ll' II 1 -1 a iffi 1885. Vrijdag 13 Februari. N° 3196. Nieuws- enAdvertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 I dieren olen. BINNENLAND. I Tl Ml fat direct oor eene van prijs, ngewaoht st Algem. VAN )GTEN, Voorburg. JIGEN T SLEEV ER. bemanning van een haringvlot, schipper Th. Ryki welke zich in de nabijheid bevond. Door de v den heer in Toezicht irwjjs, 1 in dienst Jongejas, ÜGGET zal derdag 12 ;en. Verder i nkfortalM. in goudsche courant. 1885, des eide school- worden ge- ig men ver- 15 op de le rkiezend wordt aide prijs, be- 3 ter beschik- eel meester van a Gouda. dplege men volgens J nieuwste Jen meest volkome- dllyke prjj- Bekroond Prospec- •ranco. Correspon- ■I I De bevolking der gemeente Reeuwyk bedroeg op 1 Januari 1884, 1878 maan., 1440 vr., totaal 8813. Vermeerderd door geboorte met 45 meun., 64 vr, en door vestiging met 74 mann, 96 vr, totaal 279 verminderd door overlijden met 82 mann, 40 vr, en door vertrek met 84 maan. 106 vr, zoodat de bevolking op 1 Januari 1885 bedroeg 1876 mann. 1454 vr. totaal 2830. Hat getal gesloten huwelykeu bedroog 20 en levenloos werden geboren 1 mann. 2 vr. totaal 3. Bij de Dinsdag te Rotterdam gehouden herstem ming is tot lid der Provinciale Stalen van Zuid- Holland gekosen de heer C. M. Van Dam met 916 stemmen. De beer Kley verkreeg er 420. Dicteren kwamen de afgevaardigden van de Neder- landsche Laudbouwmaatscbappij te Utrecht bijeen, en ie het Ned. Landbouweomité geconstitueerd. De heer Fontein de Jong ontwikkelde in eene welspre kende rede het doel der algemeene samenwerking. Tol president werd gekosen de beer Fontein de Jong, van Murmerwoudetot secretaris sent mr. C. J. Sickest, en J. van der Breggen die echter ook na herbaalden aan drang bedankten, daarna de heer F. Bultman, nadat Van Slooten, die ook ia aanmerking waa gekomen, er bezwaar tegen had gemaakt, dat de beide leden van het Dag. Bestuur uit hei noorden zonden gekozen worden. De volgende vergadering zal in Juni te s Hertogenboseb worden gehouden. Aan het comité is opgedragen, de aandacht te vestigen op de belangen van het landbouwkrediet by de behandeling van bet bank-octrooi. Tal van Maatschappijen zijn reeds toegetreden. Ntord- en Znid-Uolland (aantal leden 10500) wor den vertegenwoordigd door de bh. C. J. van der Ondermoeien, Herman F. Bultman, D. F. A. Banduin en J. van der Breggen. Uit Reeuwyk schryft men ons Op den 11 Februari jl. had de openbare veiling plaats van ruim 28 hektaren drooggemaakt land in den geoombineerdeo Veenpolder van Zwaromerdam en Reeuwyk, welke peroeelen land, door den eigenaar, de polder Reeuwyk, aan de hoogste bieders zyn ge gund voor f 1670, vry van eenige onkosten. Wanneer in aanmerking wordt genomen dat be doelde eigendommen zyn verwaarborgd mei 225 per bektare nominaal 2>/t pCt. iosebryving op het grootboek en de kavelsloten zyn gemaakt of van wage de verkoopen in orde gebracht zullen worden, waar, voor verschuldigd is 576,dsn blykt ten dui* drlykste dat bet land in den geoombineerden Veen polder onder Zwammerdam en Reeuwyk waarde loos ie. eene samenkomst ipet regenten te hebben, die hun welwillend werd toegestsan. Dezen deelden zij het feit der weigering mede, waaruit voortvloeide dat de aanneming thans onmogelyk op de gewone wyze plaats kon hebben. Zij wezen er op, dat de regenten daardoor zelf in een moeielijker positie geplaatst werden dan de onders der jongelieden, die zich ten overstaan hunner kinderen vryer bewogen en dezen mee een stem konden laten uitbrengen, maar noemden te gelyk een en ander op, dat door de regenten in overweging kon genomen worden. Mochten echter hunne personen by de te nemen maatregelen in den weg staan, dan boden zy hun ontslag aan. Zy meenden natuurlijk dat van dit als „ridderlijk" erkend aanbod slechts dan gebruik gemaakt zou worden, wanneer geen andere uitweg mogelyk of raadzaam bleek. Daarna had de samenkomst met de ouders en voogden plsats, doch de regentedf ofschoon uitge- noodigd, waren er niet bij tegenwoordig en reekenden evenmin in hunne qualiteit het bij den kerkeraad inj te dienen protest tegen de onwettige weigering der ouderlingen. Zij hielden ook geen nadere sa menkomst met de predikanten en toen een van dezen geheel ongezocht gelegenheid vond een der regenten over de hangende zaak aan te spreken, waarbij hy o. a. nadruk legde op den reeds gegeven wenk om de aanneming in het weeshuis uit te stellen, daar toch de betrokken jongelieden tot 10 Mei *86 in het gesticht gehuisvest bleven, verwachtte hy niet anders, dan dat die Regent het door hem ontvangen licht .in de vergaderzaal zou doen schijnen. Heeft hy dat gedaan, dan bleek bet onvoldoende om de duisternis te verdrijven, want zie 1 reeds den volgen den morgen ontving die predikant de officieuze mo- dedeeling, dat de heeren ontslagen waren spoedig gevolgd door een officieel schrijven, hierop Heerko mende dat het gevraagd ontslag was aangenomen en den heeren inmiddels verzocht werd hun voorbe reidend onderwys ab naar gewoonte te geven, om dan later den wykpredikant (da. Adriani) te verzoe ken, zich met de aanneming te belasten. De inzender ran deze mededeeling voegt er nog o. a. het volgends by •Welk eene onwaardige behandeling van predi kanten ah Apèl en Laurillard, die tal van jaren in de meest vriendschappelijke verhouding tot de regen ten stonden. Zonder hen nader te hooren om bun raad in te winnen of op bet reeds gegeven adries met ren enkel woord terug te komen, wordt bun ontslag eenvoudig thuis gezondenzy worden op eene losgelaten door mannen, die hen zoolang moge lyk tegenover bet drijven eener uiterst ondraagzame party hadden moeten steunen. Of was bet door hen gegeven onderwys ook in de schatting ran heeren regenten te kettersch, om langer geduld te worden? Doch waarom dan zoovele jeugdige zielen zoo vele jaren aan het verderf prijs gegeven Maar neen 1 Regenten betuigden steeds hunne tevredenheid over dat onderwys en spreken dat ook nog in den ont slagbrief onverholen uit.» Dr. H. J. Bots noemt in de Jvuterdammer onze tegenwoordige party vorming door en door onlogisch, en beschouwt dit als de reden van de onmacht der verschillende partijen. Thorbecke noemde het in zyne bijdrage tot de herziening der grondwet „on- zedelyk* en „een schreeuwend onrecht," de kerk genootschappen in twee klassen te verdeelen; zich jegens die van de eene klasse te verplichten tot voortdurende betaling van hetgeen zy op een wille keurig gekosen tydstip uit ’s lande kas genoten, en zich van da andere ai te maken met een tonnen. Orer het zoogenaamd verkregen recht" van de kerkgenootschappen der eerste klasse bad hy zich in de aanteekening op de grondwet reeds Verklaard. Onder de anti-revolntionnairen zyn er, die ten opzichte van dit alles met Thorbecke meegaan. Onder de liberalen zyn er, die al dat onrecht maar willen bestendigen. Zelfs zijn er onder de anti-revolutionnai- ren, die begrijpen en erkennen, dat het onrecht is, tnenschen, tot geenerlei kerkgenootschap beboerende, voor eenige kerkgenootschappen te doen betalen. Zulke anti-revolntionnairen vind ik' zeer liberaal. In zyne Proeve tot herziening der grondwet liet GOUDA, 12 Februari 1885. Binnenkort zal er eene vacature ontslaan in den gemeenteraad alhier, daar de heer L. J. Ruygers voornemens is zyne betrekking van raadslid neder te leggen, wegens vertrek uit deze gemeente. 8CHAAK-CORRE8PONDENTIE. den Haag 20ste zei B 1 D 2 Gouda C 6 F 6 ven, dobbers en door peuren naar aal en paling; i. van de viseohery met de gebbe om kleine vischjes le scheppen tot aas voor dobbers. Het vieechen met kuiloetteo, waaronder ook beboeren ankerknilen en staalboomen, ie van 8 April tot en met 17 Juni verboden; de kooilioden zullen hun kooieenden in dit jaar moeten opeluiten of ophokken van 7 Maart tot en met 25 April en van 6 Juli tot de opening der jacht op waterwild. Het uitvoerend comité der ten vorigen jare te Amsterdam gebonden Internationale Landbouwten toonstelling heeft de rekening en verantwoording vastgesteld, die daarna door de commissie ie goed gekeurd. De ontvangsten bedroegen 248.285 de uit geven f 248.198 en bet batig saldo 87. Aan eatréegeldea werden ontvang» 53.308 en aan verschillende raboidies 190.281. Onder de uitgaven komen vooraan stellen, tenten ens. 50.802, veevoeder 18.457, pryzen 89.265, kosten van bet bestuur 8847, koeten van de jury en van bet diner f 8529. Omtrent de stranding op den Razenden Bol van den Engelschea schoener «Mary Emma", kapitein Harrison, meldt me» uit Nies wed iep de volgende bijzonderheden: Dé sleepboot .Stad Amsterdam" vestrok na bet bekend worden der stranding met de reddingboot op sleeptouw, near de plaste des nnbeile om te traehtou do bemanning te redden. Deze had echter reeds het in nood verkeerende schip in era sloop verloten, daar men zich aan boord van den lek geworden schoener niet meer veilig waande. Ia dit ranke vaartuigje waren even wel de naUpbreubeltepms raiHpr daar bet niet tegen de woedende elementen bestand was. Ge lukkig werden zij nog intijds ontdekt door de bemanning van een haringvlot, schipper Th. Rykers welke zich in de nabijheid bevond. Door de vlet werden zy opgenomen en behouden alhier aan wal gebracht. Van schip en lading (lei) denkt men weinig of niet te kunnen bergen. Zondagmiddag kwam langs Halfweg een tilbury, waarop twee personen zaten, die tamelijk veel ge dronken bleken te hebben, ’e Avonds half 9 kwamen zy van Haarlem terug en zotten na een half nur de terugreis naar Amsterdam voortmaar drie kwar tier later kwam een der twee te Halfweg weerom en bestelde een rijtuig om naar Amsterdam gebracht te worden, wat geschiedde. Maandag-middsg werden het paard en de tilbury benevens de hoed van den tweeden persoon uit de trekvaart opgevisohL Men vermoedde natuurlijk, dat de tweede persoon was verdronken, wal gisteren be waarheid werd, toen men uit de vaart het lijk op haalde van den 21-jarigen W. C. uit Amsterdam. Zyn makker, die zich naar Amsterdam liet brengen en van 't geheels geval niets repte, is in arrest ge nomen. Geen andere bijzonderheden zyn aan het lyk opge merkt, dan dat nil oen ring eeu steen werd vermist en het hoofd gedekt vu met een doek, waaruit men afleidt, dat de verdronkene den hoed reeds kwjjt was vóór het rytuig te water raakte. Aan de sporen is voorts op te merken dat het paard achteruit le water gegaan u. Aan de predikanten Ternooy Apèl en Laurillard, te Amsterdam, die, na eerst gernimen tyd van wege den kerkeraad in het Burgerweeshuis godsdienst-onderwys hebben gegeven, aldaar sedert 1866 als vaste pre dikanten waren aaogesteld, is onlangs door de Re genten van dat gesticht ontslag gegeven, en wel eervol en met dankbetuiging voor de bewezen diensten. De aanleiding tot dit ontslag vinden wij in een ingezonden stuk in De Hervorming aldus vermeld Gelijk bekend is, ontvingen genoemde predikanten van de hun door den kerkeraad toegewezen ouder lingen een sohriflelyke weigering om ben bij de aanneming hunner leerlingen te adsisteeren. Daarop riepen zy de ouders en voogden der jongelieden sa men, om zich met dezen te beraden over de thans te volgen gedragslijn. Vooraf echter wensohtenzy Het voortbestaan der Hoogduitscbe Opera te Rotterdam is wederom voor eenigen tyd verzekerd. De directie is thans opgedrageu aan Conrad Behrens. De Commissaris des Konings in Zuid-Hollsnd heeft bekend gemaakt: dat de uitoefening der jachten op waterwild wordt gesloten op Zaterdag 28 Februari a. s.dat de uitoefening van het weispel met kwar talen met steekgaren of vliegnet is toegelaten van 29 April tot en met 8 Juli, doch bet vliegnet in geen geval tol bet tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt; dat de viseohery in de binnen wateren, waaronder ook worden verstaan rivieren voor sluizen afgesloten, zal zyn gefloten van 3 April tot en met 3 Juni, met uitzonderingc. van de disscherij door middel van fuiken, aalscbaren, aalkor-

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1