ttuiteulaudsch Overzicht POLITIE. ontstond plotseling een heftige beweging. Eene groote haai vertoonde zich aan de oppervlaktede naakte lichamen der inlanders werden met groote kracht heen en weer geslingerd door het water eu verscheurd toen verdwenen ze in de diepte en slechts een groote roode plek weet de plaats aan, waar bet bloedig drama was afgespeeld. De Justitie heeft zioh de zaak aangetrokken. Statdn-Geaeraal. Tweede Kamer. Zittingen van 24 en 25 Februari. In de zitting van Dinsdag is ingekomen een wijziging der vestiugbegrooting voor 18S5. Het algemeen debat over de staatsbegrooting en de motie-Borgesius werd voortgezet. De heer Borgesius verdedigde zijn motie en outkende consequentie bij de rechterzijde omtrent Kiesrechtsherziening. Hij beschouwde gemoedsbezwa ren tegen een dadelijke grondwetsherziening als eukel voortgevloeid uit partijbelang en ontkende dat de motie een vijandelyke bedoeling had tegen de regeering of strekte om de liberalen als actieve hervormings partij te doen optreden. De heer Beelaerts hield de onbekendheid met het liberaal program vol, een ver wijzing naar 1848 baat niet. Sedert toch zijn de gevoelens zeer veranderd. De heer van der Kaay bestreed nogmaals uitvoerig het streven des heeren Lobman om Kiesrechtwijziging te laten voorafgaan aan Grondwetsherziening en de heer Cremers bestreed de beweringen der recbterzyde eu haar stelsel, dat op staatkundig gebied de Opeubaring moest worden ge raadpleegd. Dat willen de liberalen niet, maar on- geloovigen, antikerkelijken zijn zij daarom nog niet. Zij weuechen alleen het gebruik der goddelijke rede ter bepaling Tan 's menscheu wil niet uit te sluiten. De Motie-Borgesius werd teu slotte verworpen met 43 legen 39 stemmen. In de zitting van gisteren werd het algemeen debat over de Staatsbegrooting voortgezet. De heer Lobman beantwoordde de heeren Cremers en Rut- gers eu deed vooral uitkomen, dat vau loslating door de antirevolutionnairen van den eisch tot wyziging vau artikel 194 bij de Grondwetsherziening geen sprake was, tenzij later bleek, dat de meerdërheid der natie tegen de antirevolutionaire onderwijsbegiuselen gekant was. De Minister van Binnenl. Zaken, van Fiuan- oiëu en van Waterstaat bestreden de verwijten des heeren Van der Loeff, omtrent het gemis aan be zuiniging. Deze bestond wel degelijk en effectief, vooral op onderwijsgebied. De Minister vau Finan ciën wees overigens op zijn tabaksbelasting om in plaats der verworpen klassenbelasting de tekorten te dekken. De Minister van Justitie bleef de weigering der rechtspersoonlijkheid aan de Sociaal-democraten verdedi gen eu wees er op, dat de regeering hun vrijheid volstrekt niet belemmerd, wel hen berhaaldelijk krach tig beschermd heeft. Wijziging der rechterlijke orga nisatie zou als bezuinigingsmaatregel niet baten. De Minister van Waterstaat verzekerde, dat het gemis van een chef over de afdeeliug handel bij zijn depar tement niet nadeelig werkte. De heer Rutgers protesteerde bij voorbaat tegen de vervroegde herziening van bet bankoctrooi, met opofferiug van het algemeen belang. De beer van Kerkwgk wees er op, dat een aanvraag Aanstaande is van 4 ton voor een tramweg Breskens-Maldeghem als een vermonde terugbetaling vau het waarborg kapitaal Rotterdam-Munster. De heer Gleichman bestreed de voornemens tot in voering van een tabaksbelasting en den centralisatie geest bij de openbare departementen. Na de replieken verklaarde de regeering de zaken van het bankoctrooi, de tabaksbelasting en het waarborgkapitaal te zullen beantwoorden als ze aau de orde zijn. Het algemeen debat is gesloten. Dat over Buiteulandsche Zaken is aangevangen. Een Russisch geleerde, de natuurvorscher Severt- stoff, is op de rivier Ikoretseen verschrikkelijken dood op het ijs gestorven. Hij was met generaal Strijevski in open rijtuig naar het station Lyski over het ijs gegaan. Het rytuig zakte in. De generaal wist zich met zijn koetsier te redden Severtstoff was door het ijs gezakt: hy werd wel uit bet water gehaald, maar kon geen voet verzetten. De toestand was verschrikkelijk, het was zeer koud en er blies een scherpe wind. De koetsier bleef met hem achter de generaal ging hulp halen* in de naast bij gelegen woning, 4 wersten verder, maar toen hij terugkwam was de drenkeling bezweken. Sedert jaren stonden 'a morgens en 's avonds in de open lucht in alle weer eu wind op de Groote Markt voor de Harmonie te Zwolle een veertigtal boeren en boerinnen met melk. Na de ingebruikstelling der nieuwe overdekte boter markt liet het gemeentebestuur die ook behoorlijk met gas verlichten en bood den melkboeren en boerin nen aan, daar kosteloos plaats te nemen. Aanvanke lijk werd met genoegen van dat aanbod gebruik gemaakt, doch na er slechts enkele dagen te hebben gestaan, gaven de boertjes voor dat het er te koud was en vertrokken de meesten naar hun oude douke- kere standplaats. De ware reden moet echter zijn dat zij het felle gaslicht uiet konden verdragen daar men de „blauwe" melk te goed vau de „witte" kon onderscheiden Het plan bestaat nu ook hun oude standplaats zoodanig te doen verlichten, dat de in gezetenen ook daar de kleur kunneu beoordeelen. Een zekere Frauschmau, Salin geheeten eu woon achtig in de nabijheid vau Parijs, uoemt zich een „er- keude specialiteit" en daartoe heeft hij het volste recht, want hij is de eigenaar vAn een fabriek zoo als er slechts één in de gansche wijde wereld be staat. Hij is fabrikant van wormen voor de liefhebbers van visschen met den heugel, die bij raeuigte te Parijs wordeu gevondeu eu waarvau de groote meerderheid zich bij hem vau het uoodige aas voorziet. Ziju fabriek heeft bij iu ziju ruime woning, welker bovenste verdieping daartoe is ingericht. Doode hon den en katten zijn de bronnen, die bem de tallooze wormen voor zijn klanten opleveren. Zijn ze tot zekere ontwikkeling gekomen, dan worden zij in vette aarde en mos overgebraoht en verder opgekweekt, totdat zij den vereischten wasdom hebben verkregen. In nette blikken doosjes en doozen, voorzien van «eu sierlijk etiquet en een handelsmerk, wordt de waar voor de knappe klanten beschikbaar gesteld of wel aan huis gezonden, waut onder de 2 a 3 duizend henge laars, die Parijs oplevert, worden personeu vau aller lei rang en staat aangetroffen. Is de geschikte tijd voor het hengelen voorby, dan legt by zich toe op het kweeken van een gelief koosd voeder voor zang- en Andere vogels, namelijk meelworraen, waarmee een aardige duit door hein wordt verdiend. Men schryft uit Friesland Met terzijdestelling van al het twistgeschrijf, waartoe de groote wedstrijd van Leeuwarden aanleiding heeft gegeven, willen wij de aandacht alleen vestigeu op het bijua aigemeene oordeel in onze provincie, dat Rinke van der Zee, van Workum, dit jaar de vlugste rijder was. Iu zeven dagen tijds won hij, in verschillende provinciën, 1000 aan prijzen. Met genoegen heeft men dan ook vernomen dat deze twee-en-twintigjarige kampioen deu strijd tegen Axel Paulsen heeft aangenomen, en niemand in Friesland twijfelt aan zijn succes. Het woord van Pieter Bruiusma, eersten pryswinner op de Groote Wielen, die zeide „H*e hard ik kan, dat weet ik, maar hoe hard Rinke kan, dat weet hij-zelf niet," steunt voorzeker dit goede vertrouwen. Rinke v. d. Zee is een beenderig man vau tamelijk lange gestalte, sedert verleden jaar gehuwd, eu rnod- derschipper van beroep. By zijn hardrijden gebruikt hij bijzondere schaatsen, wel van friesch model met afgeslepen punten, zoonis bijna alle bardrijders in Friesland, maar met Voor dat gewest ongekend hreede ijzers. Hij rijdt op laarzen nooh schoenen, maar op vilten pantoffels. Wat hem bij dit alles bijzonder als kloek rijder kenmerkt, is: zijn flinke houding eu zijn lange, bijna rechte streek. Het geheel werkt mede tot bet doel, waarnaar bij hard- rijderyeu gestreefd wordt het snel vooruit komen. Gistereu zijn drie leidsche studenten naar Chris- tiania vertrokken, ter bijwoning van den wedstrijd op schaatsen tusschen Rinke Vau der Zee en Axel Paulsen. De beide bestuursleden van bet Nederlandsch Schaat senrijder sbond zijn met de Friesch* hardrijders te Chris- tiania aangekomen en op zeer officieele wijze ontvangen. De wedstrijd is bepaald op heden 26 Februari. 11. Men zal zich herinneren, welk een ougunstig licht de bekende zaak van mevr. Clovis Hugues over de zoo genaamde bureaux van informatie te Parys heeft ge worpen. Naar aanleiding dier onthullingen heeft eeu der Paryscbe bladen Le Matintrouwens niet alleen staande in dien strijd, op kraohtige wijze ge waarschuwd tegen het onheil, dat zulke kantoren kunnen aanrichten. Het blad ghf in zyn artikel o. a een lange lijst vac zulke bureaux. Het hoofd van eeu dezer kantoren heeft daarop deo redacteur van Le Matin wegens laster vervolgd, maar die eisch is afgewezen. De rechtbank overwoog, dat in het artikel van Le Matin het onderwerp iu het algemeen was be handeld toen het aan de orde was, zonder dat personen met name werden aangevallen; dat de aanklager zelf niet genoemd was en op de hande lingen van zijn kantoor niet bepaaldelyk aaumerking wa9 gemaakt; dat de redacteur niet mocht gestraft worden wegens hetgeen hy niet omtrent den aan klager, maar vau zulke kantoren iu bet algemeen gezegd bad; dat het prooes anders zijdelings zou neerkomen op een herstel in eer, bij rechterlijk vonnis, van een bedryf waarop de opeubare meening bare afkeuring heeft gedrukt, dat de rechterlijke macht niet is geroepen om in zulke twisten tusschen beide te komen; dat wellicht Le Matin onvoorzichtig beeft gehandeld door by het bedoelde artikel een lijst van namen met adressen te voegen, en daarin een reden kan zijn gelegen voor de genoemde bureaux om voor den bevoegden rechter schadevergoeding te vragen, maar dat bet boos opzet, voor een veroor deling tot straf vereisebt, ontbreekt. De rechten der pers zyn door dit vonnis krachtig gehandhaafd. Tot welke afschuwelijke aardigheden de carnavals- pret aanleiding geeft, blijkt thans weer uit eeu be richt, door de Tijd uit 's-Hertogenbosch ontvangen en aldus luidende „Na de dolle carnavals-nachten was zeker het grootste deel der burgerij alhier blijde, weder rustig te kunnen slapen. Toch werd bij velen opnieuw het nadenken gewekt, wegens een schouwspel, dat AsschewoensiJag-avoud omstreeks 9 uren in onze 9traten werd vertoond. Op een doodbaar bedekt met een kleed, werd door vier mannen in het zwart gekleed, een kistje gedragen; voor den stoet ging een persoon, wieus hoofd bedekt was met een huile balk; achter den stoet liepeu twee. die op mirlitons zacht een doodenraarsch bliezen. De stoet werd gevolgd door een zestal personen, gekleed in het zwart, met hooge hoeden op en een brandende kaars in de hand. Hun aangezichten waren gegrimeerd met krijt of meel. „Zonder eenig gerucht gingen zij langzaam door de straten, een ware doodeumarsoh. Dat deze akelige stoet niet behoorde bij het programma „Oeteldonksche Club", wordt algemeen geloofd. Maar algemeen vond men „de grap" akelig, ongepast en afkeuriugswaardig." Volgens den correspondent van het Handelsblad te Weenen heeft de aigemeene secretaris van het Aardrijkskundig Genootschap aldaar, dr. Oskar Lenz, het voorstel gedaan, iu Afrika, op Borneo of op Nieuw-Guiuea een vast Oostenrijkscb wetenschap- pel ijk station op te richten, om het land uit een geographisch en natuurkundig oogpunt te onderzoeken. Het Genootschap zou een chef van zulk een station benoemen, en deze zou het volgende te doen hebben: lo. bij •uderneemt geeue groote ondersoekingsreizen, maar blyft op zyn post en in de daaromheen gelegen landstreken; 2o. hij doet waarnemingen omtrent het weder en het klimaat en zendt die geregeld naar Weenen op; 3o. bij bestudeert de volksstammen, die in zyn bereik wonen, hunne zeden en gewoonten en hunne talen 4o. hij legt natuurkundige, ethnographisehe en photographisohe verzamelingen aan; 5o. hij doet mededeelingen omtrent de handels betrekkingen, den invoer van Europeesche goederen en de ter plaatse groeiende natuurvoortbrengselen;. 6o. hy heeft de opdracht, later uit te zenden onderzoekers en reizigers zoo mogeiyk te helpen,, vooral door hen te voorzien van dragers, gidsen en tolken, en door hen op hunne reizen in geregeld verkeer te stellen met het station, dat hun uitgnngs- en toevluchtsoord moet zyn, en waar zy al bel: noodige moeten vinden. Zulk een station moet op zyn minst vyf jaren- op dezelfde plaats zijn gevestigd. De kosten zullen jaarlijks vijf- a cesduizend gulden bedragen. Er is veel kans, dat uit dit voorstel iets wordt, daar de belangstelling voor zulke zaken ook in Oosten- ryk toeneemt, getuige de vermeerdering van het leden-, tal van bedoeld genootschap, dat iu de laatste maanden van 700 op 1000 is gekomen en nog met een 400 zal vergroot worden. Naar aanleiding van het voorloopig verslag over hoofdstuk V der begrooting dryft de Arnh, Cour. deu spot met den inoeilust der Kamer, die nu bljjkens het verslag ook groote neiging betoont ora een der universiteiten om te hakken. Doorgaans doet de behandeling der begrooting in de Kamer aan een jaarlijksoben schoonmaak denken. Alles wat tot de huishouding behoort, wordt uit hoeken en gaten voor den dag gehaald, bekekeu, afgestoft, gekramd als het noodig is, of als geheel onbruikbaar, in den vuilnisbak geworpen. Dit jaar echter doet de behandeling der begrootiDg aan eeu jaarlijksoben houthak denken. Ouze Ne- derlandsclie maagd-huishoudster gaat thans niet, gelijk vroeger, roet haar raagbol en bezem, en vergezeld van haar keffend leeuwtje, uit om schoon maaksters werk te verrichtenzy gaat, vergezeld van den boschbaas en den huutopziuhter, met de hakbijl en het snoeimes gewapend uit ooi te hakken waar iets te hakken valt, te sprokkelen waar iets te sprokkelen is en om wat zy daardoor heeft bijeengebracht, zoo spoedig magelyk te gelde le maken. En zoo worden de door dit dagwerk opgegaarde centen en dubbeltjes, ullengs, als het meeloopt, guldens en rijksdaalders. In het verslag der Kamer worden alle argumenten raken, maar toch zoo krachtig, dat door den stoot dien de beide andere kegeltjes ontvangen, het bui tenste daarvan omvalt. Bij dieu stoot legt hij aan, keert dan hei hoofd naar de achter hem zittende toeschouwers en met de woordeu regardez bien messieurs I verricht hy het kunststuk zonder er naar te zien. Maar niet alleen in dergelijke toeren is hij ervaren, ook in de gewone carambole-partij is Goffard uitstekend. Bekwame biljartspelers tellen 13 als de professeur er 3 of 400 gemaakt heeft. En daarbij is het uiet alleeu met het zoogenaamde „melken", dat by zulk een aantal achtereen maakt ook zeer schooue en zware stooteu ontwijkt hij bij zulk eene partij niet, en hij heeft daarby alle drie ballen zéé in zijne macht dat bij ze lefterlijk brengt waar hy ze hebben wil. De secretaris van de Vereeniging van inrichtingen tot bevordering der koepokinrichting in Nederland, dr. Garaten, heeft in het Weekblad van het Ned. Tijds. v. Geneeskunde (21 Febraari) eeu verslag medegedeeld vau de werkzaamheden der afdeeliugen van de genoemde Vereeniging in 1883. Aau de 9 inrichtingen te Rotterdam, Amsterdam, 's Gra'venhage, Utrecht, Haarlem, 's Hertogeubosch, Arnhem, Gro ningen en Leeuwarden, bedroeg bet aantal vaocinatiën 19,128, eu dat derT-evacciuatiën 9360. Beneden het jaar werden ingeënt 3876, vau l3 jaren 7683, van 33 j. 5702, van 612 j. 848, boven de 12 j. 96 herent werdeu beneden het jaar 4, van 13 j. 67, van 36 j. 440, van 612 j. 1278, boven de 12 j. 7441. Van de revacciuatiën werden er bijua 5000 te Rotterdam verricht. De uitkomsten van de inentingen met animale stof waren zeer be vredigend. Opnieuw is gebleken, dat de eisch van een minimum van 5 koepokkeu na eene eerste vac cinatie niet te ver gaat. In een volgend verslag hoopt men mededeeling te zullen kannen doen van de uitkomst der revac- cinatiën in verhouding tot het aantal litteekeos der vroegere inenting. Door de verschillende inrichtingen werden verzouden (ook naar Ned.-Iodië) 17,788 paar glaasjes eu buisjes, nl. met gehumaniseerde stof 1798 paar glaasjes en 1189 buisjes, eu met animale stof 12037 paar glaasjes en 2764 buisjes. (De ani male vaccinatie gaat dus hier te lande blijkbaar goed vooruit.) De bezeudiugen naar Iudië hebben nog altijd uiet de resultaten opgeleverd, die men daarvan moet verwachteu. Men zal ter plaatse zelf de stof moeten overbrengen en voortplanten. Afrikaansche Maatschappij. Het kabinet van Lissa bon heeft thans geen bedenking meer tegen het maken van den spoorweg, en men hoopt dat dit belangrijk middel van verkeer binnen vijf jaar gereed zal zijn. De verjaardag der tweede Fransche omwenteling (van 1848) werd eergisteren (24 Februari) te Parijs met meer luister dau gewoonlijk gevierd, daar het feest tevens gold de onthulling van het standbeeld, opgericht ter verheerlijking van de nagedachtenis van Ledra-Rollin. In de Luxemburgsche bladen wordt mededeeling gedaan van de afkondiging der besluiten van den Koning-Groothertog, waarbij 1°. aan baron Felix Blochausen, op zijn verzoek, eervol ontlag wordt verleend als president der regeericg 2°. in zijne plaats wordt benoemd de heer Ed. Thilges, president van het gerechtshof. Hierby is bekend gemaakt, dat de heer Thilges deu 23sten dezes in zijne nieuwe betrekking is beëedigd en onmiddellijk in functie is getreden. De -verwarring in den politieken toestand van Denemarken neemt toe. De Tweede Kamer heeft de tweede leziug fier begrooting zoodanig gerekt en draalt zoolang met de derde, dat de Eerste Kamer hoogstens veertien dagen tijd zal hebben om de begrooting, zooals zij door de Tweede Kamer is aangenomeu, te onderzoeken en zich met deze Kamer over de wijzigingen te verstaan, zoodat er binnen die weinige dagen ook oog tijd zal meeten overblijven voor de onderhandelingen tusschen de beide Kamers. Daar er dus geen mogelijkheid be staat dat de begrooting binnen den bij de wet bepaalden termijn wordt afgedaan, heeft de minis ter van financiën de toevluoht willen nemen tot tijn vroeger middel, nl. machtiging aan te vragen om, zoolang de nieuwe begrootiog niet definitief is vastgesteld, te werk te gaan naar het tegen woordige budget. Ditmaal kao hij dit echter niet zoo gaafweg doen, daar de Eerste Kamer het ouwettig acht en niet gedwongen wil worden om de belemmerende politiek der andere Kamer in de hand te werken. Te midden van dien critieken toestand vertoonen er zich ook buiten het parlementair gebied ernstig onrustwekkende verschijnselen. De socialisten hebben met voorstanders der oppositiepartij de handen ineengeslagen om de groote scherpschutters-vereeni ging, die alleen was opgericht ten behoeve van voor bereidende militaire oefeningen, te maken tot eene radicale vereeniging, eene gewapeude macht tegenover de Regeer ingsparty, een waarborg tegen een moge lijken staatsgreep. Aan dit plan is zelfs in zoover uitvoering gegeven, dat reeds een groot aantal 'personen, ook van buiten de Vereeniging, tot het plan zyn toegetreden en er te Kopenhagen eene vergadering is bijeengeroepen, om de nieuwe orga nisatie te bekrachtigen. De tegenpartij heeft iotus- schen al hei mogelijke gedaan om de verankering tegen te houden. Alles ie zamen genomen, kan men dus zeggen, dat bet gebeele land in een toestand van spanning verkeert. Gevondeu aan het bureau van politie gedepo neerd en nog niet afgehaald Een onderstuk vau een bloedkoralen oorbelletje met goad, een bruine handmof, een onderstuk van een gouden oorbel, een kinder portemonnaie met 27a °L» een gouden trouwring, eenige postzegels, een groene reiszak, een blauw belletje, een lederen pantoffel, een fantasie-kettinkje, een zwarte wollen doek, een gou den oorbel met zwarten steen. RECLAME Met 2 Centen daags kan men zijn lichaam in- weudig op volkomen wyze zuiveren eu daardoor een heerleger vaa ziekten voorkomen, ontstaan door verstoringen in de Voedings- en Verterings-organen. Wy bedoelen het gebruik Zwltsersche Pillen van den Apotheker R. BRANDT als Zniveringskunr. Verkrijgbaar te Gouda by I. M. H. Zelden rijk a 70 Cents de doos. opgesomd die men tegen de vier universiteiten beeft nangecoerd, omdat men dit aantal te groot acht voor de behoeften van ons land. Men achtte drie universiteiten genoeg, men meende dat bet «gehalte der docenten door bet groote aantal bad geleden, ja, zelf» achtte men opheffing der Utrechtscbe uuiversiteit zeer geweuscht, zoodat men zelf bereid was tot dien stap bet initiatief te nemen. De minister antwoordde niet zonder eenige ironie, dat ook deze quaestie in hooge mate de belang stelling der Regeering blijft trekken, vooral omdat uu bepaald een hoogeschool wordt aangewezen, die men wenscht op te heffen. Vandaar dat hij met belangstelling de uiteenzetting der gronden te gerooet ziet, die de afdeeliugen tot deze keuze hebben geleid. Voorloopig teekende de minister alleen protest aau tegen de losse stelling iu het verslag geuit, dat bet gehalte der docenten moest dalen naar mate hun aantal steeg. Zonder nu te beweren, dat onze wet op het Hooger Onderwijs aan alle eischeu voldoet, protesteert de Am. Cour. tegen de ongerijmdheid, waarmede de keuvelende sectie-leden bet aautai ongerijmdheden, door men reeds uitgekraamd, weer vermeerderen. Het argumentbak een of twee universiteiten om, dan wordeu de anderen des te krachtiger doet denken aan de wijze, waarop Sganarelle de geneeskunst uitoefent. Door dergelijke kwakzalversmiddelen maakt men van de geheele zaak eenvoudig een ceoieu- en een dubbeltjesquaestie en daarvoor is de reorganisatie van bet Hooger Onderwijs een te ernstige zaak. Acht men reorganisatie noodig, dan dient de* zaak op ernstiger wyze behandeld te worden. Ondanks men's dreigementen en men's heldenmoed zuilen Leiden, Utrecht en Groningen hun Univer siteiten niet zoo gemakkelijk laten omhakken. En te recht, want de wet van 28 April is door art. 36, Kappeyne's amendement, een verknoeide wet geworden, zonder stelsel of beginsel. De bedoeling van dit Artikel, waarbij de Amsterdamsche Universiteit werd opgericht, was dat deze hybridische Univer siteit allengs de oude zou verdringen en eindelijk alleen zou overblijven. Dan zou het doel van dit geniepig artikel langs een sluipweg zyu bereikt en zon eeu nieuw art, 35 moeten luiden Er is maar ééne Rijksuniversiteit, gevestigd te Amsterdam. Evenzoo zegt het blad is het plan iu het voorloopig verslag ontworpen, een staaltje VAn dezelfde kleingeestige politiek, die art. 36 in de wet op bet Hooger Onderwys insmokkelde. Men durft de vervanging der oude Rijksuniversiteiten door ééne nieuwe Rijksuniversiteit niet aan. Meu vreest voor de opspruak en deu tegenstand, die zulk een radioaal voorstel raake/i zou. Maar met de uitvoering der geniepige taktiek koe men het alleugs ver brengen. In 1885 wordt Utrecht ge sloopt een paar jaar later Groningen, en eindelijk misschim met een respijt van nog een jaar of wat Leiden. Dan is hei slimme, lang voorbe reide plan verwezenlijkt. Gelukkig echter is de ver borgen toeleg al te plomp door Men verraden en in het licht gesteld. Eeu flink optreden, met het erkend doel om ons nniversiteitswezen op een uieowen grondslag te vestigen, kon kans om te slageu gehad hebben, doch uiet dit knoeisysteem, listig uitgedacht om onze Rijksuniversiteiten op geuiepige wijze stuk voor stuk te sloopeu. Ook ait Utreoht meldt men wonderen van betgeen de biljartspeler Léon Goffard verricht. Wie begrijpt er by voorbeeld iets van, als op een gewoon diep tafelbord een biljartbal tusschen daim «u vinger wordt neergeworpen, daar een paar minuten met sterk „effect" roudd raait en ten slotte zonder eenige merkbare oorzaak over den raad van het bord op bet biljart springt? Wie verklaart denzelfden toer met drie borden, op elk waarvan drie ballen snel ronddraaien steeds carambolerende om eindelijk Mbttrssnvolgens naar keuze van deu toeschouwer ro°d» groen of wit het eerst eveneens uit het toni tg springen Wie zag ooit een carambole ■aken met sleohts twee witte ballen op het biljart ou den rooden op een kort steenen tabakspijpje in den mond van den neven bet biljart staande be diende? Waar ter wereld zah men ooit een bediende een stoel op het biljart zitten, terwyl zyn meester onder dien stoel door met kracht een bal tegen den bovenbaud stoot, die daar opspringt en over het hoofd van den bediende heen naar den •peler terugkeert eu daar caramboleert? Welke bil jartspeler gebruikt niet alleen de vlakke biljardtafel maar ook de banden om zijn balleu over te laten loopeu loopen naar het doel Al die loereu en tallooze meer laat de heer Goffard u zien, en hij speelt met eene kunstvaar digheid, een élégance eu een gemak, dat men met het grootste genoegen een tydlang zyn spel be dondert. Hoe vast ran hand hij is, bewijst hij a- bij den stoot op drie nevens elkander staande «geitjes, waarvan hij icn buitenste zoo „dun" moet MARKTBERICHTEN. GOUda* 25 Februari 1885. Granen in één doen. Beste Zeeuwsche tarwe 7.75 a ƒ8.25. Goede en polder ƒ7.— a ƒ7.75. Afwykende niet getoond. Rogge 6.20 a 6.60 polder eu wakke daarbeneden. Gerst 5.25 a 6.20, Chevalier tot 7.50. Haver 3.80 a 4.20, zware daarboven. Maïs 5.90 a 6.25. Erwten en boonen zonder noemenswaardigen omzet. De veemarkt met goeden aanvoer, handel in alle soorten traag, vette varkens 23 a 26 ct., varkens voor Londen 19 a 20 ets., magere varkens en big gen vlug, biggen 0.80 a 1.50 per week, schapen traag te verkoopen. Gelijk reeds is gemeld heeft de motie van sir Stafford Northcote, waarover thans in het Britsche Lagerhuis beraadslaagd wordt, uiet de gewone strek king vau een motie van blaam of afkeuring, zoodat veleu van meeuing zijn dat roet bare nauueming hel kabinet Gladstone toch niet zal moeten vallen. Andereu verwachteu dat zij verworpen zal worden, juist omdat zij zoo zwak is. Zie hier den tekst: „Het Huis besluittot de koningin een adres te richten, waarin met eerbied aan Hare Majesteit wordt te kennen gegeven, dat de politiek, door de regeeriug iu Egypte en Soedan gevülgd, het verlies van zeer veel meuschenlevens en het doen van aan zienlijke uitgaven heeft veroorzaakt, zonder dat eenige guustige uitkomst er door verkregen werd, en dat die politiek, in het belaug van het Britsche Rijk en in het belang der bevolking van Egypte, het noodig gemaakt heeft, thans doortastende maat- legeleu té nemeo, teneinde datgene geschiede waarvoor de regeering de verantwoordelijkheid beeft op zich geuomen, u.l. ecu goed en duurzaam bestuur te verzekeren aan Egypte eu aan die gedeelten van Soedan welke voor de veiligheid vau Egypte uoodig zyn." De party, naar wier meening htt Huis de motie verwerpen zal, rekent voornamelijk op de verdeeldheid onder Gladstone's tegenstanders. Wat de gelijksoortige motie in het Hoogerhuis betreft, door lord Salisbury voorgesteld, aau hare aanneming valt uiet te twijfelen doch het Kabinet zal er zich even weinig om bekommeren als om de reeds zoo vaak door de Lords uitgesproken, afkeuring zyner haudeliagen. De Congo-oonferentie heeft hare taak volbTaoht, eu het dooument, waarin de uitslag van baren arbeid is geconstateerd, zal deze week nog ouder- teekend worden. Met betrekking tot een der onderdeelen van de punten welke op hare agenda voorkwamen, nl. hel maken van een spoorweg van Stanley-Pool tot de kust van deu Atlantischen Oceaan, verneemt men uit Berlyh, dat het grootste bezwaar tegen de uitvoering van dit werk tot dus verre gelegen was in de vyandige houding van Portugal, daar bedoelde baan over Portugee9cb grondgebied moet loopen, van Nokki tot de zee. Die houdiug is echter volgens de Nordd. Allg. Zeit. geheel veranderd sedert het sluiten van de over eenkomst tusschen Portugal en de Internationale

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2