SET NIEUWE JAAR. a BINNENLAND. 1885. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 2 Januari. kN° 3178. GOUDSCHE COD 9 I1 som niet. Wij zouden :t stroovnurtje der die (idle GOUDA, 1 Januari 1885. In bet jaar 1884 werden bij bel Kantongerecht te Gouda 657 slrafsatea behandeld. In 1878 werden 520 strefsaken behandeld. In 1879 415 lu 1880 507 In 1881 h 436 In 1882 731 In 1883 656 ran Wijbergbe de OÓ- 80,89, aan rente 1,545. Benoemd aan de Openbare School te Gouderak tot Onderwijzer de beer. H. F. Morra te Leerdam en De Rotterdamacbe arrond. rechtbank veroordeelde Dinsdag A. de K. bakkersknecht te Gouderak, we gens moedwillige verwonding, tol eene maand celstraf en 8 boete, subs, een dag celstraf. Verrolgens stonden terecht beschuldigd van bede larij *n verbinding Vf. S., 65 jaar, en diens soon J. P. 8., 27 jaar, beiden opperman van beroep geen werk kunnende bekomen, hadden rij in deze maand te Nieuwerkerk a/d. Uael aan verschillende personen aalmoeien gevraagd en waren daarop door den veldwachter aangehouden. Het O. M. eisohte hunne veroordeeling tot 15 dagen gevangenisstraf en daarna opzending naar een bedelaaregesticht. Uitspraak op a. s. Dinsdag. Omtrent den schoolspaarbank te Gouderak meldt men ons het volgende Den In Januari 1884 hadden 43 inleggers samen tegoed bij de schoolspaarbank de som van 266,105 en bedroeg *l tegoed der schoolspaarbauk by de Dept, spaarbank de som van 267,83, zijnde er dus toen een surplus van 1,725 gulden. Den In Januari 1885 hebben 44 inleggers samen tegoed 426,09, bedraagt het tegoed der schoolspaarbank de som van 428,75, en was er dus een over schot van 2,66 gulden. Het tegoed der inleggers vermeerderde dus met een bedrag van 159,985, dat der schoolspaarbank meteen bedrag van ƒ160,92, terwijl het surplus met 0,935 aangroeide. Uitbetaald werd den 24n Maart aan hoofdsom 11.785, aan rente nihil; den 23 Juni werd terugbetaald aan hoofdsom 6,315, aan rente nihilden 22n Sept, werd teruggegeven aan hoofd som 19,94 en aan rente 0,305 den 29n Deo. werd aan de inleggers terugbetaald aan hoofd tot Onderwijzeres Mej. M. niugh te Lisse. Men schrijft^ ons uit Oudewater Ter uutsvergrideriug Dinsdag gehouden, traden als sprekers op de htóren J. Kiewiet de Jonge en A. van Kuereu, terwijl pij li/t genoegen hadden mede een paar dames te zien optreden, die zich bij vorige gelegenheden reeds op verdienstelijke wijze deden kennen. Achtereenvolgens werd voorgedragen: „Grande fanlauie* van Osborne (piano) „Arme Meezen* van H. J. Schimmel „De Khoenlapper van Alezan~ drié* van P. A, de Genestet„In den ztorm oj kinderen der zee* van D. J. van Heyzt en Fantauie élégante* (piano) van Henri Cramer. Het departe ment heeft met het oog op het afgeloopen jaar alleszins reden tot tevredenheid. Tot tweemalen mocht het met opgeweklen zin feest vieren, tl. eens bij gelegenheid van bet vjjflig-jarig beslaan des depar- temets in de maand Maart en ,eens bij gelegenheid van het honderd-jarig bestaan der Maatschappij in de maand November. Mej. A. M. Baartmans, onderwijzeres aan de Open bare School te Oudewater werd dezer dagen te Nij megen benoemd, zoodat er, in verband met het ver trek van den Onderwijzer Colthof, (onlabgs neds vermeld) binnenkort twee vacatures aan gemelde school zullen zijn. Staten-Generaal. Eumtb Kambb. Zitting van Dinsdag 30 December. In deze zitting zijn aangenomen alle provinciale belastingen, eeuige provinciale heffingen in Groningen, Friesland en Noord-Brabaut, suppletoire begrootings- wetten, de definitieve Hoofdstukken 1, II, VIM der Slaatsbegrooting, de kredietwetten voor de oterige Hoofdstakken en de Middelenwet. B(j dé Begrooting drÖug de hedr Vaff Kooyen aajr op bezuiniging. Minister Heemskerk wees er op dat deze Begtroo» tiiig reeds 11 millioen lager is dan de vorigej V- renteu van leeningen er afgerekend. De L’lrechtsche correspondent van de N. Relt. Ct. verhaalt dat eene arme vrouw op een avond bij zekeren bakker te Utrecht een brood stal. Hij zag1 het, herkende haar en ging onmiddelijk met een ^poli tieagent naar hare woning, waar zij haar bezig vonden dat brood aan hare vier hongerende kinderen voor te snijden. Zij schrok, toen de beide mannen bin nentreden, en bekende in tranen uitbarstende haar misdrijf. De agent werd bewogen en bood aan het brood te betalen, maar de bakker was onverbiddelijk en eischte straf. Zij moest meê. De arme vroeg verlof een ander jak aan te trekken, en ging daartoe naar den zolder. Zij bleef veel langer tijd weg dan een diender of een bakker noodig hebben om zich in groot tenue te steken als zij gezwommen hebben en daarom gingen zij eens kijken endaar hing de juffrouw morsdood tussohen de hanebalken Ons dunkt, deze bakker zal een aangenomen oudejaars avond hebben doorgebracht. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben op de begrooting der gemeente Bodegrare voor 1885 art. 212 2 der- Gemeentewet toegepast, tengevolge der weigering van den Raad dier gemeente om op die begrooting uit te trékken de jaarwedde, alsmede de kosten van kleeding en wapening van een derden veldwachter, door den Commissaris des Kouings bij besluit van 18 Nov. te voren noodig geoordeeld. Bij besluit van 9 Dec. brachten Gedep. Staten daar voor nl. een post op de begrooting, terwijl de Raad door hen werd aangeschreven, nieuwe middelen tot dekking voor te dragen; doch de Rand weigerde in zyn vergadering van 15 dezer, daaraan gevolg te geven. Gedep. Staten hebben thans besloten, bedoelde uitgaven te dekken <loor posten „voor armen d geen bedeeling kunnen erlangen nit alhier ger«tfe< instellingen van weldadigheid" en voor „wpéid aan de afdeeling Bodegrave en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw", resp. ad ƒ200 en f 100, uit te trekken voor nihil, en verder dien voor „Onvoorziene Uitgaven", ad 290, te verminderen met 235. In onzon tijd wemelt het ran almanakken er zijn portemonnaie-, zak- en scheurkalenders, lijdelijke en eeuwigdurende, almanakken in poëzie en in proza, landbouw-, zeevaart- en andere almanakken. In het kort, bijna iedereen is in het bezit van een of ande- werken, zoodat eerlang de overmoed onzer tegenstanders teleurgesteld en de vrijzinnige geest van ons staatsbestuur bestendigd worde. Zoo zonden wij kunnen voortgaan. Opker- kelyk gebied maar daar blyveu wy liefst buiten dat is ons terrein kunnen gewagen van hel Transvaalsche geestdrift, gezien in het licht van den uitslag der leeningof een breede rij van mannen kunnen noemen, die het afgeloopen jaar ons ontnomen heelt. Maar dit zijn ge wone zaken. Het komen en gaan der men schep de wissel vall igheid en het weinig betrouwbare der aardsche taken zijn geschikte onderwerpen voor eene oudejaarsavondmijmering en ieder kan voor zich zelf en in zyn kring daartoe stof genoeg vinden. Onze gemeente had ditjaar geen bijzondere lotgevallen. Moge het haar ook in het vol gende welgaan! Zoo treden wy met moed en nieuwe hoop den jongen tydkring in althans dit wenschen wy onzen lezers toe. Laten wij arbeiden zoo veel wy kunnen en ons leven zooveel vrucht doen dragen als van ons verwacht kan worden. Dan zullen wij met gelatenheid en moed tegen spoed verdragen en kalm bljjven bij al wat boven onze macht gaat en waaraan wy niet veranderen kannen. Een' schoon leven is zulk een, waarin men zyn plicht doet ten einde toe, zegt een Erotisch rehryver; een schoon levensjaar is dus ook een jaar, waarin men naar zyn beste weten zjjn.plicht gedaan heeft. Zulk een wenschen wij allen toe. Het oude gebruik om elkander op dezen eersten dag des jaars heil en zegen te wenschen heeft iets eerbiedwaardigs en verdient in eere gehouden te worden. Het herinnert ons, dat wy niet alleen staan op de wereld, maar dat het geluk van allen, die met ons werken en leven, ons ter harte gaatbet brengt ons in herinnering dat wij elkander noodig hebben in vreugde en smart. Dit eens diep te gevoelen is een voorrecht, want belangstelling in het lot van onzen naaste is een der edelste trekken van ons geslacht. Zoo voor het onbekende geplaatst, in ons gevoel van machteloosheid tegen zoo veel wat de toekomst in haar schoot verbergt, wordt ons gevoel van broederschap verlevendigd en onwillekeurig worden wy wel willender gestemd tegenover velen, die ons anders onverschillig laten. Wy openen dan ook onsen nieuwen jaar gang met een harteiyken wensch voor het geluk onzer lezers in de eerste plaafe^en voegen daaraan toe onze beste wenscWSR voor den bloei onzer gemeente en van oné geheele va derland. Moge het jaar dat wy intreden een beter indmk nalaten dan zijn voorganger. Want opwekkend zyn de omstandigheden niet, waaronder wy deze jaarsverwisseling beleven. Toen in de vorige week de directeur der Ne der!. bank ter aarde werd besteld, sprak een der redenaars van het «ougeluksjaar 1884 en niet zouder reden, want in vele opzichten was het rampspoedig Wy denken hierbij in de eerste plaats aan den kwijnenden toestand van handel en industrie, waarvan de handelsboeken by het opmaken der balans de welsprekende getuigen zullen zyn. De heerschende lang durige werkeloosheid is daarvan een gevolgen hoewel de liefdadigheid' onzer landgenooten veel lyden verzacht, in vele gezinnen zal de druk der tyden zwaar zyn en stellig hebben velen den oudejaarsavond met een bekommerd gemoed doorgebracht En niet alleen in ons land, maar overal, in Europa zoowel als in de Nienwe wereld, werken dezelfde oorzaken en worden dezelfde klachten gehoord. Laat ons hopen, dat deze crisis van korten duur moge zyn en dat het nieuwe jaar daarin spoe dig verbetering brenge. Nieuw leven op han delsgebied en daarmede werk en brood voor degenen, die arbeiden willèn. Ook op politiek gebied gaf ons het jaar 84 niet veel goeds. De laatste mannelijke telg uit het huis van Oranje werd ten grave ge- gedragen en de verkiezingen brachten voor het eert sedert vele jaren de liberale partij in de minderheid. Wat het laatste betreft, zullen niet allen het met ons eens zyn in de waar- deering van den toestand. Anderen zullen juichtonen aanheffen, waar wy klagen. De meerderheid in ons kiesdistrict b. v. zal met genoegen constateeren, dat het afgeloopen jaar de Kamer «on»’ heeft doen gaan. Wy echter, die met bezorgdheid de vorderingen zien der kerkelyke partyen, zullen van dit jaar ook in dit opzicht geen aangename herinnering be houden. Wy hdpen, dat het nieuwe jaar verbetering moge brengen. Wij wenschen den liberalen nieuwen moed en onbezweken veerkracht toe in den stryd tegen den staatkundigen invloed der kerkelyke partijen. Reeds zijn er enkele gunstige voorteekenen. De eendracht nnder de liberalen in de twpede kamer is mogelijk geworden door de besliste houding der kiezers, terwyl het gevaar allen gelijkgezinden in den lande de behoefte doet gevoelen aan eenheid en samenwerking. De Unie, waarvan do grondslagen dezer dagen worden gelegd, moge op dat terrein gezegend -41

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1