Bultenlandsch Overzicht Onze Kaas- en Boterhandel. POLITIE. Ie zeggen, die omtrent de solvabiliteit der heeren Forse en Tasson bestaat, zou de curator niet aarzelen, een veelal hoogere nitkeering te beloven. Tegen het faillissement is verzet gedaan vau den kant van eenige belanghebbenden. De definitieve uitspraak van het Hof daarop is spoedig te wachten. Van het millioen franken, dat door aandeelhouders in geld te storten was, moest op 27 Deo. 1884 nog fr. 712.500 gestort worden; sedert is daarvan fr. 158.250 ontvangen, sedert nog fr. 554.250 te storten blijft. Amsterd Als een bijzonderheid kan wordeu gemeld, dat op de boerderij van den landbouwer R. onder Zevenbergen een paar kippen in de beste verstandhouding leven met den hond en zelfs vrijen toegang tot zijn hok hebben. De verdraagzaamheid van den hond jegens de kippen is echter niet van ouden datum deze zelfde hond, die ook wel gebruikt wordt als karnhond, kon vroeger de kippen verscheuren maar sedert de hoenders van zijn afwezigheid ge bruik hebben gemaakt, om eieren in het hok te leggen en daarmede thans voortgaan, is alle vijand schap verdwenen. De houd is zeer verlekkerd op de eieren, 't Is de vraag of de landbouwer dit lang zal toelaten. Aan het graf vau het derde slachtoffer van den Maastricbtschen moord sprak dr. Van Oppen, rector van het gymnasium te Maastricht, een treffend woord, waarvan wij het slot overnemen. wTeu slotte nog één woord Bij al het leed, bij al de tranen, bij al de smarten, denkeu wij niet aan dien rampzaligen zondaar, die daar ginder te Maastricht binnen de nauwe muren zguer cel zit te staren, met bloed bespat, den vijand van God en de meuschen, huiveringwekkend koud en onverschillig, ja trotsch op zijn moorden Wiens lot is beklagenswaardiger dan het zgne Wie zou niet liever al de zielesmarten der treurende weduwe willen verduren dan de gewe tenswroegingen, de furiën, die vroeg of laat den onge lukkige zullen vervolgen Welnu 1 Een woord van vergiffenis, hoe hard het ook vallen moge Het on recht, der maatschappij aangedaan, dient gewroken ie worden, en wij hebben noch de macht noch bet recht dit te vergevenDoch al het overige zij u verge ven Cesar Timmermans, ter wille van den God, die Zgn beulen vergiffenis schonk. Het bloed van mijn broeder kome niet over u en uwe kinderen. In naam der geheele familie reik ik u, o ongelukkige, o ver blinde over deze drie kostbare lijken, mijne hand ter verzoeniug, God ameekend dat Hij uw steenen hart roere, dat Hij u vroeg of laat berouw over uwe misdaden schenken moge, dat wg in den Hemel het feest der verzoening vieren mogen. De deugdzaamste vrouwen, zegt men, zijn die, waar over het minst gesproken wordt, en de gelukkig ste landen die, waarvan men zelden wat hoort. Of het gezegde altijd uitkomt is moeilijk uit te maken, maar zooveel is zeker, dat het landje San Mariuo (dat eene oppervlakte van 85,6 vierkante kilometers heeft), waarvan men bgua nooit iets hoort, al bijzonder gelukkig is. In idyllische verborgenheid en vreedzame rust, brengen de bewoners (in 1880 waren er 7899 en nu zullen er wel een paar dozijn meer zijn) hunne levensdagen door; zij hebben met de twisten en oneenigheden van het overig deel der wereld niet te maken, weten niet wat een ministerieele crisis is, houden er geen verkiezingsstrijd op na, betalen weinig belasting en drijven, wanneer zij zich niet met zaken bezighouden of den goeden Italiaanschen wijn, die het la^d oplevert, genieten, een zeer bloei- enden uitvoerhandel in ridderorden en adelsdiploma's. Het zoude echter uiet altijd zoo blijven onder den azuren hemel van San-Morinodonkere wolk gevaarten kwamen opzetten en brachten grooter schrik en ontsteltenis te weeg, dan door de Egyptische, Afghaansche, Feniansche en Canadeesche vraagstukken te zaraen, in Engeland werden veroorzaakt. De drie geueesheeren van het land hebben name- Igk strike gemaakt, en gedreigd over de grenzen te gaau dit treurig geval heeft zich op deze wijze toe gedragen Een der jongeren van Esculaap had der Re geering verlof verzocht, om zijne bloedverwanten te Ravenna te gaan bezoeken en het verlof was verleend op voorwaarde dat de beide collega's zijne practgk tijdelijk zouden waarnemen. Het ongeluk wilde, dat, gedurende de afwezigheid van den doctor, onder de steeds puik gezonde bevol king, bijzonder veel ziektegevallen voorkwamen, waar door de ceilega'8 het zoo druk kregen dat zg de patiënten vau den confrater moesten verwaarloozen. Groote verontwaardiging was hiervan het gevolg men wendde zich tot den capitano regente Gozzi en deze schreef uit zijne residentie, een bouwvallig kasteeltje op een bergtop, een brief aan de beide doctoren, waariu hij hun plichtsverzuim ten laste legde. De twee geleerde heeren werden zeer boos en be sloten hun ambt neder te leggen en bet land te verlaten de inmiddels teruggekeerde reiziger was collegiaal genoeg om zich bij hen aan te sluiten. De bewoners van San Marino stonden nu voor het verschrikkelijk vooruitzicht om voortaan zonder geneeskundige hulp te moeten sterven het verzoek om ontslag kwam bij den capitano in, en deze over handigde dit deu Raad met advies het te verleenen en de dootoren te laten vertrekken. Parlementen schijnen echter meestentijds te moeten tegenspreken; ook de afgevaardigden van San Marino werden weêrspannig en besloteu, haast met algemeene stemmen, het ontslag niet te verleenen, den dootoren, excuus te vragen over het schrijven van den capitano en hun de verzekering te geven, dat het land volkomen vertrouwen in hen stelde. Voor San Marino dreigen dus dagen van conflict want de doctoren blgven wel voorloopig, maar de capitano zet er het hoofd tegen in en wil zgn zin hebben, dat de geneesheeren wegens weerspannigheid zullen worden ontslagen. Eene nieuwe en -gevaarlijke quaestie is hierdoor weder aan den Europeeschen horizon terschenen, die al duister genoeg is. Opmerking verdient het feit, dat gedurende de afwezigheid van den naar Ravenna getrokken doctor eu niettegenstaande de vele ziekte gevallen, in San Marino twee meuschen minder stierven, dan gewoonlijk in eene zelfde tijdsruimte in doorsnede pleegt te geschieden. Uit het verslag van den ingenieur der mijnen be treffende de exploitatie der mijnen eu steengroeven hier te lande, gedureude het jaar 1884, put het Roti. Nbl. omtrent de steenkolenmijnen de volgende alge meene opmerkingen Iu het algemeen is de loetand der steenkoolindus trie gebleven zooals io het vorig jaar; wel werd er 2.16 pCt. meer geproduceerd, doch het debiet bleef ongeveer op gelijke hoogte. In de verkoopprijzen deed zich eene kleine verbetering voor, uamelijk 4.44 per ton tegen 4.35 in 1884, maar daar de kostende prijs der kolen eene verhooging onderging, is het resul taat over dit jaar niet zoo gunstig als dat over het vorige: Bg het intreden vau de crisis in de steenkool-indus trie, nu ruim 10 jaar geleden, heeft men zich tot de hoogst noodige werken beperkt, weinig of niets gedaan tot voorbereiding der exploitable, en de voordeeligste te bewerken steenkoollagen ontgon nen blijkbaar kan dit zoo niet blijven voortgaan, en is hel te voorzien dat de kostende prijs der kolen stggen zal. Het verkregen resultaat over 1884 mag echter als gunstig worden aangemerktbij eene verkochte hoeveelheid van 79,664.4 ton werd 117.2I9.25V2 zuivere winst verkregen, alzoo 1.47 per per ton. De in hetzelfde steenkolenbekken iu Pruisen gelegen steenkolenmguen, behoorende tot het //Ver- eenigd gezelschap voor steenkoleo-outginniug in bet Worradistrict", gaven over het jaar 1 Juli 1883 tot 1 Juli 1884, bg eene verkochte hoeveelheid van 410,312.8 ton steenkool, dus bij 5.15 maal grfioter debiet, eene wiust van 189,879.16, alzoo 0.463 per ton. Bg het üuitsche leger houdt men zich bezig met het nemen van proeven met lucht-torpedo's. Als vaartuig maakt men daarbij gebruik van luohtballous, 't zij dat er iemand in het schuitje zit of niet. Men heeft het plan opgevat om dergelijke torpedo's ook aan te wenden om oorlogschepen op zee in brand te steken. ïs er iemand in het schuitje van den ballon, dan bezigt men een uurwerk, door middel waarvan de torpedo op een bepaald oogen- blik wordt losgelaten. Geldt het daarbij het vernielen van een schip iu zee dan is een boei aan deu torpedo bevestigd, om te verhinderen dat het wapen iu de diepte wegzinkt en doelloos verloren gAat. De Reou Scientifique% biervan melding makende, wgst op de groote moeielijkheid om, door middel van een luohtbol, zich van een torpedo te bedienen die op een bepaald punt zijn uitwerkiug moet doen. Wie eenigezin8 bij ondervinding daarmede bekend is, zal dit gaarne toestemmen. Wil men een werk tuig bezigen om, na verloop van zekeren tijd, een torpedo op een bepaald punt te doen valleu, dau heeft men er evenveel succes van te verwachten als of men hem in 't wilde afschoot. De Rivista martima behandelt ditzelfde onderwerp. Het stelt voor een zoogenaaraden ballon Captif te gebruiken en door middel van electriciteit den tor pedo, die aan het schuitje hangt, er van te scheiden. Men bedenke toch dat het bezigen van een ballon captif iu tgd van oorlog niet zos grif kan geschieden. En indien men dan nog een electrisehe batterij met zich moet voeren, dan wordt het nog heel wat bezwaarlijker. Te Parijs is weder eene alleen wonende dame vermoord gevonden. Zg, mevr. Cornet, de eohtgenoot vau een fabrikant die in Pondiohery vertoeft, waar hg een groote ververg heeft, verloor onlangs hare acbtentwiotigjarige dochter en bewoonde nu alleen met eene dienstbode, die op de vijfde verdieping sliep, de eerste verdieping van een huis in de Rue de Seize. De dienstbode vond des ochtends hare meesteres vermoord door twee messteken. De moor denaar die te Compiègne is gepakt heet Marohandon en woonde aldaar op een buitentje, 200 a 300 meter vou het station. Marchandon behoort namelgk niet tot het gewone soort van boeven en moorde naars, die in de steden wonen, veelal in afzichte lijke krotten, en het gezelschap zoeken van hunne spitsbroeders, met wie er gedronken en gedobbeld wordt. Marchandon hield van het landleven en trok slechts dén naar Parijs, als bg geld noodig bad, om er ,,een slag te slaan". Het buitentje had hg voor achtien maanden gehuurd op naam van zgne maitresse, Jeanne Blin, met welke hg te Compiègne voor het uiterlijke het rustige leventje leidde als een renteuier. Toen hij het buitenhuis gehuurd had, verfraaide hij hetmeer dan 2000 fr. kosten be steede hij er aan een groote tuin is er aan verbonden. Het huis is weelderig gemeubeldzijden ledekantbehaugsels b. v. en op de oorkussens eene gouden kroou geborduurd. Aan den wand hangen vele portretten van officiereu, onder anderen dat vau Mac-Mnbon, met de woorden daaronder ge schreven met potlood//Leve de Koningwant Marchandon is een anti-repablikein, en hij ontving 's avonds niet zelden bezoeken van jongelieden van dezelfde staatkundige gevoelens, met wie hg aller prettigste uurtjes sleet. Tot de personen die zijn huis bezochten, moet ook gerekend worden de hoofd redacteur van V Echo de V Oise, want Marchandon heette een man van zedelgke beginselen, en hij had het gemeentebestuur verzocht te zorgen, dat een berucht huis in de nabgheid van het zijne naar elders verplaatst werd. Als hij op reis ging om een misdaad te plegen, heette het dat hij een bezoek bracht aan zijne rijke moeder. Jeanne Blin, die doorging voor zijne vrouw, ging weinig uitvan tgd tot tijt bezocht zg de kerk. Het uiterlgk leven van dit paar, de afgelegen woning, de inrichting van het huis, de tuin, de geheele omgeving doet, als men nagaat wat er we- zenlgk omging in het hart van Marchandon, veeleer denken aan een roman dau aau de werkelijkheid, eene werkelijkheid die schier de stoute verbeelding van een Bnlzac overtreft. Jeanne Blin scheen onbekend te zgn met de misdaden van Marohandon en alles geloofd te hebben wat hg haar wijs maakte van zijne rijke familie, enz. Men verbeelde zich haar schrik, toen de politie 's nachts in de gemeenschappelijke woning kwam, waar een idyllisch leven scheen geleid te worden, en den man gevangen nam. Doch hoe is 't mogelijk, vrAagt men, dat een persoon, die reeds tweemalen gevaugeuisstraf heeft ondergaan en ten derden male bij verstek veroordeeld was tot tien jaren dwangarbeid, te Compiègne, op 200 a 300 meter afstands van het station, achttien maanden lang ongestoord beeft kunnen doorbrengen, zonder door de politie opgepakt te worden en ge bracht ter plaatse waar hij thuis behoort? Ook dat heeft veel weg van een roman. Marchandon heeft reeds bekend d« moordenaar van mevr. Cornet, te zgn. Bij de huiszoeking te Compiègne heeft de politie een volledig gendarme-oostuum gevonden. Ten behoeve zijner lezeressen heeft een Duitsch blad de groote nouveauté voor de keukenden braadthermometer van dr. Walter Hempels, onderzocht en aanbevoleu. Het doel van dezen thermometer is met juistheid aau te wijzen, wanneer het vleesch of gebraad begint gaar te worden, teneinde te voorkomen, dat het langer dan noodig is aan de hitte wordt blootgesteld, waardoor het gebraad zooals bekend is, ziju malschheid en smaak verliest. Aan den anderen kant is het moeielgk, vooral met groote stukken vleesch, te bepalen of het bin nenste ook in alle deeleu zoo verbit is geworden, dat alle ziekte-kiemen, zoo deze zich daarin mochten bevinden, gedood zgn eu het stuk vleeioh bg het voorsnijden niet zal blgken van binnen ongaar te zgn. Zich in dit opzicht geheel naar de klok te richten, gaat ook al niet, want de hitte van den oven kan moeielgk op dezelfde temperatuur gehouden worden, en daarbq komen nog andere omstandig heden in aanmerking. Voor eene eenigszint oner varen keukenmeid is bet daarom altgd eene onzékere zaak, wanneer het vleesch begint gaar te worden en de biaad-tbermometer zal haar daarom een hobgst welkome helper in den nood zgn. Het eenvoudige instrument bestaat uit eeu schacht, die als een stopnaald zóó in het vleesch gestoken wordt, dat de punt zoo dicht mogelijk het midden treft. De eigenlijke thermometer, die onder het braden in de schacht gestoken wordt, omvat in een aan den kant geslepen kokertje een glazen buisje dat gevuld is met eene was-compositie, die dadelijk smelt, wanneer het vleesch gaar is. Daar echter te dezen opzichte de meeningen zeer uiteenloopen, en de een gaar noemt, wat de ander nog zegt rauw te,zijn, is de uitvinder ook hierop bedacht geweest en heeft bij eiken koker twee thermometers gevoegd. In het glazen buisje van den een beviudt zich geel, in bet andere wit was. Wil men nu vleesch wel gaar maar nog rood vau binuen hebben, zooals b.v. roast-beef, dan bedient men zich van den eersten, daar de com positie geel was reeds op 63° Celsius smeltde witte stof heeft daarentegen 730 noodig eer zij vloeibaar wordt. Onder het braden heeft men slechts nu en dan op den toestand der stof te letten, en men houdt met braden op zoodra de massa eene heldere vloeistof is geworden. IndMercuur.) Door het bestuur der Amsterdamscbe afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is aan de overige departementen in ous land het volgende schrgven verzonden, onderteekend door de heeren P. Van Liramik en Jacob F. Klinkhamer. z/Tot veler teleurstelling is het kapitaal, vereischt om uitvoering te geven aau het besluit der algemeene vergadering, tot oprichting eener kweekschool voor bewaarschoolhouderessen, tot heden niet bijeen ge bracht. i/Het departement Amsterdam ia van meening, dat het thans de vraag niet meer is, of die school wenscbelgk is of niet, maar of het prestige der Maatschnppg duldt, dat een eenmaal genomen besluit wèl of niet wordt uitgevoerd en daaraan is immers alles gelegen. Hare tegenstanders mogen niet knnneu zeggenzij is uiet in staat te volbrengen, wat zij op zich genomen heeft. Tegenover hare tegenstanders moet de geheele Maatschappij, en dus al hare De partementen eensgezind zijn, maar dan ook bereid tot opofferingen. De kas der Maatschappg kan de lasten der oprichting niet, of althans zeer noode dragen, daarom is bet de roeping der Departementen, daariu de behulpzame hand te bieden, uiet zoozeer opdat de school er kome, maaï opdat de eendracht in de Maatschappij behouden blijve en uiet op te zware proef gesteld worde bg de algemeene vergade ring in Augustus e. k. //Daarom heeft bet Departement Amsterdam, bij de viering vau zijn honderdjarig bestaan, aan het Hoofdbestuur nangbodeii etn renteloos voorschot van f 3000 tot bovengenoemd einde, en het heeft de eer u hiervan kennis te geven, in de hoop, dat alle Departementen, voor zooveel zij althans in dezen geest niet reeds zijn voorgegaanzieb opgewekt cnllen gevoelen om deze poging te ondersteunen, opdat door aller samenwerking het vereiscbte kapitaal bgeenkome. z/De toestand van het oogenblik is ernstig, daarom doe ieder wat in zgn vermogen ligt, om deu storm die dreigt op te stekeu, te bezweren. En dat zal bereikt wordeu als het Hoofdbestuur, door de hulp der Departemeuten, in staat gesteld wordt op de eerstvolgende algemeene vergadering mede te deelen z/de gelden voor de Kweekschool zgn door de een dracht in onze Maatschappg bijeengebracht." z/Het woord Offervaardigheid is schoon en io den laatsten tgd zoo dikwgls gebruikt dat het na ook in beoefening worde gebracht, èo elk departement vaardig zg om, ter liefde der Maatschappij wier prestige op het spel staat, zich een offer te getroosten." In de Javasche Courant lezen wij het bericht van den resident van Seroaraug, dat iu de rawah-Pening bg Ambarawa een eilandje is ontstaan. De mijningenieur Stoop, die naar dit verschijnsel een onderzoek beeft ingesteld, zegt in zgn rapport, dienaangaande, in hoofdzaak het volgende De bevolking van de rnwah Pening ontdekte in deu morgen van deu 5den Februari het hierbedoelde eilandje, na in den nacht vau den 4den op den 5den een dof gedreun te hebben gehoord. De onderzoekingen, ingesteld door den ingenieur Stoop, brachten aan het licht dat dit eilandje gelegen is in de deltavorming van de Kali Galeh, dicht bg het punt dat op de topographische kaart met Rowo Sarip is aengegeven. De vorm van het eilandje is ovaal en zgn oppervlakte beslaat l/t bouw het is nl. 72 M. lang en 50 M. breed. Behalve dat de werking van den bodem dit eilandje deed ontstaan, heeft zg ook een bodemopheffing veroorzaakt. Over de mogelgke oorzaak sprekende, brengt de heer S. vroeger gedane uitsprakeu in dergelijke ge vallen die hebben zich ul. voorgedaan in 1838, 1845, 1865 en 1868 van dtu heer Junghunn en Maarschalk in herinnering, doch besluit hij met de volgende verklaring van zichzelf. De eeuige verklaring ten slotte, die m. i. geheel en al bevredigt, is, dat de verrotting der planten resten, die in groote boeveelheden in den ondergrond ▼oorkonten, tot ontwikkeling van koolzuur en kool waterstofgassen aanleiding geeft, die door den iraper- roeabeien, doch zeer weken bodem belet te ontwijken, een zoodanige spanning verkrijgen kunnen, dat zg in staat zgn dien bovengrond over een zekere uitge strektheid op te heffen, totdat zij ten slotte zich met geweld een doortocht banen, onder medevoering van een zekere hoeveelheid half vloeibaren veengrond. De berichten uit Londen luiden ongunstig. En geland verlaugt van Rusland afkeuring van de handelwijze van Komaroff, wat door Rusland wel zal geweigerd worden. Ongetwijfeld is dus (je toestand heden ernstiger dan hij in de laatste tien dagen was. Sir Peter Lumsdeu schijnt geheel partij te trekken voor de Afghanen, en regelrecht tegen te spreken, dat zij deu Rossen aanleiding gegeven hebben om tegen ben op te treden. Eugelands regeering trekt de garde uit Soedau terug en vraagt eenige millioeueu oorlogscrediet, en de Londensche dagbladen zijn un heftiger dan ooit. Wanneer de Russen en Btogelschen gelgk we gelooveu ernstig vrede willen en beide regeeringen tevens den oorlogspartijen weerstand kannen bieden, is er nog mogelgkheid dat zonder oorlog van Europeesche mogendheden de twist tusschen Afghanen en Russeu beslist wordt, doch al de oorlogstoebe reidselen, de opgewonden toon der dagbladen en de onbevredigende uitslag der onderhandeling, maken ongetwijfeld het gevaar grooter dan het sinds lang was. De half-officiëele Duitsche bUden, zooals de Nordd. Jllg. Zeit de Neue Preuse. Zeit. Kreuzzen de Volksboteblgven bg huu beweren dat de vrede tusschen Rusland en Engeland niet Verbroken zal worden de andere organeu der Dniiscbe pers daarentegen vreezen dat de oorlog niet te vermijden zal zijn. De Börsen-Courier ziet de toekomst donker in de National.-Zeit. en het Berl. Tagebl. ontkennen het haehelyke van deu toestond uiet, maar gelooven dat het conflict behoort tot de botsingen, die nu eu dan ontstaan en vreedzaam opgelost worden. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het contract ge- teekend is, waarbij de beer Lüderitz al zijn rechten op het grondgebied, dat hij in West-Afrika bezit, aan gedelegeerden van bet Dnitsche syndicaat afstaat. De koopers zijn voornemens een zedelijk lichaam op te richten, waarvan zij de statuten eerstdaags aan 's Keizers goedkeuring zullen onderwerpen. Het doel der Maatschappg is te verkrijgen, te beheeren en te exploileereo al de strooken grouds in Zuid- Afrika, welke, onder Duitschlands protectoraat zijn geplaatst. Het maatschappelijk kapitaal is bepaald op 5200000 mark, verdeeld tn aaudeeler. van 1000 mark. Het voorstel der Regeering in Noorwegen, be treffende de iu voering van Rijkspostspaarbanken, is door bet Odelsthiog afgewezen, doordien 16 leden der linkerzgde met 28 (van de 30) van de rechter zijde tegen stemden. De hooding der rechterzijde wordt beschouwd als tegen de Regeering gericht; de 16 leden der linkerzgde vreesden een nadeeligen invloed op de gewone spaarbanken en te groote uitgaven voor de staatskas. Het voorstel om den oefentijd der dienstplichtigen te vermeerderen tot 48 dagen is door de Eerste Kamer aangenomen, maar door de Tweede verworpen. Hetzelfde lot onderging het voorstel der Regeering, om den leeftijd der dienstplichtigen te stellen tusschen 21 en 40 jaar. De Zweedsche staatscommissie heeft met 12 tegen 11 stemmen besloten, het voorste! der Regeering, om te beginnen met 1886 op de grondbelasting 30 pCt. af te schrijven, aan te bevelen, mits de nieuwe legerwet door den Rgksdag worde aangenomen. De geheele Commissie der Tweede Kamer heeft zich met dit voorstel vereenigd voor zooveel de afschrijving der 30 pCt. aangaat, maar wil daaraan geenerlei voorwaarde verbonden hebbenin de zitting vnn 18 dtzer beeft de Kamer in dien geest gestemd. In de Eerste Kamer is bet voorstel der Regeering aangenomen. ING EZ O N DEN. Treurig is voorwaar tegenwoordig de handel in bovenstaande artikelen te noemen, doch aan wien de schuld Is het zeker, dat er iu de laatste jaren verschillende artikelen belangrgk in waarde gedaald zijn door aanvoer uit eene of andere vreemde mogendheid, met de kaas en boter is dit minder het geval, doch als stellig af te leiden uit de vreemdsoortige handelingen der heereu Kaas- en Boterhaadelaars zelf. Hoe groot is het aantal zoogenaamde opkoopers niet, die slechts bg uitzondering eenige kennis van genoemde artikelen hebben. De vrijheid die de opkoopers wordt gelaten in het besteden van prijzen is onbegrijpelijk, en hunne verantwoordelijkheid tegenover de patroons zeer gering, want hoe ge makkelijk is het niet voor hen, de patroons te zeggen wel, Jan, Piet of Gerrit had den boer reeds zooveel in bet land geboden en derhalve die of die prijs. Ook het uitoefenen van koopmanschap door een zoogenaamd opkooper, werkt in den regel zeer na- deelig op den handel in kaas- en boter, want menig maal wordt er koop gesloten, onder voorwaarde dat de boer zich bereid verklaart artikelen als koffie, zont, lijnkoeken enz. van hen in te slaan. Niet bet ergste is dit nog, ware de kaas die ge leverd wordt maar overeenkomstig den eischdoch veelal is ze te jong, hetgeen ook niet anders denk baar is, daar er tal van boeren zgn die meer dan 30 koeijen melken, en neemt men bij hen een kijkje in de kaaskamer, zoo vindt men meestal een voorraad van ongeveer 15 kazen. De boer is in deze omstandigheid tot na toe niet de lijdende partij, want bij levert spoedig genoeg af, helaas al te spoedig, en wordt op zijn tijd betAald, maar de heeren Handelaars zullen geducht de na- deelige gevolgen van de handelingen hunner opkoo pers ondervinden. De toestand zal onhoudbaar voor hen worden, want al is in het buitenland de boter in het mis krediet geraakt, nog meer zal dit met de kaas te verwachten zijn. Het ware te wenschen dat voornamelijk heeren Kaashandelaars voortaan alles in het werk stelden, om elke knoeierij in dit hoofdproduct van landbouw, voor onze natie van zooveel gewicht, te voorkomen, door zelf eens ter markt te gaan en een nauwkeurig onderzoek naar een en ander te doen, beter dan hunne knechts de gelegenheid te geveu als heeren te leven, die reeds geneigd zijn met bunn eequipage's en glacé bandschoenen aan, hunne belangen bij de boeren te komen bespreken. Onder dankzegging, mynheer de Redacteur, voor de opname van bovenstaaude regelen, verblijf ik met de meeste achting, UEd. Dw. Dienaar, K. P. Mijnheer de Redacteur 1 Veroorloof mij eene kleine plaatsruimte in uw ge ëerd blad, om mijne verbazing kenbaar te maken over den afloop der kerkelijke verkiezing. Heden morgen werd mij verteld de Heer Mr. D. N. Brou wer (candidaat v/d kiesvereeniging //Kerkelijk be heer") het onderspit moest delven tegen den Heer Kwinkelenbergde capaciteiten van laatstgenoemden volstrekt niet in twijfel trekkende of te gering schat tende, ben ik toch van oordeel, eerstgenoemde veel beter op zijn plaats zou zijn in het College van Op pertoezicht, dan de Heer K., want waar het toch geldt, te oordeelen over geschillen tusschen Kerk voogden en Notabelen, acht ik het bepaald noodig, dat iu dat hoogste college menschen zitten die dege lijk ontwikkeld zijn en er niet op gelet wordt of ze wekelijks wel trouw de kerk bezoeken, hetgeen hier in Gouda, geloof ik, zeer veel te beteekenen heeft, terwijl op de ontwikkeling weinig wordt gelet. Hopende een volgende verkiezing het bewijs moge leveren dat men bij het kiezen der personen meer rekeniug hoodt met den omvang van het ambt door hen te vervullen, teeken ik onder dankzegging voor de plaatsing dezer regelen. Hoogachtend, Gouda, 22 April '85. X. Gevonden en aan het bureau van politie gede poneerd, twee fantasie Armbanden, een Sleutel, een Schort, twee Jukken, die of verschillende markt dagen op de markt alhier zijn achtergelaten. MARKTBERICHTEN. Gouda, 23 April 1885. Granen in kalmere stemming; evenwel is puike tarwe nog niet beneden 8,00 a 8.50 te koop. Gewoone en polder 7.25 a 8.00. Mindere niet getoond. Rogge 6.30 a 6.60 miudere 5.80 f §.20. Gerst 5.25 a 6.00; Chevalier/6.75 a 7.00. Haver 3.80 a 4.30. Mais platte 5.00 a 5.25, ronde 5.75 a 6.00. Verder geen handel. De veemarkt met gewonen aanvoer, de handel in alles traag, vette varkens 22 a 25ct., varkens voor Londen 19 a 20 ets., magere varkens en biggen traag, biggen 0.80 a 1.30 per week, schapen traag te verkoopeu. Aangevoerd 119 partijen kaas. Eerste kwaliteit 18 a 20.tweede kwa- titeit 15 17. Noordhollandscbe 16 a 25 handel matig. Goeboter 0.90 a 1. Weiboter 0.70 a 0.80.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2