9 1884. N° 3154. 1.25. G DEH, Iden, 1RGEN, 19. ÖS, BINNENLAND. Vrijdag 7 November. perstuk ILAAR. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. hZE, ulemborg. iratlijders ider uitnoo- l. ZICKEN- loest, hals b eene wer- D U! ode zeer net hem (Dagbl.) M. ff in, 1 Nickel larder, 1 heel iwe of zwarte Cadeau II H W j J. D. den te Stolwijk SCHAAK-CORRESPONDENTIE. den Haag 6de zet D 2 D 3 Gouda 6de zet B 7 B 5. •rde verbonden van voor- Het adres is in handen u a t waar 't klein per fl./075, f 1,25,/1,75. 1,10. k, lAMPAGNk Oodewater Beeu.ijk Schoonhoven Stolwijk Vli.t Waddioxreen Zevenhuizen Z.amtnerdara 25 5 11 6 19 16 15 6 8 4 9 8 2 15 9 13 u H H II n u u H n n n irige maak. 325.— 237.50 i aanmerke- orertuiging 650.— - 125.— - 2M.75- - 120.— - 600.— - 440.— 400.— - 150.— - 250.— - 93.75 - 300.— Gouda en Co., Boek cellen ter nformatien Cigste aan, Adres onder >urant. landelaren- ire gunstig irodt, raad. uitgelezene t van vloei- 'ainz, is het chheid, ver- w ontelbare merk, even tabriekant. GOUDSCHE COURANT. Aan de Amsterdammer wordt het volgende geschre- ven, dat inderdaad al vrij oogeloofelijk klinkt. In den tegenwoordigen tijd zou zoo iets kunnen voor komen, nogwel in het hartje van Zuid-Holland op een plaats als Oudewater, wier burgervader zelfs een plaats in de Prov. Staten werd waardig gekeurd? Een nadere bevestiging van het bericht ie alleszins noodig of anden een onomwonden verklaring van den beer Haentjes Dekker, dat bet geheele bericht onwaar is. Wij hopen dit laatste reeds in ons volgend nr. te kunnen mededeelen. Het proces tegen den gezagvoerder en den stuurman van het jacht Mignonette, die in den alleruitersten nood den scheepsjongen vermoordden en zyn vleesch en bloed als voedsel gebruikten, is Dinsdag aangevangen. De rechter ging alle bijzonderheden van de zaak GOUDA, 6 November 1884. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren tot lid van de Eerste Kamer gekozen (in de plaats van den heer mr. de Beaufort, die verleden week tot lid van de 2e Kamer werd gekozen) den heer J. van der Breggen Azn. Verder zyn als lid dier Kamer h-rkozen de hh. T. P. Viruly, jhr. F. G. E. Merkes van Gendt, mr. A. Bliissé, I. D. Fransen van de Putte, H. Mul ler, Sz, en J. van Vollenho'cn. De Prov. Staten van Noord-Holland hebben o. a. tot lid der Eerste Kamer verkozen den heer mr. I. P. R. Tak van Poortvliet (die als lid der 2e kamer verleden week niet werd herkozen) in de plaats van den heer Teding van Berkhout. Volgens de laatste officiëcle opgave bedraagt bet totaal der voor de Vergunningen betaalde prijzen in de volgende gemeenten bet daarachter gevoegde cyfer. Gouda 6.487.50 met 160 inrichtingen, krachtens vergunning sterken drank in ’t wordt verkocht. Gouderak Alpben Ammerstol. Bergambacht Berkenwoude Bodegraven Boskoop Capelle a/d IJ iel Groot-Ammen Haastrecht Hekendorp 210.—met 11 inrichtingen. n H u n u ii H H n u u u Vrijdag j. 1. ia het 5 jarig zoontje van den land bouwer G. N. te Vlist spelende in het water gevallen en levenloos daaruit opgehaald. u u H 22 n 12 e 83 n H 1 De buitenlandsche goederentrein van den Rhiju- spoorweg, die des morgens te 8 uur in Rotterdam aankomt, zal voortaan des Dinsdags te Gouda worden voorzien van een 3e klasse rytuig, ten dienste der veehandelaars, die zich dan naar Rotterdam mochten willen begeven. Krimpen a/d Lek Krimpen a/d IJsel - 218.75 Lange Ruige Weide'. - 50. Moordrecht - 475. Nieuwerkerk a/d IJsel - 300. Ouderkerk a/d IJsel - 806.25 725.— .- 255.— - 850.— - 450.— - 10,- k - 925.— 29 11 e 9 Bij de Prov. Staten van Zuid-Holland is ingekomen een adres van bet Bestuur van het 38e Ned. Land- huishoudkundig Congres, in 1885 te Gouda te houden, om subsidie. Door Ged. Staten is voorgesteld een subsidie van f 1000 te verleenen, mits aan dit Con gres een tentoonstelling wjöi werpen van zuivelbereiding, gesteld eener Commissie. Bt-ijerman, adjudanten een jaargeld ieder levenslang heeft toegekend. De lijfarts van den overleden Kroonprins, de heer dr. Vinkhuyzen Jr., ontving geen jaargeld. Hij verleende aan Zijn Hoogheid gedurende 9 jaren geneeskundige hulp. Z. M. schonk èn aan dr. Vinkhuyzen Jr., èn aan dr. van Wieringhen Borski, die o. a. mede de balseming van het vorstelyk lijk verrichtte, de ridderorde van den Nederlandscben Leeuw. Dr. Borski zond voor de door hem gedane kunst verrichtingen eene rekening in van duizend gulden volgens het oordeel van deskundigen niet te veel voor het verzorgen, onderzoeken en balsemen van het vorstelyk lijk, en dr. Vinkhuyzen Jr. diende voor de bezoeken aan Z. K. H. gedurende 9 jaren gebracht eene rekening in van twee-en-twintig duizend negenhonderd dertig gulden (22,930). Beide nota’s werden door Zy’ner Majesteits the saurier voldaan. Voor het Kantongerecht te Gouda stonden 11. Woensdag 31 personen terecht wegens openbare dron kenschap. Geen der beklaagden verscheen voor het kantongerecht, niettegenstaande met dikke drukletters in de dagvaarding was vermeld, dat ingeval van niet-verschyning van den beklaagde voor het kan tongerecht de gerechtskosten aanmerkelijk hooger zyn zouden. na, en kwam tot de conclusie, dat bier wel dezelijk van moord en niet van zelfverdediging sprake was. Het leven van den jongen bracht dat van de anderen niet in gevaar, want de boot kon hen allen bevatten, en het argument dat men juist hem had uitgekozen, omdat niemand van hem afhankelijk was, is evenmin te verdedigen. Ofschoon de rechter diep medelijden gevoelde voor de ongelukkige beschuldigden, en dit voor zeker op de uitspraak van invloed zul zyn, vielen zij onder de termen der strafwet, en moest hij hen verwijzen naar de jury, die heden hun zaak zal behandelen. Dinsdag stond voor het Hof te Amsterdam terecht Johannes Kohier, logementhouder aldaar, beschuldigd van opzettelyke brandstichting. In den avond van 30 Juli kwam C. B.. een der getuigen, bij besch. en wilde naar zijne slaapkamer gaan op de 3e ver dieping. Bij hel passeeren der 2e verdieping zag hij, dat op de voorkamer het beddegoed in ledikant en bedstede in brand stond. Hij deelde dit dadelijk mede aan beschuldigde, die niets onthutst was. De brandweer bluschte de vlammen. Men vond bij onderzoek in de voorkamer eene kruik met brandende spiritus, terwijl er eene sterke spiri- tuslucht in de kamer was en ook het bed naar spiritus rook. Het bleek nog dat de affaire zeer slecht ging, en de meubelen enz. voor etue te hooge som geassureerd waren. Beschuldigde ontkende alles. Nieuwe manier om ooft te verzenden. Uit Sacre- mento (Californië) is in dit jaar zeer veel ooft ver zonden naar het oosten van Amerika. Voor een ge deelte werd het ooft verzonden in Dietz’sche ver pakking, eene nieuwe gepatenteerde methode. Deze bestaat hierin, dat het ooft wordt verpakt in verkoolde tarwezemelen. Daarin blijft het ooft veel langer versch men behoeft bet dan niet als ijl goed te ver zenden en zoo spoedig mogeitjk te verkoopen, uit vrees dat bet anders door rotting wordt aangetast. Eene waggonlading ging b. v. naar Philadelphia en bestond uit druiven, pruimen, perziken, abrikozen enz. Of zulk een waggon derwaarts wordt verzon den als ülgoed, dan wel als gewoon vrachtgoed, maakt een verschil van 500 dollars in den vrachtprijs I Thans is bij den uitgever Joh. Ykema verschenen bet eerste nommer van het Volapükabled, een maand schrift „in en over de wereldtaal." Gelijk wij reeds mededeelden, wordt het geredigeerd door de heeren E. F. L. Haastert en J. M. Vos Mz. De eerste proeve mag, voor zoover wij uit den Nederlandschen tekst kunnen oordeelen, wel geslaagd worden genoemd. De inhoud is zeer gemengd en er bepaald op berekend om de belangstelling voor de wereldtaal bij velen te wekken. Enkele bijzonderheden omtrent haar wor den medegedeeld. Ook komt in dit nommer voor een metrische vertaling in de Volapük van de „Loreley" van Heyne. Het geheel komt ons voor te beant woorden aan de verwachting, die men er van koesterde. De uitgever deed eveneens zijn best. De Amst. Ct. deelt mede dal Z. M. de Koning aan de heeren Hojel en Btijerman, adjudanten van wijlen Prins Alexander, een jaargeld van 2000 Eenige dagen geleden strafte de hr. C., onder wijzer te Oudewater, het zoontje van den beer bur gemeester dier plaats. De straf bestond in het maken van eenig werk verdeeld over twee dagen. De burgemeester vervoegde zich, nadat bedoeld jongmeusch hel eerste gedeelte van zijn strafwerk had opgeleverd, bij den hr. K. fi. J.» hoofd der school waaraan de hr. C. werkzaam is, hem de verzekering gevende, dat het laatste deel .door zijn zoontje niet zou worden nfgeinaakt. Hoewel de hr. K. d. J. de noodzakelijkheid hier van bleef beweren, met het oog op het prestige van den onderwijzer C., en de rechtvaardigheid der straf aantoonde, Weef de burgemeester bij zijn gevoelen, heengaande met de woorden: „Gt weet het nu vooruitl" De jongen kwam school en moest, daar hij zijn werk niet gemaakt had, n ably ven om het te voRpoieu. De burgemeester daarop in de school verschenen, behandelde den daar aacwezigen onderwijzer C. op zeer ongepaste wijze en zond zyn zoon naar huis. Het hoofd der school wendde zich tot de school commissie met verzoek om voorziening in dusdanige gevallen, tegenover welke bij machteloos stond. De schoolcommissie besloot naar aanleiding daarvan om, onder goedkeuring van B. en JN.» want dit college heeft de eindbeslissing, te bepalen dat in gevallen als het gepasseerde het betrokken kind voor goed van de school zou worden verwijderd. Eenige dagen nadat het schrijven van de school commissie by B. en W. was ingediend, werd de hr. K. d. J. bij den burgemeester op het raadhuis ont boden. Daar werd hem door het Hoofd der Gemeente aaugesegd dat hij (burgemeester) verplicht was tegen hem (K. d. J.) proces-verbaai op te maken. De hr. K. d. J. toch had over bebouwden grond van anderen, in dit geval van de gemeente Oude water, geloopen; dit had de burgemeester zelf gezien. Daardoor was natuurlijk schade aaugebracht en de wet eischt tegen zoodanig misdrijf van twee tot vy/ jaren gevangenisstraf. De hr. K. d. J., zich eindelijk herinnerende dat hij op zyue dagelijksche wandeling ja, wel honderd maal door een greppel had geloopen langs stadsgrond liggende, verklaarde dat hij daarbij aan wetsovertreding zelfs niet had gedacht. Hij betwistte dan ook ten stelligste daarbij ooit bebouwden grond betreden te hebben, waardoor het denkbeeld van „schade aanbrengen" al aanstonds verviel. Volgens den burgemeester groeidecr in dien greppel gras en werd dit dus beschadigd Weer eenige dagen later moest de heer K. d. J. nogmaals voor den burgemeester verschynen nu even wel om te vernemen dat Z. E. A., alhoewel het pro- ces-verbaal geschreven lag, hel alsnog niet zou opzeu- den, wijl Z. E. A. „te doen" had mtt het gezin van den heer K. d. J. Wij geven enkel de feiten. Uit Zevenhuizen schrijft men: Te beginnen met I December zal ook van deze plaats des Zondags slechts één post vertrekken en één post aankomen tot groot ongerief van de inge zetenen, want de eenige gelegenheid om des Zondags brieven te verzenden zal dan zijn met de post die ’s morgens te 7 uur van hier vertrekt.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1