Buiienlandsch Overzicht der scholen voor zoover ons bekend is niets te wenschen overliet. Zoowel omtrent het onderwijs in het handteekenen, als in dat van de gymnastiek kunnen wij slechts herhalen wat reeds zoo dikwijls gezegd is. Noch het eeoe, noch het andere beantwoordt aan matig gestelde eischen en zulks in weerwil van de toewijding en bekwaamheid der onderwijzers in deze vakken. De wensch in ous vorig verslag uitgesproken, dat weldra ook aan de Tweede Kosteiooze School eene Schoolbibliotheek zou worden verbonden, werd vervuld hoewel zy eerst met 1°. Januari in werking trad. Met groote belangstelling vernemen wij dat ook dit jaar de guustige iuvloed der Schoolbibliotheken op de leerlingen van de Eerste Kosteiooze School eu de Tasschen-sohool merkbaar was. De verwachting in ons vorig verslag uitgedrukt, dat de nieuwe lokalen der Eerste Kosteiooze School in de eerste helft van 1884 zouden kunnen in ge bruik genomen, werd verwezenlijkt. Voorloopig voldoeu deze lokaleu zeer goed aan de gestelde eischeo. De uitvoering van bet werk verdient allen lof. De Tweede Kosteiooze School is reeds te klein om het aantal iugeschreven leerlingen te plaatsen. Wellicht kan door eene wijziging in de wijkver- deeling tusschen de beide Kosteiooze Scholen tijdelijk in de behoefte worden voorzien, tooh achten we den tjjd niet ver meer dat het kosteloos onderwijs nieuwe offers van ouze Gemeente zal eischen. Omtrent de overige gebouwen, kunnen we slechts mededeelen dat zy in goeden staat ziju eu aan de behoefte voldoen. Het getal der Openbare Scholen onderging geene verandering en bedraagt thans 7. Het getal leerlingen nam eenigszius toe. Tegen 1696 die in 1883 gemiddeld de school bezoeken, werd in 1884 door 1767 leerlingen onderwys ge noten. Deze vermeerdering van leerlingen werd echter grooteudeels veroorzaakt door het grooter aan tal leerlingen van omliggende gemeenten, dat in 1884 onze Openbare Scholen bezocht. Wij moeten er op wijzen dat er iu 18ö4 101 leerliugeu uit omliggende gemeenten Openbaar Lager Onderwijs genoten, tegen 60 in 1883. De vermeerdering kwam voornamelijk ten bate van de Tusschen- school (46 tegen 26 in 1883) en van de Eerste Burgersohool voor jongens (30 tegen 16 in 1883). Deze toeneming is dit oogenblik nog wel niet zoo belangrijk, dat maatregelen zouden moeten worden beraamd om dien toevloed te sluiten, doch het valt in het oog dat indien deze vermeerdering bleef aan houden er reden zou zijn de toelating van dergelijke leerlingen minder gemakkelijk te maken. De belangrijkste vermeerdering had plaats aan de Tweede Burgersohool voor meisjes, alwaar hel getal leerlingen van 28 tot 44 steeg. Het getal leerlingen aan de Tweede Burgerschool voor jongens bedroeg 33 tegen 36 in 1883. Wy hebben na het overlijden van den heer Kramers een uitvoerig schrijven tot Burgemeester eu Wethouders gericht ten einde door eene reorganisatie het bezoek der beide Tweede Burgerscholen te bevorderen. Iu de eerste plaats behandelden wy de aausluiting van de beide meisjesscholen. Nadat het Fransch op de eerste school onder de vakkeu werd opgenomen, bleef deze school veel langer door eet» groot aantal meisjes uit deu gegoeden stand bezocht dan vroeger. Vele ouders stelden zich zelfs met dat onderwijs voor huune dochters volkomeu tevreden, andere lieten hun kiudereu eerst op tien- of elfjarigen leeftijd naar de tweede school overplaatsen. Deze school outviug dus voortdurend kinderen van zeer ongelijke ont wikkeling, en die eigenlijk in geen der klassen op hare plaats waren. Eene groote verwarring is hiervan het gevolg, die niet anders dan ontmoedigend op het onderwijzeud personeel aan deze school kan werken. Wij stelden voor hierin verbetering te brengen door het Frausch aau de Eerste Burgerschool voor meisjes wederom af te schaffen. Wij betreurden het •teeds dat indertijd daartoe werd besloten eu blijven ook tic meeneu dat dit besluit van onguttsiigen invloed op de ontwikkeling der vrouwelijke jeugd is geweest. Intusschen vleiden wij ons niet dat dit voorstel gunstig ontbaftl by B. en- W. zoude vinden en voegden dei halve een tweede voorstel daarbij, nl. om ook op de Tweede Burgerschool voor meisjes den toegang voor kiudereu van zes jaren open te stellen. In dat geval zouden vele ouders wellicht gent-geu zijn hunne meisjes van deu a.-iuvang af op deze school te plaatsen, terwyl zy er veelal niet toe besluiten de kinderen over te plaatsen zoodra zij deu negenjarigen leeftijd hebben bereikt. In de tweede plaats wezen wy op het sohool- geld dat zoowel op de Tweede Burgerschool voor meisjes, waar het 40.als op de Tweede Burgerschool voor jongens, waar het 50.be draagt, te hoog wordt geacht. Nimmer hebbeu wij eene afdoende verklaring ontvangen van het versohil in schoolgeld op deze instellingen, die men (althans in de hoogere klassen) paralelscholen zou kunnen noemen. Doch eene vermindering van het schoolgeld op de jongensschool tot 40.zou o. i. weinig afdoende zyn. Evenmin was het ons ooit duidelijk waarom in de laagste klassen van de beide jongensscholen, waar alzoo het gewoon Lager Onderwijs wordt gegeven, het schoolgeld zon aanmerkelijk moest verschillen. Wij gaven in qver- weging op de beide laagste klassen der Tweede Burgerschool voor jongens het schoolgeld gelyk te stellen met dat op de Eerste Burgerschool voor jongens en overigens zoowel voor de Tweede Bur gerschool voor jongens als voor meisjes het schoolgeld op 30.te bepalen. Iu de 3e plaats drongen wij ook toen aau op de wijziging in de bepalingen omtrent de toelating, waarover hierboven is gesproken. Bij het einde des jaars hadden wy op onze voor stellen nog getn bericht van B. en W. ontvangen. Hun in dit jaar ontvangen schrijven was tot ous leedwezen niet bevredigend voor ouze Commissie. Behalve met de reeds medegedeelde wijziging in de voorschriften omtrent de toelating, ging bet Dage- lijksch Bestuur niet met ons mede. Wy hadden nog geeue gelegenheid dit schrijven aau eene nadere ge- dachteuwisseliug te onderwerpen, en zullen dus eerst iu een volgend verslag kunuen mededeelen, tot welk besluit bet schrijven van B. en W. ons heeft gebracht. De berichteu omtrent geregeld schoolbezoek en de gezondheidstoestand der leerliugeu luiden guustig. Het willekeurig schoolverzuim wordt zooveel mogelijk door de ouderwyzers te keer gegaan. De leerlingen der hoogste klassen van de beide Kosteiooze Scholen en van de beide R. K. Scholen, die door getrouw schoolbezoek hadden uitgemunt, maakteu wederom gebruik vau het aan alle niet betalende leerlingen der Openbare en Bijzondere Scholen, door de plaatselijke vereeniging tot bevordering vau het ouderwijs eu hel schoolbezoek, geldelijk gesteund door eeu groot aantal ingezetenen, aangeboden uitstapje naar der. Haag en Scheveningen. Werd op deze wyze het betrekkelijk schoolverzuim be streden, tegen het volstrekte schoolverzuim dat niet onaanzienlijk is (op 1 Januari 1884 telde ouze gemeente 2428 kinderen boven zes en benedeu 12 jarenhiervan gingen er 263 uiet school, dus onge veer l/e) wer(l *oor zoovel wij weten uiets onder nomen. De voorlichting van het Burgerlyk Armbestuur bij onze adviezen aan Burgemeester en Wethouders omlreut het toelateu van leerlingen op de Kosteiooze Scholen werd ook dit jaar bereidwillig gegeven eu met waardeeriug onfvaugen. Deze gemeente telt de volgende inrichtingen tot opleiding van onderwyzers en onderwijzeressen. a. Inrichting tot opleiding vau Bewaarschool- houderesseu. Het aantal leerlingen, dat op 1 October 1883 12 bedroeg, werd in deu loop van den cursus met 2 vermeerderddrie leérliugen verlieten de school, eene omdat zij voor het lager ouderwys weuschte opgeleid te worden, eene tengevolge van hare benoeming tot hbofd eener Bijzondere Bewaarschool te Amsterdam, de derde eindelijk omdat zy het onderwijs verliet. Op 1 October 1884 telde de school alzoo elffleerlingeo. De Directeur, de heer J. Gonda, spreekt met tevredenheid over het gedrug en deu ijver der leer lingen. Ook over de vorderingen der meesten kon, de omstandigheden iu aanmerking genomen, veel goeds worden gezegd. De lessen worden op dezelfde wijze gegeven als in het vorig verslag is medegedeeld. De behoefte doet zich echter meer en meer gevoelen aan eene verdeeling der school in klassen, en dus aan eene vermeerdering van lesuren. De resultaten der school zyn nog onbeduidend. De weinige vooruitzichten voor Bewaarschool-onder wijzeressen doet de meeste meisjes, die lust eu ge schiktheid bezitten om zich aau het onderwys te wijden, het Lager Onderwys kiezen. Daarenboven kan het onderwys uan alle leerlingen gelyktydig eu gedurende slechts o uren 's weeks slechts weiuig vruchten dragen. b. Rijksnormaalschool. De cursus aan deze school, die van de gemeente kosteloos eeu verlicht en verwarmd lokaal ontvangt, begon I April met 93 leerlingen (50 tnauneu en 43 vrouweu). Gedurende den cursus verlieten 17 leerlingen de school; 12 hunner verwierven de akte, 4 veran derden van woonplaats en 1 overleed. Tusscheutyds werden nog 2 leerlingen toegelaten. Ook deze inrichting ondervond door het overlijden van den H. W. Kramers een gevoelig verlies. Tal van jaren was hy als onderwijzer aan haar ver bonden, de laatste drie stond hij als Directeur aan haar hoofd. Tot zijn opvolger werd de heer H. J. W. Huber, Hoofd der Eerste Burgerschool voor jongeus, benoemd. Met genoegen vernamen wij deze benoeming, daar wij overtuigd zyn, dat zij aan de Normaalschool ten goede zal komeo. Aan den heer D. J. van Vreumingen werd tegen 1 Januari 1885 op zyn verzoek wegens voortdurende ongesteldheid eervol ontslag els onderwijzer in bet handteekeneu verleend. Gedureude zeer vele jaren gaf deze heer op verdienstelijke wijze dit onderwijs. Eene betuiging van leedwezen over zijn ontslag ga vergezeld van de beste wenschen voor zijn herstel. Behalve deze, zyn er nog twee vacatures aan de school. Met September werd eene voorbereidende klasse geopend voor leerlingen van 1214 jaren. Zij is in twee afdeelingen verdeeld en telt 15 mannelyke en 16 vrouwelijke leerlingen. Tot onderwijzers aan deze klasse werden benoemd de heeren A. Berman, Hoofd der Sohool te Gouderak, C. de Rooy en J. R. C. Reesink, onderwijzers alhier. c. Stedelijke Cursus voor Adspirant-Hoofdonder- wijzers eu Onderwijzeressen. De lessen werden als het vori/e jaar, gegeven gedeeltelijk in de lokalen der Rijks Hoogere Bur gerschool, daartoe met de. hulpmiddelen welwillend beschikbaar gesteld, $a in de Burgeravondschool. De herhaalde ziekte en daarop gevolgd overlijden van den heer L. A. Hissink is oorzaak geweest, dat er gedurende een groot deel van den afgeloopec cursus geen lessen gegeven ziju in Nederlandsche taal- eu letterkunde en paedagogiek. Bij deu aativaug van deu nieuwen cursus in October jl. is in zijn plaats benoemd de heer H. W. F. Bonte, dia tevens met de directie belast is. Verder zijn aan deze inrichting werkzaam de heereu Dr. I. S. O. Oleun8, (kennis der natuur), A. Roozeboom (Wiskunde), A. F. Cremer (aardrijks kunde en geschiedenis), J. J. Bertelmau (teekenen). Op het oogenblik (uit. Dec. 1884) zijn er 11 deelnemers, namelijk 7 ouderwijzers uit de ge meente Gouda, beuevens drie onderwijzers en 1 onderwijzeres uit naburige Gemeeuteu. Het aantal is dus veel geringer dan iu 1883, toen op uit. Decem ber 27 deeluemers ingeschreven waren. Statan-Gteneraal. Tweede Kamek.1 Zitting vau 2 Maart. In deze zitting werdeu bij het voortgezet Justitie— debat vau de begrooting afgenomeu de jaarwedden voor een tweeden advoeant-generaal te Arnhem en voor een negenden raadsheer te Arnhem en Bosch eu 1000 voor den aankoop van eeu terrein te Delft, tot deu bouw v,an een kantongerecht. Ter zake van het ontslag van den godsdienstleraar der cellulaire gevangenis te Amsterdam, Mohrmann, constateerde de Minister dat de oorzaak in plicht verzuim is gelegen. Heden voorlzettiug. Aan de belanghebbenden by de vervaardiging van, en den handel in natuurboter, is de volgende oirculaire verzonden, die wy op verzoek in ons blad opnemen Het is algemeen bekend dat het product, dat reeds eeuweu lang gemaakt wordt van de melk van runderen, en ouder den naam van boter wordt gebruikt, iu hei laatste tieutal jareu eene mede dingster heeft gekregeu in de zoogenaamde kunst boter, en dat de groote ontvang, die de Kunst- boteriudustrie iu ons land heeft gekregen, ze maakt tot eene belangrijke concurrente. Hoe onaangenaam die concurrentie ook moge zijn, zoo zal men zich daarbij moeten neerleggen zoolang ze eerlyk optreedt, en het produot onder den waren naam verkoopt. Dat is eohter niet bet geval, de concurrentie is niet eerlyk. De kunstboter wordt dikwijls verkocht onder den uaam van natuurboter of vau roomboter of vau boter. Door anderen wordt ze met natuur boter vermengd, en alsdan nog onder den naam boter aau deu man gebracht. De ondergeteekeuden werden het vorige jaar door het Hoofdbestuur van de Hollandsohe Maatschappij van Landbouw benoemd als commissie om middelen te beramen, ten einde de kuoeierijen in deu boter- handel tegen te gaau. Zy zyn na een ernstig en onpartydig onderzoek tot de conclusie gekomen, dat de bedoelde knoeierij' op uitgebreide schaal plaats vindt, en belangryk schade doet aan den afzet onzer natuurboter, zoowel iu ous eigeu lancLals in het buitenland. Zij meenen, dat het de dure plicht is vau allen, die behing hebben bij de vervaardiging van- en bij den handel in natuurboter, om dat geknoei te helpen bestrijden. De slotsom van het rapport, door ondergetee- kendeu uitgebracht aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, eene conclusie, waarmede de Alge- meene Vergadering zich eenstemmig vereenigde, is dat het weuschelijk is, ter bestrijding van het kwaad, op te richten eene vereeniging, die onder dennaam van „Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boterhandel" de zaak ter hand neemt. De oudergeteekenden wenschen thans eene poging te doen om aan dat denkbeeld uilvoering te geven, eu roepen daartoe met alle bescheidenheid Uwe medewerking in. Zij meenen dat het voorbarig zou zijn reeds thans den werkkring van de bedoelde vereenigiug in bijzonderheden te omschrijven. Zij deelen alleen mede, dat volgens hunne opinië, de medewerkiug zeer algemeen moet zyn, en dat de contributie daarom moet worden vastgesteld op 50 cents; dat de vereeniging hare taak zou moeten aanvangen met eene poging om te verkrygen betere, eo, zoo mogelyk, eenvoudiger middelen om boter te onderzoeken, waartoe zij zouden weuachen, zeer spoedig eene belangrijke prijsvraag uit te schrijven en dat verder de vereeniging haar doel zou moeten trachten te bereiken door het publiek iu te lichten omtrent de vervaardiging, samenstelling en voedings waarde van natuurboter, door het opsporen en publiek maken van opzettelijk bedrog, door het steunen van eerlijke handelaars, door zoo noodig, te streven naar het verkrijgen vau doffmatige wetteu] reglementen, enz. enz. De ondergeteekenden verzoekeu U dringend, hen bij dat goede doel te steunen. Zy herhalen het, zal het doel bereikt worden, dan moet de deelneming algemeen zyn, dan moeten zich aaneensluiten alle veehouders, die in de boterbereiding in hoofdzaak hun btstaan vinden, en alle eerlijke boterhandelaars, die thans door knoeierij schade lijden. Dan moeten zich daarby voegen de laudeigeonreu, die zooveel belang hebben by de gezonde ontwikkeling onzer zuivelbereiding, en ook de consumenten die er prijs op stellen, een ouvervalscht product tegen de wer kelijke waarde te koopen. Zy, die met het bovenstaande sympatbiséeren, worden verzocht door middel van naam- of briefkaart aan den laatst ondergeteekende, een blijk van instemming te geven. Is het aantal dier blijken van instemming voldoende, dan zal binnen kort Ie Amsterdam eene vergaderiug worden belegd, waar de zaak be-prokeo en verder alles gedaan kan worden om de ver eeniging te constuteeret:. J. ZIJP Kz., Abbekerk. B. WIJSMAN Hz., Amsterdam. J. M. de KÜIJ3ER. Delft P. BUIS Jz., Sckagen. J._RINKES BORGER, Leiden. In de Zaterdag gehouden algemecne vergadering der te Rotterdam gevestigde Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglyder» voor Zuid- Holland is het jaarverslag over 1884 uitgebracht, waaraan wy het volgende ontleenen Het aantal patieuteu is sedert bet jaar 1879 tot 1884 met 63 pet. vermeerderd, terwyl het cyfer der jaarlyksche bijdragen in 1884 iets miuder dan in 1879 was. Het bestuur loopt, dat deze mededeeliog velen moge opwekken om hun steun aan de Ver eeniging te scheuken. Het Hehoeft wel niet betoogd te worden, dat de Vereeuiging dien behoeften daar misschien binnen kort de middelen moeten gevonden worden ter vergrooting der inrichting, meent bet Bestnur te mogen rekenen op deu steun van allen, die overtuigd zyn van het nut, door de Ver- eemging in zoo ruime mate gesticht. Behalve de jaarlyksche bydrageu heeft het Bestuur toezegging van de volgende subsidiëo Van de prov. /o^!aIU,c/.100ü; Ta" de £emeenten Rotterdam 2000 Schiedam 100 Delfthaven, Kraliugen en Vlaardingen ieder 50 Lekkerkerk en Sliedrecht ieder 25 Oudewater 20 Kapelle a/d IJsel »<der/ lo Alblasserdam, Giesendam, Hellevoetsluis, n.rimpen a/d Lek, Leiderdorp, Moordreobt Papeudrecht Schoonhoven en Zwyodrecht ieder 10 Heerjansdam 5 en Zwartewaal 2. Onder de 107 gemeenten in Zuid-Holland die in 1884 patieuteu zonden, zyn er das 19, die een sub- •tdie vcrlefuen. Omtrent het gebenrde te Amsterdam ten gevolge van het ontsnappeu van gas, meldt het üblad: De schoen maker A. Schenk, wonende iu den kelder van peroeel Lindeugracht 187, vergezeld van een kameraad in zyne woning komende, vond zyne vrouw, twee kinderen en wjn behuwd broeder in bewusteloozen toestand liggen. Onmiddellijk overgebracht in de lappery vau den heer J. C. Beek, aan dezelfde gracht, werd der politie van het voorgevallene keuuis gegeven en door het aan wenden der middeieu, voor dergeiyke gevallen voorge- •ohreven, mocht men, eohter niet dan na zeer veel moeite, er in slagen by de door gas bedwelmde per sonen de levensgeesten op te wekkeu. 't Waren de inspeotenr van politie J. H. W. Bosz, de agenten C. Lakes en D. Bierwolf, de brandmeesters J. P. Herder w de brandwachts F. Striehl, A. Stoutenberg, A. F. JUaassen eu J. Sikkes, aan wier onvermoeide pogingen et is mogen gelukken vier personen van eeu anders wissen dood te redden. Naar het gasthuis vervoerd, zijn «He zieken aldaar opgenomen en bleek het gevaar ge weken. Uit een iugesteld onderzoek is het gebitken, dat óp de Lindeugracht in eene hoofdbuis een lek is ontstaan, waardoor het gas zich tot onder bedoelde woning heeft verspreid eu door deu vloer is gedrongen. Dnmiddellyk zijn door de gasfabriek maatregelen tot herstel van het lek genomeu. Men leest in Arnh. Ct Een heer, die Vrijdag in den trein van Utrecht naar Arnhem zat, deelde ons het volgend staaltje mede: Vóór hem in eeue coupe 3e klasse zat een rijksveld wachter, begeleidende eene vrouw met haar kindje van 1 jaar en haar jongste, 14 dagen ond. Zij had met haar raait te Gouda, in een logementje, intrek genomen, doch werd den derden dag na hare bevalling moedwillig door haar echtgenoot verlaten. Nog verre van geheel hersteld, werd zy als Duitsche en zonder middelen van bestaan, over de grenzen gezet en daar toe als eerste station ter verdere uitleiding, aan de Arnherasche politie toevertrouwd. Diep medelijden moest men hebben met de uitgehongerde vrouw, die slechts langzAam zich kon voortbewegen eu zelfs het noodige voedsel tuiste voor baar jouggeboreue, die door den veldwachter in eene korf over de straat moest wordeu gedragen. Wy stelden hieromtrent een onderzoek in en tot ons leedwezen bleek deze opgave juist. Maar wij vernameu bij die gelegenheid, dat on der onze Aruhemsche politie-agenteu mannen met warm hart worilen gevonden, daar allen zonder onderscheid hun eigen karige beurs openden, om de ongelukkige een goed maal te bezorgen. Zoo dikwijls wordt over weinig mededoogen van de politie geklaagd, dat wij vermeenden, ook dit feit wel eens te mogeo releveeren. Het verolag van den Landboaw in Nederland over 1883, opgemaakt op last van den Minister van Waterstaat, door den Directeur der Rijksland bouwschool, den heer C. J. M. Jougkindt Coniuck, heeft dezer dagen het licht gezien. Bij de samenstelling er van is men eindelijk tot het juiste cijfer der uitgestrektheid vau de grondeu gekomen. Br zijn thans 17000 H. A. meer gevonden dan iu 1833 volgens het kadaster aanwezig wareu. Ook nu weder komen in het verslag zeer belang rijke détails voor omtrent de koop- eu huurprijzen van landerijen, welke voor de berekeniog van de waarde van den bodem van onberekenbaar nut zyn. Gelijk juist deze week door den beer Pompe vau Meerdervoort in de Tweede Kamer is gezegd, con stateert ook het Landbouw verslag, dat de musscheu, vooral in Zeeland, veel var. zich doen spreken „en mag dan ook zeker wel eens worden overwogen, of deze vogels niet wat al te veel door de wet beschermd worden*. In de statistiek aangaande eigenaars en pachters, zyn twee nieuwe tabellen opgenomen, die doen zien hoeveel eigenaars eo hoeveel paahters op elke 1000 landgebruiken das eigenaars en pachters te zamen genomen zich bevinden. Omtrent de teelt van weverskadeh zijn eenige wetenswaardige bijzonderheden in het verslag op genomen. By de berekening der waarde van den oogst is eeu ander marktgemiddelde genomen dan in de vroegere verslagen. De berekening is thau» gemaakt uit de prijzen, die van oogst tot oogst besteed, of liever die vau September van het eene tot September van het andere jaar bedongen werden. Aau de samenstelling van het Landbonwverslag ia veel zorg besteed. Kost het ook de Gemeentebe sturen eenige moeite, „de Landbouw, als hoofdbron van ons volksbestaan, verdient ongetwyfeld aller be langstelling, en mag men, om tot eeu juist denkbeeld en volledig overzicht vau dit geheel te geraken, voor zeker zioh wel eenigen omvangrijken arbeid getroosten, die dan ouk niet nutteloos verricht zal worden*, zegt de steller van het verslsg. Dagbl Gelyk onze lezers weten, hebben de beide huizen van het Engelsohe parlement over de regeeringspo- litiek in Soedan beraadslaagd. De uitslag der verschillende stemmingen is thans bekend. Dat de Regeering iu het Hoogerhuis met 189 tegen 68 stemmen op Salisbury's motie geslagen werij, dit verwondert niemand, en niemand hecht daaraan ook eenig gewicht. Doch dat zy iu het La gerhuis op Northeote's motie slechts met eene meer derheid van 14 (302 tegen 288) stemmeu zegevierde, dit rekent men haar als eene, eventeer wel verwachte maar daarom niet te minder verplettereude nederlaag toe. Want niet alleen is de behaalde meerderheid op ziohzelve al zeer onbeduidend, maar zij wyst ook op eene gestadige verzwakking van de ministerieele party en versterking van de oppositie in zake het Egyptische beleid der Regeeriug. Immers by het eerste votum betreffende dit beleid, nu ongeveer een jaar geleden, bedroeg de meerderheid voor de Re geering 49 bij het tweede votum 28 en nu by het derde slechts 14. Bovendien moet meu, om de cijfers in hunne volle beteekeuis te overzien, in aanmerking nemen dat ongetwyfeld zeer vele leden, beducht voor een eventueel aan het roer komeu vau Salisbury, eigenlyk tegen hunne overtuiging ic hunne stem aan Gladstone geschonken hebben. Onder de redeneeringen in de pers verdient mis schien het meeste gewicht te worden geheoht aan die van de Daily News, wijl dit blad steeds min of meer voor het orgaan van Gladstone versleten werd. De Daily News dan meent dat de Regeeriug thans de wijste partij zal kiezen met het werk van de sessie zoo spoedig mogelijk af te doen, en dan in November het oordeel der natie over zich in te roepen door middel van eene algeraeene verkiezing. De Times noemt het twijfelachtig, of bet minis terie iets zal kunnen overleven, wat beschouwd moet worden als eene ernstige nederlaag en een verplet terde slag voor len gezag, dat alreeds tot het laagste peil was geslonken. De Pall Mall Gazette verklaart dat het Lagerhuis het allerbeste heeft gedaan, wat het onder de gege ven omstandigheid kou doen het heeft zoo nauw mogelijk langs het kantje de ministers veroordeeld, zonder hen echter nog tot aftreden te dwingen. Reuter's Office meent uit de beste bronnen te kunnen mededeelen, dat bet kabinet in den na af loop der vtemming ia het lagerhuis gehouden zit ting besloten heeft niet af te treden. In afwachting van het bevestigen dezer tijding wordt door de regeeriugsvrienden de opmerking ge- maakt daL al zij ook bovenbedoelde meerderheid niet meer dalv weertien stemmen geweest, (gewoonlijk kon het kabinet-Gladstooe op een meerderheid van zestig tot tachtig stemmen rekenen), de motie ran den heer Marley toch verworpen is geworden met 455 tegen 112 stemmen. Een meerderheid van 343 stemmen dus verklaarde niet te willen x hooren spreken vau een aftocht uit Soedan. In strijd met de bedoelingen van de regeering had genoemde radicale afgevaardigde voorgesteld dat Soedoen onverwijld ontruimd zou worden. Van dit parlementsbesluit zal het kabinet- Gladstone partij kunnen trekken, als het ten minste wil aanblijven want meu mag als zeker aannemen dat „indien het met kracht voortgaat om den „Soe- daneeschen opstand* te onderdrukken, het op een meerderheid in het Lagerhuis zal kuuneu staat maken. In ieder geval zal de gezondheidstoestand van den premier in de eerste plaats in aanmerking komen by de vraag of hij zich verder met de leiding van 's lands politieke aangelegenheden kan of mag belasten. De Zwitsersche Regeeriug gaat voort met het vervolgen der auarchisteu. Men wil weten, dat de Bondsraad aan de kantonnale bestoren de vervolging van anarchisten onttrokken eu van Boudswege een algeraeene instructie tegen de anarchisten geopend heeftdaarmede zouden de Boudsprocureur en twee rechters van instructie belast zyn. Het aantal aangehouden anarchisten te Bern bedraagt 23, onder welke ook Zwitsers. De aanklacht zal luiden opruiing tot misdaad iu het algemeen en het sme den van een komplot tegen het Botidspaleis en Bonds- ambtenaren iu 't bijzonder. De straf by schuldig verklaring zal niet slechts in verbanning, maar in gevangenis en geldboete bestaan. Volgens berichten uit Berlijn zal men nu spoedig overgaan tot de vorming van den nieuwen Congo- staat,welke een monarchaal0 karakter zal hebben. Ook zal men weidra beginnen met het aanleggen van een spoorweg naar de kust. De verkiezing, welke in Belgie noodig geworden is door het overlyden van den heer Ortmans-Hau- zeur, afgevaardigde van het arrondissement Verviers, zou gisteren plaats hebben. Voor de liberalen vooral is deze verkiezing van buitengewone beteekenis. Het is toch de eerste maal, na het optreden der cleri- calen in het bewind, dat eene verkiezing plaats heeft voor een zetel, door een liberaal in de kamer in genomen en door de clericalen ten ernstigste betwist. Bovendien zyn de afgevaardigden van Verviers in de periodieke aftreding van 18S6 begrepen, zoodat de uitslag der verkiezing van Maandag in zekeren zin het voorteeken zal zyn van de verkiezingen van het volgende jaar. Verviers is door vier afgevaardigden, vertegenwoor digd, zoodat eene neerderlaag der liberalen op Maan dag tegen 1885 voor eene wyzigiug van 8 stera men doet vreezeu in de verhouding tusschen cle ricalen eu liberalen. In 't algemeen zyn de periodieke verkiezingen van 1886 niet in 't voordeel der li beralen, omdat zy niets winnen, maar wel zeer veel ferliezen kannen. De verkiezingen tooh hebben plaats in de provincies Limburg, waar de clericalen onver- winlijk zyn Oost-Vlaanderen, waar de liberalen nog de laatste liberale afgev&ardigdeu van het geheele Vlaamsche land, namelyk de acht tegen woord igers van Gent, verliezen kunnen Henegouwen, dat thans geheel door liberalen vertegenwoordigd is, maar waar de herkiezing der drie afgevaardigden van Soignies, der drie vau Thuin en der zeven vau Charleroi de grootste inspanning zal eisehen, en eindelijk de vol bloed-liberale provincie Luik, waarin echter de twee afgevaardigden van Waremme tjn de vier van Ver viers ook verre van sterk staan. Uit het bovenstaande zal het onzeu lezers duide lijk wezen, waarom aan de verkiezing te Verviers zoo groote beteekenis gehecht wordt. De liberalen

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2