JNENLAND. Vrijdag 13 Maart. 1885. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. F N° 3208. i Ti inzending van advertentjiên kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave Jp-.Begs 'ui naar hartelust zuivere boschlncht G, DONDERDAG en ZATER- *e prjjs per drie maanden is 1.25 »r poet 1.50. GOUDSCHE COURANT. De uitgave aezer Courant geschiedt ZONDAG j WOENSDAG jen VRIJDAG. In de Stad .1 geschiedt de Uitgave in den avond van DINS1 DAG. Irani GOUDA. 12 Haart 1885. e Marktdagen ia er, paar man «eet, ;eloy en straten in onze gemeente een Z<4 ook ‘jUden. Op den Fluweelen in opk als fcëwoonlyk wagen» en rytuigen toet) plotseling de stoomli-1 -j wagen» langzaam kydeu doek een t en een Van het 4e reg. int zyn de 2e luit». D. M. E. De Bidder en J. C. Kroe aangewezen om i‘ tweeden cursus by de Normaal-sohietoehool, van April tot 15 Juli a. a. by te wonen. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag C. B., huisvrouw nu C. H.« te Zevenhuizen en 0. v. d. 8., huisvrouw van A. L. te Oudenhoorn, ieder ter zake vau bel verknopen van sterken drank zonder vergunning, de eerate tot eene geldboete van 8, of 1 dag gevangenisstraf, de tweede tot zeven dagen gevangenisstraf. De boer E. F. L. Haaatert, leeraar aan een Hoogere Burgerschool te Rotterdam, geeft belangeloos aan een 25-tal handelsbedienden les in Volapük. Eenigen hunner zijn, na slecht» een vyflal lessen, reeds zoover gevorderd, dat zy, volgens het Boll. NU., handels- oorrespondenties ia Volapük voeren kunnen. Zy bedienen zieh daarbij van de woordenlijst en Be knopte Handleiding van den heer Haasten, in afwachting van de voltooiing van het Hollandscb- Volapük woordenboek. Eergisteren had te Leiden de algemeene vergade ring plaats der Vereeniging tot instandhouding van bet Kolff-fonds. Uit het verslag blykt, dat roet het verstrekken van geldelyke ondersteuning aan hulpbehoevenden, in staat om de teruggave te waarborgen, werd voort gegaan overeenkomstig de beginselen, welke bel be stuur zich in dezen tot regel heeft gesteld. Het gezamenlyk bedrag der aan Indische ambtenaren of officieren, bun weduwen of zonen sedert Mei 1882 ter leen verstrekte gelden bedroeg in 1882/1700, in 1883 1100 en in 1884 1158, te samen 3958. Daarvan werd terugbetaald in 1882 162,50, in 1883 405 en in 1884 1230, te samen 1707.50 zoodat het Kolff-fonds van die verschillende personen op ultimo Deo. 1884 nog bad te vorderen een bedrag van 2155.50. In de Leidsohe Spaarbank,- welke de Vereeniging tot kas dient, was op 31 Drc. 1884 gedeponeerd een bedrag van 731.51. Aan bijdragen werd in 1884 ontvangen in Nederland 263 en in Indië 883.20 te samen 646.20. Sedert bet vorig verslag werden der Vereeniging weder twee jongelieden toevertrouwd. Eon van hen nomen,* en verzekert dat hij niet enkel aan de verspreiding der in opspraak gebrachte circulaires part noch deel heeft, maar die verspreiding zelve hem vóór weinige dagen eene Egyptische verbor genheid is geweest* Ter oplossing van bet vraagstuk, boe voor dicht bevolkte sleden te voorzien in de behoefte aan versebe en verrersebte lucht, atelt een ingenieur te Lyon, de hser Delore, in de Imi sanitaire de Bordeaux voor, de steden kunstmatig te ventileeren door eene buizenleiding op de wijze der waterleidingen. Daartoe kiest men een gunstig gelegen punt op een terrein met zuiveren bodem en op voldoende hoogte gelegen, van waar dan de lucht met behulp van reusachtige luchtpompen in een onderaardsch kanaal wordt gedreven, waaruit het door duizenden monden als het gas en het water in de huizen moet binnenstroomen. De uitvinder geeft aan de ventilatenrs Gnibal of Faroot de voorkeur tot instuwing der versebe lucht. De heer Delore beschrijft eene inrichting, welke per hoofd en per dag 100300 M* versebe lucht kan aanvoeren. Hy wil bovendien bet terrein van waar de lucht wordt aangeveerd, door eeu muur omgeven, en rondom dezen pijnboomen en zoo mogelijk Euca lyptus* of andere lucht zuiverende boomen aaukweeken, om aldus in de lueht eenige harsdeeleu te brengen en de stofdeelen te koeren, die allicht op zandigen bodem voorkomen. Men beeft dan slechts de kraan der luchtleiding open te zetten, om naar hartelust zuivere boschlncbt in te ademen. Het «Dbl. v. Z-H,* dat vroeger al eens de dienstneming bij het Ned.-Iodisch leger aanbeval als een welkom middel tot vermindering der werkeloosheid en sociale ellende, plaatst in een zyner laatste nummers eene aanbeveling van *t beroep van militair in het algemeen. Aanleiding hiertoe vond bet blad iu het verschynen der negende uitgave van Neérlauds leger, de op last van het Dep. v. Oorlog uitgegeven inlichtingen be treffende den vrij willigen dienst bij de korpsen en de vooruitzichten, welke de militaire dienst den vrijwil liger aanbiedt. Volkomen juist vindt bet blad de in het voorwoord van 't boek aaogebaalde zegwijze «onbekend maakt onbemind.* Ons leger is te onbekend. En daarom doet bet Ministerie een goed werk met de uitgaaf van een goedkoop boek, «waaruit ouse jongelingschap, zooale bet DU. zegt, kan vernemen, dat zy die vrij willig by het Nederlandsch of het Nederlandscb-In- dische leger dienst nemen, tot de hoogste militaire rangen kunnen opklimmen, wanneer zy zich sulks door kunde, ijver en gedrag waardig maken.» Ruim moet dit werkje naar de meening van het DU. verspreid worden vooral ook onder de verzor gers van weezen en in ’t algemeen onder de bestuur ders van pbilantbropieche in-ichtingen voor de jeugd. Van de Fer. van /Peetvaders vernam bet DU. dat er meer dan 10,000 onverzorgde weesen langs ’s heereu straten wandelen. Welnu zegt het DU. is het dan niet zaak de aandacht van h.h. weesvaders te vestigen op de vrijwillige dienstneming? Het blad zet de voordeelen daarvan in breede trekken uiteen en eindigt met erop te wyseu, dat naarmate het leger in sterkte van vrijwilligers toe- ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. dOor haar gehuisvest bij leeraM. aan gemelde in- richtingen, die dan ook een meer onmiddelljjk toezicht over ben co hun werk uitoefenen. Als lid van het bestuur is opgetreden de beer J. A. Van Hamel, notarie te Leirte». In De Ecmonsui van Maart komt een zeer be langrijke becyferiog voor, volgent welke de waarde van bet bouwland in Nederland (862 700 hectaren) 1001 millioen gulden bedraagt, ea die van bet grasland (1 132 000 HA.) J76S millioen. Te zemen duo 2764 millioen gulden. Op de tentoonstelling van nostsegels, in Mei a. e. te Weenen te honden, zuilen ook de Neder- landsehe verzamelaars vertegenwoordigd worden. Het bestuur der Fereenifiof «sa Postzegel-versa- utelaart namelijk is voornemens er eea merkwaardige collectie ia te zenden. Door 47 cartons met wapens enz. aan bet hoofd zal bewezen worden, -E. dat desa wetenschap, kan mee gerust zeggen, ook deu hier haar ijverige beoefenaars bead. Geheel compleet m 1 zyn daarvan i Nederland. Nedurfandeoh-Bdië. On- rayao, Suriname, Japen, Omoje-Vrysteat, België, Frankrijk, de Franscbe Koloniën en Brunswyk. Als curiositeiten noemen wy i een blad met uitstekend gegraveerde Amerikaansche postzegels, waarby er zyn van 60 dollars, een Duilschen postwissel van ,7 May 1840», een postzegel van de Commune eea opengeslagen Zweedsch lucifers doosje, waarop de afzender een bericht schroef en een postzegel plakte, dat door de poalery behoorlijk afgestempeld werd, terwyl deze zonderlinge briefkaart werkelijk baar bestemming bereikte; een strook van drukwerk, waarop 20 Nederlandscb-Indische postzegels geplakt waren, een couvert zelfs (arme postbeambten I), dat bijna geheel bedekt was met 77 Fransohe postzegels, een briefkaart van 1876 waarop de rand iu een foutieve kleur werd ge drukt en welke daarom slechts veertien dagen in gebruik bleef een bewijs, dal men, mits men geen persoon zy, van een postzegel van 12'/, cl. voorzien, in 94 dagen een reis om de wereld kan maken, enz.(N. v. d. D.) In De Portefeuille vim Zaterdag wordt door oen inzender gewezen op een «uilgevers-speculatie*, welke bij vermoedt dat een zeer beden kei ijk karak ter heeft. Een uitgever riep nl. by advertentie liefhebbers op voor de vertaling van een Fransch werk in het Eogelsoh. Op aanvraag ontving de inrender uit den Haag een circulaire, waaruit bleek dat het de vertaling betrof van een iu bet Fransch gesteldeu Gids voor Nederland, maar tiet wegens bet groot aantal adepiranten een mededinging zou plaats viuden en het oorspronkelijke werk niet kosteloos kon worden toegesonden. Wie wilde mededingen moest het voor 3 koopen en één vel er van als proef vertalen. Het nummer van dat vel werd opgegeveu. De inzender vernam later van een tweeden liefhebber, dat dezen eeu ander vel ter vertaling was opgegeven. Hy vermoedt nu dat het enkel te doen is geweest, om exemplaren van het boek te slyteu en voor niets eeu vertaling in handen te krygen. Daar het werk by den beer W. Gosler te Haar lem is verschenen, heeft deze uitgever aait de Portefeuille een brief geschreven, waarin hy mede- ’olgt da lessen der landbouwschool te Wageniogen, deelt «geheel belangloos ten genoege van den auteur de andere die der H. B. school te 's Hage. Beiden zyn de geïncrimineerde uitgaaf op zich te hebben ge. Op op de druk gery.. Singel volg/1 elkander op; loert plotseling Men deed de wagens langzaam daarvan kwam iu aanraking mot de tram ongeveer 14 jarige jongen viel onder de locomotief, dis hem al» *t ware verpletterde. Voor de benbemiog van een leeraar iu de Engelscbe taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor jongens mot 5-jarigen cursus te Rotterdam staat om. op bet drietal de beer J. H. van der Voort, leeraar aan de H. B. school te Gouda. de stoomtram aankwam.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1