OSTERD. maak, billijk Omstreken. BINNENLAND. MBN. BET” Vrijdag 20 Maart. 1885. N° 3211. joping Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. F.llzn. >A. ING, nein”, 3KAMER en VERTREK- Rjjtuig en 90 nz. Te aan- 9 bezichtigen. ’s vergunning) L. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave GOÜDSCHE COURANT te gelasten diefstal .an tot vermindering Gouda. RIL, bjj aftlag telkens voorin, het teverkoo- overstaanvan en slagen) en, Oven en im. 5, des natnid- mkfortafM. an UIGEN i: 1 73.. nstig bekende, lorstation en Q n’. 198, te De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. per post. 25. ,rt 1885. eurs-overricht. he Stoomtram: Eerste Gro en Egyptische tciënBuffalo, /o, Burlington -w.-mij New- chappy: New- I, Lake Erie maatschappij tvangsten van t-offlcieel ver en - Laatste Advertenièn. ondsenmarkt" A te Gronin- volgens nieuwste J en meest volkome- >iliyke prjj- Bekroond Prospec- franco. den Heer Naar men verneemt wordt in de voorstellen tot grondwetswijziging art. 194 betreffende bet onderwijs onveranderd gehandhaafd. GOUDA, 19 Maart 1885. Dezer dagen is, zooal* uit eene advertentie in ons vorig nr. bleek, verschenen bet Programma roor de Nationale Tentoonstelling betrekking hebbende op de Zuivelbereiding, in deze gemeente te houden op 9, 10, 11 en 12 Juni e. k. Dit programma is voor ieder kotteloo» verkrijgbaar op ^anvraag bij den 1* Secretaris van het 88* Ned. Land- huisboudkuudig Congres M' D. N. Brouwer te Gouda. 8CHAAK-CORRE8PONDENTIE. 25sle zet den Haag F. 3 H. 4. Gouda D. 8 C. 8. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De rechtbank te Rotterdam heeft tegen Marie Jeanne Lorette, die den heer T. Bakurada, den Ja- pantellen zaakgelastigde bij ona hof, met een revol verschot aan het hoofd verwondde waardoor hij spoe dig daarop overleed, rechtsingang met bevel tot ge vangenhouding verleend. Op de voornaamste spoorwegen hier te lande wor den in den laatsten tjjd proeven genomen (die aan- vankelijk goed geslaagd moeten zijn), om aan eiken reiziger gelegenheid te geven door middel van eene kraan lucht uit de hoofdleidiug van de Westinghouse* MDgeleiding te doen ontsnappen en zoo den trein tot stilstand te brengen, met zulk eene inrichting, dat tevens het treinperaoumi wordt iwstaat gesteld te zien in welke ryuiigafdeeHng van het nood-stopsniddel m gebruik gemaakt. leverd. Daarin wordt er tegen opgekomen dat de Maatschappij in dit proces stukken heeft gebracht, die er geene betrekking op hebben, als behoorende tot een geding, ingesteld door den toezienden voogd der kinderen van den heer Boers om hem van de voogdij te ontzetten een geding, dat geruimen tijd niet werd voortgezet, maar waarin de heer Boers thans tijdsbepaling 03»' voort te procedeeren heeft verzocht, zooïlaFaerecbtbank nu daarin op zijn ver zoek weldra uitspraak zal doen. Voorts wordt in bet breede aangevoerd, dat de heer Boers zijnerzijds niets gedaan heeft, wiit der Maatschappij grond kon geven om zich van de naleving der met hem aan gegane overeenkomst ontslagen te rekenen, en ten slotte gevraagd, dat „het den Hove moge behagen, met vernietiging van het appèl, het vonnis der rechtbank fan 19 November 1884 te bevestigen en jat het volkomen effect zal sorteertn.' Voor een paar dagen gaf een ineeedar fn het Dagblad den raad, om de belasting op tabak direct van de rookers te heffen en deze te ver deden in klassen naarmate van hun vermogen. Een ander oppert nu het denkbeeld, om bij de aflevering van elke hoeveelheid sigaren of tabak daarbij door den winkelier plakzegeltjes van verschil lende waarde te doen voegen, die dan natuurlijk eene tweede maal niet zouden kunnen worden ge bruikt. De boete op verkoop van tabak zonder zoo* danig zegeltje zou op 25 kunnen worden ge steld. Deze kleine bedragen zouden eene groote som vormen. State n-Generaal Tweede Kamek. Zittingen van Dinsdag 17 en Woensdag 18 Maart. In de Dinsdag gehouden zitting werden verschil lende ontwerpen aangenomen, waaronder de over eenkomst der onderzeesche telegraafkabels eu de wijziging der militaire pensioenwet bij de zeemacht. Uitgesteld werd de behandeling van het ontwerp omtrent de aanbevelingen bij de Hoven. Bij de voortgezette behandeling van bet Marine- hoofdstuk is de post van 20600 voor expertise door den Engelschman Reed aangenomen, ua de verklaring van den Minister dat diens rapporten konden gepubliceerd worden. Alle amendementen zijn daarop verworpen, alleen is aangenomen een amendement, strekkende tot vermindering met 20500 voor hout. In de avondzilting van Dinsdag werd bij het algemeen debat over Hoofdstuk Financiën bet aan- gekondigde ontwerp eeuer tabaksbelasting door de heeren Gildemeester, Van Pallandt, Mees, Van den Borch en Gratama sterk bestreden, als hoogst na- deelig voor handel, nijrerheid en landbouw. Het beleid van den minister werd afgekeurd door de heeren Mees en Corver Hooft. De heer Van den Borch beval een graanbelas- ting aan. De heeren Clercx, Gratama en Corver Hooft spraken in verschillenden zin qver de pensioenregeling. De heer Verniers van der Loeff vroeg inlich tingen over de werking der nieuwe wet op den suikeraccyns. De heer Keuchenius vroeg aan de Regeering naar baar plannen omtrent belasting-hervorming, in verband met de voornemens tot grondwetsherziening. In de zitting van Woensdag is na aanneming van eeuige kleine ontwerpen de discussie over Hoofdstuk Marine voortgezet. In de zitting der Rotterdamsche Arr.-Rechtbank van Dinsdagmorgen stonden terecht J. D., landbouwerkknecht te Haastrecht, bekl, van op Zondag 8 Februari 11. in een coupé van den IJsel-Stoomtram, lijn GoudaOudewater den mede passagier Verkerk geslagen en den qonducteur Ham, die hem wegens ongepaste handelingen moest verwij deren, in den duim gebeten te hebben. Eiscb 2 maanden gev. cell, en 2 boete van ƒ8. H. B., arbeider te Reeuwijk, bekl. van diefstal van een eend. Eiscb 3 weken gev. cell. M. v. E. P., landbouwer te Waddinxveen, bekl. van beleediging van ren bedienend beambte. Eisch f 25 boete. In bovenst, zaken over 8 dagen pitspraak. De raad der gemeente Schoonhoven heeft zich tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het ontwerp van wet, waarbij uit ’s Rijks schatkist aan het Comité ter bevordering van het tot stand komen van een stoomtramweg van Breskens naar Maldeghem een bydrage wordt verleend van 400.000. Daar de Regeering niet genegen schynt, bijdragen tot bet aanleggen van stoomtram wegen te ver kenen, bevreemdt het den Raad dat door de Re- geeriug nu wordt voorgesteld, een zoodanige bydrage toe te staan en daarvoor te gebruiken een kapitaal, afkomstig van het waarborgkapitaal voor een spoorweg, die verschillende gemeenten met het spoorwegnet in gebracht, welke daarvan ook wel zullen blyven terwijl zelfs weinig kans bestaat, dat zonder krachtigen een stoomtramweg zullen a In het N. Rott. Koffiehuis, aan de Korte Hoog straat te Rotterdam, dager dagen geopend, had Za terdagavond een aardig tooneeltje plaats, waarin twee grijsaards, te zamen 154 jaar, tellende, de helden waren. Beide waren aan hetzelfde tafeltje gaan zit ten, en de een bemerkte dat de ander aan een der handen zyn pink kwyt was. Dit gaf aanleiding tot een gesprek en een herkenning. Het bleek dat bei den in hun jeugd te Venlo gewoond en elkander goed gekend hadden. Beiden waren naar Amerika gegaan, hadden er fortuin gemaakt en zagen nu el kander weder. De twee personen, die elkaar sedert bijna 70 jaar' niet gezien hadden, waren niet wei nig gelukkig over dit wederzien. Omtrent het groote rooversproces te Girgemi, be richt men, dat er niet minder dan 190 beschuldigden zijn, leden der bende of medeplichtigen aan hare rooveryen en gruwelen, met te zamen 900 misdrij ven, van verschillenden aard. Vermoedelyk zyn de hoofden der bende, welke over geheel Sicilië hare vertakkingen had, nog niet in de banden van het gerecht. Onder de beschuldigden, tot wier verdediging 100 advocaten zijn opgeroepen, vindt men verscheideue mannen van aanzien, burgemeesters en landeigenaars. Ah getuigen treden 200 personen op. Daar er geen taal te vinden is welke al de betrokken personen kan bevatten, worden de zittingen vau het gerecht in de groote kerk van St. Anna gehouden. Van het vonnis der rechtbank te Utrecht in de zaak van deu heer H. Boers tegen de Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij, wegens verbreking door deze van de tusschen hen aangegane overeenkomst, is de Maatschappij in hooger beroep gekomen. Men zal zich herinneren dat de heer Boers, die in Juni 1882 met de Maatschappij gecontracteerd had om ge durende 10 jaren als haar secretaris werkzaam te zijn tegen eene belooning van aanvankelijk 4.000 ’s jaars met eenige andere voordeelen, in Januari 1884 door den Raad van Administratie ontslagen werd. De rechtbank te Utrecht wees den heer Boers de daarop door hem ingestelde vordering toe. In dal geding thans voor het gerechtshof Amsterdam in hooger beroep aanhangig, is door den procureur des heeren Boers eene memorie van antwoord inge- der onderzeesche telegraafkabels Uitgesteld werd de behandeling Bij de voortgezetle behandeling hoofdstuk is de posj. van 20600 t Reed aangenomen, ua de wordt voorgesteld, te staan en f kapitaal, afkomstig spoorweg, (*i: in de Krimpenerwaard verbinding zou hebben nu verstoken zijn eu er i_„"_ steun die gemeenten ooit krijgen. De Raad neemt daarom de vrijheid, de Tweede Kamer „dringend in overweging te geven, bet wets ontwerp in dien zin te wyzigen, dat, zoo om by- zondere redenen de aanneming gewenscht mocht voorkomen, een gedeelte van het kapitaal van 400.000 worde toegekend aan de gemeente Schoonhoven, ten einde in een onderneming van een stoomtramweg naar een plaats gelegen aan het spoorwegnet deel te nemen, of mocht er zelfs bezwaar bestaan om een gedeelte der ƒ400000, als zijnde bet volle bedrag van het waarborgkapitaal tot dat doel aan te wijten, dat ten minste voor zulk een lijn de mede in ’s Rijks schatkist ge storte renten ad ƒ8739246 "van genoemde ƒ40000,0 en waaraan nog geen bestemming is gegeven, aan de gemeente Schoonhoven voor voorgeschreven doel worde toegekend. geenug

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1