I LUIS BINNENLAND. m Zonen Woensdag 1 April. 1S85. N° 3216. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iLEEVER, da, oning Bouwland u l j le 30 4 stand gelegen, zyn 16 kilometer in MN» W I >el - 0.01 w - 0.01 issels (z.g. ban otterdam. van voor men om i ;en onderpand ars heid toe te laten, wijzigd. De heer ment in. ÏT 1885, des tffiehuis «Har- i het openbaar IJ on we te Gouda, tie D No. 1794, Te aanvaarden goüdsche courant. 2 SCHUREN, J en ERVEN, eeks Ier Middelburg ,rdende Lan- 1 Mei 1885. EENPLA8 als INI) enz. lig- jk, groot 3 H. Juli 1900 voor draagt bet getal Kiezer» voor I.—- -- heeft scholen belast is, leer gunstig over de nrdeeld, en het venoek van den rector te ‘jesleund, om een gedeelte van het gym- uit de openbare middelen tot De finauoieele leer veel sym bol van Landbouw aanleiding ge ven de navolgende besluiten i een algemeene tentoonstelling reg. Gouda, doch alsdan gedetacheerd bij het Militair Hospitaal te Leiden. het schrijvende medium. Prof. Chambly t een heer uil hel gezelschap oo^en verbonden had, het len 1 Mei 1885. den 24°, 25n, es morgens 10 p den dag der le overige per- agen vóór den le gewone uren, ^ovengenoemde EVER. te Gouda. van Gas- en een marmeren kamer met ge- Mangelkamer rkamers, Tnin- uner, 2 Zolders, erder vele ge- Vruchtboomen an den Raam. WOONHUIS ING en ERF, pieringstraatte 2491, verhuurd No. 2, verdere erceel BOÜW- Lang Rogge- n 62 Centiaren. IÜWLAND en e perceel, groot Zondagavond gaf de heer Chambly in de eaa) Kunstmin der Sociëteit .Ons Genoegen" eene voor stelling in Anti—Spiritisme en Moderne Salon-Magie. Na de vele teleurstellingen, die men hier in den laatsten tijd op dit gebied ondervond, heeft deze Séance eene bijzonder gunstigen indruk nagelaten en naren de luide bijvalsbetuigingen, die genoemde heer bij her haling inoogstte, bepaald verdiend. De beer Chambly beeft eene aangename voordracht, terwijl zijn persoon een goeden indruk op het publiek maakte, do ver schillende experimenten welke genoemde heer op leer gracieuse wijze verrichte, getuigde van een zeer groote vaardigheid, welke geheel den meester op dit gebied deden kennen vooral wekte in hooge mate de attentie der aanwezenden, de toeten roet het sprekende doods hoofd en Li raadde o. a. de gedachte van en schreef nadat hij zijne verkoopen van oor loten) van 30 kmsterdamsche van provisie, WAAG" ten voor: ‘A °/o J'1»™ rolongatiekoere ^rwaarden van het van Estienne. Het voornaamste uai vau Jiuisc aiwij&i, ucsiaai ui gelijk bekend is het Morsescbrift van punten en strepen bestaat, bij gepaste systeem voor het seinen een L zoo- vervoer te water als te land te getal wat die heer gedacht had, met duidelijke cyfers drank in gecombineerde winkels tot eene kleine hoeveel- op een schrijfbord. Ten slotte kreeg men ook het gebonden medium te zien, dat zich door geen Jcnoopen of spy kers laat weerbouden en na korten tijd weer frank en vrij voor u staat, nadat het door twee naar het schijnt nogal sterke heeren, op flinke wijze gebonden en ver zegeld was. Wij zouden te uitvoerig worden door eene beschryving der overige experimenten te geven, doch durven gaarne ieder bij eene tweede voorstelling een bezoek aanbevelen, overtuigd dat men meer dan voldaan huiswaarts zal keerea: de tweede voorstelling zal Donderdag 9 April plaats vinden. De off. van gez. 2e kl. H. Folmer, inf. te Amsterdam, wordt op den laten April overgeplaatst bij bet 5e bat. 4e reg. inf. te De rapporten omtrent de Landbouw-tentoonstelling te Amsterdam hebben het hoofdbestuur van de Fr ie sc he Maatschappij geven tot het nemen lo. om de vier jaren te houden, met hooge prijzen, voor vee, de eerste keer in 1887; 2o. om een jaarlijkscbe paardenkeuring te houden, van hengsten en merriën, en aanvankelijk voor 1885, *86 en *87 jaarlyks 2500 daarvoor beschikbaar te stellen, mits de Provincie 2000 subsidie verstrekke. Omtrent een gedaan voorstel tot bevordering van een stamboek voor schapen, staakten de stemmen; de pogingen, tot veredeling van het varkenras is het Hoofdbestuur genegen geldelijk te steunen, De in gediende rapporten over boter en kaas, zijn in handen gesteld van de heeren Van der Zee, Èeindersma en De Vries, ten einde die zaak met den rapporteur, den heer H. Pasma, nader te onderzoeken. In het Landbouwblad van Antwerpen wordt een middel aanbevolen om de bloesems van ooftboomen tegen men De stoomboot Stanley bestaat namelijk uit acht deelen, die elk op zichzelf of gezamenlijk geschikt zijn om op het water te drijven, maar ook den bak van een rijtuig vormen. De afzonderlijke deelen zijn van gegalvaniseerd staal gebouwd, en zoo sa mengesteld, dat zij elk oogenblik uit elkander ge nomen kunnen worden zonder gevaar te loopen hunne drijfkracht te verliezen. De lengte van het geheele vaartuig bedraagt 21 meter, de breedte 5,40 meter, de stoomketels zijn op den voorsten en den achter sten ponten aangebracht, maar hunne zwaarte is door eene houten stellage over den geheelen romp ver deeld. Bij hare proefvaart op de Theems bereikte de stoomboot eene snelheid van 16 kilometer in het uur. GOUDA. 81 Maart 1885. Volgens de laatst vastgesielde kiezerslijsten be- vigemeente Gouda, leden van: de Tweede Kamer 573 de Provinciale Staten 567 den Gemeenteraad 893. De heeren Eduard Kempner en Leonhard Roth hebben er een middel op gevonden om petroleum in een vasten toestand overite brengen, zoodat die olie in kisten, in plaats vin in dure vaten ver voerd kan worden. Daar kómt nog het voordeel bij dat de vaste petroleum biet ontploffen kan, en de kooplieden dus zonder gevaar grootere voorra den kunnen vervoeren. De’ olie wordt gemakke- lyk, op bet oogenblik dat men haar gebruiken wil, weder vloeibaar en dus brandbaar gemaakt. Pas heeft Schleyer met zijn „Volapük" de wereld in beroering gebracht of daar komt prof. P. Steiner met een voordracht over een "Gemein-oder Weltsprache" (Pasilingua), die in Heuser’s Verlag te Neuwied het licht zag a 30 Pfg. Steiner’s „Pasilingua" moet met „Volapük" niets gemeen hebben; hij wil geen nieuwe, moeilijke taal bij de bestaanden voegen, maar een wereldtaal, die geschoeid is op de gemeenzame taaleigens der meest gesproken levende talen en welke men uil de grammatica, die hij tegelijk met een woordenboek spoedig in het licht zal geven, ge- makkelyk in 12 uren kan aanleeren (N. v. d. B.) De internationale Congomaatschappij te Londen heeft een schip op wielen laten bouwen, dat wel voor bet gebruiken is. In dien zin werd het artikel ge vorst te beveiligen. Dit bestaat hierin dat het bloeien der boomen zoolang tegenhoudt tot er geen nachtvorsten meer te vreezen zijn. Te dien einde spreidt men des winters bij vriezend weer, als de grond terdeeg bevroren is, eene dikke laag ruige mest rondom de boomen en men verwijdert die niet voor en aleer men geen nachtvorsten meer heeft te wachten Al de andere boomen zullen reeds bloeien, als de boomen met deze mest om geven nog geen enkele bloem vertoonen. Wanneer men dan de mest wegneemt, zullen de bloemknoppen zich te sneller ontwikkelen, weldra in vollen bloei staan en later met overvloedig ooft pryken. Reeds sedert eenige jareu wordt den scholieren aan eenige gymnasiën in Noorwegen, gelegenheid gegeven om een ambacht te leeren. In den vorigen zomer volgde de rector van het gymnasium te Hilderod, in Denemarken, dit voorbeeld na. Deze paedagoog ging van de gedachte,uit dat het niet enkel voor zijne scholieren heilzaam zoude zijn om zich met lichaamsbewegingen bezig te houden, maar hij meende ook dat het in onze dagen nu bet getal studeerenden toeneemt en de concur rentie in het jagen naar betrekkingen, die eene meer of minder groote taaie van intelfectneele kennis vereischen, steeds grooter wordt, van belang is om een ambacht te kennen; zij toch wien het niet gelukken mag eene, met hunne kundigheden stroo- kende, betrekking te erlangen, kunnen dan toch altyd als handwerkslieden het dagelijkscb brood verdienen. Het is moeielijk na te gaan waar de gymnasiasten den tyd vandaan moeten halen die voor de dubbele opleiding noodig isook ligt voor de band dat in een gedeelte dier opleiding, *t zij dan het wetenschappe- lijke of het mechanische, op ontoereikende wijze voor zien zal worden, en het is meer dan waarschijnlijk dat de scholieren tot menschen van twaalf ambachten en der tien ongelukken zullen opgroeien. Toch heeft bet bestuur, dat met het toezicht over de zaalt HilderowF’gesteund, om een gedeelte nasium-gebouw uit de openbare ambfichts-school te doen inrichten, commissie van den Rijksdag gevoelt patliie voor het denkbeeld. Staten-Generaal Tweede Kamek. Zitting van Zaterdag 28 Maart. In deze zitting werd de behandeling van de ge wijzigde Drankwet voortgezet. Het voorstel tot wyziging van art. 21 der wet (de overgangsbepalingen) lokte nog langdurige discus- cie uit. Drie wijzigingen waren aanhangig een van den heer Goekoop om te doen uitmaken, dat de huurder niet buiten den eigenaar de ver gunning aan de localiteit kan onttrekken een van den heer Clercx (gewijzigd) om de ge combineerde bedrijven nog tot 1887 toe te laten (de Min. had Vrijdagavond gezegd, dat hij in de continuatie tot 1886 zou bewilligen); een van den heer van der Kaay om den verkoop onbelemmerd toe te laten in de gecombineerde be drijven cn daar alleen het schenken te verbieden of hel openen van de gelegenheid tot gebruik van ster ken drank. Bovendien heeft de heer van Houten nog voor gesteld om de bestaande confiseurs in ’t genot der vergunning tot draukverkoop bij bun nering te laten. Van regeeringswege werd de heer van der Kaay te gemoet gekomen, door den verkoop van sterken van der Kaay trok toen zijn amende- Het amendement-Clercx om tot 1887 de gecom bineerde bedrijven in stand te houden werd ver worpen met 36 legen 24 stemmen. Het amendement-Goekoop werd verworpen met 40 tegen 19 stemmen. Het voorstel van Houten werd verworpen met 34 tegen 26 stemmen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 56 legen 4 stemmen (de heeren van Alphen, Keuchenius, van Houten en T. Mackay). Aan bet eind der zitting zyn ingekomen wets ontwerpen lot aanvulling van de Wet op de middelen en tot voorziening in de middelen tot dekking van *s lands uitgaven voor 1885. De Vergadering is daarna tot weder bijeenroeping (waarschijnlijk tot 5 Mei a. s.) gescheiden. Tegenwoordig worden volgens het N. v. d. D.t bij de rijkstelegraaf tusschen Amsterdam en *s Gra ven hage proeven genomen met het telegraaf-systeem van Estienne. Het voornaamste waarin dit systeem van dat van Morse afwijkt, bestaat daarin, dat, terwijl uit combinatiën dit nieuw loe ven eene streep niet langere tijd noodig is dan voor het seinen van een punt, tengevolge van een bijzondere inrichting van de electromagneet, in verband met een vernuf tig uitgedacht stelsel van schrijfstiften. De tijd be- noodigd voor het overseinen der telegrammen, wordt daardoor nog korter. Te Kralingen is een vraag omtrent de regeling de plaatselyke belasting aan de orde, die ook andere gemeenten haar belang heeft, nl.hoe in de belasting allen betrekt, die in staat zyn in de algemeene lasten bij te dragen, zonder vrijstelling van beu die op gemeubileerde kamers wonen. Kralingen heeft een plaats, dir. belasting, voor dit jaar vastgesteld op 8>/4 pCt. van het belastbaar inkomen. Het getal hoofden van huisgezinnen, die in deze belasting bijdragen, bedraagt 500 a 600 op een bevolking van 13000 zielen. Door een der leden van den Gemeenteraad was nu onlangs voor gesteld, de grondslagen, naar welke deze belasting geheven wordt, zoodanig te wijzigen, dat zij meer zou worden een verteringsbelasting, waarin ook die ingezetenen zouden bijdragen die thans ten onrechte onbelast blijven. Dit voorstel mocht de goedkeuring van den Raad niet verwerven maar op voorstel van een ander lid werd besloten om aan B. en W. op te dragen, een onderzoek in te stellen, welke personen nog in de gemeente wonen, die thans vrijvallen en nochtans mogen worden aangemerkt als b lasting te kunnen betalen. Dit onderzoek zal nu moeten uitmaken, in hoever het raadzaam is, ook deze personen te doen bijdragen, hetzij door het invoeren van een nieuwe belasting, hetzij door wyziging van de grondslagen der bestaande. (ffbl.)

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1