steeg >AM,° i zjjne princi- k. ten over- jeambte op de /ERKOOPËN stemeel, en Vrieese- cooping te be- t te bekomen. 3 fr. Zondag 11 Januari. 1885. N° 3182- BINNENLAND. GIMBORN 'I 1 EN. \BONS s IWCHK Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. --luA -SB Ier i, .1 LLES rij Hoest en cents. HOLM. iSTHMA ligarctten geeft «lichting. In nine er, Ier, HOLMS ■t town. I gd- te Gouda. d lam 1883.* locome ui» gesteld is. be* ing te brengen. Ische Cou- len door den Gouda. e Zeul. ■r C. Tl HM i. 1.25, schappij, 9. en reserven chtingen en t te Gouda, Jleekersingel OPWEKKEND KOORTSVERDRIJVEND 'ARMOEDE GROOTE ZWAKTE f 1.00* e daarmede in GOUDA, 10 Januari 1885. Bij bet eerrol verleend ontslag aan den heer D. J. ran Vreumingen Dzo. als Kapitein Kwartier- meester bij de dd. Schutterij alhier, dal in ons vorig nr. vermeld werd, is genoemden heer lerens nog de vergunning verleend de uniform aan zyn rang verbonden te mogen blijven dragen. GOUDSCHE COURANT. BONS «ao zuiver plant en eetlust niet in, aangenaam, <1. In doozeu Woensdag had te Haastrecht de vierde openbare vergadering van het Nut plaats. De spreker, de heer Boldanus uit ’s Hertogenbosch, las vóór de pauze zijne novelle .De Neef" voor en na de pauze eenige schetsen uit het leven der gevangenen. De heer G. Boer, vroeger predikant bij de Her vormde gemeente te Ouderkerk a/d IJsel, heeft hel beroep naar het eiland Urk aangenomen. Woensdag deed het kantongerecht te Schoonhoven uitspraak betreffende de vroeger vermelde zaak van den heer G. Boer, vroeger predikant by de Her vormde gemeente te Onderkerk a/d IJsel, tegen het College van kerkvoogden dier gemeente, verwierp de door den heer mr. H. J. Kranenburg namens het gedaagde bestuur opgeworpen exoeptiën, als zijnde deze niet op de wet gegrond, veroordeelde gedaagde in de kosten op dit incident gevallen en gelastte partyen verder te procedeeren. S Woensdag werd op de gewone vergadering van deu ring Vianen eene eigenaardige hulde toegebraoht aan de. J. Pb. Otl, predikant te Groot-Ammers. i' Gedachtig aan den Hen Januari a. s. waarop ge noemde predikant zyne 50-jarige ambtsbediening zou herdenken, werd hem, na eene hartelyke toe spraak van den praetor, ds. Meyliuk, van Vianen, namens de leden van den ring en bet eerelid ds. W. van Beuningen, enter, pred. te Utrecht, een album aangeboden, waarin zooveel mogelyk ver zameld waren de portretten van al de predikanten, welke in die 50 jaren in de onderscheidene plaatsen van den ring gevestigd geweest zyn. Diep ge troffen dankte de waardige grijsaard voor dit huldeblijk, er op wijzende dat zijne liefste verga deringen die van den ring Vianen waren geweest, omdat, ondanks alle verschil in richting, tot op Heden morgen is gevankelijk naar bet huis van arrest te Rotterdam overgebracht Jacobos van Halm arbeider zonder vaste woonplaats die verdacht wordt ge- passeerden Woensdagavond by dewed. Fvaij in de Keyzerslraal drie rottingen bezems uit den winkel uvi te hebben gestolen en zich ook aan bedelary te heb-., eigendom' beboerende ben schuldig gemaakt. Gisterenavond omstreeks tien minuten vóór twaalf ure werd door een, door den heer Steens Zijnen sinds eenigen tijd aangestelden, waker in de Noodgodsteeg opgemerkt, dat een persoon op de aldaar staande wa terbak stond, om over de schutting van den tuin van den heer Zijnen te kyken, waarschijnlijk met do be doeling in deu tuin te springen, terwyl een ander er bij op deu grond stond. Zij waren als heeren gekleed met fantaisie-hoeden op. De waker greep den persoon, die op de waterbak stond vast waar door eene worsteling ontstond, waarop nog een derde persoon er bij kwam, die den waker een s|ag gaf en tegen den grond wierp, waarop het drietal op den loop ging. Wat de bedoeling van die personen was, moge niet seker zyn, vermoedelyk was zy eene, die 't licht niet mag zien. De politie is van bet voorgevallene kennis gegeven. Door Z. M. is bij het wapen der infanterie benoemd tot kapitein by het 4e reg., de le luit- adjudant J. J. Friese, van bet corps. Bij Kon. besluit ia benoemd tot notaris binnen bet arroud. Utrecht, ter standplaats de gemeente Bode graven, de heer J. A. de Ridder, «and. notaris, thans burgemeester van Zwammerdam. Ifij reroorloTen od« U opmerkzaam te maken op het feit dat de ruimte door ons te Antwerpen tot 15 Jan. e. k. foor de Nederlandsche Afdeel ing ge reserveerd, groot genoeg is om tot den \&Jana. t. ook nog aanvragen o|i plaatsruimte aantenemen van HH. Industrieelen, personen of firma’s, welke zich tot heden nog niet als Tentoonstellen hadden op gegeven. Voorts zal het wel overbodig zijn U te verze keren dat onze bemoeiingen in dezen geheel be langeloos geschieden, geheel afscheiden van het Algemeen Nederlandsch Agentschap te Antwerpen, en dat de aanvrage om plaatsruimte aan ons adres geen verplichting tot het gebruik maken van dat Agentschap in zich sluit. De firma F. J. Schoemaker Zonen te Zwolle heeft een biljart vervaardigd van zeer eigenaardigen vorm. Men stelle zich een dubbel biljart voor, even lang als breed, verdeeld in vier gelijke vierkanten. Een dezer vierkanten is verwyderd, terwyl de beide korte zijden aan den binnenkant door eene lijn zijn vereenigd. De naam vleugel biljart is zeker de meest passende voor dezen vorm. Het biljart geeft èn door schuinen ver- bindingsband van de beide korte zijden èn door de breedte óver de lange zijde ruim 3.2 M. gele genheid voor een groote afwisseling van stooten. In de Academie van wetenschappen te Parijs heeft dezer dagen de heer Sace de aandacht gevestigd op eene stof, welke tot dusver alleen als veevoeder dienst doet, en volgens hem bestemd is om eene hoogst aan zienlijke plaats in te nemen als voedsel voor menschen, het meel namelyk van uilgeperste katoenzaden. Van alle bekende zaden, zegt hij, is het katoenzaad bet rijkst aan stikstofhoudende bestanddeelen. Het -4W. ontwikkelt, naar aanleiding van eene onlangs verschenen brochure, zijne meening omtrent de bestrijding der armoede. Wil men de armoede op gezonde en afdoende wijze bestrijden, men trachte de noodzakelijke voor waarden voor eene vruchtbare voortbrenging te ver sterken. Bescherming der nationale nijverheid, zoo- als die dikwijls verstaan wordt, is daartoe juist de verkeerde weg. Op die wyze toch wordt de handel belemmerd, en breideling van den handel wil zeggen belemmering van kapitaalvorming. Op die wijze wordt eene niet levensvatbare nijverheid kunst matig gekweekt en daardoor het kapitaal afgeleid van die takken van industrie, die op onzen bodem vol komen levensvatbaar, de meeste voordeelen aan kapitaal en arbeid verzekeren. Op die wijze wordt de binnen- en buitenlandsche markt beperkt door hoogere prijzen en vermindering van invoer, die vermindering van uitvoer ten gevolge beeft, en andere natiën overwinnen ons op de wereldmarkten des te gemakkelijker. Wat den raad betreft, die dikwyls in ’t belang van onze industrie gegeven wordt, om aankoopen buitenslands te staken, merkt het Vad. op, dat men moet weten te onderscheiden. Eene vaderlands liefde, die de binuenlandscbe markt wil steuneb, ook als zij elders goedkooper en beter terecht kan is er eene, wier gezichtsvermogen niet verder reikt dan haar neus lang is. ,tfDan bewijst hy zijn vaderlaud een beteren dienst, die, door de buiten landsche concurrentie in te roepen, den werkman tot voortreffelijker voortbrenging prikkelt en tevens het kapitaal wijst op die ondernemingen, die voor ons land de beste winsten beloven. Veel, zeer veel kan bij ons nog gedaan worden, ter verbetering van het vakonderwijs, want ook de warmste vaderlander zal niet ontkennen, dat loffelijke uitzonderingen niet te na gesprokenin bedreven, die eenigen kunstzin eischen, wy bij onze naburen achterstaan. Daaröm verdient zooveel toejuiching het streven, om reeds op de lagere school de jongens in handen arbeid te oefenen. Daarom rust ook een dure plicht op de regeering, om bij herziening der wet op het middelbaar onderwijs dit zoo te regelen, dat het voor de practijk vruchtbaarder wordt. Dat is eene wijze vooruitziende bescherming der nyverheid. Daarnevens bestrijding van onmatigheid en bevor- 1 dering van spaarzaamheid, dit laatste door spaarban- I den huldigen dag, onder da predikanten de goede harmonie niet» te wensohen overliet. De heer J. van *t Lindenhout, directeur der Wee- zeninriebting te Neerboech, ia hoogst voldaan over den in 1884 ontvangen steun. Honderden giften kwamen in, tot zelfs Zuid-Afrika en Amerika. Thana «orden aan da Weezeuinrichting 7 bladen of tydscbrif- ten gedrukt, die te urnen 14000 abonnee tellen. In ’t najur van 1884 werden 35000 Jreezen-almanakken, 12000 scheur-en wandkalendars ter drukkerij gereed gemaakt en thane zyn reedt bijna allen geplaatst. In 1884 -erd een nieuwe boomgaard aangelegd, beplant met ruim 400 •Fl**-. pruime- en kers- boomenbinnenkort ul nog een boomgaard met 600 vruchtboomen «orden aangelegd. In het ge heel heeft men er dan 140<X geplant opgrond, in i aan de Weesinrichting. De veestapel bestond in 1884 uit 36 stuks hoornvee, 5 paarden,] hit, 2 veulens en 14 varkens. Ruim 1500 HL. aardappelen «erden vet^uuwd en durvan heeft men dagelijks ruim 10 HL, noodig. Tie Statui is «einig optimistisch in zijn beschou wingen omtrent de vooruitzichten die thans voor den handel bestaan. En inderdaad levert eene opsomming van de vele toestanden die van tegenspoed de ken merken dragen een «einig bemoedigend geheel op. De Engelsche landeigenaar Set rich reeds door den gedrukten toestand waarin de landbouw verkeert, ge- noodzaakt om of te treden. Hoe 'l met de scheepvaart en dienvolgens met deu scheepsbouw gesteld ie. be hoeven wy nauwelijks in herinnering te brengen. De snikerorhis ligt allen vérsch in 't geheugen of liever wordt ons nog dagelijks poor den geest gebracht. In parijs en Lyon houden, de mannen die tonder werk rondloopen hunne optochten en hat is duide lijk, dat ,de geheele Fraoaab^ industrie een ernstige crisis doorleeft. In Rusland verkeert de landbouwer in zulk benarde omstandigheden, dat het nihilisme daar in mur al. te veel voedsel vindt. In N.-Amerika ie de industrie in verval, zijn de werkplaatsen gesloten, wor den de loonen besnoeid of heerscht geheele werkeloos heid. En ons vaderland - door den Engelschen schrijver niet opzettelijk vermeld - vertoont dezelfde of overeen komstige verschijnsels. Deze stand van uken vordert alvorens daaruit me- derom welvaart geboren wordt een langdurig tijdperk van overgang. De overproductie kan slechts verhol pen worden door inkrimping van productie en dat ia een pijnlijk proces met een traag verloop. Wat de suikercrisia betreft zou ‘t zeer aan een sneller verloop bevorderlijk zyn, als de regeeringen van het Vaste land alle beschermende premiën ophieven, maar durtoe zulten ze wel niet overgun. Dit maakt al mede dat hel procey van langen duur moet zyn. Derhalve ie het vooruitzicht voor den handel, nur Tie Statut oordeelt, in den éérsten tijd alles behalve rooskleurig. En daarbij komt dau de politieke zyde der quaestie die «einig vrolijker uitzicht aanbiedt. Het Fransche gouvernement wikkelt zich door zijn Chineeache politiek in builen- zoowel als in hinnen- landsche moeilijkheden. Daarby zegt men, dat het chineeache gouvernement van Europeesche officieren ge bruik maakt om zijn leger te oefenen, en als de Chiueezen eenmaal de ondervinding hadden opgedaan, Frankryk te kunnen staan, zouden zy ook weleens een dreigende houding jegens Engeland kunnen aannemen. De an- nexatielust die Duitscbland ten aanzien van koloniaal bezit ie gaan bekruipen, ie evenzeer lastig voor En geland. Eindelyk noemt het blad het verbond tusschen Duitscbland, Oostenrijk en Rusland, de enorme proportion welke socialisme en nihilisme aannemen als zoovele verontrustende verschijnsels. Het is zeer wel mogelijk, dat het blad in deze beschouwing wat al te veel op de duistere, te weinig op de lichtzijde gelet heeft, of wel aan de kwade kansen te groote proportiën heeft gegeven. Maar zooveel is zeker, dat de omstandigheden nog steeds van dien aard zijn dat de groote voorzich tigheid de leidsvrouw behoort te zijn van den ondernemingsgeest. De Directie van het Nederl. Handelsmuseum schrijft ons bet volgende:

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1