t Buitenlandsch Overzicht I INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Moordrecht: Gouderak Stolwijk maar die tan C. J. Boele Zn., te Kampen, welke, 'i z'g dan voor 1000 of een andere som, dat recht kocht. Behoort dit - vraagt het Nieuwwaaraan dit berioht is ontleend - nu alsmede tot de bene- fietjes van den wedstrgd, en valt ook dit in de termen van buitverdeeling Naar aanleiding eener vraag over den tegenwoor- digen toestand der Tuinbonwsohool in de Water graafsmeer deelt de Red. van Sempervirens mede, dat op 2 Februari jl. de lessen aan de Tuinbouwschool Am sterdam met 26 leerlingen hervat zijn. Het tegen woordig bestuur van die inrichting, na wellicht al te lang gedraald en geaarzeld te hebben, is eindelijk in den laatsten tijd tot doortastende maatregelen over gegaan. Voor jle verschillende vakken van onder- wys zgn meerendeels nieuwe leeraren aangesteld, waaronder een voor het onderricht in de Maleische taal voor de jongelieden, die later een werkkring in Oost-Indië mochten vinden, en verder wijst alles blykbaar op eeue nieuwe en zoo wij vertrouwen duurzame hervorming. Er schgnt een misbruik in den dienst der postergen te bestaan, dat bijzonder geschikt is om het vertrouwen in dezen dienst te schokken. Het aohijnt nl., dat niet alle drukwerken door de post in handen van de geadresseerden komen, meer bepaaldelijk zoodanige waarvan de niet-ontvangst afzender en geadresseerde onbekend kan big ven, zooals van de bekende modeboekjes en dergelijke. De heer C. J. Langendam, boekdrukker en uitgever te Utrecht, heeft dienaangaande (met zgn Betrekking- gids) een soodanige ervaring opgedaan, dat hij ge meend heeft, in een adres aan den Minister van Financiën dat wezenlijk aangelegen punt onder de aandacht te moeten brengen. „Hebzucht" of „ge makzucht" van sommige bestellers noemt hij als de oorzaak van de niet-bestelling var. bedoelde druk werken. De adressant verzoekt Z. Exc., „die maat regelen te willen nemen, welke de Minister ter be straffing van bet gepleegde verzuim oorbaar acht en noodig oordeelt om voor het vervolg een misbruik te voorkomen, dat zeer nadeelig in veler belangen ingrijpt." Het Statistisch Instituut te Amsterdam heeft aan een aantal landbouwers en veehouders, aanvankelijk alleen in Noord- en Zuid-Holland, later ook in andere provinciën, een circulaire gericht, waarin ge wezen wordt op het hier te lande bestaande gemis aan een hoogst belangrijke bron van kennis van den economischen toestand des volks, die in sommige landen meer of minder volkomen bestaat, nl. de statistiek der arbeidsloonen. Het Instituut wenscht pogingen aan te wenden om in dat gemis te voorzien en richt daarom aan genoemde landbouwers het verzoek, in een bij de circulaire gevoegden staat, te willen opgeven hoeveel arbeidsloon in de jaren 1883 en 1884 zoowel aan hun verschillende dieustboden als aan de daglooners is uitbetaald. De zaak vindt steun by de Holl. Maatschappij van Landbouw, welke de leden nitnoodigt de gevraagde inlichtingen te verstrekken. In Duitschland, waar bet turnwesen aanmerkelijk hooger staat dan hier en de beoefening van de gymnastiek algemeen als nuttig en noodzakelijk wordt erkend, zal in Juli van dit jaar het 5jarig Bondsfeest, en wel te Dresden, worden gevierd. Men is reejls druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden en te oordeelen naar de opwekkende berichten, die reeds •nu herhaaldelijk van de Duitsche vrienden werden ontvangen, belooft het feest schitterend te worden. Dat er voor de Nederlandsche gymnasten, en allen die belang stellen in lichamelijke 94)voeding, veel zal zgn te zien en te leereu, is ontwijfelbaarte meer omdat ook verschillende buitenlandsche turn-corpo- ratiën zullen vertegenwoordigd worden om aan de lichaamsoefeningen en den wedstrijd haar beste krachten te doen deelnemen. Ook het Nederlaodsch Gymnastiek-veibond zal een flink aantal krachtig ontwikkelde gymnasten afvaardigen om onze nationale eer in Duitschland te handhaven ten einde bij onze Dnitsohe naburen voor goed het deuk beeld uit te roeien; dat wy, Hollanders, op dit gebied nagenoeg niets beteekenen. Ter verwezenlijking van het doel heeft zich eene commissie samengesteld, welke in het belang van eene degelijke eu talrijke vertegenwoordiging zal arbeiden. Uit haar midden is een regelings-comroissie gekozen, aan welke alle voorbereidende werkzaam, heden zijn opgedragendeze bestaat uit de hh. F. H. Streubel, K. Muller, B. C. M. Mants en Th. Ingenohl, van Amsterdam, S. van Aken en A. van IJzeren Jr. van Rotterdam, en W. Eymers van 's Gravenhage. Dezer dagen vergaderde deze co«omissie te Gravenhage ter bespreking en vaststelnug der hoofdpunten. Naar de Werkmansbode verneemt, worden door een vereenigiug op nijverheidsgebied te Amsterdam pogin gen gedaan, om tot de oprichting van eeu „Werkmans beu rs" te geraken. Tot het instellen van een onder zoek en het uitbrengen van een advies omtrent inrichting enz., is een commissie benoemd, waarin bg voorkeur personen buiten den kring der Ver- eeniging en daaronder ook hoofden of leiders van werklieden-vereeniging, zitting hebben. Bg de beoor- deeliug van een en ander zal op den voorgrond worden gesteld, aan de zaak niet een uitsluitend plaatselijk maar een nationaal karakter te geven. In verband met hetgeen bij herhaling zelfs nog korten tyd geleden, in bet Berliner Tageblatt en daaruit in onze pers overgenomen - gemeld werd, betreffende het lichtvaardig aannemen in Nederland van Duitsche onderdanen voor den militairen dienst in onze koloniën, deelt de Zw. Ct. de volgende wetenswaardige bijzonderheden mede. Blijkens een schryven van het Landrathsarat Recklinghausen in Westfalen, is in den loop van het jaar 1884 de Gemeinde Vorsteher Renuebaum van zgn ambt ontzet en rechtsingang tegen hem verleend, wegens het verschaffen van een valsch attest aan den persoon van Wilhelm Pröllenarndt, die daar mede trachtte te Harderwijk dienst te ueuen bij het koloniaal werfdepot. Bovendien is in in de laatste dageu van de maand Juli van datzelfde jaar door het Bezirksamt Lichtenfels aan de autoriteitent hier te lande kenbaar gemaakt, dat de burgemeester Heuman van Micbelau disci plinair zou worden gestraft, ter zake van het uitreiken van een bewijs van goed gedrag aan zekeren Andreas Fischer, die meermalen voor diefstal veroordeeld werd, en die dit bewijs aanwendde, om bij bet Nederl. Indische leger in dienst te kunnen komen. Uit een en ander blykt das, dat de oorsprong der valsche papieren, voor een goed deel misschien, kan gevonden worden, waar niemand die zou zoeken, nl. op de bureaux van Duitsche ambtenaren zelve. De beide hier aangehaalde gevallen werden aan het licht gebracht door een onderzoek, ingesteld van wege het commando van het koloniaal werfdepot zelf, dat zoo herhaaldelijk en zoo hevig wordt aaugevallen wegens die valsche papieren. Tégen ontduiking van het zegelrecht bevat het ministeriëele ontwerp de volgende nieuwe voorschriften: Art. 18. Hij, die zich voor den rechter of bij eenige andere gevestigde autoriteit beroept op den inhoud van eenig zegelplichtig stuk, zonder dat stuk over te leggen, zal gebonden zijn tot voldoening van het Wegens dat stuk verschuldigde zegelrecht en van de boete die verschuldigd zou zijn, indien het stuk, behoorlijk onderteekend, op ongezegeld pa pier gesteld ware, tenzy bij doe blijken, dat het stuk behoorlijk gezegeld is, of dat het niet in zijn bezit is. Indien het stuk later ter zegeling aangeboden wordt, zal bet betaalde strekkeu in mindering van hetgeen dan zal blyken verschuldigd te zijn. Art. 19. Wanneer in een openbare of onderbandsohe akte eenig, onder eeu of meer der partijen of ouder- teekenaren dier akte berusteud zegelplichtig stuk, (authentieke akten of afschriften daarvan uitgezon derd), wordt beschreven of vermeld, dan zal in die akte, ook al is niét krachtens of ten gevolge van zoodanig stuk gehandeld, moeten worden opgegeven indien het stuk ongeregistreerd is bet bedrag van hel zegel, gebezigd voor het beschreven of vermelde stuk, en indien het stuk geregisteerd is, de dagtee- kening en bet kantoor der registratie. Ingfeval bet stuk buitenslands opgemaakt is, moet daarvan mel ding gemaakt worden. Indien volgens die opgave het beschreven of ver melde stuk niet van belioorlyk zegel volgens de wet is voorzien, zal de houder daarvan verplicht zijn tot voldoening van het wegens het stuk verschul digde zegelrecht en van de daarop verschuldigde boete, tenzg bij door overlegging van het stuk be wijst, dat het behoorlijk gezegeld was, en behoudens verhaal op hem, door wieu het zegelrecht en de boete volgens deze wet moeten worden gedragen. Hg, die in stryd met de waarheid verklaart, dat het stuk van voldoend zegel is voorzien, of geregis treerd is, of buitenslands opgemaakt is, zal gestraft worden wegens vnlschheid m geschrifte. Een belangrijk voorstel is gedaan door een Fran- schen ingenieur, nl. om de onderzeesche kabels Je gebruiken ten behceve van bet overseinen van berich- teu van schepen in vol zee naar het land. Volgens zgn voorstel zouden de kabels op korte tusschenruimte van draden voorzien worden, wier ééne einde op de oppervlakte van de zee drijft en door middel van hetwelk de schepen, die van den toestel zijn voor zien, zich met het land in verbinding kunnen stellen. Dit denkbeeld zal nu dezer dagen in uitvoering gebracht worden met den kabel van Marseille naar Algiers. Prof. Justus Von Liebig had eens een aardige ont moeting. Een boertje uit den omtrek was naar Gieszen gekomen met een mand met eieren, waar onder eenig zilvergeld verborgen was, bestemd om daarmee zgn belasting te betalen. De boer had 't ongeluk zgn mand te laten vallen en de eiereu bra ken; doordien ze niet bgzonder versch meer waren en dut zwavelwaterstofgas omwikkelden, werd 't zilvergeld koolzwart en de ontvanger der belastingen weigerde het aan te nemen. De boer was radeloos. Gelukkig kwam hem een bekeude tegen, die hem aanraadde naar prof. Von Liebig te gaan, die hem wel helpen zou. Hij deed het en bij den beroemden scbeiknudige toegelaten vroeg hij„Ben jij die Lie big, die zwart geld weer blonk maakt?"„Ja, dat ben ik." In weinige minuten na 't verhaal van 's mans wedervaren was het geld door aanweuding van eenige zuren weder glimmend. Ons boertje had verbaasd gekeken eu lachte hartelijk toen hij 't blanke zilver in handen kreeg. Nu, vroeg hij „wat kost me dat?" „Niets." „Kom kom, voor niets kan je toch niet vervengeneer je maar niet, wat kost het?" „Ik zeg u: niets, waarde vrieud." „Kom hernam de buitenman en hij legde een schel ling op tafel laat je knecht er dan een borreltje voor nemen." Zoo ging hij been. Die „knecht" was niemand anders dan 's professors adsistent, dr. Nieraeyer. Van het vonnis door den kantonrechter Carré te Parijs gewezen over het kiesrecht der vrouw, zendt men het Handelsblad de volgende parodie: „Ook in den dierentuin, en wel in de afdeeling der vogels, is onlangs de vraag behandeld of het wijfje volgens de bestaande wetgeving het kiesrecht mag uitoefenen. Er bad zich nam. bet vreemd geval voorgedaan dat twee vrouwelijke vogels aanvraag deden om op de kiezerslijst geplaatst te worden; de laatste, een gehuwd wijfje, bijgestaan door het mannetje, daar zij, door baar huwelijk voor de wet niet meer op den eereuaam van volwassen dier mocht aanspraak maken. „De rechter heeft echter bij een uitvoerig toe gelicht vonois den eiech ontzegd. „Na eene beschouwing over de vroegere of latere grondwetten waarin steeds vèn „animal" wordt ge sproken bij de uitoefening van burgerschapsrechten eu dat woord te hebben opgevHt in de beteekenis van „maunetje", niet van „dier", gaat de rechter aldus verder: „„Aangezien wij, mannelijke vogels, een kieswet ge maakt hebben, die eischt dat de eitoyeos in het volle bezit ziju van hunne burgerlijke en burgerschaps rechten; Aangezien wij mannetjes zoo verstandig zgn ge weest, genoemde burgerschapsrechten slechts aan om zelf toe te kennen, daar wg bgv. in overeenstem ming met het recht van den sterkste en de wet van het eigenbelang ons zelf de uitoefening van het recht eu de beste postjes voorbehouden hebben; „„Aangezien wij aan de wijfjes evenmin het volle be zit hebben gegeven van de burgerlijke rechten, daar wij bepaald hebben dat een Fransch wijfje geen Fransch wijfje meer is zoodra zij een vreemden vogel tot echtgenoot neemt en ook als moeder natuurlijk geen ouderlijke macht over hare kleintjes mag uitoefenen, omdat, zooals wij boven reeds zagen, zij door haar hnwelyk in een toestand van tweede kindsheid vervalt „„Aaugezien |de bewering, als zonden de woorden „iedere vogel", in vele wetten voorkomende, aan raannelgke zoowel als vrouwelijke vogels dezelfde rechten verleenen, op een dwaling berust. „„Zoo volgt uit dit alles logisch dat het wijfje geen kiezer kan zijn omdat zij geen bnrger isdat het wyfje geen bnrger is omdat zij zekere voor rechten aan bet burgerschap verhouden mistdat zij genoemde voorrechten mist omdat het in de wet staaten dat het in de wet staat omdat wij man netjes die wet gemaakt hebben zonder natuurlijk de wijfjes daarbij te raadplegen 1 „„Dus verklaar ik, dat met betrekking tot het kiesrecht de mannetjes en de wyfjes nAllemaal vogels zijnf riep een kind dat juist voorbijkwam." De tot het wetsontwerp tot wijziging der Drankwet behoorénde stukken zijn rondgedeeld. Na het adries van Gedep. Staten en van de ambtenaren van het Openbaar Ministerie te hebben ingewonnen, is de Regeering te rade geworden, dat er vooralsnog van wijziging van de hoofdbeginselen der drankwet geen sprake behoort te zijn. De wet is nog te kort in werking om over het doeltreffende van bet aangenomen stelsel beslissende uitspraak le kunnen doen. Daarentegen is gebleken dat de wijze, waarop de hoofdbeginselen zgn uitgewerkt, in vele opzichten te wenschen overlaat. In het nieuwe wetsontwerp zgn dan ook een aantal veranderingen voorgesteld, welke ten doel hebben om, met behoud der aangenomen beginselen, de toepassing daarvan beter te regeleD. Voor zooveel het repressieve deel der wet betreft, lijn deze wijzigingen over bet algemeen in den geest van verscherping. Verder brengt het wetsontwerp verbetering in de 1e strenge preventieve bepalingen der tegenwoordige wet betreffende de gecombineerde bedrijven. Van hoeveel belang deze voor vele neringdoenden zgn, blijkt uit de omstandigheid, dat in het algemeen in meer dan een derde (in enkele provinciën zelfs meer ilsn de helft) der bestaande inrichtingen waar sterke drank in het klein wordt verkocht, tevens een andere winkelnering wordt uitgeoefend. (Er waren in het rjjk op 1 Mei 1884 29496 vergunningen krachtens grt. 28 der wet, 220 nndere vergunningen en 11574 gecombineerde neringen.) Vele duizenden zouden dos, bleef de bestaande bepaling van kracht, op l Mei 1885 te kiezen hebben tusscben den verkoop van sterken drank in het klein, en het uitoefenen der andere winkelnering, eo in vele gevallen kan slechts uit een vereeniging van beide bedrgveo een voldoend middel van beataao worden verkregen. De Regeering beeft echter niet uit 't oog verloren, dat de bezwaren tegen de ge- oombineerde bedrijven voornamelijk gelegen zgn in de verleiding welke deze inrichtingen opleveren, be paaldelijk voor vrouwen en andere niet aan sterken drank verslaafde personen, die in den winkel inkoopen komen doen. Aan die bezwaren wordt echter te gemoet gekomen door het tappen in zoodanige winkels te verbieden en alleen den verkoop van sterken drank by de flescb, kan of kruik te vergunnen. Na 30 April 1885 alzoo wordt de vergunning voor localiteiten, waarin een andere winkelnering wordt uitgeoefend of die met zoodanige localiteit binnen 'a buis gemeenschap hebben, bij tijdige be taling van bet vergunningsrecht skebts geacht verlengd te zijn onder voorwaarde w 1. dat de verkoop van sterken drank geschiede bij hoeveelheden van niet minder dan 8 deciliter en in gesloten fleischen, kannen of kruiken 2. dat in de voor het pnbliek toegankelijke localiteiten geen aangebroken vaten, flesschen, kunnen of kruiken, sterken drauk inhoudende, aanwezig mogen zgn, en 3. dat het drinken van sterken drank in die localiteiten niet worde toegelaten. Verder wordt voorgesteld om de koek- en banket- bakkers en confiluriers gelijk te stellen met de koffiehnishonders, restaurateurs en dergelijke per sonen. Onderscheiden colleges van Gedep. Staten achten die gelijkstelling, met de Regeering, billyk. Er is bier, zegt de Regeering, inderdaad geen sprake van een privilege ten gunste van deze personen. Integendeel, hun nering beeft zooveel overeenkomst met die van koffiehuishouders en restaurateurs, dat verschil van behandeling met terdaad ten aanzien van de banketbakkers een privilegium odiosum is. En daarbij komt nog dat bet schenken van sterken drank in banketwinkels veel minder aanleiding geeft tot misbruik, dan het gebruik daarvau in restauraties en koffiehuizen. In de groote machinefabriek en ijzergieterij van Farcot te Sl. Ouén, bg Parys, is sedert een paar maanden eene kraan van 20 ton draagvermogen in gebruik, die door eleetrioiteit bewegen wordt. De primaire machine, die ongeveer 100 M. van de kraan verwgderd is, werkt met eene snelheid van 1550 wentelingen per minuut, terwijl de op den heftoestel aangebrachte secondaire machine bij 1000 wentelingen in dienzelfden tgd vier paardenkracht ontwikkeld. Een rheostaat geeft gelegenheid om de snelheid, waar mede een last gestild wordt, naar verkiezing grooter of kleiner te maken. Daar overigens aan de kraan niets veranderd is, kan zij ook nog steeds met han denkracht in werking gebracht worden. Bg het lichten van groote stnkken gietijzer ontstaat op het oogenblik, waarop zg uit den vorm komen, een lucht ledig hierbij komt nog de luchtdruk, die op de geheele oppervlakte werkt, en waardoor het gewicht van den last vermeerderd, in vele gevallen zelfs ver dobbeld wordt. Ten einde nu elk ongeval te voor komen, heeft men den eleotrisohen stroom zeiven er voor gebruikt, om de zekerheidsgrens der belasting te bepalen. Zoodra deze het gestelde maximum te boven gaat, wordt nl. de stroom verbroken, en de machinist dus op die wijze gewaarschuwd. Voordat men tot eleotrioiteit zijne toevlucht nam, waren voor de bediening van die kraan 10 man noodig terwijl daarvoor thans een enkel arbeider voldoende is. Wan neer er stoornis mocht ontstaan, treedt het remtoestel van Mégy in werking, dit eene volkomen zekerheid waarborgt. Dat het de Engelsche Regeering thans ernst is met den Soedan-oorlog, blgkt uit de boodschap Van de Koningin, bij bet Parlement ingediend, waar- «j voorzien wordt in de behoeften aan soldaten. He beraadslaging over deze boodschap werd bepaald °P Maandag over acht dagen, terwijl op gisteren de beraadslaging is vastgesteld over de motie der conservatieven. De uitslag hierover blyft onzeker. Algemeen wordt tbans erkend, dat het oomogelijk voor Wolseley is den tocht naar Kbarthoem door te zetten, daar het hem aan de noodige artillerie ontbreekt om de vry sterke stad te beschieten. De bezetting van Metnmmeh wordt thans op acht a negen duizend man geschat. De correspondent van de Daily Telegraph zegt in een telegram uit Aboe-Klea van 18 dezer, dat de toestand aldaar ernstig is. Reeds in ons blad van Zaterdag maakten wij melding van den aanval, waaraan de brigade-Buller (voormalige brigade-Stewart) aldaar bloot stond. Gelijk men weet beeft, zij zich van Goebat naar Aboe-Klea teruggetrokken, doch werd op een afstand gevolgd door verscheidene houderden Arabieren van Metem- neb, met Remmington-geweren gewapend. Zij namen stelling op de zandheuvels io de nabgbeid, waar zij door bet terrein zelf goede beschutting vonden, en richtten den 17den een goed onderhouden vuur op de brigade. Generaal Buller beantwoordde met zijne Gardner-kauonneu, maar toch werden vyf man gedood en elf gewond, waaronder twee officieren, de kapiteins Walsh en Paget. Generaal Buller liet in aller^ drie verschan singen opwerpen, om zijn kamp tegen een aanval te beschermen, en ofschoon de vijand een sterke stelling beeft ingenomen, ia bg toch voornemens hem aan te tasten, althans eene poging te doen om die Arabieren terug te werpen róór de komst der 50,000 man van den Mahdi, die, naar men zegt, naar Aboe-Klea optrekken. Doch tevens beeft de generaal een boodschapper naar lord Wolseley gezonden met' de mededeeling dat zijn toestand moeielijk is, en om-hem versterking te vragen. Die versterkingen zijn, volgens de laatste be richten, reéds onder weg. Zoodra generaal Buller de noodige kameelen heeft ontvangen, zal hij zich van Aboe-Klea op de bronnen van Gakdoel terug trekken. Uit Aden wordt bericht, dat de Koning van Abyssi- nië zeer ontevreden is over de bezetting van Massooah door de Italianen. De Koning betreurt het dat de Koningin Victoria, welke onlangs door aen gezantschap hem de verzekering liet geren van haar vriendschap, niet wilde toestaan dat die stad bezet werd door de Aöyssiniërs, welke een onbetwistbaar reebt op Massooah hebben, maar wèUItalië, welke mogendheid bijna in het geheel geen recht op Massooah heeft, zelfs aanmoedigt zich daar te vestigen. De Koning verklaart ten slotte echter dalHhet hem veel ge- ooegeu doet, dat de Egyptisch-Mohammedaansche heerschappij ter kuste van Abyssiuië door een Christelijke vervangen wordt, en op grond daarvan gelastte bij aan de stedehouders met de Italiaansche civiele en militaire autoriteiten vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden. De commissie voor de Congo-conferentie beeft baar beraadslagingen ten einde gebrachtzg verleende baar goedkeuring aan het door Lambermont opge maakt rapport over den gebeelen arbeid der confe rentie. Heden of morgen houdt de conferentie zit ting en in het midden dezer week wordt zg ge sloten. Men verzekert te Brussel, dat de opvol ger van koloqel Frances Dewiuter, als gouverneur- generaal van den staat Congo, Stanley zal zijn. Stanley is eergisteren te Brussel aangekomen en on middellijk bij den Koning ten geboore toegelaten. Zoo als men weet, heeft de beer Germain bg de Fransche Kamer van Afgevaardigden, bg de behan deling van het wetsontwerp tot verhooging van de invoerrechten op granen en vee, een tegenvoorstel ingediend, strekkende tot een aanzienlijke vermindering van de grondlasten op ongebouwde eigendommen en tot verhooging van de belasting op alcohol. Door de commissie, welke dit voorstel onderzocht, syn, met behoud van het beginsel, eenige wijzigingen er in gebracht en zg adviseert tot de aanneming. Inmiddels heeft de rapporteur der oommissie over het protectionistische wetsontwerp ontslag genomen en wat de regeering betreft, deze wykt van het door haar ingenomen standpunt niet af. Zg zal het tegen- voorstel-Gerraain bestrijden, maar heeft naar het schgnt minder bezwaar tegen een tweede tegenvoorstel, dat in den boezem der oommissie is ontstaan, nl. dat van den heer Bissenil, die een perequatie (gelijke verdeeling) der grondbelasting wil. De Rykidagvcommissie voor de postspaarbanken heeft met groote meerderheid het ontwerp verworpen. Het centrum beschouwt die wet als een bijdrage tot ver sterking van de eenheid des Rijks en de centrura- ledec der commissie stemden dus tegenvan de overige in de oommissie vertegenwoordigde partijen behooren ook de vrijzinnigen tot de tegenstanders der wet en de conservatieven, die voor de rijks— postspaarkassen zijn, hadden Saksische leden uit hun midden in de commissie benoemd, die, evenals de Beieren en de Wurtemburgers, in de Rijkspoatspaar- kassen een inbreuk zien op bun voorrechten en dus jrit particularisme tegenstemden. Wat er nu van het wetsontwerp in den Rijksdag zal komen, valt moeilijk te zeggen. Gaan Polen en Elzassers als naar gewoonte met het centrum mede, dan komt er ver moedelijk niets van de invoering van de Rijkspost- •paar kassen. De aanneming door het Hongaarsche Lagerhuis van het ontwerp van wet tot reorganisatie van het Hoogerbuis, de Magnatentafel, valt niet meer te be twijfelen. De oppositie er tegen geldt niet de her vorming in beginsel, maar betreft slechts eenige punten van ondergeschikt belang. Ook de leden van het Hoogerbuis erkeunen de dringende nood zakelijkheid van dezen maatregel, zonder welken dit Staatslichaam ten eenenmale impopulair zon worden alleen willen graaf Andrassy en zijne groep het ge tal der door de Kroon te benoemen leden tot 50 of 60 beperken. VEEBETERING. In den staat van Trovidentiain ons vorig nr. opgenomen staat abusievelijk vermeld dat het getal donateurs vermeerderd is met 12, dit moet zijn 22. Mijnheer de Redacteur In nw geëerd blad van 13 Februari j. 1. no. 3196, komt voor: eeu bericht uit Reeuwijk, over verkoop van land in den gecombineerde^ Veen- polder onder Zwsmmerdam en Reeowijk, op den 11 Febrnari bevorens. De ondergeteekenden verzoeken U, mijnheer de Redacteur, eer.ige rnimte tot plaatsing der volgende aanvulling van dat bericht. Er is bier sprake vac een klein deel des Polders, sedert 1876 droog gelegden grond, polder-eigendom, (gewezen Compagnie van Polder Reeuwijk met dezen Polder) om allerlei, hier niet ter zake doende, redenen, pas in den herfst van 1884 gesplitst, en waarop even vóór den winter 1884—85, in zóóverre slechts de Keur is toegepast, dat die grond in Schotwallen lag, doch overigens nog nimmer deskun dige landbouwers behandeling beeft ondergaan. In dezen ruim 250 hektaren metenden Polder, zal men, voor, van af 1876, jaarlijks deskundig behandeld land, te vergeefs 1000 per Hectare bieden, zijnde nog kortelings geconstateerd in dezer- zijdsche vergadering vao Ingelanden op den 9 Februari j. 1. Het is aan ondergeteekenden gebleken, dat aan deze waarheid, uit onbekendheid er mede, onwille keurig en te goeder trouw door het eerste bericht is te kort gedaan. Hoogachtend, by voorbaat dankzeggende voor de opname UEd. Dw. Dienaren, W. VERWED, 7 j HOEK I G. KRAAN, p J. de JONG, Reeuw'Jk- Te samen iandbebouwende eigenaars van circa 100 hectaren land in den Folder. Andere bladen, die het eerste bericht hebben overgenomen, worden beleefd verzocht ook deze aanvulling daarvan over te nemen. GEBOREN21 Eebr. Jacobs Wilhelmina, ouders W. Bokhoven en A. C. Borkns. - Margaretba, ouders 3. van Loon en W. J. Steenwinkel. - 22 Klara Jo hanna, ouders J. Vonk en H. J. Vünk. OVERLEDEN: 20 Febr. N. IJpelaar, 7 w. - 21 A. Heerkens, 13 d. - 23. M. C. Sehiebroek, 7 m. - S. D. de Jong, wed. A. van Doin, 74 j. 3 m. GEBOREN. Adrianus Johannes, ouders H. J. Lanooy en G. van Deth. - Martijntje, onders J. Sloopendaal en W. Stolk. OVERLEDEN. M. Wendels, wed. M. Broekhui zen, 82 j. ONDERTROUWD. J. de Jong, 23 j. en J. van der Knü, 23 j. M GEHUWD. M. Snijker en P. de Jong. - J. ZwKgBg£b nenbnrg en A. M. de Wilde. OJpSTrïs GEBOREN. Gerrit Jacob ouders, K. Verdoold eu A. A. de Vreugt. - Willem Marinus ouders, G. Groenendijk en H. J. Scbeijgrond. OVERLEDEN. C. van Vliet, 43 j. GEHUWD. M. Verdoold van Stolwijk en M. de Jong. GEBOREN. Maria, ouders JBoth en J. Blonk. - Annigje Lens, ouders C. J. van Elk en.F. Rozen- daal - Klaas, ouders J. de Vrg en K. van Dam. OVERLEDEN. A. Noorlander, 3 m. ONDERTROUWD. W. Verhoef en A. Stigter. h aastrech t GEBOREN. Pieter ouders C. de Jong en A. Stout. OVERLEDEN. B. Oosterlaken, 83 j.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2