1 BINNENLAND. Woensdag 22 April. N° 3225. 1885. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, iterdam, Lu VLIET, MOL. uwste es als ?ring, KEN jn te rtoezicht. SLEE >en in Ipril 1.1., erkelijke '4 >nte. De inzending van advertentlën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave >fr' té op iele ftredende Leden. Voorzitter. I GOUDSCHE courant. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. irziening in ;usschentjjds tv. plaatsen. Voor kerkvoogden werden herkozen ke heeren C. Koaap met 364, C. Hoogenboom met 349 en W. B. van Straaten met 978 stemmen. Voorts werden nitgebraobt op de heeren J. A. Tinholt 114, mr. J. H. van Mierop 15 en anderen 1 of 2 stemmen. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’i welk des Maandags verschpnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Door wijlen den heer D. W. Westerbaan. te 's Gravenbage, is aan de Maatschappij tot opvoeding van weezee in bet huisgezin, directeur de heer M. W. Scheltema Es. te Amersfoort, een legaat vermaakt groot 1000. Mej. J. de Leeuw alhier, ie benoemd tot onder- wijteres te Middelbands. I. de vorige week werd door den luit-kolonel eerstaacw. ingenieur te Haarlem aanbesteedhet eenjarig onderhoud van werken, gebouwen ens. waarvan de raming was 8000, en het laagst werd ingeschreven door den heer G. Toornvliet te Gouda voor 7990. Tot pastoor te Waddingsveen ie benoemd de heer J. M. L. Meeker. De heer S. Kenens, vroeger opzichter aan de Gasfabriek alhier, thana directeur der Gasfabriek te Alkmaar, ie door het Gemeentebestuur te Pnr- om te beslissen van bet -gas GOUDA. 21 April 1885. Zoonlt reeds konelyk per bulletin gemeld is, werd gisteren bij een uitvoerig vonnis der arrond.-recht- bank te Rotterdam aan de gemeente Gouda haar eiach tegen de wed. K. tot ontruiming en teruggave der Boogenaamde Gasthuiskerk toegewezen, en aan deze haar eisch in vrywaring tegen de R. K. parochie van O. L. V. Hemelvaart. Daarin werd in de eerste plaats overwogen, of de gemeente eigenares was van het kerkgebouw toen dit in 1818 aan de R.-K. ge meente in gebruik werd gegeven de rechtbank be sliste dat dit het geval was, echter niet krachtens de Resolutie der Staten van 1577, daar het gasthuis, de kerk niet tot «conventen en kloosters* konden worden gerekendevenmin omdat de kerk verbeeld zoude zijn met hst gasthuis, daar zulks wel beweerd maar niet bewezen was, maar op grond dat er bewy- zen voorhanden waren, dat de gemeente Gouda zien van 16381769 door het onderhouden (Ier kerk zich als eigenares daarvan had gedragendat in dezen toestand tusschen 1769 en 1818 verandering zoude zijn gekomen, was zelfs niet beweerd. In de tweede plaats gold bet de vraag, of de R. K. gemeente in 1818 den eigendom had ver kregen of wel dat gedurende het bezit de titel daarvan was verapderd. Daar de gemeente Gouda bij de overgave van het kerkgebouw uitdrukkelijk had te kennen gegeven daarmede geen eigendomsoverdracht te bedoelen, kon de R. K. gemeente niet geacht wor* den bezit ais eigenares te hebben gekregen en alzoo door geene verjaring van hoe lang ook den eigendom verwerven. Het derde verweer der gedaagde, nl. dat de door de eisoheres ingestelde actie tot terugvordering door het tijdsverloop van meer dnn dertig jaren zoude verjaard zijn, achtte de rechtbank evenzeer onjuist. Wel bepaalt art. 2004 B. W. dezen termyn voor de verjaring van alle rechtsvorderingen, doch deze begint eerst te loopen van af de eene of andere schending van het recht. Nu kon de R. K, gemeente niet ge acht worden het eigendomsrecht der gemeente Gouda te schenden, zoolang zy het kerkgebouw gebruikte voor het doel, waarvoor het haar in gebruik was ge geven, en gedurende dien tijd bestond er voor de gemeente Gouda geene aanleiding, eene rechtsvorde ring tot opeisching van baar eigendom in te stellen. Eerst door bet aan baar te koop aanbieden van het kerkgebouw, nadat men bad opgebouden daarin dienst te doen, werd het eigendomsrecht geschonden, en sedert dat tijdstip in J88O was de verjaringstermijn gaan loopen, zoodat van het verstrykeu daarvan geen sprake kon zyn. Op deze gronden verklaarde de rechtbank den bnrge- meester qq. eigenaar van het kerkgebouw, veroordeelde de gedaagde wed. K. het te ontruimenen schadevergoe ding te betalen voor eventueele deterioratie, en einde lijk de R. K. parochie, als haar verkoopster tot vrijwa ring gehouden, om haar tegen de gevolgen dezer con- demnatie te vrywaren. Gisteren werd de verkiezing gehouden voor leden van de oollegiën van beheer over en toezicht op de goederen en fondsen der Ned. Herv, gemeente alhier. Er werden uitgebracht 405 stemmen ongeldig 8. Heden bad de opening der billetten plaats. De uitslag is bij het afdrukken van ons blad nog niet ten volle bekend. De heer A. Kasbergen te Haastrecht heeft met goed gevolg het examen voor ouderwyzer afgelegd. Toen op de 4 Februari jl. gehouden vergadering van de afdeeling Woerden der Holl. Maatschappij van Landbouw, op voorstel van den beer Mr. G. H. Fuhri Snethl&ge, eene commissie werd benoemd ten einde maatregelen te beramen alhier een wekelyk- sche kaasmarkt op te richten, herinnerden velen zich voorzeker de vroegere pogingen om de bestaande weekmarkt tot meerderen bloei te brengen en hoe die op verschillende omstandigheden zijn afgestuit. Het doet ons daarom genoegen te kunnen melden, dat gemelde commissie thans reden beeft gehad zich over bet aanvankelijk succes der in het leven geroepen zaak te verheugen. Dank toch de medewerking van vele kaaskoopers en landbouwers, benevens de vele bemoeiingen der verschillende commissieleden bleek op 15 April jl. dat eene kaasmarkt bier levensvat baarheid zal bezitten daar er 69 wagens met kaas waren MDgevoerd, welke, op 2 na, alle verkocht werden, zoodat deze aanvankelyk goede uitslag er waarschijnlijk toe zal leiden den aanvoer voor de tweede maal groot er te doen worden. De gunstige ligging van Woerden aan spoor en water en als cen trum eener goede landbouwstreek zal voorzeker het hare bijdragen om koopers en verkoopers bij elkander te brengen, daar toch een eerst vereischte voor eene markt is, dat koopers en aanvoerders zich gemakkelijk kunnen verplaatsen en hunne waren spoedig kunnen verzenden. De stemming voor de kaas was williger te noemen dan den vorigen dag te Bodegrave. De prijzen liepen van 15, tot 18 per 50 kilo’s naar gelang der kwaliteit. Voor enkele par tijtjes werd nog meer besteed, terwijl zich het geval voordeed dat voor ééne partij 1,50 per 50 kilo’s meer werd bedongen dan den vorigen dag te Bode grave geboden was. Wij wenschen de commissie en ook de neringdoenden alhier geluk met de voorloopig zoo goed geslaagde zaak en voegen er in het belang der gemeente den wensch bij dat zy met meerderen bloei moge blyven voortgaan. Als eene bijzonderheid voegen wy er nog by dat de heer J. Herrewyn, van Zwammerdam, dien wij zeker wel den nestor der kaashandelaars kun nen noemen, juist op zijn 82sten verjaardag, de eerste party op onze nieuwe markt aankocht. Vele ingezetenen hadden door het uitsteken der driekleur, bewys hunner sympathie gegeven. Ten slotte vermelden wij de namen der commissie leden, die zich op zoo belangelooze wijze voor de be langen dezer zaak beyverd hebben. Het ziin de bh. J. H. van Grafhorst, voorz., Mr. G. H. Fuhri Sneth- lage, seer., M. W. Schaly, Z. Baelde, A. Blok, P. van Eyk, S. Prins, A. C. Schouten, J. P. Verwey en J. Sterk Vroege. (Woerd. Weekbl.) Bij de Tweede Kamer is een hoogst belangrijk wetsontwerp ingekomen, nl. dat tot vervanging der wet van 1864, op den kinderarbeid. Volgens het nieuwe ontwerp wordt alle arbeid aan kinderen beneden de 12 jaren verboden. Onder arbeid wordt verstaan elke werkzaamheid in of voor eenig bedryf ook veldarbeid is daaronder begrepen, doch voor landbouwende gemeenten kan in den oogsttijd, hoogstens zes weken dit verbod worden geschorst ten aanzien van kinderen boven de 10 jaren. Alleen huis houdelijke arbeid blijft vrijgelaten. Het ontwerp strekt het toezicht des wetgevers overi- i e> De rekening ran den Tweemanspolder te Zeven huizen over 1884 is door bet bestuur voorloopig vastgeateid in ontvang op f 4791.04* en in uitgaaf op 4303.04* zoodat er een batig slot is van 488. De omslag is voor het jaar 1885 voorloopig weder bepaald op 2 per Hectare. merend als deskundige benoemd in het gewhil over de hoedanigheid der gasfabriek aldaar. Vrijdagavond heeft te Oudewater de laatste buitengewone vergadering met dames door de Rederijkerskamer Borger plaat, gehad, met welwil lende medewerking der dames J. H. Klerk, M. H. van Praag, G. Hartog en 8. van Aelst. Het stuk, dat in het lokaal der vroegere openbare school werd opgeroerd, was getiteld .Wie niet sterk ia moet slim lijn/ of een avond rol rergissingen, blijspel in 5 bedrijven of acht tafereelen, bewerkt naar bet blijspel She stoops to oontiuor, van Oliver Goldsmith, door dr. M. P. Lindo. Het stek was goed gekozen, de rollen waren goed verdeeld en bestudeerd, en tonder in verdere détails te treden, hebben de werkende leden zich uitmuntend van hunne taak gekweten. Alles liep goed van stapel, sooals hel publiek telkens door toejuichingen de algemeene tevredenheid deed blijken. Na afloop hield de heer A. C. van Aelst, als voorzitter dier kamer eene korte toespraak en in het by'zonder bedankte hij de onvermoeide medewerking der dames. Hierna trad de heer dr. H. P. van Praag als oudst honorair lid op, die aller dank toebracht aan de leden en den heer Neu, Directeur der muziekvereeniging Euterpe, en hierbij de wensob te kennen gaf, dat zy in het volgend seizoen met denzelfden ijver weder moge samenwerken, waarna de beide sprekers door het aanheffen eener fanfare werden begroet.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1