rnra uro, polder van .ddinxveen, w de W'. st te Tul, VAN EIJK. ide duide- en onder- ee soliede róór of op e van den veen, waar lEN OS WIS. •kater ook enkele snde. BINNENLAND. Vrijdag 30 Januari. 3190. sleL Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iving ELS sis Ie NG L-Indië, >n die gratie nent van voorts bij 1SS5. Haven 17. r. RU. HGE l'AN. X IWUN. 8D. akt op de «n Abknd prezen. -f- direct; de 5, e i Mevrouw ken elf en van vens goudsche courant. werkzjjn. Daartoe dient de. Unie dan ook niet. Wjj, medestanders en geestverwanten, moeten er leeren elkanders bedoelingen te waardeeren en eerbiedigen, elkanders eigenaardigheden leeren kennen en ontzien, elkanders misvat tingen aanwijzen en verhelpen, elkander steu nen en bemoedigen, in één woord de Unie moet worden een krachtig opvoedingsmiddel voor de liberale partij. Dat is mogeljjk en zeer wenscheljjk tevens. GOUDA. 29 Januari 1885. De pleidooien voor de Rotterdamsche Rechtbank in het proces betr. den eigendom van de voor malige Gasthuiskerk op de Oostbaven zijn thans be paald op Vrydag 13 Februari e. k. By kon. besluit is benoemd tot ontvanger der dir. belastingen, invoerrechten en accynsen te Helmond o. a. de heer J. C. E. Sala, thans ontvanger te Gouda (buitengemeenten). SCHAAK-COBRE8PONDENTIE. den Haag 18de zet C 1 E 2. Gouda 18de iet C 7 C 5 BÜ Staten in het hoofdkiesdistrict Rotterdam zyn uit gebracht 1092 stemmen. Daarvan verkregen de heeren C. H. van Dam 514, mr. P. D. Kley 281, mr. B. M. Bahlmann 268 stemiqen. Herstemming alzoo tusschen de heeren? 0. H. tx» Dam en mr. P. D. Kley. In de zitting der Rotterdamsche Rechtbank van Woensdag stond terecht W. E., 25 jaar, visscher te Ouderkerk a/d IJsel, beschuldigd van beleediging, gewelddadigheid en verwonding. Toen de gemeente-veld wachter K. V. te Ouderkerk a/d IJsel in den avond van 7 De cember jl. in eene herberg aldaar kwam eir.de be zoekers tot rust vermaande, liep bekl. op hem toe. greep hem bij de borst en onder het dreigend ophouden der gebalde rechterhand, voegde hij hem toe #jij zoekt myn ongeluk, nu zal je G sterven*, waarbij hij hem eenige trappen toebracht. Bekl. zeide dien avond onder den invloed van sterken drank te zyn geweest en zich daarom vau het voorgevallene niets te herinneren. Ook herinnerde hij zich niet dat bij in den avond van den 26n d.a. v. onder Gouderak den persoon van A. V., met wieu hy herliergen had bezocht, met een mes eene verwonding aan de linkerwang had toegebracht. Al deze feiten werden echter voldoende door een 6tal getuigen bevestigd. Zijne veroordeeling werd door bet O. M. geëischt, tot 3 weken celstraf en 2 geldboeten ieder van 8. Mede onder beschuldiging van moedwillige ver- wonding stond daarna terecht de boerenknecht W. de G„ uit Haastrecht, 29 jaar oud. In den nacht van 13 op 14 December 1884 ont moette hy op den IJseldijk onfler Reeuwijk zekere J. B. die by zich had het meisje, waarmede De G. vroeger verkeering had gehad. Zonder eenige aan leiding daartoe van de zijde van J. B., bracht hij dezen met een mes -eene verwonding aan de linker band toe, waardoor B. gedurende geruimen tyd verhinderd werd zijne werkzaamheden waar te nemen. Ofschoon drie getuigen verklaarden het feit te hebben gezien, hield bekl. vol de verwonding niet te hebben toegebracht. Het O. M., requisitoir nemende, achtte eene strenge straf alleszins noodzakelijk, en eischte bekl. Wij beleven tegenwoordig een tydperk stilstand in de politiek. De Kamers zyn huis, terwjjl de ontwerpen voor de gronuweus- herziening nog niet het licht gezien hebben. r2— 1 staan met de ingediende en nog niet voor be handeling rype begrootingswetten voor ’85 hoort men weinig, of het moest zyn de her ziening van de kiestabel, die iu aantocht schynt te zyn, ten einde te voldoen aan aan drang vooral van anti-revolntionnaire zyde, waar bezwaar gemaakt is het werk der grond wetsherziening te ondernemen met eene Kamer, die volgens de wettelyke voorschriften niet voltallig is Wat hieromtrent uitgelekt is, kan nauweljjks anders zyn dan losse geruchten de indiening wan het ontwerp zal alleen kunnen uitmaken of men hier te doen heeft met eene eerlijke poging om uitvoering te geven aan een te lang verwaarloosde wettelyke bepaling, dan wel met een soort van knntselary ten believe eener party, waartoe de aard van het onderwerp gereede aanleiding geven kan. Intpsschen kunnen de liberalen dezen stillen tyd besteden aan 'de organiseering van hunne party, waartoe, zooals onze lezers weten, een poging is gedaan door de ontwerpers der zoo genaamde liberale Unie. De kiesvereenigingen uit de hoofd- en de hofstad zyn het over de grondslagep van het niéuwe bond eens ge worden en weldra zal het voorlooyig bestuur een beroep doen op de medewerking der be staande ktesvereenigjngen om de teere spruit te maken tot ^en krachtigen boom. Ook in ons midden zal dus eerlang de vraag worden aan de orde gesteld of wij ons aan de Unie zullen aansluiten. Naar onze meening behoort het antwoord toestemmend te zyn. Wjj zien geen enkele reden, waarom wjj niet onze medewerking zouden schenken aan dit goede werk. De vroeger medegedeelde statuten zyn eenigszins gewjjzigd vastgesteld. Uit het oor spronkelijk voorstel zyn vervallen de woorden «de bestrijding van den staatkundigen invloed der kerkeljjke party en». Zooals wy vroeger reeds schreven, kunnen wjj ons met deze wjjziging wel vereenigen. Wjj zagen er volstrekt geen bezwaar in om den strjjd tegen de clericalen uitdrukkelijk te noemen als een der voornaamste bedoelingen van de Unie, maar nu er bezwaar tegen gemaakt was van verschillende zyden, was het verstandig deze woorden te schrappen. De bloei der nieuwe vereeniging kan er diisschien door bevorderd worden, terwjjl aan het doel niets zal veranderd zjjn. Met of zonder deze woorden in haar vlag zullen de liberalen toch steeds de beide kerkeljjke partyen als, hun natuur lijken vyand tegenover zich zien. Wy die geen gelootsformnles ten grondslag leggen aan onze staatsleer, moeten van zelf in botsing komen met degenen, die dit wel doen. Wel licht dat de geïncrimineerde uitdrukking aan leiding zou hebben gegeven tot het vermoeden, dat de liberalen bet gemunt hebben op den godsdienst of de kerk en dat enkele minder scherpzinnige denkers zich daarom van mede werking zouden onthouden hebbendie vrij zinnigen, die liberaal in de staatkunde, toch de kerk in eere willen houden (en zoo zyn er I geen politieke geloofsbelijdenis gevergd, noch het offer van zelfstandig inzicht. De Woeling is een middelpunt te hebben voor allen, die vrij zinnig denken op staatkundig gebied, ten einde krachtig op te treden in de practische politiek: by verkiezingen, by verschn van inzicht om trent de tydigheid der te nemen maatregelen '21 van bijzondere punten behoeft dus geen t van onthouding: alleen behoort men de libérale opvatting te hebben van den grondslag van den Staat. Men heeft de Unie verweten, dat zjj aldus kunstmatig tracht samen te snoeren wat uit zyn aard bestemd is uiteen te vallen. Dit is ten deele waar. Er zyn in de liberale party, zooals in elke groote politieke party, vtrschijlende stroomingen; de een nadert meer de conservatieven, de ander is radicaal. Niemand verlangt, dat men afstand zal doen van die eigenaardige opvattingen, die partygenooten onderling onderscheiden. Maar het publiek belang brengt mede, dat men, in de practische politiek optredende om een be paald doel te bereiken, zich met elkander versta, zoolang niet zulke diepgaande verschillen aan wezig zyn, dat langer samengaan ónmogelijk en splitsing in twee of meer partyen een dringende eisch wordt. Tot dusver hebben zich nog geen principieele verschillen van dien aard voorgedaan, zoodat vooralsnog het ge zamenlijk optreden aller liberalen het meest wenscheljjk is. En zoo zich bier of daar een enkel politiek man of publicist op meer bij zonder standpunt geplaatst heeft, de gegevens om achter hem een party te plaatsen zyn er dog niet In de toekomst is zulks mogeljjk, nu nog niet. Men spiegele zich b. v. aan Engeland, waar de liberale party, de Whigs die thans aan het roer zyn, insgelyk allerlei nuances omvat, hetgeen niet belet, dat zjj sedert jaren zich gesteld heeft onder de discipline van Gladstone en op practisch terrein zich staande houdt en werkt, doordien men zich met elkander beraadt voor de te volgen ge dragslijn in belangrijke quaestiën. Dit geschiedt niet zonder wryving, zonder verzet der klein moedigen soms en ongeduld der voortvarenden, maar ten slotte trekt de geheele party ééne Ijjn. Dit is de eenig mogelyke weg om iets tot stand te brengen. Men stelle zich nu niet voor, dat met de Unie de gouden eeuw der liberalen zal aan breken. Het is eenvoudig eene poging om zieb te bedienen van een instrument, dat ons tot dusver in den stryd ontbrak én elders proefhoudend bevonden is; Het is best moge- Ijjk, dat onze onhandigheid om het te han- teeren, oorzaak wordt van mislukking dezer goedgemeende proef. Maar het dient gedaan te worden, omdat het denkbeeld uit zich zelve goed is en aanbeveling verdient. Dat overigens het karakter van den politieken stryd er niet <door veranderen zal. blykt ge noegzaam uit de liefeljjke rede, die de heer Keuchenius te Zaandam over de Unie en een harer ontwerpers gehouden heeft. (Zie Handele- blad en TV. Rott. Ct. van 23 Jan.). Ook zonder de bestrijding van de clericalen in het vaandel is dat liberale gedrocht voor hem een werk uit den booze. Voor Keuchenins en zjjne mede standers is er geen kerk denkbaar zonder geopenbaard woQrd, geen school zonder bybel, geen staat zonder grondslag op de ordonnantiën de verkieziug van een lid der Provinciale L l L L.'n-J.-l 1- -- *1 gebracht 1092 stemmen. Wy beleven tegenwoordig van t naar huis, terwjjl de ontwerpen voor de grondwets- Van andere werkzaamheden dan die in verband i of in te dienan voorstellen enz. Verschil opinie over 1 reden te zyn gerust zich bij kerk meer ont- roepenweg met kerk en christendom, leve de chaos en net niet! Deze lieden van het tegendeel te overtuigen en te brengen tot het t aan te randen veroordeeling tot drie maanden celstraf en eene geldboete «an 8. De uitspraak in deze zaken werd bepaald op Woensdag over 8 dagen. Door den Gemeenteraad te Gouderak is tot On andere niet uit) kunnen nu hen aansluiten, die zich de wassen rekenen. Wy hopen dan ook, dat alle schakeeringen der groote liberale partjj zich inzicht dat wy niets wenschen aatT k zullen laten winnen voor dit plan. Er wordt van wat hun dierbaar is, zou een onbegonnen

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1