r I i !TG 1884. BINNENLAND. N? 3163. ■ING, UW ling. imissie •er Ellen Vrijdag 28 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. SN en De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave I I is bij de Staten-Generaal ingekomen. raden wij U liezeod wordt de prijs, be* ter beschik- 4meester van 3BOFE prgzen zal IE, P. G. list, tegen len bij de DERCK- MINEAÜ, en H. M. •8. iar. 1BER. rekt wor- UNTING andelaren- re gunstig v. O. zal rbesteding SPEK en i menages voor het i met den De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad ge^hiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per pöst 1.50. aan, neemt voor uw en vooral om te ;en dage- ig op het nt, alwaar len datum tbben. oor, rMAN. Gouda. niet te ruime winst is mei het oog op de niet gering debietkosten. Het voordeel voor de schatkist wordt berekend op 188400 ’s jaars. Alileen de collecteurs zullen loten ontvangen. Alle faveur-loten vervallen. De prijs der loten wordt met 1 verhoogd. Het voornemen is, het crediet voor de collecteurs te handhaven. In de zitting der Rotterdamsche Arr.-Rechtbank van Dinsdagmorgen stond o. a. terecht A. H., landbouwer, bekl. van het zonder vergun ning loopen over den spoorweg te Gouda. Eisch 1 boete. Over 8 dagen uitspraak. GOUDA, 27 November 1884. Gisteren had ten Raadbuize de verkiezing plaats voor 5 leden der Kamer van Koophandel en Fa brieken. Uitgebracht werden 30 stemmen. De 4 aftredende ’.eden werden herkozen, de heer H. Jager met 30, J. M. Noothoven van Goor met 29, A. van Veen met 28 en C. J. C. Prince met 27 stemmen. In de vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. A. Roest van Limburg werd gekozen de heer H. Straver met 26 stemmen, terwijl nog 4 personen ieder 1 stem hadden. De Openbare Gezondheids-Commissie alhier heeft de volgende circulaire verspreid, die zeker alle be hartiging verdient. Aan da Ingezetenen van Gouda. Stadgenooten I Het is U bekend dat Europa op dit oogenblik geteisterd wordt door eene der meest besroettelijke ziekten, de Cholera. Gedurende den laatsten tijd beerscht zy reeds in vrij sterke mate te Parijs. Het is zeer waarschijnlijk dat zij ook ons land zal be doeken. Wij kunnen echter veel, zeer veel doen om hare komst te beletten. Zoowel door de Regeering van ons Land, als door bet Bestuur van onze Stad worden allerlei maatregelen genomen en nog meerdere voorbereid om by hare nadering te trachten, de Cholera buiten onze grenzen te houden. Wij juichen deze maatregelen toe, maar niet alleen déArvan, neen ook van on» zelven zal het afhangen, of de Cholera, mocht zy by ons verschijnen, veel of weinig slacht offers zal maken. Als Land- en Stadgenooten zijn wij verplicht voor elkander, en voor ons zelven al het mogföijke te doen, om te verhoeden dat onze Stad door die vreeselijke ziekte, verandere in een plaats van jammer en ellende. Daarom heeft de Openbare Gezondheids-Commissie het zich haren taak geacht, U op het gevaar te wijzen dat ons dreigt en U tevens zooveel mogelyk voorloopig die middelen aan de band te doen, welke door ons allen kunnen worden aangewend om de Cholera met Gods hulp van on» te weren. In de allereerste plaats dan roept zij U toe Weett zindelijk, toeest rein spoort Uwe Kinderen, Uwe dienstboden daartoe aan. Houdt uw lichaam rein. Draagt zooveel mogelyk zorg voor zindelijke, reine, boven-enonderkleeding. Huisvrouwen, zorgt voor ten* zindelijke woning, reinigt Uwe kamers dikwijls en kluit deuren en vensters niet te veel, opdat er versehe lucht in uwe woning kopie. Draagt zorg dat de straat voor Uwe^woning zindelijk is en werpt geen afval, van welken aard ook, daarop. In één woord nogmaals weest zindelyk. Alle geleerden zijn het daaromtrent een», en de ondervinding heeft het geleerd, dat de Cholera hpt eerst en het meest optreedt daar, waar de grootste onreinheid heerscht. Zorg dus in uw eigen belang er voor dat gij u hieraan niet schuldig maakt. In de tweede plaats toeeet matig, volgt zooveel mo gelyk uwe gewone levenswyze, doch maakt vooral, geen misbruik van sterke dranken. Maakt geen ge bruik van onrype vruchten of rauwe ongekookte groenten. Vervolgens raden wij U dagelijksch huiselijk gebruik ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis qpgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Gouda en Co., Boek- dellen ter nformatien drinken, geen water uit de grachten, «loten of eijlen, maar water uit de drinkwaterleiding, dat U kosteloos of overigens tegen een zeer geringen prijs Terslrekt wordt.Ook het spoedig inroepen ran geneeskundige hulp bij oogenschijnlijk lichte diarrhea wordt door ons zeer aanbevalen. De Openbare Getondheids-Commiuie heeft gemeend U voorloopig deze wenken onder de aandacht te moeten brengen, overtuigd als zij is, dat gij met haar het nut daarvan zult inzien en met baar zult willen medewerken tot het goede doel dat zij beoogt. De Openbare Gezondheids-commissie. GOUDSCHE COURANT. Gisterenavond tussehen 9 en Iff ure is er een begin van brand ontstaan in het magazijn van den heer C. van Berkel aan den. Kleiweg alhier. Door welke oorzaak de brand is ontstaan is tot op beden onbekend. Bij de acte-examens te ’s Hage, voor middelbaar onderwijs, in de gymnastiek zijn geëxamineerd 5 candi date!!; 1 was niet opgekomen. Toegelaten iade heer H. Ouderkerk, gan Gouda. SCHAAK-CORRE8PONDENTIE. 8»te zet den Haag, wit B 3 D 5. 8ete n Gouda, zwart C 5 D 6. Na het evenwicht op de Begrooting door bezuiniging te zijn genaderd, meent de Regeering verder het hare te moeten doen tot tijdige aanvulling van het nog resteerend tekort. In de eerste plaats diende zij daartoe weder het voorstel in om Vs der Pers, belasting van de gemeenten terug te nemen, daar h. i. een goed deel van het be- noodigde in directe belasting moet gezocht worden, maar een nieuwe belasting op de inkomsten uit het roerend vermogen een principieelen stryd zou uitlokken, waartoe thans de tijd ontbreekt. Verhooging der Rijksopcenten zou groote bezwaren in hebben de kwijnende toestand van handel en nijverheid maakt verhooging der pa tentbelasting niet raadzaam en bovendien zou men op die wijzen vele nieuwe kiezers scheppen, wat de Regeering meent dat in de gegeveu omstandigheden moet worden vermeden. Het recht van overgang op effecten, thans in de zijlinie 1,38 en in de rechte lijn 0.34*/2 ten 100 be dragende, kan meent zij zonder bezwaar worden gebracht op de ronde getallen van 2 en 0.50 ten 100. Tevens worden rentegevende schuldvorderingen sinds de wet van Juli 1882 vrij van registratierecht, nu daartoe met effecten gelijk gesteld. Het ontwerp eener nieuwe Zegelwet is gereed, maar o. a. de Kamers van Koophandel moeten daarop nog worden gehoord. De Regeering stelt daarom afzon derlijke regeling van een onderdeel, het zegelrecht op effecten, voor. Het recht van 7 Va ct. per 100 wordt verhoogd tot 5 ct. van elke 50 nominaal en uitgéstrekt tot alle binnenlandsche fondsen en al die buitenlandsche, welke hier te lande op eenige wyze in omloop worden gebracht, met het recht om binnen 6 en 9 maanden de thans in omloop zynde te laten zegelen voor resp. 20 en 50 pCt. van het recht. Van de verhooging van bet successierecht verwacht de Regeering 800 000, ’s jaars meer, van de effecten 400 000, of met pers. bel. en lotery samen de ont brekende 3’/^ millioen. Het effectenrecht blijft lager dan in de ons omringende landen. Het tegenwoordig voorstel is gurfstiger dan het vorige voor de kleine aandeelen van aandeelen van 50 toch zal nu slechts 5 ct. verschuldigd zijn. Deze wet treedt, stelt de Regeering voor, 1 Jan. a. s. in werking. Het wetsontwerp tot regeling van de Staate-loterij - - - 1 “r” Na een overzicht van de geschiedenis dezer in 1726 opgerichte lotery te hebben gegeven en te hebben op gemerkt, dat haar afschaffing het maatschappelijk kwaad van het spelen niet zou opheffen, daar men dan in vreemde loterijen zon gaan spelen, terwijl de schatkist er een belangrijk verlies door lyden zou, geeft de Minister de grondslagen aan, waarop, volgens dit wetsontwerp, na 1 Jan. 1885 de Lotery zal berusten (te herzien vóór 1890). Nadat het schadelykste de huurloten was ver vallen, dacht men nu ernstig over afschaffing van de classicale loten de ingewonnen information noemen dat echter onmogelyk als overgang wordt nu voorgesteld, dat het Rijk slechts doorgefourneerde loten zal uitgeven, die de collecteurs echter ook classicaal zullen kunnen splitsen, maar zonder daarvoor de tot dusver betaalde premie van 2 voor de laatste klasse te mogen rekenen. Daardoor zal eigen belang (renteverlies) de collecteurs nopen, tot langzame ontwenning aan de classicale loten mede te werken. Algeheele afschaffing van den tusschenhandel is niet raadzaam altijd zullen er lieden zijn, die van den loteryhandel bestaan, en moraliteit en volkswelvaart wierden er niet door bevorderd als dit een vrij beroep werd. Maar de Regeering wenscht wel de klasse der splitters te doen vervallen en voortaan slechts te behou den een 70 tal collecteurs (de 33 bestaande en onge veer 35 gedeleg. 1« kl.) en voorts debilanten. Tot dusver genoot de tusschenhandel 9 per lot dit schijnt thans te hoog en die winst wordt gebracht op 6, hetgeenzegt de Minister een zjjn> jat anea wej De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. rekent het feitelijk ónmogelijk met de Indische en siaatsbegrootingeu vóór Januari gereed te komen. Men kan derhalve, schrijft hij, een voorstel ver wachten oin alle begroeiingen in balfjaarlijksche credietweiten te veranderen, die dan, ongeveer zonder slag of stoot, zullen worden aangenomen. In de Meizitting van het volgend jaar krygen we dan het eigenlijk begrootingsdebat en de toepassing van de beginseleir der nieuwe meerderheid op den staats dienst. Tot zoolang kan men er bijna zeker vau _u__ i i.” |wl Quje za|

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1