ra fflfi Zonen nz. DE, pmg bevestigden op DIN8- 11 uur, in (EN, BINNENLAND. N° 3804. •f is 1 J 1 IJ hl 1885. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. in Co. raven, staren It en overi- it in drie erd. n geven de 1LAGE te iddingneen. l. Woensdag 4 Maart. J’“| I i hi 1 E De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave o 1.40 p. fl. 1. 0.75 per flesch. a Gouda. antore van Kade N». 1. en Platen Sparren de Loodsen Noorder- - 0.01 - 0.01 8 (z.g. baa rdam. IE, gelegen [AG” voor: '/o 's jaars ogatiekoers larden onderpand De uitgave aezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIÉN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk‘des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. D, lOjaar, dres onder 'Urant. 1885, des nfé Prit- van Ische, Riga, n nar. ■g<le SN enz. m, Nieuwe Iparhouten, koopen van loten) van K>’/0 terdamsche i provisie, om ia deze leemte te voorzien en vleien one eerlang daartoe de noodige voorstellen te kunnen doen. De reeda meermalen geeonatateerde aandrang van Hoofden van scholen om wijziging te brengen in de bepalingen omtrent de toelating van leerlingen hield ook in dit jaar stand. Wij meenen te kunnen zeggen, dat bet bestaande stelsel, om de toelating met April en November open te stellen, voor de meeste scholen geene verdedigers vindt. Een voorstel van het Hoofd der Tusschenschool, die toelating om de acht maanden voor zijne school wenschelijk acht, werd door ons ondersteund en tevens in overweging gegeven het voorschrift omtrent de halfjaarlijksche inschrijving af te schaffen en de wyze van toelating voor iedere schooi afzonderlijk te regelen. Hoewel ons advies reeds ia September aan B. eu W. werd medegedeeld, werd eerst onlangs een daartoe strekkend voorstel door den Gemeenteraad aangenomen. Een grooten ramp trof op den 28* April het Lager Onderwijs door het overlijden van het hoofd der Eerste Burgerschool voor meisjes, den heer H. W. Kramers. Te midden van de toebereidselen voor zijn 25-jarig jubilé als hoofd eener Openbare school alhier, ontviel bij aan zijn gezin, zijne vrienden en deze gemeente, die te recht den overledene onder hare uitnetoendste Ambtenaren rekende. Mejuffrouw M. P. P. Wynrox, tot waarnemend hoofd dier school benoemd, kweet zich gedurende het geheele jaar op de meest loffelijke wijze van deze taak. Tot opvolger van den heer Kramers werd benoemd de heer B. P. van Cittert, die op 1°. Januari 1885 zijne betrekking aanvaardde. Moge by gedurende vele jaren aan het hoofd dezer school staan en zijn arbeid met die van het onder zijne leiding onder wijzend personeel tot zegen strekken aan een belangrijk gedeelte der vrouwelyke bevolking. In het onderwijzend personeel kwamen voorts de volgende veranderingen Aan de Eerste Kostelooss School werden tot onder wijzers benoemd de heeren E. A. Zwanereld, vroeger kweekeling en later tijdelyk onderwyser aan die school en N. Vlasveld, die van de tweede koatelooze school werd overgeplaatst. Aan laatstgenoemde school werd de beer J. vsn der Kleijn benoemd, die ook reeds als kweekeling aldaar werkzaam was. Aan de Tusscbenschool werd benoemd de heer K. Oosterling, ter vervanging van den heer J. P. van der Kleijn, die naar de Tweede Burgerschool voor jongens werd overgeplaatst. Aan de Eerste Burgerschool voor meisjes werd op verzoek eervol ontslag verleend aan mej, M. D. van Amerom, in wier plaats benoemd werd mej. P. Schouten, en aan mevr, de wed. H. W. Kramers als onderwijzeres in de Handwerken, welk onderwijs werd opgedragen aan mej. A. Schouten, aau deze school reeds werkzaam. Aan de Tweede Burgerschool voor jongens werd op verzoek eervol ontslag gegeven aan den heer J. van den Arend en benoemd de heer J. P. van der Kleijn, tot dusverre onderwijzer aan de Tusschenschool. >De vacature aan de Tweede Burgerschool roor meisjes werd eindelijk ook rerruld door de benoeming van ttjej- A. Kujjpers. Het is c^s aangenaam te kunnen mededeeien, dat er op, 1 Janutai >885 geen <®kele vacature by het onderwijs bestond, «noot djh se verstandhouding tusscben het onderwijzend personeel en do Hoofden GOUDA, 3 Maart 1885. In eene buitengewone vergadering van het Neder- laudsoh Protestantenbond, Afdeeling „Gouda en Om streken41, zal Vrydag 6 Maart e. k. als spreker op treden Dr. J. Hooykaas van Rotterdam. Als onder werp ie aangekondigd .De Hoop op het Godsryk.s Zaterdagavond ongeveer 6 ie de machinist Van Willigen, van de stoomtram GoudaBodegraven, by het rangeeren door de machine doodgedrukt. By beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken van 2 Maart 11. no. 546, afdeeling Onderwjjjs, zyu benoemd in de Commissie in het -voorjaar 1885, belast met bot afnetnen der examens ter verkrijging van de akte vau bekwaamheid be doeld in art. 56 onder a van voorschreven wet, in Zuidbollaud tot lid en voonitier, de schoolops. in het district Dordrechtlot leden, de schoolop zieners in de arrondissementen *s Gravenhage, Dein, Schiedam en Vlaardingentot leden planter, de schoolopzieners in het district Rotterdam en in de arrondissementen Botterdam, Gouda, Leiden, Woerden en Sommelsdyk. Onder do advertentiën in ons vorig nr was er een, waaruit duidelijk het nut bleek van deelneming in de Eerste Nederlandsche Venekering-Mantsckappy Of het lenen, lege» invaliditeit en ongelukken. Den machinist H. Swinkela werd toch na ecu bekomen ongeluk de som van 1000 overhandigd, in zyne droeve omstandigheden natuurlijk van onschatbare waarde. Onverklaarbaar ia het, dat die verzekering tegen ongelukken nog niet meer algemeen is, want de te betalen premies zijn zeer gering, terwyl er geen dag roorby K’*1 of me0 hoort van tal vau ongelukken. Verplichte verzekering tegen ongelukken, zooala die in Duitschlaud bestaat, moge men voor ons land niet gewenscht vinden; wel zouden wij bet van het grootste belang achten, dat vooral de fabrikanten en werklieden vrijwillig toetraden. Hier te lande vindt men nog slechts, één Verzekering-maatscbappy tegen ongelukken, maar in het buitenland viudt men er vele, die ook in ons land in de groote steden vertegenwoordigers hebben aangesteld. Aan gelegen heid om op deze wyze leven en werkkracht te ver zekeren, ontbreekt het derhalve niet, en het ie dan ook alleen aan de kracht van sleur en gewoonte toe te schryren, dat velen, die niet gerust zouden zjjn als hun huis niet tegen brand was verzekerd, er nog niet aan denken om datzelfde beginsel ook op hun leven on werkkracht toe te passen. Gaarne maken wij belangstellenden attent op de annonce in dit nummer voorkomende, van eene voorstelling te geven door de Largard-Erneetine- troep aanstaanden Donderdag in de zaal Kunstmin alhier. Naar aanleiding van drie voorstellingen, door hen te Utrecht gegeven, verneemt men, dat de artisten dezer rereeniging door hunne uitvoerin gen de bewyzeu leveren, dat zij meesters zijn in hun vak. De beer Ernestini doet zich gelden als een buitengewoon equilibrist en verricht zyne exercitiën met onovertroffen gemakkelijkheid, zonder missen of wankelen. Madame Chilly geeft blijken, zoowel van groote lenigheid, als van meer dan gewone kracht en zeker heid barer verrichtingen. De verschillende exercitiën op den telephoondraad van den heer Largard gaan ook aller verwachting te boventerwyl de uitvoering van de gebroeders Er- nestioi aan de ringen goed voldoen en de buitenge wone kracht der vertooners doet uitkomen. i De Largard-Ernestini-troep representeert een geheel, dat overvloedig is aan afwisseling en genot. Zaterdagmiddag werd te Amsterdam eene verga dering gehouden van het comité voor de Noord- poolvaart, welke door den voorzitter, kapt. t. z. M. H. Jansen, geopend werd met de mededeeling, dat bet comité door gebrek aan fondsen verhinderd wordt de Barents dit jaar haar achtste reis te doenf ondernemen. Het comité blyft op betere tijden hopen, om het werk te hervatten. Ter herinnering aan de inde jaren 1888en’84 medegemaakte Barents-tochten, werd door den voor zitter onder eene hartelijke lofspraak een geschenk, bestaande in een zilveren beker, aangeboden aau de luitenants ter zee O. M. Phaff en M. E. B. K. Kluit. Met hetzelfde doel zyo zilveren tabaksdoozeo toegedacht aan den lichtmatroos A. Henkes, den visscber O. Haremaker en den matroos van der Klsauw, welke schepelingen zich op het oogenblik op reis bevinden. Drukten wy in ons vorig nr. de verwachting uit dat het nieuwe Rotterdamsche Tooneelgezelscbap de vader- landsche toooeel-literatuur ten goede zou komen, reeds aanstond blijkt dit uil bet bericht dat de beslnorders van de weldra in werking tredende Naamlooze Ven nootschap De Fereenigde Rotterdamsche Teoneelisten, voornemens zijn een prijsvraag uil te schrijven voor het beste oorspronkelijke drams, tooneel- of blijspel. Een honorarium van duizend gulden zal den over winnaar worden uitgekeerd. Wij ontvingen het Verslag omtrent den toestand van het Lager Onderwijs in de gemeente Gouda, over 1884. Daaraan ontleenen wy het volgende: De algemeens toestand van het Lager Onderwijs te dezer stede kan gunstig genoemd worden. Wel zouden eenige verbeteringen kunnen worden tot stand gebracht, die ten bate van dat onderwijs zouden strekken, doch deze zijn niet van zoo dringen den aard, dal haar gemis een minder gunstig oordeel zou rechtvaardigen. In de vakken van onderwys en in de leer plannen kwam geen verandering. Aan de beide Meisjesscholen werd geen onderwijs gegeven in de gymnastiek, omdat zich geene solli citanten voor de vacature aanmeldden en het niet mogelijk was den heer Steenbergen meer lessen op te dragen, daar hy by het Lager Onderwijs reeds 24 uren en aan de Rijks Hoogere Burgerschool 8 uren in de week, alzoo in 't geheel 32 uren, les geeft. Aau do eerste Burgerschool voor meisjes werd dit onderwijs door Burgemeester en Wethouders opgedragen aan mejuffrouw M. D. van Amerom, onderwijzeres aan die school en sedert korten lyd in het. bezit der acte doch allerlei omstandigheden, eu ten laatste het vertrek van mej. van Amerom waren oorzaak, dat aau die opdracht geen gevolg werd gegeven. Wy hielden ous bezig met het maken van plannen

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1