ten W. tak, billek )m streken F.Hzn. CAS. i BINNENLAND. Zondag 15 Maart. 1885. N° 3209. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iCINI, klion 1 goudschecourant pozt ru 2000 nwonende G of een lanbiedin- let fr. brie- lelaren A. t uitvallen oofdharen, dervinden, idt, en de mkere tint nige kleur- wjjzing 40 bet debat, waarin gebrek van vertroniren in «grondtoon vormde, betreffende het Byks- Tentoouatelliug lullen griffie «orden ueder- 9che Cou- en door den Oouda. Ier., Leiden. Voorburg. 1. Alectie Oouda en Co., Boek- tdellen ter nformatien den Haag, raagd eene ra 75. 1099, aan e Gouda. iandelaren- ,re gunstig geëngageerd. in Diligeulia te *a-Hage («neeue vergadering der Stuere, die ook in V «erden, na uitvoerige artikelen de gewyzigde ..«Sëld. De veranderingen, die alsnog ia deze vergadering in de statuten «erden gebracht, kwamen boofdsakijlk hierop neder, dat behalve kanstlvdematew uf •‘*ndm> tMBSsUea, ook kuostoogeu aan behoeftigs verminkten kosteloos lullen worden verstrektdal de ui, te reiken kunst ledematen ia den regel zullen lijn van één lelfde model en niet bepaald van het stelsel de Beaufort, tegen welk stelsel velerlei beswaren werden ingebracht; dat de naam van Nederlaudeclu Kereenigiug De Stoere is behouden en ly haren xctel te 'a-Gra- venhage heeft; dat het lidmaatschap der vereeuiging wordt verkregen door eene bijdrage van minstena 2.50 per jaar of f 50 in eens; dat men vóór 1 December van het loopende jaar schriftelijk aan het bestuur moet kennis geven of men voor het lidmaatschap verlangt te bedanken en dat men door eene bijdrage in eens van 50 of per jaar van f 10 den titel verkrijgt van donateur en donatriee, terwyl tevens werd bepaald dat bij iedere aanvrage om een kunstlid kan wordeu verlangd een certificaat van een genees- of heelkundige, ten bewyse dut de lichaamstoestand van den verminkt^ het gebruik van het aan te vragen kunstlid toeia1,. Een talryk publiek volgde Donderdag in de sitting der rechtbank te Hage, de behandeling der laak van den 20-jarigen graaf van Limburg Stirum, aange klaagd wegens moedwillige en hevige mishandeling van M. de Houdt, volgens syu opgaaf uitgever van Argue. Beklaagde bekende de feiten, uitgesouderd den onverboedscben aanval, eene bekentenis door 5 getuigen gestaafd, en rechtvaardigde syu handeling met een beroep op de provooeerende artikelen tegen eyn familie en hem in Argue. De subal.-officier van Justitie, mr. Pape, zag daarin niet dat beleedigend karakter om de daad te plegen en eisobte tegen den Graaf 8 wekencelstraf en 50 boete, met verwerping der vertwsreude omstan digheid van siekte van De Houdt boven de 20 dagen. De verdediger, mr. Vlielander Hein, pleitte na een geestige philippics tegen het soort van bladen als Argue, dat syu cliënt door (Dr. Franciico* self daartoe uitgedaagd is in syu courant onder welken moreelen iudruk het pak slaag is toegedieud, en dat de handeling ie opgewekt door hoon en smaad. Hy vroeg geen vrijspraak, maar een lichte straf, selfs geldboete. Uitspraak 19 Maart. Statea-Generaal Twssdï Kami». zittingen van 12 en 18 Maart. By het voortgezet debat over hoofdstuk V. is aangenomen met 70 tegen 14 stemmen een amen dement om 1000 te schrappen voor het school museum, maar na warme discussie, met 43 tegen 41 stemmen, verworpen een amendement om met het einde van den tegenwoordigen ourans het sub- bewyzen uit verschillende documenten, waarbij bet salaris en de toelage waren geregeld, en persisteerde mitsdien bij zijn genomen conclusie. Namens het gedaagde bestuur werd hierop ge dupliceerd dal de particuliere beschouwing vau bet Klassikaal Bestuur in deze - niets afdeed. Dat hei hier alleen de vraag gold of het door den eiscber aan den kerteraad op 29 September geschreven briefje, waarin fi£ verklaarde tengevolge ran de vnige geruchten, dis van hem waren ver spreid, „Of heden“ iyu ontslag in te dienen als predikant der gemeente, gracht kon worden een bepaaldtn datum te bevatte», welke vraag juist door de in dat briefje voorkomende woorden „op iedeW toestemmend moest wordeu beantwoord en uit welk antwoord van self de onwettigheid der vordering moest volgen. Pleiter persisteerde eveneens by zijn genomen conclusie. Door den plaatavervaugev-kantonrecbter, den heer S. P. H. Noordendorp, uie deu zaak behandelde, werd aan den eischer acht dagen tyd gegeven om de hierboven genoemde documenten, behoorlijk ge registreerd, over te leggen, en de uitspraak bepaald op Woensdag 1 April e. V(&A Ct) De tooneelspeler Willem van Zaylen is by bet nieuwe Rotterdamsche looneelgetelschap ouder directie der bh. Le Gras en Haspels ----A In eene Donderdagmiddag gehouden buitengewone alg Nederlauduie Fereeuigiug D Gouda verscheidene leden lelt discussiëu over sommige l statuten der Vereeuiging vaatga die alsnog in deze vergade.i. met den schrik vry. werd per braucard naar Benoemd tot onderwijzeres school no f - te Zevenhuizen. B. D;, wonende te Ondewater, is door de arr.- reebtbauk te Utrecht, wegens laster, tegen W. V. gepleegd, veroordeeld tot 25 boete, subs. 7 dagen gevaugenisatraf, en eene schadeloosstelling van f 10, met last dat een exemplaar van het vonnis aan het raadhuis te Ondewater zal wordeu aangrplakt. Woensdag II. werd voor het Kantongerecht le Scbooaboveu behandeld de reeds vroeger in ons blad vermelde vordering van De. G. Boer, vroeger predikant by de Hervormde gemeente te Ouderkerk a/d Use), ten laste dier gemeente. Ds. Boer eisohte by monde van zyn gemachtigde, den heer G. 0. Stoeller, deurwaarder le Botterdam, van kerkvoogden dier gemeente de betaling eeuer som van f 163,66, wegens hem oompeteerend salaris en toelage tot 15 April 1883, beneveus voor door hem gedane voorschotten voor wyn en brood, ten behoeve van het Heilige Avondmaal, met veroordeeliug van de gedaagde in kosten van het geding. Namens het gedaagde Bestuur werd deze vorde ring door diens gemachtigde, Mr. H. J. Kranenburg, advocaat te Utrecht, bestreden op grond dat Ds. Boer reeds deu 29sten September 1882 vrijwillig zyn ontslag als predikant had genomen, en er dus na dien datum geene rechtsbetrexkiug tussoheu hem •n de gemeente bestond, en mitsdien geconcludeerd dat de eiaoher niet outvaukelyk aal worden ver klaard in ayn vordering, dat hem die zal worden ontzegd met veroordeeling in de koeten van bot geding. Namens den eiscber werd hierop gerepliceerd dat deze aanvrage om ontslag door het Klassikaal bestuur niet als geldig was beschouwd, aatigrsien de datum, waarop dit ontslag moest ingaan niet in de aanvrage was vermeld, en hij dus eerst geacht kon worden ongehouden te hebben predikant dier gemeente te zyn van het oogeublik nadat hem door het Klassikaal Bestuur ontslag was verleend. Hjj trachtte vervolgens ook iyne vordering te GOUDA, 14 Maart 1885. De eind-examens der Hoogere Burgerscholen in do provincie Zuid-Holland zullen in het jaar 1885 te Gouda worden afgenomen. Het aal den Gondachen ingezetenen zeker hoogst aangenaam zyn uit achterstaande advertentie te ver nemen dat de Leer 8. van Groningen, pianist te Zwolle, hier Woensdag 25 Maart e. k. eeue piano- soirée aal geven. Men herinnert zich nog ongetwijfeld den zoo waarlyk geuotvolleu avond, waarop genoemde beer in October jl. ons vergastte. Near men weet werd dezen winter door deu heer van Groningen in Amsterdam, Botterdam en Hage eeue reeks Beethoveu-soirées gegeven, die de bewondering van alle muziekliefhebbers opwekten. De groote bladen waren na iedere soirée vol van lof over het heerlyk talent van van Groningen en door menigeen kier ter stede zal de hoop zyn gekoesterd den ge- vierden man nogmaals hier te zien komen. Die hoop wordt thans vervuld en het ie le verwachten dat ditmaal de opkomst der kunstvrienden eens flink zal zyn. Hel programma, dat 25 Maart wordt uitgevoerd, bevat drie Sonates van Beethoven (Mondsebein, Pas torale en Apasaionala) en voorts Composition van Weber, Chopin, Liszt, Schumann, Tschaikowsky cn den Coucertgever. Tot aanvulling van hetgeen iu one vorig num mer omtrent bet ongeluk op deu Fluweelen eingel is gemeld deelen wy mede dat juist toen de stoom tram, die te half twaalf van Haastrecht naar Gouda vertrekt, Donderdagmiddag Gouda zou binnenrijden, 3 rijtuigen wachten om de tram te laten pastee ren. De landbouwer W. Anker,- van Langernigeweide, wilde deze rytaigen vworbyryden. Het paard werd schichtig cn de mederydende jongeling J. Boenfijn, van Driebrugge, sprong de tilbury uit om het paard vaat te honden. De tram kwam met een vaart aan snellen en greep deu jongeling, die ongelukkigerwijze werd medegeslerpt tol op dan Singel, alwaar hy met verbryzeld hoofd en levenloos werd opgenomen. Hot rytuig werd geheel vernield, doch de eigenaar kwam Het lyk van den jongeling het gasthuis gebracht. i aan de koetelooce 4 te Botterdam mej. A. G. de Boos sidie der. kweekschool voor bewaarsohool-bouderessen te Leiden te doen eindigen. De Miuiater bad vooraf verklaard, dat hy voor de volgende begroeting het subsidie vormelijk ion opzeggen, om zoo doende de Kamer vry te laten. Voorts is geschrapt een post van 2000 voor een nieuwen hoofdopziohter bij den schoolbouw en f 5000 voor aankoop van boeken. Daarentegen is met 60 tegen 23 stemmen aangenomen een amendement om voor de graadmetiug eene subsidie aan de Byks commissie toe te staan en is toegestaau een post voor eene leerares iu rrouwelyke kunst handwerken. Het geheele hoofdstuk V is daarna unaniem aangenomen. Op een nader le bepalen dag zal de heer Boeken eene interpellatie bonden over de uitvoering der leevisscherij-wet. In de gisteren gebonden zitting werd door den Voorzitter mededeeling gedaan van een ingekomen schrijven van het kamerlid Wintgeus, waarin deze verklaart, naar aanleiding ran de gevoerde beraad slagingen over Hoofdstuk V zijn mandaat als volks vertegenwoordiger neder te leggen. De Algemeene Beraadslagingen over de Begrooting van Jftariue werdeu begonnen met een uitvoerige rede van den beer Vlruly, die de inrichting der Begroe ting, het verslag der Commissie voor de Bijkswerver en den toestand der oorlogsschepen Souuueledijt en Nautilue besprak. De bh. Scbimmelpenniuck van der Hoop, Booseboom, Bulgers en Pompe namen deel aan j—t den Minister van Marine de De verschillende adresseip^ subsidie voor de Antwerpaéhe ter lezing voor de leden (ter gelegd. X De «N. R. Ct.< beval de volgende aauteekeuing op hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1885. Op Ameland zal eene kamer behangen worden met behangsel van 1.20 de rolen in het Departement van Waterstaat, handel en nyverhetd zal kamer No. 35 behangen worden «met papier van 1.50 de rol en rand van 0.80 den band.* Ah men deu prijs op de helft vermindert, geeft het behangen van kamer No. 35 «eene besparing van 12.* Eu nu zegge men aog, dat de Tweede Kamer der Slaten-Geueraal van het koninkryk der Nederlanden niet nauwkeurig op de kleintjes toeziel I Alleen is het jammer dat, door de uitvoerende macht tot in zulke nietigheden na te gaan, er veel wordt voorbygezien, dat waarlijk beter onderwerp van gedachten wisseling is dan prijzen van behang selpapiertjes voor keetr-lokalen of bureau’s van een Departement. Zou leest men, dat bet rationeel zou zijn «van de scheepvaart eene bijdrage in de kosten van den nieuwen waterweg* van Rotterdam naar zee te vorderen. Door bezuiuigingsyver verleid, ziet «men* over het hoofd, dat art. 3 van het Rynvaart- tractaat dit verbiedt, waardoor het vermoeden ge wekt wordt, dat men door het op de behangseljacht doorsnuffelen en speuren van vertrekken, vergat kennis te nemen vanhet Rynvaarttractaal Naar de Arnh. Ct. verneemt, heeft de Eugelsche ingenieur Reed, die door de Nederlandsche Regeering werd uitgenoodigd advies uit te brengen over de bekende zaak van de Nautün» en Sommehdijk eene rekening ingediend, wegens reis- en verblijfkosten, groot 20,400. Dezer dagen werd te Brussel eene tentoonstelling geopend, waarvan het ontwerp zoowel vernuftig be dacht ah geestig uitgevoerd werd, de zoogenaamde Zwan» Exhibition, georganiseerd door leden van de vereeuiging VEuor en gehouden in *t bekende Mue'e dn Nord. Op den openingsavond werd een concert gegeven, waar op recht komische wijze verschillende humo ristische stukken werden ten geboore gebracht, die het publiek zeer amuseerden. De tentoonstelling bestaat uit verschillende ge wrochten van kunst en nijverheid, waaronder som migen uitmunten door hoog artistieke uitvoering, anderen door de geestige gedachte, die daaraan ten grondslag strekte. Blykens den catalogus en het verslag in verschillende Belgische bladen moei het geheel een keurige verzameling vormen waaraan veel «geest* en «kunst* is besteed. Op deze tentoonstelling is ook een inzending uit Gouda, nl. een fraaie collectie pijpen uit de fabriek van den heer G. C. van der Want, die zeer de aandacht trekt. Onder de tentoongestelde voorwerpen zijn o.a. zeer

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1