DEEG I. Zonen BINNENLAND. OTG OD. 1885. N° 3102 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Jvlng Woensdag 4 Februari. Ml, goudschecourant een mét Prinses Prinses zich thans haar terugkeer 1LKERT te het fonds zijn ons l r 1? 0.20 - 0.01 - 0.01 s (z.g. han- rdam. E, beëedigd OHOL 2.52 IALZ BIEB condenseert aren per direct; de 35, evena A G” voor: /o jaars ogatiekoers tarten onderpand I L II. IN II. do. d«. II. IN III. sn in lichter len aangege- erkooping te De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post f 1.50. geweest dan die vsffTfet vorige tienjarig tijdperk, maar voor geen «polder van 'addinmeen, uw de W«. 3ST te Tiel, VAN EIJK. nde duide- en onder wee «oliede vóór of op re van den xveen, waar GOUDA, 3 Februari 1885. Bij Z. M. besluit van 31 Jan. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter stand plaats de gemeente Lekkerkerk, de hr. A. J. de Mooy cahdidaat-notaris te Gouda. koopen van loten) van 10 0%; terdamsche t provisie, Maandag 26 Januari jl. Werd in de taal van den heer van Santen de negende jaarvergadering gehou den van het Schoenmakers-Ziekenfonds «Help u zeisen." Uit bet verslag bleek dat het ledental 48 bedroeg. Aan conti ibutie werd in bet afgeloopen jaar ontvangen 246.30, terwyl aan ziekengeld en bodeloon werd uitbetaald 19*.zoodat er een batig saldo was van 50.30; zoodat met het overige aanwezige geld de vereeniging in kas beeft 419,59. aan haar familie te C" aan baar familie te Berlijn, zal voorafgaan. zijne princi- ten over- tmbte op de RKOOPEN: ;emeel, N II. J II. Met leedwezen verneemt men dat mr. J. P. Amersfoordt, vroeger burgemeester van Haarlem mermeer, eigenaar der vermaarde Badhoeve, door t(jne geschriften en werkzaamheid algemeen in ons land bekend, op de Badboeve is overleden. De heer Amersfoordt werd ruim 70 jaar oud. De Minister van oorlog heeft de bestaande bepa lingen omtrent het constateeren der bedrevenheid van de miliciens in bet lezen en schrijven gewijzigd en aangevuld. Voortaan zal binnen acht dagen na de opkomst van de miliciens bij de korpsen worden on derzocht en aangeteekend, Wie van^hen kunnen lezen en schrijven of alleen lezen, en wie* niet. Bjj dit on derzoek, dat plaats heeft bij de compagnieën, escadrons en batterijen door een van de officieren, mag niet op de bloote verklaring van den man worden afgegaan, doch moet deze van zijn kennis van lezen of schrij ven doen blijken. De geleverde proeven in het schre ven, waarbij behoort beoogd te worden eene nomi- oatieve opgave van de miliciens, die verklaarden niet te kunnen schrijven of lezen, moeten gedurende 3 maanden bewaard blijven. Jaarlyks wordt onder dagteekening van 31 December door de commandee- rende officieren der korpsen rechtstreeks aan het de partement van oorlog, mededeeling gedaan van den uitslag van dit onderzoek ten aauzien van al de in den loop van bet jaar in werkelyken dienst gestelde manschappen der militie, daaronder dus ook de in dienst gestelde miliciens, die inmiddels uit den dieuet ontslagen zijn. AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. s Afzottderljjke Nommers VIJF CENTEN. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave Louise van Reuss-Greiz. 14 Sept. J855 geboren. De verloving bad te Dessau plaals, waar de Prinses zich thans nog bevindt, Binnenkort zal zij echter naar hier terugkeeren. Een kort liezoek Oldenburg en wellicht ook aau H. K. H Prinses Hendrik is verloofd met 2. D. H. Prins Albert Henri Joseph Karel Victor George Frederik van Saksen-Altenburg, geboren den 14en April 1843, luitenant—generaal a la suite van den keizer aller Russen, kommandaot van de 3e brigade der 2e divisie garde-kavallerie te Warschau. De Prins is een zoon uit het (tweede) huwelijk van den hertog Eduard van Saksen Prinses Hendrik werd iels gebruikten. Men maakte hen op mij opmerk zaam en hunne monden begonnen langzamer t* bewegen. Ik zei „it liekt wol dat se it ieten er nou net troch krije kinnen". (Het lijkt wel dat ze bet eten er uu niet door krijgen kunnen), wat aan de Engelschen vertaald werd en ben deed lachen." In de zaal van het Groot Oosten te Parijs, heeft eene tentoonstelling van het Genootschap der Fransche koks plaats gehad. Den gebeden avond hebl»n de nieuwsgierigen gedefileerd langs de tafels die met bloemen versierd waren, en waarop drie- en-veerlig groote piècei monleei waren tentoongesteld, eenigen van reusachtigen omvang. De prijs is behaald door deu kok van den Oostenrijkscben ambassadeur graaf Hoyos, den vermaarden Capde- villehij had vijf stukken ingezonden waarvan het eene uit 20 „nougatinei* bestond, ieder met den naam van een dagblad versierd, ongetwijfeld be stemd voor een diner aan de officieuze pers. De tweede eere-medaille werd verleend aan Pou lain kok van de Wasbingtoo-Club, voor een onme telijk gevaarte, Bestaande uit rotsen van was, be kroond met eene( verzameling koude entrée,. Een souper Van tweehonderd couverts en bal besloten de bijeenkomst. Door het Werkliedepfonds der Nederlaudsche Pensioenvereeniging voor werklieden zijn de defini tief vastgestelde tarieven openbaar gemaakt. Bij de rekening is uitgegaan van het 'beginsel, dat over pensioenverzekeringen een sterftetafel moet worden gekozen, die wel zoo na mogelijk de sterfte dezer werklieden aangeeft, maar toch stellig te gunstige levensvoorwaarden oplevert, terwijl bij een tarief voor uitkeering bij overlijden juist het omgekeerde het geval is. Daarom is voor de uitkeeringen bij over lijden de sterfte gekozen zooals die is afgeleid uit de waarnemingen in de 87 grootste steden van ons land, gedurende het tienjarig tijdperk 1860/70. Verschillende door Prof. Van Pesch verkregen uit komsten, gevoegd bij andere, hem welwillend ver strekt, gareu hem de overtuiging, dat de Werklieden, die in gezonden toestand lid van het fonds zijn geworden, een gunstiger sterftekans hebben gehad dan uit deze sterftetafel blijkt. De sterfte in de groote steden vani ons land gedurende bet tijdperk I.87(1/80- -nog wRFgiirisiigelF de wiskundige adviseur heeft deze tafel de berekening niet durven kiezen, daar hij zekerheid meer h»d dat de sterfte onder de werklieden, die tot dit tarief toetreden, althans iets geringer zal zijn dan die, welke de tafel aanduidt. Voor de pensioen-verzekeringen was indertijd door prof. Van Geer de sterfte gekozen, die uit de waarnemingen over de gebeele mannelijke be volking van ons land gedurende bet tijdperk 1860/70 is afgeleid. Deze tafel heeft een gunstig» verloop, zooals voor pensioenverzekeringen noodij* is, zoodat de hoogleeraar zich indertijd verantwoord kon rekenen met deze te kiezen. Sedert zjjn echter door prof. Van Pesch de sterftetafels berekend voor ons land over de perioden 1870/80, eo deze geven ook voor de mannen een zooveel gunstiger verloop, dat hij zich than# niet meer verantwoord mocht achten, de vroegere tafels te behouden. De tarieven zijn thans zoo berekend dat zij overeenkomen met eene sterfte, die gunsteer is dan over het tydperk Axel Paulsen (de Noordsche schaatsenrijder, die zich de grootste kampioen der wereld noemde) beeft zich volgens bet Utr. D. Ie L-euwarden terugge trokken, omdat hij Dinsdag, tegen een gewonen boer rijdende, het al verloor, en op zijne vraag of dit de hardste rijder was, ten antwoord kreeg «neen, dat is een gewone rijder." Des Woensdags had hij veel drukte over de baan, dat deze te lang was, enz. enz. De commissie heeft hem toen allerlei concessies gedaan, ook om het keerpunt 50 meter breed te maken, zooals hij wenschle, maar toch don*, hy den strijd niet aan. Zij hebben hem nog 600 geboden, als hij bet koude winnen tegen een der Friesohe hardrijders die al afgereden was (N. B en toch doet by het niet, want eindelijk komt het booge woord er uit«Als ik het verlies, is het myo dood." De Frieschen hebben tegen de vreemden gereden als stoere kerels. De heer Smart reed met een groot bord op zijne bont, waarop stond The Champion rider oj the wold, en toch was Kingma hem 19 al voor, en Kingma is volstrekt geen der hardste rijders. Smart viel in bet tentje van vermoeienis neer. Aan het Nieuwehlad voor Nederland deelt men bet volgende mede, omtrent den overwinnaar in den schaatsen-wedstrijd. Pieter Bruinsma ia geboren te Lemmer. Zijn vader was schipper. Hy is de jongste van tien zonen en op ’t oogenblik 27 jaren oud (24 No vember geworden)thans kapitein eener veerboot, die van Sneek naar de verschillende andere steden in Friesland vaart, is hij zeer werkzaam, zoo zelfs dat zijne superieuren hem soms moeten dwingen om rust te nemen. Zijn gestalte is lang en gezetzjjn haar en baard zijn blond. Hij is nooit uitgelaten druk, en spreekt niet meer dan het hoogstnoodige. Hy gaat zich nooit aan sterken drauk te buiten, doch drinkt van tijd tot tijd zijn borreltje evenals ik en een ander. Alle jaren in October begint hij levertraan te gebruiken en tegenwoordig eet hij, met het oog op de wedrennen, dagelijks 30 rauwe eieren. Ook zijn moeder is een stoere rijdster geweest en won o. a. eenmaal in den tijd van eene week negen prijzen met hardrijden. Die thans reeds bejaarde vrouw drukte hem voor zijn vertrek aan het hart en seider «Pietertoont heden dat ge man en Fries zijt, want bier geldt het de eer van Vorst en Vaderland.» Met aanmoedi ging ging hij op weg en overwon. Toen hij alleen de baan afreed, omdat zyu tegen partij weggebleven was, hsd hij nijn bovenbroek aangehouden en kwam terug met een groote scheur in het kruis, zoo krachtig zet hy zyne beenen af. In Amsterdam heeft hij erg legen A. v. d. Berg opgezien, die Castelein er had afgereden. «Nu wou ik winnen, ik wou mynheer en bet was, of- ik mij zelven Aaujoeg. Ik deed meer dan ik ooit gedaan had, maar ik wilde niet verslagen worden door hem." Aldus vertelde hy. Waarom niet door V. d. Berg eu wei door een ander, doet hier niet ter zake. «Gisteren zoo zei hij serder wilde ik de eer hebben. Ik had bet vast voorgenomen en wan neer de Eugelschmaa maar kon, dan kon ik ook nog wel. Eergisteren kom ilr in. Leeuwarden op klompen met de schaatsen onder den arm in het koffiehuis, waar de Eugelsche,' rijders en anderen

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1