Itultenlandsch Overzicht Nationale Militie. Nationale Militie. INGEZONDEN. KENNISGEVING. Eerste Zitting van den Militieraad. KENMSGEE1MG. HERIJK van M ATEN enpE WICHTEN. Burgerlijke Stand. Gouderak: Ofschoon buiten verband met de nitkomsten van bet toelatingsexamen, tullen in de oommieaie in hët vervolg de actieve seeofficieren worden vervangen door by bet inatituot geplaatste onderwyiers, en wel reedt dit jaar, emdat de diaost niet toelaat, daarvoor geschikt* zeeofficieren aan te wysen. Voor de openbaarheid van het examen wordt voldoende gesorgd. Staten-Generaal. Tweede Kxmek. Zittingen van 3 en 4 Maart. In de Dinsdag gehouden sitting is de begrootiug voor justitie eenparig aangeuomeu, na verwerping, met 62 tegen 12 stemmen, van den post voor de ge- vaugenit te Breda. Daarna is de beraadslaging over hoofdstuk Binnen- landsohe taken aangevangen. De heeren Lohman en Van Asch van Wyck keurden het optreden van het centraal gezag goed tegen de bemoeiing van burgemeesters, in hun qualiteit, bij verkiezingen en tegen het verbod van den burgemeester te Buik sloot van het houden eener collecte voor de school met den bijbel voor zoover dit althans bleek uiet gegrond te zyu op een plaatselijke verordening, die de heer Lohman op zich zelve echter ook krank zinnig vervolgziek noemde. De heer Roëll wilde wyziging der houding van het kiezersaantal voor de provinciale staten, overeenkomstig het bevolkings cijfer. De minister van binnenlandsohe zaken verdedigde de handelingen iu de besproken punten er. ver klaarde zich bereid te overwegen of verandering mo gelijk is in het aantal kiezers voor de prov. staten naar de verhouding der bevolking. Wanneer de lysten der hoogstaangeslagenen in de belasting fouten bevatten kon daartegen opgekomen wordeu. Een voor schrift te geven aan Gedeputeerde Staten is moeilijk. Een aigemeene lijst voor de hoogstaangeslagenen te geven kan alleen bij wijziging der proviuoiale wet ge schieden. Een amendement van den heer Beelaerts om niet nittetrekken het traktement voor een geneeskuudig inspecteur in Zeeland, welke betrekkiug thans vaceert werd door den minister en den heer Gleichmau bestreden, omdat niet incidenteel iu de bestaande organisatie mag ingegrepen worden. De minister verminderde echter het traktement tot 3000, met het doel de benoeming van een adjnnct-in- •pecteur voor te stellen. Het amendement werd toen verworpen met 36 tegen 33 stemmen. In de zittiug van gisteren werd de behandeling der Begrooting van Binnenlandsohe zaken voortgezet. Aan de orde wareu verschillende posten betrekking hebbende op de uitgaven voor den geneeskundigen dienst. Door deu heer Beelaerts vau Blokland werd "herhaaldelijk gewezen op de wenschelykheid bon ver eenvoudiging en bezuiniging by het Geneeskundig Staatstoezicht. De artt. 6474 werden goedgekeurd. Heden voortzetting. Blijkens het marktbericht van de Groninger markt stond de tarwe genoteerd per 74 KG. 6.00 a 6.20 76 6.30 a 6.50. is gemiddeld per 75 KG. 6.25 100 KG. tarwe geeft pi. m. 80 KG. gebuild tar wemeel, alzoo 75 KG. tarwe geeft 60 KG. gebuild tarwemeel. De 68 KG. "gebuild tarwemeel kost dus (plus maalloon) 6.25, of 100KG. 10 42. Uit 100 KG. gebuild tarwemeel bakt men pl. m. 194 gewone brooden van */4 KG. Elk brood kost dus aan tarwemeel 5S7/100 cent de prijs van het brood is 12 blijft over voor maalloon, bakloon r dépots en winst per brood 6tft/ioo of ruim 120 percent 1 De prys van het Amerikaansche meel is thans 10.50 per 100 KG., wat met den opgegIBBr Groninger marktprijs vry wel overeenkomt. - «Ben ik verbonden met Q en CoP* zrZyt gy het, X „Ja.* m „Gij te Brussel? kom dan straks bij my eten.' 'Onmogelijk, want ik ben te Gent.' Bovenstaand gesprek, dat duidelijk kon worden gevolgd, werd eergisteren per telcphoon gevoerd tus- sohen een Amsterdammer die te Gent zich bevond, en een handelsvriend te Brussel. Op Maan is nl. het lelephouisch verkeer open gesteld op de telegraaflyuen in verband met de telephoouleidingen te Brussel en Gent en die van Lnik en Vemers, gelyk het reeds tusscheu Aoiwér- pen en Brussel bestaat, alles volgeus het stelsel van den heer Rysselbergbe. De dienst heeft ook 's nachts plaats. Van 7 uur 'n voorin, tot-7 uur 's av. wordt voor 1 tot 5 minuten spreken 1 franc betaald, voor 510 minuteu 1.50 fr.laoger dan 10 minuten mag het gesprek niet duren, dau komt de beurt aan den volgenden aanvrager. Van 7 uur 's av. tot 7 uur 's morgens betaalt men 2 en 3 frauo. Voor het oproepen van personen, hetty geabouneerden, hetzij die zioh van den openbaren telephoondieust bedienen, wordt overdag 1 minuut en 's nachts 5 minuten lyd gelaten. Ingeval de aansluiting niet tot stand komt, wordt niets in rekening gebracht. Aan elk openbaar bureau bevindt zich een lyst der personen die aan de telephoocleiding zijn ver bonden. By het gebruik op verren afstand wordt aanbevolen luid en duidelijk te spreken, en zioh bij het hooren van het gesprokene van twee kokers te bedienen. Laat ons hopen, dgt weldra ook hier te lande tusschen Amsterdam, Jbtterdara en andere steden, die telephoouleidingen hebben, evenals in België, samensprakeu gevoerd kunnen worden. Dan wordt het misschien de moeite waard om ook in kleine steden als Gouda telephoous aau te leggen. Wie weet, binceu hoe korten tijd de Nederlandsche koopman met zy» handelsvrienden in New-York mondeling zaken zal kunnen doeu Aan een artikel over de Geldersche boomgaarden, door den heer P. A. van der Goot in Semperviren geschreven, ontleenen wij het volgende In de omstreken van Tiel ligt een boomgaard, groot 2 HA., die verleden jfcar 2880 aan appelen opleverde een andere te Drnmpt bij Tiel, circa 2 HA. groot, brücht 6110 op. Nog een andere boomgaard, groot 1.80 HA., leverde voor 912 aan kersen op. Het zal dus niemand verwonderen merkt de schryver op dat men iu den laatsten tijd al meer en meer tot het aanleggen van boomgaarden overgaat. Een geneesheer te Weenen zag by een kind zieke lijke verschijnselen, waarvan hij de oorzaak in het door het kind gebruikte groene vleohtpapier meende te moeten zoeken, Hy liet dau ook het papier van twee papierhandelaars scheikundig onderzoeken, en uit dat onderzoek bleek, dat het lichtgroene onscha delijk was, doch dat htt donkergroene koper en arsenicum (rattenkruit) bevatte. Wauneer meu iiu bedenkt, op welke wyze kinderen met het vlecht- papier omgaan, het in den mond nemen, euz., is het duidelijk dat vooral op de gevaarjgkheid van het donkergroene papier moet worden gewezen. Men schryft aan de L. C.: Een enkelen dag uitgezonderd, is Februari voorbijgegaan met zacht weer en zuidenwind, eu nu zal het menigeen tegen vallen als Maart komt tnet sneeuwbuien, oostenwind en vorst, hoewel de tuiuliedeu zioh zulk weer vroeg of laat voorstellen, fcraarby de landlieden vau het zelfde gevoelen ziju. De veldarbeid wordt natuurlijk toch verrioht en wel onder bet gezang van, den leeuwerik, die reeds dagen achtereen door het weer, dat zoo mooi en zonnig was, zich liet bekoren. Ook de lijster heeft in het bosch heel wat deuntjes gefloten, terwijl de mossohen nu reed» eljcauder eene plaats betwisten ouder de dakgoot, om er een nest te bouwen, gelyk dat onder voorbarige mos sohen gebruikelijk is- De kwikstaart huppelt ook al op den akker roud bij het spitten of ploegen tot het zaaien of poten van moesgronden en aar dappelen. Dat in Het laatst van Februari de cro- cussen bloeien, en 'de hyacint hen even boven den groud uitkijken, is waariyk ook nl eene, bijzonderheid, en zoo wordt men verleid vast te stellen dat de lente op de komst is, waartoe de ooievaar, die reeds zou gezieu zyn, ouder gewoonte het zyne bijbrengt om allen twyfel weg te nemen want de ooievaar is eeq lentebode, dat staat vast. Neemt meu nu hierby in aanmerking dat het weiland reeds zoo groen is, dau zal 'de kievit ook wel niet langer uitblyven, en daar de vastenavondzotjes bloeien, terwyl ander kruid laugs slootkanten, dat anders byna niet wordt aangekeken, ook al begint te outluiken, maakt dit jonge botanistjes van beiderlei kunne reeds dubbel opmerkzaam. Desteêlieden, die' over een maand of zoo wel doperwten van den kouden grond verwachten, terwyl de spinazie dau byna wordt weggegeven, kloppen reeds by den bloemkweeker aan, of bij bijgeval geen dubbele vasteuavoudeotjes heeft, of lelietjes der daten iu bloei, en of het geen zaak zon worden den tuiu aan te leggen eu dezen van bloemen te voorzien, daar vlier en jasmijn beginnen uit te Iqope»alles met een geestdrift of morgen de koekoek //Mei" verkondigen, en de tortelduiven, tussohen de bloeieude heggen; elkander liefdesverklaringen doen. Het door Gladstone en rjjne ambtgenoten geno men besluit, uiet af te Jreden, wordt ovker het alge meen door de LoudenscW oers goedgekeurd. Daily News meent te weten, dat eenige ministers van oordeel waren dadelijk hunne portefeuilles te moeten nederleggen, maar dat de anderen het beter achtten te blyven. Voor bet kabinet was het een quaestie van eer voor de verantwoordelijkheid van het bewind niet terug te deiuzen, zoolang het Lagerhuis uiet oubewimpeld verklaard had geen ver trouwen meer in de ministers te hebben. Sedert het begin van Engeland» militaire tusscheu- komst in Egypte werden in het Lagerhuis vijfmaal motiëu tot afkeuring van het gedrag der Regeeriug voorgesteld. 1°. 2 Maart 1883. Motie vau sir W. Lawson „Het Huis verklaart met leedwezen te zien dat tengevolge van de militaire operatiën in Egypte, nieuwe lasten aan de Engelsche belasting plichtigen opgelegd worden' verworpen met 94 tegen 24 stemmen. 2°. 12 Maart 1884. Motie van sir Stafford Northcote „Het Huis verklaart, dat de jammerlijke gebeurtenissen, waarvau Soedan het tooutel is geweest, te wijten zyn aan de wan kelende politiek der Regeeriug' verworpeu met 311 tegen 262 stemmen. 3». 15 Maart 1884. Motie van den heer Labouchère „Het Huis ver klaart, dat de groote opofferingen, den laude opgelegd om de militaire operatiën in Soedan te bekostigen, door niets gewettigd worden* verworpeu met 111 tegen 94 stemmen. 4°. 12 Mei 1884. Motie van sir Michael Hiks Beacb„Het Huis geeft zijne afkeuring te kennen Over de regeeringa- politiek, welke niet slechts volstrekt niets bijdraagt ter bevordering van den goeden pitslag der zending van generaal Gordon, maar bovendien nog buiten gewone- maatregelen noodig maakt om voor zijue persoonlijke veiligheid te zorgen* verworpen met 303 tegen 275 stemmen. 5®. 27 Februari 18S5. Motie van sir Stufford Northcote (reeds eenige malen vermeld) verworpen met 302 tegeu 288 stemmen. De meerderheid voor het Kabinet was dus: den eersten keer 70, den tweeden keer 49, den derden keer 17, den vierden keer 28, den vijfden keer 14 stemmen. De Duitsche rijksdag heeft de zittingen weder hervat. Omtrent de aanstaaude werkzaam heden meldt eene correspondentie het volgeude Tot de meest belangryke ouderwerpen, welke aan de orde zyn, behoort in de eerste plaats de ge vraagde som voor deu gouverneur van Kameron, waardoor de koloniale staatkunde weer ter sprake koint de beslissende stemming over den bekeudeu derden directeur voor buitenlgadsche zakeu en de tweede lezing van het outwerp tot oudersteuuiug van- postbootlyneu naar overzeescbe landeju* Ik vestig de aaudaoht op deze ouderwerpen om te doen zieu, welke gewiohtige werkzaamheden den Ryksdag wachten. Bén zoo groote opeenstapeling van belangryke gebeurtenissen op politiek en par lementair gebied, als in deu laatste» lyd hier aan de orde is, komt hoogst zelden voor en daarom is het wel der moeite waard den loop en de ontwikkeling dezer quaesties geregeld te volgen. Natunrlyk is de Berlyuer niet weiuig trotsch op dit verschijnsel. Met groote zelfvoldoening kan men uit zyn mood telkens de verzekering hooren, „dat iu geen Europeesohe hoofdstad zooveel omgaat als te Berlyn', tevens weer een bewys, dat Bisjmarck» populariteit nog steeds toeneemt. Wie hier jaren Heeft gewoond, kan in dit opzicht niet in twyfel zyu. Vooral trekt het dan de aandacht, dat men men meer ei meer ontzag betoont voor de poli tieke werkzaamheid van den kanselier, zoo zelfs dat men by de liberale oppositie in woord en geschrift telkens de uitdrukking „onze groote kanselier* aantreft, terwyl nog voor een jaar de liberalen dit zorgvuldig vermeden en meu dergelijke uitdrukkingen alleen in conservatieve organeh aantrof. Nu is dit wel een feit van ondergeschikt belaug, maar tooh is het ontegenzeglijk een teeken de| tijds, dat er toe by brengt om den tegen woortligeii toe stand te kenschetsen. Deze veranderiog der op^ubare meening is te danken aan de koloniale staatkunde, welke prins von Bismarck, om zoo te zeggen *stiUetjes en tegen alle verwachting op 't getouw zette. Het streven naar koloniën vindt hier voorstanders en tegen standers en missohien zelfs zyn de laatsten oog wel talrijker dau de eersten, maar hierin stemmen allen overeen, dal deze zoo plotseling verschenen staatkuude met buitengewoon talent woedt geleid. Van daar ook dat vrienden eu tegenstanders nu evenzeer van „onzen grooten kanselier* spreken. Van de onderwerpen, welke de Rijksdag nu zal behaudelen, is het voorstel tot het verleeueu van subsidie voor de postboutlynen wel het belangrijkste, vooral na het vreemdsoortige eiude, dat de be raadslagingen der ^commissie hebben genomen. Zoö iets is in jaren niet vertoond iu ons parlemeutair leven. Een commissie, die veertien zittingen houdt eu weken achtereen heeft gedebatteerd eu gerede- deneerd kan tot geen resultaat komep en weet niet wat zy dm Rijksdag zal voorstellen. Nu is het de vraag, of het den Rijksdag zeiven beter zal gaan en of de 399 afgevaardigden eer een besluit kunneu nemen dan de 21 commissieleden. Het zwaArtepnut der quaestie is de vraag,"of Rotterdam tot aauleghaveu zal worden gekozen, omdat dit tot zekere hoogte een pont van geschil tusschen Noord- eu Znid-Duitschland is geworden. In het Noorden wil men van een Nederlaudsohen haven niets weten, en heeft meu alleen oogen voor Hamburg, Bremen, Lübeck en andere Noord- Duitsche handelshavens. Daarentegen is eene on middellijke verbitidiug met de post boot lijnen door middel vau Rotterdam eeo leveusquaestie voor do scheepvaart op den Rijn. De Znid-Dnitschers werken met alle macht voor hnn zaak en de Zuid- Duitsche afgevaardigden, die meest allen tot het centrum behooren, omdat het Zuiden grooteudeels katholiek is, worden letterlijk bestormd met brieven en stukken van allerlei aard, waarin zy op een Nederlandsche haven als aanleghaven aandringen. De Zwitsersche politie moet in het bezit zyn geraakt van een uitgewerkt plan der anarchisteu om eerst eeu deel der stad Bern in brand te steken en in de daardoor te verwachten verwarring het Bondspaleis door middel van dynamiet te doen springen. Ook te Zurich werden stukken gevonden, die het bestaan van een gotd georganiseerde samenzwering bewijzen. Het aantal gearresteerde anarchisten is thans reeds over de houderd. Het Hongaarsebe Lagerhuis beeft by de voortgezette behandeling van het ontwerp van wet tot reorgani satie van het Hoogerhnis, in overeenstemming met het voorstel van de Regeeriug, met 214 tegen 13 stemmen besloten dat -hooge geestelijken van hel Israël iet itohe kerkgenootschap, gelyk de geestelijken van audere geziudten van rechtswege zullen zyn leden van bet Hoogerbuis. De officieele cijfers der verkiezing van een lid der Kamer in het arrondissement Verviers zyn de volgen de uitgebrachte geldige steromen 3211, volstrekte meerderheid 1606 de heer Loslever, clerioaal, verwierf 1619, de beer Van Dresse, liberaal, 1529. De meerderheid der clericaleu, welke bij de Se naatsverkiezingen op 8 Juli 1884 nog 125 was, is dus tot 27 stemmen geslonken. Mijnheer de Redacttur Met de meeste bescheidenheid veroorloof ik my de vryheid voor het volgende een plaatsje in uwe courant te versoekeu. In het ndramer uwer courant van Dinsdag jl. vind ik een waarsohuwing onder de rubriek „Politie* gericht tegen mijn persoon, H. van der Straateu, ten doel hebbende de ingezetrneu te waarschuwen my in royn gepatenteerue affaire niet te steunen, omdat ik een maandelyksch inkomen van 26 heb en van goede familie ben. Ik ben zoo vrij het publiek mede te deelen dat tk mij gaarne disponibel stel tot overtuiging van elk geneesheer dat ik uiet kan werkenj ik vaB 25.per maand niet bestaan en, iu rik ge val, eerlyk gepatenteerd koopman ben, niet bedelt en zelfs, vau mijn eerlijk als koopman verdiend geld, anderen nog ondersteunt, zoodat de couclusie is dat de politie geen recht heeft my als verdacht persoon te sigualeeren. Ik heb de eer, na dankzegging voor de verleende plaatsruimte te zyn, Mijnheer de Redacteur, Uw Dw. Dieuaar, H. van dee 8TRAATEN. RECLAME Door da publieke opinie begunstigd. Ieder opmerkzame beschouwer vau de leden en ge bruiken en begrippen ran hel ruik, moet opgemerkt hebben boe dikwijle het gebeurt dat ook drie telfs aan ten soort van mode ouderworpen zyn en van tyd tot tyd veranderen. Om ons slechts tot de kleeding te bepalen, zieu wy de duidelijkste bewyzen dat plot seling eene nieuwe mode zioh in de gunst van het publiek indringen kan. En zoo gaat het op het gebied vau byna alle zaken. Een bew(js echter, hoe de publieke opinie een zaak begunstigen kan, wordt ons geleverd door de thans alom bekeude en byna iu ieder huiegezin voor handen Zwitsersche Pillen van den Apotheker R. BRANDT. Toen zy, vyt jaren geleden, hier het eerst werden ingevoeed, kostte het groote moeite vrienden ef voor te vinden. Men keurde te af, omdat men zich verbeelde dat het eeife bedriegerij of oplloh- tery was, of althans dat de pillen geen waarde hadden. Maar hoe is het daar hedeu mede gesteld P Aan bevolen door de hoogste geneeskundige autoriteiten als een kostelijk middel tegen storingen in de spijs- terteering (Verstopping met aaudrag ran bloed, mooie- [ïke ademhaling,hoofdpyn, leveraandoening, haemorr- hoïden enz.) tloor honderdduizenden, die ze met goed gevolg innamen, aangeprezen, zyn zij tegenwoordig zoowel b|j rijken als armen in huis en men beweert niets te veel als men zegt dat zy than# door de publieke opinie begunstigd zyu, terwyl dit tegelij kertijd het beste bewys is voor haar heilzame uit werking Millioenen doozen Zwitsersche Pillen van den Apotheker Rich. Brandt worden jaarlyks de wereld ingezonden eu zy zyn iu bijna iedere Apotheek £70 Cents de doos te bekomen. Men lette er vooral op, dat iedere doos voorzien zy van het volgeude etiket een wit kruis op' roodeu grond met de handteekeuing vau Rich Brand. Ver krijgbaar te Gouda, bij deu Apotheker l.M. H. Zei- denryk a 70 Cts. de doos. Burgemeester en Wethouders van Gouda, brengen ter keunis van belanghebbenden, dat de EERSTE ZIT TING van den MILITIERAAD, bedoeld by art. 86 der wet van deu 19den Augustus 1861, (Staatsblad no 72), zal plaats hebben op het Raadhuis alhier, DINSDAG deu 17 MAART^ISSS, des namiddags ten l'/s ure, voor hen die Dy de loting getrokkken hebben No. I tot en met 75, en voor de hoogere nommers, WOENSDAG deu 1$ MAART daaraan volgende, des namiddags ten 1 ure. In deze zitting moeten verschijnen de Vrijwilligers voor de Militie en de Loteliogen die Vrijstelling verlangen wegens ziekelyke gesteldheid, gebreken of gemis van de gevorderde lengte, terwyl daarin tevens nitspraak wordt gedaan, omtrent beu die redeuen van vrystelling hebben ingediend eu alle verdere Lotelingen. Voorts wordt den Loteling, die z|jn bewijzen tot vrystelling nog niet heeft ingeleverd, herinnerd Dat om vrystelling te erlangen wegens BROED ER DIENST, of te zijn EENIGE WETTIGE ZOON, de volgens art. 21 van bet Koninklijk besluit vau den 8u Mei 1862 (Staatsblad no. 46.) vereischte bewijsstukken, utterly k tien dagen vóór den dag waarop de Eerste Zitting van den Militieraad wordt geopend, b|j den Burgemeester moeten worden ingeleverd, en dat b|j, die voor bovengenoemdeu Militieraad uiet is verschenen, gehouden wordt geene redenen tot vrij stelling te hebben en voor den dienst wordt aange wezen, terwyl het niet ontvangen van eene bijzondere kennisgeving of van een oproepjngsbiliet uiet ontheft vau de verplichtiug, tot het verschijnen voor den Militieraad of tot het iudienen van de tot staviug der redenen van vrystelling gevorderde bewySstnkken. Gouda, 3 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, j BROUWER. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS fan Gouda, gezien art. 9 een Zijner Majesteit! besluit rat) den 17den December 1861 (JUaaiehlad no. 127). Boepen door deze op alle ingezetenen die rerlangen ala Vrijwilliger bij de Militie op te treden, om zich daartoe ter Seoretarie der Gemeente aau te geren, .oor deu 16 MA ABT a.a., ran dea morgens 10 tot namiddags ten 1 nre, onder opmerking Dat door de Gemeente aan hen, die zioh als zoodanig mochten trillen verbinden, uit de fondsen der Gemeeute, een haudgeld wordt coldaan ran Dertig Galden. Dat de Vrijwilliger moet zjjn Ingezeten det Bijks, ongehuwd of kuukrloot weduimaar, roorta lichamelijk roor deu dieuat geschikt, ten minste 1.660 meter lang, op den laten Januari eau het jaar der op treding het 20e jaar ingetreden en het 36e jaar niet hebben rolbraeht, en aan zjjne verplichtingen ten aanzien rzn de Militie voldaan en'een goed zedelijk gedrag geleid hebben, Bij zijne aangifte alt Vrijwilliger tal hjj behooren over te leggen het door den Burgemeester af te geven getuigschrift, voorgeaohreven bjj art. 9 voor- neemd, tot afgifte waarvan zat worden gevaceerd ter Secretarie der Gemeente, op dea 14 dezer maand. Gouda, 3 Maart 1886. Burgemeetler eu Wethouder! voornoemd, VAN BEBGEN IJZENDOORN. De Sgnretarii, •il BROUWER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op het Bealuit van Heeren Gedeputeerde Staten der prorineie Zuid-Holland van 16 December 1884 No. 54 (Prov. Blad No. 77), brengen ter kennis der Ingezetenen dezer Gemeente, dat de HERIJK der Malen en Gewichten dit jaar zal plaats hebben van 16 MA ABT tot 15 APRIL op alle werkdagen uitgezonderd den 6n April aan staande, van des voorraiddaga 9 tot dea namiddags 3 nar in bet daartoe ingericht lokaal aan den Groe- neweg (naaat de Berate Openbare Burgerschool voor Jongens); dat de letter iu den gewonen drnkvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeuringsmerk van Maten en Gewichten, zoowel bij den nieuwen IJK als den HERIJK dat voor de verdeeling der werkzaamheden tot be vordering van dee geregelden gang van den Herijk aaar volgorde der wijken aan de huizen der IJk- plichtigen briefjes zullen warden bezorgd, honaende opgaaf van den dag en het uur, waarop zij hunne Maten en Gewichten tot het ondergaao van den Herijk zullen kunnen aanbieden, terwijl zjj, die on voorziens zoodanig briefje niet mochten ontvangen, zich tot bet bekomen daarvan op de boven aange wezen dagen en uren voor den Herijk in deze Gemeente aan het bovengenoemd IJklokaal knnnen vervoegen. Wordende belanghebbenden voorts herinnerd dat zij verplicht zjjn hunne Maten en Gewichten behoorlijk SCHOON en volkomen DROOG tot het ondergaan van deu Herijk aan te bie4en s dat na 1 October a. s. het gebruiken of voorbanden hebben van Maten en Gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, verboden en strafbaar is dat zij, die van deze gelegenheid voor den Herjjk in deze gemeente geen gebruik gemaakt hebben, alsnog tot 1 October a. a. hunne Maten en Gewichten tót bet ondergaan van den Herjjk kunnen aanbieden aan het IJkkantoor te Rotterdam op Dinadag en Vrijdag van elke week, van des voormiddags 10 tot des middags 12 uren en des namiddags van 1 tot 3 nren. dat de onderdeelen van het Gram uitsluitend aan het IJkkantoor te Rotterdam geverifieerd worden. Dientengevolge wordt ieder, wien zulks mocht aangaan, aangemaand, zich bovenstaande gelegenheid voor deu Herijk ten nutte te maken, ten einde te voorkomen de onaangename gevolgen die bjj ver zuim daarvan voor hem zonden ontstaan. Gouda, 3 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. MARKTBERICHTEN. Gouda, 5 Maart 1886. Tarwe flauw. De beste Zeeuwsche 7.25 a ƒ,8.Polder en mindere soort 6.90 a ƒ7.20. Zeeuwsche Rogge 6.40 a 6.60, afwjjkende en polder 5.60 a 6.Geut 5.50 a 6.50, Chevalier tot 7.80. Havt|f 4.a 4,50. Maïs 5.90 a 6.25.. Verder geen handel van beteekenis. De veemarkt met gewonen aanvoer, alle soorten gingeD traag van de hand vette varkens 28 a 26 et., varkens voor Londen 19 a 20 ets., per half Kilog. magere varkens en biggen vlug, biggen 0.80 a 1.50 per week. Aangevoerd 9 partijen kaas. Eerete kwaliteit 23 a 25 tweede kwa liteit 20 a 22. Goeboter 1.30 a 1.45. Weiboter 1.10 a 1.20. GEBOREN: 2 Maart. Alberto*, ouders A. den Helden W. M. Logthsrt. 8. Johannes, ouders A. van Ewyk en E. Kroeze. Pieternella, ouders S. Tak en G. Met Frederik Nicolats, ouders C. van Vliet en M. W. Kraaneveld. Pieternella Jobanaa,< ouders C. Veenendaal eu C. Kromme. Willem Albert», ouders W. A. van Duyl en C. S. Keim. OVERLEDEN: 8 Maart. L. H. A. de Vroege, 4 m. 4. P. J. Melkert, 9 j. GEHUWD: 4 Maart. C. Kroyt en F. de Brnin. L. van Genen en G. Grootendorst. GEBORENArie, ondert W. Verboom en L. dn Jong Jan, ondera J. Visser en M. Kruit. OVERLEDEN: J. Kleibeuker, 87 j. Haastrecht OVERLEDEN: W. A. Putman 57 j. Stolwijk GEBOREN Adriana, oudera M. Natzgl en E. Wenschop. Jan, ondert F. Stoppelenburg en M. de Jong. Jan, oudera J. Langerak en A. Scheer Johanna Metis, ondera J. Kramer en A. A. Verdoold. Aart,'ouders A. van Leeuwen en A. Treuren. OVERLEDEN J. Timmer 66 j. G. van Wyngaarden 14 w. C. Mncdfaniee, 19 m. I. Anker, 16 w. R. Berger, 68 j. J. van Klnyveo, 18 j. ONDERTROUWD: H. van Nielen en J. van Wyngaarden. GEHUWD: A. Rykaart en F. Anker. W. Verhoef en A. Stigter.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2