I eep JE. .RHT” DE. [AN, D M, I BINNENLAND. N? 3173. Nieuws- en 2LS Is AIM. tar, aflossingen n, alsmede nte, by den :73*. ZIJNEN, nz. 1SS4, Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 19 December. I De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur URG, i i ithstraat L. des namiddags van den dag der uitgave 33. k in dienst i de Oouda. I ran flinke De uitgave aezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. kiezend wordt Jde prijs, be ter beschik el meester san f, Q 242a, en voor de I ii GOUDSCHE COURANT. tsoenljjke ien. Adres per post. >er 1884. innen en Bei ra Handelseer- aalsche Bank tenrij ksche Fi- gen, Baltimore incy Spooiweg- 'schappij; Ca- f Nashville dingen. - Ont- New-York - ichten. - Cor- ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Dinsdag 16 en Woensdag 17 Deo. •k ran den minister is de verdere behao- het wetsontwerp tot heffing van I over de rivier de Mark aangehouden, tengevolge van eene tnededeeling van den heer Van der Borch dat hij een telegram van den burgemeester van Zevenbergen ontving, meldende dat aan de gemeenten Zevenbergen, Etten en Leur was toegesegd dat geen bruggeld tal worden geheven. De Minister reide, dat hy den bur gemeester van Zevenbergen zal vragen wie zijn chef is: de minister of de afgevaardigde. De verdere be handeling van het wetsontwerp kan plaats hebben bij door den minister toegezegde voordracht tot ver laging der tarieven voor bruggeld over de Steenbergsohe en Roosendaalsobe vlieten. Vervolgens is de discussie over de Indische be- grooting begonnen. De heeren De Bruyn Kops en Van Gennep critiseerden bet finanoieele stelsel van den minister in zoover dit vooral strekt om de Indische belastingen te verhoogen ten behoeve van den spoor wegaanleg, die volgens hen, nit buitengewone mid delen moet geschieden. Eerstgenoemde kondigde een amendement in dien geest aan. De heer Keucheuiue, na een critiek geleverd te heb ben op de zelfverheffing en grootspraak waarvan de proclamatie des heeren Van Rees aan de hoofden vau Atjeh getuigde, bestreed ook de finanoieele politiek van den minister, vooral wat de nieuwe belastingen betreft. De beer Gleicbman verklaarde zyn oordeel over de homogeniteit tueschen den heer Van Rees en den minister op te schorten tot na bet antwoord ran den heer Sprenger van Eyk op hetgeen de vorige sprekers hebben gezegd. In de zitting van gisteren zyn de beraadslagingen over de Indische Begroooting voortgezet. Blijkens de door het Departementen van waterstaat, handel en nyverbeid uitgegeven statistiek van bet ver voer op de spoorwegen en tramwegen over het jaar 18ö3, bedroeg de gezamelyke lengte der spoorwegen (zijsporen inbegrepen) 4,521,997 meter, was de lengte der telegraafgeleidingen 7,575,616 kilometer, bedroeg het getal vervoerde reizigers, met inbegrip der op re- tourbiljetten vervoerde: le klasse 1,509,528, 2eklasse 4,595,575, 3e klasse 14,418,874, te samen, met inbe grip der tegen verlaagde vrachtprijzen vervoerde (milt- z lairen enz.) 22,479,057, was de opbrengst van reizigers 15,617,317,861/, of 691/, ent per persoon. De totale lengte der tramwegen was 587,207,70 meter; het getal der vervoerde reizigers 24,269,068 en de opbrengst van het personenvervoer 2,982,616.02. Reeds een vluchtig inzien der ingediende crediet- wetten.doet de de vraag rijzen, waartoe zulke ontwerpen dienen. Zij bepalen zich niet tot bet boognoodige, maar zyn inderdaad volslagen begrootiugswetten, waarin tal van betwistbare punten en crediet-aanvragen zyn opgenomen. Zy zullenbyna evenveel discussie vorderen als de begrootingswetten zelf, en dos wel verre van tijdbesparing tijdverspilling ten gevolge hebben. Ze roor Kerstmis af te handelen is bijna ondoenlijk, 't Is dus de vraag, of de Kamer maar niet beter doet ze ter zijde te leggen en met de behandeling der begroeting voort te gaan. (Forf.) De Regeering is door bet ongunstig onthaal aan, haar voorstel bij de Tweede Kamer ten deel gevallen, niet afgeschrikt om althans in één opzicht de Kamer tot een ander gevoelen over te halen, nl. wat de kunst betreft. In een nota van wijziging op de kredietwet voor hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) wordt namelijk art. Ook op vermindering van tolgeld op de Rijkswegen zal worden aangedrongen. Eene commissie is be noemd, die de noodige gegevens zal verzamelen, en zich daarna met de Regeering zal in betrekking stellen. De Prov. Staten van Zuid-Holland hebben gis teren gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, ia plaats van wylcu jbr. P. G. E. Merkea van Gendt, mr. S. A. Veuing Meinest, burgemeester van Rotterdam ea lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, met 45 van de 74 stemmen. De heeren W. 0. M. Begrai^ lid der Provinciale Staten van Z.-Holland, en C. Cock, bekwamen reep. 17 en 10 stemmen. Naar men verneemt, zullen de tweedaagsche retour- kaartau op den Rhynspoorweg, in lokaal-verkeer afge geven, op 24 en 25 December a. a. voor de terugreis tot en met 27 December en die welke op 31 December worden uitgegeven, tot en met 2 Januari d. a. v. geldig zyn. Naar wij vernemen, heeft de hoofdcommissie voor Je behartiging der Nederlandsohe belangen op de Internationale Tentoonstelling te Antwerpen in 1885 haar mandaat gesteld in handen van Z. M. don Koning. (Fed.) In Engeland is bet tegenwoordig niet zeldzaam dat, wanneer de boeren hunnen oogst hebben binuen- gybaald, de eigenaar van eene verplaatsbare stoomma chine met bybehoorende donchwerktuigen van hoeve lot hoeve rydt en voor den pachter de gewassen, tegen zekere belooning, uildorsoht. Op deze wijze verdient de fabrikant een arbeidsloon met zyne werktuigen en de boer behoeft er zelf geen machine op na te houden. f GOUDA, 18 December 1884. De heer N. A. Kortland l, gewezen leerling van onze Hoogere Burger- en Latynecbe scholen heeft ssel gunstig gevolg te Leiden bet examen voor arts sfgelegd. De uitvoering der Oomitcht Zangvereniging had Dinsdagavond niet succes plaats. Deelden wy in ou laatste Zoudagsnr. een en ander mede over do ten gehoore gebrachte werken, thans is het ons aangenaam te kannen mededeelen dat de uitvoering rroht veel genoegen schonk. Hel is een gunstig verschijnsel dat de leden der vereeniging stukken rsn zulk een gehalte, als het programma thans unkondigde, aandurven. Een woord van dank aan do solisten en evenzeer aan den Directeur der ver- oeniging, den heer S. van Milligen, mag voorzeker niet achterwege blijven. SCHAAK-CORRE8PONDENTIE. den Haag 12de set F 3 neemt E 5 Gouda h h E 7 D 5. Dinsdag had alhier de algemeene vergader: ng plaats van de Nederlandsche Vereeniging voor locaal- opoor- en tramwegen. De Voorzitter, de heer Hamelink, opende deze elfde vergadering met een inleidend woord, waarin hy wees op hetgeeu de Vereeniging gedurende bear kortstondig beslaan reeds bad tol stand gebracht. De zedelyke invloed, dien de Vereeniging heeft, moet nog meer worden versterkt. Aanleiding tot opwekking van meer krachtsontwik keling vindt opr.- o. a. in het koniuklyk besluit van 16 November U., waarbij de tramwegen op eene lijn worden gesteld met de spoorwegen, en op eerstgenoemde het zeevervoer ónmogelijk is gemaakt. 8pr. betreurt bet, dat de departementen van be stuur voortgaan wetten te maken en de besluiten te nemen, zonder de mannen van het vak te raad plegen. Al zyn de desinfectiekosten vso f 0.60 per wagon niet drukkend voor de spoorwegen, die over lange trajecten vervoeren, (zy trekken er in tegendeel voordeel uit, daar zy het desinfeoteeren uitbesteden tegen minderen prys, dan zy aan de verzenden in* rekening brengen) voor de kleine trajecten der tramwegen zyn die kosten zeer be zwarend, te meer daar die dikwyls slechts ééne koe of één varken te vervoeren, en dan toch dezelfde koeten hebben. Bovendien, wanneer uit den atal van eene herberg ééne koe gebracht wordt op de tram, dan moet gedesinfecteerd worden, terwyl, wanneer eene etoomboot, die in de onmiddellyke nabybeid van de tram ligt, er 25 uit denzelfden atal opneemt, geen desinfectie noodig schijnt. Dit noemt •p. onbillyk en hy acht de bepalingen, die thans voor de tramwegen gelden, veel dringender noodig voor booten en schepen, die byna het geheele zee vervoer bezitten. De vergadering hechtte blykbaar hare adhaesie aan sprekers woorden. Evenzoo was bet met het voorstel, om zich te wen den tot de Commissarissen des Konings in die pro vinciën, waar men noodig geoordeeld bad, dat twee personen op de tramlocomotieven moeten staan. Met ■Igëmeene stemmen werd aangenomen, dat aan deze autoriteiten als het gevoelen der vergadering zal wor den medegedeeld, dat één man voldoende is. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de jacht op klein wild in deze provincie wordt gesloten op Woensdag 31 Deo. a. e. mot zonsonder gang, met uitzondering van het vangen van hout snippen met laat-, war-of valfiohwen, dat blyft toe gelaten tol en met den 25u Maart 1885. de tram ligt, hij acht de bepalingen, die thans In een artikel, getiteldIn een vast spoor" erkent „De Standaard*, dat er roor de door haar gewensebte Grond wetsherziening (mits door een andere Kamer) geen antiliberale meerderheid bestaat. Van de con servatieven en Roomschen, hoe dr. Sohaepman ook zyn best doet, gaan er zeker 12 niet mee. Het doel kan dus, volgens „De Stand.*, alleen bereikt worden met hulp der liberalisten. De anti-revolutionairen behooren den liberalisten het vertrouwen in te boezemen dat het hun niet te doen is hun systeem in des Grond wet te schrijven, maar alleen hun rechten gewaarborgd te zien. De liberalisten dienen te zeggen, dat zy door toegeven in zake art. 194 bereid zyn aan alle Nederlanden gelijke rechten te geven. En de Room schen moeten niet halsstarrig op hun conservatistiscb standpunt blijven staan. StatöD-GeQöraal. Tweede Kamek. Zittingen van Dinsdag 16 en Woensdag 17 Dec. Op verzoek deling van t: re behan- hoofdstuk V (Binnenl. Aaken) wordt namelijk art. bruggeld i 161 (uitgaven en subsidiën voor ondernemingen van

Goudsche Courant | 1884 | | pagina 1