I :uis TO BINNENLAND. woensdag 25 Maart. N° 3213. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1885. 1LEEVER, da, )ning Bouwland isingel hcrtoom. [HOLT, van CHE en 1MERS m rLEEVEB, oopen in den Rhjjn- onden, gemak- :1a, 1885, des na- stand gelegen, 1884. aandacht de als kleiue Ka ler en Meiden- ig en velerlei itarissen FOR- noemd en Mr. ld Rijn. No. 2, verdere srceel BOUW- Lang Bogge- u 62 Centiaren. UWLAND en e perceel, groot RT 1885, des tffiehnis «Hab- i het openbaar onwe te Gouda, tie D No. 1794, Te aanvaarden No. 223 in de aanvaarden 1 De aanroer op onre markten bedroeg in 1883. 1 GOUDSCHE COURANT. 2 SCHUREN, i en ERVEN, eeks Ier Middelburg rdende Lan- 1 Mei 1885. SENPLAS als IND enz. lig- ii, groot 3 II. luli 1900 voor ffiehuia «Hab- 14 1045 6994 1565 840 6217 14827 481 790366 71887 van Ga»- en sen marmeren tatner met ge- Mangelkamer rkamers, Tuin- imer, 2 Zolders, erder vele ge- Vruchtboonien an den Raam. WOONHUIS ING en ERF, pieringstraatte 2491, verhuurd 1302 7273 2309 2265 6285 15471 422 1023753 72846 len 1 Mei 1885. den 24», 25», es morgens 19 p den dag der Ie overige per- igen yoót den e gewone uren, lovengenoemdo EVER. Gisteren reden twee jonge Amsterdammers op snelwielen van Amsterdam over Haarlem, Katwijk, Wassenaar, Den Haag, Gouda, Woerden naar Har- melen, van waar ze per trein lerngkeerden. Dit is een afstand van 140 kilometer, of driekeer de af stand tnsscbea Amsterdam en Utrecht. i te Krimpen a/d Lek, A. Berkouwer, te Lekker- kerk en L. Kooij, te Krimpen a/d IJsel. De aftredende heer B. Streefland bad verzocht niet meer in aanmerking te komen. GOUDA, 24 Maart 1885. De Commissaris van politie alhier waarschuwt de ingezetenen, dat dezer dagen in deze gemeente een valsche rijksdaalder met de beeltenis van Ko- ning Willem III van het jaartal 1862 en zonder randschrift, is uitgegeven. Bij bet Bestuur der Afdeeling Gouda van Het Boode Kruis is van bet Hoofdbestuur de volgende circulaire ontvangen, waarop wij de aandacht vestigen onzer stadgenooten. Menigeen heeft immers in zijn boekenkast wel eeiiieukel werk, dat door hem zelden of nooit meer ter nand wordt genomen en dat nog zooveel genoegen en nut kan verschaffen aan de ODgelukkigen, die alle gelegenheid tot en veel last in lezen hebben, maar helaasdoor gebrek aan lectuur vaak aan doodelyke verveling zijn prijs gegeven. Laat ieder onzer eens zijn boekenschat nazien en daaruit iets afzonderen voor gezegd doel. De presidente der afd. mevr. A. A. Hemsing, West- haven B 149 zal gaarne boeken en illustration in ontvangst nemen en verzenden. De circulaire luidt aldus *s Gravenhage 20 Maart 1885. LECTUUR voor zieke en gewonden krijgslieden der zee- en landmacht in Nederiandsch-Indië. Volgens een schrijven van het Centraal-Comité van het Roode Kruis te Batavia bestaat in den Indischen Archipel thans behoefte aan passende lectuur voor zieke en gewonde krijgslieden. Van den gedelegeerde te Kotta-Radja was een aanvraag ontvangen, waaraan niet kon worden vol daan, zoodat eene bezending uil Nederland dne* Aet Comité zeer zou worden gewaardeerd. Wij nemen daarom de vrybeid uwe te vestigen op die behoefte en uwe welwillende tusscbenkomst in te roepen tot het bijeenbrengen van geschikte lectuur voor de lijders in de Indische hospitalen. Het Hoofd-Comité tal elk geschenk hoe gering ook van boeken, tijdschriften ent. in de Hollandsche Fransche en Duitsche taal in dank ontvangen en voor de geregelde verzending naar Indië zorg dragen. Bij voorkeur worden romans, illustratien en stichte lijke lectuur verlangd. Beleefdelijk verzoeken wij U deze behoefte in wyderen kring bekend te maken, en de spoedige toezending van lectuur aan het bureau van bet Hoofd-Comité, zóó reel mogelijk te bevorderen. Het Hoofd-Comité voornoemd, Luitenant-Generaal C. F. van MEURS. Voorzitter. Dr. B. CARSTEN, Secretaris. De nieuwe muntbiljetten tullen 50 en 10 groot zijn, maar van kleiner formaat dan tegenwoordig. Zij zijn op wit papier gedrukt, met keurig gegraveerde zwarte randen. Aan de bovenzijde leest men in den rand: Koningrijk der Nederlanded; in de hoeken staat ’t bedrag gedrukt. Aan de linkerzijde is het beeld ran de Ned. maagd geplaatst met den leeuw aan hare voeten. In den rechterrand prijkt een keurig borstbeeld des Konings, ter grootte van onze postzegels. De water merken zullen in de witte hoeken binnen den gedrukten rand duidelijk zichtbaar worden aangebracht en be staan in een paar letters, die de serie der biljetten aanduiden. De nieuwe biljetten zijn op zeer artistieke wyze uitgevoerd, door den hoogleeraar in de graveer kunst aan ’s Rijks Academie van beeldende kunsten, prof. Stang. Th de Donderdag jl. alhier gehouden vergadering van aandeelhouders der Sloomboot-Mpij. Boskoop— WaddinxveenGouda is tot commissaris herkozen de heer Anthony Koster te Boskoop, en in de plaats tan den heer Van Duiken, die bedankt had, de heer Ph. Verbruggen te Waddinxveen. Uit het door het bestuur uilgebracht verslag bleek, d«t de onderneming in 1884 voor het eerst eenige winst heeft opgeleverd. Op de voordracht voor de met 1 Juli e. k. openvallende betrekking van hoogheemraad van De machinale garenspinnerij werkte 72 uren per week, met een personeel van 130, zoo mannen als vrouwen. De weekloonen bedroegen voor de eersten 5 tot 18, voor de laatsten van 3 tot 6. De hoeveelheid van het gefabriceerde bedroeg meer dan in 1883, doch de buitenlandsche concurrentie doet, in weerwil van de flinke pogingen om haar het hoofd te bieden, nog veel nadeel. De toestand van den stoombeukmolen veranderde niet. Deze onderneming houdt gelijken tred met de garenfabrieken» De Goudsche Siroopfabriek verwerkte 31/, millioen KG. aardappelen. De overgroote aardappel-oogst van dit en bet vorige jaar, alsook de uitsluiting van bet fabrikaat door zware inkomende rechten van het buiten land, veroorzaakte een sterke overproductie. In het debiet kwam geene verandering. De toestand der bierbrouwerijen was zoo door de gunstige weersgesteldheid, als door de ruime oogsten en gunstige prijzen der grondstoffen zeer bevredigend. In den toestand der leerlooierijen kwam geene ver andering ten goede. De bindrottingwasschery kon haar personeel gere geld werk verschaffen, doch de omzet was niet ver beterd. Ook omtrent de teepziederij valt niets bijzonders te vermelden. Het debiet bleef onveranderd en de concurrentie verbiedt uitbreiding. De stoomolieslagerij begon door de ongunstige verhouding der prijzen van fabrikaat en grondstof 6 a 8 weken later dan gewoonlijk te werken. De lijnolie verbeterde wel eenigszins in prijs, doch voor lijnkoeken was bijna geen vraag, hoofdzakelijk door deu lagen prijs van andere voerartikelen. Lijnzaad daarentegen werd dagelijks hooger, tengevolge van den geringen oogst in Rusland, die de olieslagers aan de Oostzee zelfs noopte lijnzaad uit Engelsch- Indië en Zuid-Amerika in te voeren. De Goudsche machinefabriek werkte met 35 tot 40 man. De druk der algemeene malaise deed zich ook hier gevoelen, zoodat in het laatste kwartaal eenige werklieden moesten worden afgedankt en de werkuren per dag worden ingekort. Het werk be- stoud hoofdzakelyk uit reparatiewerk, terwijl o. a. eene nieuwe centrifugaal-pompmacbine van 25 P. K. voor hei waterschap Hoenkoop onder Hekendorp en een stoomketel van 50 M8 verwarmd oppervlak voor de polders Vogelzang en Wiel onder Jaarsveld werden afgeleverd. Tevens werd aan deze fabriek de levering van al het yzer- en koperwerk, benoodigd voor de herstelling aan de Mallegatsluis, opgedragen. De werkzaamheden der Stearine-kaarsenfabriek nGoudau werden door den brand van 29 Januari gedeeltelijk gestoord. Door inkoopen van half fabrikaat of stearine kon evenwel geregeld aan de behoeften worden voldaan. Den 15en Augustus was de herbouw afgeloopen en waren de nieuwe werkplaatsen verrezen, die zoo danig zijn ingericht dat eene herhaling van den ramp schier tot de onmogelijkheden behoort. De werklieden werden gedurende den stilstand gedeeltelijk bij den herbouw gebezigd, gedeeltelijk door de voorzorgskas gesteund, die alzoo reeds spoedig na hare oprichting belangrijke diensten bewees. De algemeen gedrukte toestand van den handel oefende ontegenzeggelyk op de kaarsen-industrie een uadeeligen iuvloed uit. De afzet van kaarsen en stearine daalde van 4,400,000 KG. tot 3,300,000 KG. Tot deze vermindering droeg echter de over eenstemming tusschen de Belgische en Neder^endscbe fabrieken bij, die strekt om de overproductie weg te nemen, de speculatie in het artikel te verhinderen eu alzoo niet meer te produceeren, dan de wezenlyke behoefte blijkt te zyn. De herbouw met hare natuurlyke gevolgen tot beveiliging tegen herhaling van den ramp, als aanleg van waterleiding met 9 brandkranen en andere brandbluschmiddelen, kon slechts gedeeltelyk uit de ontvangen assurantiepênningen worden betaald en het ökerige werd geheel op de onkostenrekening afgeschreven. De winst is, na die aanzienlyke afsebryving, niet belangrijk, doch de aandeelhouders zullen toch rente van hunne aandeelen ontvangen. Het V.erslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, over 1884 luidt als volgt: De algemeene toestand van handel en nijverheid verbeterde, blijkens de bij de Kamer ingekomen berichten, waarvoor zij baren dank betuigt, in het afgeloopen jaar niet. Paarden Koeien Kalveren Schapen Lammeren Varkens Biggen Bokken en Geiten Kilogrammen Kaan n Boter Uit deze cijfer» blijkt alzoo dat de aanvoer in 1884 die van 1888 in nagenoeg alle artikelen over trof. Dit sedert jaren ciei waargenomen feit vindt hoofdzakelyk mjon verklaring 4a-4agers pryten. Bij hooge prijzen zal veel meer op de hoofdsleden worden verhandeld, terwyl by lagere prijzen de boer beproeft op de markt meer te bedingen, dan hem aan huis werd geboden. De handel in kaas kenmerkte zich door eene zeer gedrukte stemming, vooral ten gevolge van de geringe vraag in het buitenland eu de slechte kwaliteit, die aan de langdurige droogte en warmte te wijten is. De pryzen waren ongeveer Vs l*g®r» doch zijn op onze markt iu den regel iets hooger dan te Bodcgrave, omdat daar de mindere soorten het meest voorkomen. De expori-bandel naar onze Oost- en West-Indiën stond nagenoeg geheel stil en Amerika blijft op de Engelsche markt, waarheen het grootste gedeelte der afwykende kwaliteiten wordt verscheept, een geduchte concurrent. Slechts de grootste zorgvuldigheid bij de bereiding is in staat daaraan op den duur met gunstig gevolg bet hoofd te bieden. De exploitatie van de ówf/eriwe-fabriek gaf in het afgeloopen jaar reden tot tevredenheid. Ofschoon zij nog steeds op bescheiden wyze werkt, nam het debiet voortdurend toe. Er werden in het afgeloopen jaar vijf nieuwe stoomwerktuigen geplaatst, nl. twee in de Stearine- kaarsenfabriek, een in de Gasfabriek, een in de pijpen- fabriek van den Heer P. J. van der Want Az, en een in de Goudsche Machinale-Garenspinnery. De vraag naar Goudsche pijpen was in het jaar 1884 voortdurend gunstig wat hel binnenland, België en Frankryk aangaat. Men verbruikte by na al het gefa briceerde. Niettegenstaande de concurrentie van bui- teulaudeche fabrikanten groot is, blijven de Goudsche, en inzonderheid de lange pijpen, verreweg de voor keur behouden. De buitenlandsche orders op korte pijpen voor Amerika waren niet zoo talrijk als andere jaren doch ook de Engelsche en Dhitsche fabrikanten zagen hun vervoer daarheen verminderen, uit hoofde van de uitbreiding der pypenfabricage in Amerika zelf. Pe aardewerkfabrieken hebben geregeld doorgewerkt. Daar echter de voorraad van vroegere jaren overge- bouden, bij de meeste fabrikanten belangryk was, konden geen voordeelige prijzen worden bedongen. Omtrent de kleingarenfabrieken wordt ons mede gedeeld dat het aantal werklieden als ook hunne verdiensten niet veranderden. De omzet daarentegen was minder dan in 1883, hetgeen toegeschreven moet worden aan den kwijnenden toestand van den handel in bet algemeen.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1