BINNENLAND. IBS 5° 3181. VrUdag 9 Januari. 1885. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. JÏÏEN. ICHT kTIEK nts. 1EIJER. van ibeth, De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave ar te «tonden, te Gnnda. te Zerenhuiten u deier dagen bekeurd «o- tappen ran aterkendrank tonder rergon- H 5 F 3 G 4 I. tide Kunsten lirecteur der Jtrecht. IÉ, DRILLE ik noggeene ;baar. GOUDSCHE COURANT. De uitgave aezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. e 't Hage ge- Ie en geurige a J. H. J. 1 lurs voor Ne- rdamtwordt tivere gehalte zwakken of agent en controleur te Araatard.m, en waarbij nog werd, ook roor der onderneming, -die allen zoozeer ter gezin. Ver at kunnende trzien. Loon dres letter L. Kantoorhan- F- troefflesschen C. G. DU- 50. 1RINKMAN tekotnen geschilderde Janskerk te enis der St. eningen,enz. ■rljjk levens- e Gebroeders ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschjjnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. auder was voortiea van toepasselijke in voorwaarden splaatst, aan- Hoofd-Depot M te Utrecht. C. H. gen. het tappen van uilig (op het jjs). OSMAK, Tiendeweg j 'I.STIJN, Blauwstraat, a ïssiau Zn. IDKADK. >MAN. Kürvers. Gaarkeuken, j Bom. upland Bouthoorn. d« Wild». .F. Brinkbl. BUWBN. In eene vergadering van de Vereeniging „Volks gezondheid" te Maastricht, besprak de voorzitter, dr. Fouqnet, de overlading bij het onderwijs en wel van zjju etandpnut als arts. Volgens spreker is de overlading slechts een der factoren, die in de school nadeelig op de gezondheid der kinderen Een en auder was voorzien van toepasselijke in scription. Het keurig bewerkte album, dat deze geschenken vergezelde, prijkt met 76 namen, waar onder die van alle superieuren van den jubilaris. De geschenken werden aangeboden met eeue toe spraak van den ambtgenoot uit Utrecht van den jubilaris, den heer 3. Van Malsem, die de woord voerder was van de feestcommissie, met hem be slaande uit de heeren H. O. Keyser en Ed. Schieffer, directeuren te Amsterdam tn Ie *s Gravenhage. Des avonds was er diner in bet hotel .de Zalm*, dat ook werd bjjgewoond door den heer F. Ots, haodels- menig hartelijk woord geapkoken den bloei - harte gaat. 8CHAAK-CORRE8PONDENTIE. den Haag wit. Gouda zwart. 13de zetDIHS D 5 F 6 14de H 5 F 3 A B 1 15de E 5 G 4 F X GOUDA. 8 Januari 1885. Bij Kon. besluit is aan den beer D. J. van Vreumingen Dzu. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Kapitein-Kwartiermeester bij de dd. Scbuttery te Gouda. Dinsdag jl. werd in de zaal „Nut en Vermaak11 alhier de aangckondtgde voorstelling gegeven door den beer Maju, die óns door middel van zijn Sideral Licht-M icroscoop tal van zaken uit bet ryk der natuur en uit dat der kunst deed zien, die voor het bloote oog gewoonlyk niet of bijna niet zichtbaar zyn. Verscheidene nrs. van het programma waren be langrijk. Op gemakkelijke wyze werden wy achter eenvolgens in de gelegenheid gesteld te zien hoe b.v. de poot eener vlieg er eigenlijk uitziet, hoe hare vleugels zijn samengesteld, hoe bet werkelijke voor komen if. egnpr. fcpr, hoe grof aa» naald, hae ruw een scheermes en hoe weinig fijn echt Brusselsche kant eigenlijk is. Ons werd vertoond de mensebe lijke long ia gezonden en ziekelijken toestand, trichinen, bacteriën en cholera-bncillen enz. enz. Bij ieder nr. van bet programma, dat ons te zien werd gegeven, hield de heer Maju een korte voordracht om een duidelijke voorstelling van de zaak te geven. Ten slotte werden eenige steoroscopische lichtbeelden vertoond, die evenals het vroeger vertoonde blykbaar in den smaak vielen van bet opgekomen publiek. Gisteren werd ten behoeve dezer Gemeente ten Baadhuize aanbesteed volgens gewijzigde bestekken 1. 90 Meter Schoeiing langs de Bleekerskade. 1 ngeschreven werd door C van Diest, Koudekerk, f 1793.C. Groenendijk, 1557.Ph. Verbrug gen, Waddingsveen, 1540.—; H. Berkhof, Oude- water, 1466.H. J. Neder horst, 1395. J. de Jong Wz.,/1377.G. Luyendyk, /1875. P. A. Burghout, 1347.—; C. P. W. Dessing, 1345.—; P. Vermeer, 1287.—; W. Bokhoven, /1240.G. vau Otterloo, Waddingsveen, II95. B. Hogerwaard, 1185. 2. De rioleering der Zyleu met byhoorende demping. Ingeschreven werd door: Tys Kleyn, Sliedrecht, /11887.P. A. Burghout, 11470. J. de Jong Wz., f 11267.-; W. Bokhoven, 11198.W. Jongenburger, Wadddingsveen, /II100.—, L Brouwer, /11U78.—G. Toornvliet, 10927.—; C. P. W. Dessing, 10899.—; W. J. Nederhorst, 10843. 3. Een vaste houten Brug bij het Stationsplein. Ingeschreven Werd doorC. Groeuendyk, /897.— J. de Jong Wz.,/885.P. A. Burghout, 78$, B. Hogerwaard, 675.—; W. Bokhoven, 465. H. J. Nederhorst, 448,—; G. van Otterloo, Wad dingsveen, 444.44. De heer J. P. van Werkhooven vierde dezer dagen zyn 25-jarig jubileum als directeur der onderneming „Van Gend 8c Loos" hier ter stede. Bij die gelegenheid werd hem Zondag een ge schenk vereerd, dat bestond uit een prach- De Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft --“i van een commissie, benoemd om op te sporen de middelen, om de bestaande knoeie rijen in den boterhandd tegen te gaan, benevens voorstel om eene vereeniging bier te lande op te richten tot bescherming van den handel in natuurboter, verzonden aan de verschillende land- bouw-maatschappijen in Nederland, met het verzoek om te willen medewerken tot het tot stand komen van bedoelde vereeniging. Daar er in ons land ten minste 70 kunstboterfabrieken zyn, zoo ligt bet voor de hand, dat daardoor eene bedenkelijke en zeer scbadelnke concurrentie voor den land bouwenden stand is ontstaan. Het Bond der rustende schutterij in Zuid-Holland is voornemens, in het begin van Juni een algemeenen schietwedstrijd te houden te ’s Hage op het schiet terrein der dd. schutterij (Proefveld), welk terrein door de bevoegde autoriteiten welwillend tot dat doel is af gestaan. De regeringscommissie bestaat uit den majoor P. F. L. Waldeck, kapitein P. R. Dingemans van de Kasteele, en den In luitenaut-adjudant A. W. Avink welke commissie zal worden terzyde gestaan door den kapitein W. L. De Petit, van bet regiment Gre nadiers en Jagers, en daartoe nader uit te noodi* gen officieren der dd. schuttery te *s Hage. Benige fraaie prijzen zijn reeds voor dezen wedstrijd toegezegd. In de Dinsdag gehouden zitting van den Gemeen teraad te ’s Hage is besloten tot geleidelijke afschaf fing der kermiseen bepaalde termijn werd echter niet gesteld. Als eene bijzonderheid meldt men uit *s Hage dat Maandag, hoofdzakelijk tengevolge van den lagen vleeschoriis f 0 54 oer KG.) voor de soldaten menage Door den luit.-gen. inspecteur der infanterie, is in eene uitgebreide circulaire opnieuw geregeld en vastgesteld de wijze, waarop bet theoretisch onder richt bij jde korpsen der inf. zoowel voor officieren als minderen zal plaats hebben. De lust tot stu- deeren en tot eene meer uitgebreide behandeling van krygswetenschappelijke of andere vakken in de bijeenkomsten der officieren moet opgewekt en vooral door aansporing tol studie, in het algemeen van de zijde hunner meerderen, door goede voor beelden van oudere kameraden en door oordeel kundige leiding der chefs geprikkeld worden. Op den voorgrond staat, dat daarbij geenerlei dwang mag worden uitgeoefend en die studie geheel vrij moet blijven. Hierdoor zijn dan ook de gedwongen voor drachten, die jaar in, jaar uit, elk luitenanti ver zocht (tic) werd te houden, eindelyk voor goed van de agenda verdwenen. Een correspondent van het N. v. 4. D. te Utrecht zdMt het volgende ijselijke verhaal i „In den Nieuwjaarsnacht te ongeveer 12 uren waren een drietal heeren te Utrecht getuigen van eene gruwzame mishandeling van eene vrouw door baren man. Achter het Vleeschbuis zagen zij den woesteling bezig de vrouw met geweld tegen de straalsteenen te werpen en haar daarna met de zware laars op het hoofd en de borst te trappen. Zij bleef voor dood liggen, en de wreedaard hield eerst op met zyne mishandelingen, toen de heeren er op toeschoten. Toen verwijderde hij zich, maar na weinige oogenblikken kwam hij vloekend en razend terug en viel weer op de inmiddels opgerichte geheel bewustelooze vrouw aan. De heeren, die hem aangrepen, wierp hij met reuzenkracht over de straat steenen, greep de vrouw bij de beide voeten, nam die op zijne schouders en sleurde haar met het hoofd over de steeneu voort. Dat geschiedde, terwyl de drie getuigen, die machteloos tegenover dezen reus «tonden, luidkeels om de politie riepen, die zich echter op dit drukke gedeelte der stad niet liet zien. „Eindelijk deden zij nog eene poging om de vrouw te redden. Zij overreedden hem, haar gezamenlyk naar huis te brengen, waartoe hij vloekend en drei gend zyne toestemming gaf. Daar gekomen vonden zij de deur met den grendel gesloten, die er door de luid schreiende kinderen uit angst voorgeschoven was. Eerst na de afschuwelijkste bedreigingen van den vader opende een kind van vijf of zes jaar, slechts in een hemdje gekleed, de deur, en toen sleurde hij zyne sprakelooze vrouw naar binnen. Hy schopte en sloeg zyne geleiders, sloot de deur en buiten konden zij het hooren, hoe de ellendeling het bewuste looze lichaam door de kamer sleurde en wierp onder het gejammer der kinderen. „Toen kwam er eindelyk een nachtwacht, die beweerde er niets aan te kunnen doen." het rapport sporen haar leven rekent hij ook ondoelmatige lokalen, slechte luchtververscbing, gebrekkige zitbanken, te langen duur der schooltijden, te weinig uitspanning gedu rende de lesuren, te veel huiswerk, enz. figuren en rijk gesatineerde zitting, een fraai portretten-album met koperen rozetten en be slag met dito standaard, en een zilveren inktkoker met 1 van de jagerbataillons geen beslag door het Ryk behoef- de te goed te worden gedaan om het bepaalde takgeld f O'II Per <*aF) aan deelnemers te kunnen uit- kristallen tuil, waarin thermometer eu monogram, i keeren. Dat B'ud8 eenige jaren niet roorgekomen.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1