I BINNENLAND, 1 If «)(HK Zondag 22 Februari. 3200. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BER? zal voor rifteljjke is toe- 1885. BONS laarmede in ede in vijf I rde >f-w 1 groeiende )gden weg, OLM 's >lthe, ITHMA v7 Staten-Generaal. Twut» Kamzu. zitting van Vrijdag 20 Februari .ES GOUDSCHE COURANT V Gouda. thandelaren- lare gunstig de bh. Poolman. erkiexend wordt lalde prijs, ba rs ter beschik- ieelmeeater van lieer rt, iER. )LTHE rygen bjj den iretten geeft icbting. In OPWEKKEND PRTSV^KDftUVENO (MOEDE IQOTE ZWMCTE 1.00. in de Avenue de l’l diefstal inbraak Ie, heraiening der eyoedeed in 1877, ins voor de Grond- ONS van liver plant- eetlnat niet aangenaam, In doozen n Straatweg 'IN8DAG 24 n elf uur, in iven, in het jaar, VER- nn te doen ia, zeide apr. zal wel dit zyn zich te «enden tot de Kamer van Koophandel te dezer stede en dit Collegia te kennen te geven dat bet ingedieud wetsontwerp alleazins bezwarend, doodend voor da industrie en bijgevolg een ramp voor one vaderland moet worden geacht, om welke reden de hoop mag worden uitgesproken dat de Kamer vrijheid zou vinden den Minister in ongunstigen tin te advisee- ren. Namen, bet Bestuur .telde de voorzitter voor zich in dien geest tot de Kamer te wenden, welk voorstel met algemeene .temman nerd aangenomen. Hel adres aan de Kamer zal all. tabak.- en siga renfabrikanten in deze gemeente ter leekening worden aangeboden. Uit verdere mededeelingen bleek dat de Minister do adviezen der Kamer, gaarne vóór 1 Maart e. k. wenscht te ontvangen, zoodal er eenige baast by de wak ia, doch teven, dat nog niet alle Kamer, (b. v. die te Groningen en Delft) bel verzoek om advies hadden ontvangen. Het algemeen debat en hel debat over de mot e- Borgesios werden voortgesel. De heer Sobaepman bestreed de dichterlijke vrijheid van dec beer Lohman, die van algemeene weusebe- lijkheid van grondwets-berzieniug had gewaagd. Een groot deel der Katholieken ziet dit niet ia. Even min wat de wenscb van ceu.ue>verlaging algemeen. De motie Borgesiua bestreed hij sterk. Wal de heer Heemskerk uu aankondig kiestabel, was hetzelfde als Kam toen echter voor de Schoolwet, m wet, du. uu veel gewichtiger. 1 De motie was onaannemelijkI program tot grondslag «n streAa Voortzetting der beraadslaging op Maandag a. a. ten 1 ure. Ergerlyk is het zooals mms, by het aleggea vaa getuigenis, met de waarheid wordt omgesprongen. De correetionneele zitting der Rechtbank te Assen leverde dasrvan Woensdag-ocbtead weder een bedroe vend staaltje. Niettegenstaande de President eenige getuigen in een zaak van moedwillige mishandeling op het gewicht van den eed wees en ben aanried dienaangaande voorzichtig te zijn, legde een van hen, E. D., boerenknecht te Dwingelo, een getuigenis af ge heel in stryd met hetgeen by in het verhoor van den Burgemeester had verklaard en gaf zulke blijkbaar mot de waarheid slrydige antwoorden ten gunste dor be klaagden, dat de Rechtbank, op requisitoir van bet O. M. zijn onmiddellyke inhechtenisneming gelastte. (Juer Ct.) By een juwelier te Parijs, Gabriel geheeten, wonende J --- ‘.’Opera, is eeu allerbrutaalsle gepleegd. De dieven hebben, zonder eenige van buiten, enkel met valsche sintels, den winkel weten binnen te komen hebben zich toen vau het kostbaarste meester gemaakt. Ook hebben zij een ijzeren kial achter in den wiukel, waarin eeue hoeveelheid brillanten, parelen, smaragden, enz. onder welke drie halssnoeren, die 'a daag, lot uit stalling dienden en eene waarde haddea van 10,000, 75,000 ra 30,000 fr., met geweld opengebroken en geplunderd. Er is voor een waarde van niet min der dan 800,000 a 900,000 fr. gestolen. GOUDA, 21 Februari 1885. Donderdag 26 Februari a. at. heeft de zesde sbonnementsvoor.lelling plaat, van de Vrreeniging Hel Nederlandtch Tooneel. De Rolterdamsche af- deeliug zal dan opvoeren Du Wuttioï Man, drama in 4 bedr. door E. Na. en A. Aruould. Daarin treden o. a. op de dames Cath. Beeremans, Burlage-Verwoert, Jeanne de Groot en de bh. Haspel., Jan C. de Vos, Le Gras en Tol nastokje wordt gegeven Ezne Vzhuissino, blijspel in 1 bedrijf naar 't Fransoh door Rosier Fsassen. Daarin treden op mej. Jeanne de Groot, mevr. Poolman en de beer Jan C. de Vos. Gisterenavond had, op daartoe gedane uitnoo- diging van de bb. Van de Garde en Vryland, D. G. van .Vreumiugen en C. G. van der Poet, in bel bovenlokaal van hel Café Vrede Be/t' rene vergadering plaats van tabaks- en sigarenfa brikanten, naar aanleiding van bet oulangs inge diende wetsontwerp op den tabaksaccijns. De beer C. G. van der Post opende de ver gadering met alle aanwezigen welkom te beeten en zyn genoegen te betuigen dal zoo vele belang stellenden waren opgekomen, daar hel noodig ie dat de fabrikanten zich vereeaigen om den storm te bezweren, die bén of beter gezegd on. vaderland boven het hoofd hangt. Spr. herinnerde daarop met een enkel woord hoe reed, in 1875 een der- gelyk wetsontwerp als thans ingediend, vencheen, del eehter geen wet werd, om vervolgen, de hoofd bepalingen van het than, ingediende mede te deelen: aceiju. van 12 per 100 kdo behalve den accijns hwoerreoblan 1 voor tabak ia bladen of rollen, van 18 voor bewerkte tabak', .vari 80 voor sigaren en sigaretten, alles per 100 kilo enz. Spr. vroeg boe is bat mogelijk dal de Minister thans, terwyl men zich alom beijvert op kunstmatige wijze in de behoefte aan werk te voorzien, een wetsontwerp in kan dienen, dal seer vele werklieden hun arbeid zal ontnemen Wal baat het toch of de fiscus al aan den eenen kant voordeel trekt uil den voorge.telden accijns als aan den ouderen kant duizende werklieden daardoor brovdeloo. zullen wordeu gemaakt P En dal toch zal het geval zijn zoo hel wetsontwerp wordt aangenomen, want dit zal uoodzakelyk grooten achteruitgang van de fa- brik.tie ten gevolge hebben. Nederland is geroepen op het gebied van den labak.baudel eeu eerste plaats in te nepten in de wereld en werd reeds een hoofdmarkt, die als de stapelplaats kon be schouwd, waar de tabak nit alle oorden werd heengevoerd. Waarom was dat zoo Omdat hier te lande geen drukkemle bepalingen bestonden, die een gewenschte ontwikkeling in den weg stonden. Spr. wees als een waarschuwend voorbeeld op hot naburig België, hoe sinds 1883, toen daar een ver hoogde belasting werd ingevoerd, de handel is gaan kwynen, dat o.a. ten gevolge had dat twee vau de groot ste fabrikanten uit Antwerpen vertrokken en zich naar Nederland verplaatsten. Spr. betoogde daarop korte- lyk «ie eigeulyk bet meeste voordeel zou hebbeu van den voorge.telden maatregel, te welen: ante Duiltche naturen, om tot het resultaat le komen dat, werd hel ontwerp aangenomen, da haudel in ons land voortui! een zeer zwaren stryd zou le voeren hebben voor zyn bestaan. Het ontwerp moet derhalve «orden afgekenrd zoovel in *t belang van den werkman als in dal dtr industrie en van den handel en de goedkeuring een ramp «orden geacht voor bet vaderland I Spr. stelde daarop de vergaderiugvoor eene commissie b. v. uit 5 personen bestaande te benoemen om de verdere leiding op zich te nemen, doch op voorstel van den heer J. van Reedt Dortlanil noodigde de vergadering de drie heeren, die de oproeping deden, uit bedoelde Commissie te vormen, «aartoe deze zich bereid verklaarden, terwyl de heer C. G. van der Post het voorzitterschap bleef «aarnemeu en de heer D. G.van Vreumingen zich belastte met de funotiën van Secretaris. Laatstgenoemde las daarop eeu uil- gebreid uittreksel voor van het Wetsontwerp en de Memorie van Toelichting, «aarna de Voorzitter •He aanwezigen in de gelegenheid stelde naar aan leiding daarvan inlichtingen te vragen, opmerkingen is maken enz., waarvan echter weinig gebruik werd gemaakt. De Voorzitter deelde daarop mede dat de Minister het advies heeft ingewonnen van de Kamers van Koophandel omtrent de raak en het eerste wat Gouda en Co., Boek- 'odellen ter informatien bad geen politiek jHna om te doen voorkomen,dal da liberalen een party vormden. Dat het Kabinet de zaakwuroemer der Rechlerzyde zou zyu, onlkeut hy teu sterkste. De Recbtersyde vormt enkel een toevallige meerderheid en wil, kan noch mag portefeuilles opuemen. De uiting van den beer Vau Houten over de verderfelijke Ency cliek en Sylabus schreef hij toe aan bel bewustzyn, dal juist die leerstellingen het best de sociaal-democra- lie kunnen bestrijden. De beer Vermeulen bestreed ook de motie. De noodzakelijkheid tol grondwets-bersieaiug wu vol strekt niet algemeen erkend. Census-verlagiug moest geleidelijk geschieden. Herziening der kiestabel achtte hij wensohelyk. De heer Beelaerts drong bij de Regeering aan op bezuiniging in de organieke wetten voornamelijk ten aanzien van bet ouderwijs en de medische politie. De beer Vau vier Kaay verdedigde de motie eu laakte de houding van de overzyde. De heer De Beaufort zegt dat hem de loop der algemeene beraadslaging zeer verbaasd beeft. Het ie .enigszins als iu 1853. Toen was by de verkiezingen de leusgeen Bisschoppen. Maar nauwelijks wu de nieuwe Kamer bijeen, of men boorde er niet meer van spreken. Thans was by de jongste ontbinding degroote leus breken met de beslaande regeling van het onder wijs.' En uu boort men er niet meer over spreken. Men loopt er ovrr heen, maar vraagt naar de be ginselen der liberale party. Doch die zyn bekend; zy zyu sedert 1848 herbnaldelyk ontwikkeld en be streden. En wal sy thans wil is, dat niets worde geschoven tussohen de herziening van de Grond wet Dat nu herziening van de kiestabel geen ver schuiving zou veroorzaken, is niet aun te nemen. Spr. neemt aan, dal de motie is een partijkiezen van de liberale party enwaar de heer Sohaepman gezegd heeft er niet mede te kunnen gaan, daar vreest spr. dal zy weinig kans van aanneming heeft. Doch spr. meent dat de tegenwoordige houding der Re geering geenszins strookt met hetgeen door haar vroe ger is verklaard. Blyft de Regeering echter by het denkbeeld om thans wijziging van het kiestabel iu te dienen, dan meent spr. dat de nieuwe verkiezin gen eerst moeten plaats hebben te gelijk met die, welke na het uitspreken van de noodzakelijkheid vso Grondwetsherziening moeten volgeu. In dat geval alleen kan de herziening van de kiestabel geen vertraging vrroorzaken. De Minister van Binnen). Zaken ontkent dat de regeering ontrouw is geworden aan haar programma. De begrooting levert het bewys van tegendeel. Hy Mstrydt vervolgens de motie Borgesiua. De hh. Roëll en Savornin Lohman voerden durop nog het woord. Xj De dieven hebben zich alleen meester getankt ven die voorwerpen, welke geeo merk of oyfer dragen. Zoo hebben zy de horlogee alle onaangeroerd ge laten. Eerst toen de bediende des ochtends le 2 W» den winkel opende, heaurkte hij wal er ‘e aaohla gebeurd wu. Oumiddelltjk werd een oomaiisuria van politie gewurschuwd. Uit het voorloopig onder soek ie gebleken, dat de dieven goed bekend moeten zyn met de gewoonten van hel huis en het perso neel, en dat sy minstens met hon drieën moeten zyn geweest. Te Breskens leeft nog een oud-strijder uit Napo leons's leger. Het is de heer Verlinde, die Dinsdag a. s. zijn 93sten verjurdag hoopt te vieren. Hy wérd in 1792 te Terneuzen geboren en moeet op ruim 20 jarigen leeftijd zich onder Napoleon’a vanen scharen. Toeu Napoleon zijne legermacht bjj Leip zig umeutrok, maakte ook by deel nit daarvan. De veldslag, die over het lot van volken moest beslissen, werd geleverd. Zooals men sich ul her inneren, werd door het te vroeg springen van de brug over do Elster (19 Ooi. 1813) een groot ge deelte van hei Fransche leger afgeeneden en krijgs gevangen gemukt hiertoe behoorde ook Verlinde. Hy werd naar Oostenrijk gevoerd en nam, door slechte behandeling durtoe gedwongen, dienst by het Oosteurijksche leger. Gedurende dien tyd be zocht hij vele steden in Oostenrijk ea nam deel aan een krijgstocht naar Italië. Toen in 1815 de tyding kwam van Napoleou’s terugkomst van Elba trok bij als Oostenryksch soldaat met het leger naar den Rijnkant. Hij besloot te deserteeren en naar Nederland terug te koeren. In de nabijheid vaa Wiesbaden volvoerde hy zyn plan, doch werd door de Franeohen gevangen genomen en nur Lyoa ge voerd. Na den slag by Waterloo werd hy tegen andrre gevangenen uitgewisseld. Van de 17 kame raden, waarmede hy «as uitgetrokken, keerde hy alleen terug. Meer dan 60 jaren heeft Verlinde daarna als beurtschipper tusschen Breskens en Middelburg geva ren en genoot hy iedere vertrouwen. Hij slyt nu zijne laatste dagen iu niet zeer ruime omstandigheden. Terwyl de vereeniging Bet Frietche Rmdeee-itam- boek voortdurend de meest gewenschte belangstelling en deelneming ondervindt, kan dit van Bei Paar- denetamboek nist worden gezegd. Naar het sohyot, zien de meeste fokkers er nog niet bel nut vso in, en meenen zy, dat eene voor andere diensten minder geschikt geworden merrie nog goed genoeg ie voor de fokkery. Slechts enkele gebruiken daartoe jonge, kracbtvolle, uitmuntend gevormde moeder- dieren; en nu is het van groot gewicht, de af stamming van deze exemplaren te volgeu en, zoo eonigezins mogelyk, de afstammelingen te verbeteren door stelselmatig de beat by elkander voegende fokdieren te paren. Het bestoor van Bet Paardea- etamboeh doet alles wat het kao, om ook bier de Hoest en jents. t HOLM, feisf. C. THIM

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1