest met zijne eerste vrouw te blijven leven en hij haar daarom verliet. Dat het sluiten van eeu tweede huwelijk stTalbalür is, wanneer het eerste nog niet ontbonden is, be weerde hg-niet te weten. Het O. M., waargeuoraeu door den Adv.-Gen. mr. Op ten Noort, requireerde een straf van 18 maan den cel. Als verdediger trnd op mr. P. Pet, adv. te Amster- die de competentie van het hof betwistte, op grond dat de twèede vrouw geen Nederlandsche is eu bigamie ge pleegd wordt tegen de tweede eu niet tegen de eer9ie vrouw daarom was z. i. art. 9 Strafv. uiet toepasse lijk en dus het Hof niet bevoegd. Vervolgens merkte spreker op, dat het Amerikaansche huwelijk ongeldig was, omdat hier te lande de noodige huwelijksafkon digingen niet hebben plaats gehad (art. 138 B. W.), Daarbij heeft het O. M. niet bewezen, dat het in Amerika gesloten huwelijk voltrokken is, op de daar te lande voorgeschreven wijze. Spreker concludeerde dus dat het hof zich onbevoegd zal verklaren, subsi diair. tot vrijspraak, of mocht 't hof anders oordeelen, tot oplegging eener zachte straf.. Nadat het O. M. gerepliceerd had op de stellingen van mr. Pet en deze ze nog nader had toegelicht, bepaalde 't Hof de uitspraak op Dinsdag e. k. De politie ie Parijs, die in den laatsten tijd over de speellokalen waakt en reeds verscheideue van die inrichtingeu gesloten heeft, verlangde in den nacht van Woensdag op Donderdag der vorige week in een club, dip enkel door dames bezocht werd en iu de Rue des Martyrs gelegen is, te worden toegelaten. De dames, die onder het voorwendsel dat een diner wat laat was afgeloopen en vaak ook om te twaalf uur des nacht9 na het dicer nog te soupeeren, in het lokaal bleven vergaderen, behooren alleu tot de „oude garde" en men leide dat zij niet enkel boog speelden, maar dat ook zeer strenge regels by het spel in acht werden genomen iedere schuld moest onmiddelijk worden afbetaald en zoo incasseerde een der leden oulangs op één avond de som van zevenduizend fraucs. Toen de politie aan de toegangsdeur klopte eu in naam der wet eischte om te worden binnenge laten liet men haar geruime» tijd buiten staau. Na herhaald geklop werdeu de deuren van den tempel eindelijk geopend en de commissaris van politie bevond zich in tegenwoordigheid van een aantal dames die zeer gemoedelijk zaten te soupeeren; eene der dames was aau het kluiven van een kippenboutje, eene andere kraakte amandels, eene derde dronk een glaasje Spaansche wijn enz. enz. en niemand scheen sich te kunnen begrijpen waarom men haar kwam storen. De commissaris liet zich echter niet bedotten en na eenige nasporingen gelukte het hem iu de keuken half verbrande speelkaarten te vinden. D«? gastvrouw, madame Victoire, bekende dan ook dat zij, onder het voorwendsel van table d'hote te houden, gelegenheid tot spelen had gegeven en daarop werden de namen eu adressen der overige dames op genomen. Bg de verordening op de tucht in de sobolen iu de gemeeute Leeuwarden i9 o. a. bepaald, dat de hoofden der scholen bevoegd zgn om van de hande lingen door de soholieren buiten de qchoo) begaan, kennis te nemen en die, als waren tg iu de school gepleegd, te behandelen. Tot nu werd die bepaling betrekkelijk weinig toe gepast, omdat de hoqfden zelden kennis'kregen van de gepleegde feiten. In den laatste» tijd ziju er echter tal van verba len tegen kinderen van jeugdigeu leeftijd opgemaakt. Die omstandigheid gaf den ambtenaar van het O. M. by bet Leeuwardensch kautongerecht, jhr. mr. D. O. Engelen, aanleiding om de aandacht van den com missaris van politie op die verordening te vestigen. Naar het oordeel toch van genoemden ambtenaar heeft het straffen van kinderen, doör de justitie, zeer veel nadeelige gevolgen, en moet dat zooveel mogelijk worden vermeden. Yeel beter kan, volgens hem, de school, althans in den regel, werkzaanf zijn de moreele invloed, de schoolbestraffiug stelt hij voor kinderen hooger dau het straffeu door gevangenisstraf. Terwijl, indien de boete Wordt betaald, niet de eigenlijke dader maar de ouders, die hunne kiudereu toch niet steeds „ach terna" looped, worden gestraft. De straf volgt dau obk veel spoediger op het vergrijp. De ambtenaar gaf daarom io overweging om althans eens eet* proef te nemen met de toepassing van het bestaande vpoj- schritt. Daaraan i9 nu gevolg gegeven. Met overlegging van een afschrift van den brief van den ambtenaar zgn de hoofden der scholen door den burgemeester uitgenoodigd, mede te werken tot toepassing van het bedoelde voorschrift, iudien dit door den commissa ris van politie wordt gevraagd, met vrijlating overi gens in de wijze van straffen. Schoolbl 1 In een Hannoversch blad komt de volgende hu- welijksaauvraag voor „Een jeugdig landbouwkun dige wenscht door huwelijk in bet bezit vau een grondeigendom te komen, dat in verhoudiug staat tot zijn vermogen. Grond die voor bietsuiker-cultuur geschikt is, zal de voorkeur genieten." De .arrondissements-rechtbank, tweede kamer, te Amsterdam, gaf dezer dagen eene niet onbelangrijke besli&ing. Men herinnert zich ougi twijfeld de stormachtige vergaderingen der onlangs ontbonden Noord Zuid- Hollandsche stoomtramweg-maatschappij, zoo te Hil- legom als te Amsterdam gehouden, welke ware Poolsche landdagen eindigden met het aftreden van het oude eu het optreden van het nieuw bestuur. Tot de eerste daden van dit nieuwe bestuur behoorde 't verleeuen van niet eervol ontslag aan den directeur en 't besluit van de oprichters der Maatschappij eene bijbetaling te vorderenvan 15 pet. over hunne parti cipatie in 't kapitaal '/s van 800,000 of 160,090 op groud, dal door hen voor hunne aandeelen slechts 85 pet aan de vennootschap zou zyn betaald, niettegenstaande volgens de statuten geene uitgifte beneden pari mocht geschieden. Twee der oprichters, slechts eeu gering aantal aandeelen vertegenwoordigend, betaalden het gevorderde vrij- wil'ig. De groote meerderheid echter Peigerde. Vftii daar eene procedure, aanvankelijk sfechts ingesteld tegen eeu der participanten, den heer Abr. de Bene- ditty, lid der firma de Beneditty en Beer, bankiers te Amsterdam, tot bystorting van 15 pet. over 33 aandeelen van 1000, en alzoo< van een bedrag van 4950. Deze vordering was o. a. gegrond op de stelling, dat den gedaagde onverplicht en onver schuldigd aandeelen in blanco waren afgegeven, on danks niet integrale storting. Van de pyde des ge daagden werd de juistheid van dat beweren betwist. Niet slechts was z. i. de ingestelde actie eene verkapte condictie in debiti rechters ;niet-toewijs- baar, maar had bovendiengeen gropd, daar de eischende vennootschap niets van hem te vorderen had, daar hij al zijne verplichtingen tegeuover haar stipt en volhdig had vervuld. De ejscheresse noch tans handhaafde harè posit a en legde ten slotté den gedaagde den beslissenden eed op, „dat het niet waar was. dat hem gedaagde door of van wege de eischende vennootschap 33 aandeelèn in blanco waren verstrekt, en dat hy haar daarvoor J 28,050 (of piinder) had betaald." Tegen dit eedsformulier kwam de gedaagde met nadruk op, als niet aali de eischen der wet voldoende, danr het in geen enkel opzicht litis decisoir was. In stede van zuiver te loopen over de strijdpunten, die partijen verdeeld- hielden, bevatte 't twee toevoeg- selen (door of van wege) -en (of minder) waardoor de opgedragen eed even zwevend als dubbelzlunig werd. Overigens hield de gedaagde zich het recht voor, dien eventueel jerug te wijzen. Nadat de eischeresse bij de gegrondheid en rechtmatigheid, van den opge- r i dragen eed tegenover de bedenkingen der gedaagden had gepersisteerd, vonden den 1 September de plei dooien plaats, en werdeu (le vooropgezette stellingen, over en weer, breedvoerig toegelicht en verdedigd. De gedaagde deed daarbij uitkomen, hoe het ge- beele aandeelen-kapitaal indertyd door een syndicaat was genomen, 't welk het bedrag daarvan in de kas der Maatschappij had gestort, hoe dit syndicaat ver volgens de aandeeleii had uitgegeven en niet de Maatschappij, zoodat van te weinig betaling aan deze wel nimmer sprake kon zijn, al had ook misschien de concessionaris uit hetgeen de Maatschappij hem voor de concessie vergoed had, aan de oprichters, leden van het syndicaat, eeue tegemoetkoming ver strekt. Hij deed een beroep op de boeken der Maat schappij, waaruit kon blijken, dat het vo$e kapitaal door 't bankiersconsortium aan de eischende Maat schappij was uitbetaald, en op eene finale kwijting en decharge van de Maatschappij zelve afkomstig. Daar tegenover (leed de eischeresse uitkomen, hoe bij de eigenaardige wijze, waarop zij was tot stand ge komen, dit beroep slechts luttele bcteekenis had hoe boeking uoch décharge, gesteld het beweren te dien opzichte ware juist, waardè hadden, en de ge daagde in elk geval als oprichter tegenover de ei schende Maatschappij, ook volgens de wet, tot be taling van de volle 100 pCt. verplicht was, 't geen de eischeresse volhield, dat in casu niet was geschied. De rechtbank evenwel vereenigde ,zioh bij hare uitspraak met het gevoalen van den gedaagde, ver klaarde den door de eischeresse opgedrageti eed, met het oog op dè toegevoegde woorden, als zwevend en dubbelzinnig, niet beslissend, en vermits overigens geenerlei ander bewijs was aangeboden of geleverd, ontzegde zij aan de eischeresse de door haar inge stelde rechtsvordering. Voor de eischeresse was gepleit door mr. J. Hap- peyne van de Coppelo, voor den gedaagde door mr. S. Kats, beiden advocaten te Amsterdam. De directie der Ned„ Amerikaansche Stoomyaart- Maatschappij ontving Dinsdagavond laat het vdlgende telegram van de agenda der Norddeutsche Lloyd te Southampton, iu dato 28 Oct. De gezagvoerder van het stoomschip Odervan New-York naar Bremen, Dinsdag hier aangekomen, rapporteert den 25sten Oetober op 49° NBr. en 27° vVL. het stoomschip Maasdam in brand staai.de aangetroffen te ^etlben. De masten waren overboord, doch de schoorsteen stond nog; dikke rook steeg uit hfet ruim. Er was niemand aan boord te ontdekken. (Het stoomschip Maasdam, kapt. v. cl. Zee, vertrok 18 Oetober van Rotterdam naar New-York niet 141 passagiers). Het hoofdbestuur van het Onderwijzers-geuoot- schap heeft voor epnigen tijd hét volgend schrijven verzontjsn san den Minister van binneulandsche zaken: In de algémtene Vergadering van het Nederl. On- derw. genootschap, gehoudèn te Groningen, 30 en 31 Juli jl, zijn onder meer andere gewichtige vraag stukken op het gebied van het lager onderwijs, ook ter sprake gekomen de rapporten omtrent de examens voor lioofdonileiwijzers, door de vtTtchillende com- missiën uitgebracht. De slechte uitkomsten dier examen9, met zoovele woorden in de rapporten over 1883 vermeld, werden door de vergadering eacht als te wjjzeu op gebreken, die op den duur ons volks onderwijs bedreigen. Dat een groot aantal dergeneu, die a«n het examen voor hoofdonderwijzer deelnemen, niet slagen, schreef de vergadering niet het minst daaraan toe, dat velen van hëu zich te spoedig na het bezit der onderwijzersakte aan het examen voor de hoofdonderwijzersakte wagen, te spoedig alzo o ge bruik makende van het rebht, dat de wet hun ver leent om alreeds twee jaren nadat zij eerstgenoemde akte bezitten, naar het bekomen der laatstgenoemde te dingen. De vergadering was algemeen vau oordeel, dat hij de veelheid der leervakken, waarover het exa men voor hoofdonderwijzer gaat, het niet dan bij uit zondering mogelijk is, dat de candidaat een helder inzicht heeft in al die vakkeu, en daarin zoodanig doorkneed is, dat zyne kennis daarvan grondig kan heeten en niet slechts in een oppervlakkig weten be staat het ieervak kan niet ten volle zijn eigendom wezen, hij heeft er zich niet mede vereenzelvigd. Om de aangevoerde reden was dus de vergadering van oordeel, dat het hoogst wenschelijk is, jongelie den niet eerder tot het hoofdonderwijzers-examen toe te laten, dau wanneer zij den leeftijd van 23 jaren hebben bereikt. Dan zijn er in den regel 5 jaren verloopen sedert zij de onderwijzers-akte verkregen, en dan kan by voortgezette studie veVwacht worden, dat zij, een rijper oordeel bezittende en, dieper doordron gen in de leervakken, die zij beoefend nebben; beter slagen, en dat aïzoo over het algemeen de (qitkomst der hopfdouderwijzers-exaratns gunstiger zal zgn. Dien weusch uitgesproken door eene vergadering, samengesteld uit onderwijzers nit alle oorden des lands, grootendeels mauuen van rijpe ervaring op het gebied van, het lager ouderwijs, heeft het hoófdbe- stuur van*het genootschap noodig geacht ter kennis van Uwe Excellentie te brengen, zooals het de eer heeft bij deze te doem Het doet dit, omdat het over-/ ttligd is, dat de verwezenlijking van dien wensch niet alleen betere resultaten van de hoofdonderwijzers- examens zal opleveren, maar ook tot heil zal strek ken van het lager onderwijs in Nederland, waarover het oppertoezicht bij de wet aan Uwe Excellentie is opgedragen. t Het hoofdbestuur vertrouwt, dat door Uwé Excel lentie met welwillendheid vdit schrijven zal worden aangenomen. (O verg enorm n uit het Handelsblad.) GOUDSCUE PIJPEN en GOUDSCHE KAARSEN. i. Wij gingen om de Goudsche kaarsenfabriek en eene pijpenfabriek. Maar die naar Gouda gaat, kan er nog wel iets anders zien, als hij maar oogen heeft. „Ik zit hier druk studiën te maketW schreef eenige weken geleden een onzer beroemdste land schapschilders. Wat wonder 1 Die voor die dingen oog beeft (Zou al wei te flurmeleu uit den trein willen vltejtfèu eu, verstond hy de kunst, onmid delijk zijn gereedschap ter band' nemeu. Vlak voor het station te Gouda, aan den Weikanf, heeft men een wa|eftje, tnet wilgen en eendjes, dat maar op een Rdejofe wacht, om eeu betootyerend doek te worden. Natuurlijk moet roeh het wat treffen wat zon en mooie wolken en. dan het zilveren waas wat onze Hollandsche landschappen zoo eenig inaakt. In Gouda zelf, als men maar eeuruaal iu het hart van de *«tnd is en op de oude gréchtjVs, welk eene raénigte van karakteristieke tafereelen. Het hart vau Lalanne den geestlgen teekenaar van Havards „Holjaud iu. yogejvluöhl" moet van vreugde hebben gehuppeld, toen htf ze zag. Meu kan be- grjjpen dat vreeradelingeu in zulke plaatsen dagen blyven hangen, als ze minnaars eo beoefenaars ziju der schoone kunst. Altijd als er goed gezelschap -is,^f ze erg zelfgenoegzaam rijn. Gouda toch is stil ttoor die uit eeu groote stad komen. Dat valt niet te ontkenuen. Heel veel vroeger moet dit anders ziju geweest. Torn Deu Haag nog niet bestoud, of nog méar etii vorstelyk jachtslot wat, noemde Goods sich al eeue vesting. Jacoba van Beieren hield er hof éu werd er door Philips dén Goede belegerd eu gevangen genomen. Nu gaat er defikelgk nog veel om met de bewoners der omliggende plaatsen, tnaar op straat is daarvan niët veel te bespeuren, wel op Donderdag, nis het markt is Toch ook weer op heel eigenaardige wyze. .In den ochtend eenige qren de stad vol karren, paarden, koebeesten en boeren. En dan even na tien raiddag alles als doqr een tooVerlsag verdwenen. Hoe dit zy en dat wilden wij maar zeggeu oen behoeft niét van bet station naar eerie fabriek te stappen om dan zoodra mogelijk weer te ver dwijnen. Er is nog meer wat de, moeite loont. Natuurlyk ook de wereldberoemde kerkglazen. Maar dit weet men eu behoeft nauwelijks te worden herinnerd. De heer G. C. tan dtr Want had dé vriende lijkheid gehad out tfe vergunnen zgn© pijpenfabriek te komen ziei. Ze VQtrt de firma P. van der Want Gzn. en is een der ouds'e en beste, dié nog bestaan. Hoe men te Gouda zoo op eens aan, het pijpen- maken viel, eveuals le Delft aau het tegeltjesbakken, is een vraagstuk, dat de geléérden nog niet vol doende schgnen tb hebben opgelost. In die dingen begint men doorgaans eerst belang te stellen aU de stof voor het antwoord reeds lang is zoek geraakt. v 1 f Fijn aardewerk roet glazuur maakten het eerst de Mooren. Op Mujorka had men beroemde fa brieken, vau fraar da naam Majolica. Later had men ze ook in Ittilië, hei meest te Faenze, van waar Faiencé. Natuurlijk brachten de Mooren deze kunst ook in Spanje en Portugal, eu het Spaansche schiereiland is gr nog vol van. Kregen wy ze van def Portugeezep, gelyk se door Palissy in de tes- tiehde eeuw uit Italië naar Fraukrijk werd gebracht? Wie ia| *t ons zeggen? Het sohynt dat de eerste fabrieken in Delft en Gouda omstreeks 1690 ontstonden. Maar natuurlijk waren er eerst en al veel langer potten- en panneubakkerijeu. Reeds wegens den oveu komt men niet ligt tot een 'bijzonder fabrikaat, wanneer het gewone voor dage- Ijjksch gebruik niet is voorafgegaau en blijft •amenloopen. Afzondbrlyke pijpenfabrieken vindt men niet, voor zoo veel wy weten. Ze zyn altijd met steen- en pottebakkeryen vereeoigd. Als een der eerste pypenfabrikanten wordt zekere Wiesiua genoemd. Met welk recht is ons niet ge- bleke», maar zyn voorbeeld vond groote navolging, want al spoedig had men te Gouda niet minder dan 500 fabrieken met ongeveer 3000 werklieden, Iu de tweede helft der volgende eeuw, (te acht tiende, was dit getal tut 800 geslonken. In het begin der negentiende ging nog een honderdtal te niet. Nu zijn er nog maar zestig, meerendeels kleineslechts drie of vier groote. In de achttiende eeuw hadden de oprechte Gou wenaars denkelijk alleeu te kampen met de bui- teuland8Cbe concurrentie. Tegenwoordig zijn sigaar en sigaret de groote vijanden vau de echte Goudsche pyp. Dit neemt niet weg dat er nog heel wat iu dit artikel omgaat en de Nederlandsche pijp haar welverdienden roem in het buitenland wakker blijft handhaven. Wat dan ook deu leek onmiddelijk treft bij het bezoek van een dezer fabrieken is niet alleen de groote kunstvaardigheid voor dit oogenschijulijk eenvoudig fabrikaat een volstrekt vereisebte, maar de buiteugewone, wel overlegde zorg, die aan de volmaakte pijp moet worden gegeven. Er i9 iets echt Hollandsen degelijks in deze bewerking een langzame spoed, die onwillekeurig de kalmte wekt, uoodig om dit rookinstrument naar den eisch te gebruiken. Men kan die be daarde mauneu en zwijgende vrouwen bijna niet aan den arbeid zien, zonder voor het oog zijner verbeelding, de herinuering te zien rijzen aan acht bare, deftige bijeenkomsten, waarin, ouder zachte, maar geregelde haaltjes aau de lange pijp die heel gemakkelijk uitging, of in diggelen brak, als men zyn hoofd niet heel goed byeen wist te houden voor allerlui deftige en degelijke dingen den stevige» grondslag werd gelegd. Langs de pittoreske grachtjes kuierden wij naar de Kuiperstraat, waar de fabriek van de firma P, Wan der Waut Czn. is gevestigd. Fabriek wil niet zeggen weidsche inrichting met honderden, elkander verdringende werklieden. Het is eeu gewoon, voormalig woonhuis, waarin verschillende ontferdeeleu der bewerking iu ver schillende vertrekken worden volbracht en vele werklieden arbeiden eenvoudig thuis. Het eerst komt men natuurlijk bij de grondstof, waarover heel wat zou ziju te vertellen. Dit echter zoekt meu beter iu technologische hand boekeu en als men nagaat wat men dienaangaande heeft ge lezen en gehoord, komt men teu slotte toch tot de overtuiging, dat eigenlijk alleeu de fabritkaot eu de werklui, die de grondstof behandelen, recht «reten, wat un wezenlijk de *oede klei is. In het algemeen slechts dit Klei is verweerde steen. De fijne deeltjes worden door het bergwater medegesleept en beziuken dichter of verder vau de plaats waar ze verweerden. Soms heel ver. Gaandeweg wordeu ze natuurlijk meer of minder vermengd met fijn zand en allerlei organische en anorganische stoffen. Al naar gelang nu vau den oorsproukelijken aard eu de verhouding der ver schillende deeltjes van dit mengsel, is de klei anders van samenstelling, houdt ze zich anders bij het vormen en bakkeu en krijgt ze eene andere kleur. Vier hoofdsoorten vau klei onderscheiden de geleerdenvuurvaste, smeltbare, opbruisende en okerachtige. De eigenlijke pijpaarde behoort tot de vuurvaste en blijft bg het branden vry wit. Wil m*n ge kleurde pijpen, dan neemt men andere kieisoorten bijvoorbeeld die veel ijzeroxyd houden, wat het product rood maakt. AU ze niet aan chemie of andere geleerdheid doen en daarmede maakt men in deze fabrieken zich nog niet druk, al zou bet iu bet geheel geen kwaad kunnen -r» dau bestaan voor den fabrikant eu werkman sleehts twee kieisoorten vette en magere of lange en korte. De klei is vet, wanneer ze goed samenhangt. Ze heet dau ook laug, omdat een stuk eenigszins kan worden gerekt, zonder te breken. Vrtte klei is zeer vormbaar of plastisch en neemt de fijnste indrukken op. Ze is dan ook oudsher de ware grondstof voor deu beeldhouwer. Magere of korte klei is minder vormbaar ruw op het gevoel zeer onzuiver, in de beteekenis van teer vermengd met fijn zand en dergelyke bestanddeelen. Bij het drogeu of bakken echter krimpt vette klei veel meer dao magere en ook wegens andere redenen moet dus zelfs de goede vette klei erniger- mate met magere wordeu gemengd, om voor de dingen dezer wereld geschikt te wezen. In welke verhouding dit mengsel wezen moet, is al weer eeu geheim vau deu pijpeubakker. Het is om zoo te zeggen eene gevoelszaak. Wat het zeer zeker niet wezen mag isonzuiver in dezen zin, dat in de massa hardere stukjes blijven. Dit zou teu nadeele komen vau het teedere fabrikaat. De gemengde pijpaarde wordt dus nog eens flink gemalen en geroerd, totdat men eene zuiver homogene massa heeft. Dan eerrt begint de pijpen- kunstenaar zyn arbeid. Wordt vervolgd.) De Daily Telegraph meldt dat Engeland zich heeft aangeboden als bemiddelaar tusschen Frankrijk en China op te treden, zoodra de gelegenheid daartoe zich aanbiedt. Reeds eergisteren berichtte de Pa- rijsche Patrie, „uit goede bron", dat de heer Ferry met de Britsche regeering druk onderhandelt otn hare bemiddeling te verkrijgen. Het blad voegde er bij dat, indien, „zooals waarschijnlijk is", die onderhandelingen mislukken, de Fransche regeeriug besluiten zal tot het zenden van 20,000 man naar China, en dat in dit geval het nemen en bezetteu van Canton niet tot de onmogelijkheden behoort. Hoe onverzoenlijk de taal van lord Salisbury eu sir Stafford Northcote ook klonk, toen zij kort voor het hervatteo van de Parlementszitting, in openbare volksvergaderingen het woord voerden, hoeveel on verzoenlijkheid tevens de toespraken van Gladstone verrieden, waarop hij zijne voorstanders onthaalde, toch wordt een schikking tusschen de regeering en het Hoogerhuis iu zake de Franchise bill 'niet on waarschijnlijk geacht. Volgens de inlichtingen welke verscheidene bladen ontvangen hebben, zou er kans bestaan op het aanuemen van een compromis op dezen grondslag. De Lords zouden uiet langer aan- dringen op de geliiktijdige behandeling van de Fran chise bill en de Redestribution bill, maar zij zouden voorstellen dat het Lagerhuis de iaatstgeuoemde wet in behandeling neme onmiddellijk na de eerste te hebben vastgesteld. Dau zou het Hc-ogerhuis geneigd zijn de Franchise bill bij tweede lezing goed te keu ren, maar de tweede beraadslaging over de artikelen uit te stellen, totdat het van het Lagerhuis ontvan gen hebbe het definitief aangenomen ontwerp van wet regelende de nieuwe verdeeliog van het land in kiesdistricten. Of echter deze oplo99ing van het vraagstuk aannemelijk is voor de Regeering de twee ontwerpen gescheiden houden Vermoedelijk om geer. andere redeu dan om te beletten dat het Hoo gerhuis, naar aanleiding van het tweede, beide ver- werpe. La Flandre libérale, van het nieuwe ministerie in Belgie sprekende, erkent dat de wezenlijke hoofdeuder clericale meerderheid, de heeren Malou, Jacobs en VNoeste, opgehouden hebben ministers te'zijn, maar toch kan het nieuwe ministerie niet anders dan de de staatkunde van zijn voorganger voortzetten. De heer Beernaert, naar wien het nieuwe Kabiuet verdient genoemd te worden, heef» deel uitgemaakt van het ministerie-Malou, waarin ook de heeren Jacobs eu Woeste zitting hadden. Hij heeft zich vereenigd met al de door hen geoomeu maatregelen. Hy heeft de schoolwet verdedigd en geteekend. Hij zal in het voortzetten der staatkunde van het ministerie-Malou niet zoo roekeloos te werk gaan hy zal meerin 't geniep en met meer huichelary handelen. Aan het wezen der zaak zal echter niets veranderd worden, eu 't is het wezen der zaak, waartegen zich het land verzet. Men hoopt nu de openbare meening in slaap te wiegeu maar dit zal uiet gelukken. Herziening van de schoolwet is de eisch van het land, dat uiet eer tot bedaren zai komen dan nadat aan zyn verlangen zal voldaan zijn. Het uieuwe Kabiuet 19 dus eene misgeboorte. Het is gedwongen eene verpletterende verantwoor delijkheid te aanvaarden, eene taak met een berg van moeilijkheden. Men behoeft geen profeet te zyn x)ra te voorspellen, dat het slechts leven kan door zich dood te houden. Indien het verstandig is, zich tracht te doen vergeten, gevoelt dat het voor zyn optreden vergiffenis noodig heeft, dan kan het eeuigen tijd zijn bestaan rekken. Wijkt het vau^die gedragslijn af, dan zal het valleu. Wat er van de verjfiazip^en voor den Duitschen Ryksdag bekend if, geeft wfckijg hoop, dat wij spoe dig op de hoogte tullen zijn vah den uitslag in de meeste groote steden toch moeten bestemmingen plaats hebban. Intusschen blijkt nu reech dat de sociaal democraten eeu goeden slag hebben geslagen zij komen in een aantal steden iu herstemming, niet met conservatieven maar met liberalen van verschillende kleur. Zelfs te Berlijn gelukte hoi de FortschritU- partij of Duitschvryzinnigen niet deb ouden roem te hauditaven slechts een hunner wenl verkozen in een ander district 'eeu socialist, terwijn in de andere vier districten herstemmingen moeten Jplaats hebben, in drie met Christelijk socialeu, in eén met een socia list. In de hoofdplaats van HaJö^r moet er her stemming plaats hebben tusschen een socialist en een Welf. Leipzig bleef voor de nationaal-libernlen behouden. RECLAME maar eeu groote winst, behalen al diegenen die door het gebruik der Zwitsersche Pillen van den Apotheker R. BRANDT hua lichaam zuiveren, en het daardoor

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2