BINNENLAND. Zondag 22 Maart. 1885. 10CHE CIS Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» N° 3312. gheid, OLMS >THMA arelten geeft lichting. In BOKS LES 50. den »9 Bk WHOM»*! eiden jaren dng. Nadat Jiruiven- er te Mainz kige kwaal i eene vol- tog. burg. 2 3 2 aan het COMP., 1.00. daarmede in een 1 te Gouda OPWEKKEND ORTSVERDRUVEND IMOEDE WOTE ZWAKTE nber 1882. tpersoon. ijgbaar in van geele, an roods, nt die van jrzien zijn, iekstempel. Het Panopticum te Amsterdam is in door 1 ad 23.039, wordt bet grootste deel gereserveerd te Vlissingen. Dezer dagen ontdekte te Amsterdam van twee steld. paar die 1884 125.000 personen bezocht. Van de winst, goudsche courant. ONS van ui ver plant- eetlust niet aangenaam, In dooien Staten-Gsneraal TweedbKamkb. Zittingen van 19 en 20 Maart. In de Donderdag gehouden oohtend-zilting is hoofd stuk Financiën, met 63 tegen 1 stem,na eenige discussie, waarin de Minister de geleidelijke nitgifte van nienwe muutbiljetteh van kleiner coupure, dan de tegenwoor dige, toegezegde, aangenomen. De interpellatie ran den heer Keekers over de uitvoering der zeevissohery-wet is bepaald voor de behandeling der begrooting van Waterstaat. De ontwerp-wyziging der vestingbegrooting en het voorstel-Schepel zullen niet voor Paachen worden behandeld. Bij het algemeen debat over het hoofdstuk Oorlog drongen de heeren Kielatra en Sohimraelpenninok van der Óye aan op bezuiniging. Laatstgenoemde achtte de organisatie der lerende strijdkrachten urgent. De heer Reuther bestreed den persoonlijken dienstplicht, de verlenging van den militiediensttyd en den op- gerichten artilleriecursus te Delft. In de avondzitting voerde de heer Rooseboom veel grieven aan tegen het beleid van den minister van Oorlog, die wel beginselen had, maar wiens beginsel was, zjjn beginselen niet in toepassing te brengen. Zoo de minister in zjjn Memorie van Beantwoording verklaarde dat hy geen enkel wets voorstel wilde indienen vóór de grondwet is herzien, moest de spreker vragen, of dit nog zjjn meening is na de aanneming der motie-Borgesius Waarom stelt de minister, die lid is geweest van hei Anti-Dienstrervangingverbond, geen ontwerp voor tot herziening der Militiewet, op persoonlijken dienstplicht gegrond, die ook zonder grondwets herziening is in te voeren P Waarom kon de minister niet voorstellen, dat alle miliciens na een agent politie, des nachts op bet Prinseneiland mannen die zich verdekt hadden opge- Geen twyfel mogelijk, zeker weder een 't om eene brandkast kwamen. Maar wat te doen De man was maar alleen, en hulp kon wel eens lang uilblyven. Eindelyk blaast hij alarm, er verschijnt een oollega, maar beiden zijn toch nog huiverig om iets te beginnen. GOUDA, 21 Maart 1885. Mej. A. L. Krom alhier is benoemd tot onder wijzeres te Krommenie. Dinsdag 17 en Donderdag 19 Maart heeft in tegenwoordigheid van de b.h. Mr. de Cock en Dr. Terpetra het admissie-exameu voor de Normaal school plaats gehad. Met uitzondering van een tweetal zyu al de kandidaten geslaagd en wel: 5 voor de voorbereidende klasse A t t eerste klasse der Normaalschool tweede en 1 dorde r Aan ééne der niet geslaagden voor de eerste klasse zal plaatsing in de voorbereidende klasse B worden aangeboden. Donderdagavond ten 7 ure had een groot ongeluk plaats kunnen hebben op den Tiendeweg aan den book bij het huis van den heer Taminiau. De be stelwagen der Goudsche boot stond aldaar, toen de tram van Oudewaler aankwam zonder genoegzaam geluid te hebben, terwijl de jongen met de lantaarn te ver vooruit was om den machinist te waarschu wen. Dank zij bet beleid van den machinist, die bijtijds remde, is een nieuw ongeluk voorkomen. Op de Huisvergadering II. Donderdag te Oudewaler gehouden werden voordrachten gehouden door de heeren P. A. A. Molenaar, H. P. van Praag en A. C. van Aelat. De eerste droeg voor „lelt over de» ouden tijd en over almanakken" en ,11' beide van Ch. van Duijl, de tweede Truitje de Naaitier' van Justus van Maurik, de derde lieden en toekomii" van C. J. v. Bemmel 8uyk. Deze voordrach ten werden door enkele muziek-stukken afgewimeld. De voordracht ter voorziening in de vacature- Colthof aar. de openbare school te Oudewaler beslaat nit den heer J. Stolk te Elshout en Mej. H. Ma- ronier te *e Bosch. De Rotterdamache Passage-maatschappy ia over het afgeloopen jaar, niettegenstaande den gedrukten handelstoestand, tevreden en met goed vertrouwen in de toekomst bezield. Er werd 59.512 aan buur gemaakt^ aan onderhoud en beheer is 4843 uit gegeven na aftrek van 18.000 rente voor de obligatieleening bleef netto 31.287.50 winst over, waarvan 25.030, zynde 5 pCl. van bet kapitaal, aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd. met 69 tegen 7 stemmen, tot stand is gekomen. Adressante aarzelt niet, met alle bescheidenheid, maar toch met den heiligstee ernst, in het waar achtig belang van het ons allen dierbaar vaderland en volk aan de Kamer toe te roepenGij kunt, gij moogt niet prijsgeven, wat gij op dit gebied nog pas vóór een viertal jaren, ua voorafgaand ernstig beraad, als Volksvertegenwoordiging met schier al- gemeene stemmen tot wet hebt verheven! De gemeenteraad van Rijswijk beeft ook beslo ten tot afschaffing van de kermis. Het gemeente bestuur had de ingezetenen bekend gemgakt, dat bezwaren tegen den afschaffing sehriftelijk konden worden ingébracht vóór 15 Maart. Niemand had zich daartoe aaugemeld. De commissie voor de tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam heeft hare taak nedergelegd en tot afscheid een woord van warmen dank gericht tot allen, die haar hebben gesteund. Aan groote en kleine giften werd door haar ontvangen een totale som van 172,150. Aan arbeidsloon aan mannen en vrouwen werd uitbetaald'173,800. Gedurende 84 dagen (of 14 weken) werd werk verschaft en loon uitbetaald aan een afwisselend getal petsonen, dat tot 3700 is gestegen (bet gemiddelde getal bedroeg ruim 2000 per dag). Den 14 Maart zijn de laatste vertrokken, ten getale van p. m. 800 man. Graaf A. G. v. Limburg Stirum is wegens mis handeling van den redacteur van het weekblad drgui, door de rechtbank te 'a Hage veroordeeld tot 15 dagen celstraf en 50 boete. De Tijd berst een achrjjven van den heer Eygenraam den secretaris vau Mrsgr. deu bjaschop van Haarlem, die deze vergezelde bij zijn verblijf te Rome. De schrjjver meldt daarin met groote ingenomenheid, dat Z. H. de Paus der NedeAndschen dignitaris heeft toegestaan om voor zijn vertrek, dat op Maandag 16 jl. zou plaats vinden, de te Rome verblyf hou dende Nederlanders aan Z. II. voor te stellen. Een twintigtal hunner, van allerlei rang en eland, wer den den 13. dan ook door Mrsgr deu biuchop naar ’t Vaticaao geleid en door Z. H. den Paus in eene byzondere audiëntie ontvangen. Op de toespraak, waarmede deze voorstelling plaats had, antwoordde Z. H. de Paus met de meeste welwillendheid,, en betuigde zy’ne ingenomenheid met huune gehechtheid san den II. Stoel en den practischen zin, waarvan zij ook in moeielyke tijden zoo dikwyls blijken had den gegeven. Donderdag ochtend te kwart voor zessen brak te Amsterdam een felle brand uit in perceel 81 in de Rapenburgerstraat. De vlammen werden echter spoedig door de brandweer bedwongen met eene brand kraan, eene handspuit en twee stoomspuiten. Na verloop van een half uur was men den brand meester. Het vuur was ontstaan op de bovenste verdieping waar des nachts bruiloft was gevierd. De overige vyf in bet huis wonende gezinnen lagen ter ruste en konden nog bijtijds zichzelven redden. Een man, die sedert 25 jaren niet op straat geweest was, werd uit bet huis gedragen. Oorzaak van den brand was ver moedelijk het kort bij den zolder hangen van petro leumlampen. Bij de verschillende bewoners was alles verzekerd. Uitgebrand is het bovengedeelte van het huis bene vens het achtergedeelte der eerste en tweede verdie ping. Overigens bepaalde zich alles slechts tot wa terschade. Donderdag herdacht Jacob Hobein den dag, waarop hy vóór vier en vijftig jaren, tydens deu Belgischen opstand, moedig ’s lands vlag redde uit de handen der muiters, waarvoor hem bij 's Konings besluit de Militaire Willemsorde werd toegekend. De held haftige man, thans gepensionneerd onderofficier der marine tevens Broeder in de orde van den Neder- landecheu Leeuw, ie nog frisch en gezond en woont eindelijk een inspecteur. De beide gewaande boos wichten verroerden zich niet. De politie beraad slaagde wat te doen. Twee aan twee blijven en de beide personen insluiten, was het eind der ouder- handeling. Zoo geschiedde, en toen de moedige mannen eindelijk naderden, stonden zij tegenover rijksveldwachters in burgerkleeding, die op last van den officier van justitie aldaar op surveillance waren. De plaatselyke commissie van toezicht op het lager onderwijs te Groningen heeft dezer dagen gevolg gegeven aan haar voornemen, om bij de uitoefening van het toezicht op onderwys in de vrouwelyke handwerken partij te trekken van de voorlichting var. eenige daartoe door haar uitge- noodigde dames. De bedoeling is, dat deze dames, onder den uaam van „commissie van bijstand in het toezicht op bet handwerkonderwys voor meisjes aan de gemeentelijke lagere scholen/ zonder deel te maken van de commissie van toezicht en zonder van deze bet toezicht op de handwerkeo-onderwys over te nemen, de commissie in de vervulling van dit toezicht behulpzaam zullen zyn, door haar nopens de wijze, waarop het handwerken-onderwijs moet verstrekt worden en nopens de daarbij te gebruiken grondstoffen deskundige voorlichting te verstrekken, en haar opmerkzaam te maken op de gebreken, die het nagaan van dit onderwijs mocht aan het licht brengen. In Dordrecht is eene belangrijke vraag ontslaan. Het college van regenten ran het hervormd be- stedelingenhuis bestaat uit 7 leden van welke drie worden gekozen uit de dienstdoende diakenen en de vier overigen uit de leden der hervormde ge meente. Zij worden gekozen door den kerkeraad uit een drietal voor elke vacature, aan te bieden door de aftredende diakenen, door bet college van diakenen, en voor de overigen door bet college van regenten zelve. De drie diakenen beboeren tot de orthodoxen, de vier anderen tot de liberalen. Op 31 Deo. 11. moet één der liberalen aftreden, en in zyne plaats werd een ander liberaal gekozen, doch deze bedankte. Nu beweren de orthodoxen, dat bet aftredende lid geen* vergadering van het bestuur mag by wonen. Geene bijeenkomst van het bestuur is nu. meer mogelijk, want zoodra het afgetreden lid in de vergadering verschijnt, vertrekken de orthodoxen. Dezer dagen had nu eene vergaderiug vau de stichters van het bestedelingenhuis plaats. Zij waren opgeroepen door de liberale regenten. Er is eene commissie benoemd om de saak te onderzoeken. Die commissie bestaat uit de beeren ds. Pijsel, A. Blussé, A. Stoop, H. W. Fangman en G. H. Veth. Hoest en cents, fe HOLM, Zeilt. 0. THIM zoodat slechts I pCt. dividend wordt uitgekeerd. Dezer dagen ie verschenen het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over do Drankwelswyziging. Daaruit kan men zien, dat de meeste leden in de afdeeliugen overwegende bezwaren verklaarden ie hebben tegen de uitzondering, ten behoeve van banketbakkers e. d. voorgesteld. Voorts, dat ver scheiden loden een andere regeling ten behoeve der gecombineerde neringen in overweging gaven, waar door voortaau niet de gemeenschap der combinatie „binnenshuis', locals de Regeering voorstelt, maar alleen „rechtstreeks' zou verboden worden m. a. w. in hetzelfde huis zou men winkel en tappery mogen houden, mits deze niet recMtlreekt met elkaar ge meenschap hebben. Ook de voorstanders van het Regeeringsvoorstel willen het minimum sterken drank, dat in gesloten fleasohen mag worden verkocht, op 8*/s maatje zien verminderen. De slotsom der bespreking van de schatting voor het „vergunningsrecht' ie, dat men deze onveranderd wil behouden. Vele leden gaven echter in overweging, bet minimum van dat recht geleidelijk Ie verboogen. In een breedvoerig gemotiveerd adres heeft het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank aan de Tweede Kamer het ver zoek gedaan, het aanbanging Drankwet-voorstel niet aan te nemen, tenzij met volkomen lekoud van de koofdbeginulen, die den grondslag, ja het levenile- giniel uitmaken der wet van 1881; een wet die, na jaren lang strydens, eindelyk na een zeer ernstig een

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1