Buitenlandse!» Overzicht. KEJ\MSGEEIJMG. ADVERTENTIEN. I INGEZONDEN. Aardbevingen in Spanje. POLITIE. Uargerlijke Stand. De bevolking der gemeente Moordreoht bestond op 1 Januari 1884 uit: m. vr. totaal 1078 1002 2170 In 1884 werden geboren 40 87 77 kwamen er in de gem. wonen 59 70 129 overleden er21 32 53 H 0 vertrokken er uit de gemeente 61 73 134 Op 1 Januari 1885 bestond' dus de bevolking uit 1095 1094 2189 In 1884 werden 19 huwelijken gesloten. De bevolking te Gouderak bedroeg op 31 Decem ber 1888 1763 sielen en is in 1884 vermeerderd door de geboorte van 39 m. en 46 v. en door vestiging in de gemeente van 61 ra. en 62 v. en verminderd door het overigden van 25 m. en 27 v. en door vertrek uit de gemeente van 110 m. en 114 v. altoo eene vermindering van 35 m. en 33 vrn zoodat de bevolking op 31 December jl. bedroeg 861 m. en 834 v. totaal 1695. Iu den loop van het jaar werden 15 huwelyken gesloten. Op 31 December 1883 bedroeg de bevolking te Berkenwoude 620 sielen, welk aantal is vermeerderd door geboorte van 9 m. en 12 v. en door vestiging in de gemeente van 18 m. en 18 v. en verminderd door overigden van 8 ai. en 5 v. en door vertrek uit de gemeente van 11 m. en 15 v. alzoo eene vermeerdering van 8 m. en 10 v. soodat de be volking op 31 December jl. bedroeg 338 m. en 300 v. totaal 638. In den loop van het jaar werden 6 huwelijken gesloten. Burgemeester en Wethouders vaq Ouderkerk a/d IJsel hebben een circulaire gericht tot de eigenaren van gebouwen en straat in de kom dier gemeente, waarbij deze worden uitgenoodigd ziob op den 28sten Januari a. s. des voorm. te 10 uren te bevinden ic het gemeentehuis aldaar teneinde ingelicht te worden omtrent de volgende aangelegenheid. Bij Dijkgraaf en Hoogheemraden bestaat n. m. het voornemen de dyken om dé «Krimpenerwaard" aanzienlijk te verhoogen en ook de bestrate gedeelten daaronder te trekken. Het ten uitvoerleggen van dit plan sou leiden tot groote schade en ongerief van die eigenaren van straat, welke .zich- nu reeds vele opofferingen hebben getroost, os^die straat te leggen eu behoorlijk te onderhonden. Het is daarom aan Burg. en Wetb. «enschelijk voorgekoraeu, de aandacht dtr daarbij belanghebbenden hierop intijds j te vestigen, beu te wijzen op het veelzijdig nadeel, dat door zoodanige verhooging aan hunne eigendom men zal worden toegebracht, en op de maatregelen, die geuomen kunnen worden, om htt gevaar eener opbreking van straat en verhooging van den dijk met kleispecie te voorkomen. het wel uitgesochte handelswaar was, maar, of niet van halfetmaalsroom gekarnd of niet met ijs be werkt in die Augustus-hitte of niet afkomstig van het melkvee iu etgroeuweide, of boter die meer of minder van het vervoer had geleden, ens. Gelyk bekend is, heeft op kleur, gehalte, quan- titeit en qualiteit der verkregen boter, een groote invloed: het voedsel hetwelk het rund nuttigt, de grassoorten waarvan het leeft, de klei-, veen- of sandbodem waarop het gemolken wordt en de mate van cultuur, waarop het vee graast of waar van het hooi geoogst werd. Eene andere minder goede eigenschap van de Eriesohe boter is hare slapheidook dat is mede een gevolg vaq het voedsel of de plauteusoorten waarvan het rund leeft en de melk voor de botermakerij bestemd. Gronden die veel kalk bevatten, setten meer vesel- stofrijke, sterkere en hardere plauteu af, dan de krachtig bemeste dalgronden of polders in Fries land die weliger en each ter grassoorten opleveren tot voedsel voor het vee. Gemeld nadeel kan echter voorkomen wordende boter kan droger, het gehalte kan steviger en diohter gemaakt worden door den boterkneder. De kneedmachine en het maatglas mogen in geene enkele botermakerij ont breken. Alleen door de middelen die de ervaring en de wetenschap aangeven, zullen de gebreken in Frieslands zuivel voorkomen, althans veel vermin derd kannen wordenmen make daarvan gebruik, opdat worde voorkomen dat in dese dagen van overproductie eu dalende boterprijzen, eeu surrogaat vau Frieslands hoofdproduct de margarine een later niet te herstellen schade in den vreemde toebrenge aan de «onderkeuren" van de Friesche botermarkten, eene schade die aan een der hoofd bronnen van ons volksbestaan een ontzettend groot nadeel zoude toebrengen. Dat de visschers op de Zuiderzee zich nog al vaak aait wetsovertreding in zake de wijze van vis* schen schuldig maken, is algemeen bekend. Hoe dikwijls ook beboet, of met ernstige straffen bedreigd, schier dagelijks verneemt meu, dat de visschers in de uitoefening van hun bedrijf met moordkuil be trapt worden, welke misdryf terstond de afsngdiug dier netten en de inhechtenisneming der mauschap- pen tengevolge heeft. Naar aanleiding van het feit, dat eenige veldwach ters belast wnren met de gevangeuneming vau eeu aantal visschers, die de moord-of wonderkuil gebruikt hadden, heerschte dezer dagen in Volendam groote opschudding. Algemeen was bet verzet der bevolking tegen de veldwachUM9,Wi0r getal reeds tot 5 was aangegroeid. Na een hevige woordenwisseling, waarbij ook vele vuisten gebald eu menige blauwe plek gesla gen was, moesten de veldwachters voor de overmacht terugtrekken, zonder huu plicht te hebben volbrucht. De overtreders der wet bewegen zich nog vrij, te raidden der bevolking, die bierdoor weder het bewijs levert, dat zij niet hoog wegloopt met de verordeuing op de visscherij. Over den Tabaksaccijns verneemt het Hbldat de Minister van Financiën voornemens is te heffen 12 per 100 kilo, en wel niet alleen vau tabak iu bladeu, maar ook van geplette en ongeplette ste len, gekorven tabak, karotteu, sigaren, snuif en alle andere bewerkte tabak. Van buiteulandsche tabak zal de accijus verschuldigd zijn bij den invoer, be houdens bevoegdheid tot opslag in entrepot, en tot inslag onder genot van verlengbaar krediet. Voor «zuigers en lompen" zal slechts de helft worden ge heven. Een lager recht van inlandsche tabak te heffen dan van buitenl., zooals in België en Duitsch- land, acht de Minister verkeerd omdat bij uitvoer moeielyk de oorsproog zou zyn na te gaan en die uitvoer hier te lande in de laatste jaren gemiddeld 800,000 KG. bedroeg, tegen 600.000 in Duitschland en 230,000 in België. De Minister wil ook fictieve entrepots toelaten, zooals nu te Amsterdam eu Rotterdam 230 bestaan, waar in 1883 ruim 30 millioeu KG. werd opge slagen daar zal sorteeren en monstertrekken worden toegelaten, met de noodige zekerheid, ook persoon- lyke zekerheid vau den eenen handelaar voor den andere. De bestaande lokalen voor het beoordeelcn van tabak eu alle bergplaatsen zullen ook als fic tieve entrepots erkend kuunen worden. De Minister raamt het binuenlandsch verbruik op 12 millioeu KG. (iu 1870-=1'82 werd gemiddeld 13'/j millioen meer ingevoerd en geproduceerd dan uitgevoerd). De opbrengt zou dan zgn J 1.440,000, waarvan voor het op te heffen invoerrecht van ru*e tabak en stelen 100.000 afgaat. De kosten van heffing schat hij op ƒ60 a 70.000. De Minister berekent dat er in ous land 35.000 winkeliers in tabak zijn. Hij wil aan haudelaren, die eeu voorraad van ten minste 5000 KG. hebben, i verlengbaar krediet toestaan, aan anderen een gewoon afloopend krediet van 4 maanden, voor inslagen bo- veu 200 KG. Het Handelsblad deelt mede, dat de oommiMie die sedert eenige maanden zich te Amsterdam verdienste- lykt maakt door aau kinderen van onvermogende ouders die getrouw de scholen voor kosteloos onderwijs be zoeken, voedzame warme spys te verstrekken, door de hulp van velen thans in staat is dagelgks honderd kinderen aldus te verzorgen, Daarmede is echter op l&ngfrna niet in de behoefte voorzien immers het getal der kinderen dat voor die hulp in aanmerking komt, bedraagt meer dan duizend. Toen eergisteren nacht de korporaal S,* van het 7e reg. iuf. te Amsterdam, de posten aan het Ryksentre- potdok afloste, bemerkte hg op eenigen afstand, dat eeu politie-agent door eenige burgers deerlyk mis handeld en tegen deu grond geworpen werd. On middellijk snelde hg te hulp, en door zgn krachtig optreden mooht het hem niet alleen?gelukken den mishandelden agent te ontzetten, maéFook zijne aan randers in hechtenis te.nemen. Voor dit flinke op treden vau dien korporaal, heeft de kolonel hem als belooning onmiddellijk tot sergeant bevorderd. Omtrect den zoogenaamde» bliksemtrein tusschen Pargs, Berljjn, Petersburg en Moskou is thans een een beslissing verkregen. Na langdurige beraadsla gingen kwam nl. dezer dagen tusschen de betrokken spoorwegmaatschappijen eene overeenkomst tot stand, ten gevolge waarvan, te beginnen met April, naast de bestaande passagierstreiueu nog een versnelde trein tusschen de genoemde steden zal loopen. De nieuws regeling bestaat daarin, dnt de sneltrein, die thans te Berlijn in den voormiddag vertrekt in aan sluiting met den uit Pargs aankomende sneltrein en die te Koningsbergen eindigt, van daar verder doorloopt naar Petersburg en Moskou. Iu Pruisen zal de snelheid tot het geoorloofde maximum opge voerd en van Russische zyde eene zoodanige snelheid aan dezen trein gegeven worden, dat men in ong. 36 uur van Berlyn en in 58 uur van Pargs uit Peters burg, bereikt. Het belangrijkste voordeel van deze regeling is, dat men voor de reis van Berlyn uaar Petersburg en evenzoo iu omgekeerde richting, slechts één nacht behoeft op te offeren en dat meu in Pe tersburg onmiddellijk aansluiting naar Motkou heeft. Er is een belangrijk werk van de pers ge komen, of liever de eerste aflevering zag het licht van het in Dtiitsohland grooten opgang makende «Bybelsch woordenboek" een verzameling van klassieke en arcbaeologische studiën, klaar en bevattelijk be schreven door manoen als George Ebers, Beyschiag, Schroder, de gebr. Üelitzéoh, Baar e. a., onder leiding en hoofdredactie van dr. Ed. Riehtn, nasr wien dit woordenboek bij onze Duitsche naburen genoemd wordt. Onze landgenoot, jle bekends the oloog en predikant dr. C. H. Vau Rhyn alhier, ondernam van dezen reuzenarbeid eeu Nederlandsche vrije bewerking. Hij wist zich daarvoor de raede- werking van onderscheiden vakgenooteo te verzekeren. Wat ons bij het doorlezeu van verscheiden artikelen in de eerste aflevering van dit werk vooral trof, was het merkwaardig verband tusschen de Heilige Schrifieu en de wetenschap der klassieke oudheid, zooals die in den laatsten tijd belangrijk uitgebreid eu bevestigd is geworden door de opgravingen in de landstreken van het Oosten, waar de Assyrisohe en Babylonische volkeu woonden, De uitkomsteu van dit wetenschappelijk onderzoek vindt men hier uitvoerig vermeld en toegelicht door afbeeldingen in den tekst, die door groote getrouwheid uitmun ten, daar zij direct genoineu werden naar de munt stukken en de insohrifteu op de in de ruïnen ge vonden monumenten dier oude volken. Onder de artikelen, die ons in het dikke boekdeel voorat boeideu door de wetenschappelijke bijzonderhedeu en de treffende overeenkomst met de Bijbelsche overlevering, noemen wij Babylonia en Assyrië, waarin over het spijkerschrift gehandeld wordt; voorts de geheele nieuwe artikelen over Alamoth, Antichrist, Bartimeüs e. o.de uitvoerige opstellen over Abraham, Arabië, Ark des Verbonds, Afgoderij, Begrafenis (bij de oude volken), Besnijdenis, de Seleuciden, Alexander den Groote, Apostelen, Bal semen, opstellen waarin streng wetenschappelijke zin, klaarheid in de voorstelling en groote piëteit hand aan hand gaan. Naar populariteit wordt in dit werk geen jaoht gemaaktevenmin ontdekt men er in een streven om den Bijbel per se op deu voorgrond te plaat sen de verklaring van de H. Schriften volgt geheel natuurlijk uit 4e daadzaken zelf; zg wordt schier op elke bladzijde geconstateerd uit de over eenkomst met het zinrijke spijkerschrift zoodat het boek te gelijk eeu vryen geest en een warme liefde voor de Heilige boeken ademt. Een dergelijke verspreiding vnu Bybelkeunis kan niet genoeg ge waardeerd worden, en wy sluiten ous volgaarne aau bij de woorden van sympathie, die over dezen arbeid van dr. Van Rhijn opgingen in «De Stem men voor waarheid en vrede", het Wageningsch Z. M. de Koning heeft benoemd tot president der Nederlandsche Bank voor den tijd van zeveu jaren den beer nor. N. G. Fierson, thans directeur der Bank. Maandagavond werd te Rotterdam een man, met een wynwagen rydende, aangereden door een zoo- geoaamden dogear. Hg sloeg achterover en kreeg eene hersenschudding, tengevolge waarvan hij Woens dagavond na een vreeselyk lijden overleed. De voerman van het karretje, ofschoon door het publiek toegeroepen, legde de zweep op het paard en verdween. De politie slaagde er echter in hem heden te vinden en by schijnt thaus bereid zich het lot der weduwe aan te trekken. De directie der Alg. Maatschappij van Levens zeke ring en Lijfrente teAmsterdam zond ous een door haar uitgegeven portefeuille-almanak, die er keurig netjes uitziet en tal van aanbevelingen bevat om, in 't belang van vrouw en kroost, het leven te ver zekeren. Het is dan ook een treurig feit dat dit nog veel te weinig gedaan wordt. Bovendien bevat het boekje vele inlichtingen omtrent postery, telegraaf enz. die niet anders dan welkom kunnen zgu. Naar aanleiding van het verzoek van het hoofd best uur der Friesche Maatschappij van Landbouw, om te dieoeu van advies wat betreft de verbtte- ring van de Friesche boter, is door den heer H. Fasraa Fz., te Nyehaske, lid der Jury /an de in Augustus 1884 te Amsterdam gehouden Internatiouale tentoonstelling, eeu belangrijk rapport uitgebracht. Aan de leden dier juty was opgedragen het onderzoek en de beoordeeliug van meer dan 100 vaatjes boter uit verschillende oorden van Neder land en ofschoon er vele vaatjes in die verza- meliugeu waren, die eene loffelijke vermelding ver dienden, de hooge eischeu die de jury aan elk vat eu .elke partij meende te moeten stellen, drong haar aau geene der soorten het maximum van 12 punten toe te kennen. De oorzakeu waren hoofd- zakelijk, omdat de tentoongestelde soorten niet klaargemaakt waren voor eeue tentoonstelling; omdat vf Wtekblad% en bg de aaobeveliogen vau prof. Bavinck te Kampen en den beer T. M. Loom au te Amsterdam. De uitgevers Kemink en Zoon te Utrecht hebben blijkbaar op eeu ruim debiet gerekend. Voor de eerste inteekenaren ia de prys toch eleohte 15 o. per vel drnks, waarvoor men een ichat vau kenuie, toegelicht met fraai gekleurde platen en legio hout sneden in den tekst, erlangt. De eerste aflevering, bestaande uit 288 compree, met fraaie letter gedrukte bladzijden, eindigt met „Bileam". Dagblad van Z. üoll. en 's Qravenh.) Omtrent den oorsprong van den naam Kopper maandag eu bet daaraan verbonden feest hebben vele oudheidouderzoekers hunne meeningen, huuue bevindingen ten beste gegeven, met dit gevolg echter, dat allen van elkander verschilden, dat er tusschen de verschillende door heu geuite denk beelden hoegenaamd geen verband of eenige over eenkomst te vinden is. Bilderdyk beweert in zgu geslachtslijst, dat Koppermaandag vroeger de feestdag was van haar- eu baardscheerders, wier voornaamste werk in vroegers tyden bestond in het aderlaten en het zetten van «koppen". Met dit gilde stonden de boekdrukkers in eeu eigenaardig verbandzg waren het toch die de plaats innamen der vroe gere boekschrijvers, librari genoemd, die bij de „kop" of badstoveu liedjes zongen of ook wel verhalen en vertellingen ten beste gaven. Eeu ander beweert dat dit feest, het eerst door drukkers eu letterzetters gevierd, zgn naam te danken had aan de benaming die de gezellen elkander gaven name ly k «ooöperatores", hetgeen beteekent samenwerken, zoodat deze dag, oorspronkelijk geheeten „coöpera- tortjes", later verbasterd is iu koppertjesdag" weer een ander gelooft dat dit woord ziju ontstaan beeft te danken aan «kop", eeu oud-Hollandscbe uitdruk king voor drinknap, zoodat «kopperen" niets anders zoude beteekeneu dan bekeren of feestvieren terwgl een vgfde ons het volgend verhaal omtrent den oorsprong vau deu Koppermaandag te lezen geeft: Eene stad van Noord-Brabaut werd belegerd en hongersnood dwong de inwoners om haar over te geven. De vijanden waren echter zoo op de belegerden vertoornd, dat zij ben allen gezamenlijk over deu kling wilden jageo. De vrouweu be leven zich echter voor den boofdiugang veu het amp en door aanhoudend smeeken verwierven zij zich de gunst vau wat baar het kostbaarst wa», op den rug weg te drageu. In de stad teruggekomen, uam eeue der vrouwen terstond haren man op den rug eu de overigen volgden haar voorbeeld. Zoo kwamen de inwoners koppel aau koppel nit de stad eu waren gered. Uit dankbaarheid besloten de mannen hnu vrouwen jaarlgks op dieu dag alle htferschsppy af te staan en noemden heu «Koppelmaandag", waar uit door verbastering «Koppermaandag" is ouW staau. Nog oueindig veel meer gissiogeu zijn er te vinden, welke missohieu wel allen evenveel missingen zijn. Genoeg zij het, dat deze dag steeds door het boekdrukkersgilde met vroolijkheid en opgewektheid wordt gevierd. ki Gelgk men vermoedde heeft het Fransiche Parle ment, Senaat en Kamer, besloteu met de hervatting eyuer werkzaamheden te wachten tot na afloop der verkiezingen, dus tot het einde dezer maand. Iu twee-en-veertig departementen zgn de kiezers opgeroe pen de stYyd neemt reeds een aanvapg en belooft in sommige plaatsen zeer belangwekkend te worden. Uit de mededeeliog, welke de minister van biunen- landsche zaken iu deu kabinetsraad deed, blykt dat de republikeinsehe party de overwinning zal behalen, ten gevolge waarvan de Regeeriog in den Senaat op een vaste meerderheid van ongeveer tweehonderd stemmen rekenen kan. In dezelfde vergadering der raadsman tien vao president Grévy werd door deu heer Jules Ferry een brief van den heer Raoul Duval voorgelezen, waarin deze kennis geeft vau zijn voor- nemeu de regeering te interpelleren over de «militaire en diplomatieke verrichtingen In het verre Oosten". Naar men zegt zal de premier in de Kamer verklaren dat thaus geen aanleiding tot dele interpellatie kau bestaat, daar de toestand onveranderd is gebleven sedert November jlen dus de interpellatie geen ander resultaat zal kunnen hebben dan een herhaling van de toen gevoerde discussie. In elk departement van Frnnkryk, waar den 25 dezer maand senatoren te kiezen zijn, wordt voorde stemgerechtigden een programma vastgesteld. Dat van het Seinedepartement behoort, wegeus den excep- tioneelen toestand waarin de hoofdstad alsnog verkeert tot de belangrijkste van die programma's, en daarom laten wij de negen artikelen waaruit het besinat hier volgeu lo. Herziening van de grondwet iu haar geheel door een machtgevende vergadering, welke met toepassing van het algemeen stemrecht gekozeu ii. 2o. Afschaffing van deu Senaat. 3o. De uitvoerende macht staat in alle opziohten onder de wetgevende macht. 4o. Scheiding van Kerk eu staat. 5o. Protest tegen de avontuurlijke en veroveringspolitiek 6o. Verkiezingen van de leden der rechterlijke macht. Invoering van de jury ook voor oorreotioueele eu civiele zaken. 7o. Terugkeer vau bet Seine-departe- ment tot het gemeene recht. Scheiding van den algemeenen raad der Seine en van den gemeenteraad van Pargs. Decentralisatie van het departementaal bestnur. Gemeentelijke antouomie. 8o. Hervorming van het bestaande economische en sociale stelsel, ten einde gelykheid voor allen verkregen worde. 9o. De gekozene Jegi elk jaar rekenschap af van de wjjte, hoe hg zgn mandaat vervnld heeft. Dat de vredesonderhandelingen tusscheu Frankrijk en China zgn afgebroken, is reeds gemeld. Niet onbelangrijk is het om, met het oog op dit feit, te herinneren waarover het geschil loopt. De Franschen eischeu erkenning der Mei-conventie en, in plaats van eene geldelijke schadevergoeding, de bezetting van Keluug eu Tamsue voor vijf jaren, zoomede ver ontschuldiging voor het te Lang-Son voorgevallene. De Chineezen, van huu kant, houden staande dat te Lang-Son het recht aau hnuce zgde was, en een vijfjarige bezetting der boreogenoemde plaatsen zou gely'kstaan met deu afstand van Formosa. In Duitschland is een moord gepleegd, die waar- sohynlyk onder de politieke misdaden moet gerekend wordeu In bet proces over den aanslag op het geden- teekeu van het Niederwald en den Keizer was een der voornaamste getuigen de heer Rumpff, Polizeirat te Frankfort. Hij had zich te voreu door deu yver bg de ontdekkiugeu altijd in ziju functie als lid vau de politie by het sluiten van socialisten vergaderiu- verdienstelijk gemaakt. Dit denken keizer en rijkanders oordeelen de anarchisteu. Dinsdagavond vond de dienstbode van Rumpff haar meester met twee dolksteken vermoord in deu tuin voor het huis. Het vermoeden, dat men hier met eeu revanohe van de anarchisteu te doen heeft, is niet ongegrond, maar meer dan een vermoeden is het ook nietalle pogingen om den moordenaar iu handeu te krijgen zgn tot nu toe mislukt. Als de dienaren van het Veemgericht heeft hy zgn daad iu geheiineiuuige duisternis gebuid en is als dezen in deu donkeren nacht spoorloos verdwenen. De zitting van den Pruisiscben Landdag werd geopeud met een troonrede, wier inhoud hoofdzakelijk op het volgende neérkotnt De finauoieele toestand van hei kouinkrijk is over het algemeen bevredigend. Het bat g saldo, ten bedrage van ruim twintig millioen, is voornamelijk ontstaan door de gunstige uitkomsten welke de Staatsspoorwegen hebben opgeleverd, eu werd byoa uitsluitend gebezigd tol de delging van de kapitaal schuld dezer bauen. Ook het loopende jaar doet een even gunstig resultaat verwachtenmaar bierby moet iu aaumerktng geuomen worden, dat de matri- culaire bijdragea met meer dan vier eu twintig millioen verhoogd zyu. De aandacht wordt gevestigd op de noodzakelijkheid om nieuwe bronnen vau inkomst te opeueu het niet gedekte deel der matriculaire bijdragen zal door een leeniug verkregeu worden. De uy verheid gaat goed vooiuit, doch de laudbouw wordt gediukt door lasten, welke de regeering trach ten zal te vermiuderen of weg te nemen. Daarheen is onophoudelijk haar streven gericht. Ouder de aan gekondigde wetsontwerpen bevinden zich die tot herziening vau de personeele belasting, tot het belas ten van de rente van kapitalen en tot goedkeuring ftu overeenkomsten betreffende den aau koop van tpoorwegeu. De Duitsche Rgksdag heeft een aanvang gemaakt met de bespreking derffabriekswelgeving en het voorstel door het centrum tot regeling vau den fabrieksarbeid gedaau. In dit voorstel worden de Bondsregeeriogen uitgenoodigd om, zoo inogelyk nog iu deze zitting, bij deu Rgksdag eeu wetsvoorstel iu te dieueu, dat lo. Deu arbeid op Zon- en feestdagen, behoudens in enkele nauwkeurig omschreven gevallen, verbiedt. 2o. Den kiudereu- en vrouweuarbeid beperkt. 3o. Den tyd bepaalt, gedurende weikeu ook raauneu hoogsteus elkeu dag mogeu werken. Iu verband hiermede staat een auder voorstel, dat door de conservatieve partij is gedaan, om art. 135 der bestaande fubriekswetgeviog aldus te wijzigen 1. Kinderen beueden de 14 jareu mogen niet in fabriekeu werkeu (nu mogeu zij dit 6 uren daags doei;;, maar de Bondsraad heeft het recht in bepaalde gevallen voor kinderen tusschen de 12 eu 14 jaren een uitzondering te makeu. In geen geval mag dau de werktijd lauger zijn dan 6 uren. Jongelieden van 14 tot 16 jaren mogeu niet meer dau 10 uren per dag iu fabrieken werken, terwijl de kindereu minsten» 3 uren per da< geregeld ouderwijs op de volksschool moeten genieten. Getrouwde vrouwen mogen nooh op Zon- en feest- dagen werken, uoch tusschen 's avonds halfs negen en half zes in den ochtend, Minstens moet haar een middagrust van V/t uur worden toegestaan. Op Zaterdagavond en op de avonden, die feestdagen voorafgaan, moeten de vrouwen minsten» 8 uren voor het einde v«n den werktyd, en nooit later dan om half se», worden ontslagen.. Behalve deze beide voorstellen; is nog een voorstel gedaan door dr. Buhl, lid der nationasl-liberale party waarbij alleen een onderzoek der regeering wordt gevraagd, ten einde uit te maken in hoeverre dergelyke beperkingen van het werk op zon- en feestdagen en een bepaalden arbeidstijd voor kinderen vrouwen en mannen, zooveel in mguwerken als fabrieken, mogelgk en nuttig wordt geacht. De heer Dnmont, afgevaardigde voor Nirelles, heeft bij de Belgische Kamer van Vertegenwoordigers een wetsvoorstel ingediend tot herstel van de in voerrechten op granen en andere voedingsmiddelen. De afdeelingen .der Kamer stellen voor, het in over weging te nemen. Uit Stockholm wordt van den 9den gemeld, dat bg de verkiezing van 19 leden voor den Rijksdag de candidaten der liberalen de overwinning behaald hebben. Te Christiania is het gerucht in omloop, dat de minister van oorlog Daae wegens oneenigbeid met den staatsminister Srerdrup zich uit het Kabinet zal terugtrekken als zgn opvolger wordt reeds het bekende lid der linkerzijde Hjort genoemd. Tengevolge van deze ontzettende ramp, waardoor een groot deel van Spanje geteisterd en duizenden huisgeziuuen op de verschrikkelijkste wgze getroffen eu van alles beroofd zijn, heeft zich ook hier te lande eene commissie gevormd om aan de welbe kende liefdadigheid der Nederlanders gelegenheid te geven, hunne bijdragen te storten tot leniging der hartverscheurende ellende hunner zwaarbeproefde natnurgeuooten. De consul van Spanje le Rotterdam veroorlooft zich ook een beroep te doen op het liefdadigheids- gevoel zyuer stad- en landgenooten, en heeft eene inschryvingslyst aan het Consulaat, Leuvehaven O. Z 74 geopend, alwaar alle gifteu, ook de geringste, iu dank zullen worden aanvaard, en daarvan regelmatig mededeeliug zal wordeu gedaan in het Rotterdamsch Nieuwsblad. Gevonden en aan het Bureau van Politie gedepo neerd Eeu Muilkorf, een Rozenkrans, een blauw kraleu Kettinkje inet gouden sluiting, een Nijptang eu een fautasie Broche. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTERen WETHOUDERS .an Gouda. Gelei op art. 8 der Wet ran deo 2n Juni 1875, (Staatsblad No. 95.) Doen Ie weten Dat tij vergunning hebben verleend aau de Heeren K. Jonker eu Zonen eu huune rechtverkrijgenden tot het plaatseu eeuer stoommachine voor het drijven van twee kanlsteeumoleus tol het malen vau lood, schuurgoed, ent. in het perceel gelegen aan den Tnrfsingel geteekend P. No, 117, kadaster sectie E. No. 551. Gouda, den 13 Januari 1885. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris BROUWER. GEBOREN 14 Jan Maria Johanna, ooders A. Gravestein en J. Hazebroek. Jelmer, ouders J. Boerstna eu G. Sioger. Arie Cornelis, ouders G. de Raadt en A. van den Dool. 15. Elizabeth Margaretha, ouders J. F. T. Wulf en M. P. van Maareu. OVERLEDEN j 15 Jan. F. Janssen, 15 d. Iff. M. de Jong, wed. H. Hazebroek, 85 j. 11 in. P. van Dam, 8vr. H. K. Pot, 7 w. A H. den Edel, 3 m. K. de Jong, 63 j. J. Ypelaar, wed. A. Snelleman, 90 j. ONDERTROUWD16 Jan. A. Araesz, 23 j. en J. C. van Spingelen, te Boskoop, 20 j. J. van Loon, 30 j. en T. Prins, 24 j. Voor de vele bljjken van belangstelling, bij de geboorte onzer Dochter ondervonden, betuigen wjj onzen dank. J. SUHEiNK. G. J. SCHJENK- Bokhoven.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2