Buitenlandsch Overzicht AFKONDIGING. AFKONDIGING. Burgerlijken Stand. dat kinderen ran 12 tot 14 jaren geen anderen dan veldarbeid mogen verrichten. Kinderen beneden de 14 jaren mogen niet langer dan 8, kinderen beneden de 16 jaren niet langer dan 10 uren daags arbeiden: en steeds met een tnsschentyd van rnst van tiree uren op den dag. De werktijd voor kinderen mag des somers niet voor 6 uren in den morgen, des winters niet voor 7 uren aanvangen en moet uiterlijk iu den zomer des avonds te 8 en in den winter te 7 uren ein digen. Een klerk van den rijksontvanger te Alfen a/d. R. 'a Zaterdag gevankelijk naar Den Haag overgebracht. Hg schijnt zich sinds geruimen tijd te hebben schul dig gemaakt aan verduistering van door hem ont vangen gelden, welke feiten eerst aan bet licht kwamen, toen bij het eindigen van het dienstjaar de waarschu wingen werden uitgegeven. De jonge man stond algemeen bekend als zeer loszinnig en maakte, voor zijn doen, grove verteringen. Niettegenstaande de tegenspraak in vele bladen, kan het Vaderland verzekeren voldoenden grond te hebben om de juistheid van het bericht omtrent het voorgenomeu ontslag vab den Minister van Financiën te bandhaven. Alleen in zooverre was de tegenspraak juist, dat het request om ontslag nog niet was opgezonden. Het Haagsche Dagbladdat eerst het bericht omtrent de aanvraag om ontslag door den Minister van finan ciën ingediend, „ten stelligste* tegensprak, en het toeschreef aan een toeleg van de liberale pers om het Kabinet te bemoeilijken, komt het thans zelf bevestigen, en voegt er by, dat er gisteren namiddag ministerraad is gehouden. Eergisterenavond werd in den Stadsschouwburg te Amsterdam Inkwartiering opgevoerd. Toen de keer Tourniaire als Van Rheden ten tooneele kwam, kon hy geen woord uitbrengen. Duidelyk bleek dat het zenuwgestel van den tooneelspeler geschokt was. Het scherm viel en na een kort poosje werd de voor stelling hervat met den heer Schwab als Van Rheden, die de rol voorlas. De ontsteltenis onder de artisten was zeer groot, daar de heer Tourniaire op bet tooueel door allerlei vreemdsoortige bewegingen maar al tegoed deed zien dat zyn verstand was verbijsterd. Dr. Duparc ver leende de eerste hulp, eu heeft gisteren de opneming van deu ongelukkigen tooneelspeler in een krank zinnigengesticht aangevraagd. Het vraagstuk van het onderwijs maakte in een afdeeling der Eerste Kamer een onderwerp van be raadslaging uit. „Algemeen betreurde men daar, dat hoe langer zoo meer de quaestie van bet onder wijs zoodanig op den voorgrond geraakt is, dat daar door de behartiging van andere gewichtige belan gen niet tot haar recht kwam. Overwegende dat het belang van het vaderland altijd het zwaarst behoort te wegen, weuechte men dat de bezadigden uit de verschillende partijen trachten zouden tot overeenstemming te geraken, tot een modus vivendi, desnoods tot een wapenstilstand, opdat de strgd over hetgeen verdeelt, voor eeuigen tijd althans, niet langer in deu weg sta aan de overweging van an dere landsbelangen, die driogend voorziening eischen.* Dat is zeker zeer gewenscht, maar is het niet eene theorie, een schim, waaraan geen lichaam kan worden gegeven F Twee menscheu die samen twist nebben, kunnen overeenkomen het punt in geschil niet aau te roeren, maar men kan toch waarlyk_ de onderwijswet niet buiten werking stellen, of de scholen sluiten. Alleen door eene wijziging der wet ware die wa penstilstand te verkrijgen, en daar de stryd over het hoofdbeginsel gevoerd wordt, zal er niet licht eene wyziging te vinden zijn, welke de verschillende par tijen zelfs tijdelijk bevredigt. ArnhCt.) De heer Alberdingk Thijm wijdt in „Eigen Haard* een hoogst w aar deer eude levensschets aan mevr Lina Schneider, waarbij een portret van de begaafde vrouw is gevoegd. Het zaad van den katoenboom, dat vroeger als afval weggeworpen werd en dat eerst sedert korten tyd tot bereiden van olie aangewend wordt, moet, naar thans gebleken is, ook op andere wijze te gebruiken zyn. De .heer Sace deelde oulangs in de Parijsche Academie vau Wetenschappen mede, dat dit zaad een uitmuntend meel oplevert. Dat meel moet zeer voordeelig in het gebruik wezen en vooral geschikt zyn om te bakken, daar er geen melk bij gevoegd behoeft te worden. Het zal, volgens Sace, eens een groole rol onder de menschelijke voedings middelen speleu. Iu het Handelsblad van 15 April wijst de heer dr Fles te Utrecht op het groote belang om toch vooral uit te zieu naar een man van kennis, taot eu karakter, voor de eerlang te vervullen betrekking king van inspecteur van deu geneeskundigen dienst der landmacht. De handelingen io de laatste tyden van den generaal-nuyoor Van Hees, die nu, 51 jareu officier zynde, nog aan het hoofd van dit wapen staat, schynen maar al te zeer tot de goede wenken, in het artikel van dc Fles ie vinden, aanleiding te hebben gegeven. Het is bekend en ook reeds vroeger in de Arnh. Ct. medegedeeld, hoe onder het bestuur van den generaal-majoor Van Hees weinige jaren geleden drie officieren van gezondheid, naar aanleiding van nietige en valsche beschuldigingen, den dienst hebben moeten verlaten. De beschuldiger werd gepensio neerd, terwyl de chef, die aan de geïncrimineerde brochure deel had genomen, met eene berisping vrijkwam. Dezelfde wind nu, die vroeger over Utrecht gewaaid heeft, schynt thans over Amsterdam te zijn opgestoken. Een jong, talentvol officier van gezondheid te Amsterdam, de heer Z(eehuisen), werd nitgenoodigd om assistent te worden op de kliniek van prof. Stokvis te Amsterdam. Prachtige gelegenheid voor een jongmensoh, begaafd met veel aanleg, lust tot studie eu onderzoekingsgeest, om onder zulk eene voortreffelijke leiding zich verder te ontwikkelen, om zoodoeude, tol niet geringe eer van het korps Nederlandsche militair-geneeskundigen, later te kunnen behooren tot de meest ontwikkelden, mogelijk lot de eminenten. Toestemming hiervoor vragende aau den chef van den militair-geneeskundigen dienst Van Hees, werd het verzoek van den heer. Z. geweigerd, als wordende dit door bedoelden chef tot uudeel vau den dienst geacht. Toen later bleek, dat de heer Z., zonder eeniger- mate zijn militaire diensten te veronachtzamen, in zijn vrije uren bij den heer Stokvis studeerde, en de chef van den militair-geneeskundigen dienst te Amsterdam dr. v. B(reda) K(olff), hierover onder vraagd zijnde, den generaal-majoor Van Hees eerlijk mededeelde, wat hij wist en meende dat tegen de zaak, zuoals ze nu was geregeld, geen bezwaar koude bestaan, moest de kolonel v. B. K., een man, die èn om zijne voortreffelijke eigenschappen als mensch èu om zijn kennis, zoowel in als buiteu zijn korps, hoog gewaardeerd is, neen vroeg dr. K. zijn pensioen. Als de heer Z. zijn vryen tijd in bierhuizen en aan het biljart in plaats van aan de microscoop- tafel had doorgebraoht, dau had hij genade gevonden; maar nu hij hardnekkig wilde studeeren, werd hy verbannen naar v Naarden. Zoo worden de andere degelijke en kundige officieren van gezondheid genoodzaakt den dienst te verlatenzoo wordt de toekomst van een degelijk jongmensoh geknaktzoo regeert men tegenwoordig den militairen geneeskundigen dienst. Het wordt hoog tyd, dat hierin spoedig ver andering kome. ACrt.) De slag bij Rheims in 1904 of de inneming van Metz en Straatsburg druagt een gedioht tot titel, dat kortelings in Parys uitkwam. Het gedicht is aau den toekomatigen overwinnaar van Duitscbland, generaal Négrier, opgedragen en op het titelblad prijkt bovengenoemde generaal met zijn gevolg te paard Négrier neemt vorst Bismarck, die de kuras- siersuniforra draagt de sabel at achter Bismarck staat de keizer, de tegenwoordige kroonprins, met zfln arm iu een doek, en ziet men andere Duitsche generaals en officieren als gevangenen. Bovenaan is de Straatsburger munster en de toren van Metz ziohtbaar, waaronder het opschrift„Wie daar Frankryk.* In 9 strofen verhaalt een Parij- zenaar van den grooteu slag, iu welken Duitsohland overwonnen werd Dans les plaines de la Champagne Nous avons vaiucu l'Allemague Que Pon illumine Paris, Strasbourg et Metz sont repris. Een tiende strofe is aau Bismarck gewijd. „Lach maar, eenmaal zullen wij u dit refrein door den mond onzer kanonnen toeroepen* en in de elfde strofe d Guillaume wordt deu ouden keizer voor speld, dat hy liet refrein nog in zijn graf door Fran9ohe bataillons zal hooren zingen. Nauwelijks was het lied in het lioht gegeven, of de jobsty- dingen uit China kwamen. Dadelyk verdween het gedicht weer. Zoo althans deelt de KölnZeitdit alles mede. Het Kleine-album, (uitgave van De Kunstbode te Amsterdam) zal, daaraan valt niet te twyfelen tal van koopers vinden ai is het omslag niet ge lukkig uitgevallen en ai hebben sommige teekeniogen onder de reproductie zeker geleden, velen zullen op deze herinnering aan mevr. Kleines jubilé prijs stellen, en het is niet onaardig voor een klein bedrag de handteekeningen van verscheiden bekende per sonen bijeen te vinden. Onder de letterkundige bydragen zyn er natnurlyk vele in proza en poëzie, waarin op den naam der jubilaresse is geborduurd, en die alleen haar waarde daaraan outleenen, dat ze van oprechte waardeeriug getuigen, maar ook som mige van meer beteekenis. Zoo byv. die van Dirk Haspels en Jacques de Boer, om haar bartelyken toondie van Wernmens Buning, Laurillard en Haversobraidt, de goedgekozeu citaten van Burgen- dijk, J. M. Anne, Verheull eu Josephine de Groot. Coppée zond een zoogenaamd „vers solitaire*, een op zichzelf melodieuse, maar voor een gelegenheid als deze ul zeer weinig toepasselijke regel. Wy willen nog twee der bydragen aanstippen die van den souffleur, die een vierregelig vers inzond waarvan de laatste regel is „Dat wenscht hy, die u liever zag komen dan gaan.* En die van Lodewyk Mulder, die het kortst, het schoonst en het vereerendst getuigenis van mevr. Kleine aflegde in de volgende regelen; „Uw kunst beeft ons deu meusch zooals hy is gegeven; „Zooals hij wezen moet, gaaft gij hem in uw leven.* Een jong paar, dat te Antholt, één uur van onze grenzen in Pruisen gelegen, burgerlijk getrouwd was, wilde zyn huwelyk kerkelijk te Dinxperloo laten inzegenen. Met den pas gekochten cylinder- hoed in eeu kartonnen doos, de nieuwen zijden japon in een handkoffertje, reden zy iu een vigelant naar de Nederlandsohe grenzen. Toen zij aan deu ingang van het dorp waren gekomen, vroegen de kommiezen huu of zij niets te declareeren hadden. Zij antwoordden ontkennend, maar toch snuffelden de commiezen eens in het rytuig en het gevolg wast dat en de nieuwe hoed eu do nieuwe japon aange houden werden, Van terugkooping wilden de kom miezen niets weten, al beweferde het jonge paar ook dat beide reeds eens gebruikt waren en zonder feest- kleedij moest het huwelijk worden ingezegend. Uit Surhuisterveen wordt het volgende geschreven: Eene verloofde dienstmaagd alhier kwam dezer dagen te Buitenpost aan 't gemeentehuis tot de ontdekking dat zij, hoewel hier in de gemeente Achtkaripelen geboren, niet in het register van den burgerlijken stand was te vinden. Dientengevolge kou zij ook niet officieel de bruid* worden. Zy vernam dat er heel wat zou moeten gebeuren voordat deze zaak in orde zou kunneu komen. Hare ouders zijn beiden reeds overleden, en personen die haar vader goed hebben gekend, vindeu 't volstrekt niet onwaarsobyulyk dat de mau indertijd, toen hij deze dochter giug „aan geven,* zijne eigenlijke boodschap aan 't gemeente bestuur eenvoudig heeft vergeten. De jongelui zullen nu maar, zooals men dat hier noemt, „huizen,* zonder wettig huwelyk samenwonen, zooals dat zoo- velen hier doen, meestal wegens redenen aan de militie ontleend. De kinderen uit zulke vereenigingen komen dan op naam van de moeder, maar boe zal 't nu gaan met het eventueele kroost van deze burgerlijk onbekende F Welken achternaam zal die dragen? Tegen „huizen* bestaat hier eigenlyk bij niemand in de lagere klasse bezwaar, eu men kan ook niet zeggen, dat zij die 't doen op lager peil staan dan de wettig getrouwden; van verlaten of andere af- wijkingeu verneemt meu bij dezulken niets meer dan by de officiede gehuwden. Zij beschouwen zich als getrouwd „voor God*, en de burgerlyke wetten hebben hier iu de oogen van bet volk weinig meer waarde dan van verordeningen in het belang der heerschende klasse. Met het oog op de toekomst zal echter dit geval wel voorziening vereiscben. Indien men evenwel bedenkt, dat de jongelieden zelveu zich er zeer weinig om bekreunen en volstrekt niets bezitten, dan kan men de vrees niet onderdrukken, dat de oplossing lang op zich zal laten wachten. Ook dus met het oog op het prestige der wet op 't huwelijk, ziet men den afloop van dit geval hier met belaugsielliug te gemoet. Met betrekking tot het krediet, dat de Engelsohe regeering aan bet Parlement zal vragen, om te voor zien in de uitgaven, welke door de met Rusland gerezen quaestie zyn veroorzaakt, verneemt Daily News dat het bedrag der soru van de eerstkomende ge beurtenissen zal afhangen. Onder de parlementsleden wordt gesproken van 6 millioen. De Standard spreekt van 5 a 6 millioen. Volgens gerucht is de Emir van Afghanistan per soonlek niet voornemens, om sterk op de rechten aan te dringen, welke hy op Peudjeh heeft. Mocht dienaangaande eene verstandhouding tusschen En geland en Rusland bereikt worden, dan zou aan de commissie voor de grensregeling de beslissing worden overgelaten, of de stad en bet district al dan niet tot Afgüaansch grondgebied behooren. In dira de uitspraak io bet nadeel van Rntlaod is, ton de afstand der stad tot een onderwerp van vriendschappelijke schikking tusschen den Emir en de agenten van deu Czaar gemaakt, en waarschijnlijk door eene geldelijke vergoeding geregeld worden. De schikking betreffende de overige grenspnnten biedt geen bezwaar. De uitwerking der uitvoerige dépêche in cijfer schrift van Sir Peter Lumsden, welker ontvangst de heer Gladstone in de laatste zitting van het Lagerhuis vermeldde, hield de ambtenaren aan het Foreign Office verscheidene uren bezig. Zaterdag ion de dépêche door het Kabinet iu overweging worden genomen. Volgens gerucht is de inbond ongunstig, maar uit deu aard der zaak is daarover niets met zekerheid bekend. Alleen weet men dat de dépêche betrekking heeft op dc botsing tnsschen de Russische en Afghaausche strijdkrachten op 30 Maart. Uit een particulier schrijven van een Engelsch officier, aan de Pall Mall Gazette toegezonden, blijkt dat de toestand van de Britsche troepen te Dongola alles behalve gunstig is. In de tenten heerschte eene temperatuur van 112o F., en dit reeds in Maart. De manschappen hebben niets te doen, ook niets te lezen. Zij hebben geen kleederen, behalve de tot lompen versleten uniform aan hun lijf. Het ergste echter komt achteraan tal van soldaten ster ven er, en dit, niettegenstaande er dagelijks zieken naar elders worden vervoerd. Gelijk reeds gemeld is, beeft het Franscbe kabinet, pas eenige weken oud, reeds eene wyzigiug ondergaan; de heer Clamageran heeft de portefeuille van finan ciën nedergelegd, die door den heer Sadi-Carnot ia aanvaard, en in plaats van laatstgenoemde staat thans de heer de Molé aan het hoofd van bet departement van openbare werken. De gezondheidstoestand van den beer Clamageran moet oiet gunstig zyn, wordt gezegd, maar van den anderen kant houdt men dit voor een voorwendsel, en meent men dat de minister van fiuanciëQ het met zijne ambtgenooten niet eens ia over twee hoofdpuntenhet tydstip voor de uit schrijving der leening, en het brengen van bezuini gingen in de staatsuitgaven. In afwachting van d« bekendheid met de ware redenen die aanleiding tot de verandering hebben 5 gegeven, kan over het alge meen de opmerking niet achterwege blyven dat bestendigheid in het bewind voerend personeel aan de Frausche Republiek steeds ontbrak. 8edert 1870 heeft Frankryk niet minder dan twintig kabinetten, vyftien ministers van oorlog en van marine, veertien ministers vau buiteulandache zaken, zeven-en-twio- tig ministers van binneulandscbc zaken gehad. Zijne diplomatieke vertegenwoordiging in bet buitenland kenmerkte zich insgelijks door vele persoonsverwisse lingen; o. a. had de derde republiek gedurende baar vijftienjarig bestaan reeds zeven gezanten in Italië. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden beeft een voorstel aangenomen, strekkende om het gon- vernement uit te noodigeu te onderzoeken, of in alle Elaatsen, waar staatbeambten met den politiedienst elast zijn, deze dienst niet kan toevertrouwd worden aan gemeentebeambten. Zooals men verneemt, zal binneukort door de Re- geeriug bij den Landdag worden tngediend het nieuwe en meer uitgebreide kanaalplan voor de westelijke provinciën van Pruissen, vroeger door haar toe- gezegd, waardoor de Ryu, Ems, Weser eu Elbe met elkander in gemeenschap gebracht zullen worden. Met de overweging van het eerste gedeelte van dat plan, getiteld „Het Ryn-Ems-kanaal*, zal de Land dag zich eerstdaags bezighouden. De gezamenlijke kosten daarvan, roet inbegrip van de zijkanalen en van deu aankoop der noodige gronden, zyn op 81 millioen Rm. geraamd. De Belgisohe Ministerie besloot by de Kamer een wetsoutwerp in te dienen, waarbij de Koning wordt gemachtigd de souvereiniteit over den vrijen staat Congo te aanvaarden, aangezien de meerder heid in de Kamer voor dat ontwerp verzekerd is. In de Belgisohe Kamer van Vertegenwoordigers voerde de minister voor spoorwegen enz. dezer dagen het woord over de Zondagsrustbij verklaarde dat die zoowel uit een zedelijk als stoffelijk oogpint noodzakelijk is, zoodat hij dienovereenkomstig maat regelen had genomen, zonder dat de dienst daaronder leed. a Blijkens den staat der Belgische sohatkiit op 1 Jan. jl. sloot de gewone dienst van 1882 meteen tekort van 15,211,844, van 1888 met een tekort jan 18,309,400 fr. De gewone inkomsten zyn voor net dieustjaar 1884 geraamd op 320,448,727 fr., maar zullen warrschynlyk niet meer dan 305,619,000 fr. opleveren de gewone uitgaven voor dat diens jaar,op 326,870,747 fr. geraamd, waren 823,901,036 fr. De Italiaansche minister Manoini is voornemens, bij oe hervatting der Kamerzittingen een wetsontwerp aau te bieden, dat ten doel heeft de wetenschappelijke en handelsonderzoekingeu in Afrika te bevorderen en geldelyk tö steunen. De gouverneur van Canada heeft aan de wetgevende macht een som van 150,000 p. St. aangevraagd, om den opstand te dempen. BURGEMEESTERen WETHOUDERS vanGOUDA, Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings iu de Provincie Zuid-Holland, van den 13n Maart 1885, A. no. 84,/s 3e. afd. (Prov. blad no. 24) betreffende de beschrijving voor bet Patentrecht over 188Vs* brengen ter algemeene kfennis lo. Dat op den In Mei aanstaande de beschrijving der patentplichtigen (Tabel 14, no. 37 tot 40), zijnde de slijters, tappers, koffiehuis-, kroeghouders, enz. zal aanvangen, en üe declaraUnren worden uitgereikt, die na verloop van drie dagen van wege den Ont vanger der directe - belastingen weder zullen worden afgehaald. Gemelde patentpliehtigen worden herin nerd aan de bepalingen van art. 2 der WET van den 24 April 1843 Staatsblad no. 16) dat zij hun beroep oiet mogen uitoefenen, dan nadat zy de helft van hunnen aanslag over bet dienstjaar 1885 hebben voldaan, en nadat het verschuldigde over bet voor gaande jaar, ten volle zal zijn aangezuiverd, waar van zal moeten blijken, alvorens de patent-akten aan hen zullen kunnen worden afgegeven. 2o. Dat de uitreiking der verklaringen iu te vullen door de gewone patentplichtigen over den jare 1885 beginnen zal den 8 Mei aanstaande en de wederinzameliog zal plaats hebben acht dagen na de uitgifte. De kooplieden of winkeliers, die buskruit willen verkoopeu of vuurwerken maken, worden herinnerd aan Art. 21 der Wet van den 29u Januari 1815 (Staatsblad no. 7). luidende „Kooplieden of winkeliers, in steden, plaatsen of ten platten lande, welke bnskruit willen verkoopec of vuurwerken maken, zullen deze nering niet vermogen te dotn, noch dit beroep uitoefenen, zonder dat dat zulks op „bun patent worde uitgedrukt, op de boete van 500.enz.* Ook zullen diegenen, welke hunne goederen of waren tevens op de wijze der kramers verkoopen, gehouden zyn op hnnne verklaringen daarvan melding te maken, en zich deswegens aan te geven, onverschillig of dit alleen in de gemeente hunner woning, dan elders plaats heeft. So. Dat de registers der patentplichtigen zullen worden gesloten den 3ln Mei aanstaande wordende de belanghebbenden opmerkraam gemaakt op de bepalingen van art. 18 en 37 der Wet van den 21n Mei 1819 (Staatsblad ne* 34), handelende zoo over de verplichtiog van hen welke by de algemeene beschrijving zyn overgeslagen, als over de boeten tegen het verzuim van en gebreke in de aangifte te verbeuren. 4o. Dat de eigenaars, vaste huurders of gebruikers van binnen-vaartuigen ter bekomiug van PATENT tusschen 1 en 15 Mei a. t. (Zon- en feestdagen uitgezonderd) aangifte moeten doen op het Raadhuis dezer gemeente, ten bureele van HH, Zetters, mede brengende hunnen meetbrief en hun patent van het vorige jaar. 5o. Dat de kramers, alhier niet gedomiciiiëerde ondernemers van vermakelijkheden en debitanten van loterijbriefjes die beroepen niet mogen uitoefenen, dau na hunne aangifte ten bnreele van HH. Zetters te hebbeu gedaan en het verschuldigde patentrecht betaald. De kermis- en marktbezoekende patent- plichtingen worden tevens herinnerd dat de Markt meester hen niet vermag toe te laten, betzy met of tonder loodsen, tenten, kramen of stallen, wanneer zy niet vap patent-acten zyn voorzien. 6o. Dat by het indienen van bezwaarschriften, ingevolge art. 1 der Wet van den 4n April 1870 (Staatsblad no. 60) moet worden overgelegd een du plicaat van het aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den Ontvanger der Directe Belastingen ver krijgbaar gesteld. Gouda, 21 April 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS vanGOUDA; Gezien het besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland van den 15 Maart 1885, A No. 241/1, 3e Afd. (Prov. Blad No. 25) betreffende de besohryviug voor de Perso- neele Belasting, dienstjaar 1885/86 doen te weten lo. Dat de Ontvanger der Directe Belastingen, aan de woningeu der ingezetenen, op Vrijdag den 8 Mei aanstaande eu volgende dagen, ter invul ling zal doen bezorgen, een Beschrijvingsbiljet inhoudende eene korte schets van de grondslagen der voornoemde belasting, welk biljet acht dagen na de uitreiking, door of van wege dien ontvanger zal worden afgehaald. Zij, die geen biljet hebben ontvangen, kunnen dit verkrijgen ten kantore van 's Rijk's directe belastingen, en zyn verplicht hetzelve behoorlijk ingevuld aan genoemd kantoor terug te bezorgen. 2o. Dat tot tegenschatters zijn aangesteld de Heeren: P. M. ROOSENDAAL, P. A. BURGHOUT, H. J. NEDERHORST en Gfc van GENT. Wordende de belanghebbenden voorts in het bij zonder aandachtig gemaakt lo. Op de wijzigingen welke by de wet van 9 April 1868 (Staatsblad rio. 59) en in de wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) zyn ge bracht, als a. aan art. 17 der wet van 1833 is toegevoegd de volgende bepaling „Wegens Vrouwelijke dienstboden, die op den „1B Mei des jaars, waarover de belasting loopt, „ouder dan 18 en jonger dan 21 jaren zijn, „bedraagt de belasting 5,00 zonder toepassing „van het opklimmend tarief.* b. art. 19 lett. g. en k. dier wet, aangevuld bij „art. 10 der wet van 1843 wordt gelezen als „volgt „Dienst- eu werkboden in gebouwen, instellingen, „gestichten of inrichtingen, vermeld onder lett. „c. en d. van art. 5 2, voor zooveel zij geea „belastbare diensten verrichten, rechtstreeks ten „behoeve van hen, die aldaar in eenige betrekking „of als leden werkzaam zijn. De eenige vrouwe lijke bediende, overigens naar de eerste, derde of „vierde klasse belastbaar, in dienst van den be lastingplichtige, welke geene andere bedienden „houdt eu vier of meer, eigen of aangehuwde „kinderen, kiudskinderen, of pupillen by zich „heeft inwonen, die op den ln Mei des jaars, „waarover de belasting loopt, jonger dan 21 jaren „zyn.* c. De twee eerste paragrapben van art. 27 der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad uo. 4) zijn ge wijzigd als volgt 1. Die na den 15n Mei eeu perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaar!, die dan nog over is, verschuldigd. 2. Aan den belastingplichtige, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijn dienst achter te laten, wordt ontheffing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars, die dan nog over is, indien daarvan door hem, binnen den tijd van eene maand, volgende op dien waarin hij het perceel verliet, tegen bewys, schriftelijk aangifte is gedaan ten kantore des Ontvangers, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. „De ontheffiog wordt ook verleend over het drie- „maandelijksche tijdvak, waarin het perceel werd „verlaten, indien de belastingplichtige daarna, doch „in den loop van datzelfde tijdvak een ander „perceel, waarvoor bij belastingplichtig is, in ge- „bruik neemt." „Bij overlijden van den belastingplichtige treden „zijne erfgenamen in dezelfde rechten en verplich tingen.* „De aangifte, volgens het le en 3e lid ingediend, „worden als gewone bezwaarschriften aangemerkt „en behandeld.* d. Aau 1 van art. 28 der bovengenoemde wet ran 1883, zijn de navolgende bepalingen toege voegd „Ten aanzien van den eersten grondslag kunnen, „behalve de jaarlijkscbe onzuivere huurwaarde, ook „maand- of weekhureu worden aangegeven. Andere „aangiften worden aangemerkt als niet gedaan.* „Voor zoover de belastingplichtige de aangegeven „maand- of weekhuren niet zelf tot jaarburen heeft „herleid, wordt de eerste door vermenigvuldiging „met tien en de laatste door vermenigvuldiging „met drie'en dertig tot jaarhnnr herleid en alzoo „herleid, als de aangegeven jaarlyksche onzuivere „huurwaarde aangemerkt.* 2. Op de verpliohting, om bij hunne bezwaarschriften Ingevolge art. 1 der wet van den 4n April 1870 (Staatsblad no. 60) over te leggen een duplicaat van bun aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den Ontvanger der Directe Belasting verkrijg baar gesteld. Gouda, den 21 April 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. GEBOREN: 18 April. Nicolaas, ouders W. P. Schesp eu A. Knptein. Johanna, ouders H. Haverkamp eu J. M. »an der Wolf. 19. Charlotte Jacobs, ouders J. P. Del- chambre en N. J. Loowerens. Adrians, ouders VV. C. de Keizer en E. Edelman. 20. Albert, ouders i. L. Lafeber eu S. de Hoog. OVERLEDEN 18 April. W. Ridder, 9 j. P. vau der

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2