BINNENLAND. JöT. Woensdag 29 April. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. en X'ToJ^^ ;ons 23. F.Hz., Nieuws- N. 3e 1 ngekoeht DHMA tlten geeft hting. In ES IMMERS, lsn, :ên. andel, SEN. De inzending van advertentiön kan geschieden tot Mb uur des namiddags van den dag der uitgave T ■deel zou kunnen trekken. Goede en geleKen had, de .00. irmede in AGAZIJ- der GOE- e worden Soest en mts. HOLM. üt. X THIM iezend wordt Ie prije, be ter beschik- [meester vee JPWEKKEND SVERDRIJVEfrOI OEDE HE ZWAKTE De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. al uwe." GOUDSCHE COURANT. NS «n ter plant- etlovt niet angenaam, In duosen De reizen der stoomschepen hebben een batig ■aldo opgeleverd van f 203,236 de diverse baten en hel saldo der vorige rekening zijn 32,931 de sssurautie eigen risico heeft de belangrijke bydrage tot de winst geleverd van 225,13), eu de rekening van afschrijving stond nog credit 100.000 Van de baten, te zanten 561.300, moeten nog bestreden wordenHet verlies op de exploitatie van de kolenhulk ad 2957 bet uadeelig saldo der interest-rekening 157,686 de afschrijvingen tot een totaal bedrag van 899,950 zoodat het batig saldo slechte bedraagt 707.67. .VFÜ beboeren», zegt de directeur, .de reden niet breedvoerig te ontwikkelen, waarom er geen dividend werd verdiend. Lage Sn steeds lagere vrachten, concurrentie en ateeds toenemende con currentie waren de gevolgen van den overdreven, van den boven alle kans van winstgevend emplooi uitgebraiden aanbouw van stoomschepen in de laatste vier jaren. By die algemeene oorzaak voegde zich, wat Ned.-Indië betrof, de ernstige financieels crisis en de geweldige daling der pryzeu van de hoofd producten, waardoor goed koop vervoer hei hoofdstreven werd der exporteurs. Bovendien was de particuliere koflie-uilvoer minder door de bladziekte in Midden-Java. »Wij konden door de eischen van de maildienst aan het suikervervoer niet zulk een groot aandeel nemen sla in de gegeven omstandigheden geweuschl ware geweest. Wat mogelijk was, deden wij. Viermalen losten ouzo stoomschepen eene belangrijke partij suiker rechtstreeks te Genua, tweemalen deden zij bet te Liverpool, doch onzekere bestemmingen met ordergeving te Port-Saïd konden wj niet aannemen, en het gemis van eene markt ’oor Java-suiker in Nederland werd weder op de pijnlijkste wijze door ons gevoeld. .Ondanks alle inspanning, niettegenstaande Padang en Ceylon ons nog cenige bijlading bezorgden, kwamen de stoomschepen herhaaldelijk met ledige ruimten thuis. De totaal bevaren thuisvracht was in 1884 ƒ500,000 mitjder dan in 1888. GOUDA, 28 April 1885. Zaterdagmiddag ten 3 ure is in de Wilnie nabij deze gemeente, liet 4-jarig kind van Rykelykhuizeu te water geraakt en jammerlijk verdronken. De Rekening van den Eendrachtvpolder onder Zevenhuizen over hel jaar 1884 ia, door het Be stuur voorloopig vastg.steld in ontvang op 10800.07* en in uitgaaf op f 9566.07* zoodat er een batig slot is van 1234. De omslag over 1885 ia voorloopig weder bepaald op 2 per Hectare. De Stoomvaart-Maatschappij .Nederland». In bet openbaar gemaakte verslag der directie over bet afgeloopeo jaar Wordt gezegd, dat de uitkomsten den 84 volbrachte mailreilta niet veroorloven, dat eeng dividend wordt uitgekeerd, doch 4e Msatr die schappij is dft ongunstige jaar onverzwakt 'doorga- onzen gekomen de afschrijving op de schepen heeft plaats kunuen vinden overeenkomstig de statuten, en de winst- en verliesrekening sluit zonder nadeelig saldo. In een Cinoinatisch blad wordt een voorval medegedeeld, dat bet karakter van generaal Grant in een helder licht stelt. «Toen ik nog minister van Marine waa,» schrijft beer Robeson, «kwamen er eem'ge honderden zeelieden bij mij, en gaven bun verlangen te ken nen, om tot een zekeren rang bevorderd te worden. Het was bun niet te doen om meer bezoldiging, maar alleen om een betrekkelijk boogeren rang. Ik kon niets voor hen doenmaar zij kwamen herbaal delijk terug en werden vrij l«»ig i en eindelijk bracht ik eene deputatie uit hun midden naar het Witte Huis, en liet hen hun verzoek aan generaal Grant in persoon doen. Zij zeiden hem wat zjj verlangden, en drougen bedaard maar krachtig op herstel vau hunne grieveu aan. Eindelijk stapte een oude bootsman vooruit, eu terwijl hij zyne broek optrok en de tabakspruim in zyn mond heen eu weer draaide, zeide bij .- „Mijnheer de president, ik zal u de zaak een» duidelyk maken. Ziet u, ik ben, om zoo te zeggen een vader of eigenlijk dat beu ik werkelijk. Mijn zoon is adelborst. Die slaat in rang boven my ziet u wel Dat is toch uiet zooals *t behoort wat zegt u er van „Zool" zeide Grant. «Wie heeft hem tot adel borst aangesteld „De minister, hier,» antwoordde de bootsman en door de vraag van deu president aangemoe- digd, ging bij voort„Is dat nu niet onplezierig voor me dat ik onder bem moet staan Als ik op zyn schip kwam, zou de jougen, dien ik in gehoorzaamheid heb opgevoed, zyn eigen vader commandeereu. Ga eens na I En hy heeft alles veel beier dan ik beter kost, beter slaapplaats, een lekker zacht bed, eu zoo al meer. Nu hoe vind u dal „Ja,» zejde de president, „bet gaat in de wereld raar toe. Ik weet eeu geval precies als het AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer lOCenten. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Landbauw-Ct, wyst op het groote belang, dat de landbouw thans vooral beeft by authentieke gegevens uil bet buitenland, lot bet venamelou en bijeenbrengen, waarvan onze legatiëu in den vreemde zeker in de beste gelegenheid Zyn. Met instemming maakt de L.-Ct. gewag via eeu besluit der „Wiener Laiidwirthachafis-Geesllsobaft», die zich in hare zitting ran 18 Nov. jl. eenstemmig vereonigde met een voorstel betrekkelijk het benoemen van landbonw-altteUt by de Qmieurijk-HongaUnebe gezantschappen te Londen, Parijs, Berlyn en Washington. Wel ia er in de dagen, die Nederland doorleven moet, niet veel kans op het benoemen vau zulke fnneiionarisaen door onze regeering. „Iets anders is bet, of op dene of gene wyze van rege ringswege niet kan aangemoedfgd worden, dat laden, vooral jonge leden van onze legatiëu bij andere rykeu, een deel vau hun tyd, hun kennis en hun werkkracht wydeu aan het verzamelen van zóóveel op landbouwgebied als daar te vinden is, waarbij L - -- - onzent in i nut en voordeel- vertrouwbare gegevens bijeenbrengen, daarvoor zyn zeker de leden onzer buitenlaodscbe missiën bij uitnemendheid in staat, eu gelijk de memoriëu van de beeren van der Does de Willebois en Crommelin, zal zulke arbeid ongetwyfeld met open armen ontvangen worden, „Ons wil bel voorkomen, dat de regeering, in easu de minister van buitenlandsche zaken in de eerste plaats, veel invloed zou kunnen uitoefenen, door nu eu dan, waar de gelegenheid zich voor doet, door eervolle promotie of benoeming tot ruimer eu voordeeliger werkkring, degenen iu bet diplomatieke corps te onderscheiden, die ook zonder daartoe krachtens bun ambt rechtstreeks geroepen te zyn de bewijzen lererdeu, ook voor landbouw, handel, nijverheid, tyd en moeite over te hebben.» In een artikel met bet opschrift„De noodwet» merkt het Handeltblad aan, dal over het Regeeringa-ontwerp tot aanvulling van de Tweede Kamer met hel achttal leden, welke deze, op grond der vermeerderde bevolking, thans meer behoort te tellen dan in 1878 het laatst is bepasld, eeoe be slissing genomen moet worden. Er zyn zeker ernstige redenen tot verwerping, althans lot onbe paalde verdaging der behandeling. Het tydstip voor eene aanvulling der Kamer is thans eigenlijk voorby. In 1884, vóo'r de ontbinding, is hel juiste oogen- blik daar geweest om de districten te herzien, als grondslag voor de algemeene verkiezingen, maar op dat tydstip maakte de Regeering juist bezwaar om de toekomstige Grond wets-herziening niet op te houden. Nu cal eene partieele verkiezing het bezweer opleveren, dat slechts een klein deel der natie ter stembus wordt geroepen en de leden, die voor de te verknippen districten thsns zitting hebben, niet weten, of zij al dan niet nog naar den zin der meerderheid zijn in de veranderde districten. Of dat voor Grondwets-herziening zoo wenschelyk is, daaraan valt zeer te twijfelen. Intusschen is er zeker ééne reden, die voor spoedige behandeling pleit. De Regeering noemt het ontwerp eene «noodwet» en inderdaad kan het uit den nood helpen. De partijen liberalen en antiliberalen wegen thans geheel tegen elkander op. Een middel om van dat „doode punt» af te raken ie niet te ver- stnaden. Kan snik een middel niet gelegen zyn in de aanvulling der Kamer met 8 leden Nu de Regeering zich krachtig tegen uitstel der Grond wetsherziening heeft verklaard en hare voorstellen heeft ingediend, ia bet gevaar voor vertraging grootendeels geweken, althans waaneer bet onderzoek dier voorstellen in de Afderliugen niet wordt uit gesteld totdat de Kamer is aungevuld. In dat op zicht heeft zeker de motie-Bor/eat» gunstig gewelkt, en daarom bestaat er, meent het fidUd., voor de liberale partij thans minder grond dan in Februari om zich tegen behandeling der diatriotewijziging te verklaren. Weener bladen verhalen vau een «beschimmeld huisgezin.» De leden dyarvan man, vrouw, ew twee kinderen, hadden last van een uitslag in den mond welke zich weldra ook over het gebeele lichaam verspreidde, en de geneeskundige, wiens hulp men iuriep, verklaarde na een microscopisch oudirosik, dat deze huid uitslag aan huune vochtige woning te Huh Uuneugoed, dat iu vóótitige kasten was daar langzamerhand overdekt met een baast onzichtbaren witten schimmel, welke zich by het dragen vau bet goed aan de huid mee deelde. De beschimmelden zyn spoedig genezen, en hunne woning, een nieuwgebouwd huis, wordt uu kunst matig gedroogd.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1