3IIlS:§TS<li)£ Grondwetsherziening. Buitenlandscli Overzicht Kleinhandel in Sterken Drank. ADVERTENTIE!*. Kost, Inwoning DE VOORSTELLEN H. J. STEENBERGEN. J. A. STEENBERGEN— De fabriek van watkaar spitten had ten gevolge van lage pryzeu en minder orders, geen gunstig resultaat. De gasfabriek distilleerde 31138 HL. Engelsche steenkolen, 2829 minder dan in 1883, zoodat ook de opbrengst van Cokes, ammouiacwater eu teer minder - was. Tefl deele wordt de vermindering toegeschreven aan het minder gasverbruik in de kaarsenfabriek. De fabriek werkte met 21 mannen en 3 jongens. Het weekloon bedraagt voor de eersten van 6 tot 16, voor de laatsten van 1.50 tot 3.50. Bovendien wordt voor alfe vaste werklieden bijgedra gen aan het zieken-eu weduweufonds //Provideutia." Het aantal publieke laulaarns steeg vau 300 tot 305. De aigemeene gasprijs voor particulieren, die 12 ct. per stère bedroeg, werd naar aanleiding vau eene bepaling iu het contract door het gemeente bestuur tot 10 ct. per stère verminderd. De inbriek geraakte daardoor in zeer onguustigen toestand, daar in 1885 eene uitbreiding onvermijdelijk is en geen geschikt terrein bestaat om daartoe over te gaan. De sigarenfabrieken hadden voldoeude werk. De houthandel eu houtzagerij waren iu het afgeloopeu jaar beter dau men had durven hopen. De boekdrukkerij eu binderij door stoom gedreven ondervond ook deu invloed der algemeen heerschende malaise. De toestand der leodwitfabriek onderging geene verbetering. Hoewel de fabriek van kunstmineraalwater een bijzon der gunstig jaar had, deden toch de natuurlijke bron waters veel afbreuk. De Goudsche Waterleidingmaatschappij kwam 3 De cember 1883 tot stand. Zij sloot in 1884 760 contracten, vertegenwoordigende 920 perceelen. Over dat jaar wa9 de opbrengst ongeveer 10460. doch over 1885 zal dit ongeveer 13474. zijn, daar de levering van water zich dan over het geheele jaar uitstrekt. Hierbij zyu uiet berekend de in 1885 reeds gesloten of nog te sluiten contracten. Het gemiddeld cijfer, waarvoor gecontracteerd werd, be droeg 14.64 per perceel, de meter-contracten daar onder begrepen. De lengte vau het buizennet r dat oorspronkelijk 14 KM. was, is by'ua tot het maximum uitgebreid. De werkzaamheden voor de scheep makerij en waren bevredigend. [Wordt vervolgd) De conservatieve kiesvereenigiug Vaderland en Koning te 's Hage bteft gistereu tot caodiduat ge steld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, in plaats van deu heer Wintgens, den heef A. baron Schimmelpenuinck vau der Oye, oud-lid der Tweede Kaïner laatstelijk voor Arnhem. Dezer dagen is in de fabriek der lieren De Jongh en Comp., te Oudewater, een nieuwgebouwde ijzeren baggermol^eu voltooid, die te Buda-Pest dienst zal doen. Statetl-Generaal Tweede Kameh. Zitting van Maandag 23 Maart. In deze zitting zyn op hoofdstuk Oorlog geschrapt de posten voor deu bouw van een stal te Den Helder, aankoop van grond voor eeu exercitieveld en voor den bouw eu verbetering der kazernes te Haarlem, voor den bouw van wouiugeu voor gehuwde militairen te 's Graven hage, voor het maken eener machinale wascbinriohiing aan de militaire akademie tn voorden bouw van eeu fourageinagaziju te Amers foort. De behandeling der amendementen op art. 84 (Amersfoortsche kazernes) is uitgesteld tot bedeu. De behandeling der wyzigiug van dc vestiug-begrootiug is aangevangen. Bij art. 2 bestreden de heeren Rooseboom, Rutgers van Rozen burg en Sohimmelpenninck vau der Oye sterk het amendement van den heer Reuther, om de posten voor Zuiderzee-batteryen te schrappen. Zich aansluitende bij het door ons reeds iu hoofd zaak medegedeeld adres vau den Raad vau Schoon hoven, hebben vele ingezetenen van die gemeente aan de Tweede Kamer te kenuen gegeven, dat naar hun meening, de billijkheid zou medebrengeu, dat eeu gedeelte van het geld, gestort als waarborg voor den spoorweg RotterdamMunster, waardoor Schoon hoven en meerdere gemeenten in de Krimpeuerwaard zouden gebaat geweest zyu, ook worde aangewend teu behoeve van die gemeenten, die ou van ijzeren wegen zyu verstoken. De eerste kievitseieren zyn gisteren aan HH. MM. den Kouiog en de Koningin aangeboden door HDr. Hofleverancier H. Lensiog, te 's Hage. De eerste nieuwe aardappelen zyn HH. MM. den Koning en de Kouiugiu aangeboden door P. Peters, tuinbaas op deu huize Bloemendaal te Hees bij Nijmegen. In de vergadering van 17 Maart 11. van de afdeeling Haarlem en Omstreken der sNederlandache Maat schappij ter bevordering der Geneeskunst" werd door eenige leden mededeeliog gedaan van ver- soheidene gevallen van vergiftiging, waarvan twee met doodelijken afloop, die in den laatsten tyd voor gekomen waren door het gebruik van Haarlemmer olie. De afdeeliog rekent het zich tot plicht," dit in ruimeren kring bekend te maken, en er aau te herinneren, dat Haarlemmer-olie bestanddeelen bevat, die bij gebruik gevaarlijke ziekten, ja, den dood kunnen veroorzaken. Zy meent derhalve, eeu ieder het gebruik van Haarlemmer-olie ten sterkste te moeten ontraden. O.) De heeren Duyvis, T. Mackay, Ruys, Schim- melpenninck, Gleichman en Mees hebben aan de Tweede Kamer voorgesteld, op de begrooting van Waterstaat enz. ƒ25 000 (als maximum) beschikbaar te stellen, ten einde onze Commissaris-generaal ter Tentoonstelling te Antwerpen daaruit bekostige: bet aanbrengen van extra decoratief, bet inrichteu vau eeu bureau eu de reis-en verblijfkosten der jury-leden. Het Departemeut Delft der //Nederlandsche Maat schappij ter bevordering vau Nijverheid" heeft het voornemen een Internationale tentoonstelling te orgauiseeren van decoratief aardewerk eu gebrand glas. Op voordracht va» de daartoe benoemde commissie besloot het bestuur van het Departement, dat deze teutooustelliug de volgende rubrieken bevatten zal Mozaiek-TegeU voor vloeren, zoowel van ge bakken aarde als vau cement. 2. Verglaasde Tegels uit de hand geschilderd en gedrukt, voor wand- en schoorsteenbekleeding, kamerversiering, badkamers enz. 3. Majolioa-Tegels. 4. Wandschoteis en Paneelen. 5. Lava-Tegels. 6. Sgraffito-Tegels voor gevel versiering. 7. Terrasso voor vloeren. 8. Gebrand glas ter decoratie. Opgaven vau inzending worden ingewacht vóór 15 April e. k. met opgave van de verlangde plaatsruimte. De inzendingen zelve moeten plaats hebben franco aau het tentoonstelliugslokaal (Boter- huis) vóór 15 Mei e. k. De tentoonstelling zul geopend worden op l Juni, en gesloten in de laatste dagen van Juli. Vloer-, tafel- en wand- ruimte ziin gratis ter beschikking, terwijl de kosten van opstelling voor rekening der tuzenders blijveu. Het bestuur stelt zich voor de inzendingen door een Jury te doen beoordeel*n, en aan de best beoordeelde inzendingen eeu diploma uit te reiken. Inlichtingen te bekomen bij deu Secretaris Dr. W. D. Gratama, Leeuwenhoeksingel 20 Delft. TOT De twaalf wetsontwerpen tot in overwegingneming van wyzigiugeu iu de Grondwet zijn dezer dagen verschenen. De Grondwetsbepaliug betreffende het ONDER WIJS is niet gewijzigd. De voornaamste veranderingeu betreffen het KIES RECHT en de DEFENSIE. De drie eerste afdeelingen van het Hoofdstuk van de Stateu-Generaal luiden als volgt EERSTE AFDEELING. Van de samenstelling der Staten-Generaal. Art. 78. De Staten-Geueraal vertegenwoordigen het geheele Nederl. Volk. Art. 79. De Staten-Geueraal zijn verdeeld in een Eerste en Tweede Kamer. Art. 80. De leden van de Tweede Kamer wor den rtchtstreeks gekozen door de meerderjarige man nelijke ingezetenen, Nederlanders, die als hoofden van huisgezinnen krachlens eenig persoonlijk of za- kelyk recht een woning vau eeu door de wet voor iedere gemeente bepaalde jaarlijksche huurwaarde iu gebruik hebben. De bedoelde wet bepaalt het ver- eischte minimum vau jaarlijksche huurwaarde in geeu gemeente lager dan op 50 voor de onge- stoffcerde woningvoor de gemeenten, waarvoor eeu hooger miuimum-cyfer dan het laagste wordt be paald, wordt zooveel mogelijk ongeveer dezelfde even redigheid tusschen het aantal kiezers en het zielen tal der bevolking in acht genomen, als iu de ge meenten, die het laagste door de wel bepaalde mi nimum van huurwaarde hebbeu. Het kiesrecht wordt niet uitgeoefend door hen, die in hechteuis zijn die tot gevangenisstraf of zwaardere straf zijn veroordeeld en de huu opge legde stri.ffen nog niet ten volle hebben onderguan die krachtens rtchterlyke uitspraak ue beschikking of het beheer hunner goederen niet bezitten, of wien het kiesrecht of andtre in de wet nader aau te wijzen rechten by rechlerlyke uitspraak ont zegd zijn, noch ook door hen wier aauslag in een of meer Ryksdirecte belastingen in het laatst vo rig jaar wegens wanbetaling ouinbaar is verklaurd, ten ware zy vóór de jaarlijkse he vaststelling der kiezers lijsten het uit 4Sn°0f<le verschuldigde hebben aan gezuiverd. vv Art. 81. De Twrede Kamer ^bestaat uit honderd leden, die gekozen worden in kiesdistricten. De verdeeling vau het Rijk iu kiesdistricten eu alles wat verder het kiesrecht en de wijze van ver kiezing betreft, wordt 'door de wet geregeld. Art. 82. De Eerste Kamer bestaat uit vijftig leden. Zij moeten behooren tot de hoogstaangeslagenen in de Rijks-diiecte belastingen. Het getal dezer hoogstaangeslagenen, waaruit zij worden gekozen, wordt in elke provincie zóó be- pauld, dat op iedere twee duizend zielen óéu, die tevens de overige vereischteu bezit om lid dezer Kamer te zyn, verkiesbaar is. Deze overige vereischten zyn dezelfde, welke voor de leden der Tweede Kamer worden gevorderd. Zij worden verkozen door de Provinciale Staten in de volgende verhouding Noordbrabant 6, Gel derland 6, Zuidholland 10, Noordholluud 9, Zeeland 2, (Jtrecbt 3, Friesland 4, Overysel 8, Groningen 3, Drente 1, Limburg 8totaal 60. Ingeval van vereeuigiiig of splitsiug vau provin ciën of vorming vau nieuwe, voorziet de wet iu de wijziging, welke daardoor in deze verhouding noodig zal worden bevonden. TWEEDE AFDEELING. Van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Art. 83. Om lid def Tweede Kamer te kunnen zyn, wordt alleen vereischt dat men manuelyk Nederlander zij, niet by rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over zijne goederen hebbe verloren, noch vau eenige rechten ontzet zy, eu den ouderdom van dertig jaren vervuld hebbe. Art. 84. De leden der Tweede Kamer worden gekozen voor vier jaren. Zij treden tegelyk af en zijn dadelijk herkiesbaar. Art. 85. De leden stemmen zonder last van of ruggespraak met heu, die beuoemen. Art. 86. Bij het aanvaarden hunuer betrekking leggen z|j deu volgeudeu eed of belofte af. wik zweer (beloof) getrouwheid aaa de Groudwet. //Zoo wnarlyk lielpe mij God almachtig!' (//Dat beloof ik!") Alvorens tot dien eed of belofte te worden toe gelaten, leggen zij den volgenden eed (verklaring eu belofte) vau zuivering af; z/Ik zweer (verklaar), dat ik om tot lid der //StutPu-Generaal te worden benoemd, «lirectelijk z/of indirectelijk aan geene personen, hetzij in of z/buiteu het bestuur, onder wat naam of voorwendsel «ook, eenige giften of gaveu beloofd of gegeveu heb. /rik zweer (beloof), dat ik, om iets hoegenaamd iu deze betrekking te doen of te laten, vau niemand //hoegenaamd eenige beloften of geschenken aan nemen zal, directelyk of indirectelijk." z/Zoo waarlijk helpe mij God almachtig l* (//D*t verklaar en beloof ik Leze eeden (beloften en verklaring) worden afge legd in handau van den Koniug, of iu de verga dering der Tweede Kamer in handen van den voor zitter, daartoe tot deu Koniug gemachtigd. Art. 87. De voorzitter wordt door den Koning benoemd voor het tijdperk eener zitting, uit een door de Kamer aaugeboden opgave van drie leden. Art. 88. De leden genieten, tot vergoeding der reiskosten, eens, heen en terug, voor elke zitting, zoodanige som, als naar de afstanden door de wet zal worden geregeld. Als verdere schadeloosstelling wordt hun toegelegd een som van 2000 's jaan. Deze schadeloosstelling wordt, voor den tyd der zitting, niet genoten door hen, die gedurende de geheele zitting afwezig bleven. DERDE AFDEFLING. Van de eerste Kamer der Staten-Generaal. Art. 89. De leden der Eerste Kamer worden gekozen voor negen jaren. Art. 85 is op heu rail toepassing. Zy leggen by het aanvaarden hunuer betrekking gelyke eeden (belofteu en verklaring) af, ais voor de leden der Tweede Kamer zyn bepaald, ^etzy in handen van deu Kouing, hetzij, iu de vergade ring der Eerste Kamer, in banden van den voor zitter, daartoe door den Koniug gemachtigd. Zy genieten reis- en verblijfkosten volgens de wet. Een derde gedeelte treedt ora de drie jaren af, volgens een daarvan te mnkeu rooster. De uitval lende ledeu ziju dadelijk weder herkiesbaar. Art. 90. De voorzitter wordt door deu Koning uit de leden benoemd, voor het tijdperk eener zitting. In de vierde afdeeling Beschikkingen aau beide Kamers gemeen, is weinig veranderd. Art. 93 (oud 90) luidtBeide Kamers hebben zoowel ieder afzonderlijk als iu vereenigde vergade ring, het recht van onderzoek (enquête), te regelen door de wet. Art. 94 (ond 91) luidt: Een lid van de Staten- Geueraal kan niet tegelijkertijd zyn lid of Procu reur-Generaal van deu Hoogen Raad, noch lid van den Raad van State, noch lid van de Rekenkamer, noch Commissaris des Koning* iu eene provincie, noch geestelijke of bedienaar vau den godsdienst, als zoodanig werkelijk dienst doende. De wet regelt voor zooveel noodig de gevolgen van de vereeniging van het lidmaatschap vau eene der beide Kamers met andere dau de in bet eerste lid uitgesloten, uit 's lands kas bezoldigde ambten. Krygsliedeu in werkelyken dienst, bet lidmaat schap van een der beide Kamers aanvaardeude, ziju gedurende dat lidmaatschap van rechtswege op non- activiteit. Ophoudende lid te zijn, keereu zij tot den werkelyken dienst terug. Zij, die na huu verkiezing tot lid van de Staten- Generaal een bezoldigd ambt, hun door of vanwege den Koning opgedragen en dat zij niet reeds tijdens die verkiezing vervulden, aannemen, of bevordering in zoodanig ambt verwerven, verliezen van rechts wege het lidmaatschap, maar zijn herkiesbaar. In de vijfde afdeelingVan de Wetgevende Macht luidt: Art. 108 (oud 105). De Kouing zendt zijn voorstellen, betz(j van wet, hetzij audere, aan de Tweede Kamer bij eeu schriftelijke boodschap of d&or een commissie. Hij kan aan byzondere door hem aangewezen commissarissen opdragen eeu Minister bij bet behandelen van die voorstellen in de vergaderingen der Staten-Generaal te vervangen of b|j te staan. Art. 109 (oud 106), inhoudende de verplictile overweging in de afdeelingeu, is gehandhaafd. Art. 110 (oud 107) luid: De Tweede Kamer, alsmede de vereenigde vergadering der beide Kamers, heeft het recht wyzigingen in een vqorstel des Ko- nings te maken.? Een nieuw art. 133 luidt Zoolang de eerste Kamer nog niet heeft beslist, blijft de Korting bevoegd het door hein gedaan voorstel weder in trekken. De overige artikelen z|jn ongewijzigd. In de zeide afdeelingVan de begrootiug en de rekening, luidt Art. 124 (oud 122). Vau atle ontvangsten eu uitgaven des Rijks wordt voor ieder afgeloopeu dienstjaar een rekening opge maakt, overeenstemmende me', de iudeeling eu om- •chrijving van die ontvangsten eu uitgaven in de begrootiugswetten. De rekening wordt onderzocht en vastgesteld door de Algemeeue Rekenkamer en uaarua vanwege den Koning aan de Slaten-Generaa! medegedeeld. Viudt de aigemeene Rekenkamer bezwaar in de verevening van eenige outvaugst of uitgave, die ge schied of door den Koning bevoleu is, dan beslist de wet. Jaarlijks biedt de Aigemeene Rekenkamer aan deu Kouing eeu volledig verslag van haar werkzaamheden over bet afgeloopeu jaar aan dit verslug wordt van wege den Koning aan de Staten-tieneraal medegedeeld. HOOFDSTUK VIII. Van de Defensie. De byzondere bepalingen over de samenstelling van het leger, over de nationale militie en de schuttery t|ju vervallen. Dit hoofdstuk luidt als volgt: Art. 178. Alle Nederlanders, daartoe in staat, zijn verplicht mede te werken tot handhaving der onafhankelijkheid van het Rijk eu tot verdediging van zijn grondgebied. Ook aan ingezetenen, die geeu Nederlanders ziju, kan die plicht worden opgelegd. Art. 179. Tot bet doel in het vorig artikel ver meld en lot handhaving der inweudige rust is er steeds ten zee- en landmacht, bestaande uit vrij willigers en dienstplichtigen. De wet regelt den verplichten krijgsdienst. Zy regelt ook de verplichtingen die aau hen, die niet tot de zee- of landmacht behooren, ten aauzieo van 's Lands verdediging opgelegd kan worden. Art. 180. Er is eeu voldoeude krijgsmacht tot bescherming van de koloniën en bezittingen in andere wcrelddeelen. Art. 181. Vreemde troepen worden niet dau krach tens een wet in dienst genomen. Art. 182. De dienstplichtigen ter zee ziju bestemd om te dieueu in of buiteu Europa. Aan deu dienst, door hen in de koloniën en bezittingen in andere werelddeelen te vervullen, wordeu door de wet voordeeleu verbonden. Art. 183. De dienstplichtigen te land mogeu niet dan krachtens een wet buiteu Europa wordeu gezonden. De wet bepaalt de voordeelen bun wegens die uit zending toe te kennen. Art. 184. Wanneer iu geval van oorlog, oorlogs gevaar of audere buitengewone omstandigheden, de dienstplichtigen, die uiet in werkelijken dienst ziju, door deu Koning geheel of teu deele buitengewoon onder de wapeuen wordpu geroepen, wordt gelijktij- dij/ eeu voorstel van wet aan de Statcn-Generaal gedaan om het onder de wapenen blijven dier dienst plichtigen, zooveel noodig, te bepalen. Art. 185. Al de kosten voor de legers van het Rijk worden uit 's Rijks voldaan. De inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, de transporten en leveruntiën van welken aard ook voor de legers of verdedigingswerken van bet Ryk gevorderd, kunnen uiet dan volgens aige meene regels bij tie wet te stellen en legen schade loosstelling ten laste van een of meer inwoners of gemeenteo worden gebracht. De uitzonderingen op die aigemeene regels, voor het geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden worden bij de wet vastgesteld. Of er oorlogsgevaar, in den zin waarin dat woord in 's Lands wetten voorkomt, aauwezig is, beslist de Koning. Art. 186. Ter handhaving van de uil- of inwen dige zekerheid kan door of vanwege den JConing elk gedeelte van het grondgebied des Rijks in staat van oorlog of in staat vau beleg verklaard worden. De wet bepaalt de wijze waarop, en de gevallen waarin zulks geschiedeu kan, eu regelt de gevolgen. B|j die regeling kan worden bepaald, dat de grondwettelijke bevoegdheden van het burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie ge heel of ten deele op het militair gezag overgaan, en dat de burgerlijke overheden aan de millitaire onder geschikt wordeu. Daarbij kan wyderi afgeweken worden van de artt. 7, 9, 156 en 157 der Grondwet. Voor het geval van oorlo/ kan ook van art. 154, le lid, worden afgewekeu. Ingrijpende veranderingen zijn er verder uiet aan gebracht, al ziju tal vau artikelen gewijzigd. Be paaldelijk in de bevoegdbeden van de uitvoerende en de wetgevende macht is nagenoeg niet verauderd. Het beginsel van een bepaald gezag voor de beslis sing aan eigenlijke administratieve geschillen is in het ontwerp opgeuomeu, al heeft de regeering ge meend uiet te moeten overgaan tot de instelling van een afzonderlijke, van hét Uitvoerend Gezag onaf hankelijke, Administratieve rechtspraak. De bepalin gen omtrent de troonsopvolging zijn verduidelijkt. [Wordt vervolgd.) De Fransche Kamer van Afgevaardigden nam art. 1 van bet wetsontwerp op deu scrutin de liste aan. De SeDsat heeft zich vefeanigd met al de wijzi gingen, door de Kamer in de staaisbegrootiug van 1885 gebracht, zoodat het bestaande conflict daardoor is vereffend. Nabij Soeakim moet berbaahlelyk zeer hardnekkig ziju gevochten. De laatste berichten van Graham luiden reeds iets miuder gunstig dan de eerste, al thans wat het aantal dooden eu gewonden betreft. Maar de particuliere berichten zijn nog vrij wat ongunstiger. Het'schijnt dat de Arabieren, al wer- deu zy ten slotte verslagen, aan de Engelschen zware verliezeu hebben toegebracht. De Arabieren spreidldeu de grootste dapperheid en roekeloosheid teu toon, en bewogen zich met wonderbare snelheid zij wisten zelfs de Bengaalsche lansiers in verwar ring te brengen en tot deu terugtocht te dwingen. Zondag werd zelfs het Eugeische leger verrast. De vyaud wierp zioh op de zareba (versterkte Kamp) welke door de Engeiechen wat opgericht en het gelukte hein in een hoek er van door te dringen. Na een scherp gevecht van twintig,minuten werd de vyaud inel zeer zware verliezeu teruggeslagen. Naar men gelooft ziju 1500 opstandelingen gtsnenveld de Engelicheu verloren 5 officiereu eu 52 raao aan doodeu eu 170 aau gakwetsteu. De Standard meldt, dat de leiders der oppositie iu het Britsche Parlement nog geen besluit genomen hebbeu betreffende hunue houding tegeuover de regeling der Egyptische financiën, maar allerwaar schijnlijkst de verwerping van het iractaai tul len voorstellen. Volgens het Tory-orgaan is bedoelde overeenkomst zeer af te keuren, omdat de eindoplossing van bet vraagstuk twee jaar er door uitgesteld wordt, en omdat de mogelijkheid bestaat dat na die twee jaren eeu internationale enquête naar deu toestand der Egyptische schatkist geboudeu zal worden, en als dit geschiedt, de in- stelliug vau een internationale controle niet meer zal zijn tegen te gaan. Ook de radicalen zuilen, volgens genoemd blad, zich niet tegen de couvenlie verzetten, omdat zij tengevolge zal hebben vooreerst den langereu duur van het verblyf der Britsche troepen iu Egypte ten tweede, eeu grooter ver antwoordelijkheid voor Engeland. Op het adres der Tweede en het tegenadres der Eerste Kamer heeft de Koning van Deuemarkeu geantwoord. Hy verkluart, het als eeue ramp te zullen betreuren, wauueer de Kamers bet over de begrootiug nitt eens kunnen worden, maar in het Ministerie geen hiuderpaal tegen de noodige over eenstemming te zien en ter wille der begrootiug zijn grondwettig recht niet te kunuen opofferen. Hy verzoekt mitsdien, dat de Kamers alsnog sullen trach ten, het eens te worden. Aan de «Kölnische" wordt geseind, datdeSuez- kanaal-conferentie 15 April zal bijeenkomen. Uit een discussie in den Spaanrchen Senaat blijkt, dat Spanje nog niet officiëel is uitgenöodigd, al is 't bekend, dat de meerderheid dw mogendheden ten guuste van Spanje's en Nederlands toetreding is gestemd. Zoodra de uitnoodiging komt, zeide de Minister Eldaayens zal Spanje zich doen vertegen woordigen. De katholieke bladen van België melden, dat eerlang een Afrikaausch seminarie opgericht en aan de katholiek»- universiteit van Leuven toegevoegd zal worden, waar reeds een Amenkaansch seminarie be staat, geslicht door de prelaten van de Nieuwe Wereld. De grondslagen en het leerplan voor het Afrikaansch seminarie zouden door den koning en den aartsbisschop van Mecbelen vastgesteld zyn. Eeu der geestelijken van deze diocees, de beer Gautier, geheim kameraar van Leo XIII, zou naar Rome gaan om aan de zaak haar beslag te geven. Uit Antwerpen heeft hel Berliner Tagebl. bericht ontvangen, dat de voornaamste Duitsche firma's aldaar voornemens zijn aan prius Bismarck deu weusch ken baar te maken, dat de Duitsche Rijksregeeriog Ant werpen kieze tot haven, welke de gesubsidiëerde post pakketbooten moeten aandoen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Auguatua 1881 (Staatsblad No. 97) ter openbare kennis dat bij ben is ingekomen van de, navolgende persoon, een verzoekschrift wasrbij vergunning wordt gevraagd om in de bij baar naam vermelde loea- liteit sterken drank in het klein te mogen ver- koopen, als Naam van den Verzoeker. Aaadaidieg der loeeliteit. Eva Jansen wed. J. H. G. N. Itz. Vogelenzang M. 208. Gouda, den 21 Maart 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd. VAN BERGEN IJZENDOORN, De Secretaris, BROUWER. B afr ft e r l ij n e n 8 t a n d. GEBOREN 21 Maart, Josus, ouders P. Nobel en J. eau Vliet. Johanna Maria, onders J. Grootendorst en J. M. van der hinden. Maria Elizabeth, onders F. Kerkhui en h. Bout. Cornells, ouders C. van Bijsden en L. ran Hemert. Hendrtkns, ouders P. Geirnaert en M. Andrufs Cecilia Maria, ouders J. Nieoweehuizen en C. P. Trunun. 22. Martins, ouders N. Oudjjk en S. Verheul. OVERLEDEN: 23 Maart. S. van Tol, huisvr. van P W de Jong, 21 j. D. Verhoef, 17 J. 2d. IJ. Jaspers' hoikvr. van Z. van der Xnsteelen, 75 j. Bevallen van een Zoon, I. de MINKVisser. Gouda23 Maart 1885. Ji. Zaterdagavond te 61/. uur overleed te 'a Hage, onze geliefde Moeder en Behuwd- moeder Mejufvr. de Wed. M. J. STEEN BER GEN, in den ouderdom van bijna 85 jaren. Gardenier. Heden ontsliep zacht en kalm in den jeugdigen leeftijd van 17 jaar, ons innig ge liefde Zoon DAMAS VERHOEF. TH. VERHOEF. N. VERHOEF- Gouda22 Maart 1885. Laurier. GEVRAAGD in een klein gezin tegen MEI of AUGUSTUS een burger P. G., kunnende koken en huiswerk verrichten, zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melder.. Adres franco bij den Boekhandelaar P. van OUDSHOORN, Gouda, In een klein gezin, R. C., bestaat gelegen heid voor een fatsoenlijk JONGMENSCH, z. b. b h. h. tot en huiselijk verkeer. Brieven franco onder No. 1106, aan het Bureau dezer Courant.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2