A2IJN r f. 1 I N, I ER, H hl 1885. N° 3220. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. I Vrijdag 10 April. Séance GIMBORN angen. ieg 76. l«8ö I 4 kel-Honing. 130 Zout. N,” Goud*. irstlfjders ider uitnoo- l. ZICKEN- loest, hals e eene wer- i aanmerke- overtuiging m. JüR. t H '■'"■'s' g«- terstond weder 1 wen te Gouda. te am 1883.» kaatsen zijn n 10—3 uur. af 10 cent, gzen. ten. aden. Be- werd f 641.89. liddeld 100 (groo- its. iel bjerat 0.15 vorm a’flao. f i New-York. ild. STBB, MONS- br. Édt. goudsche courant. en H. Jager, als notabelen. W. Post Drost, Dr. D. Terpatra, ”]man en D. C. Samsom, utoezicht. Voorts wordt 'dan voorzien in twee vaoatnres, Door de Isge boterprijzen kannen verschillende margarine-fabrieken te Gelderland en Orerysel niet dan met groot nadeel werken. Indian de prijzen der natuurboter nog lang zoo bljjven, zullen de margarine-fabrieken weer langzaam verdwynen. (D. o. Z.-B.) De Stand, verklaart zoowel de door het ministerie Heemskerk voorgestelde gewijzigde kiestabel als de grondwetsherziening, die het heeft voorgedragen, voor onaannemelijk, De eisch is en moet blijven lo. Censusverlaging naar den vasten maatstaf, dat bet f 20 worde in de kleinste gemeenten, en in grootere gemeenten, zooveel ahMger als f 20 in die grootere gemeenten waard is, waardoor men in Amsterdam zou komen op pl. m. 50 2o. Tabel- wyziging insgelijks naar vasten maatstafen 3o. Grondwetswijziging, die art. 194 wijzige en voor art. 168 eene toekomstige schikking zonder nieuwe grondwetswijziging althans mogelijk make. In Arti et Amioitiae" te Amsterdam zijn thans tentoongesteld de kunstwerken van levende meesters bestemd voor de internationale tentoonstelling, die binnenkort te Antwerpen zal worden geopend. Uit dien hoofde zal deze voortentoonstelling van slechts zeer korten dunr zijn vermoedelijk zullen de kunst schatten onmiddelyk na het bezoek dêr vorstelijke familie in de hofstad hun bestemming opvolgen. Het zijn een paar honderd doeken, etsen en teeke- ningen, waarvan aan de Haagsche artisten het leeu wendeel toekomt; niet minder toSh dan 85- stuks komen uit de hofstad. Bij de afscheids-voorstelling van Mevrouw Kleine op Maandag 27 April e. k. zal worden opgevoerd het drama JurntB Sïbklabs van H. J. Schimmel. genwoordiget van de maatschappij Apollo, Willem van Zuylen, Louis Bouwmeester en den Pranschen tooneelspeler Gilnt)za. Daarachter volgden de bloedverwanten, de ge meenteraad, de tooneelcomminie. een groot aantal vertegenwoordigers van genootschappen, schouwbur gen enz. In den onafzienbaren stoet werden ook de Neder- landsche tooneelspelers H. v. Knik en D. Haspels, alsmede Mm Marie Verstralen opgemerkt. By het graf werden verscheidene toespraken houdeno. a. door de hh. Judels, Van Zuvïen, Bouwmeester en Grader. irodt, iraad. uitgelezens i van vloei- (ainz, is het chheid, ver- □r ontelbare merk, even t tabriekant. jj J. D. den te Stolwjjk De groet» Noordzeevincherij spoedt ten einde. Gedurende de afgeloopen week kwamen te Nienwe- diep slechts zeven sloepen P. B. 5, P. B. 9 Z. W. 10, Z. W. 1'1, Z. W. 13, V. L. 22, en H. V. 23 binnen, over het algemeen met een zeer ruime vangst kabeljauw, leng, scbelvisch, rog en vleet. Hét gevorderd seizoen in aanmerking genomen, waren de prijzen boog. Over de uitkomsten der kustvisscherij valt niet te klagen. Wel was de gelegenheid dikwijls zeer afwisselend, doch de markt werd door korders voldoende van tong, kleine schol door de beugers van scbelvisch, kabeljauw en nog voorzien. De logger V. L. 85 bracht een partijtje schol en een paar Dnitsche evers, groote sobol en tarbot ter afslag. De aanvoer van haring was niet bijzonder ruim. Ter markt wer den aangevoerd 1180 kabeljauwen, 94 leugen, 21 heibotten, 5650 groote tongen, 400 kleine en middel bare idem, 480 roggen, 8 tarbotten, 19,180 schelvis- sohen, 26 ben vleet, 21 pon, rogt 19 wichtjes groote schol, 18 wichtjes kleine idem en 1180 tal haring lerende kabeljauw gold 1.50,..leng 2.65, heilbot 12.75, groote tong 0.60, kleine idem 0.20, rog f 1.10, tarbot 10, per stuk, sohelvisoh 24.50 ’t honderd, vleet 17.25 per ben, rog 9.25 per punt, groote schol 20 per wichtje kleine idem 3.10 per mandje en haring 0.65 per tal, alles gemiddeld. De fiuanciëele uitkomsten der Chr. Philantropisohe inrichtingen te Doetinchem en Utrecht onder directie van den heer J. van' Dyk Mzn., zyb over 1884 als volgtEerste klasse gymnasium, uitgaven 11,360.71, ontvangsten 10,980.31, nadeelig saldo 380.40. 5 hoogste klassen gymnasium, uitgaven 30,147.70, ontvangsten 29,899,06’ nadeelig saldo 248.64. De huizen, te Utrecht voor de studenten der inrichtingen aldaar, uitgaven 16,152.66, ontvangsten 16,075, nadeelig saldo 77.56. Lukas-stichting ter opleiding van Chr. medici, ontvangsten 6756.52'/,, uitgaven ƒ4837,19*/* batig saldo 919.48. Groen van Prinstererschool, 15,51.7.00'/,, ontvangsten f 15,027.15, nadeelig saldo 489,85'/,. Verder voor voorloopige opleiding van jongeliqgdn van 13 tot 16 jaren. «Groot Zande» ontvangsten 10,143.95»/,, nadeelig saldo 416.661/,Chr. .school te Doetinchem, uitgaven 5,652.35, ontvangsten 4,864.60, nadeelig saldo 787.84 Chr. school te Zelheim, uitgaven 2,843.30'/,, ontvaugstep 2,700.76'/,, nadeelig saldo 142,54 Chr. school te Whtembrink, De begrafenis van Victor Driessens welke Dins dagmiddag te Antwerpen plaats had, werd door een gcoote menigte belangstellenden bijgewoond. Do plechtigheid begon te 3 uren, en zij was niet voor 6 uren afgeloopen. De Van Straelendraat, waar de overledene woonde, en de omtrek waren opgepropt met mensohen alle vensters waren met toeschouwers bezet en van een groot aantal huizen woeien vlaggen half-stok, evenals ook van den Nederlandschen schouwburg, op de Gemeenteplaats, De gaslaularens in dien onttrek waren, op last van het gemeente bestuur, aangestoken en met rouwfloers omhangen. ld een der kamers van het sterfhuis, welke in een rouwkapel herschapen was, trokken vrienden en vereerders van den dpode langs het stoffelijke over schot, dat onder bloemen bedolven lag, en de .treurende bloedverwanten dit défilé van rouwbeklag duurde 3 kwartier, maar de meesten konden niet eens aan Me beurt komen. Aan bet hpofd van den lijkstoet .trok het muziek korps der schutterij, in nniform. De kist werd ge dragen door de kunstenaars van den Nederlandschen schouwburg. Alle leden van het daaraan verbonden gezelschap, zoo heeren als dames, woondeq^ti rouw kleding de plechtigheid bij. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door de hh. Jan van Beers, den dichter Doezelaer, lid van den raad, Judels, de oud-tooneelspeler, als vriend van den overledene, .Grader, als verte- som van 959.26. Uitbetkald Het getal deelnemers bedroeg gemi tendeels schoolkinderen). Deze spaarbank staat onder nader beheer van bet Departement Botterdam der Maatschappij tot Nut van *t Algemeen. Uit Haastrecht meldt, men r Dinsdagavond ging een schipper met zijn vaartuig door de schutsluis alhier. De sluis gepasseerd zijnde, had de knecht het Ongeluk wegens de sterke duisternis in bet water te vallen. Onmiddel lijk ging men aan het visscben, doch eerst na een half uur baalde men het lijk van den 2]-jarigen jongeling boven water. Een oud-stryder van Waterloo, de heer A. Simmers, geb. te Schoonhoven is in bijna 90jarigen ouderdom te Tilburg overleden. In 1830 maakte hij met de Zuid-Hollandsche schutterij den Tiendaagschen veld tocht mede. GOUDA, 9 April 1885. By de gisteren gehouden verkiezing voor een Lid van de Tweede Kamer in het district ’s Gravenhage ter vervulling der vacature ontstaan door bet bedan ken van Mr. W. Wintgens, verkregen de hh. B. A. W. Sluiter 868 stemmen en A. Baron Schimmel- penninck van der Otje van Nyenbeek 849 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. De liberale candidaat is alzoo verkozen. Deze uitslag is van zeer groote beteekenis, daar het van deze verkiezing afhing welke der beide partijen in de Tweede Kamer de meerderheid zoude hebben. Maandag 20 April e. k. heeft de verkiezing plaats voor Kerkvoogden, Notabelen en Commis sarissen van Oppertoezicht van de Hervormde Gemeente alhier. Periodiek aftredenden, doch verkiesbaar zijn De heeren W. B. van Straaten, fc. Knaap en C. Hoogenboom als kerkvoogden. De heeren H. Overeynder, A. W. van Kluyve, C. Brunt, J. Brake! De heeren T~ D. K. van Meerten, C. Kodjm als Commissarissen van Oppei Vuerw wurm uau vuuraieu lu twee vauuiuice, tusschentijds ontstaan, door hef bedanken der hh. G. Prince en L. P. Hoogendyk, als Commisaarissn van Oppertoezicht. De verkiezing heeft plaats tusschen 10 en 4 uren in de St. Janskerk, Gisteren avond had in dentaal „Kunstmin" de aangekondigde vergadering plaats van de afdeeling „Gouda en omstreken" der Aollandsche Maatschappij van Landbouw, waarin do heer Marlet van Hou- tehisse eene voordracht hiyld. Een der toehoorders zendt ons omtrent die voordracht het volgende: Het is te betreuren dat de opkomst zoo gering was. Ongeveer een dertigtal leden, waaronder vele tiiet-landbouwers of liever veeteelders, woonden deze vergadering by. Spreker stelde als inleiding tot vraagwat is het dat ons vee in het buitenland doet waardeeren Het antwoord daarop was De melkrykheid. Hoe /is melkrykheid te verkrijgen De beantwoording dahrvan was een der hoofdpunten van sprekers voordracht, niet alleen wat betreft hoeveelheid maar vooral de qualiteit. Na eenige zeer duidelijke wenkan te hebben gegeven, omtrent kruising met anderjl rassen, wees spreker ook vooral op voeding en behandeling van het vee en de be mesting van het land in het bijzonder. Spreker’s rede hier geheel én al weder te geven zoude te veel plaats innemen, d/it alleen wensch ik den veefokkenden stand te doen hoioren Bioht fokvereenigingen op, kruis niet steefds met stieren, -welks ras steeds bewezen heeft Ae veel vleesohzetting te bevorderen Gisteren is, naar de Prov. Oron. Cl. verneemt, ge vankelijk baar Leeuwarden ovorgebraoht Pieter Bruins- ma, winner van de champion-medaille op de Groote Wielen. In een twist met een veekoopman, waarby aan Bruinsma verweten werd, dat hij die medaille niet eerlijk gewonnen had, heeft hij den veekoopman doodgeschopt. Het Deensche ministerie heeft een wetsontwerp in den Folkething ter tafel gebracht, waarby bepaald wordt, dat „kunstboter" slechts verpakt mag worden in vaten, in vorm afwykende van de gewone boter vaten, en voorzien van het woord „margarine". By vermoeden, dat in fabrieken, bij handelaars of expor teurs „kunstboter" voorhanden is, by welke' aan genoemde roorwaarden niet is voldaan, heeft de politie of de fiscus het recbt, een onderzoek in Ie stellen. Handelingen in strijd met de wat worden met.200 tot 2000 kronen en inbeslagneming' der waren gestraft. bewezen heeft Ae t._' 1L doch teel vooral jniet uit te enge bloedverwantschap, Ten slotte heritJnerde spreker aan een oud Hol landses spreekwoord Stelt het land boven het vee en niet het wee boveu het Tand. Wij hopen dein beer Marlet meermalen te hooren eu geven daarbjy het Bestuur in overweging, dan de gewone verlating te doen plaats hebben, die waarsohynlyk het is wel treurig I) eene betere opkomst zal uitlokken en menjgeen zal doen zeggen al was er geenl prijsje te winnén geweest, als die mynheer weer I komt spreken ben ik een van zijn hoorders. I SCH^AK-COBBESPONDENTIE. den! Haag 29ste zet H 2 H 4. feouda 29ste zet D. ,7 C 6. In de aau de school’No.' 1 te Zevenhuizen ver- Jbonden spaarbank is in het vorig jaar ingelegd een

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1