ING PER. I i Zonen 1885. BINNENLAND. ilixter. «EN. enz. BEN, Woensdag 21 Januari. N? 3180. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Wie uw ti en Gouda. ijns franco rs belegen nco. M, Delen. sohillende worden. [ENT" dsche Cou- iden door den e Gouda, -- lid dier bij deze .lemming niet 3 jaar. AAG” n voor: jur* longatiekoers waarden kantore van i Kade N». 1, houdende goot in de Boete- erkoopen van >r loten) van 30 30 naterdamMhe □g van pro* ■'T t 1885, des Café Frit- laas, van edeche, Riga, oen .TEN, >egde 'laten. Narva Sparhouten, gevraagd een een groote r goed levert. Z. O. F. aan JGH vut a de Loodsen nt Noorder- goed werd onderzocht of de i aan de Nieuwe Haven van de zijl, doch de GOUDSCHE COURANT. terug, groote meerderheid betoogt daarop kor- l zou handelen bet volgende «ergadering. 6. Een voorstel van tot 0.20 oebel - 0.01 Har - 0.01 iels (z.g. han- terdam. GOUDA, 20 Januari 1885. Id de hedenmiddag gehouden zitting van den ge meenteraad, die door 16 leden werd bijgewoond (de heer Hemsing had kennis gegeven door ambtsbezig heden verhinderd te zijn) werd door den Voorzitter medegedeeld, dat Gedeputeerde Staten hadden goed gekeurd het raadsbesluit van 23 December 11. lot wijziging der gemeentebegrooiing, dienst 1884 en dat door hen was afgewezen de reclame van den heer S. P. van der Klein, in zake zijn aanslag ib de pl. dir. belasting op de inkomsten. Voorts dat B. en W. den 13n dezer de kas en de boeken van den Gemeente-Ontvanger hadden na gezien en in vólkomen orde bevonden. Deze mededelingen werden aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen zijn 1. Een voorttel van het Israel. Armbestuur tot wyziging der begrooting, zonder verhooging der subsidie. Ter visie. 2. Twee missives van het Burgerlyk Armbestuur, houdende aanbevelingen voor 2 leden in dal bestuur, waarop voorkomen de heeren 1. P. C. vin deb MEULEN 2. G. C. van der WANT. een bezoek Aan een mededeeling van den heer F. C. de Graaff, kunstschilder te Amsterdam, ontleent het N. v. d. D het volgende «Dezer dagen schreef mij een mijner collega’s, die met de Kerstdagen een bezoek bracht aan het Museum van Oudheden te Gouda (waarvan een prachtige catalogus in druk verschenen is), dat hij onder de oude schilderstukken ontdekt heeft een zeer oude, merkwaardige schilderij, volgens zijn vermoeden van Maarten van Heemskerk, leerling van den beroemden Jan van Schorel. Deze Maarten van Heemskerk studeerde daarna drie jaren in Italië, en zette zich vervolgens te Haarlem neder en over leed in 1574 oud 76 jaren. «De schilderij is in bruikleen aan het Museum te Gouda afgestaan.* n onderpand In de van de van een Zuid-Holland 31 stemmen tot candidaat gekozen de heer rar. P. D. Kley, «elke van 187480 het district Zoeter- meer in de Staten heeft vertegenwoordigd. De heer Kley is tevens hoofd van hel waterschap van den Alexander-polder. De heer J. G. Betz, lid van den Gemeenteraad en van de Kamer van Koop handel te Botterdam, insgelijks candidaat gesteld, verkreeg 12 stemmen. 2505.27 en de uitgaven 2414.20 zoodat een batig saldo in kas was van 91.07, hetgeen bij het aanwezige saldo van vorige jaren ad 978.31 Vs het kapitaal der Vereeniging vormt, groot /1069.38Vs- De rekening en verantwoording, benevens het geld werd nagezien en geteld door de leden P. J. van Kersbergen en L. Oversteeg en in orde bevonden. Als President, in de plaats van H. C. Bongers werd gekozen de heer I. T. Berlijn, en in de plaats van I. T. Berlijn en E. de Jong werden gekozen de heeren A. dp Kwant en J. de Graan w, waarna de Voorzitter met een woord van dank voor de goede orde, de vergadering slgot. Bij de dezer dagen gehouden verhuring der dijken van den Eendrachtspolder en Tweemanspolder alhier is gebleken dat de huur der weilanden nog niet sterk is gedaald. De verhuring die voor 5 jaar geschiedde heeft nu op eeu som van 8600 800 minder opgebracht dan de vorige keer. De gemiddelde huurprijs van een hectare dijk- weiland is hier op het oogenblik 100. Door de afdeeling Zevenhuizen, Waddinxveen en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw worden pogingen in het werk gesteld tot bekoming van de noodige gelden ter ver krijging van een goeden dekhengst. Er wordt noodig geacht een kapitaal van ongeveer 2500 waarvan reeds 40 aandeelen van 25 zijn geplaatst. Te Haastrecht werden in 1884 geboren 29 M. 32 V. totaal 61 overleden 23 M. 27 V. totaal 50 er vestigden zich 65 M. 55 V. totaal 120 en vertrokken 61 M. 64 V. totaal 125er werden 10 huwelijken gesloten en 2 levenloos aangegeven. ^Bevolking op 31 December 796 M. 830 V. totaal 1626. Te Vliet werden in 1884 geboren 7 M. 8 V. totaal 15 overleden 5 M. 4 V. totaal 9 er vestigden zich 17 M. 18 V. totaal 35 en vertrokken 13 M. 17 V. totaal 30; er werden 6 huwelijken ge sloten en 1 levenloos aangegeven. Bevolking op 31 December 226 M. en 220 V. totaal 446. 1. J. A. P. MONTI JN 2. A. van REEDT DORTLAND. 3. Eene missive van de Openbare Gezondheids commissie, houdende aanbeveling voor een l;d d’c? commissie waarop voorkomen de heeren 1. Da. F. W. RAABE 2. A GEITEL. 4. Eene missive van de Commissie van Toe zicht op het Museum vau Oudheden, houdende aanbeveling voor een lid dier Commissie, waarop voorkomen de heeren 1. Mr. D. N. BROUWER. 2. G. C. van der WANT. De stukken sub 2, 3 en 4 worden ter visie ge legd, terwijl de benoeming zrtl plaats hebben in de volgende vergadering. 5. Een voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tol wijziging der verordening van politie. Ter visie. 6. Een voorstelvan B. en W. lot wijziging van het reglement op de openbare lagere scholen. Ter visie. 7. Een adres van J. van den Bosch e a. hou dende verzoek tol bestrating van een stuk grond bij de Baanstraat. 8. Een adres van A. de Weger verzoek om een gedeelte straat en kade ie doen reparceren. De stukken nrs. 7 en 8 worden ter afdoening gesteld in handen van B. en W. In deze zitting was aan de orde Een adres van eenige bewoners van de Nieuwe Haven die den Raad mededeelden dat zy gaarne zouden zien dat de voorgenomen demping en rio- leering der zijl langs het Plantsoen tegenover den Kattensingel niet geschiedde, doch voor het geval dat daaraan wèl gevolg gegeven werd, dat dan een hek zou worden geplaatst iu rechte richting halver wege den grond. B. en W. adviseerden den rand niet terug te komen op het besluit tot dempiug en rioleering, daar de wenschelijkheid daarvau reeds lang en herhaaldelijk was gebleken, en te besluiten dat de afrastering zoo veel mogelijk in rechte richting zal geschieden, doch niet op het midden der zyl, zooals adressanten ver langen, daar ook deze zijl aan de gemeente toebehoort. De Voorzitter deelde mede dat deze taak reeds nu was aan de orde gesteld omdat er bij de behandeling eenige haast was, wijl de aanbesteding had plaats ge had en de gunning daarop wachtte. Over deze zaak werd eenige discussie gevoerd. De heer Straver be toogde de wenschelijkheid dat vóórdat de raad een besluit nam, nog eeus eigenaars van bedoelde panden i geen recht hadden op de helft Voorzitter merkte op dat de koopbrieven, die B. en W. in de gelegenheid waren geweest te zien, aantoou- den dat dergelyk recht niet bestond en bovendien hadden B. en W. volgens de «erórdening de bevoegd heid bedoelde zijl te doen riober^n ten koste van de eigenaren van bedoelde panden. Nu geschiedde dit ten koste der gemeente en wel verre van recht tot klagen te hebben, bestond er voor bedoelde eigenaren alle reden tot tevredenheid. De heer Kist zeide te zullen stemmen overeenkom stig het advies van B. en W., doch dat zal niet als een bewijs mogen worden beschouwd dat hij ingt- nomen is met deze rioleering. Eventniu als vroeger is hij dit thaus doch hij acht het verkeerd op een maal genomen raadsbesluiten terug té komen, De heer Samsom zeide bij zyu vroeger ontwikkelde meaning te blijven en tegen de riodeeritsg te zullen •temmen. Wanneer de zyl werd uitgediept en in orde gebracht zooals het vroeger was, hel riool by de school werd verlegd- en keeringen werden gemaakt bij de bruggen, dan zou de dem ping onnoodig zijn en eeu vry groote som uitge- gewonnen. De heer Oudijk zeide evenmin voor de rioleering te zullen zyu. Hy acht bet wel, evenzeer als de heer Kist, in den rt^el niet wenschelijk op eenmaal genomen besluiten terug te komen, maar er kunnen gevallen zijn, waarin dit goed is. Zulk eeu geval doel zich thans vyor. Ook na herbaalde over weging kan spr. niet inzien dat deze voorgenomen demping en rioleering in het belang der gemeente is en hij zal er dus tegen Memmen. De heer van 8t raaien, die bij de vorige behandeling d^zer zaak niet tegenwoordig was, zegt het gevoelen van den heer Kist te deden en wil niet komen op een eenmaal met genomen beajuit. De. Voora&ar I telijk dat de Raad inconsequent verzoek van adressanten toe te staan. Ging de Raad niet tot de rioleering over, men zou gevaar loopen dat het schoolgebouw werd afgekeurd, want de school opziener beeft reeds nu geklaagd over de onaange name geuren die daar opstygeu en bij moet reeds in overweging hebben genomen den geneeskundigen inspecteur daarop te wyzen. De heer Samsom ver dedigt nogmaals zijn gevoelen en beweert dat de autoriteiten de school niet zullen afkeuren als de zijl wordt uitgediept en de andere verbeteringen worden aangebracht, waarop hij zooeven wees. Het voorstal van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres der bewoners van de Nieuwe Haven wordt daarop aangenomen met 13 tegen 2 stemmen, die der hh/ Samsom en Oudyk. (De heer van Itersou was bij deze stemming niet tegenwoordig). De raad besloot daarop aan de Directie der Gasfabriek te verhuren tot 1 October 1888 (einde der concessie) den genoteerden grond langs het terrein der fabriek, en aan den heer M. S. Cats de bergplaats aan de Vischraarkt voor den tijd van 3 jaar. Zoo weer en wind medewerkt zal er morgen (Woensdag) avond hier ter stede een ysfeest worden gevierd, dat zeer aardig belooft te zyn. De ijsclub organiseert dat op het verdronken land aan den Gouderakschen dijk, tegenover het Veers tal. Het terrein zal op schitterende wijze worden verlicht en de kiosken en buffetten zullen keurig worden geïllu mineerd, terwijl jvoorts van lijd lot tyd Bengaalsch vuur zal worden ontstoken en andere pyrottchnische verrassingen te genieten zullen zijn, terwijl ook voor «muziek* zal worden gezorgd. Het feest vangt aan te 6*/8 ure en is voor leden der Club kosteloos toegankelijk met 2 dames. Niet leden betalen 1.voor eene dame 0.50. De op zijn verzoek van het le bij het 4e reg. inf. overgej laatste le luit. F. B. J. Bremmer is aldaar ingedeeld bij de le comp. 5 bat. te Gouda. Zondag jl. hield het Zieken- en Weduwenfonds hare 10de jaarvergadering in zijn Vereenigingsge- bouw. De Secretaris-Boekhouder bracht verslag uit van den toestand gedurende het 10e boekjaar, waaruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen Naar men mededeelt was Z. M. de Koning jl. Zaterdag door ongesteldheid genoodzaakt het bed te houden en werd ’s Konings geneesheer bij Z. M. ontboden. Gisteren was de gezondheidstoestand gelukkig zoo danig verbeterd, dat Z. M. wederom aan tafel kon verschenen. Intusschen ontvangt Z. M. dagelijks van zijn arts. -- gisteren te Rotterdam gehouden vergadering Vrijzinnige Kiesvereeniging tot het stellen candidaat voor de Provinciale Staten van (vacature Vening Meinesz) is met

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1