IN. BINNENLAND. ming IEID UVE. jjn de extra- DAG8 ver- treinen 6,10, en 7,3, -9,10, meer zullen E i 1SS5. sw-York. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. J2EVER, IK t 111 land, V 3179. Zondag 4 Januari. open: X bij en 17, ar. 18. E.V. II. 4.M )AM ■r. K t Ml De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave i vengenoarudo ECTEL’R. 20 No», een te Gouda. Ir. OD. II 1885, des berg van K. sche brug te De uitgave ae/er Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG èn ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. ik. «K, nolle. en, dat wjj te an aan onzen e dagen aan, heden. lett. M aan tp. te Gouda. erken, tegen 'en Bleekers- afzonderlijk de Woning GOUDSCHE COURANT. Uil Oudewater «chryft men one dd. 1 Januari s Hedenmiddag hadden twee personen het ongeluk op de Stadsgracht alhier door het ijs te zakken. Niet dan na vele moeite- en gevaarvolle pogingen gelukte het eindeljjk|aan enkele kloeke mannen beiden te redden. Dit geval van doorzakken staat niet op zich zelf op verschillende andere plaatsen om en bij de stad ondervond men de broosheid van het nogal te jonge jjs. Mocht het gepasseerde toch tot wat meer omzich tigheid aansporen I De tooneelvereeuiging «Oefening baart kunst" te Rotterdam vierde dezer dagen haar 15-jarig bestaan. Te dier gelegenheid wer Maandag avond door haar eene uitvoering gegeven in den grooten schouwburg aldaar. 40 millioen malen in eoo hoog dat een paar om duidelijk te maken wat ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien grati opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzondefljjke Nommers VIJF CENTEN. GOUDA, 3 Januari 1885. Het corps officieren der dd. schutterij alhier bracht Donderdagmiddag ten 2 ure, vergezeld van het muziekcorps, zijn gewone nieuwjaars visite aan den Burgemeester dezer gemeente. Een groote schare belangstellenden had zich op Oost- en Westhaven vereenigd om van de muziek te genieten. De collecte by gelegenheid van het voltrekken van huwelijken op het Raadhuis heeft in het afgelóopec jaar opgebracht 194.43. Donderdag 8 Januari e. k. zal de Botterdamsche Afdeeling van het Nederlandzch Toeneel hier ter stede opvoeren De wettige man, Drama in 4 bedrijven, door E. Nusen A. A mould. Daarin treden o. a. op Mevr. Oath. Beenmans, Mejuffr. Jeanne de Groot, Mevr. Burlage-Verwoert en de hb. D. Haspels, LeGras, J. Haspels, Jan C. de Vos, Poolman enz. Tot na* stukje wordt gegeven Het Slachtoffer, blijspel in 1 bedrijf door Dreyfus. Daarin treden op Mevr. Faassen, Mevr. Poolman en Mej. Vink benevens de hh. D. Haspels, Jan C. de Vos en Poolman. In de kantonnale gevangenis alhier is op Nieuw jaarsdag brand ontstaan, doch gelukkig van geringe beteekenis, zoodat hij spoedig kon gebluscht worden. Door de Stoomtram GoudaBodegrave werden in de maand Dec. 1884 vervoerd 5760 en in die maand in 1883 5519 personen.^!n het jaar 1884 werden vervoerd 73,190 personen. In 1883 58,334 personen. In 1884 dus meer 14,856 personen. Uit Stolwyk schrijft men Zaterdag hadden we alhier eene variatie op het gewone thema van onze veertiendaagsche leesvergaderiug. Door bemiddeling van den heer P. Stoppelenburg trad dien avond de beer G. H. Van Leeuwen uit Gouda voor ons op. Ofschoon hij alleen ons den geheelen avond bezig hield, was het niet twyfelachtig of hij wist het talrijk opgekomen publiek te boeien. Sprak hij, men kon letterlyk een speld hooren vallen, en zoodra hij een zyner voorgedragen stukjes ein* dig de, daverde de zaal van bijvalsbetuigingen. Men was het dan ook algemeen eens, dat ofschoon hij zich slechts een werkman noemde, bij zyne taak volkomen meester was. Op de boerderij der rijkslandbonwschool te Wage- ningen heeft men thans als voedsel voor het vee uitmuntend groen voer, ’t welk, blijkbaar met het meeste succes, in den afgeloopen zomer en in het najaar werd ingekuild. Er werden o. a. ingekuild ruim 44.000 KG. groene maïs en ruim 16.000 KG. gras. Het groene voer heeft thans geen onaangenamen reuk en het vee eet het ook nu, evenals vorige jaren, bijzonder graag; zelfs laat het daarvoor ander voedsel meestal onaan geroerd. De melkopbrengst is bij de koeien zeer goed, en vreemd mag men het noemen, dat nog zoo wei nigen in dezen omtrek het voorbeeld volgen, om groen voer in te kuilen voor den winter. Op de weilanden, tot de boerderij behoorende, was men in den laatsten tijd weer druk bezig met drainee- ren de vroeger drooggelegde weilanden geven eene veel grooter opbrengt aan gras, en ook bier noemen wij het weer vreemd, dat zoovelen nit deze streken, die de resultaten zagen, niet eveneens overgaan om hun weiland op zulk eene wijze te verbeteren, en alzoo belangrijk in waarde te doen stijgen. De knecht der H. B. S. te ’s-Hage vermiste Woens dagmorgen in het agentschap der Ned. Bank aldaar opeens een som van f 3200. Hij kan niet zeggen, of zij hem ontstolen is of wel bij zelf haar heeft verloren. De beambte had de tractementen der leeraren tot een bedrag van ruim 3200 op een behoorlijk onderteekende be taais rol ten kantore van den gemeen- te-ontvanger aan het stadhuis in ontvangst genomen. Hij begaf zich onmiddellyk naar bet agentschap der Bank en wisselde daar de specie in tegen bankpapier, hetwelk bij in een portefeuille stak en in den boven zak van zyn overjas borg. Het was zeer goed mogelyk dat het bankpapier uit de portefeuille stak en voor een gedeelte zichbaar was, waarvan behendige lieden gebruik kunnen hebben gemaakt om bet pakket er uit te lichten. Aan het verliezen der geldswaarde wordt althans in de laatste plaats gedacht. Daarby komt, dat de drager van bet geld zich herinnert een man in verdachte houding in de vestibcle van de Bank te hebben zien ronddwalen. Ook het personeel van de Bank heeft twee manspersonen daar gezien, naar bun uiterlyk te oordeelen Engelscben, welke lieden kort naar bet voorval spoorloos verdwenen waren. De politie heeft van het gebeurde procesverbaal opgemaakt. De directeur der maatschappij van weldadigheid brengt weer verslag uit over den toestand der Maat schappij in het jaar 1884. Daarin vindt men uit* voerig vermeld wat in de jongste algemeene verga dering, in Juni jl. te Amsterdam gehouden, werd behandeld, terwyl bovendien nog tal van andere bijzonderheden aangaande de Maatschappy en haar werkkring worden medegedeeld. Daaruit blykt, dat de maatschappij 50 afdeelingen en 85 correspondentschap pen telt, met 5052 leden. Vraagt iemand zegt bet bestuur o. a. of de koloniën der Maatschappy van Weldadigheid, die nog voortdurend steun noodig hebben, dezen steun waardig zyn, hij onderzoeke en oordeele zelf en be* zoeke daartoe bet grondgebied van Frederiksoord. Hij zal daar uitgestrekte, met zorg bebouwde, uit muntende vruchten voorbrengende akkers, wel aan gelegde en welig groeiende bosschen aanlfeffen, be werkt door eene bevolking van pl. m. 1830 personen, in honder.den huisgezinnen verdeeld, die, goed gehuis* vest, eene gewenschte gezondheid genieten, aan orde De goede reputatie, welke deze vereeniging niet alleen te Rotterdam maar ook elders geniet, dankt zij wel is waar aan baar goed geheel, maar voor een groot deel aan de medewerking van baar lid van verdien ste*, den beer Anton Diamant, vroeger te Gouda, thans te Schoonhoven woonachtig. De vereeijiging beeft dan ook getoond zijne ver diensten op prijs te stellen door hem Maandag-avond aan het einde der voorstelling eenblyvenden lauwerkrans aan te bieden, met zijden lint, waarvan op het eene einde „Oefening baart kunst* en op het andere „A. Diamant*. (<ScA Cl,) G. Hamerpagt te Berg-Ambacht, is voor de som van 740 per jaar aannemer geworden van het zes jarig onderhoud der 4 polderwatermolens, onder ge noemde gemeente. De bekende heer Maju geeft Dinsdag a. at. hier een voorstelling in de saai „Nut en Vermaak.* De Groninger Courant bevatte omtrent een zijner soirée* het volgende: 4 De heer Maju gaf gisterenavond eene voorstelling in den Nieuwen Schouwburg die op alle plaatsen zeer goed was bezet. Uit de aankondiging bleek wat er vertoond werd en wij kunnen er bij voegen dat wy nimmer op voor een groot publiek meer aantrekkelijke en vooral meer bevattelijke wijze d« wonderen der voor ’t bloote oog onzichtbare wereld hebben zien vertoonen. De uitstekende Microscoop, waarvan de beer Maju zich bedient, bezit een vergrootingsvermogen van oppervlakte. Dat cijfer is voorbeelden noodig zyn het beteekent. Welnuop het scherm voor het tooneelgordyn waarop de verschillende Microscopische praeparaten en voorwerpen werden geprojecteerd, ziet de snede van een scherp geslepen scheermes er uit ongeveer als een zaag, het oog van een naald heeft min of meer de omvang van het voormalig poortje aan het Damsterdiep, een gewone vlieg is zoo monster achtig dat een groote olifant daarmede vergeleken een klein diertje is, het onbeduidendste plantendeel werd een kunstgewrocht van schoonheid. De heer Maju deed eeu nuttig werk door zyn publiek een blik te doen slaan in de wonderwerken der schepping in het algemeen en bijzonder in het water waar in onze gezondheid ja zelfs ons leven berust. Er werden onder meer druppels sloot- regen- putwater en water van onze leiding geprojecteerd en terwijl de eerste krioelde van voor den kenner zeer merk waardige, maar voor het groote publiek afschuw wekkende dieren, bleek het water van de water leiding geheel zuiverhoogstens zag men oneindig kleine sporen van plantaardigen oorsprong. De beer Maju vereenigt het aangename met het nuttige door ten slotte door middel van een nieuw toestel „de lichtstereoscoop" landschappen en eenige werken van beeldende kunst op het doek te tooveren. Dat de beruchte Bacteriën een deel van het pro gramma uitmaakten weet men en is onder den indruk der nieuwste ontdekkingen zeer merk waardig en -i uitmaakten weet men en indruk der nieuwste ontdekkingen zeer leerzaam vooral de verschillende ziekte kiemen en de Cholera Bacillen. In het kort wij zagen een geheel ongekende wereld wélke zeer belang wekkend is die men in dezen tijd eigenlijk dient te kennen. Ook te Keulen moet de heer Maju volgens de Cölnieche Zeituuq van volmaakt succes hebben behaald.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1