s BINNENLAND. GOUDA, 24 Januari 1885. Zondag 25 Januari. 3188. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. S&Co., ïlmborn 1885. UK HE EN. BONS ter. ;r Heet, ïctoliter. OLMs iTHMA aretten geelt lichting.* In LES l - ïN. toor Schoon- 513 1573 ran ry'dert nkel rn in de e Gouda. ■I- 1107 782 die goedge- weder twee OPWEKKEND DRTSXERDRIJVEND IMOEDE IOOTE ZWAKTE gche Gott en door den Gouda. Hoest en cents, fc HOLM. Zeiet. C. THIM l.OO. daarmede in Gouda en Co., Boek- odellen ter information GOUDSCHE COURANT. tot exploi- Levering ning steeds «ring. bracht-on kotten volgen» het laagste tarief. handelaren are gunstig NDERDAG de GA8FA- 9 en l uur en daardoor tot 55 nieuw gekozene afge- 1883" Keizer-, en andere none leven- snelle droo» Totaal 20736 zielen Zij verminderde door vertrek met 1060 door overlijden met •aagd eene die tevens ONS ren uiver plant- eetlust niet aangenaam, In dooien De loop der bevolking gedurende 1884 in deze gemeente wat alt volgt Op den 1 Jan. 1884 telde de bevolking van Gouda18847 zielen Bij een gisterennamiddag van wege de Zeven- huizeutche IJsclub gehouden hardrijderij op schaatsen, werd de le prijs ad 40 gewonnen door A. van den Berg, de 2e van 15 door J. Mostert en de 3e ad. 5 door R. Kuipers. Aan het loe Jaarverslag van het Zieken- en We duwenfonds „Providentie* ontieenrn wij het volgende: Het is eene onbegrijpelyke raak hoe bet mogelijk is dat de Vereeniging voor sommigen nog steeds het mikpunt blijft van allerlei dwaze praatjes en verzin sels, daar er in Gouda geen Vereeniging vau Werk lieden bestaat die openlijker bare handelingen publiek maakt en stipter hare verplichtingen tegenover hare leden nakomt dan Provident!»; doch de ervaring heeft het geleerd dat juist die personen, welke vaak den mónd vol hebben over onze Vereeniging, noch mei de soliditeit, noeh met de publiciteit kunnen noch durven wedijveren, van daar dat het Bestuur, reed» zóó aan die praatjes gewoon, daarvan in *t minst geen nota meer meent, deukende aan de woorden van een voornaam schrijver: „Zy, die steeds op de hande lingen van anderen te vitten hebben, gelijken lieden, die op den duur in vreemde huizen verwijlen en daar alles verbeteren en hervormen willen, terwijl zij hun eigen huis laten vervallen." Iets anders is bet echter met hetgeen in den loop van dit jaar ten opzichte zoowel van het Bestuur in zijn geheel, als van enkele leden van het Bestuur in ’t bizonder, van mond tot mond de ronde deed, na melijk: „dal in het Bestuur Sociaal-Democraten waren*. Dit praatje ging ditmaal niet rond onder de leden der Vereeniging, die zijn te goed van het tegen deel overtuigd, maar onder de gegoeden, tot zelfs onder de élite dezer Gemeente en vond zelfs ingang bij enkele autoriteiten. Ik meen daarom, M. H. 1 ter voorkoming van verdere verdachtmakingen daar van, niet alleen van hét Bestuur der Vereeniging, maar van elk lid daarvan in ’t bizonder, hier te moeten constateeren dat niemand van het bettuur der Vereeniging tot de tociaal Democraten behoort en zelfs tegenstanders van die partij zijn. Tot staving hier van, M. H. I dient, dat den 30n Maart jl. eene openbare Vergadering in het Vereenigingsgebouw werd gehouden tot het oprichten eener afdeeliug van het'Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verboud met aangesloten Coöperatieve Vereeniging, 'alwaar twee woordvoerders der Sociaal-Democratische partij', de Heer A. J. Fortuyn van Amsterdam en H. F. Baye van ’s Hage, expresselijk waren overgekomeu dit te verhinderen en, zoo mogelyk, eene afdeeling hunner partij te stichten, hetgeen hun echter totaal mislukte en de afdeeling van het Algemeen Ned. Werklieden verbond met Coöperatieve Vereeniging geconstitueerd werd. Ook werd een aanvraag tot het houden eener openbare vergadering in het Gebouw, niet ingewilligd. Het ledental wa$, even als het vorige jaar, aan ge durige wisselingen onderworpen, en bedroeg bij het sluiten van het boekjaar 358. Die wisselingen had den plaats door de volgende omstandigheden In den loop van het jaar werden 49 nieuwe leden ingeschreven, 2 werden weder ingeschreven welke Zoodat de bevolking op 31 December 1884 bedroeg19163 zielen waarvan 9018 mannen en 10145 vrouwen. In het afgeloopen jaar zijn 158 huwelijken geslo ten en is 1 echtscheiding ingeschreven. De loting der in het vorig jaar voor de nationale militie ingeschrevenen zal in deze gemeente geschieden op Dinsdag 24 Februari ’s morgens 9 ure. Dinsdag 27 Januari e. k. zal in het Dep. Gouda der Maatschappij tot Nut van ’l Algemeen de spreek beurt gorden vervuld door den heer I. ’A. Böhringer, uit Amsterdam, die tot onderwerp aankondigde: De Hoeder van den Regent (Elüabeth Charlotte). Moest bet ijsfeest van Woensdag-avond, waarvan wy in on» rong nr. melding maakten nog op ver dronken land worden gevierd, thana nu de vorat heeft aangehouden en allerwege de wateren met een dikke ijekor.t zijn bedekt, ia het alom zoo ge waardeerde wintervermaak «ent in vollen gang. Wat een aohaatsenrydera vereerden Donderdag onze atad met een betoekVan alle tijden atroomden de land- en dorpsbewoner, ona toe en op de Markt ug het letterlijk iwart van de menaeben. Ook nil een «loffelijk oogpunt was dit talrijk be zoek velen niet onwelkom I De Singels rondom deze atad leveren thans dag op dag een zeer vroo- lijken aanblik op. Op de bevroren grachten tal van rijders van allerlei eland en leeftijd, verschil lend soms smaakvol, soms potsierlijk »it- gsdoscht cn daarnaast tal van wandelaars, die bet ijsvermaak zelf niet kunnende of willende genieten, dit althans van nabij willen gadeelaan. Op de Wetering achter de Sociëteit .One Genoegen" heersch eveneens groote vroolykheid en het is een opwekkend genot daarvan getuige te zyn. Het flink oud- Hollandiche ijsvermaak stemt ieder prettig en vroolijk en er beenoht een gesonde feeet.reugde, die ieder de huizen nitlokt en naar het ijs trekt. Morgen Zondag cal de muziek der schutterij Ine- 2 en i uur een uitvoering geren ten gerieve van de schaatsenrijders en toeschouwers op genoemde wetering. De beer Dam kastelein der Sociëteit .Ons Genoegen* beeft welwillend de groote zaal daartoe afgestaan de muziek zal plaata nemen op de brug van die zaal. Zooale bekend ia hebben ook niet-leden gedurende het ijsvermaak toegang tot One Genoegen. Zoo da vorst nog wat aanhoudt, sollen de wed strijden op schaatsen, zooals er hier en daar reeds plaats hadden, (zooals ook blijkt uit onderitaande berichten) ongetwijfeld nog talrijker worden en slaat er nog veel genoegen roor de deur, dat niet alleen oogenblikkelijk genot schenkt, maar ook nieuwe kracht en lust verschaft om daarna de plichten des levens met vernieuwden moed ter harte te nemen I De in een vorig nommer dezer courant reeds aangekondigde wedstrijd te Ondewater in het 'zoo genaamd zchoonryden had gisterenmiddag onder een groote» toevloed vau belangstellenden plaats. De eerste prijs, een met good gemonteerde sigarenkoker, viel ten deel aan H. Bosman, de tweede prijs,' een zwaar zilveren horloge aan T. Mnis en de derde prijs, een met zilver gemon teerde portemonnaie, aan K. Uithol. Vanwege de [Jaolnb te Berkenwoude werd aldaar op Donderdagmiddag 22 J»n. eene hardrijderij ge bonden, waarbij PrÜ> eD prentten, ten bedrage van 25, f 10 en 5 in geld waren uitgeloofd. Van de 18 mededingen warer. de prijswinnaars M. de Bruin, van Berkenwoude, G. Neef, van Lekkerkerk en J. Speksnijder, van Onderkerk a/d. IJsel. Evenals de vorige maal werd ook thans weder bet ijsfeest opgeloisterd door de muziek van „Euterpe" onder directie van den heer J. H. Neu. Alles liep in de beste orde af. Woensdag had Stolwijk eene hardrijderij op achaat- aen plaats daar het te doen was om eene te weten te komen over welke krachten men Stelwyk zelf beschikken kon, mochten enkel ingezetenen mede dingen. De prijs van 15,— werd behaald door C. ren Dam Wz., de eerste premie van 7,50 door G. Kool Jz. en de '.weede premie van 2,50 door B. De Vries nit 't Beiersche. 2 overleden, le 11 ver hel boekjaar .4 de 4-1 uitgetreden leden lieten 37 een contributie- van 7.25, namelijk de 25 leden 4. R2 rlp 7 ■tpIIta rlo ata/j VCf- de 5 geroieerden 1.43, te Dat de werking onzer Vereeniging ook door de meergegoeden wordt gewaardeerd, kan voldoende blijken uit bet feit dat bet aantal Donateur» dit jaar met 4 is vermeerderd is geklommen. Ook onze vaardigde voor ons district ter 2e Kamer der Staten-Generaal, de heer Mr. U. H. Huber, mochten wij onder onze donateurs tellen. Aangaande den gezondheidstoestand der leden kan niet zoo gunstig worden geadviseerd dan het vorige jaar en werd dan ook dit jaar 115.-— ziekengeld meer uitbetaald dan het vorige jaar. Vooral de 2 eerste kwartalen deden zich gelden, en berokkende de Vereeniging een nadeelig saldo van f 138.35. De groote schaarschte van werk, de wakke winter, benevens de groote ramp der Stearine Kaarsenfabriek, werkten daartoe niet gunstig daarby in zaanmerking dat 3 per van van zeer mede. Neemt men leden elk 16 achtereenvolgende weken 5. week uitkeering genoten, en daarna 2 er overleden zoodat aan drie leden een bedrag 340.werd uitgekeerd, dan is daaruit duidelyk bet aanvanheligh nadeelig saldo afteleidan. Het woord aanvankelijk heb ik bier opzettelijk gebruikt, omdat het 3e eu 4e kwartaal geheel goed maakte, hetgeen het le en 2e bad te kort gekomen, en bet boekjaar alsnog met een batig saldo van 91.07 werd gesloten. Hieruit M. H. I blijkt opnieuw, wat eene Ver eeniging vermag, en ik ben zeker overtuigd, dat, wanneer de leden het doel ^elkander in tijden van ziekten en beletselen om te kunnen werken te helpen* beter begrepen en ter bereiking van dat doel gesamenlijk medewerkten en daarna handelden, er veel meer door onze Vereeniring kon gedaan worden, want het is een met bewijzen te staven feit, dat, ondanks de strenge controle, er nog altijd leden worden aangetroften die uit speculatie of hebzucht de Vereeniging daarvoor willen gebrui ken en zich niet schamen met de zuurverdiende pen ningen hunner mede-werklieden, hun als uitkeering bij ziekte uitbetaald, te verrijken. Hulde zij daarom gebracht aan die leden welke met het Bestuur me dewerken om de misbruiken op te sporen en ons kenbaar te maken, en bet is ook aan zinde leden te danken dat dit jaar leden wegens misbruiken zijn ontdekt en geroieerd. Voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam werd gisteren de volgende zaak behandeld. Een wel dadig ingezetene der gemeente Haastrecht had inder tijd aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar nagelaten eenige huizen en eenig kapitaal, met be- paling, dat zouden wbrdeu geslicht eenige arbeiders- woningen, thans bekend als „het Hofje van Van Zyl", waarin 6 door de diaconie gealimenteerde huisgezinnen mits aan zekere voorwaarden voldoende, gratis huis vesting zouden genieten. Goederen en kapitaal staan ten name der voornoemfle diaconie en het geheel wordt door deze bestuurd. In eene der woningen nu was voor eenige jaren opgenomen de weduwe W. geb. F., en zulks alhoewel zij niet voldeed aan de voorwaarden, dat het hoofd des huisgezios den leef tijd van 50 jaren moest hebben bereikt en door de diaconie worden gealimeuteerd. Nadat reeds eenige kleinere botsingen tusschen haar en diakenen hadden plaats gevonden, had zy, zonder daarvoor de vereischte toestemming te hebben, haar moeder bij zich genomen waarop door diakenen besloten werd, haar de wonnig te doen ontruimen en haar zulks bij brief medege deeld. Toen hieraan niet werd voldaan, volgde een het vorige jaar de stad hadden verlaten en 1 welke terugkeerde uit den militairen stand, zoodat het leden tal vermeerderde met 52. Daarentegen verminderde het ledental met 25 door bedanken, 7 verlieten de stad, 2 werden opgeroepen voor de Nationale Militie, 5 werden geroieerd, en 5* zamen 41, zoodat het aantal leden met 11 meerderde en met het sluiten van 1_1 bedroeg 358, tegen 347 iu het vorige jaar. Van schuld achter die bedankten 4.82, de 7 ?welke de stad lieten 1.en zamen f 7.25. 18847 zielen Zij vermeerderde in het afgeloopen jaar door vestiging met en door geboorte met

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1