Bulteolaodsch Overzicht. 9 zagen het deter dagen meermalen self ook stukjes brood, aardappelen of wat tij maar krygen kunnen. Gebrek aan visch of vleesch maakt hen tijdelyk tot vegetariërs. (N. v. d. D.) Bij sententie van bet Hoog Militair Gerenhtshof te Utrecht, is M. C. I. N., oud 17 jareu, tamboer bjj het instructie-bataljon te Kampen, wegens oplich ting, valschheid in onderhandsch geschrift en het desbewust gebruik maken daarvan, onder aanneming ▼an versachtende omstandigheden, veroordeeld tot vier maauden celstraf en twee geldboeten van 25. Gemelde tamboer is in de maand Juni van het afgeloopen jaar, door present4 te roepen by het aflezen van de adressen van brieven, enz., in het beiit weteu te geraken van een postwissel die ge adresseerd was aan den korporaal-titulair Van Dam. Na dat stuk eenigen tyd onder zyne berusting te hebben gehouden, plaatste hij daarop de handteeke- ning van dien korporaal en ontving toen daarop aan het postkantoor te Kampen het er op vermeld bedrag van 1.50. De jeugdige leeftijd en zijn vroeger goed gedrag, werden door het Hof als ver sachtende omstandigheden aangenomen. Twee Tooneeltjes uit het Zeemansleven. Het vol gende wordt uit Terschelling dd. 22 Jan. geschre ven Met bijsondere ingenomenheid melden wij, dat het Eng. gouvernement onzen schipper Tjirk De Haan, die met zyn volk in December 1884 de be manning bestaande uit 26 koppen, van bet Eng. stoom schip uit de Buitengronden van Terschelling redde, een flinke belooning in geld beeft doen toekomen, alsmede zyne equipage, bestaande uit de volgende seeliedeti W. De Haan, J. Spits, B. H. De Haan, J. Starrenburg, J. Stobbe en J. J. Spits. De schip per ontving 86 gulden en de overigen ieder 18 gulden. Luide gaven alle zeelieden hunne vreugde te kenueu over deze goedgunstige beschikking van de Engelsche Regeering, eu is het al waar, dat een Tersohellin* ger zeeman geene redding van mensshenlevent be proeft, om daarvoor met goud beloond te worden het doet het zeemanshart toch waarlijk goed te on dervinden, dat djiden van zelfopoffering, gelijk hier zoo vaak bedreven worden, ook in 't buitenland naar waarde geschat worden. Eer zoowel in dit geval hun, die wisten te beloonen als hun, die hun leveu (lurven wagen voor hunne ongelukkige natuurgenooten. Tn 't geheel zyn door onzen schipper, Broeder van de orde van den Nederl. Leeuw, reeds acht equipages, sameu 126 man, van een anders wissen dood gered. Terwyi de gelukkige tyding, De Haan en zyne bemanning betreffende, hier aankwam, was de stoutte zeeman met zyn botter in de Noordzee bezig te visscheu met zyn neef T. Krul, den schipper op de Foorlooper, eene stevige tweemast vischsohuit. Tegen halfzes komt er in den dikken mist eene stoomboot opdagen van alle kanten worden seinen met de misthooreus gegeven, doch de Voor/uoper wordt aangevaren en zinkt onraiddelyk. De be manning, 6 personen sterk, waaronder van zware huisgezinnen, wordt met veel moeite door de stoom boot gered en is te Cuxhaven binnengebracht. Maar wie beschrijft de tooneelen van wanhoop, toen schipper De Haan binnenkwam en de tyding van 't ongeluk bracht, en niet wist tc zeggen waar de be manning der schuit was. 't Duurde eenige uren vóór de tyding van be houden aankomst hier arriveerde, maar die uren sche nen gren eiude te zullen nemen. Eo nu die arme Inidjes, huu plunje verspeeld, zonder broodwinning en in den afgelooptn herfst en winter nauwelijk droog brood verdiend, waarlijk zij verkeeren in beklagens- waardigen toestand. Zoo is 't zeeleven. De eene overgelukkig haast, eu de andere deerniswekkend. De Arnh. Ct. waarschuwt tegeu de conclusie in het „roeugelwerk" vau het Statistisch jaarboekje" voorkomende omtrent de rechtmatigheid eener tabaks belasting. „Iu het algemeen schynt de stelling ons onjuist, sohryft da Arnh Ctdat de ingezetenen voor elk genot zekere schatting aan den staat zou- deu moeten betalen. Maar in het bijzonder hebben wy nog grooter bezwaar tegeu het hier gezegde. „Nergens ia de tabak zoo vry als in Nederland, nergens wordt zoo goedkoop gerookt als hier, kom dus terstond met uwe belasting, heer minister;" dit achten wy eene zeer gevaarlyke redeneering. //Ner gens wordt de tabak zoo weinig belast als in ons land, daarom heeft Nederland deu tabakshandel van de geheele wereld in handen laat dus dien vrydom bestaan," zouden wy der regeering willen toeroepen. Onzeu suikerhandel hebben wij door bekrompen fiscaliteit verspeeld; laat ons voor onzen tabakshandel wijzer zyn. Niet de zucht om de liefhebbers van fijne sigaren goedkoop te Uteu rooken, maar de wensch om den handel, dien we nog hebben, te hanJhaven, moet ons oordeel over de Yerlangde tabaksbelasting bepalen." De rechtbank te Amsterdam heeft dezer dagen uit spraak gedaan iu de zaak van de Buiksloter Unie-Col lecte, en, evenals de kantourechter, den oolleotant P. G. van Drunen veroordeeld 4ot 10 boete, subsidiair één dag gevangenisstraf. De rechtbank vernietigde het vonnis van den kantonrechter omdat daarin zonder wettig bewijs middel als bewezen was aangenomen het feit, dat verschillende personen, by wie gecolleoteerd was, niet waren leden der unie //Eene school met den By bel," doch nam thans dit feit evenzeer als be wezen aan, op grond der bekentenis van den be klaagde, bevestigd door de verklaringen der voor de rechtbank gedaagde getuigen. Overigens achtte de rechtbank collecten voor het opirichten en in stand houden van christelyke scholen niet te zijn een onderwerp, dat by de wet of by koninklijk besluit was geregeld, zoodat, naar het oordeel der rechtbank, de verordening der gemeente Buiksloot rechtsgeldig was. Naar de Stand, verneemt, is men voornemens tegeu deze beslissing voorziening in cassatie aan te teekenen. De heer dr. A. W, van Geer, te Nymegen, zond aan de afdeelingen van 't Nut een opstel toe over het plan tot stichting van een kweekschool van be- waarschoolhouderessen door de Maatschappij tot Nat van het Algemeen. De inhoud komt op het vol gende neer. Men herinnert zich, dat de Maatschappij op haar eeuwfeest besloot de feestgave aan het Nederlaudsche volk te schenken. In de feestvreugde zweeg de critiek, maar na eenige maanden nadenken kwam bet Nijmeegsche departement tot de slotsom dat de stichting de krachten der Maatschappy te boren ging. Zy stelde zich iu betrekking tot het Hoofdbestuur, dat r.a beraad, verklaarde niet te kunnen toestaan de schorsiug der uitvoering tot de algemeene vergadering van 1885, zooals door Nij megen werd verlangd. Het departement wendde zich tot de afdeelingen om medewerking te erlangen tot het bijeenroepen eeuer buitengewone algemeene vergadering. Het is deze quaestie die wordt toegelicht in ge noemd artikel. De schrijver betwist iu de eerste plaats het nut der inrichting. Hij oordeelt dat onder den be- staanden toestand de gekweekte onderwijzeressen geene plaatsing zonden vinden, en dat de toestand niet licht zal veranderen, omdat de gemeenten slechts uiterst langzaam tot verhooging van hare begrooting voor bewaarscholen sullen overgaan. Een tweede bezwaar'is dat het Nut den last der door het plan gevorderde uitgaven niet kan torschen. Het Hoofdbestuur heeft, zonder voldoende moti veering, de kosten der stichting begroot op eene som van f 6000 jaarlijks doch een deskundige, de heer Haanstra, berekende deze kosten op 11.000. Met tal van cyfers verdedigt de heer Van Geerde stelling dat, iu het gftnstigste getyl, de inrichting jaarlijks 7800 aan de Maatschappy zou kosten. Door deze nitgavenzou geeu penning meer in de Nutskas blij ven om andere leeningen voor te staan, en dat in den tyd nu de sociale quaestie meer en meer tot oplossing dringt en de lagere sohool van alle zijden wordt besprongen. Op dit bezwaar heeft het departement Nijmegen gewezen, doch te vergeefs. De heer Van Geer wyst er op welk eene groote moreele verantwoordelijkheid het Hoofdbestuur op zich laadt. Het heeft de open baar gemaakte bezwaren noch mondeling, noch sohrifielyk weerlegd, en op den schrijver van het artikel maakt het plan den indruk meer een kind van het gemoed te ziiu dan van het verstand. Zijn oe cyfers der oppositie foutief, het Hoofd bestuur weerlegge ze. Gebeurt dit echter niet, dan roept de heer Van Geer de Departementen op om ten minste de zaak nog eens kalm te overwegen. Naar aanleiding van bovenbedoeld voorstel van het Nijraeegsohe Departement ié thans verschenen het advies van het hoofdbestuur van het Nat" en van de commissie, bedoeld by art. 41 van de sta tuten omtrent het voorstel van Nymegen. Eu hoofd bestuur en de commissie verklaren zich er sterk tegen eu bestrijdeu de finanoiëele bezwaren van Nii- raegen. Het hoofdbestuur ontraadt de aanneming van het voorstel, in de volle overtuiging, dat de kweekschoool voor bewaarschoolhonderessen ten zegen kan worden voor de opvoeding des volks, het peil der alge meene ontwikkeling verhoogen, bovenal het heil van de minder bevoorrechte kringen der samenleving kraohtig bevorderen kan. Te Groningen doet zich het cnriense en merkwaar dige feit voor, dat, als in den nieuwen schouwburg gespeeld wordt er thans plaatsen te kort komen als het publiek veronderstelt/ dat er iets goeds zal worden vertoond. De schouwburg is pas gebouwd, en veel te klein, zooals van den aanvang af reeds bleek. Het Weeuer brandongeluk heeft gemaakt, dat de sohouwburg, die toch reeds niet groot zou worden, ouder bet bouwen nog met een honderd zitplaat sen, om der veiligbeidswille, moest verkleind worden. En wat is na het carieuse van 't geval Dit, dat, thans het bureau wordt belegerd een dag en een nacht vóórdat het wordt geopend, door mannen eu jongens, die van het opkoopeu van plaatsen werk maken, of voor rekening van derden een aautal plaat sen nemen, en een broodje maken van dat dienst betoon. Men kan zelfs nu, by de strenge koude, die er heerscht, die mannen 's nachts véór den schouw burg zieu op en neer loopen, wachtende op het ope nen van het bureau en zó<5 doende zorg drageode, dat op het verbeide oogenblik niemand hen véór is 1 Den 22 dezer 's avonds zou Le Gras er zijn tooneelfeest vieren, en nu is 't gebeurd, dat van den 20en 's namiddags 4 uur tot den 22eu des voormid- dngs te lD/s uur, 5. menschen, van den 21eu, 'a morgens te 6 uur tot gezegden voormiddag nog 5, en later nog 3 personen den schonwburg hebben be legerd, dus gedurende 2 dagen en 2 nachten de eerste 5 en de anderen wat korter, steeds in de open lucht! Het sshijut das wel tyd te worden, dat iu het te Groningen ingevoerde plaatsbesprekingsstelsel eene verandering worde gebracht. Meuschenlevens verder op de geschetste manier bloot te stellen, gaat toch inderdaad niet 1 Damas schrijft in het Vaderland het volgende aangaande de bekende mishandeliug in den Haagsohen Schouwburg, dat wel overweging verdient. Veel gelezen in het openbaar, aan de huistafel dat is goed, maar te veel gelezen, in het geheim, ter sluiks dat is slecht. Ge weet reeds wat ik bedoel. Een nieuw tydperk van bloei schynt geopend te zijn voor soheudbladen. De dadelijke gevolgen bleveu niet uiteeu //vermoedelijk" redactear werd raisbaudeld door jongelieden van goeden hnize. Dat is een voorval op zichzelf van weinig aanbelang, al ia die wyze van rechtdoen in onzen tijd minder op haar plaats. Wanneer die jongelieden meeueo, dat hun bedrijf geboekt zal worden in onze Hel dendaden te lande, dan stellen zy onzeu historie schrijvers, die alleen ridderlijke daden met roem vermelden, overdreven eiscben. Maar, toch, zoo werkelijk een opwelling van edelen toorn huu arm te snel beeft opgericht en te zwaar doen neerdalen, dan zal de nakomelingschap ben licht niet zoo misdadig oordeelen als misschien de Heilige Her mandad van het huidige oogenblik. Wat het •Jaohtoffer betreft, myn medegevoel voor hem heeft zijn grenzen. Dan, ik herhaal het, dit conflict ia voorbijgaand. Maar, helaas, vele pijlen treffen dieper en blijven in de wonde zitten, ten koste van huiselijk geluk, althans van hniselykeu vrede. En dat is uw schuld, groot, kinderachtig publiek, want gy leest die bladenO, ik weet bet, ge laat u niet vinden op de officieele lyst der ge- abonneerden; maar wat gij niet doet, kan uw bediende doen, voor wien ge toch geen //grand' homme" meer zijl Of ge grijpt de eerste gelegenheid te baat in het koffiehuis eener vreemde stad, op het perron van een station, in de wachtkamer van uw kapper, op het aparteinent van een vriend om een blad vol pikante nieuwtje» te lezen. Voelt ge dan niet, dat ge aldns zedelijk medeplichtig wordt aan al dien hooi», aan al die leelyke taal Of is het uw geweten genoeg, dat ge aan die vernederenden nieuwsgierigheid in 't verborgen bot viert en, in bet openbaar slechts by de „Opreohte Haarlemmer" zweert Is uw gevoel vau eigen waarde zóo geriug en uw gevoel van mensohen- liefde zóo verflauwddat ge bijoa getroost zyt „er zelve in te staan", mits uw buurman of buurvrouw „er ook maar iu sta" P Hoe vroolyk ik het leven ook moge opvatten, er zjju zaken waarvan ik een doodelykeu afkeer heb. En dau wel in de eerste plaats van achterklap en laster. Niemand is daartegen gevrijwaard. Nog herinner ik ray hoe ik, jaren geledeU, in een vreemd land met open armeu werd ontvangen. De knapste onder de ingezetenen openden rne hunne studeer vertrekken, de beste hunner namen me in warme vriendschap aan. Plotseling, evenwel, veranderde hunne houding te my waart. Ik werd met achterdocht beschouwd, zoo mogelijk, vermeden. Toch had ik geen vlieg kwaad gedaan en zelfs raeuig mensoh een dienst bewezen. Of ik vroeg en nog eens vroeg, het baatte niet. Eindelyk vond ik een landgenoot, die wat openhartiger was dan de anderen. Iiy haalde een blaadje uit deu zak, uil het vaderland gezonden, waarin ik beticht werd van het erger lijkste, maar tevens het onmogelijkste vergryp dat men bedenken kan. Ook nu kan ik het nog niet anders aauduideu dan dat ik om „redenen- van Staat" verbannen zou zijn geworden In myn dagelyksche omgeving werd die laster spoedig de kop ingedrukt. Maar by enkelen leefde de legende voorten, toen ik eiudclijk vertrok, wisten de betweters uit te leggen hoe mijn terugkeer unar bet vaderland mogelyk was geworden, na de „redenen van Staat" hadden opgehouden te bestaan. Hun dat ait het hoofd te praten, ware onbegonnen werk geweest. Nu, ik beu er gezond en wel by geblevem Maar auderen, die dan ook in de maatsobappij een heel wat zwaarderen last hadden te dragen, zyn letterlijk onder deu laster en de rreea roor schandaal besweken. Wie onze „histoire iutime» ran 1847 en 1848 kent, weet wat ik op bet oog heb. Er ia toen aao dé edelste vruchten geknaagd, op walgelijke wijze. Gere God dat we zulke dingen niet meer terugzien. Maar laat ona dan ook allen bet onze daartoe doeo en ieder voor ziohzelven, beloren dat bg in geen geval zal toegeven aan nietswaardige nienwagierigheid en «ucht naar schandaal. Willig getuige te zijn eeuer onridderlijke aanranding van eens andera naam of faam, is een deel der schande op zich laden. Eeu eerlijk, onschuldig genoegen ia het roorzeker nooit I Een koopman deelt in de Ta. Ct. een nieuw middel, om kindereo zoet ie houden, mede „Een paar dagen geleden kwam ik bij een landbouwer, by wien eeu lief kind lag te slapen- op myne vraag hoe oud dat kind al was, gaf de moeder mg ten antwoord, 1 jaar, er bijvoegende- „ja den kan al ien balf polken (>/j liter) jenever drinken, dat t ieu lost is." „Ja", zeide de koopman, „dat wil ik wel gelooven'. „Nee«, zeide de boerin, „dat geleufst doe nich». „Wel", zeide de koopman, „wie zou dat niet gelooven," altijd nog denkende dat t scherts was. Na verloup van eenigen tijd werd liet kind wakker en de moeder haastte zich baar heidenatuk te toonen. Werkelijk gaf zy 't kind oprechten Schiedammer ait een blikken kommetje te drinken. Op de vraag van den koopman, waarom tg dat toch deed, gaf de moeder tea antwoord „Ja koopman, .ik moet dageltjki al 't houawark doen en at den bengel dan uieh slaopen wil dan geef ik hem en goeije borrel, en dan snorkt bie aa ien kardoeabond". Of het der moeder op ien duur bevallen zal is te betwijfelen. Een zonderlinge reiziger trok Dinsdagavond aan het eentraalelation in de Friedriohsirasse ie Berlijn de aandacht rao het publiek en wekte vooral het me delijden der aanwezige dames op. Het wet een kleine jongen vau negen jaar, die door een ageut van politie in bescherming waa genomen. Hjj kwam geheel alleen uit zijn geboorteplaats, een dorp iu Oost-Pruisen, en wilde naar Bremen om sich daar naar Amerika ia te sohepeu, waarbeen zjjn familie bem reeds was voorgegaan. Door de autoriteiten van zijn woonplaats aan de politie te Berlijn sanbe- rolen, werd de knaap door een politieagent naar een ander station begeleid, om daar met zyne papieren en zgn passagebiljet naar Amerika onder de hoede van Oen ohef van den trein tot Bremen gesteld le worden. Het reisgeld ran den kleinen passagier bestond slechts uit 40 Pfennige en nauwelijks bad de kuaap dit aan den agent op zjjne vraag gezegd, of ran alle kanten kwnmen ran de omstanders kleine garen, zoodat de moedige reiziger met eeo flink zak geld verder kon gaan. Het ijsfeest op het Bois de la Gambre, bg Brussel was Donderdag-avond prachtig. Een dolle menigte,' buitengewoon veel animo, een alleraardigst en hoogst origineel schouwspel. Onder het kristalhelder licht ran drie electriache brandpunten, een prachtige volle- maan en een met sterren bezaaid uitspanMl, wrie melde een menigte van 4 a 5000 personen op deu gestolden rgrer, spiegelglad en sohitlerend sneewfwit. Rondom, op de bermen, tegen het met rjjp gepoederd kreupelhout aan, wareu talrijke kramen opgeslagen, wsar warme wgn, likeuren, kastanjes en gebakken aardappelen werden verkocht: De aaoblik was be- koorlyk en die volksmenigte, door de prachtige wtuterdeeoratie oralyat, deed denken aan een of andere Siberische kermis. Een orkest speelde er dapper eenige stukkeu op los, die in de ijzige locht eeu «onderling effeet mankten. Tot middernacht werd erm gereden. Toen ging hel eleotrisoh licht uil en de laatste rydert ontbonden hun schaatsen. De terugtocht uaar de stad op het sueeuwiapijl langs de lanen van het bnsoh was heerlijk eu allerprettigst. VIII de trams en roorol van de stoomtrams werd ook met weinig gebruik gemaakt. De arme werkeloozen, 'oor Wie de opbrengst van het feeet bestemd was, nebben een goeden avond gebnd. Be Leidsche Ct. schrijft Een eohte winterdag was't Zaterdag. Zonnevohyu, oreral sterk ga, waarnaar raeda zoo lang verlangd was, m is het overal niet even glad, geen wind en marktdag net kon met mooier. Van de Kaag eu van Aalsmeer en ait de dorpen van heel Rijnland kwaraeu de Arie's en Margijca uaar de atn-J, bejaarden deden ook mee ilea wat over aohaatsen kon besohikken, bond ze «n. Moeder de vrouw had pok »el zinnigheid om nr stad le gaan en daarom werd ze in de slee gepakt en zg bad heel veel te beredderen en heel veel boodschappen te doen en zg moest nog een nieuwen hoed hebhen, met gitten en een veêr. En dan naar de markt en bij deu bakker en koffie laten zetten in de herberg. Op de markt ging ook veel om. Daar was de man met pijpeudopje. en doorrookers en onvervalsehte bloedkralen kettingen en een met oorbelletjes, ringetjes en zakportefenilles, voor een bagatel. Ook beate schoenesmeer, om in eeu oogen blik met glimmende sohoenen te pronken, en wouder wortel tegen tandpijn, en een waterije legen oorpijn en de zinkings die op de oogeu vallen. Dan wat er eem man met beste Havana sigaren te koop, een Xurkscbe tinctuur of een zalfje, gemaakt uit wortels ran zeldzame planten, als een onfeilbaar middel tegen rhnmaüek. Paqjdenkleeden in de bontste kleuren en ryzweepeu, leidsels, hoofdstellen eu allerlei tuig voor gemak en weelde waren er ook te koop. Ook ontutg, maar daaraan liet niemand zioh gelegen liggen. Ook liedjes ran verloofden, die ontrouw waren ge- wordeu, en van gelrouwden, die alkander niet be minden, tevens gevallen van diefstal en manslag. Dan waa er de „ware knuatzeep te koop om alle flekkeu mee uit de goederen te maken, 't zij pek- 'raan~ 0,ic" hsr"-' '«"is-, wgn- of iuktflek"! Maar dat was nou toch een marktdag of ie met éeu schaartje eknipt wat, moobt Arie aanmerken, en Dirk kocht nog een zjjen pet, en Krjjn een phnnla- sieboed, nou net met den rastilavond en Gees bat ook nog veel senie in een paar laarzen met hooge bakken, dat zou bg der japon met strookeu erg netjes staan. 6 Toen het sonnetje daalde, pakten de wonderdokters en de tractaasjesverspeiders bun waren in en trokken de Artes en Margtjes, belast en beladen, weder de stad uit om tegeo meikerstgd thuis te wezen, 't Kwam er anders van daag op een kwartiertje niet aan en bet maaulje kwam ook al rroeg op. Hoe levendig nog de hendel in slaven is op de oostkust van Afrika, bljjkt uit het rolgende, ontleend aan een brief ait Zanzibar. Er liep een gerucht, dat er een bezending zou ■worden binnengesmokkeld. De O,prey, juist ran Ma dagaskar gekomen, zond bootee uit, die spoedig kanots, met 2 tot 6 slavenkinderen aau boord opringeu. Men maakte daaruit op, dat de handel in vollen gang was het duurde ook niet lang, of men was de misdadigers op het het spoor. Op den 28n November zag men nabij Pemba van een der scbeepsbooten een sloep, die poogde te landen. Deze sloep wer^ genomen. Zü Jtield 60 ton in en bevatte 169 slaven, behalve 8ÏÏ passagiers en slaven houders. De sloep was vo'o'r acht dagen uit MombasSa vertrokken de slaven hadden slechs eten voor 5 dagen en drinken voor drie. Zij bevonden zich io een deer- mswaardtgen toestand. De ongelnkkigen beproefden hun dorst onder de brandende zon met zout water te leascben. Na de buitmaking j stierven onmiddeljjk vier kinderen; De atmosfeer op de sloep was zoo af- schuwelgk, dat pikbroeken, wier reukorganen joist niet zoo teergevoelig zgn, toen zij na de landing der slaven de aloep wilden schoonmaken er van walgden. Er bevonden zich menschen van verschil lenden leeftijd san boord, van af zuigelingen tot ouda mannen en vrooweu. Zij waren bjjna allen naakteenige hadden vuile lompen om, anderen konden van zwakte niet staau in één woord het was een rreeaseijjk gezioht. Te Mombassa werd de gebeele pang siaren 240 in getal, ontvangen door zekeren Handford. Toen de Oeprey den rolgenden morgen Membassa verliet, zag men twee kanoos en een sloep, die op lemba aanhielden. Zoodra men er jacht opmaakte, hoorde meo een kreet boven liet water eu tegelgker- tgd bet geroepMan over boord 1 Dadelijk werd een kleine boot uitgezonden erf een slaafje, een jongen van 12 jaar, opgevisohl. Bij bet aien ran de Oeprey was hg rau de sloep orer boord geworpen. Op deze boot waren 8 slaven, zeven wierpen zich in zee, zes verdronken de jongen, dia men op- visohte, en een ander die onder matten in de sloep lag, «aren de eenige gereddeu. Had meu dien jongen niet opgevisoht, dan zouden er geer. slareu aan boord geronden zgn, en de kanoos hadden even goed kunnen doorgaab voor gewone visscbersbooteu. Er waren nu omstreeks 30 i 40 gerangenen, die naar Zauzibar overgebraobt en aan sir John Kirk overhandigd werden. Nadat tg schuldig bevonden en hun goederen verbeurd verklaard waren, werden zg ter bestraffing aan den sullen overgeleverd deer ons hof daartoe geen recht had. Welke straf deze verachtelijke ellen delingen bekomen hebben, weteu wg niet. In 14 dagen waren 180 slaven genomen eu tien hooien. Dat de slavenhandel opnieuw uitgebroken is, wordt voor een groot deel toegesohreveu aan de terugroe ping der London, welk sohip esnige jaren geleden gestaliouceerd was op de reede ran Zanzibar. Zaterdagnamiddag te ruim 2 uur wa. Louden het tooneel van ontzettende dynamiet-ontploffingen, zoo- Grime" ,!h "TTn"" "ta in den Tower- Groo1(1 schade werd daardoor aangericht en zeveu stie Er 7 ^7 """r"n iommiKen «eer ern- ovfr dZi r ,-.?r00'e °Bge»ondenheid in de stad ,,erfrlyke «"«'«ge», -elke algemeen op rekening der feoians gesteld worden In den Duitschen Rijksdag werd 'nu, na eenige diaeasste de 160,000 Mark voor onderzmking.toch- teu ln Afrika toegestaan. Voor een paar weken stelde de commissie voor 50,000 M. te geven maar toen vond de Rijksdag zelfs die som te hoog, om ze zonder nader onderzoek toe te staan. De commissie ging weer aan het werk met den uitslag, dat zij ait eigen bewegmg de «om weer tot 150,000 M. verhoogde gelgk de regeenng aanvankelijk bad gewenscht. Deze Lh "t den HiJbd>g goedgekeurd, of schoon het centrum en eeu klein gedeelte der Duitsch- vrgzinntgen bleef tegenstemmen. De anderen waren blgkbaar bekeerd door den kanselier, die in de jongste «eken zoo krachtig voor zgn koloniale staatkunde in het <rgt trad, terwijl zeker ook deBSite om vang, dien de adreasenbeweging allengs heeft aan genomen, niet zonder invloed is gebleveo. Deze beweging gaf aanleiding tol een vinnige woordenwtt- seling tusschen Richter en Windhorst: die beweerden dat het vnurtje door de vrienden der regeering werd aangestookt met de woordroerders der conservatieve partij die de beweging beschouwden als een uiting der heilige verontwaardiging van het geheele volk over de houding der oppositie. Het eenige gevolg der discussie was dat de sprekers den voorzitter noopten en dan de orde le roepen. Weldra zal ook de geest tot bezuiniging, die de Duitsch-vrgzinnigeu en het centrum bezielt, weer op de proef worden gesteld. Nu de stoomboot voor den gouverneur van Kameroen is toegestaan, vraagt de KrwmoVV611 bij,,oe?,e' ,ot de begrooting nog 150,000 Mark voorde bezoldiging van den gouver neur, zgn secretaris en commissarissen met de in richting hunner woningen, en het bonwen van seu bureau en een gevangenis. Ds Ryksdag heeft nu weer gelegenheid om bet woord, onlangs door Bis- raark gesproken in toepassing te brengenwie ko lomen wil hebben, moet ze ook betalen. De Rijksdag heeft Donderdag het wetsontwerp betreffende de postspaarkassen voor de eerste maal gelezen en naar een commissie van 21 leden ver zonden. Het ontwerp vond bestijding hg een deel der conservatieven, de Duinchvrijzmuigen en centrum Namens laatstgenoemde partg verklaarde Windthorst dat het Rgk met bevoegd was deze zaak ter hand te nemen, die aan de verschillende Staten, ieder voor zm?T'. 5 re8e'ln£ moest worden overgelaten. De vryziuoigen hadden bedenking tegen de centralisatie van deze spaarkassenzy meenden, dat het beter wat, indien de postspaarkassen met de gemeentelijke tn rerband werden gebracht. Van de conservatieven was het de afgevaardigde Ackermann, die het ontwerp nu een particularistisch oogpant bestreed. In den Pruisisohen Landdag kwam de bekende zalmquaestte ter sprake. De Minister Lucius deelde mede, dat de onderhandelingen met Nederland in vollen gang zy„ en hjj hoopte, dat een bevredigend resultaat zou worden verkregen. Meer kon hij er voor t oogenblik met van zeggen. Volgens de telegraaf hebben de republikeinen bü de op gisteren gehoudene verkiezingen voor den Senaat 22 zetels op de anti-republikeinsohe partyen gewonnen. Hunne winst zon nog grooter geweest zy'o, ware het niet dat zij eeuige zetels hebben moeten afstaan aan de tegenpartij, waarvan twee tn het departement Pas-de-Cails. Voor de plaatsen, ia dat departement opengevallei/door het overigden ran den senator Duvaux en bet bedan ken van den heer Bouoher-Cadart, beide republi- kernen, zgn c.melgk twee Bönapartisteu gekozen, de heer Paris, oud-senator en minister van open bare werken tn het Kabinet van 16 Mei, en de afgevaardigde Hamille. Ia de winst van 22 leden voor de republikeinsehe party zuivere wmsi voor wal deu staatsvorm betreft in hoever de gouveruementeele partij daarin ha»? deel heeft, zal nader moeten blijken. De Fransche premier was reeds in de gelegen heid aan den Ministerraad meedeeling te doen van het welwillend antwoord van Glndsloue op de Egyptische tegenvoorstellen. Ook in Duitsche offici- euse kringen is men thans optimistisch geslemd en gelooft meo dat «n schikking zal worden ge troffen. De tyd zal leeren wat hiervan ia, en of H- kftV-i' meerderheid in het Parlement voor die schikking zal kunneu winnen. In den Franschen Ministerraad heeft de nieuwe me'Zld m" T Hmht«e"00'™ een en ander medegedeeld omtrent de verklaringen, welke hjj in de fepereommissie daoht af te leggen met de hoofdbe ginselen van het aanhangige ontwerp op da recruteering

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2