KINDERCOURANT. Gemeubileerde KAMER Buitenlaodsch Overzicht ADVERTENTIËN. J. LINDE US. Openbare Bewaarscholen. Het PROCES betreffende de zoog-enaamde Gasthuiskerk op de Oosthaven te Gouda. Afloop vau Openbare Verkoopingen vau Onroerende Ooederen. POSTEBIJ Burg e r l ij k e Stand. Stolwijk Haastrecht VliSt Zevenhuizen Getrouwd J. LINDER8 In het heden versohenen Nr. 14 be gint de GROOTE WEDSTRIJD. Me dedinging uitsluitend voor geabonneer- den. Zie voor de prijzen Nr. 1. In- teekening alom a 3 90, fr. pp. 425. Glacé HEEREN- en DAMES- HANDSCHOENEN. A. van OS, Ast., Kleiweg E. 73'. Hoeveel papier en inkt zonden wel reeds aan die kleingeestigheden ziju vermorst De ondste courant. Dat de Ohineesen het bus kruit lang voor den Duitsehen monnik Schwartz hebben uitgevonden, is een bekend historisch feit, maar niet zoo bekend is het, dat zij de eerste uit* gevers van couranten waren. De nestor der jour- nalistische literatuur is de Pekinget courapt, die in het jaar 911 Werd opgericht inaar eèrst Sedert 1351 regelmatig versoheen. Dit Chineesche journal heeft onlangs eene ingrij pende verandering ondergaan en verschgnt tegen woordig in drie uitgaven. De eerste, welke King Paou (Journal der inwoners) genoemd en op geel papier gedrukt wordt, is het regeeringsorgaan van het Chineesche Rijk. De tweede uitgave Chsina Paou (Handelsblad) is mede op geel papier gedrukt en geeft uitsluitend handelsberichten. De derde uitgave Pitan Paou (Provinciaal blad) verschijnt op rood papier en bevat uittreksels uit de twee eerst genoemde couranten. Voor het hof van assises te Savouna stond dezer dagen een blindgeborene terecht, beschuldigd van inbraak en diefstal uit offerbusseo, enz. Deze per soon, Dalmazzo Breano geheeteu, was sedert zijne jeugd opgenomen iu een liefdadig gesticht, waar eene kerk aan verbondeu was. Hij wist het ver trouwen van den aalmoezenier te verwerven, die bem een byzonder vertrek in de sacristy aanwees om er 's nachts te blyveu eu te waken tegeu diefstal, want het zintuig van het gehoor was in lengte van tijd bij Dalmazzo Breano iu ongelooflijke mate verfijnd, en hetzelfde was het geval met het zintuig van bet gevoel. Wat nu had de blindgeborene gedaan? Hij betastte de sloten en wist zonder eenige hulp van anderen, daarvan afdrukken te maken en naar die afdrukken de passende sleutels te vervaardigen. Een maal in het bezit van deze zijnde, viel het hem gemakkelijk de offerbussen, de kas van deu aal moezenier eu deu koster, enz. te ledigeu. Hoeveel sleutels van deuren, bussen, kasten by nagemaakt bad, is niet met zekerheid te zeggen. De koster merkte wel dat er telkens geld aan zijne kas ont brak, maar zekere vrees hield hem terug daarvan aan den superieur keunis te geven. De aalmoezenier deed er eiudelyk aangifte van en nu werd door een karabinier 's nachts een byzondere wacht in gesteld. Deze betrapte den blinde op het oogenblik dat hij eene kast met den door hem vervaardigden sleutel opende. De blinde bekende dadelijk. Het hof van assises heeft hem tot zeven jaren tucht huisstraf veroordeeld. De manier van hooi maken in Colorad, Amerika, is voor een Hollander nog al merkwaardig. In de eerste plaats zou eeu Nederlaudsoh landbouwer zeker niet de moeite nemen om graslanden te maaien zooals die daar veelal voorkomen, daar het gras kort is, en men er overal den naakten grond doorheen ziet. Na eenige jaren van zorgvuldige behandeling, vooral na herhaalde irrigatie, worden de graslanden wel aan merkelijk beter, doordat het Blue grass, de meest voedzame en daarom ook gewilde grassoort, die er in de natuur voorkomt, de overhand krijgt en weliger groeit, maar toch verkrijgt men van de beste graslanden zelden meer dan eeu ton (2000 Amerik. pouden) op de acre. Men ziet, dat bet daar voor den veehouder ook maar niet „komen, zien en ryk worden" is. Iu de laatste jareu begint men echter meer en meer gras te zaaien en legt men zich met ijver op weidegrond toe, hetwelk de Nederlanders dan ook ondervinden door de groote vraag naar vee te onzent voor Araerikaanache rekening. Men breekt het land, dat daardoor gaandeweg beter wordt, en ruimer oogsten levert. Voor de markt ia evenwel bet prachtige donkerblauw gekleurde Blue grass het beste men maakt gemiddeld 20 tot 24 dollars per ton, eu daar men gewoonlijk een rry groot aantal acres te maaien heeft, is de hooioogst toch nog vrij belangrijk. Daarenboven vindt men in geulen, in de nabijheid van kreeken en op plaatsen, waar 't regen en irrigatie? water zich verzamelt, en die daardoor gewoonlijlt nat zijn, eene zeer hoog groeiende en breedbladerige grassoort (soms ook een biesachtig gewas), die veel hooi oplevert, maar weinig voedings waarde bezit en lager in prijs is. Men noemt dat bottomhayin tegenstelling van het op hooger land groeiende uplandhay, het eigenlijke blue grass. U in Nederland het groote bezwaar gelegen in hei dragen van het gesneden-gemaaide-gras, omdat het tijd en droog weer vereischt - daar is het moeie- lijkste juist gelegen in het gevaar dat het gras te ■nel hooi wordt. De grasmaaier gaat met zyne machine 's morgens naar het veld en begint zoo sue! mogelijk te maaien, om eenige uren later reeds te worden gevolgd door een ander, die met den paar- deuhooihark het gemaaide gras bij elkaar barkt eu het op hoopeu zet, waarna wederom de wagens verscbynen om het nog eenige uren later thuis te halen. Binnen één dag is alles afgeloopenmaaien drogen en binnenhalen. i sa 1 i i i ai m Onder de taken, die in de laatste jaren de aan dacht der Goudiche ingezetenen in grooten male bezig hielden, bekleedt zeker een eerste plaats de quaestie tusschen de gemeente Gouda en de Parochie ran Onze Lieve Vrouwe Hemelraart betreffende het kerkgebouw op de Oostharen. Nauwlyka tooh tras een aanrang gemaakt met den bouw ran een nieuwe kerk op den Kleiweg of aanstonds rees de rrsag bg reien opWnt zal nu met bet oude kerkgebouw geschieden P Voorloopig zou die rraag onbeantwoord blij ren. Zij werd echler druk besproken en de gemeente- aroliiraris J. N. Schelteraa wijdde in het door hem bewerkte deel ran de Geachiedenie en beschrijving der Stad van der Goude ran de Lange ran Wyu- gaerden een afzonderlyk hoofdstuk aan de ge schiedenis der Gasthuiskerk in quaestie, waardoor het groote publiek met de feiten, zooals die hadden plaats gehad, eenigszins nader bekend werd. Hoe meer de nieuwe kerk hare roltooiiog naderde, des te grooter werd de belangstelling in de zaak en toen tij was rol- tooid Toen bood het R. K. Kerkbestuur bet oude kerkgebouw aan de gemeente te koop aan. Deze ror- derde kosteloozeu afstand, wyl zij eigenares beweerde te zijn. Men herinnert zich wat er rolgde. Vele onder handelingen werdeu er geroerd en getracht de zaak minnelijk te schikken, doch te rergeefs. Toen alle onderhandelingen mislukten werd het kerkgebouw verkocht aan Merr. de wed. Kook, tegen wie door de gemeente daarop eene vordering werd ingesteld tot ontruiming enz. De parochie werd in vrijwaring geroepen en het werd een proces. Langen tgd duurde het roor men er iets voor hoorde, zoo nu en dan maakte zich een lid van den gemeenteraad tot tolk van de belangstellende burgerij en vroeg het Dage- lil'ksch. Bestuur hoe het met de zaak stond. Toen nu de Raads-Cnmmissie, in wier handen de gemeente- begrooting voor 1885 was gesteld, opnieuw die rraag deed konden B. en W. antwoorden dat de datum roor de pleidooien was vastgesteld nl. op 6 December 1884. Deze werden echter later uitgesteld tot Vrydag 13 Februari; op welken dag zij aanvingen, doob niet eindigden, dat eerst het geval was Maandag 16 Februari. Dienaangaande het volgende Mr. G. M. van der Linden nit 's Hage, die voor de gemeente Gouda optrad, gaf eerst een overzioht ram de geschiedenis der kerk. Op de Haven te Gouda bevindt zicb het stads- gasthuis en te midden daarvan die kerk. Reeds in 1367 bestonden èn gasthuis èn kerk, hetgeen bljjkt uit een' brief van den toenmaligen bisschop Folkerui, waarbij hij een altaar, gewijd aan St. Gatharina, opriohtte. Daarom werd het gasthuis dan ook wei St. Cathurina-gasihuis en de kerk de St. Cathariua- kerk genoemd. Na de Hervorming heeft de stad het gebouw aaD verschillende kerkgenootschappen in gebrnik gegeven en zoo was hei in 1817 in gebruik by de Waalsohe Gemeente. Om in het gebrek aan een kerkgebouw, dat bij de Katholieken bestond, te voorzien, nam Koning Willem in 1817 een besluit, waarbij de Waalscbe Gemeente, die niet veel beduidde, gesupprimeerd werd en de kerk toegewezen aan de Roomsch- Kntbolieken. In bet volgende jaar werd door Gouda aan dat besluit uitvoering gegeren. Men gaf aan de Katholieken de vrye beschikking over het gebouw, maar reserveerde zich uitdrukkelijk al zijn rechten. Dat Gouda eigenaar was van het gebouw, wordt erkend door missiven, in dien tijd gesohreven, en uitgaande van den Minister van Herv. Eeredienst, van den Gouverneur van Zuid-Holland en van den Aartspriester van Holland. Toen er in 1879 op den Kleiweg te Gouda een nieuw R, K. Kerkgebouw was verrezen, was de reden, waarom den Katholieken de Gasthuis-kerk was afgestaan, verdwenen en de gemeente Gouda trachtte het gebouiv terug te krijgen. Maar nu bleek, dat de R. K. gemeente zich als eigenaar beschouwde, want in 1883 werd het gebouw ver kocht aau mevrouw de weduwe Koek geb. De Witte. Er schoot toen voor de gemeente Gouda niets anders over dan haar eigendom in rechten op te vorderen. Zjj deed dit door mevr. Kook te dag vaarden deze riep in vrijwaring de R. K. Paroohie of gemeente van O. L. Vrouwe Hemelvaart, die haar het gebouw verkocht had. Volgens pleiter van eisoh., blijkt vooreerst reeds uit de plaatselijke gesteldheid ten duidelijkste dat de gemeente Gonda altijd den eigendom gehad en gehouden heeft. De gewelven onder de kerk zgn nog altijd in gebruik bij de gemeente Gouda. Dan blijkt vervolgens uit versobillende registers ec akten behoorende tot de gemeente-administratie, dat het gemeentebestuur voortdurend herstellingen aan bet gebouw op hare kosten heeft laten doen en dat gedurende een paar eeuwen. De wed. Kook beroept er zioh op dat zjj het gebouw gekocht beeft, maar wanneer zjj niet ge kocht heeft van den eigenaar, heeft zij nu uog niet den eigendom. En degeen van wie» zjj ge kocht heeft, beeft nooit oiviel bezit gehnd, dat door verjaring tot eigendom zou kunnen leiden. Er is bovendien een gegronde twijfel aan de rechtspersoonlijkheid van de gedaagde in vrijwaring. Het K. B. van 1817 wees de Gasthuiskerk toe aan de Roomech-Katholiekendat dit geen reohts- persoon is, staat vast. De verkoopacte aan de wed. Koek luidt ten name van bet Kerkbestuur der Parochie van O. L. V. Hemelvaart. Eu thans is in het geding de Parochie. Dat stemt dus niet overeen. In de R. K. Kerk is het kerkgebouw de hoofdzaak dat gebouw dient voor eeu bepaald territoir. Al degenen, die daarin wonen, behooreu tot dat kerkgebouw, moeten daar hunne plichten vervullen en warden van daaruit geholpen. Dat gebied is de Parochie en dit is geen zedelijk lichaamde gedaagde in vrijwaring heeft dus geene zelfstandig heid om in rechten op te treden. Maar aannemende, dat zjj dit wel had, dan toch nog hatT het Kerkbestuur geeo recht om zonder machtiging van den Bisschop te verkoopen. Voor de gedaagde de wed. Koek, eu voor de gedaagde in vrijwaring, de Parochie, trad mr. 0. E. Harelaar op. Hg nam als uitgangspunt zijner beschouwingen bet K. B. van 15 October 1817, waarbjj de gemeente Gouda gelast werd de Gasthuiskerk aan de R. Katholieken over te geven. Veel uitwerking had dit niet. Er was in Februari 1818 een nieuw K. B. noodig, waaraan de gemeente Gouda, hoewel slechts tegeu-strevend voldeed. Van dien lijd af heeft het kerkbestuur zioh ge heel als eigenaar gedragen. In al die jaren beeft het alle reparation op eigen kosten doen bewerk stelligen. En eerst in 1879 maakte Gouda eenige aan spraak op de kerk. Toen vroeg bet kerkbestuur overlegging van titels, maar tot nu toe heeft het niets daarvan gemerkt. Nu heeft de eiseher willen bewijzen dat de kerk altijd een deel heeft uitgemaakt van het gasthuis, maar in dat bewija ia het te kort geschoten. Het grootste deel van de kerk ia niet door de stad, maar door de nonnen gebouwd. Het kleinste deel was in de 16de eeuw de kapel van het Gasthuis. Maar uit niets blijkt, dat het Gasthnis toen ter tjjde stads eigendom was, zoodat, uit het feit dat een klein deel der kerk tot het Gasthuis heeft behoord, uog volstrekt niet volgt dat daarom de geheele kerk stadaeigendom is geweest. Dat in de 17de eeuw herstellingen aan de kerk hebben plaats gehad voor stads rekening bewijst niets, daar uit de desbetreffende resolution bljjkt, dat de ttad dat deed om de arme Waalsche Gemeente te hulp te komen, evenals tij soms bet Avondmaal bekostigd heeft. Uit den brief van bisschop Folkerut blijkt dnt van den aanvang af het geheete gasthuis is gebouwd voor het geld der geloovigen het was dus toen zeker geen stadaeigendom. Verder wordt beweerd, dnt de onderbouw van de kerk bjj de gemeente Gonda in gebruik is. Er is echter alleen een klein deel van de kerk, het pries terkoor, onderkelderd. Dat was eerst eeu woonplaats voor de nonnen, later eeu lijkenhuis. Die kelders zija thans in gebruik bij de gemeente Gouda, maar dat neemt niet weg, dat het Kerkbestuur de geheele kerk in gebruik bnd. Maar wat er nu zij van den roormaligen toestand, het kerkbestuur heeft zich eenvoudig, tot afwering van de revindicatie, beroepen op de verjaring. Op 18 Maart 1818 heeft de gemeente Gouda offfoieel geconstateerd, dat zjj meende recht te hebben op de kerk. Zjj heeft na dit tijdstip meer dan 30 jaren laten verloopen voor zjj de rechtsvordering, tot opvordering van haar eigendom, instelde. Nu heeft zjj haar reehl daartoe verloopen, daar zoowel zakelijke als persoonlijke actiën na 30 jaren verjaren. Moebt de rechtbank meenea dat het kerkbestuur zioh niet op de verjaring, tot afweren van de opvordering (praescriptie) kan beroepen, dan is er hier verjaring, waardoor eigendom verkregen wordt (nsucapio). Het kerkbestuur heeft 62 jaren lang, te goeder trouw, onafgebroken het gebouw als eigenaar bezeteu. Wat nu de betwiste rechtspersoonlijkheid betreft, de gedaagde in vrijwaring wil desnoods bewijzen, dat zjj, hoewel in naam veranderd, dezelfde is als waaraan in 1818 de kerk ia aangewezen. Dat de parochieën of kerkbesturen rechtspersoonlijkheid hebben, bljjkt uit versobillende koniukljjke besluiten, waarbij dat erkend is. Paroohie is niet alleen hel grondgebied, maar ook da gemeente. Versolgeus was mr. van der Linden wederom aan het woord. Hjj voerde aan dat, wat er ook mooht zijn van den aard van het gasthuis én de kapel, die, naar gedaagde beweerd* had, van de gnven der geloovigen tot stand wat gekomen, bij Resolutie van de Stalen van Holland van 1577 waren al die goederen geseculariseerd en aan de steden toegewe zen. Titels van eigeodom bestonden er niet, even min als eenige stad de eigendomsbewijzen harer poorten, stadhuis, euz. kon qverleggen. PI. meende, dat niet het enkele verloop van meer dan 30 jaren hier voldoende was, maaé aanhoudend ongestoord bezit daarbjj vereischt werd .- er bleek eebter niets van den overgang van dat bezit op de tegenwoor dige verkoopere. Zoo er al verjaring ware, dan was deze eerst begonnen toen het gebruik ophield in 1880. Mr. Havelaar antwoordde daarop door te zeggen dat de secularisatie van 1577 alleen betrekking Had Op conventen en kloosters, maar niet op gasthuizen en dit mitsdien als kerkelijk gesticht was blijven bestaan. Verder trachtte pl. met verschilleude aanhalingen uit het kanonieke recht aan te toonen dat „parochie" de zelfde beteekenis had als „gemeente" en mitedien zede lijk lichaam was iu staat ora te bezitten en eigendom te verkrjjgen. Overigens herinnerde pl. nan de reeds in eersten termjjn aangeboden bewijzen van verschil lende door de eischereeee ontkende of betwiete punten. Het Openbaar Miuieterie zal over 3 weken in deze zsak conclusie nemen. By de behandeling, in de Fransche Kamer van Afgevaardigden, over het ontwerp van wet tot ver hooging van de invoerrechten op graan en vee, werd deze maatregel met warmte verdedigd door deu heer Richard Waddiogton. Met zijne rede eindigde het algemeen debat eu tie Kamer besloot met 304 tegen 136 stemmen tot de artikelsgewjjze behandeling van het ontwerp over te gaan. Pas wat dit besluit gevallen of de heer Germain, een der bestrijders van de regee- riogsvoordrucht, diende een tegenontwerp in, strek kende tot verhooging vnn de belasting op den alcohol. Hij wil hel bedrag dezer belasting van 1561/, fr. tot 300 fr. per hectoliter opvoeren, en betoogde dat deze verhooging 200 miilioen meer voor de schatkist zal opleveren en bovendien het middel zal zijn om de grondbelasting op de ongebouwde eigen dommen, die den landbouw drukt, af te schaffen. Wat er dan nog overschiet, kan strekken om hét even- wicht op de begroeting te krjjgeo. De minister >an landbouw verklaarde zioh hiertegen en deed uitkomen dat, indien de alcohol zoo hoog belast wordt, bet verbruik er van aanzienlijk zon verminderen en de geraamde bate mitsdien niet verkregen 2ou warden. Het tegenontwerp Germain is aan de commissie ver zonden. Dieutengevolge zal de beraadslaging eerst Donderdag a. e. hervat worden. Hei rapport van de commissie van den Duitsehen Ryksdag tot onderzoek van de stoomvaarlsuksidie zal waarschijnlijk morgen gereed zjjn en men ver wacht, dat de beraadslaging daarover op het laatst der volgende week een aanvang zai nemen. ZooaU men weet, heeft de Ryksdag eebter niet veel aan zulk een rapport, daar het resultaat negatief is. De voorstanders der subsidie tullen nu voorstellen de bealuiteu van de eerste leting der oomraissie aan te nemen, met bepaling tevens, dat de hoofdlinten een Hollandsohe of Belgische haven moeten aandoen. De Regeering zou daartegen geen bezwaar hebben, mits men de nadere bepalingeu dienaangaande aau haar overlaat. Men spreekt te Berlijn thans over het aanleggen te Vlieringen in plaats van te Rot terdam, omdat Rotterdam te veel oponthoud geeft, omdat de Duitsche atoomschepen te grooten diepgang tullen hebbeu 24 in plaats vau 20 voet en ook omdat de havenkosten te Vlissingen veel geringer tyn. De Rjjksdog zou echter de beslissing in deze aan de Regeering overlaten. In de Re/ormdnh te Liverpool ie de heer Goschen opgetreden, om hulde te brengen aan den held dien Engeland iu Soedan verloren heeft, de verdien sten en de uitstekende hoedauighrden te herdenken van den generaal, die vjjf weken voor syn dood san eeu vriend te Cairo een brief sohreef, waarin deze woorden voorkomen „Vaarwel I Nooit zult ge weder iets van mjj hoeren. I|t vrees dat er verraders lijn onder het garnizoen en dat tegen Kersttjjd ]dl« voorby zal zijn." De held van Khartoem had bij zyne berekening zieh oen maand vergistdoch net treorige lof, waarvan hjj een voorgevoel had, trof hem. De lofrede, welke Gpsohen over hem •prak, werd gevolgd door een beschouwing over de Soedan-eipeditie, die, zoeals de spreker herinnerde, ondernomen wns geworden in het belang van Egypte, «Iu het buitenland moet men niet vergeten», zeide bij, „dat ons werk niet sleohts de verheffing van Engelauds prestige ten doel heeft, maar dat geheel Europa er door gebaat wordt." Met bijzondere zelfvoldoening constateerde de heer Gosoben dat in deze zaak Dnitsehland met Engeland sympathiseert. Ook verklaarde bij dat Italië's aanbod van bijstand hem genoegen doet, en de gevoelens van vriendschap welke matchen de twee natiën bestaan, stemmen bem tot vreugde. Wat de openbare schuld van Egypte betreft, keurde hij de houding van Rusland en Duitschland afnaar zijne meening had Engeland boe ernstig de toestand ook zy, de eischen der kabinetten van Petersburg en Berlijn niet moeten inwilligen. „Engeland moest zioh niet door andere mogendheden de handen laten binden," zeide de heer Gosoben aau het slot zyoer toespraak. Wolseley zond een bevestiging van den dood van Gordon; de lezing is echter eenigszins anders. Gordon werd gedood op weg naar hel Ooetenrijksch consulaat en wel door geweerschoten, niet door een dolketeek. Verder wordt van het oorlogstooneel bericht, dat Hassan Pacha met eea Egyptische korps aan den Boudan-veldtoeht zal deelnemen; hij zal den titel voeren van gouverneur-generaal van Soudan. Dit geschiedt op het advies van Wolseley, die hoopt, dat dit een gunstigen indruk zal maken en opgevat worden als een bewijs, dat Engeland niet voor- uemens is Soudan voor zich zelf te veroveren. In de Hongaarsche Kamer van Afgevaardigden is een stem opgegaan tot afschaffing van bet Hoo- gerhuis. Op het voorbeeld der radicalen in het Frausche Parlement deed de hter .Hermann, bij de voortgezette beraadslaging over het wetsontwerp tot reorganisatie van het Hoogerhuis, het voorstel dit at te schaffen. De minister-president, Tisza, ver dedigde het behoud van de Maguatentafel, en uitte den wenach dat het ontwerp wierd aangenomen zooals bel door de regeering is ingediend. Hij verklaarde tevens, de priucipieele grondslagen waarop het berust te zullen handhaven, en meende dat, indien hel noodig mocht zijn enkele artikelen te wyzigen, dit aan bel Hoegerhois zelf behoort over- gelaten te worden. Alleen wil hjj intrekken de bepaling, dat bij de eerste benoeming van leden van het Hoogerhuis iu aanmerking moeten komen diegenen, welke in de laalstverloopen drie jaren geregeld de zittingen van het Hnis hebbeu bijge woond. VEILING 16 FEBRUARI. Hnis met Bovenwoning, Bogen, O 144, en Huis Raam, O 166, 387').k. G. van Oudenallen te Oudewnter. 3 Huizen met bovenwoningen. Bogen, O 143, 142 en 141, *520.k.J. van Knijk. Huis Komijnsteeg, K 47, 950k.I. Duys. Idem Vogelenzang, M 7 2, ƒ041).k.: G. C. Bruijnel. Idem met bovenwoning, Vogelenzang, M 18, 1675.k: G. A. Fischer. Perceel Bouwgrond, Korte Akkeren, P 337, ƒ150. k.T, de Jong Cz, LIJST vnn onbekende brieven welke door lusscheu- komst van het Postkantoor kunnen worden terug- bekomen. Pleuje Keetele Vosz. Boskoop, mej. S. Keizer. Brumroeu, J. Vispaei. Rotterdam. van het hulpkant. BERKENWOUDE. Arie Boom. Haastrecht. BRIEFKAARTEN. Mej. S. Keizer. Bruramen Verzonden geweest naar DUITSCHLAND. van bet hulpk. MOORDRECHT. Klaas Boersema. Duisberg. GEBOREN 18 Febr. Jobannes ConaUntinus, ouders J. C vau Dongen en C. C. Blom. 14. Tryolje, ouders R. Gra- vestijn ee L. Fiegen. 15. Jan, ouders G. Kooij eu W. van Eekeren. Daniel Pieter, ouders L. J. Boot en P. 8. Spruit. 17- Elizabeth, ouders H. ter Wal eu L. C. de Bruyn. OVERLEDEN s 15 Febr. F. den Hollander, 9 n. - W. Bron, 62 j. GEBOREN. Neeltje Anthooia, onder» A. Wtnavoen en W. Verduin. Adriauus, ouders M. Zijderlaan en N. Fyao. Klaas, oudera H. J. Burger en C. Kortlever. ONOERTROUWD. A. Rijkaart en F. Anker. GEBOREN. Geertruida, ouders H. Kemp en A. Stolwijk. Cornelia, oudera G. van Elteren en G. Vergeer. Heu- drikuB Cornelia, ouders H. Vergeer en A. van Beek. Gtr- rit, ouders W. Uittenbogmrd en D. Graafland Johanna, ouders H. Stolwijk eu J. van Eyk. GEBOREN. Jan, ouders P. de Man en E. den Uy). GEBOREN. Franoyntje, ouders H. den Toom en F. Ruis. Leendert, ouders A. Bontenbal en B. B. v. d. Starre. OVERLEDEN. C. de Jong, 8 j. BS M. J. W. FEIJEN, die, ook namens wederzijdsche Familie, hunnen harteljjken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bjj hun Huwelijk ondervonden. Gouda11 Febr. 1885. V Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, zoowel van hier als elders onder vonden, bjj het verlies van mijn innig geliefden Echtgenoot, betuig ik ook namens mijne Kin deren en Behuwdkinderen, mijn oprechten dank. Wed. C. A. SCHOUTEN— Gouda15 Febr. 1885. Hoefbumek. Voor de vele bewijzen van deelneming zoowel van hier als elders ondervonden, betuigt ondergeteekende ook namens zijne beide kin deren zijn hartelijken dank. J. G. BELONJE. Gouda17 Februari 1885. De ondergeteekende betuigt, mede na mens haar Broeder en Zuster, haren hartelijken dank voor de belangstelling, gedurende de ziekte en bij het overlijden van haar geliefden Vader onderyonden. Uit aller naam, ANNA VRANCKEN. Gouda, 17 Februari 1885. De ondergeteekende heeft de eer zijnen ge- achten Begunstigers te berichten, dat zijne TIMMERMANSWINKEL gevestigd blijft op de oude plaats, terwjjl de ingang tot zgn winkel op de Groeneweg is. Orders worden tevens aangenomen ten zijnen woonhuize Westhaven B. 164a. Men biedt TE HUUR aan eene flinke met of zonder Kost. Adres onder No. 1081 aan het Bureau dezer Courant. WITTE en LICHTE Op DINSDAG 24 FEBRUARI 1885, des namiddags ten 5 uur, zal in de beide school lokalen de INSCHRIJVING worden ge houden vau kinderen, wier Plaatsing men ver langt met ingang van 1 April 1885 op de 1» en 2« Openbare Bewaarschool. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de aanplakbiljetten. Namens de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, De Secretaris, Mr. J. FORTUIJN DROOGLEEVER. Gouda, 10 Februari 1885.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2