rE R E NI N F ORTUIN Buiteaiandscti Overzicht. f Arbeiders en Arbeidsters EN INKOMEN VAN 40°/o POLITIE. -,0 f men, dat de genoemde beer candidaat zal zyn, dan is dit volgens het „W. W* slechts andeis dan een bedekte vorm om een wenk te geven: nog geeu kies- vereeuiging in het district heeft gesproken. Nu de heer Van der Oye het eenige oud-lid der partij is, dat niet is herkozen, is h|j, wiens staatsmans talenten meer dan eens ook door „De Standaard zijn geroemd, de aangewCzeu man voor het district Gorkum. Het is het „W. W." dat by het af drukken het entrefilet in „De Standaardzag, aan genaam „nog tijdig op 't gevaar te kunnen wijzen, dat uiet alleen üe party maar het algemeen belang bedreigt en op ourecht." De Rechtbank te Utrecht heeft den heer Henri Boers zijn vordering toegewezeu tegen de Centraal- 8poprweg-My. in zake de uitbetaling van zijn salaris als secretaris dier Maatschappij, ad f 4000 'sjaars, dat hem by contract voor den tijd van 10 jaren gewaarborgd was. De slaapivaggou, die dagelijks tusschen Parijs en Amsterdam loopt, mag, naar men mededeelt, op last van den Minister vau waterstaat, met 't oog op 't heerseben der cholera te Parijs, of niet meer op dit traject gebruikt worden, óf moet bij aankomst te Roo- zeodaal onmiddelijk gesloten en per keerenden trein naar Parijs teruggezonden worden. Op 2 en 8 December zullen voor hel gerechtshof te Amsterdam terechtstaan John Adair en James Lyons beschuldigd van diefstal van 55.000 in het gebouw der Associatie-kassa ten nadeele van den bediende der firma Jan Kol aldaar. 30 getuigen zijn gedagvaard. De inschrijving voor de Nederlandsch-Indische Land- bouwmaatschappy bedraagt ruim 7 millioen en hon derd duizend gulden. De iusohrijviug bleef ook heden opengesteld. De Amsterdamsche Courant beschrijft den vrijen dag van conducteurs op de Oosterspoor. Zulk een vrije dag vangt aan des nachts te half een, op welk tijdstip de viereoden plaats netuen in den bagagewagen vun den kolentreiii, die van Winterswijk naar Amsterdam vertrekt, om in deze stad aan ie komen te 10 of te 12 uur en dan weder van hier te vertrekken te 10.19 ofte 12.15 om te 2 of te 5.29 uur te Winterswijk terug te zyn, waarna zij voor dien dag geeu verderen dienst hebben te doen. Dat is de korte beschrijving van dien vryen dag. Dat zy zich na dit pleizierreisje lekker gevoelen is af te leiden uit het feit dat er geeu kachel of verwarmingstoestel in den bagagewagen op wordt nagehouden, ofschoon dit in Duitsohland wel 't ge val is. Mogelyk is de oothoudingsmaatregel toe te sohrijveu aan de vrees bij de directie voor slaperig heid, daar de" slaap in' de koude nachten vau ver leden week b. v. teen verkleumd lichaam minder zou overvallen dan een redely k verwarmd. Het le vert nlzoo wel een zonderlingen aanblik op die lieden, bleek en stijf van de koude, te zien aankomen van hun pleziertochtje op hun vrijen dag Een drogist in Kansas heeft in het trottoir voor zyn winkel eene anuouGe lakten aanbrengen die eene bijzouder gladde oppervlakte *neeft. Wauneer nu iemand, die op de glimmende letters stapt, uitglijdt en zich Bézeert, dan uoodigf de beleefde zalveuver- kooper den gevallene uit om zijn winkel binnen te komen en dringt hem eeu zalf op, die eene annonce zyner firma en een aauprijziug der middelen die hij verkoopt bevat. De tijd zal moeten leeren of de eigenaardige re clame d^u man vtel zal helpen. Eeu Duitsch fabrikant heefj, blijkeus de Zw. Ct proeven genomen met het trekken van vluchtige olie uit de rozen van zijn land en is daarin, naar de Revue induttrielle meedeelt, zoo gunstig geslaagd, dat hy maatregelen genomen heeft om deze fabrikage op gfoote schaal voort te zetten. Reeds hebben ver scheiden boomkweekers en landbouwers zich verbon den hun velden me; rofceu te beplanten en hoopt men deze nieuwe nyverheid hier tot dezelfde hoogte te brengen als dit in het Zuideu van Frankrijk het geval is. De rozenopbrengst van Duitsqbland* moet zeer voordeelig zijn, terwijl de geursterkte vooral niet achtersutftt by die van de^rozeo uit het Oosteu. Het genoemde blad voorziet eene aanmerkelijke verlaging in den handelsprys dezer olie, en'schijnt niet zonder vrees, dat Duitschland in dit opzicht een gevaarlijken mededinger vau Frankrijk zal worden. r 1 Voor het Gerechtshof te Amsterdam werd Maandag de zaak behandeld contra mr. A. P. De L., advo caat en procureur en plaatsverv. rechter in de Rechtbauk te Alkmaar, beklaagd van op 11 Juni, na afloop der imiug van het kantongeiecht te Helder, aae mr. J. W. L., advocaat en procureur aldaar, een 9lag in het gezicht te hebben toegebracht. Uit het getuigenverhoor en uit de bekentenis van bekl. bleek, dat 4e mishandeling het gevolg was van eeu woordentwist. Het requisitoir luidde veroordeeling tot 15 boete. Een Duitscher, die onder Woole, gemeente Hen gelo, had gestolen, brak, by het springen over eene sloot, toen de politie hem achterna zat, zyn been. Nadat hij te Hengelo verbonden was, is hy des nachts, met behulp van andere kameraden, uit het ziekeuhuis gevlucht eu naar Enschedé gesukkeld; een welwillende voerman nam hem een eindweegs mede; nabij die plaats wilde hy de politie weder ontloopen, doch op vlugheid zijner beenen kon hij niet meer rekenen, zoodat hij weldra ten tweeden male is ge arresteerd en verbonden, waarna bij per trein, onder behoorlijk geleide, naar Almelo is getransporteerd. Dinsdag was het feest te Reeuwyk. De heer J. van Leeuwen Jz., wethouder aldaar, vierde zijn 25- jarig huwelijksfeestvan schier alle woningeu wap perde de driekleur, terwijl vóór de woning van den jubilaris eene sierlijke eerepoort was opgericht welke des avonds werd verlicht. Door de muziek van de Goudsche schutterij werd het bruidspaar eene sere nade gebracht, terwijl het feest met een kleinv'doch schoon vuurwerk werd besloteu. - Gedurende deu feestdag werden door verschillende liefdadige instellingen, daartoe door den heer van Leeuwen in staat gesteld, voeding en kleedingstukken uitgereikt. Het feest liep lang na middernacht in de beste orde af. Het dubbeltje uit Gerard Kellers bekende admi nistratieve novelle, dat betaald was door een Ne- derlaudsch veldwachter voor het overvaren vaneen over de grenzen teruggebracht Duitsch deserteur en aanleiding gaf tot jaren iang geschrijf, is over troffen. Vier centen maken, naar men ons verzekert, tegenwoordig het onderwerp uit eeuer correspon dentie tusschen de departementen van marine en de regeeringeu in Iudje en in Holland. Vier centen, die behooren aan een matroos, een no,g ouuitbetaald gedeelte van buitgelden. Na heen en weer geschrijf wordt bekend, dat de matroos naar Nederland terug is de minister vau kolouiëu wordt verzocht de vier centen uit te betaleu. Aan den minister van marine wordt liet uoodige geschreven doch het blijkt dat de matroos niet meer in Hol land is, ja reeds wqder op weg naar Indië. Dit wordt aan deu gouvbfcueur-generaal terug bericht weder wordt scbriftelyk bij marine gevraagd, of de matroos reeds weder in Indië is, doch hij blijkt ook ÜA&r nog niet te zijn. De matroos is zoek eu de schatkist kan haar vier centen buttengeldeu maar niet kwijt raken. (A. D. v. N. I.) Dat de stryd tegeu de dronkenschap niet zoo vrucht-en hooploos is als men wel eens meent, blijkt uit het onmiskenbaar getuigenis der Engelsche Genees kundige courant. Dez^ wijst er op, hoe de belasting op wijn en sterken drank steeds minder opbrengt. Ster ker nog spreekt het feit, dat de kroegen in Louden en daarbuiten zoozeer in waarde minderen 10 kroegen te Louden werden in den laatsten tijd ter verkoop ge boden, elk geschat op 60,000 a 10o,00o gld. Slechts een werd verkochtop de andere werd geeu behoorlijk bod gedaan. Een ander opmeikelyk getuigeuis brengt De stem der Litfde, het blad vau den Cristelijkeu Bond van drankbestrijders in Nederland. Het meldt dit, onder 't opschrift Londens Onthouders-Hospitaal. Van dit hospitaal, aan welks bouw reeds zes touuen gouds zijn ten koste gelegd, en welks tweede helft (de linkervleugel) in 1885 zal voltooid zyu, is het elfde jaarverslag verscheueu. Alleen uit vrijwillige bydrageu kwam de bouw tot stand en wordt de inrichtiug onder houden. De geneesheeren, die in hunne praktijk volkomen vrij zijn, hebben in tienen een halfjaar slechts twee maal gemeend de aanwending vau alhohol te moeten beproeven, beide' malen echter zonder het gehoopte gunstig gevolg. De binnen-patiëuten waren in het laatste ja^ 513, de buiten-paiiëuten 3333. Het getal hinuen-" patiënten van den begiune af wa9 3278, van welke 1161 onthouders waren, pe sterfte wu9 113, of 5 pCt.. een opmerkelijk laag getal in verhouding vau de vele zware ziektègevallen. Het getal der buiten patiënten was 16,216, van welke 9229 onthouders waren, en van deze 1533 levenslang. Van de heel kundige operatiëc en typhusgevallen zal een afzon derlijk verslag verschyneu. Van de onthouders, 53 in getal, die als typhus- lijders in het hospitaal kwamen, stierf niet één, eu hun herstel ging veel spoediger dan dat van andere her stellenden. Verblijdende teekenen vermenigvuldigen zich," zegt het verslag, „dat de de cvertuigiug gaandeweg toe neemt, dat het aanwenden vau alkohol bij ziekte zeer beperkt moet zyu. De bekwaamste geneesheeren beijveren zich, om zeker te wordeu binnen hoe enge grenzen de toediening van alkohol veilig kan worden beperkt. Het hospitaal en de daar verkregen uit komsten leveren aan jeugdige geneesheeren eene uit stekende gelegenheid tot zelfstandig onderzoek voor een deel der praktijk, waarin zekerheid van zoo over wegend belang is voor bet algemeen welzijn." In de onlangs gebonden vergadering dei Ned. Vereeuiging t/b. der Zondagsrust werd raeedeeling gedaan van het autwoord van den directeur-generaal der Exploitatie-Mij., onder opmerking dat deze voor bet streven der Vereeuiging niet veel sym pathie schynt te hebben. Deze opvatting blykt nu onjuist te zijnhet Hbl. maakt heden bedoeld antwoord openbaar, waarin men o. a. leest: //Hij 9poorweg-oudernemingen, die, zooals de onze, een groot aantal personen in baren dienst hebben, bestaat dau ook het streven om een zoodanige organisatie vau deu dienst iu het leven te roepen, dat aan het personeel zooveel vrije en rusttyd wordt gegund als aan de werkelijk gevoelde behoefte be antwoordt eu als met het eigenaardig karakter van het spoorwegbedrijf mogelij kef wijze is overeen te brengen. //Aan de oplossing van dit vraagstuk zijn echter groote bezwaren verbonden, waarvan het bestaan afhankelijk is van omstandigheden, waarop de spoorwegbestureu geen invloed kunnen uitoefenen. z/Het tweede gedeelte van uw boven aangehaald programma is voor spoorweg-personeel niet te ver wezenlijken dau ten koste van de steeds meer en meer veldwinnende, alleszins verklaarbare en zeker uit een sociaal oogpunt niet af te keuren behoefte van. die volksklassen, om den Zondag bulten hun domicilie door te brengen. //Spoorweg-ondernemingen kunnen hier te lande niet volstaan met het doen loopeu des Zondags van één of twee personentreinen. Daargelaten nog, dat dit zou strijden met art. 14 der overeenkomst Mei 1876 betreffende de exploitatie van Staatsspoorwegen, volgens welke bepaling onze Maatschappij verplicht is 4 treinen dRags te doen loopen, berekend als iu genoemd artikel bepaald, zou dit denkbeeld alleen voor verwezenlijking vat baar zijn, wanneer aan de volksovertuiging zooda nige richting werd gegeven, dat zij verplaatsing op Zondag in strijd ging achten met de Zondagsrust. «Het kan wel niet in de bedoeling van het eerste gedeelte van het programma liggen om in deze richting op de volksovertuiging te willen inwerken. //Aangezien nu de spoorweg-ondernemingen be staan voor het< publiek en het publiek hier te lande, evenals in naburige Ryken van het vasteland, b$t meest des Zondags en op de feestdagen van onze spoorwegen gebruik maakt, moet bij de inrichting van deu dienst van personeel daarmede rekening gehouden worden, en kan dus uit dien aard der zaak de Zondag voor velen hupner geen rustdag zijn in den zin als dit voor ieder ander wel het geval is. /,Dit neemt piet weg, dat, voor zooveel mogelyk, er naar gestreefd wordt om aan ons personeel den Zondagsdienst zoo dragelijk mogelijk te raakeq." Breedvoerig toont de heer Vrolik dan verder aab, hoe dit geschiedt, ook van hen die onmisbaar zyn bij den treindienst. Trein beambten hebben, in den regel, om de vyf dagen één dag vry. Het personeel voor wegbewaking wordt Zondags geheel of ten deele (afgelost. Eindelijk wijst de heer Volik nog aan, hoe zooveel doenlyk ook het goederenvervoer c. a. wordt beperkt. Langzaam maar gestadig wint *de toepassing der lijkverbranding veld. Deelden wjj voor enkele dagen mee, dat er te New-York lot ilat doel weldra een paleis zal verryzen, thans meldt het Ned. tijdschrift voor Geneesk. dat ook te 'Gotha het aantal lijkver brandingen met het jaar toeneemt. In 1879 werden daar 17 lijken verbrand, in 1880 18, in 1881 3&r in 1882 35, in 1883 47 en in 1884 reeds 54. Het gezamenlijke cijfer van 200 lijkverbran dingen liep over 62 uit Gotba en 138 van elders afkomstig, en wel over 126 mauuen, 69 vrouwen en 5 kinderen. Belangrijker- nog is de vooruitgang in Italië omtreut welke dé Napelsche correspondent vau de Daily News eenige cijfers mededeel^. Sedert te Milaan in 1876 het crematorium met de verbrauding van Albert Keller's lijk werd ingewijd, hebben er, daar ter steile reeds 362 crematies plaats gehad, Voorts te Lodi 26, te Rome 36, te Brescia 24 enz. De Italiaansohe Vereeuiging voOF lijkverbran ding telt ruim 6000 leden. Uit een technisch oogpunt beantwoordt dev tflpstei ie Milaan aan de strengste eischen, tflft Een groote visch werd Zaterdag bij Texel door eeu vissclier op een zandvlakte aangetroffen; hy is ongeveer 28 voet lang de staart meet 9 voet. De vich leefde "nog toen hij gevonden werd en sloeg geweldig met den staart toen hef water op het laagst was, kon de verdwaalde kolossus afgemaakt worden. Prof. dr. M. Weber, dr. C. Kerbert en de heer J. T. Oudenuns, laatstgenoemde adsistent van prof. Weber, allen te Amsterdam, zijn naar Texel vertrokken, om datgene te verzamelen wat voor het zoölogisch Hooger Onderwijs van belang kan zijn (IV. vd. D.) Omtrent* de bevryding van de bemanning van de Nisero kan men thaus iu de Java Cour. van 10 Oct. een uitvoerig rapport van den afgetreden gouverneur van Atjeh, den heer Lnging Tobias, lezen. Behalve de bekende feiten, komt daarin voor het volgende schrijven, door den heer Tobias, tegelijk met den gemeenschappelijken Nederlandsch-EngeUchen brief tot den Radja vau Tenora gericht. (Gewone inleiding) z/Te gelijk met dit schrijven zal Toekoe Imam Moeda eenen brief ontvangen namens het hollandsche en het engelsche Gouvernement, gezonden door den heer Maxwell en mij. z/In dien brief wordt de invrijheidstelling van de gevangenen, schipbreukelingen der Nisero, ge- ëischt over 15 dagen, te rekenen van de dagteekening dezes af. Ik voeg hier nu nog dit bij z/Wil Toekoe Imam Moeda op den door den heer Maxwell eu mij bepaalden dag de gevangeuen aan ons uitleveren, dau beloof ik aan hem of aan dengene, die de gevangenen uitlevert, terstond 100,000 uit te betalen, en als verder Tuekoe Imam Moeda zich weder evenals vroeger aan het Nederlandsch bestuur onderwerpt, zal ik het gebied van Tenom en Pauga weder voor den handel open stellen, d. w. z., dat ook groote schepen en stoomérs Tenom en Ponga weder zullen mogen bezoeken om handel te dryven, mits die schepen eu stoomers eerst te Oleh-leh onderzocht zullen zijn en daar een hollandach ambtenaar aan boord nemen, die zal waken, dat geene oorlogsbehoeften of opium zouder vergun ning van den Gouverneur van Atjeh zullen worden medegevoerd. z/Ook beloof ik dan, Tenom en Panga niet weder voor dep handel te zullen sluiten zoolang Toekoe Imam Moeda zich niet weder tegen'het Gouvernement verzet. „Al deze voordeelen kan Toekoe Imam Moeda heb ben, als bij voor deu 7den Doelkai'dah 1301 de ge vangenen uitlevert. „Ik raad Toekoe Imam Moeda oprecht aan, het voordeelig aaubod aan te nemen, ter voorkoming van wat anders kan gebeuren en ik wenqch Toekoe Imam Moeda er ook opmerkzaam op te iqaken, dat de gevangenen allen blanke meuscheu zyn die de levenswijze der Atjehers niet lang kunnen Volhouden, maar sterven zulleu, zooals er reeds eenigen gestorven zijn en wat zal dan bet voordeel zijn van Toekoe Imam Moeda De heer J. K. schrijft in //Ons belang" Waar ik kan, predik ik de leer dat voor jongelui geen aangenamer eu leerzamer wijze bestaat om de wereld te bekijken, dan te voet. Is de landstreek schoon, dan geniet men met oog en hart in volle teugen is de landstreek miuder fraai, dan tracht men weder op andere wyze vergoeding te zoeken, door b. v. den landaard te bestudeereu zoo vond ik nog een notitie in mijne portefeuille nopens een uitstapje door de belangwekkende, maar zeer eentonige Kempen in Noordelyk België. Daar merkte ik on der anderen op, dat steeds uit een aangeboden glas een slokje tot besoheid wordt genomeu door tien aan bieder, al is deze zelf herbergierook in ons land is dit gebruik trouwens niet vreemd. In de Kempen leeft de eenvoudige boer in de over tuiging, dat Paus Bonifacins een aflaat verzekerde aan ieder die zich bekruiste by ontvangst vau het eerste geldstuk, bij de eerste», borreltje, voor het eerste brood, by bet gapen, en eindelijk na het middagdank- zeggen bij het drinken vau de laatste slokjes uit zyn glas. Voor wonden en verstuikingen wordt geen dokter gehaald, ze worden eenvoudig belezen; ruuderen en paarden worden gewaarborgd tegen betoovering door ze 3 druppels van een gewijde kaars achter 't oor të laten vallen. Tegen tandpijn wordt de H. Apol- louia aangeroepen, tegen een zweer in de borst de H. Agatha, tegen zware hoest de H. Bavo. Men kan 't, dunkt my, licht eens probeereu. Voor geen wereldsgeld zal een boer 'spachts alleen de vroedvrouw gaan halen, uit vrees "voor de kwade hand. B|j begrafenissen wordt op iederen hoek van den weg eenig los stroo neergelegd om de voorbijgangers aan de* ziel des overledenen te doen denken het laatste stroo^ wqrdt voor de deur verbrand en niet aan de asch gerept teneinde tooverij te weren. Dé lijkwagen rydt een andereu weg terug om mageren Hein te veRBchalkeu. Voorts bij 'dfe gelegenheid vol op eten en drinken. Als gedoopte kinderen 9terven, eten ze in hun hemel (een ware kinderhemd) rijstpap met gou den lepels. 1 De bedienden verlangen nietalleen zonder uit zondering om Allerzielen-dienst bij te mogen wonen, maar stellig drie verlofdagen om hun liefje te bezoekenvasteuavond, want dan leggen zij hun liefje in 't zout midden vasten, om het liefje in 't zout om te leggeu Paschen, om het liefje uit het zout te haleuwie kan den oorsprong van deze uitdrukkingen opsporen? Evenals ook hier te lande wel gebeurt, planten de boerenzoons een versierd Meiboorapje voor het venster der liefste, en is het meisje wat coquet eu wispelturig, dau word op 1 Mei weieens een uit vodden vervaardigde pop aan een staak opgehangen iets soortgelijks wordt ook somwijlen gedaan als boe renzoons te veel naar gegoede meisjes visscheu. Dat bij de bruiloft een glas wijn en eeu glas azijn moet gedrouken worden, is een duidelijke herinneriug aan 't zoet eu 't zuur van het huwelijksleven. Tot de gewoonten van de plattelandsbevolking in Friesland, die meer en meer in onbruik geraken, be hooren ook de lange begrafenisstoeten. Deze wéék had i er te Oude Straat nog eene plaats iu den ouden trant. Van de ongeveer honderd genoodigden volgden taohtig mannen en vrouwen het lijk naar het kerkhof. Men wordt dan na deu vaak langen tocht meestal opgewacht in de herberg, waar de dominee eene toespraak houdt of het gebed doet, eu elk der gasten een grooten koek krijgt, waarvan hy bet stuk dat hij niet op kan, mee naar huis neemt. Dikwijls zit men ook aan eene gedekte tafel, en ligt er naast ieders bord een bal en een kren tenbrood. Het ontwerp van wet, regelende de wyze van samenstelling van deu Franschen Senaat, heeft in de Kamer van Afgevaardigden weinig kans van aangenomen te worden. Geen van de leden der door haar benoemde corqraissie van onderzoek is voorv bet ontwerp zooals dat door den Senaat zei ven is vastgesteld, maar allen willeu de afschaffing vau de verdeeliug der senatoren in twee categorieën (onafzetbare en tijdelijke)-. De meerderheid der com missie verlangt de aanneming van het primitieve ontwerp der Senaatscommissie, volgens hetwelk de onafzeibare senatoren zullen uitsterven, en in de door overlijden openvallende zetels door de departe menten zal worden voorzien. Dit zal overigens ook door de Regeering ondersteund wordeu. Het stel sel, den Senaat te verkieiaO met toepassing van het algemeen stemrecht, vindt in de commissie niet meer dan drie voorstanders: de hb. Floquet, Bernard Lavergne en Germain Casse. Het geschil tusschen het Engelsche Hooger- en Lagerhuis is bijna bygelegd. Op de vergadering der conservatieven werd besloteu het voorstel der Regeering aan te nemen, wanneer deze terstond een bevredigend ontwerp betreffende de districteuin- deeliug indiende. Salisbury «telde daarom in het Hocgerhuis voor de behandeling van de artikelen der kieswet veertieu dagen le verdagen. Men ziet, de conservatieven zijn voorzichtigzij willen tegenover Gladstone zwart op wit hebben. Ofschoon uit sommige districten nog een volle dig zeker bericht omtrent den uitslag der herstem mingen ontbreekt, meent de Germania echter met voldoende zekerheid de sterkte der partijen in den nieuwen Ryksdag aldus te kunnen aannemen: Vorige Thans. Rijksdag. Alzoo nu. Centrumpartij 110 109 meer 1 Polen 16 18 minder 2 Conser.atieveu 76 53 meer 23 Vr(je cónaervatieren 31 25 meer 6 Nationaal-liberalen 50 45 meer 5 Vrijzinnige partij. 67 *107 minder 40 Democraten 7 10 miuder 3 Socialisten 24 13 meer 11 Deentohe partij 1 2 minder 1 Ëleasser partij 15 15 gelijk ..ii. - 897 897 Eene middenpartij als meerderheid, door de Re- geeriog gewensoht is volgens die berekening niet verkregen. De partijen namelijk, die daartoe zouden moeten behooreng kunnen sleohts 76 -f- 31 -}- 50 }57 stemmen bijeenbrengen, terwyl er voor eene meerderheid 199 noodig zijn. By den Duitscheu Bondsraad is ingekomen een ontwerp van wet tot het aangaan van een leening, bestemd om te voorzien in de uitgaven van het leger, de vloot en de spoorwegen, en wel ten bedrage resplfc- tievelijk van 25,280,462 Mark, 5,632,400 M-. eu 4.400,000 M., benevens iu andere uitgaven ten be- loope van 10,056,134 Mark, te zamen alzoo 45,324,996 Mark. De Posener Zeitung meldt dat de directeur van politie te Berlijn'den socialist Singer,-aldaar tot lid van den Rijksdag gekozen, heeft gewaarschuwd, dat indien hij voortgaat met zijne socialistische propa ganda, hy uit de hoofdstad verwijderd zal worden. De heer Singer antwoordde hierop, dat hij nooit te kort is gekomen in deu eerbied voor deu Keizer, maar aan de zaak van bet socialisme getrouw zal blijven zoolaug hij leeft. De uitzetting van den heer Singer zou duizend werklieden, welke hij in zijne fabriek bezig houdt, broodeloos maken. Met betrekking tot den brief van generaal Gordon dd. 4 Nov. zijn nieuwe bijzonderheden bekend ge worden. Hij schrijft o. a. dat verscheidene Euro peanen, onder welke een Frauschman, zich in het kamp van den Mahdi bevinden en hem met hunnen raad bijstaan: voorts, dat de Mahdi al de buiten- landsche bladen ontvangt, die hem op de hoogte kunnen houden van de bewegingen der Engelsche troepen. Gordon verzoekt sir Evelyn Baring, En- geland8 vertegenwoordiger te Cairo, aan den heer Camille Barrère, Frankrijks consul-generaal aldaar, mede te deelen dat de sleutel voor de cijfertele grammen, dien de vermoorde consul Herbin bij zich droeg, in handen van den Mahdi is gevallen, welke trachten zal er gebruik van te maken. De Engelsche Nijl-expeditie vordert tengevolge van de groote, door velen voorspelde moeilijk beden, zeer langzaam en de positie van Gordon wordt eiken dag gevaarlijker. Men maakt zich te Londen dan ook ongeruster over het lot vau Gordon dan men bekennen wil, en daar is reden voor, wanneer mer. bedenkt, dat het zeker nog een paar maanden duurt voor Wolseley ie Khartoum kan zijn. Ook de kos ten van de expeditie vallen zeer tegen. De Regee ring heeft eerst gesproken van 1 millioen pd. st. nu wordt door den een 61/s, door den andtr 1.0 a 12 millioen pd, st. uitgerekend. In een telegram uit Alexandrië wordt thans nog eens het voornaamste uit het rapport van North- brook meegedeeldbijna alles was reeds bekend een door Engelaud aan te gaue leening van 8 mill, pd. st.; schorsing der amortisatie, maar geen verlaging van interest. Men wil dat de Engelsche Ministers 't over de voorstellen van Northbrook niet eens zijn en deze reeds gedreigd heeft met zijn ontslag, wan neer zijn plan niet wordt aaugeuomen. De definitieve uitslag der stemming in deu staat New-York is thans officieel bekend gemaakt. Cle veland kreeg 463,103 stemmen; op Blaine werden uitgebracht 461,998; Butler verwierf 16,918; St. John erlangde 25,115. Cleveland heeft alzoo 219 kiezers, tegeü 182 die aan Blaine de voorkeur geven. RECLAME begaaan dikwijls ten grove fout, doordat zij op de eerste kenteeken9 van een gestoorde spijsvertering (Lever- en Galaandoeniogen, Aambeien enz.) geen acht slaan; daar zij toch zichzelveu van veel kwalen konden vrijwaren en huu werk niet behoefden te staken als zij slechts by tijd# eenige der alom aan- bevolene Zwitsersche Pillen vau Apotheker R. BRANDT wilden innemen. Verkrygbaar a 70 Cents te Gouda by J. C. Zeldeunjk droogist led ter ka ipitaiist die in hel i >ezil it van goed en ter beurze genoteerde effenen (actiën of obligatien)kao zich op mathematische en zekere wijje eea terschalTen.door eenvoudige operatien beslaande in den verkoop van premies. Dit goed bekende en gedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2,000 met een kapitaal (in ftld of In effectenvan f. 5,000; f. 1.000 met f. 2,500, f. 500 met 1.200, enz. De fondsen zijn altijd beschikbaar. De winst wordt maan delijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende brochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kotteloo» toegezon den dooi- den Heer Directeur der Algemeone Balgiachm Bank (BANQUE GÉNÉRALE DE BELGIOUE), 5, Ru» du Congrèa, Brussel. Gevonden voorwerpen die* nog niet zyn afgehaald Een gouden Kruis, een Zakje met 2,98'/$, een onderstuk van een gouden Oorbel, een wit Overhemd, een gouden Oorbelletje, een zwart Schortje, een kar lijn Oorbelletje, een stuk bruin Fluweel, een witte Zakdoek met 54 Centen, een gouden Oorbel, een gouden ontlerstuk van een Oorbelletje met geele Steeu, een gouden Oorbelletje met bloed Kraal, een bloed koralen'Kettinkje 3 toeren met gouden Slotje. MARKTBERICHTEN. GOUda., 20 November 1884. De zweeuwsche tarwe, hoewel nog altijd te duur in vergelijking van de vreemde soorten, welke door de fabrieken gebruikt worden, is in de laatste weken langzaam gedaald en in de beste soort nu te bekomen tot 8.a 8.50, mindere merkelyk lager/7.50 a 7.terwyl afwijkende zoogoed qls niet voor komt. Rogge is moninaal 6.a 6.75. Gerst 5.50 en hooger goede Chevalier gerst geld byna evenveel als ordinair" tarMe. Haver /3.80 tot/4.50- naar kleur en gawicht. Maï<s omsereeks 6.—,

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2