RENTEN e. FORTUIN maat Nederlandsche Nijverheid. Bultenlandsch Overzicht. ADVERTENTlEN. Aan onze lezers. INKOMEN VAN 40°/o Burgerlijke Stand. ^S§§1IÜ De Jmtterdamsche Courant aan wie dit bericht it outleend, voegt er bij dat dr. Vink huizen toch liju ontslag heeft gevraagd als geneesheer van de koninklijke hofhouding. Kan het ook misschien wezen, zouden wij kunnen vragen, dat de vorm der quitantie op dit besluit van dr. Vinkbuyzen van invloed is geweest (Jrnh. Ct.) Omtrent het sneuvelen van luitenant Du Monceau schrijft een oorrespondent van het Soer. Hbl. uit Atjeh Nauwelijks was ia den vroegen morgen van den 5den de 2de luitenant der artillerie F. F. R. graaf Du Monceau te Lampermej met een kanon van 8 cM. aangekomen en bezig dit op het nieuw gebouwde bastion in battery te brengen, waarby de Afjehers uit hunue gedekte opstelling in de Linggabeck voortdurend vuur den, toen een kogel hem achter eene oor trof, ver volgens de kleine hersens omliep om bij het andere oor het hoofd te veriaten. Ouder den uitroep o God!" werd hy door den nabijzijnden onderofficier opgevangen en was onmiddelyk dood. Eerst sedert een drietal maanden was hij op Atjeh. In eeu zijner zakken werd een brief gevonden die als eene laatste wils beschikking bij zyu dood geopend moest worden. Een ware déveiue scheen hem dien dag te vervolgen. Vooreerst had niet hij, doch een zijuer kameraden den vuurmond moeten transporteerea na^r Lampermej, doch had hij moeten invallen voor den collega, die op last van den officier vau gezondheid niet mocht ryden. Verder brak door een ongelukkig toeval bij den afmaraci een affuitrad, nog voordat de kratou Verlaten was terwijl hij ten slotte den vuurmoud had moeteo afgeven te Lampermej aan den commaudant der artillerie in de XXII Moekims, doen daar deze knpitein deu last zicb daar te bevindeu nog niet ontvangen bad en zich dientegeugevolge nog te Laraba- roe ophield, begon Du Monceau zelf vol yver het stuk onder het vijandelijk vuur ia batterij te breugen, in de hoop daarmede de sloebers eens geducht er van langs te geven, hetgeen evenwel zoo treurig voor hem zelf afliep. (Overgenomen uit het Handelsblad.) GOUDSCHE PIJPEX en GOIDSCIIE KAAR.SEX IV. Om de stearine uit de oleïue te bevrijden, of met andere woorden: de vaste en vloeibare vetzuren te scheiden, worden se in eene vijfde afdeeling der fabriek, een gebouw van verschillende verdiepingen, met ijzeren trappeu en bordessen, eerst gekookt (vet zuur kokerij) en gegoteu tot koeken. Deze blijven 36 uur in de gietbakkeu eu gaan dan, behoorlijk afgekoeld, naar het koekenmagaeijn. Van daar worden zij, in wollen zakken gepakt, vervoerd naar de perskamerde zesde groote onderafdeehng der fabriek. In de perskamer zijn negentien buiteugemeeu krachtige hydraulische perseu elf werkeu verticaal en acht horizontaal en tusscbeu deze worden de koeken zóó samengedrukt, dat alleen de stearine bet vaste vetzuur, de eigenlijke grondstof der kaarsen io de zakken achterblijft, terwijl de oleïne wegvloeit. Met deze oleïoe echter vloeit ook nog stearine meile en een groot gedeelte der winst zou te loor gaan, indien men geen raiddel wist, om deze weg gevloeide stearine nog uit de oleïue te bevryden. Daartoe gaat de oleïue in eene zevende onder-af- deeling der fabriek eu wordt afgekoeld over rond wentelende trommels, gevuld met ys. Dit is eene vinding van deu lateren tijd, het eerst toegepast in Fransche fabrieken, en toen op groote schaal in de Goudscbe overgebracht. Voor dat men het zoover had, ging, als wy het wel hebben, in de warme zomer maanden, met de oleïne zooveel stearine verloren, dat de kaarsenma kerij in die maanden geen, of weinig,, voordeel gaf. In elk geval blijkt bij dit gedeelte der be werking ook den leek, hoe nauw alles luistert, wil meu de zaak wezenlijk met voordeel drijven. Een groot gedeelte van de winst kan door nalatigheid of onverstand spoedig te loor gaan. Door bedoelde bewerking is de oleïne tevens gezuiverd en in haar heelt men het tweede zeer belungryke by-product der kaarsenmakerij. Evenals de glycerine toch wordt ook de oleïne afzonderlijk verkocht. Zy dient als grondstof voor het maken vau zeep, maar wordt hoofdzakelijk gebezigd in de Brabantsche en Belgische lakenfabrieken tot het vetten der wol. Ituuischen heeft men nu eindelijk de stearine. In eene achtste onder-afdeeling der fabriek moet ze echter nog eens worden gesmolten en gewasschen en dan eerst gaat ze naar de eigenlijke kaarsen- makerijde negende onder-afdeeling der fabriek. Meu zal nu reeds begrijpen, waarom de kaar senfabriek zulk een groote uitgestrektheid heeft en aan een groot aantal menschen werk verschaft. Tweehonderd mannen en driehonderd vrouwen zyn er dagelijks bezig. Twee directeuren hebbeu het opperbeleid, de heeren G. J. Steens Zijnen, hoofd zakelijk voor het oommercieel gedeelte, dr. H. IJssel de Schepper voor het technische. De heer A. A. G. Van Iterson was vroeger de technische directeur. Van de oprichting der zaak, in 1858, voerde hij twiutig jaren het beheer. De fabriek maakt tegenwoordig niet alleen de kaarsen, maar ook al wat uoodig is voor verpakking. Vroeger werd dit alles van buiten betrokken en die het leverden hebben aardige fortuineu verdiend. Men denke maar eens aan eeu 30 a 40 duizend kokers per dag. Thans heeft de zaak haar eigen kokerplakkerij en haar eigen kistenmakerij, en ook de metalen vormen en verdere werktuigen worden in de fabriek zelve vervaardigd en hersteld. Van de mechaniscbé inriehting gelooveu wij het voornaamste te hebben gezegd, als wij nog hebben vermeld, dat in het ketelhuis zeven dubbele Corn- wall-stoomketels liggen, ter verkrijging van den uoodigen stoom. De fiuancieele uitkomsten zijn, naur men algemeeu weet, voortdurend zeer goed geweest en de goede naam vau bet Goudscbe product is alom gevestigd. In 1867 kreeg het in Parijs een gouden medaille en in 1883, op de tentoonstelling te Amsterdam, het eerediploma. Toen de fabriek in 1858 werd gebouwd, rekende men op eene productie vau een millioen pakken kaarsen 's jaars. Deze steeg gaandeweg tot twaalf a veertien millioen pakken. Op één dag worden 200,0000 a 300,000 kaarsen gemaakt. Dit kaarseomaken moeten wij nu nog gaan zien. Voor gewone bezoekers is dat dan ook het aar digste, en zij zullen wel doen bij de andere be werkingen, hoe opmerkelijk ook, niet zoo lang te vertoeven, dat zy voor deze weinig tijd houden. Niet omdat dat andere zulk eene vettige ge schiedenis is. Met eenige voorzorg kuuneu zelfs dames deze fabriek gerust gaan zien, als zij van de welwillende directie vergunning krijgen. Wy zeiden al, dat men van al dat gekook en gepers misschien maar een verwlule voorstelling zal krijgen, als men er komt onvoorbereid eu alleen als weetgierig belangstellende. Een indruk echter krijgt men er zeker, namelijk dat bij dit smeer alles zoo ordelijk, bedaard eu erg zindelijk toegaat. Men gevoelt ouwillekeurig, dat van den aanvang af geen gering organiseereud talent hier heeft voor gezeten en wel overlegd, ordelijk beheer nog altijd de ziel is vau de za>k. Wanneer niet alles zoo doeltreffend ware ingericht eu door verstandige leiding in den band* wierd gehouden, zouden denke lijk, nis by zoo menige onderneming, de voordeden buitengemeen spoedig verminderen. In de kaarseugieterij werken alleen vrouwen. In bare zaal staan 175 gietmachiues en verder werk- tuigeu om de kaarseu op behoorlijke lengte te breugen en te glauzen. Van deze gietmachiue» zouder teekéning een goede voorstelling te geven is niet wel mogelijk, maar het groudbeginsel meenen wij wel duidelijk te kunnen maken. De kaarsen worden gegoten io vormeo en dit gieten schijnt eeoe zeer eenvoudige zaak. Hèt is of liever was dit zoo weinig, dat vermoedelijk dit gieten eeu der groote moeilijkheden was, waarop de eerste kaarsenmakers voortdurend bleven zitten. Om te kunnen worden gegoten moeten de stearine* koeken natuurlijk weder wordeo gesmolten. Giet men nu dadelijk met de aldu9 verkregen vloeistof dan kristalliseert zij sterk en worden de kaarsen erg fbros.v Aanvaukelyk poogde men dit te ver- belnèn door toevoeging vau andere stoffen. Maar da« werden de kaarsen öf nadeelig voor de gezondheid der verbruikers of schadelijk voor den bturs van den ffbrikant. Op eens kwam men tot de ontdekkihg, dat de fout verholpen kon worden, zouder bijmenging, als men de heete vloei stof eerst wat liet btkoeleu eo roerde, totdat ze eene melkachtige brei was geworden. Giet men met deze bry in de verwarmde vormen dan krijgt men kaarsen, die zich goed gedragen. Nu zyn er allerlei nommers van kaarsen en naar gelang van de soort neemt men andere vor men. Maar in deu grond der zaak zyn deze van dezelfde samenstelling. Mee denke zicb een kaars op den kop. Een metalen cylinder waarin zij past, zal dan de goede vorm wezen. Natuurlijk beeft deze van boven een ronde o-pening, overeenkomend met de dikte van de kaars, gladde wanden en zal ze van onderen uitloopen in een kleinen kegel met een gaatje, groot genoeg om juist de pit door te laten. De kaars toch moet worden gegoten om de pit, en deze dus moet in het midden van den vorm b'.yveo. Van onderen wordt ze daartoe gekneld in het gaatje op de punt van den kegelvan boven wordt ze vastgehouden in een raam, wat boven de gietvorm is. Men begrijpt, dat het vervaardigen dezer pitten zorg vereischt. Er mogen geen uitsteekels aan zijn, die zoogenaamde dieven zoudeu geven en ze moeten zeer gelijkmatig worden gesponnen, opdat het smel tende vetzuur, wat de vlam moet voeden, gelijkmatig worde opgezogen. Dan ook moet de pit zelf goed brandbaar wezen en baar eigen asch verteeren en men moet zorgen, dat zy niet behoeft te worden gesno ten. Bij stearinekaarsen verkrijgt men dit door een der draden, waaruit de pit wordt gesponneu, wat sterker te spannen, dan de andere. De pit krult daardoor voortdurend een weinig om en komt aan de buitenzijde der vlam in aanraking roet de zuurstof der lucht, waardoor ze zuiver verbrandt. Het fijne van de zaak is niet uit te leggen zonder langen omhaal en eeuige voorbereiding. Die ze goed wil begrijpen zou goed de theorie der verbranding moeteu kennen eu goed moeten neten hoe eene vlam in elkaar zit, wat leeken misschien eene onuoozele zaak achten, maar het in het geheel niet is. Weet- gierigen kunnen dit in technische handboeken verder napluizen. Genoeg dat door den vorm een samengestelden draad, of pit, moet gaan en in groote fabrieken, waar vlug moet worden gewerkt, er natuurlijk op bedacht wezen moet, te voorkomen, dat deze pitten telkens in de vormen moeten worden gestoken. Daartoe beeft meu nu gietwerktuigen, waarin eene menigte vormen hangen met pitten donder eind. De draad namelijk gaat door den vorm naar eene klos, onder de gietmachioe. Op die klos zit een aanzienlijke voorraad pit en wanneer de gietster de gestolde kaarsen uit de vormen ligt, trekt ze tegelijk bet vervolg van de pit weer in den vorm. Door ver nuftige toestellen wordt dan het boveneind weer als van zelf vastgehoudeu, zoodat de nieuwe pit weer midden in den vorm blijft zitten, ook nadat de uitgehaalde kaarsen van den draad zyn losgesneden. Na bet gieten worden de kaarsen door cirkelzagen op de behoorlijke lengte gesneden en ze worden daarna geglansd. Dit alle» geschiedt werktuigelijk, maar moet worden gezien. Eene beschrijving zou te omslachtig, of althaus vervelend worden. Bij zessen, vieren of achten enz. worden de kaar sen nu eerst in hun henimetje (chemiseeren, het eerste omhulsel van vloeipapier) en daarna in de bekende blanwe kokers gestoken en verder in kisten verpakt. De zorg voor behoorlyke verpakking kost ook al meer hoofdbrekens dau men oppervlakkig zou ge- looven. De verbruikende mensch toch is eeu wonderlijk wezen. Hij is erg gehecht aan gewoonte en verlangt doorgaans vijf pooteu aan een scbnap. Juist daardoor en dit geheel ter loops opge merkt, zonder toepassing op de tabriek, die ons thans bezig houdt komt veel bedrog in de wereld. Door gebrekkige kennis der artikelen verlangen de consumenten niet zelden daaraan eigenschappen, die ze oumcgelyk kunnen hebbeu en er dus aan moeten worden gegeven. Het hangt dan dikwijls maar van omstandigheden af, of dit veranderen tot bedenkelijk vervalschen komt. Op deu gladdeu weg van ver anderen naar den zin van deu consument, glijdt men zoo ligt uit naar veranderen, in bet voordeel van den fabriekant. Kaarsen worden natuurlijk niet vervalscht. Men kan ze heter maken, of slechter, maar die zyn met veel moeite verkregen goeden naam wil baudhaven, maakt ze zoo goed, als hy kan. Ook de beste kaarsen ter wereld echter zouden in sommige plaatsen niet kunnen worden gesleten, of er althans slechts met veel moeite afzet vinden, als ze op andere wijze waren verpakt, dan de menschen daar nu eenmaal gewoon zijn. En zoo heeft das de commercieele directeur er wel degelijk op te letten, dat zijn artikel ook uitweudig precies het oog heeft, wat de consument in sommige wereldstreken daaraan begeert. Van deze bijzonderheid krijgt men by een vluchtig bezoek natuurlijk niet veel meer dan een vermoeden. Wat men ziet is de buitengewone vaardigheid, waarmede de kaarsen worden gegoteu en afgewerkt en in (!e blauwe kokers worden gestoken. Door langdurige oefening krijgen de vrouwen eu meisjes,die dit werk verrichten eene verbazende handig heid, natuurlijk ook omdat ze per stuk worden betaald. Wat men verder ziet is de kokerplakkery eu de kistenmakery. Het meeste werk gaat hier zuiver machinaal door cirkelzagen van Myer en spijker-werktuigen. Het is verrassend om te zien hoe in weinge seconden de dikke plauken tot dunne worden gesneden en op de vereisebte lengte worden afgezaagd en hoe dan kist aan kist door de spyker-werktuigen worden in elkaar gehamerd. Alles is er op aangelegd om tyd en geld te sparen en de uitkomsten bewijzen, dat dit doel goed kon worden bereikt. Het sloeg twaalf uur, toen wy het grootste ge deelte onzer wandeliüg door de fabriek hadden vol bracht en wij wareu juist op het binoenpleiu. De portier luidde de schel eu alle werklui eindigden den arbeid en maakten zich gereed om te vertrekkeu. De vrouwen stonden by elkander aan eene zijde de mannen aau de andere. Toen de tweede schel ging vertrokken eerst de mannen eu jongensdaarop de vrouwen en meisjes. Alles in de beste orde en als menschen, die gevoelden, dat behoorlijke tucht eeu belangrijk onderdeel is van den goedeu uitslag der werkzaamheden, waarbij zij zelveo, door bun aaudeel in de winst, rechtstreeks belang hebben. Na het vertrek der beide groepen ging eeu derde afdee ling mannen naar de poort. Het waren die niet thuis kunnen gaan schaften, maar in de fabriek zelve het eten krijgeu, wat door hunne vrouwen eu dochters aau de poort wordt gebracht. Wij vonden het een prettig tafereel eu bet beves tigde slecht» de goede indrukken, omtrent orde en overleg, die wij al rondwandeleude hadden gekregen. Io verband met de officieuse tegenspraak van bet bericht dat Engeland zijne beiniddeiiug in bet geschil tusscbeu Fraukrijk en China heeft aange boden, staat, naar meu veronderstelt, de aandrang van deu Tempt en de Re'publique Franqaise bij de Fransche regeeriug tot het zenden van versterkiugs- troepen aau het expeditiekorps in Tonkin, Die bladen 'verlangen dat 30.000 derwaarts vertrekken, teu einde zoo spoedig mogelyk de toestand daar in bet reine gebracht worde. Volgens de openbare meeniog iu Frankrijk handelt bet kabinet niet doortastend genoeg, eu nü bet land ren kVachtiger optreden van de regeeriug eisebt, behoort deze, zoo redeneeren genoemde bladen, de gelegeuheid, welke zich thans aanbiedt, niet te verzuimen. Te oordeelen naar dezen toon der officieu e pers, mag meu attuncmen dat de toestand verergerd is. De Timts daarentegen is tegen het voortzetteu vau de vyaudelykheden zonder oorlogsverklaring, en geeft aan den mi nisier Ferry deu raad een bemiddeling aan te nemen. Het citybiad doet op merken, in stryd met de meeuiug vau deu Briticben minister van bnitenlandscbe zaken, dat, als de „uiet bestaande oorlog" nog lauger aanhoud:, Engeland zich zou kunnen genoopt zien de blokkade van het eilAud Formosa als een oorlogsdaad te be schouwen en bijgevolg niet meer te gedoogen, dat de Frauscben zich in zijne haveus van koleu voorzien. Het stelsel van oorlog voeren zonder dien verklaard te hebben is reeds te laug gedold, beweert de Time». Fraukrijk zon aau zyue waar digheid volstrekt niet te kort doen, ais het zijn geschil met China aau de beslissing vau eeu be vriende mogendheid .onderwierp bet weet vooraf dut China op gelyke wijze bandelen, en zich aau de uitspraak vau den scheidsrechter onderwerpen zal. Het tweede der bovengenoemde Paryscne oladen, de Re'publique Fr an came, zegt ook uog „Daar China, zooals blijkt uit bet mislukken zijner poging om eeu leening te sluiten, geen geld heeft om een oorlogsschadevergoeding te betalen, zal de Fransche regeeriug hareu eisch moeten verauderen in dién zindat aan Frankrijk het recht verleend worde, gedurende zekeren tyd en onder te bepalen voorwaarden eeuige punteu der kust van bet eiland Formosa bezet te houJen. Mag men deu Paryscbeu correspondent van het Bert. Tagebl. gelooveu, dau is er wei reden om aan te nemen dat op dezen grondslag onderhandelingen met China zyu aan geknoopt én er vooruitzicht op guustigeu afloop bestaat. Engelauds eerste minister vond weder een gelegen heid tot eene manifestatie van zyn kabinet tegen het Hoogerhuie. De «eiste steen voor bet gebouw der Nationaal-liberale Club, op de Theemskade bij Charicg Cross, te Londen, werd gelegd. Gladstone en zijne ambtgenooten Derby, Grauville, Hartiugton, Haroourt, Chamberlain en Dilke hielden achtereen volgens toespraken, die de scherpste bedreigingen te gen het Huis der Lords inhielden. Of dat dreigen eenige uitwerking zal hebben blyft de vraag. Na- dat de bewiodsmauuen het woord hadden gevoerd foor drieduizeuu toehoorders en toehoordeiesseo, werd door een deputatie uit de werklieden, die by den bouw van het Hotel Meiropole, tegenover het Club gebouw gebezigd worden, eeu adrea aan Gladstone overhandigd. De Nationaal-liberale Club telt acht duizend leden. Het bericht van de gevangenneming van Gordon werd in het Eogelsobe Hoogerhuis tegengesproken; 1 het telegram van deu Khedive aan kouingin Vic- 1 tori» nfoet dus weer door deu correspondent uit j zijo duim gezogen zijn. Ia Khartoum niet inge- 1 nomen, dan 4s zeker de positie van Gordon op 't oogenblik toch zeer hachelijk. VVolseley maakt dan ook meerder spoed met de expeditie. De tele graaf meldt, dat by te Dongola is aangekomen, maar slechts met een klein geleide van bereden infanterie. En voor deu verdtreu tocht zal hy meer troepen moeten afwaobte», daar hij anders gevaar loopt zelf door de opstandelingen te worden gevangen genome». De Nijl werkt ook niet mee, want hij is nog altijd dalend. De uitslag der verkiezingen in Duitschland is ou io zyu geheel bekend er zullen evenwel nog zeven en negeutig herstemmingen moeten plaats hebben. Voor zoover men nu reeds kau nagaan hebben de verbonden clericale partijen in de nieuwe kamer over een ongeveer gelyk aantal stemmen te beschikken als in de vorige. Het centrum heeft van de 98 zetels er 95 behouden. De afgevaar digden uit Elzas Lotharingen zijn allen herkozen van de 10 Welfen komen er ou reeds 5 terug, behalve de kansen die zij bij de herstemmingen nog hebben, en niet minder dau 16 vau de 18 Polen behaalden btf de eerste stemming de meer derheid. De conservatieven hebbeu niet alleen ter rein behouden maar gingen zelfs vooruit. De Duitsche liberalen leden een groote nederlaag: de 106 stem men, waarover zij iu de vorige zitting kouden beschikken, werden ttruggebracht tot slechts 31. Uit den aard der zaak kunnen wij geen gedetail leerde opgave doen vou de sterkte van al die tallooze nuances en kleurschakeeringen in de ver schillende politieke partijenalleen vestigen wij byzonder de aandacht op eenige beteekenisvolle cijfers, die de caudidaten der sociale pariij in de hoofdstad des rijks bekwamen. Iu 1867 werden in Berlyn 67 stemmen uitgebracht op socialisten; bij de verkiezingen in 1871 steeg dit cijfer tot 2000; in 1881 tot 30 000 stemmen, eu na bij de laatst gehouden verkiezing voor afgevaardigden van den rijksdag vereeuigdeu de socialistische candidaten niet minder dan 68.582 stemmen op zicb In drie jaren tij Is is d t cijfer dus meer dan verdub beld Dit geeft te denken. Noch wetjes op on gevallen bij fabriekarbeiders, noch het invoeren van een staat van beleg voor woelige steden vermag dien steeds aaugroeieudeu drang naar groote hervormingen te keeren. Omtrent de Brunswykscbe quaestie weet een Engelsch blad mede te deeleu, dat de Daitsche regeeriug iu overleg en onder goedkeuring van het tijdelijk bestuur van Brunswijk zal voorstellen om den kroonprins van Dnitschlaud tot regeut te be noemen de titel van hertog zou dau vervalleu. Mocht de prins toe de Duitsche regeeriug geroe pen worden, dau zou dient oudste zoon hem in het regentschap opvolgen. Een dergelijke oplossing behoort niet tot de onmogelijkhedeu, wordt er by gevoegd. De bepalingen omtrent de erfopvol gingen iu het hertogdom boudeu in, dat bij voorkomend gerwl de regent moet gekozen worden uit een der Duitsche prinsen, maar ouder goed- keuring der andere. In ieder geval zou eeu dergelijke maatregel slechts een tydelyk karakter dragenevenwel bevat de grondwet op dit stuk niet een^ bepaling omtrent deu duur van zulk een regentschap. Wederom eeu bewijs te meer hoe uiterst moeilijk de taak van deu wetgever is en dat, op hoeveel voorkomende gevalleu men ook bedacht is geweest, zich er toch nog altijd in de praktijk eeu voordoet waarop uiet gerekend is. De Transvaal is dezer dagen weer bet tooneel van onverkwikkelijke gebeurtenissen. De eensgezind heid der drie afgevaardigden, die indertijd eeu waren zegetocht door bijna gansch Europa deden is verbroken en heeft plaats gemaakt voor een treurige verwijdering onderling. Generaal Joubert beeft presideot Krüger beschuldigd als zou deze de oorzaak zijn van de rampen die over bet laud zyu gebracht, 'vooral wat betreft de verwik kelingen met Becbuaualand. Wederkeerig werd Joubert beschuldigd van misleidiog, van kuiperijen met bet Engelsche bestuur, ja van pogingen om Krüger te verdringen en zelfs diens presidentszetel te willen innemen. Joubert formuleerde zyu grieven iu en aanklacht bij den volksraad, welke aanklacht echter werd verworpen. Eeu lid ging zelfs zoover van den generaal in staat van beschuldiging te stellen. Zioals wij reeds vroeger meldden is Joubert uit zijne betrekking ontslagen. //Pillen in een aantal ziektegevallen toegepast eu ik „kan hare uitwerking slechts roemen." Professor Dr. ton Rokitansky tedlnnsbruck ;,Ik „verklaai dat ik dezelve in daartoe geëigende gevallen, meermalen met zeer gunstig gevolg heb toegepast." Professor Dr. von Nussbaum te Münchcn //Ik was er over voldaan." Verkrugbaar 70 Cts.de doos, te Gouda by J. C, Zeldenrijk, Droogist. leder kapitalist die io bet bezit li van goed en ter beurze genoteerde effecten (actiën ot obligatien) kan zich op mathematische en zekere wijze eea Wrzchaffen.door eenvoudige operttien bestaande in den verkoop vin premies. Dit goed bekende en zedert «ng in verschillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2,000 met een kapitaal (In Ïtld of In effectenvan f. 5,000; f. 1,000 met f. 2,500, f. 500 met 1,200, enz. De fondsen zijn altijd beschikbaar. De winst wordt maan delijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende brochure» worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en koiteloos toegeson- ien door den Heer Directeur der Alaemeene Belgisch Bank (BANÖUE GÉNÉRALE DE BELGIQUE), 5, Roe du CongrèeBrussel. MARKTBERICHTEN, GOUda, 6 November 1884. Granen kalm als voren. Beste Zeeuwsche Tarwe tot 8.50; gewone en poldertarwe 7.50 a 8. Kogge 6.25 ft 6.60. Gerst 5.50 a 6.50 Chevalier tot 7.50. Haver 3.90 a 4,50. Maïs 6.a 6.20. Hennepzaad is bijua op geruimd en wordt vast op 11 geboudeu. Erwten en boouen zonder handel. De veemarkt met goeden aanvoer alle soorten werden tamelijk vlug verkocht, vette varkens 23 a 25 ct., varkens voor Londen 19 a 21 ct., magere varkens en biggen traag, biggen 0.80 a f 1.20 per week, de handel in schapen traag. Goeboter 1.45 a 1.60. Weiboter 1.20 a 1.30. Aangevoerd 95 partijen kaas, eerste kwaliteit 27 29*50 i tweede kwaliteit 23 a 26. Noordhollandscbe 26.a 34. GEBOREN 4 Nov. Elizabeth C&thsrma Marin, oudera J. F. van de Pavoordt en G. J. van Straaten. Benedictna Cornells, oaders C. A. Schouten en F. J. Simons. Wijnanda Wilhelmina, ouders J. Radder en C- Palsgraaf. 5 Johaona Maria, ouders L. Plomp, en C M' van Rood. OVERLEDEN 4. Nov. k. J. Schenk, 3 m. H H. F. D. Onstenk, 13 d. G. Boers. Wed. J. H. Jansen, 74 j. GEHUWD S. van Vnnren en M. J. Laurier. RECLAME Heden zijn wy in staat gesteld weder een aantal oordeelvellingen vau bevoegde personen over de Ztcil- sersche Pillen van den Apotheker R. BRANDT bekend te maken. Zy strekken op nieuw ten bewyze hoezeer dit preparaat in wetenschappelijke kringen begint gewaardeerd te worden. Zoo schrijft Professor Dr. Reclum te Leipzig .- „Ik heb uwe z/Zwiltersche Pillen vooral bij vrouwen met goed „gevolg aangeweud meu neemt ze (twee stuks een „uur na den morgendrank) zonder tegenzin in, omdat „zij zeker en zouder bezwaar werken. „Ook bij mannen die een zittend leven lijden of op „hoogen ouderdom komen in het kort, bij trargheid „der darmbewegiug, oewijzeu zij zich voortreffelijk." Professor Dr. Hertt te Arasterdam „Ik heb de a Ondertrouwd J. van deu HEIJDEN' EN G. C. van DILLEN. Gouda5 Nov. 1884. |j| Receptie: Zondag 9Nov.,GouweC61. BBS Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van eene Dochter, D. SAMSOM—Khitijt. Gouda4 Nov. 1884. Heden overleed ons geliefd Zoontje, slechts dertien dagen mochten wij ons in zijn bezit verheugen. D. J. P. ONSTENK. F. A. ONSTENK— Gouda4 Nov. 1884. Zieleman. Tot diepe droefheid van mij, mijne Kin deren en Behuwdkinderen overleed heden, na een geduldig Ijjden, tijdig voorzien vandeHH, Sacramenten, mijn geliefde Echtgenoote Me- jnö'rouw ADRIAN A ZEEGERS, in den ouder dom van ruim 61 jaren. C. SCHILTE. Delft, 4 November 1884, Foor de vele bewjjzen van deelneming bij het verlies mijner geliefde Echtgenoot, WIL HELMINA van der VOORDEN, betuig ik mijnen hartelijken dank. Jb. BORKÜS. Gouda5 Nov. 1884.

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 2